ROTTERDAMSCHE A0 1851. 144 Saturdag den 29 November. LONDEN den 26 november (des avonds), Prins George van Cambridge heeft zich uic Ierland naar Engeland begeven. Sommigen meenen dat hij niet meer naar eerstgenoemd Land zal terugkeeren, maar 6f de betrekking van inspecteur-generaal der kavalerie in Engeland gaan vervullen, 6f tot deelneming aan de regering in het Koningrijk Hannover geroepen is. Men zegt dat de Regering, door het verbazend toe- nemen der landverhuizing nit Ierland verontrust, in de volgende Parlementszitting eenige maatregelen tot beteu- geling daarvan zal voorstellen. De voordeelen van den onderzeeschen telegraaf doen zich rneer en meer gevoelen. fiinnen den korten tijd van tien minuten zijn nu de prijzen der Fransche fond- sen bij de opening der Parijsche beurs te Londen bekend. Op aanbeveling van sir./. Brooke worden bier pogin- gen tot vestiging van een nieuw bisdom der Gevestigde Kerk op het eiland Borneo aangewend omtrent het ka- rakter der inwoners van vvelk eiland die heer de loffe- lijkste getuigenissen aflegt. Twee voorname op Amerika handeldrij vende huizen te Liverpool, namelijk die der heeren Harnden Co. en Pryde Joneshebben hunne betalingen moeten staken. Volgens berigten nit Lissabon tot 19 dezer, bleef het niet meer twijfelachtig dat de partij der Progres- sisten of Septembristeu de groote meerderheid in de nieuwe Cort&s hebben zal. Zij splitsen zich echter weder in twee partijen de eene waarvan gematigd is en de bestaande Regering niet openlijk wil tegenwerken, terwijl de andere geene middelen meent te rnogen ontzien om die veranderingen te verwerven, welke zij voor het heil des Lands zegt noodig te zijn. Ofschoon vrienden van den president-minister Saldanha uitstrooijen dat hij het nieuwe Parlement weder ontbinden zal, wanneer de meerderheid daarvan niet in zijnen geest is, gelooft men echter niet dat hij bij de tegenwoordige stemming der meeste geinoederen, tot dien stap zou durven overgaan. -Te Gibraltar was eerst verhaald dat de equipage van het onlangs door roovers op de RilFkust genomen schip Violet vermoord was, uit wraakneming voor het verlies van manschappen hetwelk die roovers bij den aanval door de stoomboot J anus ondergaan hadden; maar een nader en meergeloofd berigt luidt dat zij voor vijftig dollars per man aan een anderen starn verkocht zijn en dat deze honderd dollars per man voor losprijs eischte, welke gelden tot dat einde te Tangergereed lagen. Met de stoomboot Europa zijn Noord Amerikaansche berigten tot 13 dezer ontvangen. De Mississipiaan boord van welke Kussut/is lotgenooten in zoo ver zij niet met hem in Engeland aan wal zijn gestaptzicli bevonden, was den 10 dezer te New-York gearriveerd. Het Bestuur der Vereenigde Staten had zich bezig ge houden met de voorstellen der Spaansche Regering tot vereffening der verschillen wegens Cuba. Zij verlangde dat de Spaansche Consul die vroeger te New-Orleans wasmet een nationaal schip teruggebragt en aan de Spaansche vlag de eer van saluutschoten bewezen wierd, en dat de vvaarde der aan Spaansche onderdanen toebe- hoorende eigendommen welke in het oproer te New- Orleans vernield werden, vergoed zou worden. In geval van weigering moest de Spaansche Minister te Washington zijne paspoorten vragen. Men verzekert dat de Regering der Staten een weigerend antwoord hierop gegeven heeft. In Canada houdt men zich ijverig met het leggen van spoorwegen bezig en wilde men die van Quebec naar Ilallifax en van Richmond naar Quebec, door middel van tegen 31 per cent verkregen gelden daarstellen. Uit van Sint Petersburg ontvangen brieven blijkt dat de Keizerlijke Regering alien benoodigden bijstand tot bevordering van het moedig plan van den luitenant Pirn, tot opsporing van sir J. Franklin en diens togt- genooten, wil verleenen. 1'ARIJS den 26 novtmber. Gisteren heeft nu in het Cirque in de Champs-Elysdes de uitgestelde plegtige uirreiking plaats gehad van nationale belooningen aan Franschen die voorwerpen naar de wereld- tentoonstelling te Londen hebben gezonden. In weerwil van den grooten toevloed van nieuwsgierigen is alles thans in de beste orde afgeloopen. De President der Republiek heeft bij deze gelegenheid eene redevoering uitgesproken, in welke hij het hoogelijk roemde dat Frankrijk zich op de Londensche tentoonstelling van nijverheid zoo verdiensrelijk had onderscheidenhij noemde zulks te meer merkwaardig, daar Frankrijk voortdurend door allerlei woelingen nu eens in demagogischen, dan weder in monarchalen geest werd verontrust, en kwara daardoor tot het besluit, dat de Fransche Republiek nog oneindig veel grooter en aanzienlijker zou kunnen wor° den, wanneer /.ij eenmaal van al die woelingen bevrijd mogt wezen. De President eindigde zijne toespraak dus: Veroorlooft mij, Mijnheeren, alvorens te scheiden u tot nieuwe werkzaamheden aan te moedigen. Onder neemt deze onbeschroomdzij zullen het ledig zijn der werkljeden dezen winter beletten. Vreest de toekomst De rust zal gehandhaafd wordenwat er 00k c 0 u A'f* 1 J c* A, -v i* met. gebeure. Eene Regering welke op het geheele Vo 1 k steunt, geene andere drijfveer heeft dan het algemeen welzijn, en bezield wordt door dat vurig vertrouwen hetwelk u veilig geleidt zclfs midden door eene ruimte waar geen gebaande weg is, die Regering, zeg ik zal hare zending weten te vervullen, want zij heeft in zich zoowel het regt dat van het Vulk komt als de kracht die uit God is. Deze toespraakwelke sommigen eene redcvoering- Franconi noemen, wordt door verscheiden dagbladen als eene nieuwe vijandige handeling tegen de Wetgevende Vergadering beschouwd. Na de plegtigheid was er groote receptie aan het Elysde waar al de leden van het Corps Diplomatiek de Ministers en vele andere aanzienlijken werden aan- getrofFen. In de zitting der Wetgevende Vergadering van gisteren zijn langdurige woordenwisselingen gevoerd over het onderscheid tusschen de redevoering van den minister de Thorigny nopcns de zamenz wering zoo als die in het officiele dagblad werd aangetrofFen en zoo als die werkelijk was uitgesproken. Ten slotte bleekdat de Minister in de proeven van het officiele dagblad eenige wijzigingen had gebragtwaardoor het bedoelde onder scheid was ontstaan. De beraadslagingen over den Lyonschen spoorweg werden daarop voortgezet en heden ten einde gebragt wanneer de wet in haar geheel met tegen 15 stemmen werd aangenomen. Daarna vvaren aan de orde van den dag de interpellatien van den heer Crimieux nopens het besluit, dat door den Ministerraad genomen zou zijn ora de wegens de zamenzwering te Lyon veroordeelden naar Noukahiva te transporteren. De heer Crimieux vroeg of het waarheid was dat Gent, Ode en Longomazino die door den krijgsraad te Lyon tot transportatie waren veroordeeldnaar een zoo afgelegen oord aan het einde der aarde, zouden worden overgebragt, hetwelk hij onwettig onmenschelijk en zelfs onmogelijk achtte. In zoo moeijelijke staatkundige omstandigheden als waarin men verkeerde achtte de spreker het eerder pligt de hand der liefde te reiken aan hen die zich aan staatsmisdrijven hadden schuldig ge- maakthij hoopte dat de Vergadering niet zou ver- geten dat in moeijelijke tijden barmhartigheid de grootste van alle deugden was. De minister Z)«v/e/antwoordde hierop dat het gemakkelijk was van barmhartigheid en regtvaardigheid te spreken welke gevoelens 00k de Ministers niet vreemd waren, doch het was tevens hun Pgr de wetten ten uitvoer te doen leggen; kwam men de wetten en de besluiten der regterlijke inagt niet 11a, zulks zou niet anders dan allernadeeligst kunnen werken en alleen het socialismus en communismus bevorderen. Na het antwoord van den Minister ging de Vergadering met 417 tegen 235 stemmen eenvoudig tut de orde van den dag over. heer Granier de Cas.tagnac de schrijver van net artikel in het dagblad Constitutiunnelhetwelk door den heer Cretan op het spreekgestoelte is aange- rand heeft genoemden heer Cretan tot een tweegevecht uitgedaagd doch deze heeft geweigerd hieraan gsvolg te geven. De generaal Gemeati concentreert te Rome al de krachten van het occupatie-leger, daar hij voortroebelen vreest, aangezien de rust te Rome, even als in geheel het noorden vanltalie, slechts schijnbaar is, want de dema- gogen en geheime genootschappen zijn ijverig werkzaam. De maarschalk Narvaez is te Madrid teruggekeerd en heetr bezoeken afgelegd bij den Koning de Koningin en de Koningin-Moeder. KEETLEN den 27 november. fristeren hebben de Koning en de Prins van Pruissen, bene veils de prinsen Kurd en Albert, zich naar Herren- hausen begeven, tot bijwoning der begrafenis van koning Ernst Augustus van Hannover. Terstond na den afloop der plegtigheid keert Z. M. naar Berlijn terug. Per telegraaf is hier berigt dat de Pruissische Kamers heden door den President-Minister namens den Koning geopend zijn. De voorgelezen troonrede behelst niets bijzonders aangaande de buitenlandsche politiek. De zamenroeping der vroegere prov nciale landdagen wordt als interimistische provinciale vertegcnwoordiging hunne besluiten worden als goedkeurende aangeduid. Voor het leger is eene vermeerderde uitgave noodig. L)e staat der geldroiddelen is bevredigend. Men voedt hoop dat het verdr.ig met Hannover tot gelukkige uit- komsten voeren zal. Uit hoofde der meerdere duurte zal het vrij verkeer niet belemmerd worden. Ten slotte wordt gezegd dat de Koning vertrouwen stelt in de vaderlandsliefde der Kamers. Uit Berne schrijft men den 20 dezer, dat daar sedert de twee laatste dagen eene voor deze maand ongemeen hevige koude heerschte en men, wanneer dit zoo voort- ging een treurig lijden voor het arme gedeelte der be- volking te gemoet zag. Het Oostenrijksch Kabinet geeft op onderscheiden wijzen zijne ontevredenheid over het den 7 September tusschen Pruissen en Hannover gesloten verdrag lucht, en aan zijnen invloed wordt 00k toegeschreven wat dezer dagen in een Hannoversch blad gezegd werd, namelijk dat de maatregelen tot uitvoering van dat ver- drag ligtelijk aanleiding tot zeer groote en dreigende verwikkelingen in Duitschland, niet uitsluitend op het commercieel grondgebied zouden kunnen geven. In de geheele uitgestrektheid der Oostenrijksche Mo narchic zijn de vereenigingen der Duitsch-Katholieken Lichtvrienden en Vrije Christenen verboden. Een voornaam handelhuiste Weenen ontving dezer dagen eene kist, die bij onderzoek door de autoriteiten bleek vol oproerige gesehriften en af beeldingen, waaronder die van Kossuth, te zijn. Iwee bedienden van dat huiszijn ten gevolge dezer ontdekking in hechtenis genomen. Te Florence is eene zainenzwering ontdekt, en zoo wel daar als te Pistoja en Pescha zijn vele personen ge- arresteerd, alsmede wapenen en houten kanonnen in be- s'ag genomen. Een schip met wapenen, dat te Tiombini verwacht werd, heeft, op het vernemen dat dit voornemen bekend geworden was, weder zee gekozen. In Toskane is een groot aantal vlugschriften verspreid. Ten gevolge van dit alles wil de Oostenrijksche Gouverneur met groote gestrengheid te werk gaan. Bij de heropening der Sardinische Kamers op den 19 dezer bleek het hoe het budget voor 1852 een passief van 155 millioen tegen een actier" van 100 millioen op- levertin weerwil der nog den vorigen dag gedane ver- zekeringen van het ministerieel dagblad, dat de finantiele toestand veel gunstiger was dan die der naburige Landen. De Ministers werden dan 00k door verscheiden leden hevig over hun beheer, over de onveiligheid der land- wegen de tallooze diefstallen enz. aangevallen. De Bisschoppen van Pidmont hebben den Koning van Sardinie hun protest tegen de oprigting van eene Pro- testantsche kerk te Turijn overgereikt. s GRAYENHAGE den 27 november. Naar men verneemt, heeft het Z. M. den Koning goed- gunstig behaagd het beschermheerschap op zich te nemen van het Buksenschieters-Gezelschap, onder de zinspreuk Oefening en Vermaak zoodat het thans heet Koninklijk Buksenschieters-'Gezelschap enz. Door Zijne Majesteit is bij besluit van den 19 dezer goedgekeurd het beroep van eenen predikant, uitgebragt door den kerkeraad der Hervormde gemeente re Hall onder de classis van Arnhem op J. Romenycandidaat bij het provinciaal kerkbesiuur van Overijssel. De gewone audientie van den Minister van Binnen- landsche Zaken zal op saturdag den 29 dezer geen plaats hebben. In het Ministerie van Binnenlandsche Zaken heefc de aanbesteding plaats gehad van het herstellen van de beschadigde rolbrug over de ringvaart bij hetLiesenbroek om de droogmakerij van het Haarlemmermeer, en het be- weegbaar stellen van deze brug op eene burrie of stelsel van rollen in plaats van op de bestaande wielen het welk, onder nadere approbatie, is aangenomen door den heer J. Verbeek, voor f 2000. v Vrijdag den 21 dezer is voor het Provinciaal Ge- regtshof in Zuidholland behandeld de zaak van A. Dupont, beschuldigd van in den avond van den r augustus 1851, in de gemeente Bergschenhoek de persoon van A. Ties, wed. van J. Smitmoedwillig met een mes eene wonde in het linker-dijbeen te hebben toegebragt ten gevolge waarvan de verwonde weinige uren daarna is overleden, j en alzoo van moedwilligen doodslag. Op requisitoir van den procureur-generaal is deze zaak uitgesteld tot 15 junuarij 1852uit hoofde er nog twee getuigen moesten opkomen die echter niet verschenen zijn ,*en dus nader zullen gedagvaard worden. De voorstelling in den Koninklijken Franschen schouwburg alliier zal saturdag den 29 dezer bestaan uit Bat ai lie de Dames en Le Bar bier de Siville. 8taten-€leneraal. tweede kamer.. Zitting van donderdag 27 november. In deze zitting worden de beraadslagingen aangevan- gen over hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1852 betreffende het Departement van Binnenlandsche Zaken. De heeren Hoffman, Gevers van Endegeestvan Hall van Dam van Isselt en Groen van Prinsterer voeren achtereenvolgens het woord. De Minister van Binnenlandsche Zaken beantwoordt de vorige sprekers. ^Met betrekking tot de gezegden van den heer Hoffman doet hij uitkomen, dat deze, terug gekomen zijnde op eenige punten reeds bij de algemeene discussien aangevoerd thans daarin reeds zekere wijzi- ging heeft gebragtals hebbende sommige punten geheel <;PS^geven anderen gehalveerd. Het betoog van den Minister, omtrent hetgene door dien spreker is aangevoerd met betrekking tot eenige onderwerpen die naar het inzien van dien afgevaardigae voor bezuiniging vatbaar zouden zijn, komt daarop neder, dat, indien die weinige duizende guldens, door den spreker aangewezen, inderdaad van de begrooting vervallen waren of die spreker dan zou zeggen dat er was een zuinig beheer, gelijk hij nu, om die ettelijke duizende guldens zeide, dat er niet was een zuinig beheer? Het verschil daarover kan niet afhan- gen van de weinige posten, door dien spreker aangewezen, en waarop de Minister nog nader, bij de behandeling der artikelen zelve, zal terugkomen. Nogmaals komt de Mi nister op tegen de gevolgtrekking, door den spreker ge- maakt nopens het eindcijfer der begrooting. Wat zal dat eindcijfer afdoen omtrent de questie van zuinig beheer? Het eindcijfer kan hoog zijn, kan gelijke hoogte hebben als ten vorigen jare, kan zelfs hooger zijn, en toch kan er te gelijker tijd bezuinigd zijn. De eenige vraag is hier, of het meer uitgetrokkene inderdaad noodig ware. ile Minister komt nu tot het aangevoerde door den heer Gevers en andere leden over bijzondere onderdeelen. Ook den Minister komt het voor, dat dit meer geleidelijk ter sprake kan en moet komen wanneer men tot die onder werpen genaderd is, wanneer die zijn aan de orde; hij zal dit dan ook bij zijne beantwoording in acht nemen, maar toch eenige punten voor zoo ver zij uit een alge meen oogpunt besproken zijn, thans reeds opnemen. De heer Gevers had gezegd dat er bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken gebrek was aan wetenschappelijken zin dit belette hem echter niet te erkennen dat er be- wijzen van het tegendeel waren maar toch in andere opzigten was er stilstand, zoo niet achteruitgang. Zoo vraagt de spreker, wat is er gedaan voor de statistiek Het antwoord is: een zeer omslagtig en vermoeijend werk is voortgezet; het analyseren van alie opgaven omtrent de volkstelling, en het verzamelen der resultaten daarvan. Dit werk is niet gering te schatten en bovendien de spreker heeft het geheel vergeten er is ook een jaar- boekje uitgegeven dat ja nog niet op volmaaktheid kan bogen dat nog niet geroemd kan worden als een uit- nemend werk maar waarvan de tweede de derde jaar- gang beter zal kunnen zijn. Het Gouvernement heeft zich beroofd van organen voor de statistiek van den landbouw, door afschaffing der commissien van landbouw, zeide dezelfde spreker. Maar, indjen de statistiek van den landbouw moest worden geput uit de opgaven dier commissien de Minister vreest dat die statistiek de critiek niet zou kunnen doorstaan. Hij gelooft niet dat er iets verloren is door die opheffing; integendeel de bijzondere krachten zijn overal opgeroepen en er zijn vereenigingen in het leven geroepen die oneindig meer zullen kunnen doen dan waartoe de commissien van land bouw in staat waren, en een nieuw bewijs zullen leveren hoezeer bijzondere krachtsontwikkeling te verkiezen is boven die welke alleen van Gouvernements wege be- schermd wordt. Wat was het doel van het Gouvernement Dit wanneer die bijzondere vereenigingen zich gaande- weg meer en meer zullen hebben uitgebreid dan zal de Minister voordragen de benoeming van inspecteurs; die zullen dan zijn de schakels tusschen het Gouvernement en die vereenigingen; hij zal hen hier laten vergaderen, laten reizen en in zoodanig verband met het Gouverne ment stellen, als noodig is voor de goede kennis van de landhuishouding, ten einde dien invloed op de ontwikke- ling van den landbouw uit te oefenen als welligt van het Gouvernement zou kunnen uitgaan. Waarom is er geene algemeene commissie voor statistiek gecreeerd vroeg diezelfde spreker. Het antwoord ligt voor de hand. Om niet het eene huis op het andere te bouwen. Er be- staat eene commissie; de andere, de algemeene, moet wachten tot na de oprigting der provinciale bureaux van statistiek. Die bureaux moeten goed zijn eerst nadat dit geschied zal zijn, kati er sprake zijn van eene alge meene commissie. Daarbij mag ook niet vergeten worden, dat nu reeds de verslagen van Gedeputeerde Srateii vele statistieke bouwstoffen behelzen meer en beier dan vroeger, en dat met decreteren alleen van eene commissie de zaak der statistiek nier gebolpen is. Het aangevoerde

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1