ROTTERDAMSCIIE A0 1851. 145. Dingsdag den 2 December. LOKDEIf den 29 november (des avondsj. Tegen het einde der volgende week zal een ge- heime Raad tot verdere prorogatie van het Parlement, gehouden worden. Eergisteren is hier het huwelijk tusschen den prins van Suksen-Weimar, neef van prins Albertmet lady Augusta Lennox, dochter des hertogs van Richmond gesloten. Tot de vele aanzienlijke getttigen van deze plegtigheid behoorde de Hertog van Cambridge. Graaf Cathcartdie te Waterloo gestreden heeft en gouverneur van Canada geweest is, volgt sir E. Blakeney als bevelhebber der troepen in Ierland op. Sir Ralph Abercrumbybuitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Engeland bij het Sardinische Hof, is in gelijke betrekking bij het Nederlandsche Mof benoemd. De eenigen tijd geleden geopende inschrijyingdie aan handwerksiieden de gelegenheid gaf om door betaling van eenige weinige stuivers een bewijs van achting voor de nagedachtenis en erkentelijkheid voor de verrigtingen van wijlen sir R. Peel te geven heeft ruiin zevemien- honderd ponden sterling opgebragt. Eerlang wordt een besluit vvegens de aanvvending van deze gelden genomen. Gisteren morgen ontstond brand in het logement van den heer Triltun in Oxfordstreet alhier, waardoor de ruime concertzaaldie in dat gebouw gevonden werd vernield is. De berigten pit de Vereenigde Staten tot 15 dezer, zijn niet belangrijk. Alleen bevestigen zij dat de Regering de voorwaarden van het Spaansch Gouvernement tot vereffening der geschillen wegens Cuba, nadat zij twee tnalen gewijzigd waren heeft blijven afslaan. PARIJS den 29 november. De Wetgevende Vergadering heeft in hare laatste zit- tingen de beraadslagingen voortgezet over den spoorweg van Lyon naar Avignon en uitgemaakt dat die weg bij openbare aanbesreding zal worden toegewezen. Heden zijn de discussien hervat over het hoofdstuk der gemeente- wet dat op de verkiezingen betrekking heeft; degeneraal de Lamoriciire heeft daarbij staande gehouden, dat de in de gemeentewet vervatte bepalingen nopens de verkie zingen niet van toepassing kunnen zijn op de verkiezingen voor volksvertegenwoordigers en voor den President der Rppubliek. De volksvertegenwoordiger Migeon heeft een voor- stel tot herziening der Constitutie ingediend. Ook is weder een voorstel tot afschaffing van de belastinj op de dranken gedaan. a Men spreekt van het uitvaardigen eener amnestie door den President op den to december. Dezer dagen zijn verscheiden beambten ontslagen, op wie de President der Republiek niet onbepaald kon vertrouwen. Naar men zegtzal op gelijke wijze in het leger gehandeld worden, terwijl zelfs de staf der nationale garde te Parijs een ander hoofd zou bekomen. Ter Beurs was heden het gerucht verspreid, dat de heer de Lavalette, gezant van Frankrijk te Konstan- tinopelzijne vlag had ingetrokken, na van den Divan ontvangen inlichtingen nopens de aanspraken van Rusland op de Heilige plaatsen. Brieven uit Marokko zeggen dat de handel veel leed door de geschillen welke op nieuw met de Fransche Regering gerezen zijn. De vertegenwoordigers van twee handelhuizen dier Natie hadden 1 anger reeds moeten ver- laten en anderen zouden volgen, om de wijk naar Gibraltar te nemen. Men zag halsreikend naar een Fransch eskader uit, en wenschte dat het, als de Keizer onverhoopt van geene schikking hooren wilde Rabat en Mogador zou bombarderen zoo als, eenige jaren geleden onder aan- voering van den Prins van Joinvillemet Tanger en Mogador geschied is. De Koning van Napels Iaat te Capua een observatie- kamp vormen daar bij zeer beducht is voor de gebeur- tenissen van 1852. De zitting van den Spaanschen Senaat was den 22 dezer vooral daardoor belangrijk dat de maarschalk Narvaez inlichtfngen gaf waarom hij zijn ontslag had bekomen en het grondgebied van Spanje verlaten. Toen, zeide hij, het gezag vrijwillig door hem werd afgesraani bezat hij in de ruimste mate het vertrouwen der Kroon en der beide Earners wier groote meerderheid het Kabinet was toegedaan. Hij had zich dus alleen verwijderd dewijl hij de onmogelijkheid inzag om het door den heer Bravo Marlllo ontvangen bezuinigingsplan te verwezen- lijken, dat overigens geheel met zijne overtuiging strookte, en verder om redenen van gezondheid. Dat hij Madrid terstond na het aannemen van zijn ontslag verliet was om geen hinderpaal tegen het vormen van een nieuw Kabinet te zijn. De Maarschalk eindigde zijne rede met uitnoodiging aan de liberale partij om meer dan ooit ge sloten te blijven, dewijl Spanje welligt spoedig zware beproevingen en kwade dagen zal moeten doorstaan. De Hertog en Hertogin van Montpensier zijn te Madrid aangekomen. KEUf.EN den 30 november. In den nacht van 25 op 26 dezer is het stofFelijk over- schot van koning Ernst Augustus en koningin Frederica van Hannovdr, volgens het daarvoor opgemaakt pro gramma, uit de slotkapel te Hannover naar Herrenhausen vervoerd. Ongeveer vijthonderd burgers der residentie, met fakkels voorziengingen den lijkstoet vooruit en eene menigte bewoners der voorstedendie insgelijks fakkels droegen, vereenigde zich buiten de Steenpoort met de overigen. Van de duizenden welke te Herrenhausen zamengevloeid waren om de begrafenis te zien aanschouw den slechts betrekkelijk wemigen al de bijzonderheden dier plegtigheid vuit hoofde der beperkte ruirnte. In de Pruissische Eerste Kamer is graaf von Rehberg en in de Tweede Kamer.graaf Schwerin tot voorzitter benoemd, Bij deze laatste verkiezing vereenigden zich 120 stemmen op graaf Arnim. Nadat de Commissie uit de Bondsvergadering voor de zaak der Duitsche vloot haar berigt ingediend en de Bondscommissie hare goedkeuring daaraan gehecht had heeft nu de Bondsvergadering de Regeringen uitgenoodigd zich binnen drie weken over het al of niet voortbestaan der vloot te verklaren. Te Gotha en in andere plaatsen van Duitschland zamelt de predikantsweduwe Dunker uit Straasburg thans c 0 u giften tot oprigting van eene Luthersche meisjesschool te Jeruzalem in zoo als zij dit vroeger tot oprigting van eene jongensschool aldaar deed. Hare pogingen worden door den Koning van Pruissen krachtig ondersteund. Het 110 f van appfel te Greifswald heeft den 2 6 dezer, na eene beraadslaging van vijf uren, den Keur-Hessischen Staatsminister Hassenpflug tot eene gevangenisstraf van vier weken veroordeeld. Men weet dat dom Miguel van Portugal onlangs de prinses von Liiwenstein gehuwd heeft. Thans verhaait een dagblad op welke wijze hij die jonge schoone en rijke bruid verwierf. Eenige maanden v66r dat hij het aanzoek deed vervoegtle zich eene waarzegster bij de Prinses en verkondigde haar dat weldra drie minnaars hare hand zouden vragentwee van hen waren jong maar een bedaagd heer, die nog eens eene Koningskroon dragen zou was voor haar tot echtgenoot bestemd. Tegen genoegen harer betrekkingen schonk derhalve de wordt met 37 tegen 23 stemmen besloten eene avond- zitting te houden. Alsdan is aan de orde de afdeeling Onderwijs. V66r het sluiren der zitting is nog ingekomen eene missive van den Minister van Buitenlandsche Zaken, ten geleide van een extract uit de Indipendance bevattende de voornaamste bepalingen van het op 27 October jl. tusschen Engeland en Belgie gesloten tractaat van handel en scheepvaart. De commissie voor de petitien heeft vervolgens ver- slag gedaan op eenige in hare handen gestelde adressen. Avondzitting van saturdag 29 november. Aan de orde was de voortzetting der beraadslagingen over het Vde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1852, en wel over de afdeeling Onderwijs. De heer Groeti van Prinsterer opende daarover de alge- meene beraadslagingen. I11 de eerste plaats vroeg hij, wat de reden kan zijn dat omtrent de indiening eener trotsche I rinses later hare hand aan den Portugeschen wet op het lager onderwijs nog geen vooruitzigt bestaat; v orst toen deze zich tot haar wendde. ging daarbij na wat reeds nopens dit onderwerp is voor- j, gevallen en kwam tot het resultaatdat er drie redenen Tt- 7 S«i 1 1 ^en november. bestaan voor het uitstel van de indiening der bedoelde d j 1 ,im Y?" dc:1 '5 dezer is de heer C. wet, te weten i°, dat de Minister inziet dat door de Koaenburg benoemd tot Nederlandsch consul te Harburg. discussien over die wet de secte-tegenstahd zou kunnen van den 28 dezer heeft Z. M. goed- toenemen en eene hoogte bereiken, die hij niet wensche- Bij besluit gevonden de door den Raad der gemeenie Ennnen ge- dane benoeming van den burgemeester mr. L. Oldenhuis Tunckens, tot secretaris, te bekrachtigen. Bij Zijner Majesteits besluiten van den 21 dezer zijn benoemd: tot notaris op het eiland Ameland E.Mcijer, candidaat notaris te Oldeboorn, provincie Friesland; tot plaatsvervanger van den kantonregter le Nijmegen mr. C. G. Bijleveldadvocaat aldaar, en tot president der arrondissements-regtbank te 's Hertogenbosch mr. IF. C. van Heurn thans regter in dezelve regtbank. Bij besluit van den 26 dezer heeft Zijne M.ijesteit goedgevonden te benoemen, tot burgemeesters der volgende gemeenten: Arcen en VeldenJ. Th. van den Bergh BaexemC. J. A. M. Stercken; Beegden, A. Verheggen Broeksittard J. [j. Kamps Heel, R. Severijns Herten, M. S. KorstenMeijel, B. van der StecnMunsrergeleen, J. M. Luytens; Neerritter, F. A. Linssens; Otter^um J. Gratters; Spanbeek J. A. Eussen; StamproyM. Eycken; Swalmen, L. Tobbenen Ulestraeten J. F. Schoenmaeckers. Bij besluit van den 27 dezer heeft Zijne Majesteit goedgevonden, tot dijkgraaf van den Lekdijk beneden- daras en van den ljsseldams (Utrecht) te benoemen jonkh. mr. J. C. Martens van Sevenhovenin plaats van mr. J. G. Swellcngrebeleervol ontslagen. Bij besluit van den 28 dezer heeft Zijne Majesteit goedgevonden aan de commissie uit de Provinciale Staten van Drenthe, belast met het nader onderzoek van een adres van eigenaren van veenen en gronden in degemeente Smildeom eene uit watering hunner eigendommen in de vaart naar de kolonie Veenhuizen, raagtiging te verleenen om na het sluiten der Staten-Vergadering hare werkzaam- heden voort te zetten. Bij den Minister van Finantien is van een onbekende, onder het postmerk Haarlem, den 27 dezer, ten behoeve van s Rijks schatkist, eene som van f 500 in bankpapier ontvangen, alsmeae eene som van f 40, welke bij den burgemeester van Wijk bij Duurstede ten behoeve van 's Rijks schatkist was ontvangen. &t«ten-i*enertml. tweede kamer. Zitting van saturdag 29 november. In deze zitting worden de artt. 91 en 92 van hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) aangenomen, na woordenwisse- ling tusschen de heeren bluet tn bchiffer ev\ den Minister van Binnenlandsche Zaken, hoofdzakelijk over de rivier- verbetering. Bij de behandeling van art. 93 ontwikkelt de heer iVesterhoff vele bezwaren tegen de Rijkssubsidien voor de eilanden Urk, Schokland en Ameland en de uit- getrokken bijdrage voor de calamiteuse polders in Zeeland waaromtrent hij door de heeren van Eck, Slicher, Bachiene en Anemaet wedersproken en teregrgewezen wordt. Nadat de heeren van der Linden en Jongstra insgelijks het woord over dit een en ander gevoerd hadden, betoogt de Minister dat de bijdrage voor haven- en zeewerken aan genoemde eilanden in het algemeen belang noodig, en het goed is dat de Rijkswetgever al het mogelijke doet om het terrein der provinciale uitgaven zoo veel doenlijk in te krimpen. Ten opzigte der calamiteuse polders treedt hij in een geschied- kundig overzigt, ten betooge dat wat nu gedaan wordt de voortzetting is eener reeks van vroeaere handelingen, en ook het regtzijns inziens, buiten kijf is. De artt. 93 102 worden achtervolgens aangenomen. Bij art. 103 ontwikkelt de heer van Goltstein nog nader het gevoelen der commissie van rapporteurs, uit- gedrukt in het verslag, om meerdere splitsing te bewerk- stelligen in de onderdeelen der artikelenbehelzende sommen voor waterstaats-werken. De Minister ontvouwt eyenzeer zijne meening dat deze splitsing de publieke dienst te eenenmale zou stremmenhet af- en overschrij ven vermeerderenzonder het doel te bevorderen, dat de commissie zich met betrekking tot de betere inrigting der begrooting voorstelde. Het amendement van de commissie van rapporteurs tot zoodanige splitsing strek- kende, wordt verworpen met 52 tegen 7 stemmen. Bij art. 104 doet de beer Mecussen de vraag hoe ve op dit oogenblik de onderhandelingen met Belgie gevor- derd zijn ten aanzien van de verbinding van beide Landen door een spoorweg, waartoe bereids opnemingen en pei lingen zijn geschied en of reeds de rigting, welke die weg nemen zal, vastgesteld is. De Minister antwoordt, dat beide de Regeringen omtrent deze zaak de meeste belangstelling hebben aan den dag gelegddat van die gezamenlijke belangstelling het beste mag worden ver- wacht; dat, wat den stand der zaak betreft, de ingenieurs bezig zijn de resulraten der gedane opnemingen te ver- zamelen ten einde daarvan een rapport op te rnaken; dat dit stuk nog niet is ingekomen, doch dat hij voorloopig vernomen heeft zij het dan nog niet oflicieel dat ten deze de meest gelukkige en gewenschte overeenstemming bestaat. Art. 104 wordt daarop aangenomen waarmede het geheele hoofdstuk over den waterstaat en publieke werken is afgehandeld. De Voorzitter stelt voor, de beraadslagingen tot maandag te verdagen. Op voorstel echter van den heer de Fremcry lijk acht20, dat de Minister de onmogelijkheid inziet om voor alsnog zijne beginselen in de wet te brengen, en 30, dat hij, door niets te doen hetzelfde bereikt als door de aanbieding eener wet in zijn systema. In het tweede gedeelte zijner rede heeft de spreker eenige uit- drukkingen des Ministers opgenomen die wanneer hij ze siilzwijgend voorbij liet gaan strekken konden om de urgentie der wet op het lager onderwijs te praejudi- cieren zij betroffen hemzelven de houding der Kamer en de betrekking van de Kamer tot het Ministerie. Hij eindigde met den opregten wensch dat hij steeds in staat moge zijn het Ministerie zoo veel mogelijk te onder- steunen terwijl hij hoopt, dat de vrijheid van het onder wijs, overeenkomstig de Grondwetnaar waarheid in Nederland zal worden ingevoerd. De heer van Zuylen van Nyevelt bestreed daarop het door den heer Groen bijgebragie; toonde de magteloosheid der anti revolutionnaire partij aan, ofschoon de heer Groen, het hoofd dier partij, steeds uit naam der geheele Natie sprak hij wees er op, hoe de vorige spreker alleen be- oogde tot de regeling van het onderwijs in zijnen zin te geraken, en hield het daarvoor, dat, wanneer het den heer Groen mogt gelukken meesrer te worden van het onderwijsde Natie onherstelbare sehade zou lijden omdat de anti-revolutionnaire partij gevaarlijk is te achten wegens den invloed dien zij zou willen uitoefenen. De spreker verklaarde ook eene spoedige regeling van het onderwijs te verlangen, maar eene regeling die even als alle anderen eene getrouwe en eerlijke uitvoering der Grondwet zal zijn. Zijns inziens zal echter de oprigting van ge- zindheidsscholen tot niets anders leiden dan om de klove tusschen de gezindheden al wijder en wijder open te tnaken en te bestendigen; om vonken van onverdraag- zaamheid en vijandschap in het teeder gemoed der kiuderen aan te blazen, want men zal in de Protestantsche gezindheidsscholen den kinderen inprenten dat het Katholicismus anti - nationaal en dat Nederland een Protestantsche Staat is; men zal de toekomst van Neder land vastknoopen aan het jaar 1619, 0111 langs dien weg tot eene heerschende Kerk te geraken. Daarom wil die partij de opvoeding overbrengen in de school, de school brengen onder den invloed der heerschende Kerk en de Kerk eindelijk onder het dwangjuk van 1619 en alzoo zullen de gezindheidsscholen den weg banen tot eene suprematie, welke aan die partij niet kan ingewilligd worden. Ten slot te wees de spreker nog aan, welke middelen de anti revolutionnaire partij al bezigtom de eensgezindheid te verbrekenom vrede en verdraag- zaamheid te keer te gaan en eindigde met de ver- ktaringdat, zijns inziens, de zegepraal der anti-revo lutionnaire partij gelijk zou staan met den ondergang van het Vaderland. De heer van Lijnden verdedigde nu de gezindheids scholen en drong op eene partiele regeling der zaak van het onderwijs aan. De heer van Dam van Isselt hield staande, dat de wet van 1806, zoo lang zij bestaat, in al hare kracht moet worden nageleefd.De heer Blaupot ten Gate uitte den wensch, dat de wet op het onderwijs spoedig en wel het eerst na de behandeling van het ontwerp op het armwezen zal worden aangeboden voor eene partiele wet was hij niet gestemd. Hij drong verd*er aan dat de Regering het onderwijs en kunsten en wetenschappen zoo veel mogelijk zuu bevorderen. De voortzetting der beraadslagingen werd daarna wegens het vergevorderde uur, op aanstaanden maandag bepaald. Morgen, v66r den aanvang der zitting, zullen de Afdeelingen zich bezig houden met het onderzoek van het tusschen Nederland en Belgie gesloten tractaat. 's G IGlY EIV II AG 15 den I decemb;r. Bij besluit van 29 november jl. heeft Z. M. goedge vonden ter vervulling van de vacaturen, die in de directie van de maatschappij van landeigenaren en vast- beklemde ineijers in Groningen zullen ontstaan door de gewone aftreding van drie leden dier directie met den laatsten december van dit jaar, bij continuatie te benoemen: mr. T. J. van IddekingeA. Santee Leuringh en K. IV. Sypkens. De gewone audientien van de Ministers van KolonienFinantien en Marine zullen den 3, 4 en 5 dezer geen plaats hebben. In de zitting van de Tweede Kamer van heden zijn de beraadslagingen over de afdeeling Onderwijs van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1852 voortgezet en ten einde gebragt. De heeren Metman, van Goltstein, Mackay, Engelen, Borret, van Nispen, Huguenin, Luyben, Groen van Prinsterer, van der Veen en van Zuylen van Nyevelt hebben nog daarover het woord gevoerd, gelijk ook de Minister van Binnenlandsche Zaken. Morgen ten 12 ure openbare zitting waarin tot de behandeling der artt. van het hoofdstuk zal worden overgegai.n. Brieven uit Paramaribo van den 23 october houden in dat de gezondheidstoestand in de kolonie sedert de afzending der laatste berigten meer en meer eene gunstige

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1