wending heeft genomen. Te Paramaribo zelf waren sedert 8 October, onder de vrije bevolking voorgekotnen 23 sterfgevallen, waarvan 19 particulieren, 1 bij de jagers, 1 bij^ de marine en 2 op de koopvaardijschepen. Ook van Groningen aan de Samaracca waren de tot 16 October loopende berigten veel gnnstiger, hebbende de daar heer- schende koortsen, ten gevolge van de verandering der we£rsgesteldheid, veel van haar ernstig karakter verloren. ROTTERDAM den I december. De eergisteren alhier gehouden openbare vergadering van den Gemeenteraad werd met het gebruikelijk gebed geopend waarna de notulen der vorige zitting werden voorgelezen en gearresteerd. Er waren 32 leden tegen- woordig. De Voorzitter deelde mede, dat van Gedeputeerde Staten berigt was ontvangen tot kennisgeving van een Koninklijk besluit van den 15 november 11.houdend^ vernietiging der verordening tot maintien der markt- en veerschepen, diligences en postwagens, door den Raad der gemeente Rotterdam den 27 September 1824 vast- gesteld, met uitnoodiging op nieuw te voorzien in het- geen bij die verordening geregeld was. De Voorzitter las gemeld Koninklijk besluit voor (hetwelk bereids in zijn geheel in onze Courant van 27 november 11. is opgenomen), waarna hij de meening uitte, dat niets anders te doen stond dan de mededeeling voor kennisgeving aan te nemen onder bij voeging van eenige inlichtingen nopens den waarschijnlijken oorsprong van gemelde verordening. Verder berigtte de Voorzitterdat Gedeputeerde Staten liadden goedgevonden hunne goedkeuring te hechten aan het Raadsbesluit, om nog op de begrooting van 1851 de volgende posten te brengen: aftimmering enz. van het nieuwe Ziekenhuis 15,000; demping van een gedeelte der Binnenvest 7000; subsidie aan de Academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen f 2000, en kosten wegens het verblijf des Konings te Rotterdam ftocote zamen 30,000, onder opmerking dat het batig slot met deze som dient verminderd te worden. Was ontvangen een Provinciaal Blad, houdende eene cir- culaire van den Comraissaris des Konings in deze pro- vincie waarbijonder verwijzing naar het bij Koninklijk besluit van den 9den laatstl. vastgesteld regleuient voor de kamers van koophandel en fabrieken wordt gevraagd, of in deze gemeente de oprigting eerier kamer van koop handel volgens de bepalingeu van dat reglement verlangd wordt, waaromtrent v66r den 8 dezer antwoord wordt ingewacht, met opgave, in geval men de oprigting eener kamer wenschtuit hoe vele leden diezal moeten bestaan. De Voorzitter zeide, dat het wel niet twijfelachtig zou wezen of de oprigting eener kameralhier verlangd werd, en de Vergadering betoonde dat gevoelen te deelen waar- op besloten werd de circulaire aan de thans alhier be- staande kamer van koophandel te verzenden opdat deze nopens de overige daarin vervatte punten van advies zou dienen. Daarna werd voorgelezen het rapport van den direc- teur van politie op het verzoek van T. J. Claveouzich noemende gewezen nachtwaker, om eene gratificatie te ontvangen. Het rapport luidde ongunstig en eindigde met het voorstel, het gedane verzoek van de hand te wijzen. Dienovereenkomstig werd besloten. Nog waren ingekomen drie verzoekschriftenen wel van J. J. J. PetersJ. van Freeswijk en H. van IJzeren, die wenschen in aanmerking te komen bij de benoeming van eenen verificateur der stedelijke belastingen. Eindelijk was nog ingekomen een adres aan den Ge meenteraad van diakenen der Evangelisch Luthersche ge meente hier ter stede die de herziening verzoeken van het reglement voor het nieuwe Ziekenhuis. Wordt be sloten dat stuk bij de vroeger reeds ingekomene van gelijke strekking ter visie te leggen. Alsnu werd overgegaan tot de benoeming van twee leden der commissie van administratie voor het nieuwe Ziekenhuis, ter vervulling der vacaturen ontstaande door de aftreding der heeren G. Obreen en H. P. van Ede van der Pals, welke heeren echter dit maal herkozen konden worden. In de eerste plaats werd eene stemming gehouden ter vervulling der vacature, veroorzaakt door het aftreden van den heer Obreen, die in gemelde com missie als lid van den Raad zitting heeft; de heer Obreen erlangde 26 stemmen, de heer Eickma 4 stemmen en de heeren J J' Mees en Smalt ieder 1 stem, zoodat de heer Obreen herkozen was, die terstond verklaarde zich de benoeming te laten welgevallen. Bij de stemming ter vervulling der tweede vacature vereenigden al de stemmen zich op den heer H. P. van Ede van der Pals, diealzoo mede herkozen waswaarvan zoowel den benoemde als de commissie van administratie kennis zal worden gegeven. Zonder beraadslaging werd vervolgens goedgekeurd de verordening tot vaststelling van den rooster van af treding der leden van den Gemeenteraad, volgens welken 12 leden in September 1853, in September 1855 en 13 in September 1857 zullen aftreden, met bepaling dat deze orde van aftreding daarna in acht zal worden genomen. De Voorzitter stelde daarop voor terstond over te gaan tot de loting, ten einde den tijd van aftreding van al de leden te bepalen. Deze loting, merkte hij aan, kon op verschillende wijzen bewerkstelligd worden, twee van welke hij opnoemde; waarop bij meerderheid besloten werd zulks in dezer voege te doen: elk der leden zou uit 37 nommers trekken; zij die de nommers 1 12 trokken, zouden in 1853; zij, aan wie de nommers 13— 24 ten deel vielen in 1855, en de overigen in 1857 aftreden. De uitslag der loting was, dat de heeren R. A. Mees, Schuuren, van Oordt, A. van der Hoop, van Rijckevorsel, de Critter, T/tooft, Smalt, van der Pot, Hoffman, Zeewoldt en Jf Mees in 1853; de heeren Firuly, Tromp, F. van FollenhovenBlankenheymTavenraatMilders, Lohnis, Bichon van IJsselmonde van Overzee Feder, Gevers Deynoot en van der Kun in 1855 en de heeren Blotn., J. van Follcnhoven, Schadee, J. van der Hoop, Ezechiels, DunlopPrinsvan der D us sen van Beeftingh Hoy nek van PapendrechtLedeboer, Burger, Obreen en Eickma in 1857 zullen aftreden. Vervolgens werd bij loting bepaald dat de heeren Blankenheym en Schadee in 1854 en de heeren Prins en Gevers Deynoot in 1857 als wethouders zullen aftreden. De commissiebelast met het onderzoeken van het reglement van orde voor de vergadering van Burgemeester en Wethouders, bragt nu, bij monde van den heer Burger, rapport uit, hetwelk luidde, dat de commissie volstrekt geene aanmerkingen had en derhalve de goedkeuring van het reglement aan de Vergadering voorsloeg. Nadat de Voorzitter had medegedeeld welke wijzigingen Iaatstelijk nog in gemeld reglement waren gebragtwerd dat zonder discussie goedgekeurd. Ten slotre deelde de Voorzitter mede, dat nog een lid moet worden benoemd voor de plaatselijke school- commissieter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer G. A. den Berger; de Voorzitter wenschte dat daartoe in de volgende vergadering werd overgegaan en herinnerde dat zulks bij geheel vrije stem ming zonder voordragtgeschiedt. De zitting werd daarna gesloten. Op aanstaanden donderdag 4 december, des namiddags ten 12b urezal de Gemeenteraad alhier weder. eene vergadering houden. Aan het bureau van den burgerlijken stand ajhier zijn, van den 1 tot en met den 30 november 1851, aangegeven 277 geborenen 192 overledenen 15 levenloos aangegeven kinderen en 86 paren gehuwd, terwijl 1 echtscheiding heeft plaats gehad. Bij den burgerlijken stand te Kralingen zijn in november 1851 aangegeven 8 geborenen, 5 overledenen en gehuwd 3 paren. De uitvoering van Haydn's beroemd oratorium de Jaargetijden door de Rotterdamsclre afdeeling der Maat- schappij tot bevordering der Toonkunstop 11. vrijdag in de groote zaal der societeit Harmonie gegeven heeft den leden dier Maatschappij en het daarbij toegelaten en zeer talrijk zamengevloeide publiek een kunstgenot verschaft, z66 verheven en rijk als alleen opvoeringen van dien aard en op die schaal kunnen schenken. Dat de ver- waehting weder hoog gespannen was bewees die upkomst, want niet alleen telde men onder die schare van aan- dachtige hoorders al wat in Rotterdam slechts eenigermate belangstelling. en gevoel voor het schoon der kunst ademt, maar van Amsterdam, Utrecht, 's Gravenbage, Haarlem, Leyden, Dordrecht en uit vele andere oorden van ons Land waren de kunstvrienden zamengestroomd om Haydn's immer jeugdig-frisch meesterwerk weder te hooren ver- tolken. Wij aarzelen niet te erkennen dat de verwachting, hoe hoog gespannen, ook dit maal werd overtroffen. De Rotterdamsche Zangvereeniging in aantal van leden de grootste van ons Land heeft haren regtmatig verkregen dubbelen roem van zich evenarenden kunstzin en werk- zaamheid, weder loffelijk gehandhaafd door de hoogst voortreffelijke uitvoering der zoo belangrijke koren. Ilet orchestdoor de eerste kunstenaars uit 'sGravenhage versterkt, was op eene uitmuntende wijze werkzaam. Twee uitstekende dilettanten uit 's Hage gaven in de uitmuntende vervulling dersopraan- en tenor-solo's schit- terende blijken van hunne hoog geschatte kunsttalenten en edele natuurgaven en oogstten nevens onzen ver- dienstelijken Fesseldie de bas-solo's waardiglijk ver- vuldeherhaalde en luide huldebetuigingen die niet minder regtmatig en uitbundig aan den begaafden Ferhulst, den waardigen aanvoerder van het groot geheelbij het begin en slot der uitvoering, van alle zijden ten deel vielen. Deze opvoering zal, bij zoo vele vroegere, met gulden letteren in de geschiedboeken der kunst geschreven blij ven mogen alien die hunne krachten aan het tot stand brengen daarvan hebben gewijd in den schitterenden uitslag hunne belooning vinden en wij voegen er den wensch bijdat door hunne voortdurende zorgen en ijver, ten bate van het schoone en goede, deze feestavond spoedig van een tweeden zoo genotrijken moge worden gevolgd. Uit het vroeger vermelde zestal predikanten is tot herder en leeraar bij de hervormde gemeente te Zuid- Beijerland beroepen ds. H. IF. A. Ferhoeff, thans te Vilvoorde in Belgie. Te Gorinchem heeft eene verkiezing plaats" gehad voor een lid der Provinciale Staten van Zuidholland. Niemand heeft echter de volstrekte meerderheid bekomen, zoodat moet worden overgestemd tusschen de heeren mr. M. van Aken van Renesse en IV. C. M. Begram. Den 27sten 11. waren ongeveer 130 personen handelaars winkeliers en neringdoende lieden gedag- vaard voor de correctionele teregtzitting te Amsterdam, ter zake van verzuim in de opvolging der voorschriften, van Lands wege verordend op het voorhanden hebben van afgeschafte en onherijkte maten en gewigten. De uitspraak der vonnissen is bepaald op den 18 dezer. Eergisteren is van de werf de Boot, van den scheeps- bouwmeester F. F. Groen in de Groote Wittenburger- straat te Amsterdam met goed gevolg te water gelaten het barkschip Telegraph groot 210 lasten en gevoerd zullende worden door kapitein J. B. Rolufs. Den 25sten 11. is aan de Utrechtsche Hoogeschool tot doctor in de regten bevorderd de heer H. L. M. Ludenuit Amsterdam, met theses, en den 28sten de heer L. Spoor, uit Oss, insgelijks in de regten, met theses. _Op den 22sten 11. zijn in de omstreken van Bourtange, provincie Groningen vier ooijevaars gezien terwijl er den 20 dezer ook een te Tuikwerd gezien was, waaruit men besluit, dat de winter buitengewoon zacht zal zijn. De koopman T.te Leeuwarden, voor wiens huis onlangs de diefstal van een kistje met gouden voorwerpen heeft plaats gehad, en die, van medepligtigheid daaraan beschuldigd in hechtenis was genomenis verleden zondag op vrije voeten gesteld. Uit de Kerkelijke Courant blijkt dat de Algemeene Synodale Commissie der Nederlandsche Hervormde Kerk, ter fine van consideratien en advies, ontvangen heeft een adres van den heer J. P. Revel, moderator der Waldensche "kerken tot strekking hebbende om overeen- komstig synodaal besluit van 17 julij 1826 de magtiging te bekomen des Ministers, met het bestuur van het departement voor de zaken der Hervormde Eeredienst belast, tot het doen eener inzameling van gelden onder de Hervormden hier te Landeten behoeve van den op- bouw van eene kerk te Turijn, en hoe genoemde com missie geadviseerd heeft de voorgestelde inzameling van gelden door het goedvinden van Zijne Excellence te wettigen waarbij de wensch gevoegd wordt dat deze inzameling voorspoedig moge voortgaan. De Algemeene Synodale Commissie voomoemd heeft ten gevolge harer ernstige beraadslagingen wegens de handhaving van de zelfstandigheid der diakonien, in ver- band met het onlangs door de Regering ingediend ont- werp van algemeene armenwet, besloten tot het opmaken van een adxes aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voornamelijk strekkende om de kerkelijke instellingen van weldadigheid te houden buiten toepassing van de bepalingen dier wet. In den laten avond van woensdagomstreeks elf ure, is een bijwagen van de stoomboot-diligence waarin zich acht personen bevondenterwijl een passagier bij den voerman op den bok zattusschen Uffelte en Diever- brug in de Hoofdvaart gestort. Twee passagierseen matroos en een koksjongen, hebben daarbij, niettegen- staande alle aangewende moeite om hen te reddenhet leven verloren, terwijl de andere passagiers kneuzingen en yerwondingen hebben bekomen. Men kan zich den angst voorstellen, welke deze lieden hebben uitgestaan, en het is inderdaad te verwonderendat er nog zoo velen gered zijn. Tot dit verschrikkelijk ongeluk is, zegt mende sterke drank weder de aanlcidende oorzaak geweest. De wa'terhoogte te Arnhem was den 29sten 11. 1 *1 3 palm. Zr. Ms. fregat prins van oranje en korvet Sumatra hebben laatstleden woensdag uit Portsmouth de reis voortgezet, het eerste naar de Westindienen de laatste naar de Middellandsche Zee. Zr. Ms. korvet de heldin onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. Spanjaardis den 15 October 11. van Texel op de rivier van Suriname aangekomen. Uit Luxemburg wordt geschreven dat de Nederlandsche Regering een gezant derwaarts heeft doen gaan, om met de Regering te onderhandelen over den cisch van zeven millioen guldendie Nederland aan Luxemburg doet. Het Groothertogdom zou namelijk zeven millioen van de oude Nederlandsche schuld die in <1840 tusschen dat Rijk en Belgie verdeeld vyerd, overnemen. De Belgische Senaat heeft nu in zijne zitting van 27sten 11. de belastingwet op de successie met 45 \egen 6 stemmen, definitief aangenomen. £dn lid bleef buiten stemming. Door de loodwitfabriekanren te Gent is aan de Kamer der Representanten eene petitie tegen het tractaat met de Nederlanden ingediend uit hoofde der daarin voorgeslagen belangrijke vermindering der inko- mende regten op dat fabriekaat, waaruit zij den ondergang van het door hen uitgeoefende vak van nijverheid voor- spellen. Van goederhand wordt verzekerd, dat de Nassausche Regering aan eene Engelsch-Belgische maatschappij de concessie heeft verleendtot het aanleggen van een spoorweg van Coblenz naar Giessen door het Luhndal, onder voorwaarde dat zij binnen den tijd van 3 raaanden de bewijzen levert over de noodige fondsen te kunnen beschikken. Een gevolmagtigde dezer maatschappij is reeds naar Louden vertrokken, om voor het bijeenbrengen dier fondsen de noodige stappen te doen. Intusschen hebben Engelsche ingenieurs het terrein bezigtigd en verklaard dat het voor de uitvoering hoogst gunstig was. De Eerste Levensjaren. Kinderbeelden met Bijschriftcn, dezer dagen bij de heeren C. M. en H. F. van Gogh te Amsterdam en Rotterdam in het licht verschenen is uitnemend tot geschenk aan kinderen, ook bij het St. Nicolaasfeestgeschikt zoowel om het achttiental bevallige plaatjesals om de daarbij gevoegde in den waren kindertoon geschrevene en doorgaans vloeijende versjes, terwijl de uitvoering niets te wenschen overlaat. Het werkje vinde den verdienden aftrek en bereike het beoogde doel het opkomend geslacht te vermaken en tevens door het vroegtijdig inprenten van goede, zijne vatbaarheid niet te boven gaande lessen, nuttig te zijn. Van ROTTERDAM uttgeklaard Maasstroom, J. F. Hoogeveeti Heymans, naar Batavia; Allegonda Rensina, H. j. Smit, n. Nantes; HendrikaM. P. de Jonge, naar Belfast; CharlesJ. Simpson, en FriendsJ. Williams, n. Engeland, en Jane Jackson, R. Vincent, naar Newcastle. Hellevoetsluis den 29 november. Gisteren namiddag stoomde in zee Giraffe, Th. Goodburn, naar Londen. En arriveerden Macao, K. H. de Groot, van Batavia; Trekyogel, G. den Breems, van Lissabon; McrcuriusVV. de Haanvan Liverpool, en Margaretha, Bekkering, van Straalsund; de wind N. W. Heden inorgeii zeilden Courier, M. F. Scbaap, naar Nice, en IVilhelmina, C. van der Sloot,. naar Gibraltar. En arriveerden Cygnet, J. Boyce, van Liverpool; Albion, G. Wright, van Londen; Balmoral (st.), Greig, van Leith, en Barbara, O. G. Haack, v. Odensee. Het schip John Rayenal, kapitein Pittman, v. Baltimore naar Rotterdam is door de sroomboot IGnderdijk binnen door van Brouwershaven alhier in het Kanaal ge sleept. En stoomden in zee Norfolk, J. Leetham, naar Goole; Con cordia, R. Stranack, en Adonis, 0. E. Smith, naar Londen; de wind N. W. Hellevoetsluis den 30 november. Gisteren namiddag arriveerden EngelinaP. O. Smith, v. Lissahon, laatst v. Plymouth; Emerald Isle (sr.), R. M. Sawyer, van Hull; Jacoba Gesiena R. H. Rein- ders, v. St. Petersburg; Robert, E. Lange, v. Arensburg; IVilmina, R. J. Iywakenbrug, van Lib.auAnnechina Engelina, H. H. Smit, van Stettin, en Henrietta, H. A. F. Thomsenv. Karrebecksminde; de wind N. N. W. Heden morgen arriveerde Hambourg (st), L. Mafessal de Marsiliy, van Havre. En stoomden in zee HerculesR. Graves, naar Londen en Swanland. J. Ansdell, naar Hull; door de laatste wordt in zee gesleept de brilt Maese, kapit. T. Moloney, mede bestemd naar Hull; de wind N. W. Hellevoetsluis den 1 dezer. Gisteren namiddag arriveerden Tweelingen, W. Schep, van Malaga; Chance, C. Davis, v. Sunder land Twee Gebroeders, J. J. Butter, van Newcastle, en Jantina Gesina, H. H. de Haan, van Kiel; de wind N. 0. Heden morgen arriveerden Sea Gull (sc.), G. Nichol, van Hull, en Annegina, E. J. de Jonge, van Stege. Het barkschip Prins Veldmaarschalkkaplr. D. C. Rietbergen, van Batavia (laatst van de Kaap de Goede Hoop3 naar Rotterdamis door de stoomboot Kinderdijk binnen door van Brouwershaven alhier in het Kanaal gesleept. De IVilliam Mary kapitein II. Cloak van Odessa naar Rotterdam, is binnen door van Brouwershaven alhier op de Reede gekomende wind N. W. ZE1LKLAAR te HELLEVOETSLUIS Macassar, P. D. Nap, naar Akyab; Christina, H. H. Wey, n. Belfast; Sibyl, P. le Boutillier, n. Jersey Gazelle, E. Davies, n. FlintCassandra, T. Popplewell, n. Engeland Eagle, E. Garwood, n. Ipswich Earl Stradbroke, J. Dance, n. Newcastle; Pomona, J. Taylor, n. Aberdeen, en Alfen, S. A. Hetjerdahlnaar Drammen. Brielle den 30 november. Gisteren niets gepasseerd. Heden voor posttijd arriveerde Admiraal Per-lluell (st.), j. Mouthaan van Havre. De stoomboot City of Rochester, kapit. A. J. Urebestemd naar Hull, ligt op de Reede ten anker; de wind W. N. W. Brielle den 1 dezer. Gisteren 11a posttijd stoomde in zee City of Rochester, A. J. Ure, 11. Hull. En arriveerden Rainbow fSt.), S. Frost, van Londen, en Orion (st.), G. Lidermore, v. Goole; heden voor posttijd Batavler (st.), W. Smith, Burgemeester Huidekoper (st.), T. Swart, Attwood (st.), G. High, en Earl of Auckland (st.), W. Wintle, alle vier v. Londen, en Camerton (st.), H. Cross, v. Hull; de wind W. Maassluis den 1 dezer. Eergisteren, gisteren en heden voor posttijd niets gepasseerd; de wind N. W. Brouwershaven den 29 november. Binnengekomen gisteren Prins Veldmaarschalk, D. C. Rietbergen, van Batavia, en IVilliam Mary, H. Cloak, van Odessa, beiden naar Rotterdam. Uitgestoomd heden Stad DordrechtJ. H. Stttit, (van Dordrecht) naar Londen. Texel den 28 november. De wind N. N. N. W. Binnenge komen Green Isle (st.) van Londen en J. Williams van Sunderland; gisteren nog K. J. van Kempema van Londen, H. R. Hazewinkel van Newcastle en A. T. Hazewinkel v. Grangemouth. Vertrokken Regina, A. Gersen, naar Batavia; Themis, E. Pestel, naar Genua, en Magnet (st.naar Londeq eergisteren nog G. Lloyd naar Hartlepool. Fexel den 29 november. Binnengekomen Echo, H. J. Bonder, van Malaga J. Croese en H. J. Keceiaar van Londen, en H. J. Sprik van Sc. Petersburg gisteren W. J. Kuipers van Middlesbro', T. Brooks van Sunderland, E. S. Scherpbier en B. Mulder v. Seaharn, en J. Lundberg van Stockholm. Vertrokken Green Isle (st.) naar Londen. Texel den 30 november. De wind N. N. W. Binnengekomen Vice- Admiraal RijkS. Lammertsvan Akyab; gisteren nog B. Howlete van Londen, T. Daniel van Kroonstad en G. H. Boerhave van Riga. Vertrokken A. Ouwehand naar Hull, P. Scott naar Sunderland, C. Robinson, R. Connon en J. Batentan naar Newcastle, J. Brouwer naar Stockton en O. G. Bakker naar Schotland. Door den loodsschipper van Leeuwcn is den 24 november op de hoogte van Texel gepraaid het Nederlandsch schip Arendina, kapit. H. W. Smit, van Salonica naar Hamburg. VfJr

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 2