ROTTERDAMSCHE C 0 II R A i\ T. A? 1851. INIU4* Saturdag den 6 December. LOJiDEJV den 3 december {des avonds'). Nader verneemt men dat hec gebouw der tentoon- stelling in Mydepark reeds den 8 dezer voor bet publiek zal vvorden opengesceld en tot i mei in denzelfden staat blijven. Den 2 dezer lieeft de kardinaal Wiseman, door eene talrijke geestelijkheid en vele tot zijn kerkgenoot- schap behoorende voorname personen vergezeld den eersten steen aan de Roomsch-Katholieke St. Helenakerk en school in Baysvvater gelegd. De nieuwe gouverneur van Malta, sir W. Reid, is den inden der vorige maand aldaar gearriveerd en door de autoriteiten ontvangen, waarna hij den volgenden dag zijn ainbt heeft aanvaard. Berigten uit Noord-Amerika tot 19 november stellen den Staat van California langs hoe gunstiger en den voorraad van het daar voorhanden zijnde goud langs hoe grooter voor. Ook nabij Saddleberg niet ver van de tivier Columbia zijn nit goudmijnen ontdekt. Het Bestuur der Staten heeft een zeer voordeelig verdrag met de Indianen aan de zuidelijke grenzen van Oregon gesloten. Uit de Kaapkolonie zijn berigten tot 4 October van de Kaapstad en tot 27 September van Grahamstad ont vangen. De toestand op de grenzen bleef nagenoeg on- veranderd en wel hadden vele kleine strooptogten en schermutselingen maar geene beslissende gevechten plaats gegrepen. PARIJS den 3 december. A1 d'e u gisteren in den haast per telegraaf toegezonden berigten hebben zich volkomen bevestigd. Hier volgt nu nog een raeer uitvoerig berigt van het gebeurde. Weinig vermoedde men maandag avonddat men den volgenden morgen bij het ontwaken een zoo geheelen ommekeer van zaken zou ontdekkenals men weldra gewaar werd uit de ontwikkeling van militaire magt op de straten en uit de vier proclamatien welke overal waren aangeplakt en hieronder worden medegedeeld. Zoodra de gewigtige tijding zich verspreidde, vertoonden de bewoners der hoofdstad zich bij duizenden op de straten om rneer van het gebeurde te hooren. Men vernam toen, dat de troepen maandag avond in de kasernen waren geconsigneerddat de generaals Changartiier, Bedeau Cavaignac en de Lamoriciire des nachts gearresteerd en naar Vincennes vervoerd waren; dat ook vele volksvertegenwoordigers onderanderen de heeren C/iarras, Thiers, MaliNadaud en Michel in verzekerde bewaring genomen en naar de gevangenis Mazas waren vervoerd; dat eene indruk wekkende'krijgsmagt, bestaande uit het 42ste linie-regementeen bataillon mobile gendarmerie en twee batterijen van het 7de rege- ment artilleriedes morgens ten vijf urehet paleis Bourbon waar de VVetgevende Vergadering hare zittin- gen hieldomsingeld had, terwijl het plein van het Carrousel en dat der Magdalen'a-kerk te gelijker tijd door het 27ste linie-regement en door een ander bataillon der mobile gendarmerie bezet waren; ten zes ure in den morgen hadden detachementen der republikeinsche garde de voornaamste drukkerijen overrompeld alsmede de bureaux van al de dagbladenalleen met uitzondering van die der Conslitutionnelder Patrie en van het Journal des Dibats. Men was nu getuige van het voorlezen der proclamatie van den President aan de troepen welke met de bewa- king van het paleis Bourbon belast waren en hoe deze zulks met de kreten leve Napoleon! leve de President! beantwoordden. Ongeveer ten elf ure gisteren morgen reed de President der Republiek uit, door een detachement kurassiers voorafgegaan en door den Minister van Oorlog en een aantal generaals begeleidhij doorkruiste een gedeelte der stad en werd overal door de troepen, en ook door het volk met gejuich en allerlei kreten begroet. De volksvertegenwoordigers, na vruchteioos getracht te hebben hunne gewone vergaderzaal te bereiken, hebben gisteren gedurende den geheelen dag veelvuldige bijeen- komsten gehouden, doch werden telkens door de troepen uiteengedreven. In eene vergadering van ongeveer twee- honderd volksvertegenwoordigers, in het iode arron- dissement gehouden werd Louis Napoleon vervallen ver- klaard als President der Republiek eene proclamatie waarin zulks vermeld werd werd wel in eenige wijken aangeplaktdoch terstond door de stadssergeanten afge- scheurd. Gisteren bleef het rustig in deze hoofdstad, doch in den afgeloopen nacht schijnen eenige volksvertegen woordigers de bevolking in de voorsteden tot tegen- kanting te hebben aangezet. Bij het aanbreken van den dag op heden heerschte in de voorsteden sterke gisting, zelfs begon men straatversperringen op te werpen, doch de troepen ruimden deze weg en joegen de zamen- scholingen uiteen; een volksvertegen woordiger der Berg- partij, de heer Baudin, is daarbij gedood, terwijl anderen gewond zijn. Den geheelen dag wordt de stad door veelvuldige en sterke patrouillles doorkruist, doch des- niettegenstaande heeft men heden avond nieuwe straat- verschansingen opgeworpen onderanderen in de straten Grendtat en Rambuteau maar de troepen hebben zich daarvan telkens weder meester gemaakt. De vier stukken waarvan boven gesproken is, welke men dingsdag morgen in de straten der hoofdstad vond aangeplakt, waren de volgende: I. In naam van het Fransciie Volk. De President der Republiek decreteert: Art. 1. De Wetgevende Vergadering is ontbonden. Art. 2. Ilet algemeen stemregt is hersteld. De wet van 31 mei is afgeschaft. Art. 3. Het Fransche Volk wordt in zijne grondvergaderingen opgeroepen van 14 december tot 21 december daaraanvolgende. Art. 4. De staat van beleg is voor de geheele uirgestrektheid der iste militaire divisie verordend. Art. 5. DeStaatsraad is ontbonden. Art. 6. De Minister van binnenlandsche zaken is met de uitvoering van het tegenwoordig decreet belast." Proclamatie van den President der Republiek. Beroep op het Volk. Franschen De tegenwoordige toestand kan niet langer voortduren. Iedere dag verzwaart de gevaren des Lands. De Verga dering die de hechtste steun der orde zijn moest is eene stookplaats van koraplotten geworden. De vader- landsliefde van 300 harer leden heeft hare noodlottige strekking niet kunnen tegenhouden. In stede van wetten in het algemeen belang te maken smeedt zij wapenen voor den burgeroorlog zij strekt de hand uit naar het gezag dat ik onmiddellijk van het Volk ontvingzij vuurt alle kwade hartstogten aan; zij stelt Frankrijks rust in de waagschaal. Ik heb haar ontbonden en ik stel het gansche Volk tot regter tusschen haar en mij. De Constitutiegij weet het, was met het doel gemaakt om reeds vooraf het gezag dat gij mij gingt toevertrouwen te verzvvakken. Zes ntillioen stemmen waren een schitterend protest tegen haar, en nogtans heb ik haar getrouw n.tgeUvfd. De uittartingen,de lasteringen, de mishandelingen nebben mij kalm gevonden. Maar thans nu de grondwet zelfs door hen niet meer geeerbiedigd wordt die haar zonder ophouden inroepen, en nu de mannen die reeds twee Monarchien hebben doen verloren gaan mij de handen willen binden ten einde de Republiek omver te werpen thans is het mijn pligt hunne verraderlijke plannen te verijdelen de Republiek te handhaven en het Land te redden, door inroeping van het plegtig oordeel des eenigen Souvereins dien ik in Frankrijk erken het Volk. Ik doe derhalve een vvettig beroep op het gansche Volk, en ik zeg tot u: Zoo gij dien staat van mismoe- digheid die ons verlaagt en onze toekomst in de waag schaal stelt wilt doen voortduren kiest dan een anderen in mijne plaats, want ik wil geen gezag meer dat magteloos is om het goede te doen; dat mij verantwoordelijk maakt voor daden die ik niet beletten kan en dat mij aan het roer vastketent terwijl ik het schip ten afgrond zie Snellen. Zoo gij, integendeelnog vertrouwen in mij stelt, geeft mij dan de middelen om de groote taak die ik van u ontving te vervullen.Die taak bestaat in het sluiten van het tijdvak der omwentelingendoor de wettige behoeften des Volks te vervullen en het tegen de ver- nielende hartstogten te beschermen. Zij bestaat vooral in het scheppen van instellingen welke de menschen over- leven en grondslagen zijn op welke men iets duurzaams kan vestigen. Overtuigd dat het onduurzame des gezagsdat het overwigt eener enkele Vergadering bestendige bronnen van onrust en tweedragt zijn, onderwerp ik aan uwe stemmen de volgende grondslagen eener Constitutie, die de Vergaderingen later zullen ontwikkelen: i.° Een verantwoordelijk Hoofd, voor den tijd van tien jaren benoemd. 2.0 Ministersdie alleen van de Uitvoerende Magt afhankelijk zijn. 3.0 Een Staatsraad uit de mannen van de meeste onderscheiding zamengesteld die de wetten voorbereidt en hare behandeling bij het Wetgevend Ligchaam onder- steunt. 4.0 Een Wetgevend Ligchaamdat over de wetten beraadslaagt en stemten door algemeen kiesregt be noemd wordt zonder stemlijstenwaardoor de ver- kiezing vervalscht wordt. 5.0 Eene tweede Vergadering uit al de voornaamste mannen des Lands zamengesteld, die eene het evenwigt gevende Magt, de bewaakster der Grondwet en der open- bare vrijheden uitmaakt. Dit stelsel, door den Eersten Consul in den aan- vang der eeuw daargesteld heeft reeds eenmaal rust en voor-spoed aan Frankrijk gegeven; het zal die andermaal waarborgen. Dit is mijne stellige overtuiging. Deelt gij die, verklaart het door uwe stemmen. Verkiest gij, daarentegen, eene Regering zonder kracht, monarchaal of republikeinschaan ik weet niet welk denkbeeldig voorleden of toekomstige ontleend, antwoordt dan ont- kennend. Zoo zult gij danvoor de eerstemaal na 1804met kennis van zaken stemmen wel wetende voor wien en waarom. Indien ik de meerderheid uwer stemmen niet verwerf, dan zal ik tot de bijeenkomst eener nieuwe Vergadering aanleiding geven en haar het mandaat dat ik van u ont ving overreiken. Maar indien gij gelooft dat de zaak wier symbool mijn naam is, Frankrijk namelijk door de omwenteling van 1789 herschapen en door den Keizer georganiseerd nog altijd uwe zaak is, verkondigt zulks, door het gezag dat ik u vraag te bevestigen. Dan zullen Frankrijk en Europa voor de regeringloos- heid bewaard zijn; de hinderpalen zullen yvegvallen de onderlinge ijverzucht zal verdwenen zijn; want alien zullen in het besluit des volks den wil der Voorzienig- heid eerbiedigen. Gegeven in het paleis van het Elysdeden 2 december 1851. LOUIS NAPOLEON BONAPARTE." III. Proclamatie van den President der Republiek AAN IIET LEGER. Soldaten! weest fier op uwe roeping gij zult het Vaderland redden want ik reken op uniet om de wetten te schenden maar om de eerste wet des Lands, de nationale souvereiniteitwier wettige vertegenwoor- diger ik ben, te doen eerbiedigen. Sedert lang leedt gij, als ik door de hinderpalen welke zich zoowel tegen het goede dat ik doen wilde als tegen de betuigingen uwer genegenheid mijwaarts verhieven. Die hinderpalen zijn verbroken. De Vergadering heeft getracht het gezag aan te randen dat ik van de geheele Natie ontvangen had. Zij heeft opgehouden te bestaan. Ik doe een rondborstig beroep op het volk en op het leger en zeg hun 6f geeft mij de middelen om uwen voorspoed te verzekeren 6f kiest een ander in mijne plaats. In 1830 gelijk in 1848 lieeft men u als overwonnelingen bebandeld. Na uwe heldhaftige onbaatzuchtigheid bezoedeld te hebben heeft men versmaad uwe genegenheden en uwe wenschen te raadplegen en nogtans maakt gij de keur der Natie uit. Thans, in dit plegtig oogenblik wil ik dat het leger zijne stem doe hooren. Stemt dan vrij als burgers, maar vergeet als soldaten niet dat de lijdelijke gehoorzaamheid aa* de bevelen van het hoofd des Gouvernements de gestrenge wet des legers is, van den generaal af tot den soldaat toe. Het staat aan mijdie aan het volk en aan de nakomelingschap verantwoordelijk ben voor mijne daden, maatregelen te nemen welke ik voor het algemeen welzijn als onvermijdelijk beschouw. Gij., blijft on- wrikbaar in de voorschriften der krijgstucht en der eer. Helpt door uwe indrukwekkende houding het Land zijnen wil in kalme overweging uiten. Staat gereed om elke poging tegen de vrije uitoeferiing der volks- souvereiniteit te beteugelen. Soldaten 1 ik spreek tot u niet van de herinneringen welke mijn naam in het ge- heugen roept. Zij zijn emstig in uwe harten. Wij zijn door onverbreekbare banden vereenigd. Uwe geschiedenis is de mijne. In het voorledene is tusschen ons gemeen- schap van roem en ongeluk. In de toekomst zal tusschen ons gemeenschap van gevoelens en van besluit voor de rusr en tits grootheid van Frankrijk bestaan. Gegeven in het paleis van het Elysde den 2 december. LOUIS NAPOLEON BONAPARTE." IV. De Prefect van politie aan de inwoners van Parijs. Inwoners van Parijs I De President der Republiek heeft, door een moedigen stap de geheime pogingen der partijen verijdeld en een einde aan den angst des Lands gemaakt. Het is in naam des volksin deszelfs belang en tot handhaving der Republiek, dat die gebeurtenis heeft plaats gehad. Het is aan het oordeel des volks dat Louis Napoleon zijne handelwij;e onderwerpt. De grootheid der daad doet u genoeg br seffen met welk eene indrukwekkende en plegtige kalmte oe vrije uitoefening der volkssouvereiniteit zich vertoonen moet. Dat dan thans, zoo als tot hiertoe, de orde ons vaandel zij; dat alle goede burgers, zoo als ik, van liefde voor het Vaderland bezield, mij met eene on- wankelbare volharding hunne medewerking schenken. Inwoners van Parijs stelt vertrouwen in hem dien zes millioen stemmen tot het eerste overheids-ambt des Lands hebben veriieven. Nu hij het geheele volk op- roept om zijnen wil te betuigen zouden scheurmakers alleen belemmeringen daartegen in den weg kunnen stellen. Elke poging tot wanorde zal derhalve snel en zonder oogluiking worden beteugeld." Vijf afdrukken dezer proclamatien zijn door den Minister van binnenlandsche zaken aan alle prefecten toegezonden door de volgende circulaire vergezeld De partijen die in de Vergadering woelen dreigden Frankrijks rust te storen door zamenspanningen tegen het Gouvernement te verwekken, wier doel zijne omver- werping was. De Vergadering is, onder de toejuiching der geheele bevolking van Parijs, ontbonden. Bij ont- vangst van deze zult gij in alle gemeenten de proclama tien van den President der Republiek doen aanplakken en aan de maires en vrederegters bijgaande circulaires toezenden, benevens de modellen der stemregisters. Gij zult voor de stipte uitvoering der in die circulaires voorgeschrevene bepalingen waken. Gij zult de vrede regters, de maires en andere ambtenaren, wier medewerking u niet verzekerd mogt zijn onverwijld door anderen vervangen. Tot dit einde zult gij alle openbare ambtenaren bevelen dat zij u in geschrifte hunne goedkeuring van den door het Gouvernement genomen grooten maatregel verzekeren. Gij zult onverwijld ieder bijzonder persoon doen in hechtenis nemen die pogen mogt de openbare rust te verstoren, en gij zult elk dagblad schorsen, welks strekking nadeelig zou kunnen zijn. Ik reken, mijnheer de prefect, op uwe gehechtheid en uwen ijver, om alle noodige voorzorgen tot handhaving der openbare orde te nemenen tot dat einde zult gij u zoowel met den in het departement bevel voerenden generaal als met de regterlijke autoriteiten verstaan. Gij zult mij per tele graaf de ontvangst dezer depdche berigten en mij tot nadere order, dagelijks verslag wegens den staat van uw departement doen. Het is overtollig u aan te bevelen mij elke eenigzins gewigtige tijding per telegraaf te doen toekomen. Ontvang enz." Deze proclamatien en circulaires voeren ons in de ver- beelding ruim veertig jaren terug. Men ziet dat de vrijheid, in wier naam Lodewijk Filips en zijn geslacht nog geen vier jaren geleden verjaagd werden, reuzen- schreden in Frankrijk doet. Ilet nieuwe Ministerie is dus zamengesteld: de heeren de Morny binnenlandsche zaken; Finildfinantien Rouher, justitie Magne openbare werken Ducos, ma rine; Lefbvre Durufli, koophandel; Saint-Arnaud, oorlog; Fortoul, openbaar onderwijs, en Turgot, buitenlandsche zaken. De President der Republiek heeft eene consultative commissie benoemd, daar hij zich, tot de reorganisatie van het Wetgevend Ligchaam en van den Raad van State, van mannen wilde omringen die te regt de achting en het vertrouwen des Lands genieten. Deze commissie bestaat uit ongeveer 80 ledjnvoor twee derden Bonapartisten en verder meestal Legitimisten. Het hoog geregtshof heeftvolgens besluit van den President, opgehouden te bestaan. Op voorstel van den Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de President een aantal onder-prefecten benoemd. De Regering heeft verscheiden volksvertegenwoordigers doen aanbieden hen op vrije voeten te stellen, mits zij geene bijeenkomsten meer hielden en Parijs verlieten, doch zij hebben zulks geweigerd. De generaal Changarnier heeft bij zijne arrestatie krachtigen wederstand geboden, en een van hen gedood, die belast waren hem in hechtenis te nemen. De generaal Bedeau is bij het bieden van wederstand emstig verwond. Men verzekert dat de arrestatie van den heer Thiers ten drie ure in den nacht heeft plaats gegrepenmen had hem doen weten dat zijne schoonmoeder hem verkngde te spreken en naauwelijks had hij het bed verlaten of hij werd door de agenten omringd, die hem naauwelijks den tijd gegund zouden hebben om zich te kleeden.

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1