Ongeveer 200 volksvertegenwoordigers hebben hunne goedkeuring gehecht aan de handelingen van den President. Ongeveer 200 anderen zijn in hechtenis genomen. Men verzekert dat Ledru-Rollin en de overige banne- lingen elk oogenblik uit Londen verwacht vvorden. Per telegraaf moet de Regering berigt ontvangen hebben, dat de tijding van het gebeurde teParijsin de stad Lyon tot oproer geleid heeft. PAIt IJ S den 4 december. Des middays ten i&n ure. De stad is rustig. Er is eene proclamatie uitgevaardigd waarbij wordt aangekondigddat ieder oproermaker, die met wapenen in de hand in hechtenis tnogt worden genomen, op staanden voet gehisilleerd zal worden. Des avonds. Heden namiddag zijn op verschillenfle plaatsen op nieuvv straatverschansingen opgeworpen, welke met kracht verdedigd zijn, doch eindelijk heeft men voor de kracht der militaire rnagt moeten onderdoen, zoodat Louis Napoleon de bovenhand heeft behouden. Tegen vier ure des namiddags ving de strijd aan; van beide zijden werd met halstarrigheid gevochten en om- stieeks zes ure waren de troepen van alle punten meester. De avond was verder rustig en er waren krachtige rnaat- regelen genomen om de orde te handhaven. De President heeft nog 29 leden van de consultative commissie benoemd Louis Napoleon is voorzitter en de hecr Baroche tweede voorzitter dezer commissie. Verscheiden volksvertegenwoordigers zijn reeds weder op vrije voeten gesteld. K.EULEN den 4 december. De Prins van P^ruissen is eergisteren morgen Jen negen ure te Baden-Baden aangekomen van waar hij terstond naar Coblenz gaan zal. Men meldt uit Berlijn, dat de Engelsche correspon dent van het dagblad Daily News, die onlangs uit Weenen verbannen werd, nu 00k eerstgenoemde hoofdstad heeft moeten verlaren en naar Hamburg gereisd is. In de Wurtembergsche Kamer heeft de staatsraad Knapp den 1 dezer verklaard dat Wurtemberg een afgevaar- digde naar het Tolcongres zenden zal, dat den 2 januarij te Weenen gehouden wordt, en overigens alles doen wat de algemeene Duitsche belangen bevorderen kan. sGRAYEPiHAGE den 4 december. Bij Koninklijk besluit van den 25 november is aan den rvfej mf" Sra:'f van Zuylen van Nyevelt Nederlandsch zaakgelastigde ad interim bij het Hof van Belgie vergunning verleend tot het aannemen endragen der versierselen van ridder der orde van de Poolsrerhem door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen ge- schonken. 66 Bij Koninklijk besluit van den 1 dezer is aan A. Bonnet, eervol ontslagen sluiswachter aan het Noordhollandsche kanaal, verleend een pensioen ten laste van den Staat ten bedrage van 653 's jaars. Bij Koninklijk besluit van gelijke dagteekening is aan P. van Regenmortel Kz. gewezen opzigter van den vvaterstaatverleend een pensioen ten laste van den Staat ten bedrage van 620 's jaars. Bij Zijner Majesteits besluit van den 28 november is benoemd tot griffier bij de arrondissements-regtbanlt te Deventer mr. C. Slichtenbreethans substituut-officier bij de arrondissements-regtbank te Zwolle. Bij den Minister van Finantien is van een onbekende, onder het postmerk Dordrecht den 2 dezer, een bank- biljet van 300 ontvangen tot voldoening van successie- regten, in der tijd, ter goeder trouw, aan 's Rijks schat- kist onthouden. Men verzekert dat eerstdaags bij alle korpsen van het leger hier te Lande aanvraag gedaan zal worden om vrijwilligers voor de militaire dienst in Oostindie. Even als voor alle polders en droogmakerijen was de maand november wegens den veelvuldig gevallen regen en sneeuw ongunstig voor de droogmaking van het Haarlemmermeer. De middelbare stand van het Meer, met den laatsten October op 3,62 el beneden Amsterdamsch peil bevonden is dan 00k op den laatsten november op 3,52 el beneden dat peil waargenomen. De waterspiegel is alzoo 10 duim gerezen. De voorstelling in den Franschen schouwburg zal saturdag den 6 dezer bestaan uit les Porcherons. &tateii-4*eneraal. TWEEDE KAMER.. Avondzitling van woensdag 3 december. In deze zitting zijn de beraadslagingen gehouden over het Vlllste hoofdstuk der Staatsbegrooting over 1852 (Marine). Van onderscheiden kanten is aangedrongen op de vermeerdering der active zeemagt in Oostindie, tot meer krachidadige beteugeling der zeerooverij en tot handhaving van ons zedelijk overwigt in Oostindie. Dat gevoelen voorgestaan door de heeren Reinders, van HoevellZijlker en Hugenholtzwordt bestreden door den heer Baud, in zoo verre dat deze van oordeel is dat onze zeemagt in Oostindie voldoende is, en dat, zoo al bij vroegere expeditien geene genoegzame magt is ontwikkeld, zulks niet kan worden toegeschreven aan ontoereikendheid van zeemagt maar aan de gebrekkige of onvoldoende wijze waarop van die vaartuigen gebruik wordt gemaakt. De Minister heeft als zijne meening te kennen gegeven, dat hij een of meer groote schepen in Oostindie noodig acht. Vervolgens zijn de bijzondere artt. van het hoofd stuk aangenomen. De uitgetrokken post voor de her- stelling van de schipsluis van het drooge dok aan 'sRijks werf te Willemsoord ad155,000 heeft tot eenige woor- denwisseling aanleiding gegeven doch is aangenomen met 39 tegen_i7 stemmen. Bij het art. waarop de bijdrage der Marine is uitgetrokken voor de militaire akademie te Breda, heeft de Minister, op de vraag of die inrigting aldaar bij voortduring zal gevestigd blijven te kennen gegeven dat men de genomen pr?ief zal laten voort- duren maar dat, wanneer zij tegenvalt, hij geneigd zou zijn voor de verplaatsing.- Ten slotte is het geheele hoofdstuk aangenomen met 52 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Taets van Amerongen en Huffman. Donderdag discussie over hoofdsruk IXo. tweede kamer. Zit ting v an donder dag 4 december. In deze zitting is beraadslaagd over Hoofdstuk IX A der Staatsbegrooting voor 1852, Rationale Schulden is dat hoofdstuk met algemeene (62) stemmen aangenomen na voorafgaande intrekking van een amendement der com missie van rapporteurs om de in art. 12 gestelde som tot amortisatie van schuld 300,000, tot f 870,000 te verhoogen, en na verwerping van een amendement van den heer van Doom om ter voldoening aan art. 9 der wet van 27 September 1841 eene som van 527,000 op de begrooting te plaatsen en alzoo de 13,000 voor be- spaarde renten voor als nog niet tot amortisatie te be- siemmcn. Daarna is 00k hoofd6tuk IX B, Finantien, insgelijks met algemeene stemmen, aangenomen. Na eenige discussie over het al of niet houden van eene avond- zitting is met 35 tegen 22 stemmen besloten, de beraad slagingen morgen ochtend ten 11 ure voort te zetten. 's GKAYEPiHAGE den 5 december. H<t Staatsblad 11.0 149 behelst een Koninklijk besluit van hederi waarbij een eereteeken wordt ingesteld, ter belooning van aanhoudend onberispelijk gedrag en lang- durige diensten van officieren, onderofficieren en verdere leden der schutterijen. Slaten-Zdeneranl. eerste kamer. Zitting van vrijdag 5 december. De Voorzitter geeft kennis dat door de Afdeelingen gekozen zijn tot voorzitters de heeren Philipsede Brauw, van Swinderen en van Basse van IJsselc en tot onder-voorzitters de heeren Cost Jordens van Rhemen, van Beeck Zollenhoven en van Nispen van Panncrden. De commissie van rapporteurs is gereed met hare ver- slagen over verschillende wetsontwerpendie verslagen zullen worden gedrukt en rondgedeeld terwijl de be raadslagingen worden bepaald op aanstaanden maandag. Van ile Tweede Kamer zijn ontvangen de hoofdstukken V—VII der Staatsbegrooting voor 1852 welke naar de Afdeelingen worden verzonden. De Vergadering is daarna tot aanstaanden maandag ge- scheiden. tweede kamer. Zitting van vrijdag 5 december. In deze zitting zijn ingekomen twee Koninklijke bood- schappen ten geleide van een gelijk getal ontwerpen van wet. Het eene strekt tot regeling der politie, be- trekkelijk de besmetting van het vee; het andere tot re geling der gemeens'chap ffoor "den electro-magne'tischen telegraaf. Drukken, ronddeelen en verzending aan de Afdeelingen. Daarna is beraadslaagd over het hoofdstuk X Depar- tement van Our log). Tot art. 2 6 (materieel der genie) gevorderdis er eene zeer Iangdurige zitting met ge- sloten deuren gehouden, waarin de Minister van Oorlog vele inlichtingen en ophelderingen heeft gegeven. Bij de hervatting der openbare zitting is een amendement, door de commissie van rapporteurs op dit art. voorgesteld verworpen met 37 tegen 28 stemmen. Daarna is het art., 26 en al de overige artikelen van het ontwerp goedgekeurd. Ten slotte is het hoofdstuk X aangenomen met eene meerderheid van 47 tegen 16 stemmen. Tegen de heeren van Zuylen de Fremery, van Hoevell JespersHugenholtz de Man Hengstvan der Linden, StormIVesier/ruff, Taets, ZijlkerStormvan 's Gravesande, van der HeydeReinders en Dullert. De Vergadering is gescheiden tot morgen ochtend, om te beraadslagen over hoofdstuk XI Kolonien ROTTERDAM den 5 december. Nadat de gisteren alhier gehouden- openbare vergadering van den Gemeenteraad met het gebruikelijk gebed was geopend werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd gearresteerd. De Voorzitter deelde daarop mede dat verschillende stukken waren ingekomen te weten i°, een Provinciaal Blad behelzende eene resolutie, houdende vrijstelling van zegel en registratie van de geloofsbrieven der leden van de Gemeenteraden werd voor kennisgeving aangenomen; 2°, een adres van heeren commissarissen der Rijschool, die verzoeken in plaats van den heer P. J. M. Fauchey, een ander lid van den Raad tot commissaris te be- noemenwerd besloten daartoe in eene volgende vergadering over te gaan; 3°, eene missive van ongeveer honderd voorstanders van alles wat kunst en smaak bevorderlijk kan zijn, die hulde brengen voor de inrigting van het museum Boymans, en eene levensgroote studie van monnikken van den schil- der Schmidt ten geschenke aanbieden met verzoek deze uitmuntende schilderij eene eervolle plaats in genoemd Museum te willen inruimen werd besloten den gevers dank te zeggen voor hun geschenk en de commissie voor het Museum te verzoeker. aan het geuit verlangen te voldoen 40, een adres van B. Nieuwland, die verzoekt benoemd te worden tot verificateur der stedelijke belastingen werd gesteld in handen der commissie van finantien. 50, twee adressen van J. P. Hofman en C.J. Neuman, die beide op de nominatie staan voor de benoeming van een adsistent-geneesheer in het nieuwe ziekenhuis al hier; werd besloten deze ter inzage der leden te leggen, en 6°, een adres van A. P. C. N. Boer over den invoer van steenkolen welk stuk reeds in handen der commissie van finantien was gesteld werd besloten daarovcr in eene volgende vergadering te handelen. Wijders deelde de Voorzitter mede, dat door Burge meester en Wethouders ontworpen waren de vier vol gende stukken i°, verordening Tegelende den werk kring der vaste commissie, benoemd om Burgemeester en Wethouders bij te staan in het beheeren der inkomsten en uitgaven van de gemeente20, verordening, regelende den werkkring der vaste commissie, benoemd om Burge meester en Wethouders bij te staan in het toezien op het beheer en onderhoud vanen de zorg voor alle plaatselijke werken en eigendommen der gemeente; 30, verordening, regelende den werkkring der vaste commissie, belast met het ontwerpen van, en het herzien der be- staande plaatselijke verordeningen tegen wier over- treding straf is bedreigd en 40, verordening, regelende den werkkring der vaste commissie, belast met het ont werpen van en het herzien der bestaande plaatselijke verordeningen, betrefifende de huishouding der gemeente. Deze stukken werden gedrukt aan de leden rondgedeeld, ten einde later in beraadslaging te komen. Ook was door Burgemeester en Wethouders eene in- structie ontworpen voor den secretaris der gemeente welke in handen werd gesteld eenercommissie, bestaande uit de heeren R. A. Mees, de Critter, F. van Zollen- hovenJ. van der Hoop Jz. en Ledeboer, en verder ter visie der leden werd gelegd. Daarna waren aan de orde de beraadslagingen over de stukken wegens het nieuwe Ziekenhuis, welke ter visie der leden liadden gelegen. De secretaris las de nopens deze zaak door Burgemeester en Wethouders gegeven inlichtingen voor. In dat uitgebreide stuk worden de verschillende heschuldigingen tegen het reglement van het nieuwe Ziekenhuis ingebragt wederlegdmen is namelijk bij de beoordeeling van een verkeerd standpunt uitgegaan daar men om niet wil verpleegd hebben de verpligring waartoe uit niets kan worden opgemaakt men achtte het derhalve wenscheliik een tot nu toe be staan hebbend misbruik af te schaffen, en het in gebruik nemen van het nieuwe Ziekenhuis was daartoe eene ge- schikte gelegenheid geweest; de verpleging om niet in het oude gasthuis kwara toch alleen ten laste van het stads algemeen armbestuur. Verder wordt in dat stuk aangetoond dat men degezeten burgers niet heeft willen bezwaren maar alleen de zaak wat de armbesturen betreft willen regelen daar het niet meer dan bill ij k is dat deze voor de verpleging in het Ziekenhuis betalen te meer daar de verplegingskosten zoo laag zijn gesteld, slechts 50 cents ditags. Ten slotte worden-eenige wijzigingen in het reglement voorgeslagen, waarvan de strekking is, dat de zieken onverwijldin het Ziekenhuis zullen kunnen worden opgenomen, terwijl men echter het regt zal be houden de verplegingskosten te verhalen. Langdurige discussien werden nu over deze zaak ge- voerd. De heer R. A. Mees sloeg voor om met be- trekking van de lijders der vierde klasse alles op dien voet te laten als in het oude gasthuis, en dan op de zaak terug te komen zoo zulks noodig was wanneer het lot der wet op het armwezen beslist zal zijn. De heer Ledeboer trok te velde tegen de beweringen in het stuk van Burgemeester en Wethouders vervat en ver- klaarde ook geen genoegen te kunnen nemen met de door deze gedane voorstellen, omdat daardoor het principe niet wordt weggenomen hij wilde de zieken om niet verpleegd zien uit de voorhanden fondsen en wenschte dat de stad het te kort door eene subsidie aanvulde het Ziekenhuis was toch tot algemeen nut, dus drong hij op eene herziening van het reglement aan. De heer de Critter hield daarop staande dat de door de requestranten in het midden gebragte morele en materiele bezwaren door de inlichtingen van Burgemeester en Wet houders niet ontzenuwd waren. Men kon uit de archieven geene bewijzen voor zijn be.weren bijbrengen, dus moesten ieiten spreken en deze zeiden dat sedert jaren om niet verpleegd is. Vreemd noemde hij het ook dat de zaak van het gasthuis niet gelijktijdig in vorige jaren met die der bedeeling geregeld is, terwijl hij bekende de bewering niet te begrijpendat de strekking van een gesticht ophoudt wanneer het subsidie van de stad erlangt. Hij wees er op dat het nieuwe Ziekenhuis reeds zoo veel geld heeft gekosten achtte het raadzaam ten slotte de tievolking daartegen nog niet meer in het harnas te jagen. De heeren van der Kun J. van der Hoop Jz., Dunlop en Smalt verklaarden hetzelfde gevoelen toegedaan te zijn en drongen hoofdzakelijk op herziening van het reglement aan. De heeren J. van ZollenhovenThooft, 'I romp, J J Mees en Obreen voerden mede het woord doch waren van eene andere meening; zij konden hunne goedkeuring hechten aan de door Burgemeester en Wet houders gedane voorstellen tot wijziging. Men had de vrees geuitdat de thans bestaande bepalingen tot de- moralisatie aanleiding zouden ,geven doch de heer J. van Zollenhoven meende dat juist hut om niet krijgen tot demoralisatie zou leiden en bragt de stad Hamburg tot voorbeeld bij waar men in het gasthuis thans ge- heel om niet verpleegd wordtdoch naar verandering ten deze haaktuit hoofde van den grooten toeloop en de demoralisatie. Na nog langdurige woordenwisselingen waarin ook personele feiten gemengd werden, en waaraan onder scheiden leden deel namenerlangde de heer F. van Zollenhoven het woord, verklaarde geen genoegen te kunnen nemen met het voorstel van Burgemeester en Wethouders en sloeg voor het weglaten uit het regle ment voor het Ziekenhuis van de 2de zinsnede van art. 4 littera B (wijze van opname der lijders), 'oepalende dat de lijders der <\de klasse voorzien moeten zijn van eene verblaring van het diakonie- of armbestuur, waartoe zij behoorendat het zich verbindt tot betaling der verple gingskosten, zoodat eene verklaring van een der hier ter stede gevestigde geneesheeren of heelmeesters tot de opname^ in het gesticht voldoende is; in verband hiermede wilde hij de daarstelling eener klasse voor gratis verpleegden. Daartoe aangezochtdiende hij vervol gens een schriftelijk voorstel deswege in, bepalende: i°, het vervallen der bovengemelde zinsnede; 20, dat de iste klasse bl ij ft doch dat de verplegingskosten voor deze van 4 op f 5 daags zullen worden gebragt; 3°, dat de 2de klasse blijftdoch dat de verplegings kosten voor deze van f 1. 50 op f 2 daags zullen wor den gebragt; 40, dat tot de 3de klasse zullen worden gerekend te behooren personen die, in deze stad als dienstboden, handworks- of ambachtslieden en dergelijke gevestigd, op eigen kosten of op kosten van particulieren in de gewone ziekenzalen worden verpleegd; terwijl de kosten hunner verpleging op 80 cts. daags zouden worden bepaald; 5°, dat tot de 4de klasse zullen behooren: a, alle behoeltige ingezetenen dezer stad, ook dienstboden, handwerks- of ambachtslieden en dergelijke die zich aanmelden otn zotider betaling, dus geheel gratis, verpleegd te worden en wier domicilie van onderstand alhier is; b, alle behoeftigen die geene ingezetenen dezer stad zijn, voor rekening van de gemeentelijke of kerkelijke arm besturen der plaats waar zij hun domicilie van onderstand hebben in het gesticht zullen worden opgenomende kostenhunner verplegingzouden worden gesteldop 5ocents daags; c, alle vreemdelingen, als zeelieden en dergelijken, die op kosten van particulieren, handelhuizen, cargadoors. consuls van vreemde Natien enz. in de gewone zieken zalen zullen worden opgenomen; de kosten hunner ver pleging zouden op 80 cents daags worden gesteld, en 50, dat nog een nieuw artikel zal worden gemaakt betrefifende het practisch onderwijs in de genees- of heelkunde in het gesticht. Nu ontstond verschil van gevoelen, hoe met dit voor stel te handelen. Sommigen wilden het in handen van Burgemeester en Wethouders gesteld zien; anderen wenschten het ter visie te leggen, en nog anderen zouden gaarne wetischen, dat dit voorstel en de overige in den loop der zitting gedane in handen eener bijzondere com missie zouden worden gesteld. De Voorzitter deed nu opmerken dat spoed in deze zaak wenschelijk was, omdat de kranken bij den tegenwoordigen staat van zaken schade lijden, niet wegens de bestaande bepalingen, maar door bet wederstreven der armbesturen. Hij haalde tot voorbeeld aan hoe men geweigerd had een man die aan zijn been gekwetst was, hulp te vetschafFen; hoe deze man zich zoo goed hij kon tot hem begeven had, en hoe hij, niet willende dat die man Linger onverzorgd bleefhem des noods op zijne eigen kosten in hec Ziekenhuis had doen verplegen. De menschlievendheid gebood dus, zijns inziens, terstond maatregelen te nemen, en hij sloeg derhalve voor, de door Burgemeester en Wethouders voorgestelde wijzigingen in zoo verre aan te nemen dat voorloopig alle zieken in het Ziekenhuis zullen worden opgenomen, terwijl later zal worden uit- gemaakt wie voor hen betalen moet. Bij acclatnatie werd daartoe besloten. Na eenige discussie werd verder besloten eene com missie van vijf leden te benoemenom de verschillende gedane voorstellen te onderzoeken. De tijd te ver ver-

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 2