C OUR A IV A? 1851. Dingsdag den 9 December. e&rs LOPiDEN den 6 december {des avonds'). Het Ilof begeeft zich den 22 dezer van het eiland Wight naar Windsor, om daar de Kersweek door te brengen. Eergisteren bragt de Ilertog van Parma een bezoek aan H. M. Ten gevolge der tijdingen uitParijs werd eergisteren aan het bureau van buitenlandsche zaken een Kabinetsraad gehouden, die ruim drie uren duurde. Gisteren en heden werd andermaal een langdurige Kabinetsraad ge houden. Eenige herwaarts uitgewekene Democratenmet L. Blanc en Landolphe aan het hoofd, hebben den 3 dezer eene proclatnatie naar Parijs gezonden in welke zij hunne verontwaardiging over de decreten van Louis Napoleon lucht geven en hunne landgenooten vermanen zich daar- aan niet te onderwerpen. Als een diefzeggen zij heeft hij door een nachtelijken overval de hand aan de vrijheden zijns Lands gestagen en eene gemeene list gebezigd, die sommige lieden nog moed durven noemen. Met de meerderheid der Vergadering hebben de uitgewekenen geen mededoogen. Deze zeggen zij krijgen loon naar werk en ondervinden nu wat zij anderen hebben doen onder- vinden. Maar Louis Napoleon heeft aan diezelfde Ver-1 gadering de wet van inei voorgelegd en die bekrachtigd, tegen welke hij thans in opstand komt,nude kandidatu.ur van Joinville hem schrik aanjaagt. Hij is de vijand dier Vergadering geworden nu zijne eerzucht door haar be- dreigd wordt. Nu komt hij verrellen dat het Volk Sou- verein is, terwijl hij gelijktijdig het gezag gedurende tien jaren dat is den afstand dier Souvereiniteit voor tien jaren durft vragen. Nu noemt hij zich den man der Republiek en stelt tevens de vestiging van een Senaat, dat is die eener vergadering van hertogengraven baronnen en markiezen voor. Hij beroemt zich het al- gemeen stemregt te herstellen maar onder voorwaarde dat het in zijn bijzonder belang zal worden aangewend. En om het stemregt uit te oefenen moet men vrij zijn, maar hij schorst de dagbladen en de volksvergaderingen en bedreigt met bajonetten en kanonnen. Ilet algemeen stemregt en den staat van beleg tevens te herstellen is den spot bij den leugen te voegen. Hij roept het Volk tot Souverein uit, zoo als tijdens het Neder-Keizerrijk een barbaren opperhoofd het purper over de schouders der Romeinsche Keizers wierp terwijl hij hen te mid den zijner bedienden in zijn legerkamp plaatste: wiltgij, zoo eindigt deze ptoclamatie tot de slavernij terug- gevoerd en verlaagd worden? Uit is de kreet dien eene onbedwingbare verontwaardiging ons ontwringt. Wij, die in onze ballingschap ten minste spreken kunnen, wij spreken. Maar wij zijn der Republiek meer dan woorden verschuldigd, al ons bloed behoort haar toe. Wij weten het en zullen het niet vergeten." Een der Fransche uitgewekenen onder den naam van Bernard de Clubist bekend heeft in sommige dagbladen wedSrsproken dat hij die proclamatie mede onderteekend had. Hij zou zulks nooit gedaan hebben zegt hij dewijl hij geen vriend is van die soort van proclamatie- makers welke altijd roepen: Vechten wij zullen u kornen helpen maar het liever houdt met die welke zeggen: Wij vechten komt ons helpen!" De North Shields schouwburg, het eigendom van den hettt Roxby, is in den n.icht van dingsdag op woens- dagmet al de costumes en het mobilair, door brand vernield. PARIJS den (i december. De forsche handelwijze van Louis Napoleon heeft Parijs, dat er steeds op boogt de zetel der beschaving te zijn, ge :urende twee dagen in een groot moordveld veranderd. Geen wonder dat de bevolking van Parijs zich verzette tegen eene aaninatiging als die van den Presidentmaar treurig is het, dat zulks zoo vele slagtoffers kostte. Nadat de coup d'dtat dingsdag 11. in den vroegen morgen had plaats gegrepen werden woensdag de eerste teekenen van verzet waargenomen; toen viel het de troepen nog niet zwaar de bovenhand te behouden maar 11. donderdag werd de strijd heviger. Het is niet mogelijk al de punten op te sorfimen, waar'toen straatverschansingen werden opgeworpen, want de geheele stad was daarmede als overdekt; de strijd was verwoed; 150,000 man troepen waren op de been om voor Louis Napoleon te strijden; men hoorde het gebulder der kanonnen in de straten, welke dien ten gevolge als met lijken bezaaid werden; de nationale gardes kwamen'niet onder de wapenen daar zulks ten strengste door hunnen bevelhebber verboden was, maar het volk maakte zich van de wapenen der nationale gardes meester, plunderde de geweerwinkeLen had in elke wijk der stad zijne kruid-en kogel-fabrieken. Tegen den nacht waren de troepen wederom meester van het terrein en konden eenige rust genieten, welke zij hoog noodig hadden, na een strijd van twee dagen, dien zij tegen de opgewonden bevolking niet vol zouden hebben kurwen houden wanneer zij niet voortdurend versterking van troepen van buiten de hoofdstad hadden bekomen. Vrijdag werden de pogingen tot rustverstoring nog wel hernieuwd, doch zonder gevolg, en lieden-(saturdag) schijnt de orde geheel hersteld; de bevolking kan zich wederom vrij door de straten bewegen; alleen worden de militaire pdsten nog door aanzienlijke krijgsmagt bezetterwijl bovendien in de wijken St. Denis en St. Martin eenige buitengewone voorzorgsmaatregelen zijn genomen. De strijd is 11. donderdag op verscheiden punten zeer barbaarsch gewe^t. De militairen troffen meedoogenloos; vernielden de huizen en vermoordden de bewoners; op eene plaats van een huis op de boulevard Bonne-Nouvelle vond men 27 lijken, meest welgekleede personenzelfs waren er vrouwen grijsaards en kinderen onder. —.In het koffijhuis Tortoni waren zeventien jongelieden uit den aanzienlijken stand bijeen; boven uit het huis of uit een naburig huis werd een geweerschot gelost; de soldaten rukten het koffijhuis binnen en doodden de zeventien jongelieden met hunne bajonetten. Op eene straat- verschansing, waarvan al de verdedigers gesneuveld waren, bleef nog ddn man over, het was een volksvertegenwoor- diger, de heer Dussoubs-Gaston; de troepen omsingelden hem en voegden hem toe dat hij zou roepen leve^de Keizer Hij riep daarop weg met den schoftNogmaals aangemaand om Louis Bonaparte zijn bijval te schenken herhaalde hij den kreet weg met den schoft! en op hetzelfde oogen- blikstortte hij door tien geweerkogels getroffen neder. Eenige jongeliedendie tot drie malen toe weigerden te roepen leve de Keizerwerden met bajonetstooten be- groet. In de straat Rambuteau en 00k elders werden verscheiden huizen door de troepen geplunderd die riepen dat de burgers maar moesten boeten. Op andere punten hebben de militairen meer raenschelijkheid betoond. De soldaten waren alien goed van geld voorzien, en som- migen zeggen dat de 25 millicTenen, welke de vorige week van de Bank geleend zijn, den coup d'dtat hebben betaald; bij den post der Bastille heeft men onder-officieren en sol daten rollen goudstukken zien open maken. Menschen, die uit nieuwsgierigheid het hoofd uit het venster staken, zijn door kogels gedood. Op het tapijtmagazijn Sallan- drouzeop den hoek der straat Montmartre, waar de oproerlingen zich verschanst hadden, zijn elf kanonschoten gelost. Overal is men thans bezig de straatverschansingen weg te ruimen en het opgebroken plaveisel te herstellen. Gisteren avond zijn 290 op de barrikades gevatte per sonen naar de gevangenis Mazas vervoerd. Verscheiden gearresteerden zijn voorloopig in de kelders der Tuilerien opgesloten. Ingevolge de bekend geraaakte prochimatie van den Minister van Oorlog zijn verscheiden wederspannigen op staande voet gefusilleerd. Het lijk van den volksvertegenwoordiger Baudin, die op eene barrikade gesneuveld was, is door het volk door de straten rondgedragen om tot nog krachtiger tegen- stand tegen de maatregelen van Louis Napoleon_aan te hitsen. De politic heeft aan dit tooneel een einde ge- maakt. Eenige volksvertegenwoordigersdie op vrije voeten waren gesteld zijn later weder in hechtenis genomen. Thans zijn de meeste volksvertegenwoordigers reeds weder in vrijheid. Slechts weinige dagbladen zien hier meer het licht de uitgave der meeste is verboden terwijl anderen ver- kozen hebben het stilzwijgen te bewaren zoo lang zij niet met meer vrijheid de stem kunnen verheffen. Ook in de departementen is de uitgave der dagbladen welke het Elysde vijandig waren, op hoog bevel geschorst. Het gerucht wil, doch vindt weinig geloof, dat.de in hechtenis genomen Generaals ingescheept zijn om naar eene sterkte in Italie vervoerd te worden. Tot den bevelhebber over de troepen welke de ver- gaderzaal derWetgevendeVergadering overrompelden, heeft de voorzitter der Vergadering de heer Dupindeze •voorden gerigt„Ik heb gevoel voor regt en ik uit de taal van dat gevoel. Gij bezigt hier geweld. Ik kan daartegen slechts protesteren en ik doe zulks namens de Vergadering tegen de verkrachting van het regt en van de Constitutie. De verantwoordelijkheid daarvan kome op hen neder die de bevelen gegeven hebben en op hen die ze ten uitvoer leggen." Dingsdag morgen een uur na middernacht werd op het Elysde tot den coup d'dtat besloten; slechts vijf personen waren daarbij tegenwoordig te weten de President der Republiek en de heeren de Morny de Persigny de Saint- Arnaud (minister van oorlog) en de Saint-Georges (directeur der nationale drukkerij), welke laatste zich daarop terstond met de proclamatien naar de drukkerij begeven heeft, om ze te doen zetten en drukken. De heeren Lacrosse en Casabianca hebben geweigerd als ministers in het nieuwe ICabinet op te treden. De President der Republiek heeft gisteren ten aan- hoore van verschillende personen, gezegd, dat hij vast besloten had zich aan het oordeel des volks te onder werpen en dat hij zich onmiddellijk zou terugtrekken wanneer bij de meerderheid niet erlangde. Louis Bonaparte heeft van een aantal aanzienlijke per sonen en ook van verscheiden leden van het Corps Diplomatiek, met name van lord Normanby den gezant van Engeland de vriendschappalijkste betuigingen ont- vangen. Men zegt dat eerstdaags eene revue der nationale garde zal worden gehouden. De departementen zijn over het algemeen rustig Alle protest wordt daar belet elke poging tot verzet spoedig onderdrukt; alleen de stad Nantes heeft een wettigen tegenstand georganiseerd. Verscheiden leden van den al- gemeenen Raad aldaar hebben een protest opgemaakt en onderteekend tegen het ontbinden der Nationale Ver gadering waarbij zij verklaren dat het Uitvoerend Be- wind, in hunne oogen, met voile regt op die Vergadering is overgegaan. De stedelijke raad van Nantes heeft ook tegen de onwettigheid der te Parijs genomen maatregelen geprotesteerd. Te Reims heeft eenige beweging plaats gegrepen welke met het arresteren van elf personen is geeindigd. Te Rijssel zijn drie- a vierhonderd personen de stad doorgetrokken onder het geroep van leve de Republiek Er hebben eenige schermutselingen plaats ge grepen met de agenten van politie. Te Marseille zijn de proclamatien van den President met het geroep van leve de Republiek! begroet. Te Straasburg zijn eenige proclamatien afgescheurd. Het departement der Gironde is in staat van beleg gesteld. Op verschillende andere plaatsen hebben eenige .wanordelijkheden plaats gegrepen, doch overal zijn de troepen meester gebleven. door algemeene stemming geschieden. Tot stemming worden alle Franschen boven de 21 jaren opgeroepen, welke in het genot hunner burgerschaps- en staatkundige regten zijn. Art. 3. Zij moeten 6f door hunne in- schrijving op de kiezerslijstenten gevolge der wet van 15 maart 1849 opgemaakt6f door de aanvulling sedert lTet opmaken dier lijsten bewijzen aan de bij die wet vereischte voorwaarden te voldoen. Art. 4. De stem ming zalgedurende den 20 en 21 december, in de hoofd- plaats van iedere gemeente van acht ure des morgens tot vier ure des avonds geopend zijn. De verkiezing zal door geheime stemming, met ja of neen plaats heb ben door middel van een geschreven of gedrukt stem- biljet. Gegeven op het paleis van het Elysdeden 4 december 1851. LOUIS NAPOLEON BONAPARTE." Louis Napoleon heeft bij een den 4 dezer genomen besluit een stap terug gedaan. Eerst had hij bij besluit van den 2 deze: bepaald dat eene openbare stemming zou plaats hebben om te bepalen of het Fransche Volk de handhaving wilde van zijn gezag op den voet in zijne proclamatie van den 2 dezer bepaald. Het ten ge volge der tegenkanting des volks genomen besluit luidt als volgt In naam van het Fransche Volk. De President der Republiek, overwegende dat de wijze van verkiezing bij besluit van den 2 december uit- gevaardigd onder verschillende omstandigheden was aan- genomen als waarborg voor de opregtheid der verkiezing; maar nu overwegende dat de thans gebruikelijke geheime stemming de onafhankelijkheid der stemmen beter schijnt te waarborgen en dat het hoofddoel des decreets van 2 december geweest is de vrije en opregte uitdrukking van den volkswil te verkrijgen, besluit: De artikelen 2 4 des decreets van 2 december wor- 'den gewijzigd als volgt: Art. 3. De verkiezing zal Ilieronder volgen nog verschillende officiele stukken welke in de laatste dagen alhier zijn afgekondigd: I. Inwoners van Parijs de vijanden der orde en der maatschappij hebben den strijd aangevangen. Niet de Regering bestrijden zijzij wilier, rooven en vernielen. Laten de goede burgers de handen ineenslaan in naam van de maatschappij en van'de bedreigde familien. Blijft kaltn inwoners van Parijs! Geene nuttelooze nieuws- gierigen in de straten zij hinderen de bewegingen der dappere soldaten die u met hunne bajonetten beschermen. Wat mij betreft, gij zult in mij den wil om u te verdedigen en om de orde te handhaven steeds onwankelbaar vinden. De wet nopens den" staat van beleg in aanmerking ge nomen bepaalt de Minister van Oorlog: Ieder persoon, die gevangen genomen wordt terwijl hij straatverschan singen opwerpt, of eene barrikade verdedigt, of wapenen in handen heeft zal gefusilleerd worden. Parijs den 3 december 1851. De minister van oorlog HE SAINT-ARNAUD." II. Inwoners van Parijs, even als wij, wilt gij orde en vredeeven als wij, verlangt gij vurig die handvol partijgangers te fnuiken welke sedert gisteren de vaan des oproers opsteken. Overal heeft ons moedige en onverschrokken leger hen teruggedreven en overwonnen. Het volk is doof gebleven voor hunne aanhitsingen. Er zijn echter maatregelen welke de openbare veiligheid beveelt. De staat van beleg is afgekondigd. Het oogen- blik is daar om er de gestrenge gevolgen van toe te passen. Gebruik makende van de magt welke zulks ons geeftbepalen wij, Prefekt van politie: Art. 1. Aan alle openbare en particuliere rijtuigen is het rijden ver boden. Daarvsn zullen alleen uitgezonderd zijn die welke dienen om Parijs van levensmiddelen te voorzien en om materialen te vervoeren. Art. 2. Het stilstaan der voet- gangers langs den openbaren weg en het vormen van troepjes is geheel verboden; zij zullen, zonder vooraf- gaande waarschuwing door de wapenen uiteen worden gejaagd. Dat de vreedzame burgers te huis blijven; het zou hoogst gevaarlijk zijn de gemaakte bepalingen te overschrijden. Gedaan te Parijs den 4 december 1851. De prefect van politie DE MAUPAS." III. MINISTERIE VAN JUSTITIE. Men verspreidt te Parijs valsche berigten nopens den toestand der provincien. In de provincien zal men ook valsche berigten nopens den toestand van Parijs verbrei- den. Het oproer in de hoofdstad is onderdrukt. Alle berigten uit de departementen zijn uitstekend. De Regering is zeker de orde op alle punten van Frankrijk te hand- haven." IV. Parijs den 4 december 1851. Soldaten! Gij hebt heden eene groote daad van uw militaire leven volbragt. Gij hebt het Land voor rege- ringloosheid voor plundering behoed en de Republiek gered. Gij hebt u betoond zoo als gij steeds zult zijn, dapper gehecht onvermoeid. Frankrijk bewondert u en zegt u dank. De President der Republiek zal nooit uwe -^ehechtheid vergeten. De overwinning kon niet twijfelaclnig zijn; het ware volk, de welgezinden zijn met u. In alle garnizoenen van Frankrijk zijn uwe wapen- broeders trotsch op u en zouden, zoo noodig, uw voor- beeld volgen. De minister van oorlog, A. DE SAINT-ARNAUD." .V. Parijs den 5 december 1851. Soldaten der nationale garde! Ik heb u niet opgeroepen om deel te nemen' aan den nieuwen strijd welke door de voorstanders der regeringloosheid tegen de maatschappij ondernomen en door ons dapper leger zoo onverschrokken volgehouden en ten einde gebragt is; ik weet dat, wanneer uwe medewerking hun noodig geweest ware het Land en uw Generaal daarop konden rekenen doch gij hebt de inspraak uwer vaderlandsliefde doen wijken voor de gehoorzaamheid welke ik van u verzocht had ik ver- wacht zulks altijd van u en zeg u daarvoor dank. De generaal opperbevelhebber LAWOESTINE." VI. Parijs den 4 december 1851. De Minister van Oorlog bepaalt: Art. 1. Ieder, welke ook zijne betrekking zij die zal worden aangetroffen in eene club of vereeniging, strekkende om eenigen weder- stand tegen de Regering te organiseren of hare werking te belemmeren zal als medepligtig aan het oproer be- schouwd worden. Art. 2. Bij gevolg zal hij op staanden voet in hechtenis genomen en uitgeleverd worden aart de krijgstaden welke permanent zijn. De minister van oorlog DE SAINT ARNAUD." VII. De President der Republiek en zijne Regering zullen voor geen muatregel hoe ook genaamd terugdeinzen om de orde te handhaven en de maatschappij te redden maar zij zullen altijd gehoor geven aan de stem der openbare meening en aan de wenschen der welgezinden. Zij hebben niet geaarzeld eene wijze van stemmen te

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1