R9TTERDAMSCHE C 0 E R A IV T A? 1851. Donderdag deu 11 December. ■V V LONDEN den 8 december des avonds Bijna dagelijks wordt aan he: bureau van buitenlandsche zaken Kabinetsraad gehouden. Senor Isturitz de Spaansche ambassadeur bij het Engelsche Hof, heeft Londen verlaten en zich naar Madrid begeven. Gedurende zijne afwezigheid neemt de heer Comyn als zaakgelastigde de werkzaamheden van het gezantschap waar. Het committd van Spaansche effectenhouders heeft vormelijk geprotesteerd tegen het inhouden van 50 per cent op de coupons welke geconverteerd moeten worden. Het nieuwe dok te Southampton wetd eergisteren, in tegenwoordigheid van duizende belangstellenden, maar zonder bijzondere plegrigheden geopend. Volgens per stoomboot te Southampton aangebragt berigt heeft het Fransch eskader Tanger niet gebom- bardeerd naardien de Admiraal de geeischte voldoening heeft ontvangen. Men meldt uit Parijs aan de Sunday Times dat de correspondenten van nagenoeg al de Engelsche dagbladen aldaar drie dagen lang aan de prefectuur van politie als opgesloten gezeten hadden en daar van uur tot uur de berigten ontviogen, die zij genoodzaakt werden onver- anderd aan de redacteurs dier bladen mede te deelen. Uit Westindie zijn hier berigten, die hoofdzakelijk inhouden dat de cholera in sominige gedeelten van Jamaica nog bleef voortduren en dat in de omstreken der Zwarte Rivier een orkaan groote schade aan de schepen ver- oorzaakt heeft. Camargo, in den Mexicaanschen Staat Tamaupilas was nog in handen der opstandelingen onder den Mexicaanschen offkier Cabajal. -DeNoord- Amerikaansche berigten tot 25 november, door de Cambria aangebragt, zijn onbelangrijk. Alleen worden bijzonder- heden medegedeeld omtrent het verschrikkelijk ongeluk, dat den aa november in eene kinderbewaarschool te New- York plaats greep. Het roepen om water, ten einde eene in zwijm gevalien onderwijzeres bij te brengen, gaf aanleiding tot de dwaling dat brand! geroepen werd waarop de kinderen die zich in grooten getale op de bovenverdiepingen bevonden, naar een trap vlugtten om zich te redden maar van welken trap de leuning be- zweek zoodat honderde kinderen naar beneden stortten, en ruim veertig daarvan het leven op eehe jammerlijke wijze verloren. PARIJS den 8 december. De rust is hier ongestoord gebleven en alles isoogen- schijnlijk op den meest geregelden voet. Van Regering's wege worden nu maatregelen beraamd om de stemming op den 20 en 21 dezer, of het> Fransche Volk al dan niet genoegen neemt met den coup d'etat, geregeld te doen plaats hebben. De heden uitgevaardigde proclamatie, welke in zekeren zin als eene staatkundige geloofs- belijdenis kail beschouwd worden staat in het naauwst verband met die stemming; zij luidt als volgt PROCLAMATIE VAN DEN PRESIDENT DER REPUBLIEK AAN HET FRANSCHE VOLK. Franschen De troebelen zijn gestild. Hoedanig 00k de beslissing des Volks zij, de maatschappij is gered. Het eerste gedeelte van mijne taak is vervuld; het beroep op de Natie; 0111 een einde te maken aan den strijd der partijendeed, ik wist zulks, de openbare rust geen ernstig gevaar loopen. Waarom zou het Volk tegen mij zijn opgestaan Wanneer ik niet langer uw vertrouwen bezit wanneer uwe denkbeelden veranderd zijn is het niet noodig kostbaar bloed te doen stroomen het is genoegzaam eene stem tegen mij in de stembus te werpen. Ik zal steeds het besluit des Volks eerbiedigen. Maar, zoo lang de Natie niet gesproken zal hebben, zal ik geene pogingen achterwege laten, zal geene opofFering mij te veel zijn om de pogingen der partijgangers te doen mislukken. Deze taak is mij bovendien gemakke- lijk gemuakt. Aan den eenen kant heeft men gezienhoe onzinrag het was te kampen tegen een leger, dat ver- eenigd was door de banden der tucht en bezield door het gevoel der militaire eer en door de gehechtheid aan het Vaderland. Aan den anderen kant heeft de kalme houding der inwoners van Parijs, heeft de afkeuring welke van hunne zijde het oproer ten deel viel luide genoeg ge- tuigd voor wie de hoofdstad zich verklaarde. In die be- volkte wijkenwaar vroeger het oproer zoo spoedig voorstanders won onder de werklieden die begeerig waren naar zijne aanlokkelijkheden heeft de regeringloosheid dit tnaal slechts sterken afkeer van die verfoeijelijke aan- hitsingen kunnen ontmoeten. Dank zij daarvoor gebragt aan de verstandige en vaderlandslievende bevolking van Parijs! Zij worde meer en meer overtuigd dat mijn eenige streven bestaat in het verzekeren van de rust en den voorspoed van Frankrijk. Zij blijve hare medewerking aan de overheid verleenen en weldra zal het Land in kalmtede plegtige daad kunnen verrigten, welke een nieuw tijdperk voor de Republiek zal openen. Gegeven op het paleis van het Elysde, den 8 december 1851. LOUIS NAPOLEON BONAPARTE." In verband met deze proclamatie heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aan de prefecten eene circulaire gerigt betrekkelijk de te nemen maatregelen om deregel- matigheid der verkiezingen op den 20 en 21 dezer te verzekeren. Bij besluiten van den President der Republiek van den 5 dezer zijn de departementen der Sa6ne-et-Loire en der Allier in staat van beleg gesteld. Zulks is een gevolg van de troebelen welke op verschillende punten dier departementen waren uirgebarsten. Oproerige horden hadden verscheiden kantons van het laatstgeraelde de- partement overrompeld; gewapende aanvallen waren tegen de gendarmerie gerigt en verscheiden gendarmes waren, terwijl zij hun pligt deden, gedood. Niet minder ernstige wanordelijkheden hadden in het departement der SacSne-et- Loite plaats gegrepen zelfs had men zich te Tournus, in weerwil der pogingen van de gendarmerie en van de plaatselijke overheden, van het stadhuis meester gemaakt. Bij besluit van dezelfde dagteekening heeft de President der Republiek bepaald dat wanneer de troepen door gevechten zullen hebben toegebragt tot herstel der orde op eenig punt van Frankrijk deze dienst gerekend zal worden als dienst in een veldtogt. Den 6 dezer heeft Louis Napoleon bepaalddat de gewezen kerk van Sainte Genevieve, thans hetPanthdon, weder voor de eeredienst zal worden ingerigt, overeen- komstig de bedoeling van haren stichtdr. Bij besluit van den President der Republiek van den 7 dezer is eene commissie bestaande uit den voorzitter van het handelsgeregtshof der Seine, drie maires een architect en een geneesheer, belast na te gaan welke schade den 3, 4 en 5 dezer geleden is door slagtofFers welke on- schuldig waren aan den opstand, terwijl tevens aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een crediet van2co,ooo francs is geopend om in de eerste behoeften te voorzien. Bij besluiten van gelijke dagteekening zijn de departe menten der Ildrault en der Gard in staat van beleg ver- klaard en is het 5de legioen der nationale garde van Parijs ontbonden. De heer Carlier, de gewezen prefect van politie, is benoemd tot buitengewoon commissaris der Regering in de departementen der Allier, defCher en der Nibvre de heer Maurice Deuval is in gelijke betrekking in acht andere departementen aangesteld. Verder heeft de President een aantal prefecten en onder-prefecten benoemd. De President heeft eene deputatie uit de geestelijkheid bij zich ontvangen, wel!'e*hem dank kwam zeggen voor het besluit, volgens hetwelk de kerk St. Genevieve weder voor de godsdienst zal worden ingeruimd. De gemeente- raad van Batignolles heeft op het Elysde een adres van gelukwensching wegens den coup d'dtat gebragt. De heer Thiers is weder op vrije voeten gesteld hoofdzakelijk wegens ongesteldheid doch hij staat nog altijd onder het toezigt der politie. Hij zou voornemens zijn eerlang naar Italie te reizen. Bij gedane huiszoekingen heeft men vele wapenen ge- vondenwelke op verschillende wagens naar de prefec tuur der politie zijn vervoerd. Men verzekert dat het leger te Parijs bij het dempen van het oproer slechts 40 manschappen verloren heeft. De bevolking der hoofdstad heeft veel grooter verlies geleden. Wanneer men aan de van Regeringswege gedane mede- deelingen geloof mag slaan luiden de berigten uit de departementen gunsiig. Overal waar oproerige bewegingen waren ontstaan zijn die spoedig onderdrukt. Een liefhebber van woordspelingen zeide dezer dagen, naar aanleiding der hevige maatregelen des Presi dents der Republiek, dat Frankrijk de Louis d' or, die het onder de Bourbons had, nu voor Bonapartische Louis de fer heeft ingewisseld. Uit Madrid wordt gemeld, dat de maarschalk Narvacz een bezoek heeft gebragt aan den Hertog en de Hertogin van Montpensier en door deze zeer vriendelijk is ont vangen. KEULEN den 9 december. Volgens aan een Berlijnsch blad uit Parijs toegezonden schrijven van 4 dezer, hadden eenige hoofden der Legi- timistische Partij den 1 dezer eenige mededeelingen aan Louis Napoleon laten doen en hem te verstaan gegeven dat, indien hi.i de Volksvertegenwoordigers der Bergpartij in hechtenis wilde doen nemen, de Legitimisten hem zou- den ondersteunen en zich met hem over de herziening der Constitute verstaan. De Prins Iiet hun dank betuigen, met bijvoeging echter dat die toenadering zeer laat kwam. Ofschoon nu het sedert uitgevoerd plan reeds beraamd was, zouden die mededeelingen echter ten gevolge gehad hebben dat men op het Elysde besloot de Legitimistische Vertegenwoordigers niet te doen arresteren, waartoe de Regering zich eerst later, door hunne zamenkomst in de mairie van het iode arrondissement van Parijs, genood zaakt zag. Men heeft hier berigten uit Straasburg, tot 4 ure des namiddags van 6 dezer, toen aldaar het besluit des bevelhebbers der 4de militaire divisie was bekend gemaakt dat het vestingdistrict Straasburg in staat van beleg is verklaard, een maatregel dien men gehoopt had dat achter wege gebleven zou zijn, om zijnen nadeeligen invloed op het verkeer aan de grenzen. Des voormiddags van genoemden dag hadden eenige duizende personen, na zich in bierbrouwerijen verzameld te hebben, een optogr met vaandels gedaan die het opschrift Constitutie voerden en hadden kreten ter gunste der Republiek en der be staande Staatsregeling doen hooren terwijl eenige per sonen aanspraken aan het volk wilden houden, hetwelk door de militairen belet werd. Nogtans heerscht onder deze geen eenstemmige geest, en hebben bij de stemming de infanterieregementen v66r, een der artillerieregementen en de pontopniers zich tegen Louis Napoleon verklaard. In den firman des Grooten Heers, waarbij hij de vrije uitoefening der Protestantsche godsdienstoefening in de geheele uitgestrektheid zijns Rijks toestaat, wordt gezegd hoe het tegen zijn gevoel strijdt dat ergens een deel zijner onderdanen uit hoofde hunner geloofsbelijdenis in het genot hunner vrijheden bekort zou worden weshalve hij wil dat de Protestanten niet in het minste worden bemoeijelijkt, maar hun veeleer alle oplettendheid bewezen worde die strekken kan hen in de uitoefening hunner godsdienst te beschermen. 's GRAVENHAGE den 9 december. Bij besluit van den 7 dezer heeft Z. M. goedgevonden eervol ontslag te verleenen aan J. P. JT. Brantsen als burgemeester van Rozendaalaan M. J. Fersteegh op zijn verzoek als burgemeester van Zoelen aan S. IV. van de Graaff, op zijn verzoek als burgemeester van Wageningen met dankbetuiging voor zijne langdurige en trouwe diensten; aan J. van Heesop zijn verzoek, als burgemeester en secretaris van Ubbergenmet dank- betuiging voor zijne langdurige en trouwe diensten; aan jonkh. A. IV. van Holthe tot Gldengaardenals burge meester van Dwingelo, in te gaan met 1 januarij aan- staande; en te benoemen: tot burgemeester van Rozen daal mr. R.J. C. baron van Pallandttot burgemeester van Zoelen M. J. Versteegh Jr. Bij besluit van den 7 dezer heeft Z. M. benoemd tot arrondissements-ijker der maten en gewigten den heer E. G. Staal. Bij besluit van dezelfde dagteekening heeft Z. M. aan dr. B. Ferver, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als auditeur bij den schuftersraad der dienstdoende schut- terij te Meppel. Bij besluit van meergemelde dagteekening heeft Z. M. goedgevonden te benoemen: tot lid der provinciale com missie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Noordholland gevestigd te Haarlem [V. G. ten Houte de Langeheel- en vroedmeester te Alkmaarter ver- vanging van dr. R. J. Jungius, overleden tot lid der frovineiale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt te Groningen dr. J. Hissink Janscn hoog- leeraar in de geneeskunde te Groningen, ter vervanging van dr. A. A. Sebastian, eervol ontslagen, en tot lid der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Overijssel dr. M. Dassen.geneesheer te Zwolleter vervanging van dr. I. van Deeneervol ontslagen. Bij besluit van den 8 dezer heeft Z. M. goedgekeurd de benoeming van den burgemeester tot secretaris door de raden der navolgende gemeenten als: te Ankeveen C. van Blarcum, te Assendelft P. Smit, te Berkhout P. Slagter Tz., te Broek op Langendijk J. de Boer Fz., te Buiksloot mr. C. P. L. Brugmans, te Graft B. Geel, te Grootebroek C. Pool, te Heer Hugowaard D.deBoer, te Hensbroek H. Mensonidcste Hoogcarspel D. Baan 'teKoedijk C. Groenewoudte Laren J. van den Brink Tz., te Marken C. de Goot, te Nederhorst den Berg G. Schottelinkte Nieuwe Niedorp E. T. Scheltinga IVinter- berg, te Nieuwer-Amstel mr. B. JF. Marcus, te Oterleek C. Brak, te St. Pancras K. Duif, te Ransdorp/. Dekker, te Schoorl J. C. Peeck te Uitgeest A. van Lit/i te Uithoorn mr. J. Takte Warmenhuizen K. Blom te Wervershoof A. Koopman, te Westzaan mr. H. C. Hooft liasselaer, te Wieringerwaard D. Kaan, te Zandvoort J. van der Mije, te Zwaag F. Oijevaar en te Zijbecarspel P. IVinkel. Bij Koninklijk besluit van den 6 dezer is aan den heer J. P. Schoubergeersten stempelsnijder bij 's Rijks munt te Utrecht, vergund het aannemen en dragen der ver- sierselen van ridder der Wasa-orde van Zwedenhem door den Koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Bij besluit van den 8 dezer heeft Zijne Majesteit goedgekeurd de door de gemeenteraden van Naaldwijk en van Maasland gedane benoemingen tot secretaris der burgemeesters J. A. van der Goes en A. Noordam. Gisteren avond is er eene soirde musicale bij HH. KK. HH. prins en prinses Frederik gehouden, die 00k door H. M. de Koningin werd bijgewoond. Daarop heeft zich onderanderen doen hooren mevr. Julian van Ge/der. Der begaafde zangeres is het meest vleijend onthaal te beurt gevalien. Het heeft HH. KK. HH. behaagd der- zeiver bijzondere tevredenheid over de uitgevoerde stuk- ken haar kenbaar te maken. Volgens berigt van Zijner Majesteits Consul-Generaal re Londen, heeft de Britsche Regering aan kapitein G. van der Gaauwvoerende het Nederlandsche hoekerschip Maria Johanna eene belooning toegekend van ioponden sterling, benevens 15 ponden sterling aan de manschap van dien bodem ter zake van haar menschlievend ge- drag bij de redding der equipage van het onlangs ver- ongelukte Engelsch schip Sultana. Op donderdag den 11 dezer zal de gewone audientie van den Minister van Finaniien geen plaats hebben. In de heden door den Gemeenteraad alhier gehouden zitting is met algemeene stemmen tot secretaris van 's Gravenhage benoemd de heer J. F. Burnier, tot nu secretaris der stad. De voorstelling in den Koninklijken Franschen schouwburg alhier zal donderdag den 11 dezer bestaan uit Le Trompctte de M. le prince en Bataille de dames. Staten-Generaal. tvveede Kamer. Zitting van dings dag 9 december. In deze zitting zijn de alge&eene beraadslagingen en 00k dig over de artikelen zelve over het hoofdstuk Kolonien ten einde gebragt. Bij de behandeling van het hoofdstuk is, na veelvulaige deliberatien afgestemdeen amendement van de meerderheid der commissie van rap porteurs om de subsidien aan Suriname Curasao ende Kust op de begrooting voor memorie uit te trekken. De gevoelens daarover waren verdeeldwel gaven velen toe dat die subsidien op de Staatsbegrooting behoorden, maar, met het oog op de nog in dit jaar toegezegde wetsvoordragt omtrent het beheer der koloniale geld- middelen wilden anderen en zelfs zij die van het eerst- gemeld gevoelen waren de zaak niet praejudicieren. Het geheele hoofdstuk is aangenomen met 53 tegen 8 stemmen. Hoofdstuk XII, Onvoorziene uitgaven, is achtervol- gens zonder discussie met algemeene stemmen aange nomen zoodat thans de geheele begrooting van uitgaven is aangenomen. Morgen zal de Kamer geene zitting houden omdat er eenige werkzaamheden in de Afdeelingen te verrigten zijn. Donderdag aanstaande zullen de beraadslagingen worden gehouden overde ontwerpen van wet: i°, tot vastsrelling der begrooting van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren voor 1852; 2°,nopensde dading van Zaamslag; 30, tot overbrenging van fondsen tot herstel van het Nederlandsche muntwezen40, tot verandering van hoofdstuk III der Staatsbegrooting voor den jare 1851 en 50, tot verleenen van naturalisatie aan eenige personen. Na afloop dier beraadslagingen zullen die over het ontwerp wegens de middelen voor 1852 plaats hebben. s GRAYENttAGE den 10 december. Bij Koninklijk besluit van den 9 dezer is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Varik c. a. de heer M. Boonthans meter en taxateur van den turf te Delft. Heden namiddag ten 3 ure zijn alhier per extra-spoor- trein van Soestdtjk aattgekoraen II. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden H. M. de Koningin-Moeder zal op Buitenrustaan den Scheveningschenwegharen intrek nemen. Staien-Generaal. eerste kamer. Zitting van woensdag 10 december. In deze zitting zijn van de Tweede Kamer ontvangen de ontwerpen XI en XII der Staatsbegrooting voor 1852. Verzending aan de Afdeelingen. De Commissie voor de verzoekschriften heeft verslag gedaan op een aantal in hare handen gestelde adtessen waarna de Vergadering is gescfyeiden.

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1