ROTTEBDAMSCHE I C 0 U R A A? 1851. IN'MSO. 'II Saturdag den 13 December. een Kaaa van otate welke de wetten ontvangt en deze en 8ste districten f ioooj aan de ingenieurs van de iste, LOUDEN den 10 december des avonds~). Ter vervanging van wijlen den Koning van Hannover is de eerw. J. G. Beresford, lord primaat van Ierland en aartsbisschop van Armagh, tot kanselier der Universiteit van Dublin benoemd. De Prins van Join ville, de Hertog van Aumale en de jonge Graaf van Parijs bevinden zich nog heden te Esher, en zijn dus niet zoo als het gerucht gezegd had naar het Vasteland vertrokken. Gedurende de tien eerste maanden dezes jaars zijn niet minder dan 87,594 buitenlandsche zakuurwerken en 64,784 klokken in Engeland ingevoerd. Een verbazend groot getalvooral vvanneer men daarbij in aanmerking neemt hoe groote menigte dezer voorwerpen dagelijks hier te Lande vervaardigd wordt. Tot bewijs der vervvonderlijk snelle getneenschap door middel der electro-magnetische telegraaf kan het volgende dienen Laatstleden vrijdag ontving een voor- naam handelhuis in de City langs dien weg berigt van zijnen correspondent te Trieste dat een der door dat huis bevrachte schepen met eene voile lading in die haven was aangekomenmaar dat, naardien de kapitein noch van cognossementen noch van orders voorzien was, be- schikkingen dienaangaande werden te gemoet gezien ten twee ure werd per telegraaf hierop het vereischt antwoord gegeven en nog dienzelfden avond laat werd deze depeche te Trieste aan de belanghebbenden mede- gedeeld. Hierdoor is dit vaartuig een oponthoud van tien dagen bespaard. Hoe snel deze gemeenschap reeds wezen mogezij belooft ten opzigte van Indie nog sneller te zullen worden als de telegrafische linie over Marseille voltooid zal wezen. Onder de buitenlandsche kooplieden in Mexico heerschte, volgens de jongste tijdingen, groot misnoegen over de handelwijze van den Mexicaanschen generaal Avalos, diena de benden smokkelaars onder zekeren Caravaja verstrooid te hebbeti het tarief der inko- mende regten op de noordelijke grenzen met bijtia 40 per cent verlaagd had hetwelk alle mededinging bijna onmogelijk maakte. De Engelsche zaakgelastigde Doyle had hierover een sterk protest bij de Mexicaansche Re- gering ingediend en haar voor deze verbreking der ver- dragen verant woordelijk gesteld. Men vermoedde dat die Regering niet vreemd aan de zaak was en opdezewijze de kosten der expeditie dekken en de schatkist bevoor- deelen wilde. Het gebeurde zou ter kennis van den minister Palmerston worden gebragt. PARIJS den 10 december. Parijs moge rustig zijn, men moge daar thans den coup d'dtat gelaten dragen in de zuidelijke departementen van Frankrijk is zulks niet het geval. Het oproerkrijgt daar een schrikwekkend aanzien hoe de Regering den staat van zaken 00k verbloeme; te vergeefs heefc zij de departementen der Gard der Drome, der Cher, der Aliier, der lldrault en der Ni6vre in staat van beleg ge steld, welke reeds zoo breede lijst nu nog met het de- partement der Beneden Alpen is vermeerderd; vruchte- loos zijn die gestrenge maatregelen daar geweest de tegenstand duurt voort; en niet alleen zijn de opgesomde departementen ten prooi aan den burgerkrijg maar 00k die der Gers, der Lot-et-Garonneder Jurader Doubs, der Var et der Oostelijke Pyreneen worden doorernstige wanordelijkheden verontrust. Nopens den staat van zaken in de departementen vol- gen hier nog eenige bijzonderhedenOngeveer twee- duizend boeren met pieken bijlen en geweren gewapend, hebben de stad Bdziers overrompeld, onder het aanheffen van den Marseillaanschen marsch. Condom is in de handen der oproerlingen die daar vreeselijk huis houden. Van vele andere plaatsen meldt men dat de oproerlingen de bovenhand hebben behouden en met onmenschelijke wreed- heid jegens de gendarmes te werk gaan. Te Bedarrieux hebben de muiters de kazerne in brand gestoken, waarin de militairen eene wijkplaats hadden gezocht; een kind, dat uit het brandende gebouw zocht te ontsnappen, werd door de wreedaards opgenomen en in de vlammen ge- worpen. Te Clamecy weergalmden de kreten leve Bar bis .Naar de guillotine met de aristos Naar aanleiding dezer gruwelen en ongeregeldheden betoogt de Constitutionnel de noodzakelijkheid van den stap door den President gedaan. Wat nu, zegt dat blad, in sommige departementen, in enkele weinig bewoonde plaatsen gebeurt, zou in 1852 geheel Frankrijk door ge- beurd zijn. De plunderaars, brandstichters,. moordenaars en yrouwenschenders vallen zonder onderscheid, Legi- timistenOrleanisren en zeer gematigde Republikeinen aan. Geen van deze hebben de daad van den 2 december verrigt. Het blijkt dus duidelijk dat de oproerlingen niet tegen die daad, maar tegen den eigendom woeden en dat de eenige misdaad der slagtoffers hierin bestaat dat zij eigendom en familie bezitten. Inmiddels schijnt Louis Bonaparte ingezien te hebben, dat het behartigen van de stoffelijke belangen des Volks hem vooral in de scbatting zal doen rijzen, en in ver- band hiermede, deelt het officiele dagblad heden de wet medewaarbij het voortzetten der werkzaamheden van den spoorweg van Lyon naar Avignon wordt bepaald. Eerlang zullen bovendien in Frankrijk vele groote open- bare wetken worden aangevangen. De President der Republiek heeft, bij besluit van den 8 dezer, bepaald, dat ieder onder het toezigt der hooge politie geplaatst persoon die de plaats tot zijn verblijf aangewezen verlaten heefttot algemeene veiligheid naar eene strafkolonie in Cayenne of Algerie zal worden ge- transporteerd voor minstens vijf en hoogstens tien jaren; dat dezelfde maatregel zal worden toegepast op personen, van wie het bewezen is dat zij deel hebben genomen aan een geheim genootschap en dat het verblijf in de hoofd- stad verboden is aan alle onder het toezigt der hooge politie geplaatste personen. Men spreekt veel over de Constitutie welke de Pre sident bezig is te ontwerpen. Volgens waarschijnlijk goed onderrigte personen zouden de hoofdtrekken van dat Staatsstuk de volgende zijn: Een President als hoofd van den Staat, eene Wetgevende Vergadering, een Senaat, geen geregtshof om de wetten te overwegen. Het hoofd van den Staat voert bevel over de land- en zeemagt sluit de verdragen en bereidt. de wetten voor. Er is •V A .C aan de Wetgevende Vergadering doet toekomen; de laatstgenoemde telt 300 leden door algemeene stemming verkozen, die betaald worden en herkiesbaar zijn; het mandaat is voor 5 jaren en jaarlijks wordt J vernieuwd; hare zittingen zijn zoowel als die van den Senaat open- baarde leden zullen het regt van initiatief hebben doch de Raad van State zal over het al of niet in over- weging nemen beslissen. De Senaat telt 100 leden die, jaarlijks ieder 15,000 francs genieten en uit drie lijsten van kandidaten door den President verkozen worden zij worden voor hun Ieven benoemd en moeten bij hunne benoeming minstens 50 jaren tellen. Om in de andere Vergadering zitting te nemen moet men 30 jaren tellen. De werkzaamheden van den Senaat zouden ongeveer ge- lijk staan met die der vroegere Kamer der Pairs. Het bureau der Wetgevende Vergadering zal maandelijks ver nieuwd worden behalve de Voorzitter, die voor de geheele Zitting benoemd wordt. De Zittingen zullen 6 maanden duren en door den President in persoon ge- opend worden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij eene circulaire aan de prefecten de magt beperkt, welke hun gegeven was tot het brengen van wijzigingen in het per- soneel hunner administrate en der vrederegters. De burgers van het 5de fegioen der nationale garde te Parijs zijn opgeroepen om binnen 48 uren hunne wape- nen en uniformen uit te leveren. Vele leden van dit legioen hadden er zich openlijk op beroemd wapenen aan de insurgenten te hebben afgegeven. In de zitting van de Spaansche Kamer der Gedepu- teerden is besloten het voorstel van den heer Moyano niet in overweging te nemen dat voorstel strekte om het Minjsterie in staat van beschuldiging te stellen wegens de aan het huis Bcrtran de Lys gegeven schadeloos- stellingen. KEULER den II december. Men schrijft uit Mannheim onder dagteekening van den 7 dezer, dat het bestuur der Mannheimer stoom- sleep-maatschappij, ter bevordering van den vervoer langs den Rijn besloten heeft de vrachten op Amsterdam en Rotterdam en vice versa, te verminderen met 15centimes per centenaar, voor dertig der voornaamste artikelen van vervoer. Bij de gezamenlijke Badensche infanteriebataillons, met uitzondering van het 4deis bevel ontvangen de kompagnie op 150 man en bij het 4de bataillon de kom- pagnie op 250 man te brengen en de gezamenlijke onder- officieren op te roepen. Uit Calisch meldt men in de eerste dagen dezer rnaand, dat bij het Russisch leger talrijke bevorderingen en verplnatsingen geschieden. De staf van vele regemen- ten is voltallig gemaakt en verscheiden officieren zijn tot generaals bevorderd. Te Weenen zou eene vertrouwelijke depeche van Louis Napoleon aan de Oostenrijksche Regering ontvan gen zijn, in welke hij zijne daad on verm ij del ij k noemt, maar de hoop te kennen geeft dat hij de rust zal kun- nen bewarennaardien hij op het leger, de geestelijk- heid en de meerderheid der bevolking rekenen kan. In den Sardinisdhen Senaat' is de zaak wegens het bouwen van eene Protestantsche kerk te Turijn, waarop inspraak gemaakt was, in den zin van het Ministerie en derhaive ten voordeele van dat plan beslist. Bij rondgaanden brief van 21 november heeft de Pans een nieuw jubild aangekondigden daarbij zijne blijdschap over de goede vruchten van bekeering betuigd, welke het vorig jubild gedragen heeft, maar zijn leed- wezen over hen die zich tegen de Kerk verzetten over de slechte geschriftenhet ongeloof en den geest van oproer. Te Verona zijn den 27sten der vorige maand ver scheiden aanzienlijke ingezetenen waaronder de rijkste bankier dier stad op het onverwachtst in hechtenis genomen, en welvolgens gerucht, wegens het bezit van Mazzinische loten. Uit Konstantinopel meldt men den 25sten laatstl. 2de, 7de en 8ste districten f 700; aan de ingenieurs in de 4de, 6de en nde districten /800; aan de ingenieurs in de 5de, 9de en iode districten 900 en aan de ad- spiranten-ingenieurs f 500. Art. 2. Door deze wijziging zal geen meerder bezwaar worden gelegd op de Staten der provincien en van het hertogdom Limburg wat betreft het aandeej in het abonnement, vastgesteld bij art. t2 van het Koninklijk besluit van den 8 februarij 1849 {Staatsblad n'.,° 6). Het Staatsblad n.° 147 bevat een Koninklijk besluit van den 29 november 1851, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de additionele overeenkomst tot het handels- en scheepvaartverdrag met Griekenland van 1843. De Hooge Raad, kamer van strafzaken, heeft eer- gisteren vernietigd het arrest van het Provinciaal Ge regtshof in Zuidholland waarbij Abraham van Tilburg wegens poging tot moedwilligen doodslag was veroor- deeld, en aannemende, dat zulks met voorbedachten rade was geschied, hem veroordeeld tot de straffe des doods. De voorstelling in den Koninklijken Franschen schouwburg alhier zal saturdag den 13 dezer bestaan uit Les porcherons. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van donderdag I r december. In deze zitting heeft de commissie belast met het onderzoek van de rekening over het burgerlijk pensioen- fonds over 1849, haar verslag uitgebragt.Overeen- komstig het voorstel der commissie zal dit verslag worden gedruktter griffie nedergelegd en een afschrift verzonden aan den Minister van Finantien. Daarna is beraadslaagd over de volgende wetsontwerpen, die zonder of na eenige korte beraadslagingen zijn aan- genomen als: i°, tot regeling der ontvangsten en uit- gaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren voor 1852, aangenomen met algemeene stemmen 2°, be- treffende eene daditig over domaniale eigendommen onder de gemeente Zaamslag aangenomen met 58 tegen 3 stem- men (de heeren van der Linden, Reinders en IVester hof); 3°, omtrent de overbrenging en aanwijzing van fondsen voor het herstel van het muntwezen aangenomen met algemeene stemmen; 40, houdende wijziging van het Illde hootdstuk der Staatsbegrooting voor 1851 50, tot het verleenen van naturalisatie aan G. H. R. Thomasset, en 6°, tot naturalisatie van M. J. V. Kramerdeze drie ontwerpen worden met algemeene stemmen aangenomen. Daarna zijn de beraadslagingen aangevangen over het ontwerp tot vaststelling der middelen tot bestrijding der Staatsuitgaven voor den jare 1852. De heer Blaupot ten Gate neemt deze gelegenheid te baat om zijne bezwaren te ontvouwen tegen het belasting- stelsel waarop de middelen gegrond zijn. Zijns inziens werken het belasting- en accijnsstelsel direct en indirect schadelijk op de volkswelvaart. Het accijnsstelsel voert tot smokkelarij of ontduiking, en drukt de mindere klassen door verzwaring der eerste levensbehoeften en ongelijk- matige verdeeling van lasten. Ook werken de accijnsen hoogst nadeelig terug op de nijverheid in haren vollen omvang, waardoor de druk der mindere klassen al sterker en stetker wordt. Hij verlangt geheelen vrijdom van accijns op turf, geslagt gemaalrund- en kalfsvleesch. Geen beter middel, volgens hem, om communistische be- grippen tegen te gaan dan de ontheffing der mindere klassen. Volgens berekeningen zijn 7 a 8 millioen vreemde effecten en 2/3 der 1200 millioen Nederlandsche schuldbrieven in handen van Nederlanders, van welk kapitaal geene belas ting hoegenaarod wordt betaald, en dat inproductief en aan de nijverheid onttrokken is. Hij wil nogtans de mindere klassen niet geheel ontheffen en ook geene plotselinge omkeering, maar trapswijze verbetering. De heer van Heiden Reinestein had liever gezien dat de Regering tot eene zuivere incometax gekomen ware, maar zal nu, om door hem ontwikkelde redenen, de wet op de middelen aannemen. Ter beantwoording van door dat lid gedane vragen zegt de Minister van Finantien, dat ook met Hannover een verdrag tot wering van den smokkelhandel aan de grenzen tot stand zal komen en dat de Fransche gezant A Lavalette na verscheiden dat de herxiining 7-n t 66 deaIgeiee^ wet v.n verffeefsche conferermen nvpr Ha ffPQrhi pn umirnnc -O. 0 o vergeefsche conferentien over de geschillen wegens het Heilige Graf, zijne ambtszaken voor eenigen tijd den Spaanschen Gezant ter bezorging heeft overgedragen. Voorts dat de Gouverneur der Dardanellen een dragonder van het Oostenrijksche Consulaat met stokslagen heeft doen straffen, waarop al de Consuls hunne vlaggen hadden 26 augustus 1822 nog in deze Zitting aangeboden zal worden. De heer llengst zou, door de aangeboden wijzigingen in het stelsel, wel eenigzins geneigd zijn de wet aan te nemen, maar vindt daartegen bezwaar in het accijnsstelsel, met zijne drukkende formaliteiien. Ook de heer van der Heyde zal tegen de middelen stemmen als- ingetrokken en hun verkeer met den Gouverneur geschorst. mede de heer de PoVrur, g^tendeeis om dezdW^ rede^ s GRAYENHAGE den II december. Bij Koninklijk besluit van den 9 dezer is de ont- vangst der directe belastingen en accijnsen te Gameren opgeheven en vereenigd met die te Zalt-Bommel als hooldplaats onder voortdurend beheer van den heer IV. II. Andrau. Bij Koninklijk besluit van meergemelde dagteekening is aan den heer J. L. Luther eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van controleur bij 'sRijks belastingen te Venlo behoudens aanspraak op pensioen. Bij Zr. Ms. besluit van den 7 dezer worsen 's Rijks brik de koerier en schoener de wesp, liggende te Vlissingenmet den 1 januarij 1852 in dienst gesteld, met bestemming naar de Westindien en het bevel op- gedragen over de brik de koerier aan den kapitein- luitenant ter zee IV. IIDittlof Tjassens en over de schoener de wesp aan den luitenant ter zee van de iste klasse R. C. Sloos. Het Staatsblad n.° 146 behelst een Koninklijk be sluit van den 20 november 11., houdende nadere regeling van de vergoeding voor reis- en verblijfkosten aan de inspecteurs en ingenieurs van den vvaterstaat. De arti kelen van dat besluit luiden aldus: Art. 1. Ter vergoeding van de reis-, verblijf-en bureau- kostenwelke de inspecteurs en ingenieurs van den vvaterstaat verpligt zijn te maken, wordt hun, met wijzi ging van art. 8 van Ons besluit van den 8 februarij 1849 Staatsblad n.° 6), te rekenen van den 1 januarij 1852 een jaarlijksch abonnement toegelegd,ten bedrage als volgt aan de inspecteurs 1400; aan de hoofd-ingenieurs in de iste 2de en 7de districten /Toco; aan de hoofd-ingenieurs in de 4de, 5de en 6de districten/" 1100; aan de hoofd- ingenieurs in de 9de, iode en nde districten /"1200; aan de ingenieurs waarnemende hoofd-ingenieurs in de 3de j - J nmnvuiCllUV 1IUU1U Ail CAW D als vorige sprekets. De heer van der Veen betreurt het insgelijks dat de Minister nog niet overtuigd schijnt dat het toenemend pauperismus een gevolg van het bestaand belastingstelsel is. De heer Zijlker ontwikkelde breed- voerig dat de tegenwoordige toestand der mindere of arbeidzame klasse op den duur niet kan bestendigd worden; hij wanhoopt niet aan verandering daarin en meent dat die van boven m*et worden daargesteld. Zijns oordeels worden de belangen van den landbouw te veel verwaar- loosd. Hij kan de wet op de middelen niet goedkeuren, tenzij als credietwet voor zekeren tijd, en onder de ver- zekering dat de herziening van het belastingstelsel spoedig zal aanvangen. De heer van Akerlaken is van een ander gevoelen en acht het onvoorzigtig dat door sommige sprekers de meening zoo dikwijls wordt vooruitgezet dat dit stelsel het pauperismus bevordert, te meer dewijl dit in de laatste jaren niet zoo sterk is toegenomen. De schil- deringen zijn voor het minst overdreven, en de bewering dat de arbeidende klasse gedrukt wordt en in slavernij verkeert is geheel ^n al onwaar. Ieder belastingstelsel heeft zijne nadeelen. Zij die het tegenwoordige zoo afkeuren behooren ook aan te toonen door welke mid delen de Staatsuitgaven gedekt moeten worden, en zijn in die opgave in gebreke gebleven. Wel hebben zij eene belasting op de efFecten genoemd, maar moest die ter vervanging van al de opgesomde accijnsen strekken dan zou zij acht a negen millioenen moeten bedragen. Dat zou eene schending der goede trouw en eene schending der Grondwet zijn, waaraan hij zijne goedkeuring niet kan schenken. Wel wenscht hij eene verbetering der grondbelasting en der personele belasting, en opheffing van lastige formaliteiien. De codificatie worde vereen- voudigd en gel ij kheid en een voudigheid bevorderd. Als de middelen het eenigzins toelaten zou hij ook de op heffing der Staatsloterij verlangen. De heer van Nispen

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1