wenTch0/ tn de We,r °P df m'ddelenaannemen, maar De bcraadslagingen over art. i zijn daarop geopend" wenscht m her vervolg verbetermgendie hij in bet I Er zijn twee araendementen voorgesteld Het u I v uiiuuvivii uu I i 11 v_ 11 j wenscht m het vervolg verbeteringendie hij in het belang der mindere klassen billijk acht. De heer Reinders vereeiugt zich met hen die meenen dat het belasting- stelsel eene geheele verandering behoeft. Het vervolg der bcraadslagingen wordt daarna op morgen ochtend ten elf ure bepaald. De commissie van rapporteurs bragt haar verslag uit over het ontwerp van wet tot bekrachtiging van het tractaat met Pruissen tot wering van den sluikhandel. De beraadslagingen over dat ontwerp worden bepaald op aanstaanden rnaandjg murgen. Nog doet die commissie verslag over het ontwerp van wet wegens de amoctisatie van schuld. De Voorzitter stelt voormaandag ook over dit ontwerp te "beraad- slagen. De' heer Bachiene merkt op, dat waarschijnlijk in de volgende week nog zullen worden behandeld de tractaten met Pruissen en Belgiedat daarna de leden naarbuis wenschen te keeren zoodat hij, uit hoofde van het belangrijke onderwerp van amortisatie van schuld, voorstelt om de beraadslagingingen over dit ontwerp te verschuiven tot na den alioop van het aanstaande reces, en alzoo tot in het begin van het volgende jaar. Dat gevoelen wordt op onderscheidene grqnden ondersteund door Je heeren van Nispen, de Man, Dullert en Hugcnlioltz. Zij geven te kennen dat nu de Zitting reeds drie maanden geduurd heefthet verlangen van de leden om huiswaarts te keeren billijk te achten is. Het is geen zaak het belangrijk ontwerp op dit oogenblik met een klein getal aanwezige leden te behandelen. Boyendien de staat- kundige aangelegenlieden van Europa maken het raadzaam om de zaak uit te stellen, daar men later welligt aan de voorhanden zijnde gelden eene andere bestemming zou moeten geven. Daarenboven zal bij eene amortisatie in overweging genomen moeten worden of men de voor handen zijnde gelden niet het eerst tot aflossing der schuld van de Handel-Maatschappij zal besteden. De heeren Blusse, Mackay, Dirks en IVintgens hebben het uitsrel bestreden. Zij achten dat ondoelmatig omdat daardoor eene besparing wordt tegengehouden die uit schuld- delging ontstaat. Juist in de tegenwoordige omstandig- neden kan er eene onverwachte daling plaats hebben, en de Regering moet daarvan gebruik kunnen maken. Zij meenen dat het van gewigt is te beslissen of al dan niet amortisatie van schuld zal plaats hebben en zoo ja welke soort van schuld behoort afgelost te worden. Zij nngen alzoo op de onverwijlde behandeling van het ontwerp aan, voorai omdat het hier geldt eene beslissing tusschen het verlangen om eene bezuiniging tot stand te brengen en het verlangen om huiswaarts te keeren. De Minister van Finantien laat de beslissing aan de Vergadering °Xfr» faar vindt toch dat een uitstel noodeloos de schatkist berooft van het genot der renten, die door atiossing van schuld zouden kunnen worden bespaard. h-lke dag uitstel berokkent alzoo verlies aan de schat- kist. Bij stemming wordt met 36 tegen 26 stemmen beslist dat het ontwerp vooreerst niet zal worden be- nandeld. Daarna wordt de Vergadering gescheiden. eene -.'H.IHVII 1 .uv. 1 U, 11V.I ^Clll door den heer Hugenholtzten einde de wet slechts ge- durende de eerste zes maanden van 1852 te doen werken. Het under, door den heer van der Lindentot het ver- mrnderen der opcenten op de grondbelasting van 21 op 20. Morgen zullen de beraadslagingen worden voortgezet. ROTTE!lf>.4M den 12 december. Gisteren is hier wederom eene openbare vergadering van den Gemeenteraad gehouden welke met het ge- bruikelijk gebed werd geopend waar'na de notulen der vorige vergadering onveranderd werden gearresteerd. De Voorziyer deelde in de eerste plaats mede den uitslag der verpachting van het regt van overtfaren of overhalen met de schouwen aan de Oude en Nieuwe uun vjv, 11 iMLUM I Hoofdpoorten (welke uitslag reeds in het vorig N.° dezer Courant is venn'eld). Uit welke mededeeling bleek, dat de schouw aan het Oude Hoofd f 150 en die aan het Nieuwe Hoofd 275 meer had opgebragt dan bij de vorige verpachting. Verder berigtte de Voorzitter dat was ingekomen 1 een adres vai* de heeren Verwey en Baelde, hetwelk in handen was gesteld der commissie van iinantien en waarop men later zou terugkomen een adres van den heer Hellebrekershandelaar en den verificateur, die den meerderen in voer had gedoozd PPI1P Pmcti.rn ix P eene ernstige verraaning te geven De heer van s ®1ATEKHAGE den 12 december. Bij Zr. Ms. besluit van den 9 dezer is benoemd tot hoofd-commies bij het departement van justirie J. A. van Itersonthans commies bij hetzelve departement. Bij Zr. Ms. besluit van den 7 dezer worden met den I januarij 1852 bevorderd: tot officier van administratie der iste klasse, de officier van administratie der 2de klasse C. D. Lammletlitot officier van administratie der 2de klasse de officier van administratie der 3de klasse J. Boom en voorts met gemelden datum benoemd tot officier van m'rl'$trat'e ^er klasse, de adjunct-administrateur R. A. IV. Jacobze. Heden heeft het Provinciaal Geregtshof in Zuid- holland kamer van strafzaken onder het voorzitter- schap van den heer mr. J. A. Philipse, uitspraak ge- daan in de zaak van F. R. Trebuslaatstelijk lakkei bij de hofhouding van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden beschuldigd van poging tot moord op den hoffourier Pabstwien hij uit wraak wegens het, zoo hij beweerde, door den invloed van gemelden hoffourier bewerkt ontslag uit zijne dienst, in den morgen van dingsdag 2 September 11. met een opzettelijk daartoe gekocht mes eenen geweldigen steek in de borst had toegebragt, waarvan de verwonde echter na eenige weken door heelkundige hulp is genezen. Het Hof heeft den beschuldigde re dier zake schuldig verklaard aan poging tot moedwilligen doodslag meurtremet geleiderlage begaan dat is poging tot moord assassinatwelke, door uiterlijke daden gebleken een begin van uit- voering heeft gehad, doch door toevallige en van den wil des daders onafhankelijke omstandigheden hare uit- werking heeft gemist. Het Hof heeft hem mitsdien, met toepassing der artt. 2, 295, 296 en 302 van het wetboek van stratregt en artikel 5 der publicatie van den h de cember 1813 veroordeeld tot de straffe des doods door middel van ophanging aan eene galguit te voeren binnen de stad 's Gravenhage. Stateii-ldeneraal. eerste kamer. Zitting van vrijdag 12 december. De Voorzitter deelt mede, wie door de Afdeelingen tot rapporteurs van verschillende wetsontwerpen benoemd zijn. Van de Tweede Kamer zijn.de gisteren door deze goedgekeurde wetsontwerpen ontvangen welke naar de Afdeelingen worden verzondeu. De Voorzitter stelt voor, een dag te bepalen tot loting van de leden die moeten aftreden en ter opmaking van den rooster van a 11reding hij doet voor de uitvoering daarvan een acht- ledig voorstel dat naar de Afdeelingen wordt verzon- den. De Vergadering is daarna gescheiden. tweede kamer. Zitting van vrijdag 12 december. In deze zitting is ingekomen eelie Koninklijke bood- schap ten geleide van 8 naturalisatie-wetten. Daarna zijn de beraadslagingen over de wet der mid- delen ,iot dekking der uitgaven voor 1852, hervat. Nog hebben het woord gevoerd de heeren van Doom Luyben UitgenholtzDirksvan L ijndenHoffmaTivan Dam van Isseltvan Fckde Man en Jongstra De heer (,evers van Endegeest heeft zich nog voor het ontwerp verklaard hoezeer hi] wel eenige verande- ringen in het belastingstelsel wenscht gebragt te zien. De heeren van der Ltndcn en Burret hebben eene ge heele herziening van het stelsel verlangd. De heeren de Lorn de Berg en IVester hop' hebben -zich tegen het ontwerp verklaard, alhoewel zijinafwachting der daar te stellen herziening van het stelseleene cre- dietwet voor zes maanden wenschen in te willigen. De Minister van Finantien is in eenige algemeene be- schouwingen getreden en heeft verklaard, dat hij bij zijne aanhangige ontwerpen tot verandering van het be lastingstelsel 61 ijft volhardcn. iitttui/rt/ii,/j, iianuDiaai 111 gedisteleerd, die zich beklaagt over de 3 pet. perceptie- loon; dit stuk was mede reeds gesteld in handen der commissie van finantien; 3°, van de commissie van oppertoezigt over het algemeen stads armbestuureene voordragtter vervulling der vacature, ontstaande door de aftreding van den heer G. P. Kruyff als stads-chirurgijn, die voordragt bestond uit de heeren G. P. Kruyff en P. A. Realswerd besloten in eene volgende vergadering tot eene benoeming over te gaan; een adres van reeders en cargadoors hier terstede, die wenschen dat de zeelieden in het nieuwe Ziekenhuis, in plaats van in de 3de, in de 4de klasse en dus voor 50 cents daags verpleegd zullen mogen worden; dit stuk werd gesteld in handen der commissie welke belast is met het onderzotJien der verschillende stukken be- trekkelijk het Ziekennuis; 5°, een adres van de kamer van koophandel hier ter stedewaarbij de noodzakelijkheid betoogd wordt van eene herziening van het loodsreglement en de loods- gelden werd besloten dit stuk in handen te stellen der hier ter stede bestaande commissie voor het loods- wezen 6°, het rapport der commissie voor de uitbreiding der stad, welke_commissie is zamengesteld uit de heeren F. HoffmanJ. J. Tavenraat, P. II. Tromp, C. J. Thooft en J.b Mees. In verband hiermede las de Secretaris eerst het vroeger unpens deze zaak ingekomen adres van de Kamer van koophandel voor, waarbij op de daarstelling werd aan- gedrongen van meerdere los- en ligplaatsen voor schepen en stoombooten en de aandacht te dien einde gevestigd werd op het Boerengat en 's Rijks marine-werf, alsmede op het tweede of Groote Nieuwewerk. De heer Hoffmah deelde daarop het rapport der genoemde commissie aan de Vergadering mede. Ofschoon zij meende dat het reeds verrigte nog al van eenige beteekenis was, was de commissie echter geheel doordrongen van het groote belang om nog meerdere los- en ligplaatsen voor schepen daar te stellen. Men had gezegd dat zoo veel kostbare tijd te loor was gegaan in verband hiermede voerde de commissie aan, dat het bezit der plaat voor het Groote Nieuwewerk welke aan het domein toebe- hoorde en eerst onlangs was aangek«cht, van groot gewigt was bij het ondernemen van werken tot uitbreiding aan die z ij de der^ stad zoo ook het bezit der gronden van den heer J. Valkenier, welke eerst weinige maanden ge- leden aangekocht hadden kunnen worden. Voorts wenschte men de ondervinding bij het aanleggen der Willemskade opgedaan te raadplegen hetwelk in het vervolg groote sommen aan de gemeente-kas zou besparen zoodat het gedane verwijt niet zeer gegrond kop genoemd worden. Wat 's Rijks marine-werf betrof, dienaangaande was men reeds met den Minister van Marine in onderhandeling ge treden men wilde onderanderen de opening der Konings- haven voor de scheepvaart, terwijl men reeds een aanvang had laten maken met het uitdiepen van her water, dat aan de gemeente toebehoort; de stad had dus de noodige stappen gedaan, doch tot nog toe zonder goed gevolg. Daar het terrein aan het Oude Hoofd aan de Rijnspoorweg- Maatschappij was afgestaan, kon voor alsnog niets worden voorgedragen, om daar meerdere ligplaatsen voor stoom booten daar te stellen. Ten slotte deelde de commissie eenige plannen mede i°, van hergeen met het terrein der oude Oostindische Compagniewerf aan den Hoogen Zeedijk zou kunnen gedaan worden 20, hoe men het westeinde der stad zou kunnen uitbreiden, door ook aan het tweede of Groote Nieuwewerk eene kade aan te leggenop de wijze als de Willemskade, welke eene lengte zou hebben van 360 ellen; er was eene begrooting opgemaakt, om zulks in eens dan wel in twee gedeelten te doen ten uitvoer leggen, welk eerste aanbevelens- waardig was omdat daardoor f 20,000 zou worden be spaard; en 30, was nog een plan ontworpen om een bassin in den zoogenaamden Muizenpolder te maken. De com missie meende het tweede plan te moeten aanraden. Na het opmaken van haar verslagwas het de commissie gebleken, hoe het domein van oordeel is, dat het water bij de Rijkswerf niet aan de stad toebehoort. Werd besloten dit rapport met de daarbij behoorende plannen, teekeningen enz. ter visie der leden te leggen terwijl de architect een paar ochtenden ten Raadhuize aanwezig zal zijn om de noodige inlichtingen te geven. Daarna zeide de Voorzitter, dat het velen welligt reeds bekend zou zijn dat de nieuwe lloomsch Katholieke kerk aan de Wijnhaven aanstaanden dingsdag plegtig zal worden ingewijd; hij had het verzoek" ontvangendat eene commissie uit den Raad daarbij mogt tegenwoordig zijn; de heeren Ezechiels, Smalt, van der Kan en Schuureii verklaarden zich bereid deze commissie uit te maken, welke derhalve met den Voorzitter, een der wethouders en den secretaris de plegtigheid zullen bijwonen. Vervolgens werd autorisatie verleend tot de gewone verkooping van boomen op de havens en elders. Alsnu kwam het vroeger ingekomen adres van de heeren A. P. en C. N. Boer weder ter sprake, die daarin aantoondenhoe zij vroeger wel degelijk meer dan 10 mudden steenkolen te gelijker tijd hadden ingevoerd en dus bewezen dat hunne vroegere missive overeen- komstig de waarheid was geweest, terwijl zij ten slotte op eene herziening der wet op den invoer aandrongen. De commissie van finantien had dat adres overeenkomstig de waarheid bevondenen stelde voor, het met de Oiwuc vuoi net met ue ZddKt cioor net vertrek van ds P van der Gint P7 mi daarb5 behoorende stukken ter inzage der leden te leggen, Amsterdam, in hare vergadering'van den h dezer, ge - -a ,.- w iicct van Ryckevorsel meende dat die beambte moest worden af- gezet en deed daartoe het voorstel, hetwelk door den heer Hoy nek van Papendrccht werd ondersteund Na eenige discussie hierover, werd bepaald, dat de com missie van finantien de zaak eerst zal onderzoeken en dan een nader voorstel doen. Omtrent het adres van de heeren Verwey en Baelde die, wanneer het verzoek van de heeren A P en C iv' Boer nopens de wljziging der wet op den 'invoer e'eniff gevolg mogt hebben, verzochten dat voor alle handelaren binnen de stad gelijke bepalmgen gemaak z ouden worden stelde de commissie van finantien voor, dat als verA vallen te beschouwen en ter visie der leden te leaven - dienovereenkomstig werd besloten. Vervolgens werd overgegaan tot de benoeming van een lid der plaat seI ij r e school-commissie. Reeds bij de eerste stemming werd de heer mr. D. J. M. P. Mulder met 22 van de 34 stemmen benoemd; de heer mr. F. IV. A ncelaerts van Blokland bekwam 5 stemmen, de heer pitheunis 3 stemmen en de heeren R. Antheunisemm. C. D.Beels leder r stein, terwijl i bianco biliet in de bus gevonden werd. Verder werd bepaald, den heer P. J. M. Fauchey eervol ontslag te verleenen als commissaris der Manfene van wege den Raad terwijl de heer C. E. Viruly met 24 van de 34 stemmen 111 zijne plaats benoemd werd en zich bereid verklaarde die betrekking te aanvaarden De verdere stemmen waren dus verdeeld: de heer van Rijcke- vorsel 5 en de heeren TrompJ. van Fallen haven, van der Run Lbhms en A. van der Hoop ieder 1 stem Daarna deelde de Voorzitter mede dat Burgeme'ester en Wethouders eene verordening hadden ontwofpen voor de wijze van afkondigen der plaatselijke verordeninaen en voor de uitgave van een Gemeenteblad. De secretaris las die ontwerp verordening voor, waarbij bepaald wordt dat de al kon.aging der verordeningen zal geschieden door aanplakking aan het Raadhuis; dat een gewaarmerkt exemplaar ter secretarie zal worden bewaard; dat binnen 24 uren na de afkondiging exempiaren der verordening zullen worden aangeplakt op de Grootemarktde Nieuwe" marktaan de Beurs het Museum Buymans het Oost- plein het Vasteland en de Delftschepoort en d it alle verordeningen ten spoedigste zullen worden opgenomen 111 een Gemeenteblad dat ter secretarie tegen 3 cents per i/4 blad verkrijgbaar zal zijn. - Werd besloten deze ontwerp-verordening ter visie der leden te legmen. Daarna was aan de orde de behandeling van" het ont- werp-reglement van orde vo.ir de vergaderingen van den Raad. Langdurige discussien werden daarover bereids gevoerd; de voornaauiste punten daarbij ter sprake gebraat waren de volgende 1 of het reglement niet zou moeten aanvangen met de bepalmgen nopens het houden der vergaderingen in plaats van met die omtrent het onderzuek der geloofs- brieven, gelijk in het ontwerp was voorgesteld De heer van Oordt opperde deze vraag; de heer Burger schonk daaraan zijn bijvalterwijl de heer Gevers Deynoot meende dat de bepalmgen nopens het onderzoek der geloofsbrieven met in het reglement van orde behoorden opurenomen te worden. De heeren Schadee en Hoynck van Papendrecht bestreden deze gevoelens. Ten slotte bepaalde de Ver gadering dat het reglement van orde zal aanvangen met de bepalmgen nopens het houden der vergaderingen. 20, de bevoegdheid der Vergadering om een gebed aan de leden voor te schrijven. De heer van der Kun be- twistte die bevoegdheid; wees, in verband met art. 134 der gemeentewet, er op, dat eene bep.ding nopens het gebed niet van zedelijken maar van godsdienstigen aard is; haalde de Grondwet aan, tot bewijs dat ieders vrij- in het godsdienstige gewaarborgd is, hetwelk niet langer het geval is, wanneer men iemand een gebed voorschrijlt en waarbij natuurlijk de minderheid voor de meerderheid zou moeten onderdoen; zijns inziens zou men dan even goed een gebed aan de bevolking kunnen voorschrijven. De heeren Schadee, Hoffmah en Gevers Deynoot bestreden deze gevoelens, terwijl die door de heeren van RijckevorselLohnis en Schuuren werden ondersteund. Tot stemming overgegaan, besloot de Ver gadering met 30 tegen 4 stemmen (die der heeren van der Kun van RijckevorselLohnis en Schuuren) dat zij wel bevoegd is een gebed voor de opening der verga deringen vast te stellen, zullende later moeten worden uitgemaaktof de vergaderingen al dan niet met een gebed zullen worden geopend. 30, het bepalen van een vasten dag voor het houden der vergaderingen van den Raad. De heer Milders wenschte zulks; werd besloten daarop nader terus te komen. 4°, de vraag, of met de aankondigingdat de Raad eene vergadiering zal houden ook in den regel zal worden bekend gemaakt welke punten behandeld zullen worden. In het belang der publiciteit deed de heer van Rijckevorsel daartoe het voorstelhetwelk, na discussie, met 23 tegen 10 stemmen werd verworpen. Wegens het ver gevorderde uurwerd besloten de verdere beraadslagingen over het reglement van orde tot eene volgende vergadering uit te stellen. Alleen wilde de Voorzitter nog mededeelen dat de instructie van den gemeente-ontvanger weldra gereed zou zijn, welke dus eerstdaags voor de leden ter visie gelegd zal worden, terwijl zij daarvan alsdan zullen worden onderrigt; doch om het belangrijke van het onderwerp wenschte hij reeds nu eene commissie benoemd te zien welke die instructie zou onderzoeken daartoe gemagtigd benoemde de Voor zitter de heeren van Overzee van der Kun, van Oordt, Obreen en Blom tot leden der commissie en sloot ver volgens de vergadering. De Kamer van koophandel en fabrieken hier ter stede heeft zich onlangs op verzoek van verschillende aanzienlijke handelhuizeneerst tot den raad van ad ministratie der Hollandsche ijzeren spoorwegmaatsehappij en vervolgens tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend ten einde eene andere regeling der treinen ge- durende de winterdienst, meer in het belang des handels dezer stad te verkrijgen en wel op den voet van het vorige jaar. De Minister heeft hierop een afwijzend ant woord doen geven, aangezien de nu ingevoerde ver- andertngen gemaakt waren in het belang der post-ad- ministratie en in dat van het verkeer met het buitenland aver den Rijnspoorweg, weshalve zonder krenking dier belangen op de vasrgestelde vertrekuren voor dit winter- saizoen niet kan worden teruggekomen. Door de Broederschap der Doopsgezinde ge meente alhier is, ter vervulling der vacature, verooc- zaakt door het vertrek van ds. P. van der Goot Pz.( naar

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 2