ROTTERDAMSCHE C Oil RAN m? A". 1851. Dingsilag den 16 December. l\W~ y-Ly LOUDEN den 13 december des avonds~). Ilet ten vorigen jare geopperd plan om een ge- denkteeken voor George Stephensonden uitvinder en verbereraar der spoorwegenop te rigten heeft onder de vereerders zijner nagedachtenis veel bijval gevonden; zelfs hebben meer dan drieduizend werklieden hunne hy dra gen ter verwezenlijking daarvan gesijhonken. In eene dezer dagen gehouden vergadering van hetcommittd werd nu onderanderen besloten het bestuur van den Londen- schen en Noord wester-spoorweg de aanwijzing eener in het oog loopende plek bij den ingang van het station diens wegs te verzoeken ten einde het gedenkteeken aldaar plaats te geven. De luitenant generaal sir G. Quentin, die ten jare 1793 bij de lijfwaeht in Hannover in dienst trad, later bij het leger jn Engeland overging en in 1813 en 1814 alle veldtogten van den hertog van Wellington tnede maakte, is in den hoogen ouderdom van 92 jaren alhier overleden. Men is hier verontrnst en verontwaardigd door het plan der Portugesche Regering, om van de achterstallige en het eerst vervaljende coupons der buitenlandsche s, huld slechts ddn te betalen vier anderen te kapitaliseren en de zesde ten behoeve van den Staat aan te wenden, ter- wijl bovendien van de eene coupon die betaald wordt nog een vierde der waarde willekeurig vvordt ingehouden. Gaat deze maatregel door, waaraan men bijna niet twijfelt, dan levert dit eene nieuwe proef van slechte trouvv der Regeringen in het Schiereiland op. De berigten uit de Kaapkolonie tot 5 november doen zien dat de staat van zaken aldaar weinig veranderd was en men niet geloofde dat de oorlog spoedig ten einde gebragt zou fcunnen worden. Intusschen werd men meer en meer overtuigd dat op trouw der Kaffers en Hottentotten in het nakomen van verdragen vo 1st relet geen staat te maken is, en sominige Wesleyaansche zen- delingen begonnen 00k aan de mogelijkheid te wanhopen om deze inboorlingen tot Christendom en beschaving te bekeeren. Met de stoomboot Propontis heeft het Koloniaal Gouvemement eene depeche der Engelsche.Regering ont- vangen ten geleide van twee ontwerpeti van ordonnantie voor de Constitutieom aan den Wetgevenden Raad ter overweging te worden voorgelegd, maar welke door den Voorzitter alvorens aan den Gouverneur toegezonden zouden worden, ten einde diens gevoelen daaromtrent te vernemen. Volgens berigten van Montevideo, tot 6 november, was Urquiza naar Entre Rios teruggekeerd acht en twintighonderd man van Oribe's leger, die tot hem over- gegaan waren op vier stoombooten met zich voerende. Rosas ligtte troepen en maakte verdere toebereidselen om Urquiza tegenstand te bieden rnaar men dacht dat zijne soldaten hem niet getrouw zouden blijven. I'ARIJS den 13 december. Van groot gewigt is het voor Louis Bonapartedat de Legitimistische partij dezer dagen besloten heeft den President te ondersteunen. Achttien jaren lang toch k.intte deze partij zich tegen bet bestuur van Lodewijk Filips en bragt ontegenzeggelijk het hare bij tot den val van dat bewind. De President had rnede van deze partij eene voortdurende tegenkanting te vreezen hetvvelk voor hem een aanhoudenden grond tot bezorgdheid had kunnen opleveren; hij mag derhalve van geluk spreken, dat deze rijke en magtige partij hem haren bijval schenkt, te meer daar hij deze overvvinning zonder strijd, zonder inwilligingen van aanbelang behaald, maar alleen aan zijn gedrag te danken heeft. Met ziet immers in dat zijne handelwijze hoe dan 00k aanvankelijk af te keuren, gunstig werkt, en men stemt daarmede in uit hoofde van de gevolgen, want de toestand van Par ij s is uitstekend, de handel bloeit en er s.chijnt in alle handelsbetrekkingen een vertrouwen te bestaan gelijk men het in langen tijd niet aanschouwd had. In al de departementen is het niet eveneens gesteld; de zuidelijke worden nog door oproerigheden verontrust, doch de berigten dienaangaande luiden gunstiger, en op vele plaatsen geven de weer- spannigen den strijd op bij het vernemen, hoe de staat van zaken te Parijs en in de noordelijke departementen is. Velen hier ter stede stemmen dan 00k toe, dat Louis Napoleon een staatkundig plan beraamd heeft, waarvan al de deelen de vrucht van rijpe overdenkingen stipt door hem zijn bepaald; zijne besluiten dragen daarvan, huns inziens, de duidelijkste blijken. De Piesident heeft, bij een den 11 dezer genomcn besluit den werkkring bepaald van de consultatieve commissie; hare werkzaamheden staan omtrent gelijk met die van den vroegeren Raad van State; zij zal den uit- slag der stemmingen verzamelen welke den 20 en 2isten aanstaande door het Fransche Volk zullen worden uit- gebragt terwijl het Uitvoerend Bewind den einduitslag openbaar zal maken. Bij besluit van gelijke dagteeke'ning is bepaald dat een spoorweg zal worden aangelegd rondom Parijs waardoor de stations van den Westelijken, den Rouaan- sehen den Noordelijken en den Straasburger spoorweg met elkander verbonden zullen worden. De Minister van Openbare Werken is gemagtigd dezen spoorweg toe te wijzen aan de maatschappijen der vier genoemde spoor wegen. Tot uitvoering van dit plan is aan genoemden Minister een crediet van 1,333,333 francs 33 centimes geopend welke som gelijk staat met de eerste storting welke door de concessionarissen moet worden bewerk- stelligd. Aan het Ministerie van openbare werken is een crediet van 400,000 francs geopend op de dienst van 1852 om de werkzaamheden voort te zetten tot aanbouw der nieuwe gebouwen voor het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Op voorstel van den Minister van Finantien, heeft de President den n dezer een besluit genomen waarbij magtiging wordt verleend tot het heffen der belastingen en indirecte inkomsten tot den 1 april des volgenden jaars, terwijl tevens aan de Ministers een voorloopig crediet op de dienst van dat jaar geopend wordt. De Minister van Finantien is gemagtigd 150 millioenen schatkistI iljetten daar te stellen. Bij besluit van den President der Republiek van den 11 dezer zijn de divisie-generaals Harispe en Vaillant tot de waardigheid van maarschalk ran Frankrijk ver- heven. By besluit van dezelfde dagteekening is de divisie- 1 r"i generaal Randon benoemd tot gouverneur-generaal van Algerie, ter vervanging van den divisie-generaal Prissier, welke ad interim met die betrekking belast was. De generaals Magnan d'HautpouJ en Paraguay d'Hilliers zijn bevorderd tot den rang van grootkruis derordevan het Legioen van Eer, terwijl debrigade-generaal Chadeysson buiten dienst is gesteld omdat hij geweigerd had het bevel over het departement der Beneden-Alpen op zich te nemen. De President heeft vijf generaals benoemd, die, wan- neer hij onverwacht mogt komen te overlijdenhet bewind in handen uioeten nemen. Vele maires en gemeenteraden hebben bij adressen hunne goedkeuring gehecht aan de maatregelen welke de President der Republiek den 2den heeft genomen. De beer Thiers is door acht agenten van politie, die als bedienden gekleed waren, naar de grenzen gebragt. Het lot der te Ham gevangen gehoudenen is eenigzms verbeterd; onderanderen hebben zij verlof bekomen hunne vrienden bij zich te zien. Den generaal Cavaignac is eene paspoort aangehoden om zich naar Amsterdam te ibegeven ten einde te trouwdn, doch hij heeft'dit ge weigerd; zijne aanstaande echtgenoote bezoekt hem thans in den kerker. De toestand der departementen heeft het noodig gemaakt 00k die der Gers der Var, der Lot en der Lot- et-Garonne in staat van beleg te stellen. Ook zijn vier militaire commissien benoemd om alle oproerlingen welke met wapenen in de hand gegrepen worden te vonnissen. De laatste tijdingen uit de departementen luiden gunstigerdoor kracht van wapenen heeft men overal de geweldenarijen der gewapende benden onder- drukt. Op verscheiden plaatsen is bloedig gestreden vooral in de departementen der Var en der Beneden- Alpen; de steden Digne en Sisteron hebben langen tijd wederstand aan de troepen geboden. De generaal Pilissier heeft, zoodra hij van het gebeurde te Parijs kennis kreeg, een beslujt genomen, waarbij Algerie in staat van beleg wordt gesteld. PARIJS den 14 december. Uit Madrid zijn hier hoogst gewigtige tijdingen ont- vangen. De minister Bravo Murillo heeft den 9 dezer in de zitting van de Spaansche Kamer der Afgevaardigden medegedeelddat de Zitting der Cort6s bij Koninklijk besluit geschorst was; zulks baarde niet weinig op- zien. Dienzelfden dag was het Koninklijk paleis in den vroegen rnorgen door eene aanzienlijke krijgsmagt bezet, en als reden daarvan werd opgegeven, dat de eerste tee- kenen van de bevalling der Kcfningin waargenomen waren. Van Regeringswege waren verschillende ge- strenge voorzorgsmaatregelen genomen doch men was voor rustverstoring beducht. Maria Christinade moeder der Koninginzou weder niet vreemd zijn aan deze zaak. Men wachtte een coup d'dtat en een besluit, waarbij de Gemaal der Koningin bij de bevalling van H. M., voor den tijd van veertig dagen met de voile Koninklijke magt bekleed wordt. KEULEN den 13 december. De heer Thiers den 10 dezer van Parijs naar Straasburg vertrokken is den volgenden avond over Mainz hier te Keulen gearriveerd en weinige uren later met den nachttrein naar Belgie voortgereisd. Het Pruissisch ministerieel dagblad behelst eene rede- nering over den door Lodewijk Napoleon gedanen stap, die duidelijk bewijst dat hij van die z ij de goedkeuring vindt als het eenig redmiddel tegen groote rampen, die Frankrijk en Europa zouden getroffen hebben, bijaldien de Nationale Vergadering den President voorgekomen ware. De geschiedenis (zoo heet het in dit betoog) heeft meer dan eenmaal het bewijs geleverd dat overigens op zedelijke gronden beklagenswaardige gebeurtenissen het noodzakelijk en onvermijdelijk overgangspunt tot een beteren toestand gevormd hebberi." Een Berlijnsch dagblad vraagt daarentegen of de groote Mogendheden het 2de artikel van het den 20 november 1815 te Parijs gesloten verdrag dat nog steeds voor geldend gehouden wordt vergeten hebben bij welk artikel zij zich onderling bij vernieuwing verpligten Napoleon Bonaparte en zijne Familie, in het belang der veiligheid en het welzijn van Europa voor altijd als van het hoogste gezag uitgesloten te beschouwen en die uitsluiting in voile kracht en met aanwending van al hunne magt te zullen handhaven. De aanspuingen van sommige dagbladen om de staven van het Pruissisch leger meer voltallig te maken geven aanleiding tot mededeeling van opgaven wegens den staat van dat leger, zoo als die door nu wijlen den minister van oorlog von Buijen zijn opgemaakten volgens welke in geval van oorlog 301,900 man te veld zouden kunnen trekken terwijl dan nog 76,600 man in de gamizoenen blijven waarbij de tweede ban van de landweer, ter sterkte van ruim 129,000 man, komen zou. Voegt men hier nu de ofheieren onderofficieren soldaten en leer- lingen der zoogenaamde schoolafdeeiing bij alsmede de reserven dan zouden alles te zamen genomen ruim achtmaal honderdduizend man tot verdediging des vader- lands opgeroepen kunnen worden. Naar verzekerd wordt, behelst het verdrag, onder voor- behoud der goedkeuring van de Staten der Tolvereeniging, tusschen Pruissen en de Nederlanden gesloten, bepalingen welke inzonderheid gunstig voor de voortbrengselen der Zuid Duitsche Sraten zijn, en zou, onderanderen, de invoer van Neurenberger waren, Wurtembergsch hout, Nassausche minerale wateren enz. aanmerkelijk gemak- kelijker gemaakt zijn. Dr. L. H. Friedlcinderhoogleeraar in de geriees- kundige facttlteit aan de hoogeschool te Halle, is den 10 dezer aldaar overleden. De Graaf en Gravin van Chambord zijn naar Praag gereisd, van waar de Graaf, na kortstondig verblijf, zich naar Brussel begeven zalwerwaarts een gedeelte van zijn gevolg den 10 dezer reeds was afgereisd. De voorbereidende werkzaamheden tot het leggen van een ijzeren spoorweg tusschen Warschau en Sint Petersburg zijn bereids aangevangen. Die weg zal over Bialystock loopen en de rivier Bug bij Tluziz door- snijden, terwijl de stad Wilna tot zetel der hoofd-directie bestemd is. •s GRAYE1NHAGE den 14 december. Bij besluit van den 12 dezer heeft Z. M. goedgevonden aan de commissie uit de Provinciate Staten van Zuid- holland belast met de herziening van het door de Ge- deputeerde Staten ontworpen reglement voor het bestuur van het hoogheemraadscbap van Delfland magtiging te veftleenen om, 11a het sluiten der Statenvergadering, hare werkzaamheden voort te zetten. Bij besluit van gelijke dagteekening heeft Z. M. goed gevonden: de door de gemeenteraden van Anlo,Westerbork, Zuidwolde Zweelo Havelte, Bathmen Denekamp, Genemuiden, Giethoorn, Grafhorst, Wilsum, Kamperveen, Holten, stad Ommen en ambt Ommen gedane benoeming tot secretaris der burgemeesters J. A. Meursing mr. A. J. Ousting, J. L. Nijsingh, mr. J. P. IVillinge, IVF. KymmellB. Pakkert 11 IVamoursJ. Zeehuizen Jr., F. C, T. kaempjfC. IT. IIEngelenberg C. A. Engelenberg, J. D. van Hasselt, Vincent, IV. C. T. van Nahuys en IV. C. T. van Nahuys, met zijne goedkeuring te bekrachtigen. Bij besluit van den 11 dezer heeft Zijne Majesteit goedgevonden: aan R. J. van Ermel, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als burgemeester der gemeente Ravestein en als zoodanig te benoemen R. A. A. van Clarenbeek. Het Staatsblad n.° 148 behelst een Koninklijk be sluit van den 4 dezer, tot openstelling van het kantoor Galderen, provincie Noordbrabant, arrondissement Breda, voor den doorvoer van paarden en veulehs. Naar men verneemt heeft Z. M. de Koning de be trekking van scheidsman aangenomen welke Hoo'gst- denzelve door Frankrijk en Spanje is opgedragen, betref- fende het tusschen beide de Staten nog hangend geschil, wegens schadevergoeding ter zake van in het jaar 1823 aangehouden schepen. Het heeft H. K. II. prinses Frederik der Neder landen behaagd aan mevr. Julian van Gelder een zeer kostbaar geschenk te doen toekomen, bestaande in een geemailleerd gouden horlogie met paarlen omzet met daarbij behoorende agrafe. De kunstlievende Vorstin heeft daardoor hare bijzondere tevredenheid aan den dag gelegd over het talent van deze rijkbegaafde zan- geres die zoo als gemeld is, zich maandag jl. op eene soirde bij 11. K. H. heeft doen hooren. De Minister van Finantien heeft de belanghebbenden herinnerd, dat er, ingevolge het bepaalde bij Koninklijk besluit van 5 October jl. Staatsblad n.° 138), thans ge- legenheid is iederemaand, langs drie verschillende wegeti, brieven en gedrukte stukken met de landpost naar Nederl. Indie te verzenden te wetenover Marseille over Southampton en over Triest. De wijze van verzending, die verlangd wordt, moet op het adres der brieven worden aangeduid. De laatste dag der verzending over Marseille, bij voorbeeld van Amsterdam op den 23sten van elke maand. Het is echter van belang dat de paketten met gedrukte stukken, langs dezen weg te.verzenden, zoodra die van eenigen omvang zijn ten minste twee of drie dagen vooruit op den post worden bezorgd daar zij anders gevaar loopen onderweg in Frankrijk te blijven liggen. De dag der expeditie over Southampton is ver- anderlijk en staat in verband met de dienst der paket- booten tusschen Rotterdam en Londen. Indien er eene boot vertrekt op den i8den der maand moet de ver zending van Amsterdam des daags te voren geschieden, en anders zoo veel vroeger als noodig is om de brieven v66r den 20sten der maand te Londen te doen aankomen. De verzending eindelijk over Triest moet uit hoofde van den slechten staat van sommige wegen gedurende het tegenwoordige saizoen, niet later van Amsterdam ge schieden dan op den ipden des avonds, of uiterlijk op den 20sten des morgens vroeg met de eerste Duitsche post. Uit alle andere plaatsen in het Rijk behoort de verzending te geschieden in verhouding tot de voren- staande opgave en naar mate de ligging der plaatsen of de loop der posten dit medebrengt. Er zijn intusschen maatregelen genomen om de brieven, die te lilat voor de expeditie over Southampton, of over Triest, op den post komen, over Marseille te doen verzenden, wanneer daartoe nog gelegenhcid is. De Roomsch Katholieke gemeente te Rijswijk heeft, eenige dagen geleden uit onbekende hand, eene som van f 10,000 ontvangen voor de oprigting van een gesticht voor de arrnen en voor het onderwijs van behoeftigen. Op vier haringschuiten 11a zijn thans al de pinken van de steurharingvisscherij onder den Engelschen wal te Scheveningen teruggekeerd waarvan twee nog eenige dagen geleden op nieuw zijn afgevaren; deze behooren aan de reeders A. Mos en P. de Niet, welke pogingen zeer pleiten voor den ijver hunner visschers. Bevrecm- ding baart het, d»t bij het zoo gunstig weder de vis- scherij reeds gesloten is of de visschers niet weder eene reis hebben ondernomen; hetgeen te meer bevreemding wekt omdat het toch gebleken is, dat er nog baring te vangen was. Men beklaagt zich soms over wettelijke bepalingen, die de vii-scherij zoo als men het noemt, aan handen leggen, en velen verlangen naar de bevoegdheid om door te rnogen visschen en nu het niet verboden is en niets verhindert de steurharingvisscherij voort te zetten, staakt men dezelve buiten noodzakelijkheid. De visscherij is dit jaar buitengewoon gunstig geweest. Jammer dat men, bij zoo veel zegen, het verlies van eene pink Schevenings t%elvareri) te betreuren had. Htaten-iienernnl. tweede kamer. Zitting van saturdag 13 december. Aan de orde is de voortzetting der beraadslagingen over de wet op de middelen. Nadat de meerderheid der commissie van rapporteurs zich v66r en de minderheid, alsmede de Minister van Finantien, zich tegen het gisteren ingediend amendement van den heer van der Linden ver- klaard hidden stelr de heer de Fremery een nieuw amendement voor,' strekkende om de accijnsen op de belasting van het geslagt van varkens en schapen voor dit jaar niet onder de middelen op te nemen. Zeer lange discussien worden over deze en de beide andere amen- dementen gevoerd. De heer Hugenholtz vindt zich, ook door eene rede des Ministers van Binnenlandsche Zaken, genoopt het zijne, dat de strekking had de wet slechts gedurende de eerste zes maanden des jaars 1852 te doen werken,. weder in te trekken. Het amendement van deh

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1