ROTTERDAMSCHE A? 1851. Dosiderdag den 25 December. \V LOKDEIf den 22 december (des avonds). Eergisteren heeft het Hof zich van het eiland Wight tiaar het kasteel van Windsor begeven. Prins Albert is beschermheer van het Koninklijk polytechnisch instituut gevvorden. Lord Russell heeft beleefdelijk geweigerd eene de- putatie uit ingezetenen van Manchester te ontvangen welke met hem over veranderingen in het kiesregt wensch- te :e handeien. In zijn antwoord zegt de Minister dat het groote moeijelijkheden geven zou deputatien uit bijzondere distncten te ontvangen, over eene zaak waarin de be angen des geheelen Lands betrokken zijn. Ruim vijftienhonderd inwoners van Southampton waaronder velen uit de arbeidende klasse hebben ten gevolge eener inteekening den maire R. Andrew's ten prachtig zi.veren tafelservies vereerd welks waarde op ruim eenhonderd guineas geschat wordt. Door ontploffing in eene kolenmijn te Rotherham zijn eergisteren, terwijl ruim zeventig mannen en jongens aldaar bezig waren vijftig daarvan iammerlijk omgekomen. Volgens bengten uit New-York tot 9 dezer heeft Kossuth zijne quaranteine op Staten-Eiland den 7 dezer verlaten en zijn intogt te New-York gedaan. De maire dier stad hield eene aanspraak en de beroemde balling poogde die te beantwoorden maar vverd daarin door et geJlIlch en de verwarring beletofschoon de dag- bladen zijne aanspraak, zoo als hij die gedaan zou of moest hebben later mededeelden. Ten ddn ure reed de optogt de stad binnen en bestond uit twaalf regementen militieden gouverneur en luitenant-gouverneur van den Staat New-York senateurs en leden van het Huis der Repcesentanten land- en zee-oflicieren eene com missie uit den gemeenteraad leden der regtbanken enz. Dc straten die men doortrok waren met vlaggen trofeen eerebogen en chassinetten als bedekt. In het Park had eene wapenschouwing plaats, welke door Kossuth werd bijgewoond, die des namiddags, van het balkon van zijn hotelde ntenigte bij herhaling toesprak. Den volgenden dag vertoonde hij zich niet in het open- baar, maar ontying verschillende deputatien, wieradressen hij erkentelijk beantwoordde. Ook ontving hij bezoek van den zoon des Presidents der Statendie hem uit- noodigde naar Washington te komen waarop Kossuth antwoordde daaromtrent nog in het onzekere te verkeeren nadat de Senaat geaarzeld had hem in haar midden te ont- vangen. In de zitting des Senaats van den 8 dezer heeft de heer Scrvats voorgesteld Kossuth namens het Land en de stad, bij adres te verwelkomen waarop de heer Shields als amendement voorsloeg eene commissie van drie leden te benoemen die den Magyar aan den Senaat zou voor- stellen, gelijk zulks met Lafayette geschied was. Maar na levendige woordenvvisselingenwas hierop nog geen besluit geno,men. 6 6 4 "Ti ?mstrfk®, het J'aar aooo, zegt een Amerikaansch dagbladzal alle zware handenarbeid onder de zon denkehjk wel opgehouden hebben althans als de werk- ttugkunde hare uitvtndingen met gelijken spoed bliift voortzetten. In New Hampshire bezigt men thans een werktuig om aardappelen te rooijenhetwelk door paarden langs den grond gedreven die vruchten eerst rooitze vervolgens van slijk zuivert, en ze eindelijk op de karren laadtterwijl de landman daarncvens wan- delteh met de handen in de zakken een Columbiaansch liedje neuriet. PARIJS den 22 december. Grooteren bij val dan den President der Republiek thans ten deel valt kon hij wel niet verwacht hebben- de uitslag der stemming van den 2o en 2i dezer is dusdanig dat hij als het ware bij acclamatie verkozen wordt. r rankrijkdat in de laatste iaren zoo sterk naar vrijheid haakte, ktest zich thans hij acclamatie een dictator voor tien jaren, die getoond heeft met krachtige hand de teugels van het bewtnd te zullen leiden. In deze hoofdstad hebben 196,796 kiezers voor en 95.35+ tegen den President gestemd. Te Lyon heeft ook een vrij aanzienlijk aantal tegen Louis Napoleon gestemd, maar overigens is de tegenwerking gering Voor zoo ver heden avond bekend was, waren 1754000 stemmen voor en 254,000 tegen den President uitgebr'agt Deze uttkomst, welke de stoutste verwachting over- treft, werkt gunstig ter Beurs; de Fransche for.dsen wor- den verharideld tegen prijzen welke men sedert 184.8 wanhoopte oott weder te zullen bereiken; ook ziet men eene vermindenng van het disconto van 4 op 5 per cent te gemoet tot welk einde stappen bij den Raad der Bank van Frankrijk gedaan zijn. De berigten aangaande de voornaamste marktendernijverheid Iniden inede gunsticr. Bij de plaats gehad hebbende stemming, behoefde men aileen op het biljet het woord ja of neen te plaatsen velen hebben het hierbij echter niet gelaten, maar daaraan nog het een of ander toegevoegd. Op biljetten met het woord neen werden nog de volgende bijschriften opge- merkt Weg met den dictatorWeg met den verrader Dood aan den Dwingeland Leve de Constitutie Zoo <Jom met.Leve de Nationale Vergadering 1 Leve de Berglieden Eere de martelaars Wij zullen ook onze beurt hebben enz." Op andere biljetten vond men nevens het woord ja de volgende toevoegsels: Leve het Keizerrijk Naar de luilerien Moed Napoleon' Weg met de rooden en de witten! Strijd aan de demagogenen de legittmtsten 1 Men vond ook biljetten waarop het woord neen getllustreerd was; het prijkte met al de attri- buten der deraagogtsche wraak waterpassen, driehoeken lantarens en schavotten. Ook was het woord ja op' enkele biljetten met gouden letteren geschreven De geestdrift om te stemmen is te Parijs zoo groot ge- weest dat men in verschillende arrondissementfn lieden uit de arbeidende klasse gezien heeft die, in weerwil van ernstige ongesteldheidzich met moeite naar de bureaux voortsleepten en zich uren wachtens getroostten om htinne stembiljetten te verkrijgen. Ook ten gevolge van de vermeerdering der bureaux en de verlenging van den eerst bepaalden tijd op den tweeden dagis alles geregeld afgeloopen. - Bij besluit van den President der Republiek is aan jen Minister van Marine een crediet van 658,000 francs xotorganisatie der strafkolonie in Cayenne werwaarts, zoo als men weet, de^ ..4 cu wederspannige veroordeelden en de leden der geheime genootschappen gedeporteerd zullen worden. Verder heeft de President den generaal Pelissier tot groot-officier e-^Veie a Tere niiHtairen tot commandeurs, officiers en ndders van het Legioen van Eer benoemd. ci e Keg.enng zal, in navolging van andere Landente Shanghai in China eene factorij vestigenonder spetiaal toezigt van den consul van Frankrijk ?/6 v!ce"President der Republiek, de heer Boulay de la Meurthe, heeft geweigerd lid der raadgevende commissie te z.jn en Louis Napoleon toen deze bijaldien hij die benoeming aannam beloofde hem president van zijnen btaatsraad te maken, ook voor die eer bedanktmet bijvoeging dat hij aileen diens vriend wilde blijven, maar met verantwoordelijk voor zijne laatste of verdere handelingen zijn. h„7fa Eer§1Stnen- h,eeft eene talriike deputatie uit de hoofden der Parijsche Industrie zich bij den President der Republiek vervoegd, om hem dank te betuigen voor den door hem gedanen stap. Geruimen tijd heeft de inns zich met de ledea der deptifaiie onderhouden. De generaal Cavaignac heeft nu werkelijk het fort te Ham verlaten en treedt aanstaanden donderdag met mejufvrouw Odier in het huwelijk. Men meent dat hij vooreerst in Nederland zal gaan wonen. Men verzekertdat de personen die krachtens besluit van den 1 resident getransporteerdzullen worden, limine familien met zich zullen mogen nemen. Ook zotiden eenige tot gevangenisstraf veroordeelde vrouwen, wanneer zij daarin bewilligen, getransporteerd worden, om., us de" §rond te leggcn van eene strafkolonie, welke met den tijd van groot gewigt kan worden. ,'dc heer Granier de Cassagnac heeft eene zeer be- angnjke brochure uitgegeven, in welke al de bijzonder- heden van den gedenkwaardigen 2 december naauwkeurig en uit echte bronnen worden medegedeeld. Daaruit blijkt hoe reeds veertien dagen vooraf de stiptste maatregelen genomen waren om den grooten slag dien de President en zijne vrienden slaan wilden wel te doen gelukken. Acht en zeventig personen, namelijk achttien volksverte- genwoordigers en zestig hoofden van geheime genoot schappen en barrikaden-clubs werden heimelijk in al hunne gangen bespied. Des avonds van den isten december werden achthonderd stadsserjanten en brigadiers der veil'ig- leidspolitie in de prefectuur van politie geconsigneerd onder voorwendsel dat de naar Londen uitgewekenen te ,arVs terilggfkeerd waren. Ten drie ure des nachts werden al de commissarissen van politie ontboden en ten half vijt ure waren alien op hunne plaatsen maar in kleine groepen verdeeld om navraag te vermijden. Een ttur later werden al de commissarissen, een voor een, bij den prelect van politie ontboden, van wien zij hunne orders ontvuigen. Een groot aantal rijtuigen stond in de nabij- heid der prefectuur gereed maar genoegzaam verdeeld om de aandacht met op te wekken. De arrestatien moesten kwaruer over zes ure bewerkstelligd worden en de tot uat einde uitgekozene agenten zich tien minuten vroeger aan de womngen der aangeduide personen bevinden. Alles werd stiptelijk uitgevoerd en geene enkele arrestatie heeft meer dan twinrig minuten vereischt. De heer de Cassaignac laat hierop vele mededeelingen omtrent het bij de voornaamste arrestatien voorgevallene volgen. De allergewigtigste die van den generaal cnangamicrwas aan twee mannen van uitstekenden moed den politiecommissaris Leras en den kapitein Baudinet opgedragen die door vijftien agenten dertig man der Republikeinsche gard*e en tien ruiters vergezeld waren. De concierge weigerde op de gewone vraag tot toelanng, te openen, maar de commissaris baande zich en den zijnen een weg door het nevensstaand huis, ont- rukte den bediende des Generaals den sleutel dien hij in de hand hield opende en trad binnen. In hetzelfde oogenblik ging de deur der slaapkamer open en Changarnier verscheenblootsvoets en met eene pistool in elke hand. De politiecommissaris sloeg er deze wapenen uit, met de woorden: Wat gaat gij doen, Generaal? Meneischtuw leven met; waarotn zoudt gij het verdedigen De Generaal bleef kalm en zeide: Ik ben tot uvve orders, ik zal mij aankleeden." Terwijl zijn kamerdienaar hem hierin hielp, verzocht hij dat deze hem bij mogt blijven, hetwelk werd ingevvilligd. In het rijtuig gezeten sprak hij over de gebeurtenis van den dag en zeide onderanderen De herkiezing van den President was verzekerd hij had zijne toevlugt niet tot een coup d'dtat behoeven te nemenhij geeft zich veel vergeefsche moeite." Later zeide hij nog Wanneer de President een buitenlandschen oorlog heeft te- voeren zal het hem aangenaam zijn mij te vinden om mij het bevel over een leger toe te ver- trouwen. Een gezegde dat den Franschen krijgsman krachttg kenschetst. Pe. generaal Cavaignac was aanvankelijk veel minder kalm; hij sloeg met de vuist op eene marmeren tafel bezigde allerlei smaadwoorden en vroeg de namen der- genen die hem kwamen wegvoeren. -Eindelijk bedaarde hij echter, kleedde zich, schreef een brief en volgde toen gewillig Onder weg sprak hij niets anders dan dit I5en ik aileen gearresteerd En na het antwoord Generaal, ik mag die vraag niet beantwoorden," vroeg hij nog: Waar brengt gij mij heen Aan de woning van den generaal Lamoricikre blies de bediende, na den sjerp van den politiecommissaris opge- metkt te hebben zijne lamp uit, vloog een trap op en riep dieven Maar na door de stads sergeanten ge- grepen te zijn kwam hij tot bezinning en bragt den commissaris naar het vertrek zijns meesters. Deze zwteeg eerst, wierp toen een blik naar den schoorstecn en vroeg zijnen bediende waar het geld dat daar gelegen had ge- bleven was. De commissaris noemde deze vraag eene persoonlijke beleediging. Wie staa"t er mij voor in dat gij geene schelmen zijt hernam de Generaal, maar zweeg weder toen de ander hem op zijne sjerp gewezen had, en hem daarop zeide in last te hebben hem met alle onderscheiding te behandelen mits hij zijn woord gaf de vlugt niet te beproeven zou hij zich met hem aileen in een rijtuig plaatsen. Ik geef u niets ik sta voor niets in doe met mij wat gij wilt;" was Lamoricikre''s antwoord. Daarop stegen zij. in de fiacre. Bij den post van 'net Legioen van Eer gekomen stak hij het hoofd buiten en wilde de troejaen toesprekenwaarop zijn geleider hem waarschuwde dat hij bij eene nieuwe poging meer gestreng zou moeten zijn. Doe wat gij wilt,was het antwoord- ioen hij in de gevangenis Mazas kwam werd de arrestant veel kalmer, verzocht dat zijne kostbare wapenen hem met ontnomen zouden worden verlangde en verkreeg cigaren en de Geschiedenis der Fransche Revolt/tie ter lezing. Ueyige tegenstand, die tot in de gevangenis Mazas voortduurde, werd van den kant des generaals Bedeau ondervonden die telkens verraad riep, jegens een vice- president der Nationale Vergadering gepleegd. De heer Thiers, meer staatsman dan held, verzette zich meer met redeneringen dan met daden tegen zijne onverwachte gevangennemingen toen hij binnen de rauren^der gevangenis was scheen hem alle moed te ont- zinken. Toen hijeenige dagen later, naar de grenzen gevoerd werd, stortte hij rijkelijk tranen van spijt. Geene papieren die tot eenige ontdekking leidaen zijn bij hem gevonden, inaar hij beantwoordde de verwon- dering hierover met te zeggen dat men niets vinden kon,^ naardien hij over Engeland zijne briefwisseling Men is bezig met het afbreken van het gebouw, waarin de Wetgevende Vergadering hare zittingen hield. In Spanje wordt sterk over buitengewone drooete geklaagd. 6 PARrjS den 23 december. De sedert gisteren avond ontvangen berigten nopens de stemming in de departementen blijven voortdurend gunstig voor den President der Republiek luiden. Voor zoo ver heden morgen ten acht ure bekend was, waren 2,450,000 stemmen voor en 389,(000 stemmen tegen hem uitgebragt. B officiele dagblad bevat heden een besluit van den President der Republiek, tot intrekking van het be- s, 7" den 3 me' '8+8, waarbij het kader van het actief der ofliciers-generaal en het kader der ofliciers van den staf verminderd wordt. In den morgen van 2o dezer is II. M. deKoningin van Sjfanje van eene Prinses bevallen. KEULEN den 23 december. Te Wiesbaden loopt het gerucht dat aldaar in de volgende maand een Legitimisten - Congres gehouden wordeii en de Graaf van Chambord daaraan deel nemen zal. ^.'ec a"een te Weenen moeten geheime clubs ont- dekt zijn en zulks aanleiding tot talrijke arrestatien gcgeven hebben maar ook te Hamburg is een geheim agent van Kossuth, Pieringer genaaradin hechtenis ge nomen, en daardoor het spoor van uitgestrekte geheime plannen ontdekt. Den Oostenrijkschen generaal Gorger, die zijn hoofdkwartier te Hamburg had, is het bevel' over de troepen ontnomen, niet "omdat die kundige hoofd-oflicier zelf van deelneming aan misdadige plannen verdacht werd maar dewijl hij geen waakzaam oog on een zijner secretarissen had geslagen van wien het ge- bleken is dat hij in briefwisseling met het Hongaarsch committd te Londen stond en daaraan naauwkeuri<re mededeelingen deed. Deze omstandigheid brengtnaar gezegd wordt, ook veel aan de spanning toe, die nog steeds tusschen lord Palmerston en het Weener Kabinet voortduurt. Uit erkentelijkheid voor het te Weenen genoten gast- vrij onthaal heeft de Keurvorst van Ilessen den Keizer van Oostenrijk het grootkruis der huisorde van den Rooden Leeuw doen overreiken. De moeder van Kossuth is den 16 dezer te Pesth overleden. Men meldt den 17 dezer uit Turyndat talrijke vlugtelingen uit de Fransche grens lepartementenwaar onder vele verdreven Conservativen en zelfs ambtenaren, de wijk op Sardinisch grondgebied genomen hebben, waar zijalvorens toegelaten te wordende wapenen hebben moeteit afieggen. s G RAYENIIAGE den 23 december. I.ij Koninklijk besluit van den 14 dezer zijn tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd: de met den 1 januarij aanstaande op pensioen gestelde kapitein-Iuitenant ter zee C. J. Eeggewezen komman- dant van Zr. Ms. brik de pijl en de luitenant ter zee der 2de klasse II. D.Slegt, alsnog dienende op gemelden bodem ter zake van de door henin den jare 1848. verleejide krachtdadige bescherming aan de Nederlandsche besturen en de blanke bevolking van St. Martin en St. Eustatius, bij gelegenheid van een uitgebarsten oproer op de naburige Fransche eiJanden. Bij Zr. Ms. besluit van den 2i dezer is benoemd tot kantonregter te BrAla mr. P. Gouverneurthans plaats-' vervangend kantonregter aldaar. Bij Zr. Ms. besluit van dezclfde dagteekening zijn tot uerzelver tegenwoordige functien herbenoemd en bij con- tinuatie aangesteld de navolgende titularissen als: in het kanton Maastrichttot plaatsvervangend kanton regter II. J. IV. van Akenin het kantoa Meerssen tot kantonregter J. A. Ph. Ritzen,- tot griffier F.J. A. IVilmar, en tot plaatsvervangend kantonregter IV. F. F. Cortenin het kanton Ileerlen tot griffier, II. J. Ross- in het kanton Siftard tot griffier, J. IV. J. de la Haye in het kanton Gulpen tot kantonregter J. M. Smeets en tot plaatsvervangend kantonregter P. J. Voncken; in het kanton Roermond tot kantonregter mr. C. E. H. M aegemanstot griffie* J. II. Schreurs en tot plaats vervangend kantonregter F. IV. Milliard; in het kanton Ilorst tot kantonregter H. J. F. A. Stefcns en tot plaatsvervangende kantonregters L. J. N. Ncujean en II. Keyndersen in het kanton Weerttot plaatsver- vangend kantonregter L. BLoemaerts. Bij hetzelfde besluit zijn benoemdin het kanton Maastricht, tot kantonregter mr. 0. IV. D. Daems thans procureur en regter-plaatsvervanger bij de arron- dissements-regtbank te Maastrichten tot plaatsver vangende kantonregters mr. IV. J). Franquinet en mr. L. A. D. Nypelsadvocaten te Maastricht; in het kanton Gulpen, tot plaatsvervangend kantonregter J.M. A. IVijnans notaris te Gulpen in het kanton Gennep, tot plaatsvervangend kantonregter J. Gruttersburge- meester en»secretaris te Ottersum. ^''°rts 2ijn bij hetzelfde besluit eervol ontslagen L. Willemsals kantonregter te Maastricht; A. J. van

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1