voorziene uitgaven welke vereenigd zullen moeten worden; werd in handen gesteld van Burgemeester en Wethouders, ten einde van praeadvies te dienen; 5°, een adres van A. Vosbergeti die klaagt over bet overladen van secreetvuil en den last welken hij heeft van bet slagten van dieren; was bereids in handen der politie gesteld; 6°, een adres van J. de Visser, die ora de eene of andcre betrekking verzoekt; werd ter inzase derleden gelegd; en 70, een adres van I. A. Sicheldie verzoekt dat men hem behulpzaam zij in het terugbekomen uit de Bank van leening van een pand dat men hem ontnomen heeft;werd gesteld in handen der commissie voor de Bank van leening, oin dienaangaande inlichtingen te geven. Daarna werd overgegaan tot de benoeming van een verificateur der plaatselijke indirecte belastingen. Er waren 31 leden tegenvvoordig. De heer G. P. Bunk bekwam 26 en de heer P. Ham 4 stem men, terwijl 1 bianco biljet was ingeleverd, zoodat de eerstgemelde benoemd was. De commissie belast geweest met het ontwerpen van het reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad stelde ten gevolge van het haar ged.ian verzoek, nu eene nadere regeling en verdeeling in hoofdstukken der artt. van dat reglement voor, waaraan de Vergade- ring hare g'oedkeuring hechtte terwijl besloten werd het nu gearresteerde reglement van orde in het Gemeenteblad op te nemen. De commissie belast met het onderzoeken der concept- instructie van den gemeente-ontvanger, was met haar verslag gereed hetwelk in handen van Burgemeester en Wethouders werd gesteld. Door de commissie van finantien werd daarop verslag gedaan nopens het adres van den heer Hellebrekers, die restitutie verlangt van door hem betaalde zegelgelden; aangezien de adressant in eene dwaling verkeeft daar de betaling van dat zegelgeld niet met de invoering der gemeentewet had moeten ophouden sloeg de commissie voor het adres van de hand te wijzen. Dienovereen- komstig werd besloten. Ook bragt de commissie van finantien nog verslag uit nopens dat gedceltc van een vroeger ingekomen adres van den heer J. F. Sauerbier, waarbij deze restitutie verzocht van door hem betaalde gelden voor de open- bare verlichting. Ofschoon het de commissie verwonderde dat al de beivoners der Wafellaan op ddn na tot heden het voile geld voor lantarens enz. hebben betaald, meende zij de afwijzing van het verzoek te moeten voorslaan, op grond dat de reclamatien drie maanden na het executoir verklaren moeten worden ingediend maar tevens orn Burgemeester en Wethouders uit te noodigen in het oog te houden dat in de Wafellaan en elders in het vervolg niet meer bet voile geld worde geheven. Na eenige discussie vereenigde de Vergadering zich met de con- clusien van het rapport. De commissie, benoemd ten einde de aan de Vergade ring gedane voorstellen tot wijziging van sommige be- palingen van het reglement voor het nieuwe Ziekenhuis te onderzoeken en naar aanleiding daarvan aan de Ver gadering een bepaald voorstel te doenheeft daarna, bij monde van den heer Hoynck van Papendrecht verslag gedaan. Uit dat verslag blijkt hoofdzakelijk hoe de commissie oordeelt dat het Oude Gasthuis, aanvankelijk tevens tot opneming van provenieren ingerigt in vroegere tijden uitsluitend uit bezittingen en inkomsten dezer stad is gestichtmaar minder is zij geslaagd in het onderzoek naar de herkomst van het kapitaal thans nog aan het Gasthuis toebehoorende denkelijk echter zijn die gelden afkomstig uit nalatenschappen van daarin verpleegde en overleden zieken en provenieren. Aanvankelijk werden alien die niet zelf of door anderer hulp in hunne ver- plegingskosten k.onden voorzienzonder betaling en dus ten koste der stedelijke kas verpleegden was het der- halve naar aard en strekking eene liefdadige inrigting door de stad uit eigen middelen daargesteld en in stand gehouden, waarin later voor een betrekkelijk onbeduidend deel is te gemoet gekothen uit de renten der van lieverlede aan het Gasthuis opgekomen gelden. Het staat nogtans bij de commissie buiten twijfel, dat de verpligting der burgerlijke gemeente, tot daarstelling en onderhouding van liefdadige instellingen met de schei- ding van Kerk en Staat heeft opgehouden de armver- zorging toen op de Kerk en de. bijzondere weldadigheid is overgegaan, en de taak der gemeentebesturen zich be- perkte tot het verstrekken van onderstand aan die be- hoeftigen, die op geene kerkelijke onderstettning aanspraak konden maken en tot het verleenen van hulp waar de krachten van Iaatstgenoemde te kort schieten. Naar het oordeel der commissie had het vroeger stedelijk bestuur dan ook de inrigting van en de voorwaarden ter opneming van behoefiige lijders in het gasthuis in 0 vereenstemming met die nieuwe orde van zaken behooren te brengen. Dat het dit niet deed kon voor opvolgende besturen geen grond opleveren zoodanigen onregelmatigen en weder- regtelijken toestand te doen voortduren. Reeds in 1836 heeft dan ook het stedelijk bestuur aanvankelijk eene wijziging daarin gebragt. De verpleegkosten van behoef- tige ingezetenen, ofschoon bij kerkelijke armbesturen armlastig, zijn echter voortdurend uit de stedelijke kas betaald, het ongegronde waarvan de commissie aanwijst, en alzoo begrijpt dat het reglement voor het nieuwe Ziekenhuis te regt bepaalt dat de gemeente die ten haren koste een zoodanig goed ingerigt gesticht daarstelten dat gesticht voor ieder onder zekere voorwaarden toe- gankelijk stelt, aan hare roeping in het algeraeen belang heeft voldaan, en hoe het stedelijk bestuur te regt heeft ingezien dat verpleegkosten van bij kerkelijk of burgerlijk armbestuur armlastigen niet ten koste der gemeente mogen komen. Vervolgens worden de bezwaren nagegaan in onder- scheiden adressen tegen dat beginsel bij de Vergadering ingebragt. De commissie bestrijdt de meening van twee dier adressen dat door de aanneming van dat beginsel het liefdadig doel der instelling van het Oude Gasthuis zou verloren gaan, alsmede die, in het adres van eenige inwoners dezer stad ontwikkeld, dat dit beginsel onbillijk zou zijn. Voorts wederlegt zij het aangevoerde in het adres van den Breeden Kerkeraad der Nederduitsche Her- vormde Gemeente dat door meergenoemd beginsel de zedelijkheid dier klasse van burgers zou worden onder- mijnd die in dagen van ziekte wel als burgers willen verpleegd worden in een Gasthuis, maar wier gevoel opkomt tegen het denkbeeld van op eenigerlei wijze te komen ten laste van armbesturen. het oordeel der commissie behoort het bij het ngenomen beginsel, om geene lijders in het emen dan tegen betaling der verpleeg- aartoe regtens verpligt zijn, be- houden te blijven. Zij stelt op grond daarvan voor, het voorstel van den heer R. A. Mees om met betrekking der lijders, behoorende tot de 4de klasse, alles vooreerst op den ouden voet te laten niet in nadere overweging te nemen. Op dezelfde gronden adviseert zij, niet te treden in het voorstel van den heer F. van Vullenhoven, voor zoo ver dat strekt om ten koste der gemeentekas te verplegen al de lijders, ingezetenen, ltier bij kerkelijke armbesturen armlastig die hoewel tot de onbedeelden behoorende buiten magte zijn zelf de verpleegkosten te voldoen. De commissie stelt mitsdien aan de Vergadering voor: i°, art. 4 littera A, klassen van verplegingte ver- vangen door de twee volgende artikelen Art. 4. Tot de derde klasse worden gerekend te behooren alle per- sonengeen ingezetenen dezer gemeente (behottdens de uitzondering in het volgend art. vervat), welke in de gewone ziekenzalen worden verpleegd, en waarvoor de verpleegkosten betaald worden door hen zelve, door andere particulieren of handelshuizencargadoors, con suls van vreemde Natien enz. De verpleegkosten voor deze klasse bedragen 1 daags. Art. 5. Tot de vierde klasse worden gerekend te behooren dienstboden (ook die welke geen ingezetenen dezer gemeente zijn) en overigens alle ingezetenen dezer gemeente, die in de gewone ziekenzalen worden verpleegd en waarvoor de verpleegkosten worden betaald door hen zelve of door anderen met uitzondering van gemeentelijke of kerkelijke armbesturen. De verpleegkosten voor deze klasse be dragen o. 60 daags." 20, art. 5 ter verduidelijking te vervangen door een nieuw art. 6, dus luidende: Tot de vijfde klasse wor den gerekend te behooren: a, alle onvermogenden in gezetenen dezer gemeente, die bij geen kerkelijk arm bestuur armlastig zijn; b, alle onvermogenden, ingeze tenen dezer gemeente, welke bij kerkelijke armbesturen alhier armlastig zijn; c, alle onvermogenden, geen inge zetenen dezer gemeente, elders bij gemeentelijke of ker kelijke armbesturen armlastig, welke niet zelve in de kosten hunner verpleging kunnen voorzien. De ver pleegkosten voor deze klasse bedragen f0.50 daags, te betalenr°, voor die vermeld onder letters door het stads algemeen armbestuur binnen deze gemeente; 2C, voor die vermeld onder letter b door de kerkelijke arm besturen binnen deze gemeente, bij welke zij armlastig zijn en 30, voor die vermeld onder letter c door de el ders gevestigde gemeentelijke of kerkelijke armbesturen bij welke zij armlastig zijn." 3°, art. 3 der afdeeling B te wijzigen als volgtDe lijders der derde en vierde klasse zullen moeten voorzien zijn van eene aanbeveling van eenen geneesheer of heel- meester binnen de gemeente gevestigd; zij worden daarop even als de lijders der eerste of tweede klasse, na onder zoek van den geneesheer of van den adsistent-geneesheer en na overlegging van eene verbindtenis tot betaling der verplegingskosten van dengenen voor wiens rekening de verpleging zal geschieden of wel van eene verklaring van bekende personen dat de lijder zelf tot de betaling in staat is onmiddellijk in het gesticht opgenomen." 40, de laatste alinea van art. 4 te doen vervallen. .5°, in het reglement een nieuw art. 5 op te nemen. dus luidende: In de gevallen bij art. 1 dezer Afdeeling vermeld zal het aan den geneesheer vrijstaan, de lijders zonder overlegging der bij art. 4bedoelde verklaring van een stads- of diakonie-geneesheer of heelmeester op te nemen. Van de opneming wordtin die gevallen, binnen acht dagen kennis gegeven aan het armbestuur, bij hetwelk de lijder armlastig is, of, zoo het elders is gevestigd aan het bestuur der burgerlijke gemeente waaronder het gelegen is. De bepaling van het ude lid van dit art. is in het algemeen bij elke opneming van lijders, elders armlastig, van toepassing." Door de opneming dezer wijzigingen vertrouwt de commissie dat op eene billijke wijze aan de tegen het reglement voor het Ziekenhuis ingekomen bezwaren zal worden te gemoet gekomen. Zij heeft gemeend niet verder te mogen gaan en zich derhalve niet kunnen ver- eenigen met het voorstel van den heer F. van Vollenhoven, noch gemeend te mogen toegeven aan het verzoek, door eenige heeren reeders en cargadoors aan de Vergadering gedaan. Werd besloten het rapport der commissie ter visie der leden te leggcn. Vervolgens vingen nog de algemeene beraadslagingen aan over de ontworpen verordeningen tot regeling van den werkkring der vaste commlssien. Daar het uur te ver verstreken was, werd besloten die discussien in eene volgende zitting voort te zetten. Naar wij vememen is door den heer A. C. G. Vermeulen alhier ontvangen eene groote gouden medaille, hem gezon- den door Z. M. den Koning van Hannover; dezelve prijkt aan de eene zijde met 's Konings borstbeeld en aan de keerzijde met eene gepaste inscriptie en den naam van den heer Vermeulen als stichter en secretaris der rnaat- schappij tot bevordering der toonkunst. De Amsterdamsche Courant meldt het volgende Zondag in den vroegen avond, is het een der broeders Putting, alhier in de cellulaire gevangenis gedetineerd onder beschuldiging van het maken van valsche coupons, geluktuit zijne eel te ontsnappen. Ten 5 ure bevond hij zich nog aldaar, en ten 7 ure toen men hem zijn avondbrood wilde brengen was hij verdwenen. De ontsnapping heeft niet door rniddel van braak plaats gehad, hebbende de gevangene de deur zijner eelwelke deur op dagslot was, weten te openen waarop hij langseen in de nabijheid dier eel zich bevindenden trap op de wandelplaats is geraakt. Van daar moet hij de schtttting zijn overgeklommen en door eene andere deur ofhekop het terrein voor den ringmuur zijn gekomen, welken ring- muur hij naar het schijnt door rniddel van eenige voor- werpen welke hij daar of elders moet hebben gevonden, heeft bestegen waarna het hem gelukt is langs de buiten- zijde zich af te laten. Naar wij vernemen zijn reeds en worden nog de noodige pogingen in het werk gesteld om den vlugteling op te sporen. Het Algemeen Handelsblad meldt dat het committd, laatstelijk te Londen benoemd door eene vergadering van Spaansche fondsenhoudersdie zich aan de vastgestelde conversie der Spaansche coupons niet willen onderwerpen, den heer L. Drucker, van Amsterdam, verzocht heeft zich naar Madrid te begeven ten einde daar de reclama tien der fondsenhouders bij de Regering te ondersteunen. Sommige dagbladen hebben als gerucht vermeld dat de baron van Vredenburch zijn ontsiag als commissaris des Konings in de provincie Zeeland zou hebben gevraagd en denkelijk door den heer Storm van 's Gravesande vervangen worden. De Middelburgschc Courant noernt dit een louter verdichtsel. Tot predikant bij de Hervormde gemeente te Wijhe is beroepen ds. IV. J. O. Sluiterthans te Zalk. Den 20 dezer promoveerden aan de Groninger I-Ioogeschool in de medicijnen de heer R. J. P. Mu/ler, van Zandeweer, na verdediging van zijn specimen continent casum Spondy Carthrocacis en in de regten de heer BL. H. Termaatvan Doetichem op Quaestiones. Aan de Utrechtsche Hoogeschool promoveerde den 22 dezer in de regten de heer B. G. II. Strdter, van Maastricht, met theses. Even als in de beide vorige jaren, hebben diakenen der Nederduitsche Hervormde gemeente te Leeuwarden, als bijdrage ter vermeerdering van het fonds tot onder- steuning van deugdzame behoeftige leden, wederdeaan- zienlijke gift van f 1000 van een ongenoemd menschen- 'vriend ontvangen. De waterhoogte te Arnhem was den 23 dezer 1 el 4 palm 5 duim. De Staats-Courant deelt een staat mede der hoe- veelheden van eenige goederen, den 15 december laatstl. in de entrepots te Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht en Middelburg aanwezig. Daaruit blijkt, onderanderen, dat dit van indigo beliep: te Amsterdam 17,997, te Rotter dam 2,07^, totaal 20,073 ponden; van koffijte Amster dam 2,481,363, te Rotterdam 881,514, totaal 3,362,877 ponden; van rijstte Amsterdam 1,817,090, te Rotterdam 86,628, totaal 1,903,718 ponden; van ruwe suikerte Amsterdam I5.369.74r te Rotterdam 9,452,151 te Dordrecht 286,278 en te Middelburg 204,150, totaal 25.312>320 ponden; van tabak: te Amsterdam 260,892, te Rotterdam 393,856totaal 654,748 pondenen van tin: te Amsterdam 2,162,007 ponden. Van ROTTERDAM uitgeklaard John Ravenal, R. A. S.Pittman, n. Charleston; Anna Augusta, A. J. Kuiper, n. de Middellandsche Zee; CorneliaJ. B. Goosens, n. Nantes; Port Dundas, 1. Scotland, n. Glasgow; Dutch TraderR. Jordan, n. Maidstone; William Mary, H. Cloak, n. Newcastle; Perle, P. Codet, Jeune Disirle, N. M. Layce, en P AimableJ. M. Legoff, naar Hellevoetsluis den 23 dezer. Gisteren namiddag niets gepas- seerdde svind Z. Z. W. Heden morgen is het schip Jacoba, kapitein Hensing, door de stoomboot Kinderdijk binnen door van Brouwershaven alhier in het Kanaal gesleept. En arriveerde Mary AnnH. Bennett, van Rouaan de wind W. Hellevoetsluis den 24 dezer, Het barkschip Juno, kapit. L. W. van Rijn van Alkemade, is gisteren door de stoomboot Kindtrdijk binnen door van Brouwershaven alhier in het Kanaal gesleeptde wind N. en stil. Heden morgen stoomde in zee Fijenoord, A. H. Rolfe, naar Londende wind N. en stil. ZEILKLAAR te HELLEVOETSLUIS JongeJan, H.B. L. Evers, n. B.atavia Drie Gebroeders. K. J. Swart, en Kinderiijk, W. Ouwe- hand, beiden n. Newcastle enz. Beurs van Rotterdam, W. C. Veen- stra, n. ValparaisoMaine, W. Freeman, n. New-OrleansLeila \V. IV. Stafford, Laura en Adble, K. L. Swarr, en Martin Friedrich, C. Krafft, alle drie n. New-York Hermann. Th. B. Skinner, n. Baltimore; America. F. Rniter, n. Boston; Venilia, H. Eddes, naar Philadelphia; Meridiano, G. Beserich, n. Malta; LongobardoH. D. Pook, n. NapelsJacoba Alida, H. van der Laan, en Ilos, J. H. Store, n. Triest; Hendrika, P. van der Wiei, n. Abbeville; Alida J. Agnes, n. Rouaan; Hijlke Tromp, H. P. Mooi, Mcrwestroom, P. Vernes, Margrietha, li. I. Zoetekerk, en Dina MarchinaR. G. Engelstnan, alle vier n. Belfast; Vriendschap, T. J. Boer, n. Newry, en Janet Gibson, R. Gibson, naar Dantzig. Brielle den 23 dezer. Heden voor posttijd stoomde in zee Attwood, W. C. Payne, naar Londen; de wind omloopende. Brielle den 24 dezer. Heden voor posttijd stoomden in zee Earl of Auckland, W. Wintle, en Rainbow, S.Frost, naar Londen; Orion, G. Lidertnore, n. GooleCamertonH. Cross, naar Hull, en Earl DouglasJ. Hart, naar Newcastle; de wind N. VV., doch meest stil. MAASsLuisden 23 dezer. Heden morgen zeilde I'Armel, J. M. Lesquel, naar Duinkerken; de wind Z. Maassluis den 24 dezer. Kapit. J. M. Lesquel is bij den Hock geankerd; de wind N. N. W. Texel den 21 dezer. Nog binnengekomen Veronica, K. Weiger, v. Batavia; AmicitiaWijgers, v. Suriname, en HarmonicMulder, van Santander. Texel den 22 dezer, De wind Z. Z. W. tot Z. Z. O. Binnen gekomen Susanna, G. D. Visser, van Suriname. Vertrokken niets. Texel den 23 dezer. De wind kompasrond. Binnengekomen Zr. Ms. stoomschip Gedeh, kapir.-Iuit. A. de Smit van den Broecke, van Hellevoetsluis, en is n. Vlissingen vertrokken. Vertrokken niets. ZEILKLAAR te NIEUVVED1EP Sicilic, J. P. Mink, Print Frederik der Nederlanden, P. Huidekoper, on Johanna Maria Chris- tina, C. N. Gorter, alle drie n. Batavia; Jan Pieterszoon Koen, J. Verloop, n. Padang; Louisa Maria, D. Herderschee, n. Liverpool en Batavia; Willem en Corel, N. D. Steenvcld, n. Suriname; Ocean Queen, R. Bergen, de Hoop, W. Kiers Kok, en MolodezA. Augsburg, alle drie n. KonstantinopelJonge Agatha, A. E. Zeiliuga, n, Syra en Smyrna; Maria Fanny, T. D. von Cammenga, n. Darien Pau line, N. A. Gousnay. n. Triest; Europu, G. Maresca naar Napeis; St. Michiel, P. J. Pletizinga, n. Genua; Eolus, H. E. Steenhuizen, n. Livorno Margaretha, B. de Winter, n. Gibraltar; Jonge Clemens, J. W. de long, en Bernhard S? Elise, E. Schaap. naar Hull. Door kapitein D. Boelhouwer, van Tjilatjap in Texel binnen, is den 21 novemher. op 5 grad. NB. en 21 gr. 26 min. WL. gepraaid hec schip Goede Verwachting, kapitein F. H. Zeylstra, van Liverpool n. Bataviaalles wel aan boord. Kapitein Schwede, van Livorno in Texel binnen, heeft den 18 dezer; °P 49 grad. 35 min. NB. en 3 grad. 40 min. WL., gepraaid her schip Willem en Jacobus, kapic. L. Maasdijk, v. Rotterdam n. Abbeville. Kapitein P. Flens Jz.van Batavia binnen, heeft den is dezer, op 49 gr. 14 min. NB. en 7 gr. to tnin. WL., gepraaid het Nederlandsch brikschip Henrica, kapit. J. R. de Boer, v. Amsterdam n. Suriname; alles wel aan boord. Kapitein I. van der Lindenvan Batavia in Texel binnen, heeft den 15 dezer bij Hastings gepraaid het schip Mentor, kapitein K. de Kok, van Rotterdam naar Odessa. Volgens brief van I# pi rein D. H. Dirks, voerende het scliip Eliza van Amsterdam n. Suriname, gedagteekend 24 november, bevond hij zich toen in goeden staat zeilende op 24 gr. NB. en 32 gr. 10 min. WL.alles wel aan boord. Vlie den 2021 dezer. Uit zee niets. De wind Z. Vertrokken Zuiderzee, K. D. de Jong, naar HavannaN. Robbs n. Sunderland, B. Olsen naar Bergen, J. Gerdau en J. Spiesen naar Hamburg. Vlissingen den 23 dezer. Voor Antwerpen besremd zijn alhier ter reede gekomen C. P. Quarforth en F. Schooffelen van Buenos-A yres, M. Knudsen van Rio de Janeiro, A. Gartanaga van de Havanna, F. Godfrey en P. Lecomte van Marseille, F. D. Fokkes van Cette, A. L. Speelman, B. H. Smit, en Catharina Cornelia, Oldenburger, alle drie van Natjfes, en L. R. Leeuwes van Hull; voor Gent A. Vollemaere van Cephalonia en C. Andersen van Bordeaux. Uitgezeild V. Haussen naar Bahia en J. Boetetqjn naar Afrika, beiden van Antwerpen. Binnen door van Rotterdam gekomen en naar Duinkerken gestoomd PEstafette, kapitein C. Sueur. AANGEKOMEN Te St)ER ABAIJA 17 October Koning Willem 11, W. Pdaakbert, v. Batavia. Te BOSTON 7 dezer Adrianus en Willem, J. W. Scheeve, v. Amsterdam. Te MESSINA 3 G. van der Gaauw v. Lissabon. Te GIBRALTAR g G. van Duffelen van Vlaardingen, laatst van Cadix. Te BREST 13 L. E. Dik van Riga. Te ABBE VILLE 18 L. J. Tolner van Rotterdam. Te HAMBURG 19 J. B. de Boer van Havanna, H. Schmidt en 17 FamilienAndersen, beiden van Amsterdam. Te HARBURG 19 J. G. Oostra van Cardiff. Op de ELVE 20 Felicia, Olsson, van Batavia, en te DANTZIG 17 Ilenriette Ramm, van Amsterdam. VERTROKKEN: Van TRIEST 15 dezer L. de Boer naar de Levanten H. P. Hinlopen naar Cephalonia en Amsterdam. Van BOR DEAUX 18 Bordeaux (st.), M. J. Frantzen, n. Rotterdam. Van NANTES dien dag B. Spaanderman naar Engeland. Van ROUAAN 17 H. Rozema naar Rotterdam. Van ANTWERPEN 22 J. Oosten- brugge naar Rio de Janeiro en D. J. Zijlstra naar Rotterdam. Van BREMER1IAVEN 19 J. K. Woudstra naar Horsens en van HAM BURG 1 %Tonia, de Wilde, naar Engeland. Van LEER. 18 Vrouvt Reina, Kruisinga, naar Schiedam.

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 3