ROTTERDAMSCHE C 0 U R A N T. A? 1851. ti? iSGrf/' Saturdag den 27 December. i 1K T C, l\w -V. .y rymjjtf'; B E R I C T Aan tllegenen welke hiiimeii Kieuwejaarsgroet aan Ver- Wnnten Vrlenden en Bekenden of Begunstigersdoor de plaatsing van limine XamCn In deie f'oiirant wenschen te brcngenbiedt zich de gelegenlieid daartoe weder aan. 5Bij worden dug verzocht dit verlangen, door eigenhnndig geteekende opgave, aan de Ondergeteekenden kenbaar te maken of op eene aan het Bureau onzer CoiiraM- en MCanloordrukkertjin den Oppert, voorhanden zijnde Lijst, te koinen teekenen, voor of uitcrlijk op If oensdag den 31 December 1851. De Alphabetisch geregelde Lijst dezer Xamen zal in de Courant van Donderdag den 1 Jannarij 1853 worden op- geiioinen. De kosten voor de plaatsing ran iederen Xaam zijn xestig Cents; de betaling wordt gelijktijdig met de opgave verwacbt. ARRENBERGt A VA\ HEW LOJiDEN den 24 december (des avondsj. Na een eergisterep gehoyden vrij langdurigen Kabinets- raad begaf de eerste minister Russell zich terstond naar Windsor, onj een onderhoud met H. M. te hebben. In verband hiermede verzekeren twee voorname dag- bladen dat lord -Palmerstondie den Kabinetsraad niet bijwoonde, des morgens van genoemden dag zijn ont- slag aan lord Russell heeft ingezonden en dat het dit berigt was hetwelk laatstgenoemde der Koningin heeft overgebragt. Genoemde Secretaris van Staat van buiten- landsche zaken zou zijne portefeuille nog slechts zoo lang behouden tot hij die aan zijnen opvolger kan over- geven. Wie die opvolger wezen zal wordt alleen nog in zeer onbestemde bewoordingen aangeduid; sommigen noemen lord Granville en .omtrent de beweegredenen tot het besluit des geoefenden Staatsmans wordt alleen gezegd dat zij lang en rijpelijk overwogen waren, en hij eene opoffering ten algemeenen beste heeft willen doen. Ter Beubs liep gisteren het gerucht der na op han- den zijnde aftreding van lord J. Russell en der ontbin- ding van geheel het Kabinet; maar velen sloegen daar- aan nog geen geloof. Men zegt hier dat de markies van N,ormanby door sir Id. Bulwer als Engelsch gezant te Parijs vervangen zal worden, en dat graaf Flahaut eerlang graaf IValewski als gezant der Fransche Republiek te Londen vervangen zal. Eenige dagengeleden had nabij Huddersfield eene treutige gebeurtenis plaats. In de woning van zekeren daglooner Berrydie zichbenevens zijne vrouw en vier kinderen, te bed begeven had,ontstond brand in het benedenvertreken sloeg weldra tot het slaapvertrek over. De man vloog door de vlammen heen naar buiten, om hulp te zoeken maar alvorens die was opgedaagd waren feeds drie der kinderen tusschen acht en twee j iren oud verbrand of verstikt en de moeder en het jongste kind zoodanig geschroeid dat zij vermoedelijk bezwijken zullen. Berry zelf heeft insgelijks zware brandwonden bekomen. Mevrouw Bloomerde uitvindster der nieuwe klee- derdragtisnaar verhaald wordtzoo ingenomen met de aanvankelijke navolging van haar voorbeeld hier-te Lande, dat zij in het voorjaar, door haren echtgenoot vergezeld uit Noord-Amerika herwaarts denkt te komen. Ook kondigt men tegen dien tijd de opvoering van een nieuw tooneelstuk aanwelks inhoud de voordeelen dier veranderde kleederdragt duidelijk moet maken. Laatstleden maandag werd te Liverpool den heer Thomas Spencer, den verbeteraar, zoo niet den uitvinder der electro-galvanische telegrafen een openbare maaltijd gegevenv6or zijn vertrek naar Londen, waar hij zich gaat vestigen. Bij die gelegenheid deed hij belangrijke mededeelingen aangaande de door hem in 1837 gedane ontdekkingen en de trapswijze toepassing daarvan. De heer Penny te Aberdeen deelt it) een dagblad eene bijzonderheid mede die de hoop op het terugvinden van den zeereiziger sir-/. Franklin weder verlevendigt. Kapitein Martin, die in 1845 het bevel over den walvisch- vaarder Enterprise voerde, had toen namelijk, in Melville baai, uit den mond van sir J. Franklin zelven vernomen hoe deze voor vijf jaren van leeftogt voor zich en zijne medgezellen voorzien was, en maatregelen nam om dien leeftogt, door het doen inzouten van wilde vogels, voor nog twee jaren te vermeerderen. Sedert eenigen tijd gaan velen in Ierland van de Roomsch-Katholieke tot de Protestantsche Kerk over. Zoo predikte den 14 dezer de voormalige parochie- pastoor A. Hopkins, in de parochiekerk van Kilenore, in het graafschap Mayo voor een zeer talrijk gehoor, ver het grootste gedeelte waarvan onlangs denzelfden overgang gedaan had. De Portugesche CortSs zijn den 15 dezer door de Koningin in persoon geopend. Het voornaamste wat in de troonrede vermeld wordt is de noodzakelijkheid tot wijziging der Constitutionele Charter, volgens een door de Ministers ontworpen plan. .Vele bezuinigings-maat- regelen worden beloofd de behoefte aan groote wegen wordt aangedrongen en een wetsontwerp tot het leggen van een spoorweg naar de Spaansche grenzen aangekon- digd. De Koningin zegt te vertrouwen dat, door vol- hardende zuinigheid in de uitgaven en daartoe strek- kende wijziging van het finantieel stelsel, de ambtenaren en schuldeischers nooit meer zulke zware offers te bren- gen zullen hebben als zij zich nu voor de behoeften der openbare schatkist hebben moeten getroosten. Voorts spreekt zij, onderanderennog van hervatte onderhan- delingen met den H. Stoel, van een met Rusland gesloten verdrag tot wederzijdsche handhaving der belangen van handel en scheepvaarten van verdragen met de Fransche, Engelsche en Hannoversche Regeringen, tot waarborg der regten van letterkundig eigendom. De Kroonprins, die in September den leeftijd van veertien jaren bereikt heeft, en dus wettig tot het afleggen van den eed op de Con- stitutie geregtigd is, zal zulks eerlang in de vergadering der Cortes doen. PARIJS den 24 december. Voor zoo verre to't heden bekend is zijn in Frankrijk 5,317,000 stemmen v66r en 594,000 stemmen tegen Louis Bonaparte uitgebragt. Zoo als de stemmen dus nu staan, heeft de President eene- meerderheid van ongeveer 10 onder - prefekt van Tonnerre meldtdat hij den ge- heelen dag de kreten Leve NapoleonLeve de redder van Frankrijk! hoorde weergalmen terwijl vele ouden en zwakken zich naar de stembus lieten dragen. In het departement der Seine hebben van de 302,036 ingeschreven kiezers 296,390 aan de stemming deelgeno- men, en 196,539 daarvan hunne stemmen v66r, 96,497 tegen Louis Napoleon uitgebragt. Verscheiden huizen in deze hoofdstad zijn ge'fllumineerd geworden uit hoofde van den uitslag der stemming. Te Raismes voerden tweehonderd mijnwerkers die kwa- men stemmen eene buste van Napoleon met bladeren ver- sierd met zich. Te Brionne hebben de werklieden der linnenweverijen zich in optogt naar de stembus begeven; zij werden door een tamboer voorafgegaan en voerden een driekleurig vaandel met zich, aan de eene zijde waarvan het portret van Louis Napoleon prijkte terwijl men aan den anderen kant met groote letters het woord ja gewaar werd. Dergelijke optogten hadden ook in andere ge- meenren plaats. Tot heden heeft men nog slechts van eene stad berigt, waar meer stemmen tegen dan voor Louis Bonaparte zijn uitgebragt, namelijk te Mulhousewaar 1800 biljetten met het woord neen en 1683 met het woord ja in de stembus gevonden werden. Men verzekert dat de nieuwe Constitutie den 2 januarij zal worden uitgevaardigd. Het gerucht vvildat de President der Republiek met eene Zweedsche Prinses in het huwelijk zal treden. Bij besluit van den President der Republiek heeft de gendarmerie eene nieuwe organisatie ondergaan, waar- door de belangrijkheid van deze keurbende nog wordt verhoogd en tevens de maatschappij nog meer tegen de pogingen van de vijanden der orde wordt gevrijwaard. Bij het Ieger hebben talrijke bevorderingen plaats gehad; al de militaire chefs die zich bij het onderdrukken der laatste troebelen hebben onderscheiden, zijn van generaals tot divisie-generaals verheven. Ook zijn weder nieuwe benoemingen bij het Legioen van Eer gedaan onder anderen is de moedige geestelijke van Notre Dame de Cluny, die, in wedrwil van zijnen 7ojarigen ouderdom, de demagogen dier plaats getrotseerd en tot bedaren gebragt heeft tot ridder dier orde benoemd. Genoemde gees telijke vertoonde zich aan de oproermakers toen deze den sleutei van het kerkgebouw eischten, ten einde de alarmklok te luiden zeide dat hij dien sleutei niet geven zou tot hun misdadig doel en voegde daaraan nog eenige vermaningen^toe welke dit gevolg hadden, dat de op roermakers tot bedaren kwamen en de plaats geheel be- vrijd bleef van de rampen welke zoo vele gemeenten van Frankrijk na den coup d'dtat teisterden. De Constitutiunnel zegt dat de Minister van Finantien een groot voorstander van de conversie der 5 per cents rente is, en niet na zal laten het geschikt tijdstip daartoe waar te nemen, hetwelk echtiy ecrst 11a de volkomen her- stelling van veiligheid en vertrouwen kan aanbreken. De koloniale banken tot welker daarstelling bij de wetten van den 3 april 1849 en den 11 junij 1851 bepaald, sedert nog geene maatregelen waren genomen zijnthans bij besluit van den Minister van Marine georganiseerd. De invoering der wet welke met 1 januarij aanstaande de wijze van heffing der regten op de binnenlandsche suiker geheel moest wijzigen is tot den 1 junij uitge- steldtot op dien tijd zal de tegenwoordige wet van kracht blijven terwijl de fabriekanten alsdan genoeg- zamen tijd zullen hebben om hun fabriekaat in overeen- stemming te brengen met de bepalingen der nieuwe wet. De heer de Lavalette, thans gezant van Frankrijk te Konstantinopel zal waarschijnlijk tot de ambassade te Madrid overgaan. Naar men zegt zou aan den admiraal Dubourdieu bevel gezonden zijn de vijandelijkheden tegen Marokko te hervatten wanneer de Keizer niet onverwijld op het laatste ultimatum van Frankrijk antwoordde. Het huwelijk van den generaal Cavaignac is wel bur- gerlijk gesloten, maar niet kerkelijk ingezegend het welk volgens gerucht door den Aartsbisschop van Parijs geweigerd zou zijn omdat de generaal niet be- loven wilde de zonen die hem geboren mogten worden in de Roomsch Katholieke godsdienst op te voeden. Mejufvrouw Odier is protestante. De Paus heeft den heer de Montalembert een brief geschreven om hem geluk te wenschen dat hij zijne goedkeuring aan de daad van den 2 december gehecht heeft en tot lid der raadgevende commissie benoemd is. Overigens heerscht onder de hoofden der Legitimisten groote verdeeldheid. Verscheiden dagen v66r de bevalling der Koningin van Spanje hebben de Hertog en de Hertogin van Montpensier het Koninklijk paleis betrokken. De Bank van St. Ferdinand zal eene aanzienlijke uitbreiding erlangenzij zal een kapitaal hebben van 120 millioenen realen bil jetten aan toonder uitgeven en hulpbanken in de pro- vincien openen. De directeur der Spaansche openbare schuld heeft be kend gemaakt dat de betaling der den 31 december ver- schenen rente den 2 januarij aan zal vangen. PARIJS den 25 december. Er is een crediet van vijf millioenen francs geopend voor de schaden aan de eigendommen veroorzaakt ge- durende de februarij- en junij-dagen van het jaar 1848. KEULEN den 25 december. Het Pruissisch Regeringsblad laat zich ongunstig uit over den voorslag van Oostenrijk tot het sluiten van een tol- en handelsverdrag tusschen de gezamenlijke Duitsche Staten de onderhandelingen waarover den 2 januarij te Weenen geopend zullen worden. De heer von Bismark Schonhausen is met eene bijzon- dere zending te Frankfort belastnamelijk den Hertog van Augustenburg door nieuwe aanbiedingen tot einde- lijken afstand van zijne aanspraken op den Deenschen troon te bewegen. De twee groote Duitsche Mogendheden zouden hem het behoud zijner bezittingen waarborgen, en die waarborg bij eene aanzienlijke sotn tot schade- vergoeding gevoegd worden. Men schrijft uit Berlijn, dat de waterstand op de Spree tegen 1 bekomen. Op een aantal plaatsen was de geest-buitengewoon hoog is, zoodat hij nagenoeg de hoogte drift voor den President bij de stemming zeer g-root; de tot welke die in het voorjaar van 1849 steeg bereikt heeft. Verschillende overstroomingen zijn daarvan reeds het gevolg geweesten zelfs de landwegen ten deele onder water gezet. Lady Augusta Gordon Lennoxdochter deshertogs van Richmond, die den 27sten der vorige maand met prins IVillem oudsten zoon des hertogs Bernhard van Saksen- Weimar, in een morganatisch huwelijk trad, is door den Groothertog van Weimar in den gravenstand verheven. In der tijd is de in hechtenis neming van den te Krakau woonachtigen graaf Potocky, een der vermogendste Galicische edellie'denvermeld. Ook deze is nu naar Weenen vervoerdom daar voor de militaire regtbank te regt te staan. Dr. Gustaf Freund te Weenen, voormalig correspondent der Wefer-Zeitungis door de militaire regtbank tot driejarige gevangenis in eene vesting veroordeeld. In het begin dezes jaars heeft zich te Londen eene commissie gevormd, met het doel om dr. EdwardJenner, den uitvinder der koepokinenting een bronzen stand- beeld op eene der openbare plaatsen dier hoofdstad op te rigten tot het doen van bijdragen waarvoor alle Natien der beschaafde wereld die gelijke verpligting aan hem hebben uitgenoodigd zijn. Een der grootste voorstanders der vaccine, dr. de Carromedelid dier commissieheeft onlangs te Karlsbad den vereerenden last ontvangen de inschrijvingen tot genoemd doel in de geheele Oostenrijksche Monarchie te openen subcom- missien te benoemen "en in iedere stad de geschiktste mannen tot bevordering van het plan te kiezen. Hij bezit eene afteekening van het model van het stand- beeld datdoor den beroemden beeldhouwer Colder Marshall te Londen vervaardigd den grootsten bijval op de wereldtentoonstelling verwierf. De Sardinische Minister van Justitie heeft de Kamer der Afgevaardigden een nieuw wetsontwerp op de druk- pers voorgelegd, volgens hetwelk de Regering zoodanige dagbladen en schrijvers welke zich ten nadeele Van andere Regeringen uitlaten onverwijlden zonder de klagten van de Vertegenwoordigers dier Regeringen af te wachten, geregtelijk kan vervolgen. Per telegraaf is te Weenen het berigt uit Kon stantinopel van 13 dezer ontvangen dat de Fransche gezant havalette bevel gekregen heeft op zijnen post te blijven en de onderhandelingen over het Heilige Graf voort te zetten. Ofschoon de Russische Regering den door Louis Napoleon gedanen stap gebittijkt heeft, moet zulks alleen onder beding geschied zijn dat hij zijne hand niet naar de Keizerskroon zijns Ooms zou uitstrekken, naardien dit met het Parijzer vredesverdrag in strijd zou zijn. Is dit zoo, dan wordt reeds daardoor alleen het vermoeden van Louis Blanc, wegens eene voorafgegane overeen- komst tot verdeeling van het Europisch Vasteland in drie Keizerrijkengelogenstraft. 's GRAYEPiHAGE den 25 december. Bij besluit van den 17 dezer heeft Zijne Majesteit goedgevondeni°, aan de nagemelde officieren bij de rustende schutterijen op grond van art. 64 der gemeente- wet van 29 julij j 1eervol ontslag te verleenenals: in de prov. Gelderland 2de afd., 3de bar., iste comp., aan A. J. U. baron van IVassenaer tot Catwijck, als iste luit. In de prov. Zuidholland, iste district2de bat., staf, aan A. van Drielals majoor-komm.iste comp., aan J. H. Heereman, als kap.en 4de comp., aan A. Stoop J. Az., als kap.; 2de district, iste half bat., iste comp., aan J. D. Preuyt, als iste luit.; 2de comp., aan C. Kwak als 2de luit.; 3de bat., iste comp., aan jonkh. mr. IV. A. Alting Lamoraal von Geusauals kap.en aan mr. F. J. Tollens en aan G. J. F. Tijdemanals 2de luitenants; 3de district, iste bat., iste comp., aan J. Smits van der Goes, als kap., en aan A.S.Smits als 2de luit.; 2de comp., aan J. A. Snelals kap., met vergunning om ^ie uniform der schutterij en de onder- scheidingst^ekenen aan den rang van kap. verbonden voort- durend te blijven dragen; 3de comp., aan M. Bisdom, •als iste luit.; 2de bat., 2de comp., aan mr. A.Jongkindt Cnninck als kap., en 3de halfbat., staf, aan mr. IV. B. Huygens, als maj.-komm., onder dankbetuiging voor zijne langdurige diensten en met verguTining om de uniform der schutterij en de onderscheidingsteekenen aan den rang van majoor verbonden voortdurend te blijven dragen; 4de district, eenig bat., 6de comp., aan jonkh. mr. J.FL. Caan van Neck, als iste luit. In de prov. Noordholland, iste bat.,. 3de comp., aan P. J. O. van Talma FVicrdsma, als 2de luit.; 4de comp., aan mr. B. J. F. Marcus, als kap.; 3de bat., iste comp., aan van Vladeracken, als kap.; 3de comp., aqji A. J. van Doom, als 2de luit.; 4de comp., aan mr. C. Visser, als 2de luit., en4debat., 3de comp., aan P. F. van den Steen als kap., en aan H. Mensonidesals iste luit. In de prov. Friesland, iste afd., iste bar.4 5de comp., aan jonkh. U.J. Heerma van Beyma tlioe Kingmaals kap.; 2de bat., iste comp., aan jonkh. T. A. M. A. van Andringa de Kempenaar als kap.; 5de comp., aan jonkh. mr. J. Minnema van Haersma de With, als 2de luit.; 3de bat., iste comp., aan D. IV. Crommelin baron van Heeckerenals 2de luit.; 3de comp., aan D. J. V. baron van Sytzama, als iste luit.; 2de afd., sftaf, aan mr. S. van Teijens, als kolonelmet vergunning om de unijprm der schutterij en de onder scheidingsteekenen aan den rang van kolonel verbonden voortdurend te blijven dragen; 3de bat., 3de comp., aan jonkh. mr. F. H. van Jleyma thoe Kingma, als kap.; 3de afd., staf, aan mr. T. Mulier, als kap.-adjudant; iste bat., staf, aan jonkh. IV. J. J. D. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, als iste luit.-adjudant, en 2de bat., staf, aan mr. A. van IVelderen baron Rengers, als majoor-kommandant. In de prov. Overijssel3de bat., 2de comp., aan/. A. Helder manals kap.; 3de comp., aan T. E.J. Schaepman, als kap.; 6de comp., aan II. Wilminck, als kap.; 4de bat., iste comp., aan L. Nilant, als kap.; 2de comp., aan B. Pakkert, als iste luit., en aan R. J. Smijter, als 2de luit.; 4de comp., aan R. Campbell, als kap.; sde comp., aan G. Thin van Keulen, als iste luit., ensde bat., staf, aan mr. R. B. Visser, als maj.-komm., met vergunning om de uniform der schutterij en de onderscheidingsteekenen aan den rang van majoor verbonden veTortdurend te blijven dragen. In de prov. Groningen, 3de bat., sde comp., aan J. G. Blocker, als

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1