N°. 42. VRIJDAG 18 FEBRUARXJ. BureauHoogsu aat Wijk 10, N°. 77. BUITENLAND. ■gerf °P ■e en De Abonnementsprijs is f 24 's jaars franco per post door het geheele Rijk. Behalve aan het Bureau der Courant kan Boekhandelaren en Postkantoren abonneren. Enkele Nommers 10 Cents. of f 6 per drie maanden men zich bij alle Geboorte-, Trouw- en Doodberigten van 1 tot 5 regels f 1. Iedere regel meerq Andere Advertentien per regelq Groote letters naar plaatsruimte. Bij iedere Advertence 45 Cents voor zegelregt en 1 Exemplaar der Courant. Wanneer de Noorderlijn volgens het verlangen van versclieidene leden" der Tweede Kamer van Meppel in eene noordelijke rigting naar Drayton of Beeper- z'waag gelegd wordt, om zich op een van die twee punten te splitsen en westwaarts naar Leeuwarden en Harlingen, oostwaarts naar Qroningen te loopen, zou naar onze meening het algemeen belang gehaat, en buitendien een onnoodige bevoorregting der pro- vincie Groningen boven Friesland vermeden vrorden. Het is vvaartusschen de steden Leeuwarden en Groningen zal dan geen regtlijnige verbinding lie- staanniaar dat is een bezwaardat weinig gewigt heeft, omdat daartegenover staat het belang van de haven van Harlingenen een niet onaanzienlijke besparing van kosten mede in het voordeel der lijn Meppel-Beetstevzwaag of Dragten pleit. Dat de lijn van Harlingen naar de Hanoversche grenzen vooral dan van zeer groot belang zal vvorden wanneer een zoozeer gewenschte aansluiting aan het Noordduitsche spoorwegnet tot stand komtis onbetwistbaav maar zelfs voor dat geval kunnen wij niet inzien dat de gebogen lijn tusschen Leeuwarden en Groningen zulk een groot bezwaar zou opleveren. Met verwondering hebben wij gezien dat in het Voorloopig Yerslag het stilzwijgen wordt bewaard ointrent de verbindingslijn van Kampen naar Zwolle. Die is toch in de concessie Sloet-Reuchlin ojigenomen de Regering hechtte er veel gewigt aan blijkens de Memorie van Toelichting deze verbinding zal van gunstigen invloed op de exploitatie der hoofdlijn zijn en moet alzoo als een onvermijdelijk deel van de geheele onderneming worden beschouwd." Na deze i-lugtige besobouwinpr van de ontworpen Noorderlijn en van de wijzigingen, die men van ver- .chillende zijden in haar rigting heeft voorgesteld komen wij tot de zuidelijke lijnendoor de Regering wel eenigzins stiefmoederlijk bedeeld. Want terwijl niemand het hooge belang der Noorderlijn kan ont- kennenvalt het vooral niet geringer gewigt van den Zuidelijken weg evenmin te loochenen. Hoe dieweg ook loopealtijd zal hij aan veel grooter bezwaren onderhevig zijn dan de Noorderlijnwegens de meerdere rivieren vooraldie men in alle rigtingen aantreft. Bij het onvolledige en onbepaalde der voornemens, die bij de Regering omtrent de zuidelijke lijnen be- staanhad in de Tweede Kamer geene gezette ge- dachtenwisseling dienaangaande plaats. Terwijl in twee afdeelingen dit punt niet of slechts ter loops word behandeld, vond in de overige in tegenstelling der rigting van Rotterdam langs DordrechtBreda en Tilburg naar 's Hertogenboschdie de regering gevolgd wil hebben eene meer regtstreeksche ver- binding van Utrecht op 's Hertogenbosch veel voor- standers." Het is uit den aard der zaak moeijelijk, zich omtrent de meening van de meerderheid der Kamer op dit punt een juist denkbeeld te maken. De schijn is er zeker voor. dat men meer algemeen de lijn Utrecht of Maarsbergen -'s Bosch dan de lijn van Rotterdam over Dordrecht enz. noodig keurde. Wij zeggen: de schijn. en hopen ernstig dat wij ons daarin zullen hebben bedrogen; dat het blijken zal. dat in werkelijkheid de meerderheid een ander gevoelen is toegedaan. Wij zullen over de quaestie der Zuiderlijn met ge- matigdheid en bedaardheid ons oordeel uitspreken: wij zullen de vraag, of Rotterdam al dan niet door een spoorweg met het zuiden des Rijks en den linker Rhijnoever behoort verbonden te worden, toetsen aan het algemeen belang. Wij weten wel, dat men van sommige zijden beginnen zal met ons standpunt in dezen toch als exclusief -Rotterdamsch te beschouwen: maar we durven vertrouwendat onze redeneering het bewijs met zich zal brengen, dat wij ook liier, en liier vooral, uitsluitend-plaatselijke belangen bij de behan- deling der algfemeene zaak ter zijde weten te stellen. De eenige vraag, waarop het aankomt, is deze: bestaat tusschen Rotterdam en Belgie, tusschen Rot terdam en Noord-Brabant. Limburg en de Rhijnpro- vincie een verkeer, zoo aanzienlijkdat het tot stand brengen van eene spoorwegverbinding met die streken wordt gewettigd? En dat is nu een vraag, waarop men naar onze overtuiging bezwaarlijk een ontkennend antwoord kan geven. De aanleg van een zoodanige lijn wordt niet alleen gewettigd hij wordt door de omstandigheden dringend en stellig geboden. De concurrentie met Antwerpen is daar, om dat te be- wijzen. Waarlijk, terwijl de Belgische regering alles in het werk stelt. om den Antwerpschen handel tel waarborgen. Lord Russell zeide eerlang een wets- steunen, terwijl die stad nevens haar talrijke -poor- wegverbindingen zich welhaast in de voltoo: Kempen-kanaal zal kunnen verheugen, zouNedcrland een zonderling flguur maken indien het de plaat die door zijn ligging zoo uitnemend geschikt en in staat is, met Antwerpen te concurrerenniet alle voordeelen schonk die het te geven had neen, stelselmatig van die voordeelen beroofde. De handel van Rot terdam en Dordrecht ziet zich waarlijk door de veel- vuldige storingen op de Maas en de Zuid-Willemsvaart reeds genoeg benadeeldblijkens adressen der Kamer van Koophaudel in laatstgenoemde plaats, en her- haalde verklaringen van den Heer van Rijckevorsel, voorzitter der Rotterdamsche Kamer van Koophandel, in de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Wij spreken geheel ons gevoelen uit, en beweren dat het niemand in de gedachte zou gekomen zijn, de noodzakelijkheid en wenschelijkheid der lijn Rot terdam-Dordrechtenz. te betwisten, ware Am sterdam niet daar. Ter kwader ure heeft zich ook in deze quaestie een betreurenswaardige naijver le- vendig betoond; een naijver die reeds het tot stand komen van meerdere nuttige zaken heeft verhinderd en nu weer dreigteen gewenschte oplossing der spoorwegquaestie in den weg te zullen staan. Heeft Amsterdam direct sprekend belang bij de lijn van Utrecht naar 's Bosch? Zeker, nadeelig zou die lijn ''oor de hoofdstad niet wezen; maar wij beweren in gemoede, dat dit belang, uit een algemeen standpunt beschouwd, in het niet verzinkt bij het veel grootere, dat niet de Rotterdamsche alleen, maar geheel de Nederlandsche handel bij de Zuidelijke lijn volgens het plan van den Heer Bredius heeft. Het is fT.er niet de vraag, of men Amsterdam dan wel Rotterdam zal believen, het is de vraag, of men den handel in staat zal stellen, aan Antwerpen het lioofd te bieden of niet. Dat het nu toevallig Rotterdam is dat door zijn ligging meer dan eenige andere plaats geschikt is, als mededinger van Antwerpen op te tredendat het toevallig Rotterdam isdat al- weer door zijn ligging meer dan eenige andere plaats de voordeelen van de lijn Bredius zal genieten is zeker jammer voor Amsterdam; maar zoolang Amsterdam op zijn tegenwoordige plaats gelegen blijft, en niet ettelijke uren zuidelijker komt te liggeu, is daar waarlijk niets aan te veranderen. Geef een onpartijdig beoordeelaar de kaart van ons Land in lianden; zeg hem, dat het belang van den Nederlandscheu handel vordertdat aan Antweipen met kraelit het hoofd geboden worde; dat daarom een verbinding van Holland met Limburg enz. en den linker Rhijnoever gevorderd wordt. Wij zouden wel eens willen weten, of die onpartijdige, als hij de rigting aau te geven hadwaarin de verbinding om w erp tot verbetering der wetgeving op de bank- breuken en faillieteu te zullen indienen. over welk l-nemeu de procureur-generaal zijn genoegen be- iiiigde" bijakken dat oiuwerp vcrbetering in dr*te dien opzigte bestaande wetgeving aan kan brengen. Te Hythe is de heer Meijer v ujei lid van het Lagerhuis benoemd. an Rothschudt tot William Hickling Prescotteen der uitstekendste geschiedschrijvers van den nieuweren tijd en een der meest beroemde letterkundigen van Amerika, is den 28sten laatstl. plotseling te Boston overleden. Hij had den ouderdom van 63 jaren bereikt. PARIJS den 16 February, questie: oorlog of vrede, blijft nog steeds in van Engeland en Pruissen in de questie heeft dan ook reeds weerklank gevonden bij de Engelsche pers, zoo als blijkt uit eenige woorden' in den Times, die. ofschoon zij aan het adres van Oostenrijk gerigtzijn. de lHbgflijKheiii eeifer oplossing in dien zin aanduiden. Genoemd blad wenscht Oostenrijk geluk dat het de publieke o])inie bevredigd heeft door in de Oester- reichische Correspondenz zijne inzigten mede te deelen ten aanzien van de tegenwoordige crisis. Te gelijker tijd geeft het echter te kennen dat deze Mogendheid niet moet meenen zich daardoor gekweten te hebben van al hare pligten jegens hare onderdanen enjegens Europa, en dat zij moet begrijpen hoe de vrede of de oorlog zullen afhangen van de gedragslijn welke zij in de volgende maand zal aannemen. De Times gelooft dat Napoleon III, die zeker niet oor het begin van april zou begeeren Italie met zijne o vuur net uegm van apru zou Degeeren ftane met znne denzelfden zwevenden toestand zelfs is er nog niets troepen binnen te trekken, tot (Tien tijd, of misschien met zekerheid van te zeggen of de Conferentie van zelfs nog Ianger, geduklig zalwaehten.' maar wanneer Parys al dan met zal hervat wordenen zoo ja, of er in dien tussehentijd niets is verrigt, kan men ver- nevens de aangelegenheden der Donau Yorstendommen wachten dat hij alsdan zal verklaren zich duidelijk en de dubbele verkiezing van den kolonel Couza, genoeg te hebben uitgedrukt en aan Oostenrijk den waaraan men zich m Oosteuryk zoo vreeselijk ergert. tijd gelaten te hebben die er noodig was om toe ook de Italiaansche zaken ter sprake zullen komen. te geven, en, geen spoor ziende van Oostenrijks ge- Wanneer het gerucht waarheid spreekt, dat bij eene zindheid om gevolg te geven aan den door hem uit- eventuele hervattmg der Conferentie de graafCavour gedrukten wensch, besloten te hebben tot de oplossin» haar zou bijwonen als vertegenwoordiger van Sardinie, van het vraagstuk met het zwaard. dan zou de behandeling van de moeijelijke questie Dit is te meer waarschijnlijk. zegt de Times, omdat zeer zeker met te vermijden zijn. IIoe 't zijof- de Keizer zoo ver is gegaan dat hij het thans minder schoon de deur voor eene behandeling van de netelige gevaarlijk zou achten, zelfs ondanks den tegenstand zaak langs diplomatieken weg nog niet gesloten kan van zijne onderdanen en zijn bondgenoot, verder te geaclit wordenals een waar schrikbeeld verrijst gaandan zooveel beweging veroorzaakt te hebben daar nog altyd de ondoorgrondehjke politiek van den zonder tot eenig resultaat te komen. De Times geeft Keizer zelf, en de ondubbelzmmg oorlogzuchtige taal dus aan Oostenrijk in bedenking van halt ofheiele organen. Daarenboven is de - culaire, die door den Minister van Binnenland Zaken aan de prefecten gezonden zou zijn (verg. de ng, zijne handelingen eken of het niet wiis e c"'~ wel te overwegen en te onderzoeken or net met wijs van Binnenlandsche zou handelen met alles te doen wat in zijn vermogen - - -TO isten einde den Keizer de gelegenheid te geven telegransche depeeho in ons N van gisteren) en zich uit zijne eenmaal waarvan de strekking om op het nationaal gevoel van eer te werken oorlog mogt komen halve geruststellend. voor het geval dat het tot een niet te miskennen is, alles be- Aanleiding daartoe schijnt ge- ingenomene positie terug te is zich trekken. Oostenrijk moest zich dus haasten met aan al zijne diplomatieke agenten eene circulaire te rigten, waarin het hun, in eene vaste, waardige en beleefde vonilen te zijn in enkele stemmendiemet het oogtaalde voorwaarden mededeeltwaarop het genegen op de materiele belangen des Lands, zich kraehtig is te onderhandelenen vervolgensWnet aan Engeland <U» Uaten welke men op die en Pnq^r.'hunuc goede diensten te vragen ten einde wyze het stilzwijgen wil opldf^en. Het dagblad la eene schikking tot stand te brengen en op deze wijze Fatrie, wel verre van die stemmen aan te moedigen, de twee groote Mogendheden. die in het aanhangig, zoo als gemeld was, noemt ze: strydig met de wet.geschil onziidig ziin gebleven en ^rnot helano-heblili en begint met de verzekeriug dat de beginselen, door den Keizer in zijne troonrede verkondigd, in geheel het Land weerklank hebben gevonden. Als een tweede gevolg van die rede meent het blad te mogen wijzen op den veranderden toon der Duitschebijzonder der Oostenrijksche bladen. Wij vreezen dat la Patrie op dit punt niet geheel juist ziet of wil zien. De Itali aansche kwestie, vervolgt het blad, is door de jongste gebeurtenissen in veel helderder liclit gesteld'. en de noodzakelijkheid om haar tot eene eindbeslissing te brengen ten duidelijkste gebleken. Met dit te doen. en met een beroep op de regtvaardigheid der Natien, heeft Frankrijk niet, zoo als men verkeerdelijk en ter kwader trouw beweert, het sein tot den oorlog gegeven. Integendeelmet kalmte is de zaak aan de orde van den dag gesteld niemand is bedreigd de politiek der veroveringen is ter zijde gesteld; Frankrijk wil zich niet doen vreezen, het wil slechts geeerbiedigd wor den. Van dit terrein is de Fransche Regering, altoos volgens de Patrie, nimmer afgeweken. Ofschoon dezen beweren dat de toestand is veranderd en gewild zouden hebben dat de Keizer de Italiaansche belangen onaan- behoort plaats te hebben, ooit op het denkbeeld zou geroerd had gelaten en ofschoon genen zeggen dat er komen om de verbindingslijn aan Utrecht of Maars- geeneItaliaanschequf tie bestaat. zoo is toch de waarheid met te loochenen noch te onderdrukken. Frankryk weet, bergen vast te hechten. Hij zou Rotterdam als uit- begrijpt dat, en het weet ook dat zijn Keizer.' zonder gangspunt kiezen; en bij die keuze zou hij alleen vermetel of zwak te zijn, de verwikkelingendie er geleid worden door de dingen a s gemeld wasnoemt zestrijdig met de wet geschil onzijdig zijn gebleven en groot belang he' en metdepoliLekegebrmkerm een woord ongerijmdom de uitbarstfng van een oorlog te voorkomenvoor Trouwens genoemd blad schynt een onbepaald de zaak van den vrede te winnen. Oostenrijk, ver- vertrouwen tevoeden op de publieke opmie in Frankrijk volgt de Timesmoet bij deze mededeeling de verkla- wijdt daaraan dezer dagen een hoofdartikel dat ring voegendat het - - - - waaraan wij herhalen het nu eenmaal niets is te veranderen. Gesteldhet belang van den handel vorderde een spoorwegverbinding van Amster dam met het Nieuwe Diepzou het in een gezond menschenverstand opkomen, zich daartegen te ver klaren omdat Rotterdam geen belang bij de zaak heeft? Men zegge niet, dat het daar een andere quaestie zou zijn, omdat daar van geen directe ver binding met het buitenland sprake is: hetzelfde be- ginsel zou zoowel aan de eene als aan de andere tegenwerking ten grondslag liggendat beginsel heet eigenbelang, door naijver versterkt en aangewakkerd. LONDEN den 16 February. en genoegzaam om aan Napoleon IIIthans even als vroeger, het vertrouwen der publieke opinie te ver- zekeren. Overigens schijnt men in Frankrijk nog niet zeker te zijn van de houdingwelke Pruissen in de geheele zaak wil aannemenen uit de blijkbare aarzeling van deze Mogendheid, om hare belangen van die van Oostenrijk te scheiden heeft men aanleiding genomen om haar te verdenken van het voornemen om hare afwachtende houding en hare geheimzinnige politiek tot op het uiterste te handhaven. Dit gaat zelfs zoo ver dat men het gerucht heeft verspreid dat Pruissen, bereid is om het grondgebied va.n den Kerkelijken Staat binnen een bepaalden ter- mijn te ontruimenop voorwaarde dat Frankrijkvan zijn kant. tot denzelfden maatregel overga. Het is met waarschijnlijk dat er over de questie groot verschil van gevoelen zal bestaan tusschen Engeland en Pruis sen zoodat het voorstel uitstekend zou opwegen tegen het aanboddat reeds in de Oesterreicliische Corres pondenz is gedaan. om tot basis der onderhandelingen aan te nemen elk voorstel dat door Engeland en Frankrijk gezamenlijk goedgekeurd was. Welligt zou Oostenrijkeindigt de Timesop deze wijzedoor kleine concession te doenhet gevaar van den oor log afwendenen in geval het daarin niet mogt slagen, zou het zich al thans geplaatst vinden in eene positie, waarin het voor het oogenblik de sympathie, en in de toekomst den bijstand van Europa zou verwerven. De gebeurtenissen van heden schijnen de meening van het Engelsche blad omtrent den politieken toe stand en de gezindheid van Keizer Napoleon III te bevestigen. Geheel toegerust tot den oorlog, de bevolking trachtende te doordringen van het besef datzoo de krijg moet losbarsten de nationale eer er mede gemoeid isvindt de Regering in de houding van het overige Europa aanleiding genoeg om te zorgen dat de mogelijkheid tot eene vreedzame op lossing blijve bestaan. Voor alles behoort alle harts- togtelijke provocatie vermeden te worden. Ditalthans schijnt de beteekenis te zijn van het feit, door het dagblad La Presse in zijn nummer van heden avond medegedeelddat het namelijk eene waarschuwing heeft ontvangen van den Minister van Binnenlandsche Zakeu, ten gevolge van een artikel, getiteld La crise Italicnne en geteekend door den heer Leouron Leduc. Trouwensonverbloemder ophitsing tot opstand in Italic en hartstogtelijker prediking van den oorlog met Oostenrijk dan in dat artikel gevonden wordt, kan men zich wel niet denken. Het artikel is geschreven naar aanleiding van een geschrift van den heer Perrens, getiteld Deux ans de revolution en Italie en er wordt in beweerd dat het ingeval zich de Conferentie te Parijs mogt vereenigen j Italie van 1858 nog hetzelfde is als het Italie van met dit ondersclieid evenwel, dat het zijn om over de aangelegenheden der Donau-Vorstendom-1848, en zelfs werkdadig op te tredenmaar alleen en dat Het Hoogerhuis hield gisteren slechts eene kortston- zeker niet geheel in den geest der Fransche Regering, dige zitting, in welke lord Brougham een verzoek- in vereeniging met Engeland, tot behoud van den schrift an vrije Negers op Jamaica indiende, waarbij vrede. Dit klinkt geheel anders dan het gerucht, deze verlangen dat onverwijld maatregelen genomen hetwelk in sommige kringen te Parijs geloof schijnt zullen worden om een einde aan den slavenhandel op te hebben gevondendat het bezoek, door den Hertog Cuba te maken. van Saksen Coburg en den Hertog van Nassau te Bei-T Ook m het Lagerhuis waren de beraadslagingen lijn gebragtten doel zou gehad hebben den Prins met van groot algemeen belang. De heer Greer Regent te bewegen om als bemiddelaar op te treden. kondigde zijn voornemen aan om de Ministers te Hunne tegenwoordigheid in Pruissens hoofdstad wordt mterpelleren over de vraag of de waarde van het door de Kolnische Zeitung uitsluitend aan familie- goud eene vermindering ondergaan of in vervolg van aangelegenheden toegeschreven. De politiek zou er tijd te wachten heeften of, in dat geval. maatregelen niets me£ te maken gehad hebben. genomen zijn om de waarde der gangbare munt te Het denkbeeld van een gemeenschappelijk optreden men te beraadslagen besloten zou hebben er geen voordeel heeft getrokken van de harde lessen welke deel aan te nemen Die meening moge vroeger eeni-| het ontvangen heeft na het uitbarsten en dempen van gen giond gehad hebben, na het belangrijke artikel den met al te vermetelen moed aangevangen opstand. in de I reussische Zeitungdat men in l'rankrijk of Vervolgens wordt er een nadere lilik <*eworpen op nog met gelezeu of nog niet in zijne voile beteekenis den toestand van Italie in 1848 en op den toenma- legiepen schijnt te hebben, is er geen twijfel meer ligen opstand, die, naar het zeggen van een der ban- ^n.°,i-_ r.U1T3TnJ1.S.geZm Zlch, duidel,Jk u£ te spreken nelingengeene mislukte beweging, maar integen deel de eerste poging is geweest van eene - w groote nationale omwentelmg, waardoor de politieke toestand van Italie zal veranderd en al de krachten van een groot volk voor de zaak van vrijheid en vooruitgang ge- wonnen zullen worden." Zoo toenmaals de Italiaansche zaak door ongeluk verraad, gebrek aan ondervinding en wat al niet meer, is ten ondergegaan, thans zijn de tijden veran derd. In Piemont, m zijn eigen boezem dus, bezit het een type van den regeringsvorm onzer dagen. Piemont is het kraehtigste bewijs dat Italie voor de vrijheid rijp is. Van daar dan ook de merkwaardige invloed van dat Rijk; van daar dat de verschillenue partijen zich om Pidmont vereenigen zullen. Wat de

Rotterdamse Courant | 1859 | | pagina 1