BINNENLAND. PER TELEGRAAF. vraag betreft hoe de Italiaansche vrijheid zou geor- ganiseerd worden. deze moet voor liet oogenblik wijken voor de vraag hoe Italie te bevrijden. fiaartoe moet Oostenrijk aangevallenmoeten de Oostenrijkers verdreven worden. Waarom zou men, met dat doel voor oogen, den oorlog vreezen? Het is een krijg die uitsluitend locaal zal zijn. Maar. zegt men, Italie zal uit zicli zelf geene genoegzame kracht kunnen putten om zich" te bevrijden. Men weet niet welk een magtigen hefboom de algemeene opstand van een Volk aan de hand geeft. Daarenboven, Oostenrijk is niet zoo magtig als het schijnt. Het voedt in zijn eigen boezem de elementen tot zijne ontbinding. En dan, waarom zou men Italie aan zich zelf overlaten in dien be- vrijdingskamp? Is zijne zaak niet die der regtvaar- digheid en der beschaving? Is Oostenrijk niet een vijand, die overal het hoofd opheft, en zou een oorlog die Frankrijk van dat sehrikbeeld zou verlossen, zoo eindigt het artikel, niet gezegend zijn onder alle oorlogen Heden zijn de Keizer en de Keizerin de Gasten van Prins Jerome in het Palais Royaldie aldaar een maaltijd van 60 en niet van 150 couvertszoo als eerst gezegd was geeft. Gisteren avond werd door den baron von Rothschild een allerluisterrijkst bal gegeventot bij- woning waarvan ruim 1500 personen, tot de diplo matic de hooge ambtenaren en de finantiele wereld behoorendegenoodigd waren. Laatstleden vrijdag begaf de Pans zich naar het hotel van het Spaansche gezantsehap, om Ko ningin Maria Christina een tegenhezoek te brpngen. H. M. ging den II. Vader t'ot aan den trap te gemoet en wilde hem den voet kussenwelk huldebetoon aan de personen van liaar gevolg vcrgund werd. Een langdurig onderhoud volgde op die eerste ontmoeting. KEULEN den 16 Februarij. De Hannoversche Tweede Kamer heeft gisteren het voorstel tot verhooging der nijverheids- en per- soonlijke belasting der grondbezitters met 52 stem- men verworpen. Ten opzigte van den gezorulheidstoestand des Konings van Wurtemberg zijn dezer dagen te Stutt- gardt op nieuw de gunstigste berigten uit Nizza ontvangen. Wat sommige dagbladen gezegd hebben, namelijk dat Z. M. reeds den 1 maart naar zijne hoofdstad terug zal keerenbevestigt zich nietin- tegendeel schijnt zulks eerst in april tc zullen plaats hebben. Uit de daarmede in verband staande scliik- kingen maakt men op dat de Koning de meest ge- ruststellende berigten aangaande het belioud des vredes moet ontvangen hebben. dewijl hij anders zijne afwezigheid niet zoo lang verlengen zou. In diplomatieke kringen te Weenen is het ge- rucht vrij algemeen verbreid dat het bezoekonlangs door den Hertog van Altenburg, schoonvader van den Grootvorst Konstantijn, aldaar afgelegd, eenepoging tot toenadering tusschen de Hoven van Weenen en Petersburg ten doel heeft gehad. Het Circus-theater te Petersburg is in den nacht van 6 op 7 dezer door brand geheel in de asch gelegd. Naardien dit tooneel voornamelijk door Duitsche schouwspelers bespeeld werd, hebben deze, ten ge- volge van deze ramp hunne voorstellingen vooreerst moeten staken. BRUSSEL den 16 Februarij. De beraadslagingen over de artikelen van het ont- werp van strafvvetboek worden dagelijks voortgezet. Eenige dagen geleden heeft de heer de Theux, de hoofdleider der clericale partij, het woord gevoerd tegen art. 295 e. v.«en zich verklaard voor net on- erwerpeh van de geestelijken aan de gewone^traf- vet en tegen eene speciale wetgevihg op dit punt. ?en amendement van den heer Malou strekt om itraffen te bepalen tegen die geestelijken die open lijk en ter kvvader trouw eene Regeringshandeling, die niet in verband staat met de zedeleer en de gods- dienstafkeuren. De heer Dumortier wilde de gees telijken alleen straffenwanneer zij zich in eene openlijk uitgesprokene redevoering schuldig maken aan een inisdrijf, strafbaar volgens de wet op de drukpers. In de zitting van gisteren heeft de heer Malou zijn amendement nader ontwikkeld. Zijne bedocling is dat de wet strekke om de openbare orde te vrijwaren tegen misbruik der burgerlijke vrijheid, maar dat de geestelijke vrijheid liebbe om teschrijven, wat hij niet openlijk verkoudigt. Zonder te kunnen bepalen wat vreemd is aan zedeleer en godsdienst, meent hij dat men den priester kan heletten zijn uitgebreid en eigenaardig terrein te overschrijden. De heer de Meulenaere sprak voor het beginsel van het amendement, de heer Vervoorn en de minister van binnenlandsche zaken de heer Rogier, hebben er tegen gesproken. In de zitting van heden heeft de heer Verhagen geantwoord op eenige beschuldigende toespelingen door den heer Maloutwee dagen te vorengemaakt op de gedragslijnwelke hij voor 1830 had gevolgden zich daarna verklaard voor bovengenoemde artikelen. De tweede redenaar was de heer Dumortierdiein plaats van over zijn amendement te spreken, zich heeft verdiept in alleriei redeneringen over feiten en grieven uit een vroeger tijdperkwelke hij in vergelijking scheen te willen brengen met hetgeen de tegenwoordige gezindlieid der Regering jegens de geestelijken kenmerkt. LONDEN den 17 Februarij. KOFFIJ vastBrazil 49/ a 51/. SUIKER stil. THEE. Ord. Congo 13 d. RIJST Ballam 8/; Arraean 8/4; andere soorten gedrukt. TIN. Banca 131/6 Straits 129,6. LIJNOLIE 29/6. TALK in loco 52/9. Ter VEEMARKT waren aangevoerd 950 Runderen, 4050 Schapen 90 Kalveren en 180 Varkens. Men besteedde voor Kalveren 6/. LIVERPOOL den 17 Februarij. KATOEN. Heden werden afgedaan 12,000 b. tot onveranderde prijzen. ANTWERPEN den 17 Februarij. KOFFIJ vast. SUIKER gedrukt. GRANEN. Tarwe, witte f 10 roode f 10|. Rogge f 6|. BERLIJN den 17 Februarij. GRANEN. Rogge, Februarij/Maart 45/,Voorjaar 45. OLIE Februarij/Maart 144; Voorjaar 144. SPIRITUS Febr./Maart 19|. Spanje MADRID den 16 Februarij. 1% pc. 30.70; dito 3 pc. 41.50. PARIJS den 17 Februarij. Frankrijk 3 pc. 68.05. Spanje 1% pc. Binnenl. 3 pc. 40. LONDEN den 17 Februarij. Consols 3 pc. 9554 a Spanje ljpct. 30%' dito buitenl. 3 pet. 44% a Mexico 3 pc. 20 Venezuela 4% pc. 43 a 44; dito Uitgest. 16^ WEENEN den 17 Februarij. Nationale Metalliek 5 pc. 77.50. Metalliek 5 pc. 77.70. Wissel Londen f 105. 20. ANTWERPEN den 17 Februarij. Sjianje 1% pc. 29% dito Binnenl. 3 Metalliek 5 pc. 73 dito Nationale 5 pc. 75. vene te bewijzendie gedurende een tijdverloop van 14 jaren als mede-assessor bij die vereeniging. met lust en ijver was werkzaam geweest. ITij was een man. die in zijn leven zoowel de algemeene achting, als die zijner patronen, met wie hij in haudels- betrekkingen stond ten voile verdiende en genoot, en verliest men in hem alzoo een verdienstelijk deel- genoothet Bijbelgenootschaj) een hoogst werkzaam lidzijne weduwe en dochters een liefhebbend en beminnelijk echtgenoot en vader, die tevens alien steun in hem hebben verloren. Nadat het lijk ten grave was gedaald nam een der naaste betrekkingen diep getroffen het woord, schetate in eenvoudige, maar niet minder hartelijke trekken, het groote verlies, hetwelk de familie Hillegondsberg (in het bij zonder) door den dood van dezea waardigen man geleden heeft; te meerdoor treurige herinneringen gekeninerkt, omdat zij nog. binnen een kort tijdverloop onder zware en smartelijke .sterfgevalien gebukt ging; bedankte ten slotte de 9 leden der Bijbelvereeniging en de verdere belang- stellende vrienden voor de laatste eer, den overledene bewezen, en hoopte dat alien nog lang in het leven mogten gespaard blijven. waarmede deze treurige plegtigheid eindigde. pc. 's GRAVENLIAGE den 17 Februarij. Z. M. heeft den generaal Nepveu uitgenoodigd ter bijwoning van de ten Hove plaats te hebben feeste- lijkheden ter gelegenheid van Hoogstdeszelfs verjaar- dag. De generaal zal, bij zijne aankomstalhier, zijnen intrek nemen in het H6tel de l'Europe. II. M. de Koningin heeft gisteren avond het concert Diligentia met Hare tegenwoordigheid vereerd. Men verneemt dat Z. K. H. Prins Hendrik in de volgende maaud een casino zal geven in het h6tel de Oude Doelen. Het heeft II. M. de Koningin-Moeder behaagd 00k aan den heer Lavergne, directeur van de Vau deville Franc;ais te Amsterdameen prachtigen ring te doen toekomen als blijk van tevredenheid over de uitvoering op de onlangs plaats gehad hebbende soirde door de artisten onder de leiding van dien heer. Bij gelegenheid van de viering der verjaardagen van HH. MM. werd gewoonlijk de tent van de littdraire societeit in het Bosch geillumineerd. Door het ongunstige jaargetijde zal nu echter zaturdag avond a. s. eene prachtige gazverlichting voor het gebouw op het Plein worden ontstoken. In deze residentie is aangekomen de heer baron van Tuyll, opperjagermeester van Z.M. den Koning. Naar men verneemt zullen de'troepen van het garnizoen op morgen in de vlakte van Waalsdorp weder groote manoeuvres in het vuur houdenwaarbij Z. K. II. de Prins van Oranje het kommando zal voeren. Heden morgen heeft de heer mr. S. A. Haver- kamp. nieuw benoemd Raadsheer in het Provinciaal Geregtshof in Drenthe, den gevorderden ambtseed in handen van den Voorzitter van den Hoogen Raad afgelegd IT cchtend ten 11 ure zijn de leden van de Tweede Kamer weder in de afdeelingen vergaderd geweest, tot voortzetting van het onderzoek der gis teren medegedeelde wetsontwerpen. ile leden der Tweede Kamer van de Staten- ttieneSial 's rondgedeeld het gedrukte adres van (len Gemeenteraad van Rotterdam, over de rigting van de aan te leggen spoorwegen, en dat van den ker- kera I der Evang. Luthersche gemeente te Utrecht, houc 'nde bezwaren tegen het wetsontwerp op de begr afplaatsen en de begrafeniskosten. V deelden onzen lezers dezer dagen mede een over igtzoowel van de bepalingen als van de begiaselenwaarop het ingediende wetsontwerp tot zam ustelling der regterlijke magt en het beleid der justi ;e rust. Thans zullen wij de hoofddenkbeelden teru; gevendie wij vinden in de algemeene beschou- wing ;nvan welke de Regering hare memorie van toeli hting heeft doen voorafgaan. Wij kunnen die in weinige regels zamen trekken. 1 De Regering is van het hoofddenkbeeld uitgegaan, dat het thans niet meergelijk in 1848, de vraag is; hoe de inrigting der regterlijke collegien zou kunnen nom zoo weinig mogelijk aan de schatkist te istenmaar veeleer wat er zal kunnen en moeten gedaan worden om de kosten voor hen die regt zoeken, te verminderen?" De beantwoording dezer laatste vraag vindt de Regering; 1°, in eene vereenvoudiging van vormen en dus in wijziging van sommige bepa lingen van het Wetboekvan burgerlijke regtvordering, en 2°, in het doen wegvallen van den trap van juris- dictie. Overigens is de Regering slechts bij twee voorname punten blijven stilstaan. In de eerste plaats bij de opdragt van het hooger beroep in burgerlijke zaken aan den Hoogen Raadhetgeen door de Regering en voor de regtzoekenden wenschelijk ein met de Grondwet bestaanbaar wordt geacht Wenschelijk voor de regtzoekendenomdat dan eene instantie vervalt en toch aan hen de waarborg wordt toegekend van een oordeel door den Hoogen Raaddie nu zoo wel over het feitehjke als over het regtspunt beslissen zal. Bestaanbaar met de Grondwet, omdat de Grond wet alle uitspraken der lagere regtscollegien onder- la" werpt aan den Hoogen Raadzonder te bepalen of 5 julij 1859 een vergelijkend examen over de adspi- ranten zal worden gehouden, en dat vo6r den 1 mei 1859 een daartoe strekkend verzoekschrift aan hem Inspecteur vrachtvrij zal moeten worden ingezonden; zullende 11a dat tijdstip geene verzoeken tot toelating tot gemeld examen worden aangenomen, Wij vernemen dat Z. M. de vereischte magtiging heeft verleend om de miliciens der ligting van 1858, welke bij de verschillende korpsen van het leger in reserve zijn gesteldmet 1 april aanstaande in wer- kelijke dienst op te roepenten einde gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden, met bepaling dat de miliciens behoorende tot de reg. kavalerie, het reg. veldartillerie en het reg. rijdende artillerie gedurende den tijd van een jaar en de miliciens behoorende tot de reg. infanterie, de reg. vesting- artillerie, het korps pontonniers en het bataillon mineurs en sappeurs, gedurende den tijd van zes maanden in werkelijke dienst zullen worden gehou den. Voorts moet door Z. M. bepaald zijn dat bij alle korpsen op den 1 julij aanstaande, onder al de miliciens van gemelde ligting, eene loting zal plaats hebbenzoodat het lot beslissewie hunner tot aan- vulling van het ontbrekend getal vrijwilligers onder de wapenen zullen gehouden worden. Op verzoek van de firma Fop Smit Jr. Co., te Nieuw-Lekkerlandis de concessie voor eene stoom- bootdienst tusschen RotterdamAntwerpen en Mann heim, haar verleend bij beschikking van 6 november 1858,,4ngetvokken, en liuiten werking gesteld. Het Provinciaal Gafigtshof in Zuidholland heeft °f ?SP41 zal g^chieden hedenonder het voorzitterschap van den heer mr. J. A. Philipse, den persoon van Iluibrecht Bekkers, MARSEILLE den 16 Februarij. Het Journal de Constantinople bevestigt dat de Porte tegen de verkiezing van Couza geprotesteerd en zich deswegens op de Conferentie beroejien heeft. A olgens de l'resse d'Orient werd de Moldavische deputatie, die de investituur des verkozen Ilospodars verzoeken moet, den 9 dezer in de hoofdstad verwacht. Bijzondere brieven doen gelooven dat zij niet ontvan gen zal worden. 15,000 man staan aan den Donau onder de wapenen. De Rumeliers nemen eene vastberaden houding aan. Tusschen de heeren Bulvver en Prokesch en de Ministers der Porte hadden drukke zamensprekingen plaats. Uit Athene berigt men den 10 dezer hoe de bood- schap van den heer Gladstone en het antwoord van Koningin Victoria waarbij deze weigert den uitge- drukten wensch tot vereeniging derlonische eilanden met Griekenland in te willigendoor het Ionisch Parlement met een somber stilzwijgen zijn aa'ngehoord en dat eene groote meerderheid weigerachtig schijnt te zijn om over de grondwettige hervormingen, door den Lord Oppercommissaris voorgesteld te beraad- slagen. Mogt eene ontbinding der Kamers het ge volg daarvan zijn dit zou meent men te Athene, slechts tot de verkiezing van andere eveneens gezinde leiden. TRIEST den 17 Februarij. Eene depeche uit Jassy meldt. dat Alexander Jan I (kolonel Couza), hospodar van Moldavie en Wallachije, zijnen plegtigen intogt te Bucharest heeft gedaan. Door den Vorst is een decreet uitgevaardigd. waarbij de vereeniging der twee Vorstendommen wordt be- volenmet bepaling dat beide eene Landsvergadering -.ullen hebben, wier zetel te Fokschani is gevestigd. oud 28 jaren, van beroep arbeider te Rhoon, schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting in een ge bouw. van dien aard, dat te voorzien was, dat daardoor menschenlevens in gevaar konden worden gebragt, en hem veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren binnen de stad Dordrecht. De Arrondissements-Regtbanlc alhief heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van de Zwart (vader en zoon) en van der Lubbe, alien van Scheveningen aangeklaagd van verbreking van afsluiting, en hen te dier zake, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld ieder tot eene geldboete van f 25met verdere veroordeeling tot voldoening eener schadevergoeding aan de beleedigde partij ten bedrage van f 10 en verwijzing in al de kosten. De dienstmaagd van den suikerbakker S., die even na haar huwelijk door de justitie was aange- houden, als hebbende zij zich schuldig gemaakt aan het medenemen van eene aanzienlijke hoeveelheid winkelwaren, aan haren meester toebehoorende, is insgelijks bij vonnis van heden door de Regtbank schuldig verklaard aan diefstal jegens haren meester, bij wien zij voor loon in dienst was, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van dertien maanden; 00k in deze zaak heeft de Regtbank het aanwezig zijn van verzachtende omstandigheden aangenomen. Tot afgevaardigde der Ilaagsche subcommissie van de Maatschappij van Weldadigheid, ter bijwoning der te houden algemeene vergadering, die de toekomst dier Maatschappij zal beslissen is door leden en do- uateurs in eene vergaderingheden oji het raadhuis alhier gehouden, gekozen de heer J. K. W. Quarles van Uif'ordsecretaris van de Haagsche subcommissie. Men wil weten, dat de heer d'Hooghe de directie van den Franschen schouwburg heeft erlangd op de drie volgende voorwaarden de directeur zal de be- voegdheid hebben gedurende de zomermaanden het tooneel te sluiten. Geen ander tooueelgezelschap zal gedurende dien tijd, zonder toestemming des directeurs, net tooneel mogen bespelen. De heer d'Hooghe zal de betrekkingen van directeur en het emplooi van eerste bassetadle gelijktijdig vervullen. Bij het einde van het speeljaar is aan den heer d'Hooghe eene gratificatie van 1000 toegezegd. Eindelijk zal de directeur, zonder voorafgaande vergunning van het gemeentebestuur, overal elders tooneelvoorstellingen mogen geven. ROTTERDAM den 17 Februarij. Naar wij vernemen zal 00k de 2de sectie der af- deeling Rotterdam van het Metalen Kruis aanstaanden zaturdag den verjaardag van Z. M. den Koning in hare gewone vergaderzaal door eene bijeenkomst ge denken. integendeel art. 163 uitdrukkelijk zegt volgens de bepalingdoor de wet daaromtrent te maken." In de tweede plaats heeft de Regering zeerbeknop- telijk de redenen uiteengezet, die haar bewogen heb ben het hooger beroep in strafzaken af te schaffen. Hooger beroep in kleine strafzaken toe te latenin zware zaken te weigeren, gelijk hier te Lande sinds vele jaren plaats heeft, acht de Regering eene begin- selloosheid, die niet langer mag voortduren. De Regering meent dat die anomalie weggenomen wordt als men, met opheffing der door de wetenschap sinds lang gemaakte onderscheiding tusschen misdaden en Gelijk men zich herinneren zal heeft de generaal- majoor Schimpf zijn ontslag verzocht als Gouverneur van Suriname. Twee adressen zijn aan den Koning gerigt om Z. M. te verzoeken aan het verlangen van den heer Schimpf geen gehoor te geven. Het eerste adres is geteekend door de leeraren der verschillende gemeenten en het ander door een groot aantal inge- zetenen van Suriname. In beide adressen wordt be- toogd dat de zelfstandigheid en de zeldzame schran- derheid van den tegenwoordigen Gouverneur zijne tegenwoordigheid in de Kolonie juist noodzakeiijk maken om de aanstaande emaucipatie der slaven tot welzijn der Kolonie te doen gedijen. In de 11. maandag gehouden zitting van den Gemeenteraad te Dordrecht is door den Voorzitter aan de orde gesteld de beraadslaging over de Rotterdam- Dordrechtsche spoorweglijn naar aanleiding van het bekende voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer. Nadat de Voorzitter kortelijk in lierinnering gebragt hadwat te dier zake door deze vergadering, de gemengde commissie en het spoorweg- eommitte was geschied, deed hij het voorstel dat de Raad zich bij een ernstig en eerbiedig adres tot Z.M. den Koning zal wenden, met ernstig verzoek, om de lijn van den heer Bredius c. s. te concessioneren. Ter bespoediging dezer hoogst gewigtige aangelegenheid heeft de Voorzitter aan den secretaris opgedragen het concept van zulk een adres te vervaardigen, het welk door hem ter tafel gebragt en na eenige wijzi- gingen in de redactie werd vastgesteld. In dit adres wordt, na eene beknopte geschiedenis der zaakop het hoog belang gewezen zoowel voor Dordrecht als voor Rotterdam en Schiedam en andere steden langs de Maas gelegenbij de lijn, waarvoor door den heer Bredius c. s. concessie is gevraagd, en de aanbieding van aanzienlijke bi jdragen gedaanDe heer Deking Dura achtte het bovendien wenschelijk en deed het voorstel dat Burgemeester en Wethouders in de voigende week bij Z. M. den Koning audientie zullen trachten te verkrijgeu, om de belangen der gemeente bij de bc- doelde lijn mondeling aan te bevelen. Na eenige discussie over dit voorstel tusschen den voorsteller en den Voorzitter, werd besloten aan laatstgenoemde op te dragen pogingen aan te wenden, om aan het voorstel gevolg te geven. Eindelijk werd door den heer de Raadt, uit aanmerking dat deze vergadering zich vroeger ter zake der spoorwegverbinding volgens het project van den heer Bredius, tot de Tweede Kamer gewend heeft, het voorstel gedaan, om zich 00k thans tot die vergadering te wenden met een wanbedrijvende kennisneming van alle misdrijven adres, waarin de bezwarenin°het voorlooniar verslas a o n ,lzivwril Alav. „o o ~4- .1 I 1I 1 1 1 r O aan denzelfden regter opdraagt, over die alle zonder onderscheid door een collegie van 4 leden laat regt spreken, en dan 00k voor alle gelijkelijk het hooger beroep ontzegt. De Regering acht een behoorlijk voorafgaand onderzoek beteren waarborg dan het appel. Intusschen, wanneer wordt voorgesteld om de vonnissen, door den kantonregter uitgesproken appellabel te stellen. dan geschiedt zulks omdat die vonnissen zijn uitspraken van een persoon, die voor de deugdelijkheid zijner beslissing geen voldoenden waarborg geven. Eindelijk nog een woord over de geldelijke uit- komsten der voordragt. Daar vaste ambtenaren van het O. M. bij de kantongeregten worden aangesteld en aan de kantonregters zelven eene vaste bezoldi- ging wordt toegekendmet afschaffing van alle emolumentenzullen de kantongeregten veel meer kosten dan thans. De jaarwedden der griffiers 011- dergaan mede eene matige verhoogingzijn !e tevens de arrondissements-regtbanken alle eene klasse opge- klommen in bezoldigiug. Daar de regtbankeu in het lste arrondissement der provincien worden oj)- geheven. zullen deze voortaan f 129,750 minder kosten dan thans; de raden van justitie zullen f 18,800 meer kosten. De Hooge Raad zal voortaan zijn samiyigesteld uit 16 leden, behalve den voor zitter en twee vice-presidentenzoodat 00k de Hooge Raad f25,000 meer zal kosten dan thans. Daaren- tegen zijn bezuinigingen te wachten 1°, uit de afschaffing der deurwaarders bij de provinciale ge- regtshoven ad 81002°, doordien voortaan slechts kleine onkoslen zullen benoodigd zijn voor 11 raden van justitie, waar die tot dus ver vereiseht werden voor 11 hoven en 11 regtbanken; 3°, uit de ineen- smelting van zeker aantal kantongeregten. Gelijk reeds gisteren is medegedeeld zal alzoo de nieuwe organisatie kosten /l,106,700. tegenover 1,098,300 olgens de bestaande organieke wetten en f 1,032,200 Wij vernemendat de heer B. M. Kool van Kasteel door Bestuurders van het Nederlandsche Zendeling- genootschap benoemd is tot onderwijzer aan de kost- school voor Oost-Indische kinderen alhier. Heden werd het stoffelijk overschot van den heer A. J. van Hillegondsberg alhier, op de algemeene begraafplaats in Krooswijkten grave gebragt. Daar komende vond men de Assessoren van de Bijbel- vereeniging van de wijken 7 en 8, die hetzelve graf- waarts hebben gedragen en die zich aan de familie daartoe hadden aangeboden, om daardoor nog hunne bijzondere hoogachting voor den waardigen afgestor volgens het over 1858. bedrag, uitgetrokken op de begrooting Z. Exc. de Minister van Marine heeft voorloopig bekend gemaakt dat het voornemen bestaat om op 14 maart aanstaande, aan het lokaal van het Ministerie van Marine te 's Gravenhagein het openbaar aan te besteden 1°, het leveren van den in 1859 benoo- digden metselsteen voor den herbouw van het oude dok op het maritime etablissement Willemsoord2°, het gedeeltelijk afbreken van het voornoemde dok en het daar binnen bouwen van een nieuw droos dok. De Inspecteur van de Geneeskundige Dienst der Zeemagt heeft ter kennis gebragt van de ouders of voogden. die voor hunne zonen of pupillen de toelating als kweekeling voor de geneeskundige dienst der zee magt bij 's Rijks Kweekschool vocr Militaire Genees- kundigen te Utrecht mogten verlangen, dat op den aangeroerdbestreden en de belangen der gemeente bij die verbinding krachtig aangedrongen worden. Dit voorstel werd met eenparige stemmen aange nomen en aan den secretaris de redactie van dit adres opgedragen Eergisteren werd te Dordrecht, onder de leiding van het gemengd spoorwegcommittddat uit het Gemeentebestuur en de Kamer van koophandel gekozen waseene vergadering van belangstellenden in de spoorwegverbiuding van Rotterdam over Dordrecht naar Liinburg en den linker-Rhijnoever gehouden. De zeer talnjke opkomst bewees hoe groot gewigt in de zaak wordt gesteld. De heer Burgemeester gaf, als voorzitteveen geschiedkundig overzigt van wat het committe verrigt had om Dordrecht in eene spoor wegverbinding te doen opnemen, en schetste het belang dier stad om uit hare insulaire positie te geraken, zonder hetwelk hij duchtte dat zij geheel uit de rij der handelsteden verdwijnen zou. Ten gevolge van het ongunstig verslag der centrale afdeeling van de Tweede Kamer had de spreker, in overleg met het spoorwegcommitte te Rotterdamgemeend aan de iugezetenen de gelegenheid te moeten verschaffen om van hunne gevoelens over de zaak te doen blijken. De heer Blusse van Oud Alblas stehle voor dat adressen door de ingezetenen aan Z. M. den Koning en de Tweede Kamer gerigt zouden worden en noodigde de vergadering uit te doen blijken hoe zij den wensch deelde dat belangrijke offers uit de gemeentekaster tegemoetkoming in de kosten van aanlegzouden worden toegezegd. Door ondubbelzinnige bewijzen van adhesie werd aan die uitnoodiging voldaan. De heer Bredius gaf vervolgens eenige inliehtingen aan gaande de tegen zijn plan ingebragte finantiele bezwa ren, welke hij zeer overdreven achtte, terwijl hij meende dat het aanbod eener belangrijke bijdrage bij de Tweede Kamer wel zou kunnen wegendoor vermindering van het voor de brug aan den Moerdijk benoodigd cjjfer. Alsnu werd eene commissie van vijf leden benoemd, tot het opstellen van een adres aan Z. M. den Koning, aan de Tweede Kamer en aan den Gemeenteraaden daarna eene commissie van acht leden, die de gehouden vergadering te Rotterdam zal vertegenwoordigen. De spanningwaarin Europa in de laatste dagen verkeert, heeft op de prijzen onzer inlandsche paarden, voor het leger geschikt, grooten invloed. Deze zijn aanmerkelijk gestegen. Een tal van Duitsche koop- lieden loojitzoo schrijft men van Dordrechtonze streken af en besteed voor 4jarige ruinen hooge prijzen. Gisteren heeft de Arrondissements-Regtbank te Dordrecht uitspraak gedaan in de zaak van P. J. v. d. E., gewezen secretaris en waarnemend penningmeester der begrafenisbus onder de zinspreuk Memento Mori, en hemovereenkomstig het requisitoir van het Openbaar Ministerie schuldig verklaard aan het wan- bedrijf van misbruik van vertrouwenen dienvolgens

Rotterdamse Courant | 1859 | | pagina 2