B XNNENLANJD. I GRAAF CAVOUR. Cavour met bijna Koninklijke staatsie plaats gehad, Dc Sardinische troepen en de naiionale garde stonden langs alle stratenwelke de lijkstoet doortrokin twee rijen geschaard. Alle Staatsligchamen vergezelden den lijkstoet. Het korps mariniers was ran Genua gekomen en de genootschappen van de werkende klassen, van de Itabaansche emigratie enz. hadden deputatien uit de provincien gezonden, om mede de treurige plegtigheid bij te wonen. Bijna de ge- heele bevolking der boofdstad sloot zich aan den lijkstoet aan. Herhaaldelyk deed het geschut zich hooren en vele huizen waren met rouwfloers behangen. Garibaldi moet op Caprera ernstig ziek zijn. TURIJN 8 Junij. De Opinione meldt, dat de heer Ricasoli heden bij den Koning zal ontvangen worden. Het blad dringt er op anndat het Ministerie niet veranderd maar aangevuld worde met Ministers voor buitenlandsche zaken en voor marine, en dat het Ministerie het piogramma van Cavour in stand moet houden. NEW-YORK 27 Mei. De Separatisten versterken zich te Manassas en verwachten versterkingen van Richmond. Het getal bondstroepen van Virginie zal met 5000 man ver- meerderd worden. Generaal Buttler heeft de stad Hampton genomen. Te Harper's ferry bevinden zich 10,000 Separatisten. De Bondstroepen zullen eene beweging uitvoeren om hen van Richmond af te snijden. De blokkade van Charleston zou den 23sten hervat worden. Te Fort Monroe zijn eenige prijzen opgebragt. De Bondsleening van negen millioen is volteekend tot 85 pet. LONDEN 8 Junij. Kolonialb Warbn zonder handel. Koper£101. Talk. In loco 53/6. Hbnnkp. Riga Rein 32, Pet. Rein 30. Lijnzaad. Zw. Zee 51/a 52/, Morshansky 51/ a 52/. De stoomschepen Arago en Parana zijn uit New-York aangekomen met tijdingen van 27 mei. Katoen was vast; middl. 13f c. Fondseu prijsh.; Illinois 67}. Wissel op Londen 105% a 106. LIVERPOOL 8 Junij. Katobn. Heden werden 8000 b. verkocht. BERLIJN 8 Junij. 43#; Najaar 46#. Raapolis. Junij Rogqk. Junij 11#; Najaar 11# Spanje 1# pc. Frankrijk 3 pc. Mob. MADRID 7 Junij. 43.60; dito 3 pc. 50.55. PAR1JS 8 Junjj. 67.65; dito 4# pc. 96.40. Cred, 692. Spanje 1# pc. dito binnenl. 3 pc. 49|. LONDEN 8 Junij. De 3 pets. Gecons. 90#. Spanje 1J pc. 43. Portugal 3 pc. 47#. Mexico 3 pc. 21|. Grenada, Uitgest. 5|. Venezuela 4# pc. 18}. Ecuador Nieuwe 1 pc. 11}. WEENEN 8 Junij. Oostenrijk Metall. 5 pc. 68; dito Nat. 5 pc. 79.80. Wissel Londen f 139. FRANKFORT 8 Junij. Oostenrijk Metall. 5 pc. 48}; dito Nation. 5 pc. 56#. Spanje 1% pc. 43#, dito 3 pc. 49#. ANTWERPEN 8 Junij. Oostenrijk Metal]. 5 pc. 49; dito Nation. 5 pc. olgens opgaven van het Ministerie van Finantien tribune had het horenmuzijk van hi t tweede rege- monson Co. verwekt reeds thans veel vertier; meer is aan de verschillende kantoren van s Rijks accijnsen ment infanterie plaats genomen alwaar hetgedurende dan 170 arbeiders en een aantal schippers. ook met- ovei de maand mei jl. op nieuwe rekening ontvangen een groot gedeelte van den avond en later 's nachts selaars van deze plaats, vinden daardoor lan»en tijd aan suiker-accijns een bedrag van 46 901.25%. voor een ontzagchelijk talrijk puhliek verscheidene werk en brood. Men verneemt dat in genoemdeTabriek In de Nieuwe Rotterdamsche Courant leest men °0(nm<,rs "itvoerde. Hoezeer het weder met bijzon- zes stooramachines zullen geplaatst worden. heden het volgende der f?unst'R was werd men tocb v00r zware slagregens In den riacfat van 5 op 6 dezer is een rijtuigmet bewaariJ de markt met haar deftig stadhuis leverde 9 Leydsche studenten binnen het dorp Sassenheim meer'na'en vooral bij eene bengaalsche verlichting, door circa 50 met dikke stokken gewapende mans-j fe" Iaal schouwspel op. Wat eindelijk de koorkerk personen aangehouden, zoodat genoemde studenten, J zo" "fleft deze m alle opzigten goed voldaan; na eerst hevig gestagen te zijnvervolgens, terwijl er heerschte zoodanige orde als men zelden bij - - -- gelijke gelegenheden ziet, als men slechts over weinig ruirnte te beschikken heeft. eenige kaarten kunnen uitgeven. van het orchest zelf was zoodanigdat de gewone godsdienstoefening morgen weder plaats zal kunnen hebben. men hun toeriep je geld of je levenberoofd zijn geworden van al het geld dat zij bij zich hadden, ja zelfs een hunner van zijn horologie en verscheidene van hunne petten. Men verneemt dat deze zaak reeds in handen is van het openbaar ministerie, terwijl het te wenschen is dat het aan deze autoriteit moge gelukken de daders in handen te krijgen." Het Handelsblad zulks overnemende voegt daar nog bijNaar wij vernemen hadden drie andere studenten vroeger een eereboog, door eenige ingezetenen van Sassenheim ter gelegenheid van het huwelijk des burgemeesters aldaar opgerigt, omvergehaald. Het bovengenoemd negental heeft dit naar het schijnt moeten boeten." Ter voorziening in de vacature, welke ontstaan zal door het verleend emeritaat aan den heer P. J. Zijnen predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Vlis singen, is door den kerkeraad dier gemeente het vol gende twaalftal van predikanten opgemaakt: dd. N H. de Graaf, te Apeldoorn N. Osti, te Delfshaven. D. Chantepie de la Saussaye, te Leyden (Waalsch predikant); H. E. Faure, theol. doct., te Kaapstad H. C. Bervoets, te Hengelo; G. A. Fijnvandraat, te Zwartsluis; J. W. Felix, te Nieuwe Tonge; L. G. Creutzberg te Zeyst; P. A. van Toorenenbergen, te Barneveld; L. J. van Rhijn, te Wassenaar; J. J. Richard te Zeyst, en A. Dekkers, te Sluis. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Metslawier en Nijawier (Friesland) ds. W. Reilingh pred. te Lettelbert; te Eerbeek (cl. Arnhem) de kandidaat P. W. van Doom, die dit beroep heeft aangenomen. ROTTERDAM 8 Junij. De Nederlandsche Handel-Maatschappij ouderzoek ingesteld naar beschikbare scheepsruimte voor hare bevrachting van Java of Sumatra terug naar Nederland tot de vracht en bekende 's Gravenhage 8 junij. Z. M. heeft heden in een bijzonder gehoor ontvangen den heer Murphy ten einde aan HD. zijne brieven van rappel aan te bieden, en den heer Pike, nieuw benoemd Gezant der Vereenigde Staten bij het Nederlandsche Hof, ter overhandiging van zijne geloofsbrieven. Men verneemt dat de heer Murphy aanstaanden woensdag deze residentie zal verlaten. Z. M. de Koning vertrekt aanstaanden donderdag uit deze residentie naar Soestdijkter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen. Z. M. zal zich van daar naar het Loo begeven Heden middag heeft weder een buitengewone Ministerraad plaats gehad. Het Provinciaal Geregtshof in Zuidholland heeft heden A. Nolbart, oud 24 jaren, arbeider te Oolt- 56}. j gensplaatschuldig verklaard aan diefstal met geweld ondernomen waardoor sporen van kwetsing zijn ach- tergebleven en zulks op den openbaren weg gevolgd j door poging tot moord (assess nat), welke poging ge- j diend heeft om de ontdekking van den diefstal te voorkomeneen begin van uitvoering heeft gehad en heeft een I alleen door omstandigheden onaf hankelijk van den wil des daders hare uitwerking heeft gemist. Het Hof heeft hem te dier zake veroordeeld tot eene tucht- huisstraf voor den tijd van twaalf jaren met veroor- deeling in de kostenen met bevel dat het mesdat gediend heeft tot het plegen van de misdaad zal worden onbruikbaar gemaakt. Aanstaanden woensjag middag zal in eene de ArrondissementS' alhier worden geinstalleerd de nieuw be- gewone voorwaarden. Dit onderzoek strekt zich uit over de schepenlaatstelijk v6or of op uit. december 1860 in gewone beurtbevrachting aan de Maatschappij beladen, hier te Lande teruggekomenen over de nieuw ge- bouwde schepenvoor de eerste maal voor zoodanige plegtige openbare zitting van bevrachting in aaninerking kotuende, die voor of op Regtbank alhier worden ge'ins uit. april 1861 zijn te water gebragt. De schepen die noemde officier van justitie bij dat regterlijk collegie regtstreeks uit eene der Nederlandsche havens naarljhr. mr. W. M. de Brauw. Java zullen vertrekken, moeten, voor of omstreeks Gisteren is alhier in 64jarigen den 10 julij aanstaande, in de zeehaven tot vertrek leden de heer kunnen zeilklaar liggen. Voor de schepen, reeds op vooruitreis vertrokkenof die in eene huitenlandsche haven liggen om van dahr de reis regtstreeks naar Java te ondernemen, verlangt de Maatschappij de verbind- tenis der reederijen, dat die schepen voor of op den lOden november 1861 ter beschikking van de factory der Nederlandsche Handel-Maatschappij te Batavia zullen worden gesteld. De schriftelijke aanbieding van scheepsruimte wordt v6or of op den 13 junij a. s. ten kantore van de Nederlandsche Handel-Maatschappij ingewacht, en ten kantore van agenten v6or of op 12 junij, des avonds ten 6 ure. De Koning van Pruissen heeftop voordragt van den grootmeester der Johannieter-ordePrins Karl, tot eereridders dier orde benoemd de heereh K. J. G. baron van Hardenbroek, K. G. W. baron van Wassenaer, A. J. U. baron van Wassenaer, W. E. J. baron van Wassenaer en W. A. baron de Constant- Rebecque. Z. M. heeft bewilliging verleend tot wijziging van art. 30 der statuten van de Societeit ter exploitatie der steenkoleninijnen BiquetGorde en Heure-le- Romain. Bij Koninklijk besluit is aan den gewezen cipier van net huis van arrest te Nijmegen, H. J. van der Wedden, een pensioen verleend ten laste van den Staat van 346 'sjaars. De Staatsbladen ns. 2941 behelzen de wetten van den 28sten 11., houdende naturalisatie van G. F. Wille, J. J. Minke. F. W. F. Scholl, A. E. Bauer. H. Wanders, S. Schottner, J. E. Kramer. J. A. Thomas, S. A.Thomas, M. C. Macartich, P. J. F. Bounin. J. A. Durand en A. F. Pratje. Het Staatsblad n.° 42 bevat de wet van den 28sten 11.tot verhooging van hoofdstuk IV der Staatsbe- grooting voor 1861n°. 43 de wet van dezelfde dagteekening, tot onteigening ter verbreeding en ver- lenging der Marschpoortstraat te Zutphen; n°. 44 de wet van gelijke dagteekening, houdende verklaring van algemeen nut van iden aar.leg van voetpaden in de Spnistraat en Vlamingstraat te 's Gravenhage; n°. 45 de wet, mede van den 28sten II., houdende onteigening van perceelen ten behoeve van den aanleg van eenen provincialen weg van Eindhoven, over Woensel en Son, naar St. Oedenrode (Noord- brabant); - en n.° 46 de wet van dezelfde dagteeke ning, tot onteigening van perceelen ten behoeve van den aanleg eener tweede algemeeue begraafplaats te Amsterdam. Met den 17 dezer wordt het Rijks telegraafkantoor te Scheveningen voor den duur van den badtijd met beperkte dagdienst heropend. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau, in aanbouw op 's Rijks werf te Vlissingen, is heden met goed gevolg te water geloopen. Wij vernemen dat van de schepen die gereed worden gemaakt om binnen kort naar de West-Imlien te ver trekken, alleen Zr. Ms. schroefstoomschip Apeldoorn naar Suriname zal gaan en daar aanvankelijk zal ge- stationeerd blijven^ (M. C.) ouderdom over G. J. Vorstman, in leven genees- en heelkundige. De overledene genoot in ruime mate de achting zijner mede-ingezetenendie hij zich dan ook door zijne zeer langdurige en uitgebreide praktijk welverdiend had verworven. Haarlem 7 junij. Gisteren werd aan het Prov. Gouvernement alhier in het openbaar aanbesteedhet verbeteren van jaagwegen, het uitvoeren van voor zieningen aan de boorden, en van eenige timmer- werken langs het Noordhollandsche kanaal, in 5 per ceelen. Het lste perceel aangenomen door J. Schalk te Buiksloot, voor f 15,200; het 2de door Gebr. Jansen te Nieuwe Diep, voor f 8780; het 3de door J. Visser te Marken, voor f 10,429; het 4de door W. van Doom te Haarlem, voor f 11,340. en het 5de door M. Deutekom, te Nieuwe Diep, voor f 8400. Utrecht 8 junij. Gisteren werd aan deze Hoogeschool tot med. doctor bevorderd de heer H G. Maes, van Amsterdam, na verdediging van een Akademisch proefschrift over Torpor retinae. Middelburg 8 junij. De groote verwachting die men koesterde nopens de opvoeringen op den tweeden avond van het Zeeuwsch muzijkfeest heeft niemand teleurgesteld. Elia op Horeb van F. Coenen, door den componist zelven gedirigeerdbragt een ieder in verrukking en behalve een onafgebroken ap- plaudissement viel hem nog een bloemenregen van wege de dames van het koor en de fanfares van het orchest ten deel. Vooral het vijfde koor werd prachtig uitgevoerd de alt had bijzonder gelukkige oogenblikken en de baryton-solo'sthans door eenen dilettant gezongendeelden in de algemeene goed- keuring. Geen wonder datzoodanig gestemd Men delssohn's 95sten psalm hoorende, de geestdrift bij het publiek ten top steeg, waardoor aan het verzoek, om zoo min mogehjk te applaudisseren niet meer te denken viel, hetgeen bijzonder bleek bij het sopraan- duet van mevrouw Offermans van Hove en rae- jufvrouw Mioulet, beiden uit 's Gravenhage. Het tweede gedeelte ving aan met de zesde symphonie (pastorale) van Beethoven die meesterlijk uitge voerd werd hetgeen trouwens van het orchest, zoo als het thans was zamengesteldniet anders ver- wacht kon worden. Hierop volgde de wegslepende Friihlingsbotschaft, van Niels Gade, en eindelijk een sopraan-solo uit het oratorium van Beethovenop zoodanige schitterende wijze uitgevoerd door mevrouw Offermans van Hove, dat zulks voor geene beschrijving vatbaar is. Geen wonder dat haar dan ook te gelijk met den directeur Ceulen de meest mogcl.jk haldc- bewijzen ten deel vielenzoo van het pubhtk als van orchest en koor-persooneelwelk laatste zich bijzonder gelukkig van zijne moeijelijke taak gekweten heeft, waardoor het dan ook mogelijk is geworden dat dit feest in de rij der Zeeuwsche muzijkfeesten met gulden letteren mag worden aangeteekend. Na afloop der uitvoering wachtte een ieder een feest op de groote marktwaar voor de met gas verlichte societeit de noodige ruimte was afgezet, om plaats te nemen ten einde bij te wonen het van wege de stad geschonken vuurwerk. Op eene andere Vlissingen 7 junij. In den nacht van dingsdag op woensdag was cen publiek huis alhier gesloten, omdat men er een huiselijk feest vierde. Eenige ma- trozen klopten er des avonds aan, en schijnen op de weigering om te openen te hebben voorgewend dat beambten van politie den toegang verlangden. De Met diep smartelijke verrassing werd eergisteren door geheel Europa de treurmare vernomenItalie's grootste der- i Staatsmande ziel, de leider der Italiaansche vrijheid- „.w einig en eenkeidsbeweging, graaf Cavour is niet meer! Ver- Gisteien heeft "men no» rassetui was die mare> want men had nog ter naauwernood De zamenstellinS Sehoord of ge'ezen van zijne ziekte, terwijl van doods- dnf do ooioono8evaar geen sprake scheen te zijn; diep smartelijk was zijwant uitgezonderd alleen zijne bitterste vijandende vol-bloed clericalen en legitimistenerkenden en huldigden alien in hem den Staatsman die, met zeldrame begiafd- heden van geest en karakter toegerust, zich met hart en ziel had gewijd aan de wedergeboorte van Italie en ter verwezenlijking van het grootsche denkbeeld; een eenig Italie onder den constitutionelen schepter van Koning Victor Emmanuel, schier het onmogelijke had verrigt. En werkelijk scheen de voltooijing dier wedergeboorte te naderen toen de onverbiddelijke hand des doods kastelem ontsloot daaropin persoqn de deur en werd op Tare'n voor'naTmMem bewerw'TgSe enTal^eruS hetzelfde oogenbhk op verraderlyke wijze aangevallen, van den eenigen man die haar, te midden van nog altijd waarbij hem met een mes eene gevaarl.jke wonde m den onberekenbare moeijelijkhedentot een goed einde scheen onderbuik werd toegebragt, aan de gevolgen waarvan l te kunnen voeren. Arm Italie! uw verlies is ontzettend, de ongelukkige nu reeds is bezweken. Twee andere personen ontvingen mede ernstige verwondingen. De daders zijn in hechtenis genomen. (M. C.) wat daar goeds is en grootsch in uwe zaakde j Voorzienigheid leeft, die het in Hare magt heeft om het ook na dien vreeselijken slag te doen zegevieren! j De ontwikkeling en vestiging der politieke zelfstandigheid van het Koningr(jk Sardinie moge zijn aangevangen na de ..JSontenisse 7 junij. - Gisteren hield de Raad dezer gemeente eene vergadering, diegrootendeelsaan restauratie van 1815 en reeds voor het gewTgtige'jaar 1848 zaken het onderwijs betreffende, gewijd was. Om- meer dan eene belangrijke periode hebben opgeleverd, trent de plaats, waar de nieuw te bouwen school voor hare geheele voltooijing en haar onmiddellijk daarop Kloosterzande, Groenendijk c. a. zal gebouwd worden,1 gevolgde en daarmede verbonden invloed op het lot van werden een paar adressen gelezen van ingezetenen, 8eheel' Italie dagteekent toch eerst van dat jaar, hetwelk die het daaromtrent niet eens zijn. Een dezer adressen, teveas het aanvangspunt is der werkzaamheid van den door heeren Gedeputeerde Staten verzonden om raad Sraa' de Cavour als Staatsman. Geen wonder dusdat en berigt, lokte eene zoo hevige discussie uit, dat de I de aandacht van Europa in de laatste jaren onafgebroken - - - aan die werkzaamheid was vergadering, -voor eenige oogenblikken, veel weg had aa" u.'c "erazaamnem was gewijd. Nu deze zoo plotse- van de Poulsche Landdagen uit den goeden ouden!mg af«ebroken' nu z« noch haren aard, noch in wel eens1 haren omvang, noch vooral eindelijk in hare gevolgen tijd, waar men in plaats van stemmen wel eens nog kan of worden beoordeeld,J wordt men8als ?an oorvijgen gaf. Eindelijk werd met zeven tegen twee zelf gedrongen tot een terugblik op de ontwikkelings- stemmen uitgemaaktdat de Raad bij zijn vroeger geschiedenis van dezen hoogst merkwaardigen man, de besluit persisteerde, en de school aan den zoogenaamden beschrijving en waardering van zijne gewigtigste levens- v v.- jaren voor de toekomst voorbehoudende. Graaf Camillo Benso di Cavour stamde Kruisweg wenschte, 's Hertogenbosch 6 junij. Het voor de oude geschiedenis hoogst belangrijke en rijke archief der stad 's Hertogenbosch is dezer dagen weder verrijkt met de aloude archieven van het voorinalige linnen- en tapijtweversgilde, welks bestaar. reeds uit het begin der 14de eeuw dagteekent; daarbij waren gevoegd het houten naar den Gothischen stijl fraai gesneden zijdelings af van een vorstelijk Savooisch geslacht, en regtstreeks van de graven van Maurienne. Zijne voorvaders waren sints eeuwen in het bezit van zeer uitgebreide bezittingen in de republiek Chieri, niet verre van Turijn. Hij werd geboren den 10 augustus 1810, en door eene zuster van Keizer Napoleon I, de Prinses Maria Paulina Borghese, ten doop gehouden. Zijne eerste opvoeding werd toever- beeld van St. Severius, patroon dier wevers, dat voor trouwd aan den abt Trezet, die hem, den tweeden zoon de reductie der stad (1629) in het altaar van het gilde stond, aan dien beilige toegewijd, geplaatst in de Cathedraal van St. Jan alhier, het vaandel, het zegel en contrazegel en een aantal gilden-penningen. De stad is deze rijke aanwinst verschuldigd aan deu heer Henri J. Vermeulen, laatst hoofd der firma Rovers en Compagnie, tapijt-fabriekanten alhier. Reeds in vorige en ook in dit jaar ontving het archief toezendingen van oude oirkonden en stukken, de stad en de meijerij van's Hertogenbosch betreffende, van de heeren mr. J. B. van der Does de Willebois, C. W. Sterk en mr. C. J. A. van Rijckevorsel. Eergisteren avond had zekere de Groot. opper- man. in de branderij van den heer Coppers alhier, het ongeluk van in den kokenden spoelingbak te vallen, zoodat hij deerlijk verbrand daar uit is ge- haald en reeds gisteren morgen aan de gevolgen over- leden. De ongelukkige laat eene hoog zwangere vrouw en zes kinderen na. Eergisteren ontstond er op de beugelbaan van den herbergier G. Schuurman, in het naburig Vught, tusschen twee jongens eene woordenwisseling, die zoo hoog hep, dat de een den ander met zijn slager een toebragt en hem letterlijk het regteroor afsloeg. De dader, een jongen van 15 jaren, is onmiddellijk in hechtenis genomen en tegen hem is regtsingang met voorloopige aanhouding verleend geworden. Tikl 5 junij. Heden is alhier een huwelijk vol- uit een oud-adellijk geslacht (zijn oudste broeder, de markies Gustavo di Cavour, werd een niet onverdienstelijk geschied- schrijver) voor den militairen stand moest vormen. Voor een oogenblik als page aan het hof gebragt, ont- vlugtte hij echter dien band en vergat de ontevredenheid der zijnen in zijne studien der meetkundeder geschiedenis en der volkenkundewelke plebeische voorliefde niet strekte om hem de gunst der Benso di Cavour te doen i herwinnen. Op twintigjarigen leeftijd verliet hij de militaire school als luitenant der genie. Met weinig ambitie voor het vak toegerustom zijne vrijzinnige gevoelens verdacht en waarschijnlijk belemmerd in zijne bevordering, verwierf hij echter eerst op dertigjarigen leeftijd van een gestrengen vader de vergunning om de epauletten af te leggen en zich op de landgoederen der familie te wijden aan de theoretische en practische studie der landhuishoudkunde. Op eene reis en gedurende een vrij langdurig verblijf in Engelandleerde hij de industriele, handels- en politieke instellingen van dat land kennen en bewonderenhet contrast diep gevoelen, hetwelk zijn vaderland daarmede opleverde en verwierf hij zich door zijne leergierigheid en scherpzinnigheid de achting en vriendschap van een aantal uitstekende mannen op het gebied der wetenschap en der politiek. Verrijkt met een schat van kennis der verschillende volkstoestanden in Europa keerde hij in 1842 naar Turijn terug. Doordrongen van het gewigt ook der stoffelijke ontwikkeling van zijn Vaderland, was hij krachtig behulp- zaam bij de stichting der Societa agraria (maatschappij van landbouw) die al spoedig het middelpunt werd, waar trokken tusschen een weduwenaar van 65 jaren, die de mannen, die ook op elk ander gebied vooruitgang en reeds bij twee vrouwen 27 kinderen gehad heeft, en eene jonge dochter van 34 jaren. Zes dier kinderen zijn nog in leven. Het vreemde van dit huwelijk ontwikkeling voorstonden, elkander ontmoetten. Een van de vruchten van hun gezamenlijk streven was het dagblad II Risorgimento (De opstanding) in 1847 door den graaf bestaat daarin, dat een broeder dezer jonge dochter de Cavau'» met den beroemden schrijver Cesare Balbo nnO"Pricrt. Pn wonrin 7ii it»p# mm onrorkinff van monnan a s voor eenige tnaanden gehuwd is met eene dochter van dezen weduwenaar, zoodat dus de broeder verpligtis opgerigt en waarin zij, met medewerking van mannen als Santa Rosa en Buoncompagniden toenemenden invloed van het journalismus aanwendden om, als orgaan van de T run uvv juuiuuiioiuuj uuiinciiuucil uiu, am i_m ttaau vail UL tegen zijne zuster moeder te zeggen. In September j beiangen en b,hoeften der middelklassen (ondanks de des vorigen jaars is de tweede vrouw van dezen trouw- lustigen Tielenaar gestorven, na welken tijd uit dat huis getrouwd zijn de vader en drie dochters. Lobith 7 juny. Als een bewijs hoe sterk de vernielende kracht is geweest van den op gisteren alhier gevallen stortregen kan dienen dat daardoor den der dezer dagen met zware bazaltsteenen nieuw aangelegde hoofden van den Lobithschen Over- laat geheel is ingestort en bezweken. Yoorwaar eene in het oog loopende krachtsontwikkelingwanneer men weet dat die hoofden moeten dienen om bij hoogen watervloed en ijsgang dien Overlaat binnen zijne grenzen te houden. Zutphen 6 junij. Gisteren morgen passeerden hier het personeel en de paarden der Cirque Wollschlager rer afgehuurde stoomboot Maas, van Dordrecht naar Deventer, en werd de brug alhier door gemelde stoom boot aang.-varen waardoor boot en brug beschadigd werden. Daarop is zij met halven stoou. en met be- hulp van het regterrad voortgesukkeld naar Deventer. Gelukkig dat de paarden zich bednard hidden en vrij stil bleven staananders ware de ramp op de boot en de schade grooter geweest. De passage over de brug is niet gestremd. Gisteren is alhier eene vrouw van drie gezonde zonen bevallen. Hardenberg 5 junij. Heden heeft de verhuring gehad van den Marsch ter beweiding voor 60 koebeesteu en 8 paarden. voor de sora van /"188. 50. Tot heden hebben nog slechts 70 geregtigden ge- teekend in de bekende zaak van de markegronden. Kampen 6 junij. Men verneemt dat in eene in de maand mei jl. alhier gehondene vergadering van de leden der vereeniging tot vinding en daarstelling der middelen tot droogmakiug van den plas genaamd de Koekkoek gelegen in de gemeente IJsseitmuden, en de verdeeling van het Zwijnleger, is besloten, die verdere droogmaking volgens gedaan aanbod op te dragon aan de heeren B. P. G. van Diggelen en L. de Jong alhier, wdke heeren alsnu voor hunne rekening die droogmaking zullen trachten te voltooijen, onder voorwaarde dat zij voor hunne moeite en ver- goeding van kosten alsnog een vierde gedeelte der helft van de respectieve eigenaren van dien plas zullen genieten evenwel niet voor dat de geheele plas drcog en de ondergrond vruchtbaar is opgeleverd. Ommen 6 junij. Het bouwen van de stoom- bleek- en drukkerij te Nijverdal voor de firma Salo- aristocratische namen der schrijvers), het wankelend stelsel van absolutismus te doen vallen en door een ander, heil- zamer voor Volk en Staat, te doen vervangen Daar brak het gewigtige jaar 1848 aan. De van dag tot dag zich sterker openbarende volkswensch naar ver- andering en hervorming verkreeg in 't eind eene bepaalde gedaante, toen op de bijeenkomst van eene deputatie uit Genua met de hoofden der Turijnsche dagbladpersde graaf de Cavour het besluit had doorgedreven om het verlangen naar eene Constitutie aan den Koning kenbaar te maken. Cavour en de kolonel Durando boden het daartoe strekkend verzoekschrift den Koning aandie den 7 februarij 1848 aan den wensch zijns volks gehoor gaf en eene Constitutie verleende. Maar het volk verlangde meer dan de vrijheid en her vorming binnen eigene grenzenhet koesterde den vurigen wensch dat geheel Italie onaf hankelijk mogt worden van Oostenrijksche heerschappijvan Oostenrijkschen invloed. Die wensch werd door de revolutionnaire bewegingen te Milaan door den opstand van Venetie, door de aankomst van talrijke deputatien uit Lombardijeaarigevuurd tot een enthousiasmusdat in 't eind Koning Karel Albert, wiens karakter en ervaringen medebragten dat hjj maar al te spoedig in uitersten verviel, bewoog om aan Oostenrijk den oorlog te verklaren. Die stap en het fiereeigen krachten overschattendeTItalia fara da se vonden bij Cavour gestrenge afkeuiing en krachtige bestrijding. Bij de opening van het Parlement, waarin hij als ver- tegenwoordiger van Turijn was gekozen zag men hem, zonderling genoegzich aansluiten bij eene conservatief- aristocratische partij en, op gevaar af van zijne populariteit te verliezen, als afgevaardigde en als journalist zich tegen het drijven der deraocratie verzetten en onophoudelijk de noodzakelijkheid betoogen voor Italie om zich te verzekeren van de hulp eener groote Mogendheid, liefstvan Engeland, en zijn vertrouwen betuigen op lord Russell en lord Palmerston. Het gevolg bleef niet uit. Door den invloed der demo- craten werd hij, bij eene vernieuwing der Kamer in januarjj 1849, niet herkozen. Daardoor niet afgeschriktbleef hij in de dagbladpers oppositie voeren tegen het nieuwe, de- mocratische ministerie Gioberti. De harde les der nederlaag van Novara was noodig om de juistheid der inzigten van Cavour' te bewijzen. De Kamers verzetten zich tegen de nadeelige vredesvoorwaardenwelke men zich toch moest getroosten er volgde eene ontbinding Massimo d'Azeglio trad als minister op en vond in de nieuw gekozen Kamer steun bij den graaf de Cavour, die b' de veranderde om standigheden zijn mandaatvan afgevaardigde had herwonnen. Nu het gevaar der buitensporigheid voorbij waskeerde de Cavour zich allengs van de conservative regterzijde af, sloot hij zich aan bij het centrum en werd hij de ziel van die meerderheidvoor welke het einddoel van den bezadigden maar onverstoorbaren vooruitgang washet vormen van Sardinie tot den constitutionelen modelstaat

Rotterdamse Courant | 1861 | | pagina 4