- - m L3C3na3riï^ttc y'£ AT <T> AAR. ANNEER Volksonderwijs hield propaganda-avond Korte Kroniek GEMEENTE-PUBLICATIE Jan Schiedam op zijn praatstoel Sport in het kort VLAARDimS KUNSTCENTRUM Christian Ferras en het R.Ph.O. Schaepman's Erfdeel WAARHEEN txm ROTTERDAM Twee wagons ontspoord op Ceintuurbaan NSDAG 21' JANUARI 1953 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD" EERSTE BLAD - PAGINA 3 Hoofdagentschap: Broersvest 3, tcL 68091 v ,r L .M»0sS3i_ Zoals bekend, heeft de Gemeenteraad in 'n Vrijdagavond gehouden vergadering t voorstel van burgemeester en wethou- rs om het terrein aan de Gerrit Verboon- raat, waarop thans het gebouw van de chiedamse Gemeenschap (de VVV-kiosk) aat, te verkopen aan de Amsterdamse ank-Incasso Bank N.V., die er een. monu- éntaal bankgebouw wil doen bouwen aar een ontwerp van het architecten- ureau Kraayvanger te Rotterdam, van de genda afgevoerd. Het was gebleken, dat e aannemerscombinatie SSN reeds ander- alf jaar geleden naar deze grond had ge- eflecteerd. De SSN was toen reeds be- rid, de gevraagde prijs van 110 por m2 e betalen en zou op dat terrein een win- elgalerij van zes winkels, eventueel te amen te verhuren aan één maatschappij, -et er boven achttien woningen bouwen, et het front naar de Gerrit Ver boonstraat, an de Lange Nieuwstraat, tegenover de ■vang. Lutherse Kerk, zouden magazijnen omen met er boven nog enkele woningen. Aanvankelijk werd aan SSN meegedeeld, dat dit terrein in verband met verkeers- roblemen niet te koop was. Later werd gezegd, dat het terrein wel kon worden ge docht maar toen SSN optie op de grond vroeg, kreeg zij van het college van burge meester en wethouders bericht, dat de grond niet zou worden uitgegeven in ver band met verkeersproblemen. Intus sen had SSN", na de mededeling, dat het terrein wel te koop was, het architecten bureau Spruyt en ir Den Butter opdracht gegeven voor het maken van een voorlo pig ontwerp voor de bebouwing, welk ont werp ge hierbij vindt afgebeeld. De aan nemerscombinatie was zeer teleurgesteld over deze gang van zaken, maar stond een voudig stom verbaasd, toen zij vorige week In de dagbladen moest lezen, dat B. en W. aan de Raad voorstelden, bedoeld terrein Wij leven in een. bezeten wereld, en wij weten het, heeft prof Huizinga in 193G ge schreven. En. er is sedert die tijd nog niets veranderd. Kijk maar eens naar het wan trouwen, dat er alom bestaat, Iet eens op de uitingen van de geestelijke stromingen in ons land. Aldus begon de heer 't Hoofd zijn toe spraak, gisteravond in Musis Sacrum tijdens de propaganda-bijeenkomst van Volks onderwijs. De heer 't Hoofd vervolgde; Er is gebrek aan eerbied voor elkenders over tuiging. Dat had toch zo anders kunnen zijn Want de openbare school is de school, die alle geestelijke stromingen overkoepelt, die leert eerbied te hebben voor eikaars mening Daarom moeten wij propaganda maken voor de openbare school, juist nu. Het is te betreuren, dat ons volk zo verdeeld is. Met prof. Van Houten zou spr. willen op merken, dat de openbare school is de open gemeenschap tegenover de gesloten ge meenschap van de bijzondere scholen, van de onderscheidene geestelijke stromingen, die alleen maar in hun eigen kringetje le ven en vanuit hun eigen enge kringetje de zaken bekijken. De openbare school leert het kind met een» brede blik de wereld te betreden en maakt van de mens een waar achtig mens. Spr. deelde mee, dat het open baar onderwijs groeit,' vooral in de grote steden en dat het ledental van de Vereni ging Volksonderwijs in enkele jaren is ge stegen van 0O.OOQ tot 136.QQQ, bewijs ervoor, dat de gedachte aan, de openbare school ge meen goed wordt. Tevoren had de heer J. Vink, afdelings voorzitter, een kort openingswoord gespro ken en daarin in het bijzonder hei welkom toegeroepen tot de heren M. Holl, inspec teur bij het gemeentelijk onderwijs, de be stuursleden van de Federatie Zuid Holland van Volksonderwijs, van. de afdeling Kethel van deze organisatie en van de Centrale Ouderraad. Na de rede heeft het Schiedams Onder wijzers Toneelgezelschap een opvoering ge geven van Fatale druppels, een spannend toneelspel, geschreven door Arnold Ridley,r die ook „De Spooktrein" op zijn naam heeft. Het werd zeer verdienstelijk ten tonele ge bracht door de dames G. Bennis, J. Loe ven—Van Iperen, B. Vennik, P. Akker man—De Roo, A. de Jong, A. v. d. Graaf en. de heren P. Akkerman, M. v. d. Kraan, W. Nesse, A. de Jong, H. Loeven. De regie was ditmaal in handen, van Gerard van Veen. Denk aan uw achterlicht. De politie heeft gisteren in acht gevallen proces verbaal op gemaakt tegen fietsers, die de achterlichtjes van hun flets niet hedden branden- Inbraak. Er is vannacht ingebroken in het kantoor van de Spanjer Handelmij aan de Havendijk. Uit een geldkistje in de can tine is een bedrag van 25.gestolen. Vreemdeling op het balcon gevangen. Te- jen middernacht hoorde mevr. N. gestom- mal op de slaapkamer van haar woning pan de F. Haverschmïdtlaan. Daar lag *n kind te slapen. Mevr. N. spoedde zich naar boven Zij ontdekte in de badkamer de schaduw van een man op de muur en riep de heer N., die zich ihet een gast, de heer Van D., naar hoven begaf. Zij zagen een man op het balcon. die via de achterzijde van de woning naar boven en naar binnen was geklommen. Zij hielden de man gevangen. De poutie werd gewaarschuwd, die hem arresteerde. Het bleek de 24-jarige Engelse zeeman N. te zijp, afkomstig uit Berry en behorende tot de bemanning van het Engelse s.s. Harpagon, dat in reparatie ligt bij Wilton Hijenoord. De man is ter beschikking van de vreemdelingendienst gesteld. Schoorsteenbrand. Vanmorgen is de brand weer met de magirusladder uitgerukt voor het blussen van een schoorsteenbrandje ten huize van G, aan de Korte Achterweg 19a, te verkopen voor 110 per m2 aan de Am sterdamse Bank-Incasso Bank N.V., die er een bankgebouw wilde neerzetten, waarvan wij reeds een ontwerp publiceerden. De Gemeenteraad kon zich niet verenigen met deze wij2e van zaken doen door het college en besloot het voorstel van de agenda af te voeren, opdat alsnog langs normale we gen zaken zouden kunnen worden gedaan. Naar wij - vernemen, heeft de SSN on middellijk na het bekend worden hiervan een schrijven gericht aan Het college van B. en W. met de mededeling, dat zij nog steeds reflecteert naar het terrein aan de Gerrit Verboonstraat en meent, als eerste gegadigde de eerste rechten op dit terrein te hebben. De SSN heeft1 dan ook om nadere inlichtingen verzocht. Sectie invoerrechten en accijnzen en dienst Omzet belasting verplaatst Met ingang van Maandag. 23 Januari rvor- den de sectie Invoerrechten en Accijnzen en de Dienst Omzetbelasting verplaatst van de Westvest 52 naar Grote Markt in het pand nummer 29. Dit pand was eigendom van de Ned. Herv. Gemeente, werd voor pastorie gebruikt en ia later verhuurd aan particulieren. Het stond reeds geruime tijd leeg en is door het Rijk aangekocht. De ver huizing werd noodzakelijk omdat de be huizing aan de Westvest reeds geruime tijd onvoldoende was. Gedeeltelijke herziening van het uit breidingsplan In hoofdzaak voor de 'ge meente Schiedam (Wiihelminahaven en omgeving) en gedeeltelijke intrekking van het uitbreidingsplan in onderdelen „H%t Hoofd". Het hoofd van het gemeentebestuur van Schiedam maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 3? van de Woningwet bekend, dat ingevolge bovengenoemd wets artikel 22 Januari a.s. voor de tijd van veertien dagen ter gemeentesecretarie (afd. Algemene Zaken, Stadhuis) voor een ieder ter inzage zal worden nedergeïegd bet door de gemeenteraad op 16 Januari 1953 vastgestelde: - 1. plan (Wiihelminahaven en omgeving) tot gedeeltelijke herziening van het uit breidingsplan in hoofdzaak voor de ge meente Schiedam 2. plan tot gedeeltelijke intrekking van het uitbreidingsplan in onderdelen „Het Hoofd". Schiedam, 19 Januari 1953. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, J. W. PEEK. Harmonie W.F. Donderdagavond geeft de harmonie Wilton Fijenoord, dirigent de heer Job. F. Paila, een concert in het Passage theater. Na beëindiging van het concert wordt een film vertoond. BIOSCOPEN Monapole Theater: Tot en met Donderdag dagelijks z, 7 en 8 uur: Kindersmokkel (18 jaar). Passage Theater: Heden 8 uur en Donderdag middag 2 uur: De geluidsbarrière. WOENSDAG 21 JANUARI. Geref. Jeugdhuis, 8 uur. A.R. Kiesvereniging Nederland en Oranje. Ledenvergadering. De A.R.-gemeenteraadsledBn bespreken de begro ting 1353 en de voornaamste gebeurtenissen in 1952. Gebouw Chr. Soc. Belangen, 8 uur Jonge Kerk. Lezing. volksgebouw, 8 uur Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond. Filmavond. DONDERDAG 22 JANÜAHl. Passage theater, 8 uur Harmaniegezelschap Wilton Fijenoord. Concert. MusisSacrum, 8 uur Vereniging voor Volks onderwijs, afdeling Schiedam. Propaganda- avond. - Gebouw CJhr, Soc. Belangen, 8 uur Lasdub Schiedam. Filmavond en lezing. Volksgebouw, 8 uur zonnestraal-NW-TBC- fonds. Gezellige avond. Irene B uur Comité OrgelrestauratLefonds Grote Kerk. Samenkomst met medewer- s.ers(sters). Zaal Marijke, 8 uur. College van Collectanten der R.K. Singelkerk. Jaarfeest. Zaal Marijke, 8 uur. Organisatie Morgenland zending. Zendingsavond. Geref. Jeugdhuis. 8 uur. Vxouwencoonte V.U.-huIp. Bijeenkomst. Amstelbron, 8 uur. Het Mobillsatiekruis. Le denvergadering. Wat ieder moet weten ZIEKENHUIZEN. Gemeente Ziekenhuis Nassaulaan. tel. 89128; R.K. Ziekenhuis. Dr Noletstlchting, Dr Nolet- straat, tel. 89411. BIJ ONGELUKKEN. Voor aangifte van ongelukken belle men de G-G. en G.D., tel. 69Z30. NACHTDIENST APOTHEKEN. voor de avond- en nachtdienst geopend Apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 5. Belofte maakt schuld. Ik beloofde, nqg eens op mijn praatstoel terug te keren, ten einde nog wat uit te wijden over het pro bleem, dat de burgemeester en dat ook de nestor van de Gemeenteraad, de heer Poot, aanroerde. Ik bedoel het feit, dat er een kloof is ontstaan tussen burgerij en over heid en dat getracht moet worden die kloof te overbruggen. Er moet, zeiden mr Peek en de heer Poot, belangstelling bij de bur gerij worden gewekt voor de overheid, het werk van die overheid en voor datgene, wat de overheid tot stand brengt. Welnu. Dat probleem is op te lossen! Mits de dagbladen maar volop ln de ge legenheid worden gesteld te schrijven over alles, wat er door de overheid ten behoeve van de burgerij en ten bate van de stads verbetering wordt ondernomen. Nu kunnen de dagbladschrijvers niet elke dag aan de telefoon hangen om aan de bur gemeester, aan de vier wethouders en aan aJJe hoofden van diensten te vragen: „of er nog nieuws" is. Evenmin kon van die schrijvers worden verwacht, dat zij dag ln dag uit de hele stad afstropen om te zien, of er hier of daar wat door de overheid wordt gedaan of hoe ver het met bepaalde overheidswerken staat. Wanneer het het Gemeentebestuur inder daad ernst is in zijn poging, meer belang stelling van de burgerij te wekken voor de overheid, dan zal zij moeten beginnen met het geven van de nodige voor- en inlich tingen. Aan wie? Natuurlijk aan de dagbladschrijvers, die zeker bet Gemeentebestuur zullen helpen. Ik zou voorbeelden noemen, Vorig jaar zijn verscheidene verkeers- verbeteringen aangebracht Pers en publiek kwamen daar pas achter, toen van B. en W. een officieel stuk uitging aan de Raad. Terwijl bet werk werd uitgevoerd, snapte niemand eigenlijk, wat de etraatmakers hier en daar deden. Gevolg: geen interesse. Vorig jaar zijn. verscheidene verkeersver- betermgen aangebracht. Pers en dus publiek binnenstad en met het aanleggen van rio leringen. Van overheidswege werd niet ver teld, wanneer met het werk werd begonnen en nimmer is van overheidswege eens mee gedeeld, hoever het werk stond, wat er nog gedaan moest worden en wanneer het ge reed zou kunnen zijn. Resultaat: geen be langstelling. Elk jaar worden strat.en opnieuw gepla veid. Een urgentie-programma wordt daar voor opgesteld. Nimmer wordt eens verteld, waarom die en die straten wel opnieuw be straat worden en waarom andere straten moeten wachten. Zo is vorig jaar o.m. het begin van de Vlaardingerdijk onderhanden genomen. Het (smalle) middenpad ver dween. Een hele verbetering. Waarom de burgerij niet meegedeeld, het hoe en het waarom? Dan was er over gepraat. Nu niet De burgemeester deelde in zijn Nieuw jaarsrede mee, dat de straatverlichting aan merkelijk Is verbeterd. Nimmer is daar over met een woord gerept Eveneens deelde de burgemeester mee, dat het abattoir tien jaar bestond. Wan neer de dagbladschrijvers dit hadden ge weten, was dat een prachtige aanleiding geweest om nog eens te herinneren aan de toestanden in onze stad voordat er een openbaar slachthuis was, en welk een hy giënische verbetering de overheid tot stand bracht door de bouw van dat abattoir. Nimmer is eens verteld, hoe het stond met de restauratie van de Koopmansbeurs. Dat de Gemeentelijke bouw- en woning- dienst van de Nieuwst raat naar de Koop mansbeurs verhuisde, kon de burgerij al leen lezen uit een gemeente-publicatie. Er worden gas- en waterleidingbuizen gelegd; sleuven worden gegraven ten be hoeve van het leggen van electriciteits- en telefoonkabels. De burgerij vraagt zich af, wat er nu weer aan de hand is. Zij weet van niets. Onder Kethel wordt een nieuw recreatie gebied gemaakt Niemand, die weet, hoe het daarmee thans staat. Er werd vorig jaar begonnen met de uit breiding van de algemene begraafplaats. Het is, dat het treintje enig gevaar ver oorzaakte voor het verkeer van en naar Viaardingen, waardoor er wat deining ont stond. Anders had er misschien tot op dit ogenblik geen regel over in de courant ge staan. De Plantsoendienst verbetert hier, ver betert daar, maakt een prachtige strook langs de Prins Bernhardlaan. Waarom hier over de pers en dus de burgerij niet voor- 'gelicht. Er worden blokken panden gebouwd. Waarom de burgerij met regelmatig op de hoogte gehouden van de stand van zaken, van de panden, die gereed zijn gekomen. Er worden opmetingen gedaan ten be hoeve van verdere stadsuitbreiding. De voetbalvelden van Martinit en DHS moeten worden opgeofferd, omdat er woningen zul len worden gebouwd. Waarom hierover mets verteld. De Gemeente Reinigingsdienst strooit herhaaldelijk bij gladde wegen zand en pekel. Waarom niet regelmatig de burgerij hiervan op de hoogte gebracht Diezelfde dien&t komt in het bezit van nieuw materieel. Men hoort er niets van. Nu ja, als men de voorstellen aan de Raad leest,ontdekt men, dat cr crcdietcn hiervoor eh daarvoor worden verstrekt, maar als toegestane gelden worden uitge geven, leest men er niet van. Het Gemeente-ziekenhuis wordt verrijkt met een nieuwe Röntgenafdeling. Een kar weitje van om en nabij een ton. Geen be richtje, dat de eerste paal is geslagen, geen letter hoe de bouw 2ich ontwikkelt en wan neer die gereed kan zijn. Och, mijnheer, Ik zou zo nog wel een uurtje door kunnen gaan. Ik stop. Ik meen hier meer dan voldoende voorbeelden te hebben gegeven. Had de overheid er voor gezorgd, dat de burgerij regelmatig met dergelijke belang rijke dingen op de hoogte werd gebracht, ongetwijfeld zou die burgerij belangstelling krijgen (en houden) voor allerlei werken, die in de stad door de overheid ten uitvoer worden gelegd, en dus voor de overheid. Die belangstelling komt als men daden ziet, als men er op wordt gewezen, dat nu weer dit, dan weer dat onderhanden wordt ge nomen. Al die dingen behoeven niet te worden meegedeeld in zwaarwichtige persconferen ties, al lijken mij die van tijd tot tijd erg nuttig. Als er via het stadhuis maar „tips", liefst aan de lopende band, worden gegeven, zorgen de journalisten er wèl voor, dat de burgerij wordt voor- en ingelicht. Dan komt die burgerij tot de ontdekking, dat er toch wei wat wordt gedaan. De belangstel ling is er. Mijnheer, ik heb, geloof ik, nog nooit zo lang op mijn praatstoel gezeten. Maar het geeft niets, als al mijn gepraat, in het be lang van onze goede stad, maar uitwerking, maar resultaat heeft. Wat denk je van een „echte" gemeen telijke persdienst of van een secretaris van de burgemeester, die „gevoel voor nieuws" heeft? Mijnheer, dure functies! Wij moeten zuinig zijn. Als B, en W„ als de hoofden van Gemeentediensten maar begrijpen, dat er, om de kloof burgerij—overheid te over bruggen, voorlichting, nieuws moet komen. Dan zij" w'j al een heel eind op streek. HET JAPONNENHUIS, HOOGSTRAAT B8, vraagt JAPONNENNAAISTERS STRIJKSTERS en AFWERKSTERS Prettige werkkring en hoog loon. Het zwarte paard. Voor de competitie van de Rótterdamse Schaakbond werd de wedstrijd Het zwarte paardS.C.S. 2 ge speeld, De voorlopige uitslag was 8—1, in het voordeel van de bezoekers. De afge broken partij A. Kerkhoff—W. Kievit wordt a.s. Donderdag beslist. Het zwarte paard II gaat Donderdag 22 Januari-naar R.S.R. te Rotterdam- Voor de huishoudelijke compe titie zijn gespeeld: J. SchenkW. v. Tricht 10; "W. F- v. Heerendonk—A. Gommel i0, A. v. d. WiltE. Smtrren 0—1- BIJEENKOMSTEN Het R.K. Vrouwengilde heeft gisteravond in Irene een gezellige vergadering gehou den. Na afhandeling der agenda beeft de R.K. toneelvereniging Magna Pete uit Rot terdam de dames vergast op de opvoering van een één-ader. In het Volksgebouw belegde de Vrouwen groep van de Partij van de Arbeid gister avond een bijeenkomst. Dr P. B. Vermey heeft gesproken over het negervra&gstuk in Zuid-Afrika. Hij_ lichtte zijn toespraak toe met lantaarnplaatjes. Eveneens in het Volksgebouw is voor een deel der leden van de Nederlandse Metaal Bedrijfsbond een filmvertoning georgani seerd. Vanavond wordt hetzelfde program ma voor een tweede groep leden gedraaid. Wat dfe Burgerlijke stand meldt Geboren: Franciscus J. B., z. v. D. Bak ker en C. M. Vorstenbos; Hendrikus A., z. v. A. van Eijk en A. Veïdtj Maria C. E. A., d. v. A. J, Oldenburg en C. Panis; Raulus F. M., z. v. W. T. A. Nefkens en E. L. L. Evers. Overleden: M. J. F. Gljtenbcek, 9 j,; M. M. Kemper, 81 j., weduwe van J. J. A, v. d. Berg; C. A. v. Knotsenburg, 82 j. Kunstnieiavs Toonkunst-concert. Zoals gemeld, zal op Dinsdag, 27 Januari het Toonkunst-or kest een concert geven in de R.K. Volks bond. Het programma vermeldt: Eerste pia noconcert van Beethoven (solist notaris A. S. H. A. Blaisse) en Concert voor twee vio len en orkest van Vivaldi (solisten, H. Krommenhoek en L. van Sterrenburg). Wie nog maar net vijftien jaar oud de eerste prijs wint op een solistenconcours te Scheverungen en een jaar later datzelfde doet ia Parijs, moet wel een uitzonderlijk .begaafd violist zijn. Want het is niet aan te nemen, dat twee uit muzikale kopstukken bestaande jury's zich hebben laten inpal men door alleen maar „het wonderkind". Dat de Franse violist Christian Ferras,-die nu tegen de twintig loopt, meer in zijn mars heeft dan alleen maar een enorme dosis techniek, die ten slotte met heel veel studie wel door iedereen te bereiken is, hebben de bezoekers van het concert, dat het Rotter dams Philharmonisch Orkest onder, auspi ciën van het Vlaardings Kunstcentrum gis teravond in de Stadsgehoorzaal heeft gege ven, terdege kunnen horen. Want de „Sym- phonie espagnole" van Edouard Lalo is met de bovengenoemde dosis techniek heel goed zó te spelen, dat men er met open mond naar zit te luisteren en na afloop zegt; „Sjonge, wat een violist is dati" Maar naaat vlolist is deze jonge Fransman ook kunste naar, wat hem trouwens vijf jaar geleden in Scheveningen al van andere soortgeno ten-wonderkinderen onderscheidde, toen hij, als wij het ons goed herinneren, het „Viool concert" van Tsjaikofsky speelde. Ook nu speelde hij niet alleen met zijn vingers, maar tevens met zijn ziel, en men zou, a#- gaande op zijn Zvuderiijk uiterlijk, bijna veronderstellen, dat hij zich tot dit op Spaanse volksmelodieën gebouwde werk wel zeer aangetrokken voelt. De woest uit- laaiende en dan weer ingetoomde harts tocht, de vrolijkheid met toch altijd die ver stilde weemoed er achter, die zo kenmer kend fs voor de Zigeunermuziek, aan welker invloed de Spaanse muziek een groot deel van haar bekoring ontleent, dit alles wist Christian Ferras met een onfeilbaar gevoel voor de juiste nuance in zijn meesterlijke spel te leggen, een spel, dat in hoge mate briljant en 2uiver was, en dat zijn, laten wij maar zeggen „natuurkundige" basis vond in een oude Italiaanse meesterviool met die prachtige donkere klank in de g- en d- snaar, die voor deze muziek zo bijzonder geëigend is. Het helaas niet talrijke publiek bracht de Hoofdagentschap: Smalle Havenstraat 1» tel. 3229, hoek Weathavenkade, De Olympische Turn film De Olympische Spelen in 1952 behoren weer reeds enige tijd tot de historie. Maar de lotgevallen van de Nederlandse deelne mers staan nog vers in het geheugen ge grift. Er is een mooie rolprent gemaakt van de turn-sector, waarop de dikwerf pheno- menale verrichtingen der turners en turn sters voor het sportlievend nageslacht zijn bewaard gebleven. Zowel hier te iand als in. het buitenland trekt „De Olympische Turnfilm" enorme belangstelling. Voor hedenavond wist de G.V, „Hollandia" beslag te leggen op dit filmwerk en de zaal Harmonie zal ook zeker tot de laatste stoel bezet worden. De voor stelling begint hedenavond om half acht en indien er nog plaatsen over zijn, kan men die aan de zaal verkrijgen. VAN HET RECHTE SPOOR. Een bestelauto uit Viaardingen, bestuurd door W. A. O., reed Dinsdagmorgen om halfacht nabij de Broekweg in de zachte berm van de Burg. Fruissïngel. De auto zak te er zodanig in weg, dat een kraanwagen er aan te pas moest komen. PLOTSELING ONWEL GEWORDEN. De 61-jarige A. v. d. P., alhier, werd Dins dag tijdens zijn werkzaamheden in een was serij te Viaardingen getroffen door een hartaanval. Per ambulance is v. d. P. naar het algemeen ziekenhuis overgebracht. JEUGDIGE VANDALEN. De laatste tijd worden herhaaldelijk ver nielingen gepleegd aan verschillende ge bouwtjes in onze stad. Zo werd door onbe kende jongens een bezoek gebracht aan de speeltuin aan de Curasaolaan. Van een werkkeet aan de Soendaiaan werden een deur en enige ruiten vernield, terwijl ook het clubgebouwtje „De Uithoek" van de Ned. Padvinders aan de Geraniumstraat •niet met rust werd gelaten. De politie zal hierop ten strengste toezien en flinke straf fen uitdelen, KORDATE TAXI-ONDERNEMER. Twee 2weedse zeelui zagen Dinsdagnacht een auto staan langs de Oosthavenkade te Viaardingen. Zij voelden wel iets voor een ritje en stapten in de auto. Zij hadden ech ter niet gerekend op de oplettendheid van de havenbeambte J. v. d. Zdie de mannen op verdachte wijze bezig zag Hij belde de politie, die terstond maatregelen nam. Ook was da taxi-ondernemer K, uit Viaardingen gewaarschuwd. Deze passeerde juist de Oosthavenkade en zette de achtervolging in. In de Babberspolder wist K, de auto te ach terhalen en tot stoppen te dwingen. De beide zeelui namen de vlucht, doch werden door K. aangehouden en aan de politie over gegeven. De buitenlandse plezierrijders zijn ingesloten in het bureau van politie, alhier. In de R.K. Kerk aan de Hoogstraat te Viaardingen had gisteravond een .bijeen komst plaats onder de titel „Honderd jaar kromstaf", waar de Burgemeester van Arn hem, de heer Chr. Matser sprak over „Schaepman's Erfdeel". Spr. schetste hierbij de grote figuur van Schaepman, miskend tijdens zijn leven, maar die een erfdeel heeft nagelaten, een programma voor allen die na hem kwamen. De ideeën van Schaep man zijn later uitgewerkt door tal van Ka tholieke politici. Spr, noemde Ruys en No- lens, de leiders in de woelige jaren na de le wereldoorlog. Hij herinnerde aan de sociale wetgeving van Aalbersen, die kon putten uit het erfdeel van de grote doctor. En ook later zijn bet Verschuur, Goseiing e.a., die Schaepman's program als richt snoer kiezen bij hun politiek. En evenzeer •in de na-oorlogse jaren; nog steeds is het de geest van Schaepman, die aanspoort om samen te werken bij de enorme problemen, die thans om een oplossing vragen. Spr. eindigde zijn betoog met een krachtige aan sporing tbt de jongeren, zich te bezinnen op hun taak, die hen in de toekomst wacht, n.t. het werk van Schaepman voort te zet ten. Kapela'an A. W. de Greef leidde de spr. met enkele woorden in, terwijl de R.K. Gemengde Zangver. ,,St. Cecilia" voor een fraaie muzikale omlijsting zorgde, Tor slot zongen allen gezamenlijk „Aan U, o Koning der Eeuwe!" i Vlaardingse be jaartien naar „Limelight" In het Luxor theater word^ Zaterdagmid dag een voorstelling van Chaplin's „Lime light" voor de VIaarding.se ouden van dagen gegeven, welke haiförie aanvangt. Deze filmmiddag wordt door de directie van bo vengenoemd theater aangeboden aan de oudjes, terwijl de gemeent. dienst voor sociale zaken zich met de organisatie heeft belast. Nieuwe cantine „H.V.O." Op de terreinen van het Havenbedrijf „Vlaardingen-Oost1' N.V. kon men bij het passeren over de Schiedamsedijk een nieuw gebouw zien verrijzen. Dit bouwwerk, die nende tot nieuwe captinc ten behoeve van het personeel van de „H.V.O." wordt Maan dag 26 Januari a.s., officieel in gébruik genomen. Vrouwenbond N.V.V. De afdeling Viaardingen van de Vrouwen bond N.V.V, heeft een propaganda-avond belegd op Vrijdag 23 Januari as. in de muziekzaal van het Votksgebouw, Schie- damseweg 12. Aanvang 8 uur. Op deze bij eenkomst zal mevr. Kranenburg een korte inleiding houden. Voorts wordt medewer king verleend door: „Berg en Vrij" en mevr. Don, declamatie. Naar wij vernamen zijn up deze avond ook de heren van harte welkom. Oecumenisch Jeugdeomité in Viaardingen bijeen Maandag 26 Januari wordt in de Jeugd- zaal van het leerkeraadsgebouw der Ned- Herv. Gemeente te Viaardingen, Maassluis- sedijk 5, de maandelijkse bijeenkomst ge houden van het Oecumenisch Jeugdeomité Schiedam, Viaardingen en Maassluis. Aan vang 8 uur. Mevr. E. v. d. Veen zal spreken over haar oecumenische ervaringen. De heer J v. d. Veen, adj. penningmeester van de Oecumenische Jeugdraad in Nederland, leidt de onderlinge bespreking, ten doel hebbende, te komen tot de oprichting van plaatselijke oecumenische jeugdraden. Niét alleen afgevaardigden van alle kerkelijke groeperingen worden, verwacht, maar ook individuele belangstellenden zijn op die bij eenkomst van harte welkom. Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmus Johannes, z. van G. Poesse en J, Commijs; Johanna Maria, d. van A. J. Kuijer en B. van Driel; Dirkje, d. van A. Hoogerwerf en D. Sanders; Maria Johanna Jacoba, d. van J, Boer en W. M. Groen. Gehuwd: Paul Leendert de Jong, 23 3* Pietje van der Burg, 24 j. WOENSDAG. Luxor Theater, 2.30 u. n.m.. „Dossier 212 van Tokto" (14 jaar). Harmonie, 7.30 uur n m., G.V. Hollandia met Olympische TurniiJm Stadsgehoorzaal, 8 uur n.m. Filmavond Viaarü. Best. Bond en Comm. v Volksontwik keling. „De zolfler" (R.K. Jeugdhuis, JouhErtstraat), 3 uur n.m., 14-daagse KajoUersbijeenkomst voor R.K. Jongemannen van 16—23 jaar- Geref. Kleuterschool, Emmastiaat. 8 uur. Re petitie „Be Lofstem". Soli Deo Gloria, B uur n.m, vergadering Ned. Chr. Vrouwenbond BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie en brandweer 2.3.4.5. Ziekendlenst, Hoflaan 9a 2.5 4.1 Tel. 3.2,2.9. Voor een goed dagblad: Bijkan toor Rotterdamsch Nieuwsblad, Smalle Ha venstraat 1, Viaardingen. Bij geen geh. 2.8.S.8, Boterbloemstraat 41. Geopend: Apotheek A, Bot, BillitonJaan telefoon. 4729. jonge kunstenaar een minutenlange geest driftige ovatie, die zeker ook Eduard Fiipse en zijn orkest gold, want zij hebben de so list uitstekend partij gegeven. Na de pauze heeft de „Zesde Symphonie" ofwel „De Pathétique" van Tsjaikofsky de toehoorders in een ademloze spanning ge houden, wat geen wonder is, want het is één van de meest geliefkoosde werken van het orkest, dat in deze zaal zó fraai van klank is, als wij het maar zelden ergens gehoord hebben. En daar Flipse aan deze warmbloedige, melodieuze muziek zijn hart verpand heeft, zweepte hij het orkest tot de hoogst bereikbare prestaties op. Het was een grandioos musiceren, dat een. etorm van applaus ontketende. Het concert is geopend met de Ouverture van de opera „Anacréon, ou 1*Amour fugl- tifr\ van Buigi Cherubïni, die 150 jaar ge leden voor het eerst in de Grand Opéra te Parijs werd opgevoerd, maar geen succes had, waarschijnlijk omdat zij te veel de gemoedsgesteldheid van de componist op dat ogenblik verried, die door een paar onaangenaamheden met Napoleon, bitter te leurgesteld was geworden. Maar de Ouver ture heeft het al die tij op de concertpro gramma's uitgehouden, en zal dat wel blij ven doen, want het is een tintelend, mee slepend en kleurrijk stuk muziek, waarin het langzame crescendo een wonderlijke spanning brengt, welk effect o.a. 'Ro3sini goed van zijn voorganger heeft afgekeken. Ook voor de bezielde vertolking van dit meesterstukje alle eer aan het orkest en zijn leider! G. M. DERSJANT Loop der bevolking in 1952. Het aantal in woners in de gemeente Maasland bedroeg op 1 Januari 1952 totaal 3704 personen, te weten 1790 mannen en 1914 vrouwen. Dit aantal vermeerderde door geboorten met 60 m. en 49 vr. of 109 personen en door vesti ging met 56 m. en 54 vr, of 110 personen. Het aantal inwoners verminderde door overlijden met 16 m. en 5 vr. of 21 personen en door vertrek met 57 m. en 85 vr. of 142 personen. Er werden dus 43 m. en 13 vr. meer opgenomen dan afgevoerd. Het aantal inwoners per 1 Januari 1953 bedroeg dus 1833 m. en 1927 vr. of 3760 personen. In 1952 emigreerden 22 personen, t.w. 13 m. en 9 vr. Er werden 28 huwelijken vol trokken. Echtscheidingen kwamen niet voor. Jeugddienst. A.s. Zondagavond 17 uur zal in de Ned. Herv. Kerk jeugddienst gehou den worden. Als spreker zal optreden ds Ruitenberg uit Westmaas. Onderwerp: „Vrees en, vertrouwen". Dammen, Voor de onderlinge competitie van de damclub DIO werden de volgende partijen gespeeld: Th. Buitelaar—N. Keijzer 1li J. C. Nouwt—Tom Buitelaar 02; J, Bastemeijcr—C. de Vast 2—0W. Doelman— J. Korpershoek 02. Jaarvergadering. Onder voorzitterschap van de heer J.*v. d. Wel hield de afdeling Maasland van de Chr. Boeren- en Tuinders- bond haar jaarlijkse vergadering in de zaal Tavenue. In. het jaarverslag van de secre taris werd gewag gemaakt van een gunstige ontwikkeling in de land- en tuinbouw in 1952, Het aantal leden steeg tot ruim 100. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek dat er een batig saldo m kas was. De aftredende bestuursleden A. Dijkshoorn, J. Moerman en J. v. d. Wel werden herkozen. Na de pauze werden vragengesteld oji al lerlei gebied, welke door de heer J. Aantjes uit Heemstede en. de heer M van Berkel uit Maasland tot volle tevredenheid wer den beantwoord. Waarschijnlijk doordat er een defect was aan het onderstel van een wagon 2ijn gis teravond even na 9 uur twee goederen wagons op de Ceintuurbaan ontspoord. De ontspoorde wagons maakten deel Uit van een trein van negentien wagons, die uit de richting Schiedam kwam. De elfde en twaalfde ontspoorden, maar de koppeling tussen de twaalfde en dertiende brak, waar door de rest niet uit de rail® werd gesleurd,, maar rechtdoor, op een spoor naast de hoofdbaan, in de richting van het D.P.- Station reed. Enige honderden meters ver der kwamen de 2even tot stilstand. Gelukkig had de machinist de ontsporing direct gemerkt, waardoor hij zijn machine 150 meter verder tot stilstand kon brengen. De beide ontspoorde wagons 2ijn niet zo zwaar beschadigd. Doordat de rails werd beschadigd moest het verkeer op de Cein tuurbaan over een spoor worden voortgezet. Vanmorgen was dit nog onveranderd. Veel oponthoud bracht dit echter niet met zich mee. ALARM VERSTOORDE BRANDWEER-VERGADERING Het bestuur van de Vereniging van On derbrandmeesters was gisteravond druk aan het vergaderen in de woning van de heer G. Koornwinder, die kortgeleden tot brand meester is benoemd. Het was de laatste ver gadering, die de heer Koornwinder als lid van de Ver. meemaakte, maar ook deze vergadering is onderbroken door brand alarm Tegen half 10 werd alarm gegeven voor brand in de school aan de Jensius» straat. De onderbrandmeesters snelden weg om slangenwagen 22 op te balen, zeven van hen duwden -de wagen snel naar de Jen- siusstraat, maar er bleek niet veel aan de hand te zijn. Doordat men de klep Open had laten staan was de kachel in één van de lokalen rood-gloeiend geworden. Klepje dicht, wat vuur er uit en de vergadering kon worden hervat. Ook de gereedschaps wagen 2 en slangen wagen 23 waren uitge rukt. Eerste spade voor volkstuin complex in Zuiderparkgordel Maandagmorgen om 10 uur zal wethouder J. Meertens de eerste spade steken voor de aanleg van het eerste definitieve volkstuin complex, dat als lang gekoesterd ideaal in de Zuiderparkgordel op practisehe en eco nomische wijze verwezenlijkt zal worden. De plechtigheid zal geschieden aan de Kromme Zandweg bij de Smïtshoekseweg, tegenover de vroegere kwekerij. Nog meer op zijn kerfstok Zoals wij Maandag schreven had Zater dagavond eeo man j 25 gegrist uit de geld- lade van een café aan de Buitendijk. Men verdacht hiervan de 26-jarige T. L. G- de W., die is aangehouden voor oplichting van een melkhandelaar in IJsselmonde. De politie heeft de man geconfronteerd met dé caféhoudster, die hem direct herkende als de dief, die het geld bad weggegrist. Na val overleden De 9-jarige Marijke Gijtenbeek uit de Lange Achterweg te Schiedam, die Zater dagavond uit het zolderraam is gevallen van de woning van de familie Van G St LI» duinastraat, waar 't speelde Is Maandagmid dag in het gemeenteziekenhuis aan de be komen verwondingen overleden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1953 | | pagina 2