mm ,v> DE FILMS VAN DE WEEK mmm. „De Belangen" bestaat 60 jaar Bij eenkomsten Kunstnieuws Uit het Kethelse Overtrekken Nieuwste Stolen 9. v. d. Bend AT O AAR. ANNEER ORGELS Spoorwegovergang Schiedam Ingezonden stukken Korte Kroniek THE GREATEST SHOW ON EARTH Jungle goud Hij won een prijs Utile Dulci speelt weer SPORT OP ZONDAG Y.V.V. Patrimoniums woningen 2ATEBDAG 24 JANUARI 1S5S ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD EERSTE BLAD - PAGINA 3 Hoofdagentschap: Broersvest 3, tel. 68091 Zondag a.s. bestaat de Vereniging tot be vordering van. de belangen der Ned. Herv. Kerk te Schiedam zestig jaar- Dit feit zal worden herdacht tijdens het jaarfeest, dat vermoedelijk in April in Irene zal -worden gevierd. Voorgeschiedenis In 1886 ontbrandde de kerkelijke strijd, die leidde tot een uittocht van een deel der lidmaten uit de Ned. Herv. Kerk. Ook Schiedam werd door de Doleantie beroerd. Weldra werd te Rotterdam <n.l. in 1888) op gericht een Vereniging tot behoud. DU was voor enige kerkeraadsleden van de Ned. Herv. Kerk hier ter stede, zomede voor enige leden van het Kiescollege en enkele gemeenteleden, onder wie de „Vrienden van de Waarheid, een organisatie, die des tijds het oude Verenigingslokaal aan de Broersvest gebruikte voor hun evangeli satie-arbeid, aanleiding om te overvJegen, ook in onze stad een soortgelijke vereniging op te richten. Het initiatief daartoe ging in feite uit van de heren C. Plooij en dr P. Ia VeTge. Het resultaat wasi dat op 25 Januari 1893 de Vereniging tot behartiging van de belangen der Ned. Herv, Kerk, kort weg „De Belangen" genaamd, werd opge richt. Doelstelling De doelstelling van de vereniging, vastge legd in de statuten, was ten-eerste de pre diking van alleen het Evangelie van „de Kerk der Vaderen" en ten tweede het voor zien in de behoeften en de sociale noden van de leden. De sociale taak werd weldra overgenomen door de korte tijd later opge richte Chr, Nat, Werkmansbond, met welkè hond „De Belangen" steeds in verbinding bleef. Zo kon „De Belangen." zich onver deeld wijden aan. wat in haar naam wordt uitgedrukt, de belangen van de Ned, Herv, Kerk. Uit de geschiedenis De vereniging heeft deze belangen behar- Gemeente-avond N.P.B. Zeer groot was de belangstelling voor de derde gemeente- avond van dit seizoen, die het bestuur van de Geloofsgemeenschap Nederlandse Pro testantenbond, afdeling Schiedam, gisteren heeft gehouden In het kerkgebouw aan de Westvest. Nadat op de twee voorgaande gemeente-avonden ds P. J. Barnouw had gesproken, was het ditmaal de beurt aan ds J. B. Scbouwink om een toespraak te hou den, Hij deed dit als inleiding tot de film, die werd vertoond, nl.: Grazige weiden. Ds Schouwink lichtte deze film toe, wees op de diepe betekenis van de inhoud en op de be doelingen van degenen, die deze film heb ben gemaakt, P.p.S.C. Al gaat het dan met het eerste elftal van PPSC in de Zaterdagmiddagcom petitie niet zo best, de geest in de vereni ging is uitstekend. Dat werd gisteravond bewezen, toen de contactcommissie in Musis Sacrum een bijeenkomst had belegd, waarop de reciteervereniging Geron het alleraar digste en. bekende blijspel: In het witte paard, opvoerde. De voorzitter, de heer J. Kooijman, kon o.m. tal van oud-leden en oudere leden, die de voetbalschoenen al I&tig aan de willigen hadden gehangen, het welkom toeroepen Hij bracht dank aan de contactcommissie voor het beLeggen van deze avond en aan Geron voor de (belange- iote) medewerking. Geron heeft onder regie van Joh. Linkels hel blijspel reeds eerder door haar opge voerd, weer vlot ten tonele gebracht In een verzorgd decor. Het succes was groot; er was veel applaus. Vios. De Evangelisatie, uitgaande van de Geref. kerk, beschikt in'Schiedam-Oost over een mondaccordeongezelschap, Vios ge naamd. Dit gezelschap, dat speelt onder lei ding van de heer J. v. d. Wouden uit Rot terdam, bestaat twee jaar en dit feit is gis teravond in Irene gevierd met een feeste lijke uitvoering. Er werd keurig gemusi ceerd en ter tff wisseling was er wat „toneel- Werk". Tentoonstelling. Op Vrijdag 30 Januari i'S. zal in de aula van het Stedelijk Museum ten tentoonstelling worden geopend van prenten van Wout van Ileusden. De exposi tie omvat ongeveer honderd exemplaren. De tentoonstelling zal duren tot 16 Februari. De heer St. de Vries zal bij de opening een inleiding houden. Het Kamermuziek- «nsemble, bestaande uit Corrle van der Wel, piano, Beb van. der Valk, viool. Bob van der Wel, viool en Wijnand Sengers, cello, zal tijdens de openingsplechtigheid musiceren. Concert. Woensdag 28 Januari a.s. zal In aula een museumconcert worden gege ven voor de „vrienden van het museum". Aan dit concert werken mee Beatrice Mac Fenzie, sopraan en Thelma van Breemen, piano. Uitgevoerd worden werken van Mozart, Brahms, Chopin, Fauré, Debusay er. Pouienc. Kerknieuws - Zendingsavond. In de Chr. Geref. kerk aan de Warande, hoek Burgemeester Knap- peitlaan zal Woensdag a.s. om 8 uur zendingsavond warden belegd. Ds J. C. Ravenswaalj uit Scheveningen zal spreken ©ver: Wij keren ons tot de Heidenen. tlgd door het behandelen van voornamelijk kerkelijke vraagstukken; het in brede kring aansporen en opwekken van de gemeente leden om van hun rechten gebruik te maken en hun verplichtingen na te komen; het houden van bijeenkomsten voor de leden of met alle lidmaten, van de Ned. Herv. Kerk ter gelegenheid van kerkelijke of na tionale gedenkdagen; het houden van kin- derkerken en bijbellezingen; bet exploite ren van gebouwen voor eigen gebruik en ten dienste van andere verenigingen, die ztch op Christelijk, phllantroplsch en/of cul turele arbeid bewegen dan wel ten doel hebben Oranjeliefde aan te kweken en het nationale bewustzijn te stimuleren. Door de grotere activiteit van het kerke lijk- en verenigingsleven heeft „De Belan gen" zich de laatste jaren in hoofdzaak toe gelegd op de exploitatie van Irene, Gebouw Irene stond aanvankelijk aan de Korte Ha ven ter plaatse, waar later de uitbreiding van de drukkerij Roelants is gebouwd. Dit gebouw werd tijdens de eerste wereldoorlog bezet door de Polen en de vereniging ver kocht het aan het Russische Consulaat, Tij delijk werd Irene gevestigd in de boven- lokaliteiten van het voormalige Bevolkings bureau aan de Schoolstraat, hoek Nassau laan. Inmiddels werd Het pand Grote Markt 12 aangekocht en ingericht. Bovendien kreeg de vereniging in exploitatie het oude Ver enigingslokaal aan de Broersvest, dat in 1931 werd gesloopt ten behoeve van de 'bauw van de Passage, Het was een oud ge bouw, maar velen hebben daaraan dierbare herinneringen. Irene aan de Grote Markt werd weldra te klein. Het pand werd ver bouwd, in 1926 gerestaureerd, maar doordat meer en meer verenigingen er gebruik van gingen maken, terwijl het ledental van die verenigingen mede door de groei van de stad, steeds groter werd, voldeed het niet meer. Het bestuur slaagde er toen in, een herenhuis aan de Nieuwe Haven te ko pen. Daarin werd Irene gevestigd, In#de tuin achter dat herenhuis werd in 1933 naar een ontwerp van wijlen architect A. Stah- lie door dc firma J. Mak en Zoon de grote zaal gebouwd, welke zaal, mede door de moderniseringen, die daar de laatste jaren zijn aangebracht, o.m. wat betreft toneel accommodatie en het bauwen van een filmcabme, gerekend mag warden tot de modernste zalen van onze stad, plaats bie dend aan ruim 400 bezoekers. De taak van de vereniging is in de loop van de jaren veel veranderd. Lange tijd deed „De Belangen" kerkewerk in de let terlijke betekenis van het woord, o.m. door het organiseren van kinderkerken, Hervor mingsdiensten op 31 October, kerkdiensten Op Koninginnedag enz. In de loop der jaren heeft echter de kerkeraad verscheidene werkzaamheden tot zich getrokken, zodat „De Belangen" zich tegenwoordig in hoofd zaak bepaalt tot het exploiteren van Irene. Toch behoudt de vereniging baar recht van bestaan, al was het alleen maar om de ex ploitatie van Irene. Maar bovendien blijft zij dienen en bevorderen de belangen van de Ned. Herv. Kerk, wil zij blijven bewaren bet geestelijk bezit en blijven opbouwen de „Kerk der Vaderen", zoals dit in de sta tuten staat geschreven. Burgemeesterskamer in Museum Enige tijd geleden verleende de Gemeente raad een crediet voor de restauratie van de burgemeesterskamer in het stadhuis. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling, tijdens de restauratiewerkzaamheden de kamer van de conservator van het ste delijk museum aan de Hoogstraat tijdelijk ia te richten als werkkamer voor de bur gemeester. Werkliedenvereniging. De werkliedenver eniging tot ondersteuning bij ziekte beeft In De Vriendschap de jaarvergadering ge houden onder leiding van de voorzitter, de heer M. Dijkshoorn. In het afgelopen jaar zijn uitgegeven 167 ziekenbriefjes voor 995 dagen. De uitkering bedroeg 1113. Het le dental bedraagt 98 en aan reserve is ge kweekt 4000. De aftredende bestuursleden zijn herkozen. Het bestuur van de zuster vereniging uit Schipluiden woonde de ver gadering bij. Met deze zustervereniging wordt nauw contact onderhouden. Dank werd gebracht aan de adviserend genees heer, dr v. d. Kuy, van Clubs, Stoelen, Bank stellen. Prijsopgaaf vooruit, 1 week klaar. P 1 A X E Meubelstoffeerder^ t'o. Stadhuis, Schiedam. Let op de naam, die U reeds kent. Westhavenplaats 33, Vlaardingen, telefoon 2481. bioscopen Mcnopoie Theater: Heden 7 ert fl uur; Zon dag 3, S. 7 en 9 uur; Maandag Z, 1 en e uur: Jungle goud (14 jaar); Dinsdag t.e.m. Donderdag dagelijks 2, 7 en 9 uux; Tripolis (14 jaar). Passage Theater: Heden 8.45 en 9.15 uur; Zon dag 1.30, 4, 6.45 en 9.15 uur; Maandag Le.m. Woensdag dagelijks 2 en 8 uur; Donderdagmid dag 2 uur: The greatest show on earth (14 jaar.) ZATERDAG 24 JANÜAKL fit Joris Doele 6-uur. Ongeorganiseerde jeugd. Filmvertoning voor jongelui van 11—13 jaar; 8 uur filmavond voor jongelui van 14 jaar en ouder. Irene, 7.30 uur. jongensclub Davld en Ben jamin. Jaarfeest. Spartfondsenhad, 7.45 uur. .personeelsvereni ging Wilton-Fljenoord, afdeling Zwemmen. On derlinge zwemwedstrijden. X'olksgfibouw, S uur. Toneelgroep Comedla. Toneelavond. Musis Sacrum, 8 uur. Rotterdamse Belangen- commissie Ouden van Dagen uit Mathenesse. Cabaret-voorstelling. Geref. jeugdhuis, 8 uur, Geref. Jeugdver band. Vraagavond. R.K. Volksbond, 8 uur. Personeelsvereniging Baronie. Feestavond. Ti vol i, 8 uur. Personeelsvereniging Hadef. Feestavond. ZONDAG 25 JANUARI. Musis Sacrum 10.30 uur. HumanHtiseh Ver bond, Gemeenschap Schiedam. Lezing. "Tlvoll, 8 uur. Ontspanningsvereniging Amigo. Clubavond. K.K.. Verenigingsgebouw Kethel, 8 uur. St Radboud. Concert. DINSDAG 21 JANUARI. rlK. Volksbond 8 uur. Toonkunst-orkest. Concert. Wat ieder moet weten ZIEKENHUIZEN. Gemeente Ziekenhuis Nassaulaan, tet. 8912G; R.K. Ziekenhuis. Dr Noletstichtlng, Dr Nolet- straat, tcL 69411. BIJ ONGELUKKEN. Voor aangifte van ongelukken b«L* men de G.G. en G.D., tel. 68290. NACHTDIENST APOTHEKEN. Voor de avond- en nachtdienst geopend Apotheek Rembrandt, Rembrandtïaaa 5, (Advertentie) HOUTMAN SINGEL 114—116, SCHJEDA1 Sedert Jaren vertrouwd adres. Kamer van Koophandel adresseert aan de Minister De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden Maas heeft een schrijven gezonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat, waarin gewezen wordt op de onhoudbare toestand die is ontstaan bij de spoorwegovergang van Schiedam naar Overschie. Ten noorden van. de spoorbaan breiden Schiedam en Rotterdam hun indus triegebieden uit. hetgeen betekent een toe name van het verkeer: de frequentie van het spoorwegverkeer wordt opgevoerd en de overweg zal een steeds grotere belem mering vormen voor het immer drukker wordende verkeer. Reeds enige tijd gele den waren de spoorbomen 42 pet van de tijd gesloten. De Spoorwegen hebben toege zegd enige verbetering te zullen aanbren gen. Een verhoogd perron is ontworpen met afzonderlijke sporen voor de richting Delft, met onder de sporen een „tunnel" voor de Overschieseweg. Dit zou, naar de K.V.K. meent, inderdaad een verbetering rijn, maar voor de naaste toekomst geen afdoen de oplossing vormen. De K.V.K. meent, dat ook het baanvak Schiedam—Vlaardingen omhoog moet worden gebracht met even eens een „tunnel" voor de Overschieseweg. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Het openluchttheater moet er komen Met schrik en ontsteltenis las ik gister avond in het Nieuwsblad, dat. een klein groepje Tuinlaan- en Lange Nieuwstraat- bewoners proberen de bouw van een open luchttheater te verhinderen. Schiedam mers, laten wij allen, die voorstanders van dit openluchttheater zijn, een actie ont ketenen, die de stad tal doen daveren.. Laten wij gezamenlijk onze stem verheffen vóór de bouw van dit zo broodnodige openluchttheater. Zouden een paar inge zetenen onzer stad iets tegen kunnen hou-, den, wat duizenden wensen en waaraan de Gemeenteraad, bestaande uit onze "ver tegenwoordigers, met op een na algemene stemmen zijn fiat heeft gegeven? Wie, or ganiseert op korte ermljn deze actie? Er is haast bij. Ik doe meel VOORSTANDER. Vóór een amphitheater Eerlijk wil ik bekennen, dat ik indertijd weinig voelde voor een cultureel centrum, dat m.f. niet te exploiteren, zou zijn. Maar ik ben een voorstander van een amphi theater voor dat prachtige S.G.-conceri- podium in de Plantage, waar duizenden Schiedammers zich zouden kunnen laven aan culturele manifestaties, manifestaties, die de opposanten zelf waarschijnlijk bui ten Schiedam en misschien wel buiten de landsgrenzen opzoeken, omdat zij daarvoor de middelen bezitten en wat duizenden en duizenden Schiedammers niet kunnen doen, terwijl zij haken naar enig cultureel genot. Het zou treurig zijn, wanneer en kelen zouden kunnen tegenhouden wat duizenden verlangen. Is dat democratie? J. S. Laat de moed niet zakken Hoe is het mogelijk, dat enkele Schie dammers, geboren en getogen in onze stad, al weer roet in het eten proberen te gooien met hun actie tegen de bouw van een openluchttheater. Hebben die geen begrip voor de eisen van deze tijd, voor de noden en verlangens van de Schiedamse burgerij/ voor de noodzakelijkheid om alles in het werk te stellen de culturele ontwikkeling te bevoredren. Denken zij uitsluitend en alleen aan zichzelf? Hoe de uitspraak ook moge zijn, bestuur van de Schiedamse Ge meenschap, iaat de moed niet zakken. Weet u geschraagd door het overgrote deel der burgerij, dat met eerbied en bewonde ring uw activiteiten in het belang van gans Schiedam gadeslaat en daar van harte van profiteert. Ga voort, ondanks teleur stellingen en tegenwerking. Uw werk zal ten slotte worden beloond. Op de duur kan men geen enkele vooruitgang tegenhouden. De historie leert dit. C. B. Weer terecht. De politie heeft het 19- jarlge meisje J. H. uit de Lange Kerk straat en het even oude meisje J. P. S. uit de Fabristraat opgespoord, die sedert en kele dagen werden vermist. Overreden. Gisteravond is in de Lange Kerkstraat het S-jarige meisje A. T. B., wonende in het Doelehofje, bij het over steken aangereden door een motorrijwiel. De bestuurder reed na het ongeval door. Het kind kreeg een lichte hersenschudding. —^Inbraak. Er is ingebroken in de cantine van het sportterrein Havendijk; 15 flessen limonade worden vermist. Dat ging niet door. Een agent van politie heeft een 12- en een 13-jarig jongetje naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De jongens probeerden met Amerikaanse centen uit een automaat pakjes sigaretten te krijgen. Landbouwhogeschool, Wegenis gen. Ge slaagd voor het candldaatsexamen tropi sche bosbouw de heer H. F. Gelens, alhier. Advertentie) Laat elke week wat spaargeld door ons weghalenl Geef 1< op 1»1J onze AFÏ1A.VI,WIF.\ST. SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM Hoofdkantoor: Lange Haven 80 Na de première van: The greatest show on earth, een vijftal weken geleden tn Arena, begon de Nieuwsblad-redacteur, die over deze film schreef, zijn critiek aldus: Niet minder dan twee en een kwart uur heeft regisseur Cecil B. de Mille nodig ge had om enigszins de bekoring, de sensatie en de duizelende afwisseling van „The Greatest Show on Earth" het RInglirg Bros-Barnum and Bailey-circus op de film, duidelijk en aannemelijk te maken. Met de rusteloze gretigheid van de mot, die In de voedselovervloed van een nieuwe overjas nauwelijks weet, waar te happen, heeft de Technicolercamera door deze won dere wereld van bluf, show en spektakel gezworven met als resultaat, dat de Ne derlandse toeschouwer zucht: „Wat zijn deze circussen dan toch een-stuk knusser en gezelliger". Maar ook: „Wat is dat alles groots en indrukwekkend, daar in The Greatst Show on Earth I" Na" uitvoerig tal van onderdelen te heb ben belicht, besloot hij: In opwinding, kleur, tempo èn verhaal overtreft deze kolossale circusfilm alle andere, welke voordien zijn vervaardigd. En van bijzon dere waarde is het. dat de regisseur zélf zich niet door het gigantische van dit be drijf heeft laten overbluffen, maar er het kinderlijke en het soms ongewildkomische van heeft gezieru Jungle-films zijn, vooral bij een zeker deel van het bioscoopgaand publiek, erg in trek. Welnu, dit deel kan zijn hart ophalen wanneer hgt gaat zien naar: Jungle Goud. Steve Singleton, een avontuurlijke kapitein van een schoener, wordt door toedoen van een gemeen" individu, Johnson in de ge vangenis geworpen. Die Johnson slaagt er bovendien in, voor een koopje de schoener te.kopen. Als Steve vrij komt, gaat hij op zoek naar Johnson, samen met twee andere kerels, knapen van minder goede inborst. Het Jungie-avontuur begint, dat eindigt met een elimineren van de boeven en een Steve, die „het geluk" (een lieve jonge dame) heeft gevonden. Maar ook een grote buit. Tot en met Maandag in het Monopole Theater (14 jaar). Deze voortreffelijke film draait deze week in het Passage Theater (toegang 14 jaar). Men lette op de gewijzigde aanvangs- uren. Wat de Burgerlijke Stand meldt Geboren: Johannes z. v. J. v. d. Velden en M. L. Stelïaard, Leonarda J. d. v. H. L. Lips en J. Th. v. d. Krogt, Geboren: Faulus F. z. v. H. G. Leenders en A, M. Over de Vest; Anna G. d. v. P. v. Vooren en A, G. Eikeienboom; Arij M. A. z. v. J. A. Cramer en M. van Dijk; Johan z. v, J. v. d. Velden en C. L. M. van Leeuwen Ondertrouwd: A. Bonte 23 en S, A. v, d. Klundert 19 j., A. Bijloo 24 j. en W. C, de Pater 26 j., H, W. J. Coïlignon 25 j. en J. A. Tavenier 24 j„ A, Th. Geeve 23 j. en A. v. d, Stel 19 j., P. J. Klaasse 24 j. en H. Zwaan 25 j., J. G. de Ridder 27 j. en W. E. Hatenboer 22 j., C. A. Schravesande 2? j. en M. J. Bontenbal 23 j., L. Schultinge 21 j. en A W. Prins 23 j., P. W. Slavenburg 27 j, en J. C. Kop 26 jM D de Vries 31 j. en C. v d. Gruiter 26 j., J. G. van Wamelen 26 j. en H„ J. Bezemer 24 j., P. M. Wanten 24 j. en J. H. L. Schaap 23 j., J. J, C. Wuisman 24 j. en M. A. Th, Ruigrok 21 j., W. van Wijk 29 j. en M. A. de Lange 27 j., R. Zeil- stra 24 j, en J, 'poot 21 j. Gehuwd: J. v, d. Hoek 42 j. en J. J. v. Noortwijk 21 j., J. Troost 27 j, en C. J. Soe- ters 22 j. Overleden: C. M, Biom, 13 J„ S. Nauta, 86 j., P. Sies 48 j., vr. van G. van. Waarde. Overleden: J. van Gils, 77 jr vr. van J. "W. C. Coenen; N. A. Rietveld, 4 maanden. Wordt Mueis Sacrum verbouwd? Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van de directie van Musis Sacrum, de grote zaal, die thans plaats biedt aan 428 personen, door verbouwing te vergroten tot een zaal met 600 tot 700 zitplaatsen. Bo vendien zou dan de toneelopening worden vergroot. Besprekingen hierover, worden reeds gevoerd. Indien de plannen tot uit voering komen, moeten deze voor de aan vang van het nieuwe seizoen, in September van dit jaar, zijn verwezenlijkt, De opzet zou rijn, door een technisch snufje de ver grote zaal ook geschikt te maken voor bij eenkomsten voor plm. 420 bezoekers, zon der dat die zich in de grote ruimte „verlo ren" zouden voelen. De heer A. J. Zeuger, kantoorbediende, werkzaam bij de Schiedamse werktuigen- fabriek aan de Zijlstraat, heeft deelge nomen aan een prijsvraag, uitgeschreven door The Voice of America. Er moest een antwoord worden gegeven op de vraag hoe men Individueel het best kan heljpen bij de opbouw van de wereldvrede. Het antwoord, dat de heer Beuger gaf, werd bekroond en Maandag om half elf zal ten kantore van genoemd bedrijf de prijs, een verzameling gramofoonplaten, worden uit reikt. Ten bate van de Gezondheids- kolonies Op Zaterdag 14 Februari a.s. 's avond 8 uur zal de Schiedamse Toneelvereniging „Utile Dulci" een weldadigheidsvoorsteliing geven In de R.K. Volksbond, Lange Haven 71 alhier en wel ten bate van de „Schiedamse Gezondhefdskoionies". Opgevoerd zal wor den „Laura" een spel in 3 bedrijven door Vera Caspary en George Sklax, dat reeds met groot succes door het beroepstoneel werd gegeven en het publiek ten zeerste zal bevredigen. Het „Utile Duici" strijkje onder leiding van de heer P.^Maas Geeste- ranus zal medewerking verlenen. De spei- leiding is in handen van de beroepsregis seur, de heer Ah. van Vegten. Vit het Schiedamse Sportleven Het ziet er niet naar uit, dat Zondag op nieuw het weer als spelbreker zat optreden en dus mag redelijkerwijs worden ver wacht, dat de onderscheidene competities normaal zullen kunnen verlopen. Om met voetbal te beginnen, in het SVV- kamp is men wat optimistischer gestemd, nu Jan van Schijndel de gelederen komt versterken. Vol vertrouwen en in het be sef, „-dat zij de puntjes hard nodig hebben, treden de roodgroenen op eigen veld aan tegen VVV uit Venlo. Het zal een harde dobber worden, het kan een spannende strijd worden en er zit (misschien) winst in voor SVV. Hermes DVS weet ook, dat zij nog wat puntjes moet vergaren. De elftalcomnfcissie heeft daarofn het zwaartepunt wat meer naar de aanval verlegd door Schenk op een backplaats en Jan van Buitenen op zijn oude, vertrouwde halfplaats te zetten. In de voorhoede kunnen Cock v. d. Tuyn en Jacq Heyster door spierblessures niet spe len. Daarin zullen, in Eindhoven tegen PSV opereren: Joop Heyster, Stolk, Lex, Berry en Leo Janse. Wij zijn benieuwd! De derde klasser Excelsior '20 heeft in dc uitwedstrijd tegen VVP een kansje op een" goed resultaat; de 4e klassers Ursus en Martinit gaan, op eigen veld, nederlagen tegemoet tegen resp. VDS en Hillegersberg. Onze korfbalmedewerker schrijft: Sinds eind November heeft de competitie stilgelegen, maar nu zullen dan eindelijk Schiedam en Succes weer in bet veld komen Schiedam gaat op bezoek bij De Spartaan; Succes heeft een uitwedstrijd tegen De Ra ven. Voor Schiedam ligt de overwinning binnen haar bereik, maar minder gerust zijn wij over het resultaat van Succes tegen De Raven, terwijl Succes de punten hard nodig heeft Wat betreft hockey, schrijft onze mede werker: Asvion dames en Asvion heren moeten eindelijk weer eens spelen, resp. tegen Aeolus en Zandvoort. Beide Schiedamse ploegen hebben o.l. weinig kans op een «Overwinning, tenzü de rustperiode speel sters en spelers goed heeft gedaan en zij worden geïnspireerd door het spoedige ge bruik van de eigen velden aan de Oudedijk met de opening van dat clubhuis, dat zo bar gezellig moet worden ingericht. Of de interne moeilijkheden, die DWS heeft, het spel der elftallen wel ten goede zal komen, menen wij te moeten betwijfe len, schrijft onze handbalmedewerker. Er zijn tijdens en na de j.L gehouden buiten gewone ledenvergadering nogal nare din gen gezegd en geschreven, met verwijten over en weer tussen personen en partijen Hoe de zaak verder uitpakt, zal moeten worden afgewacht en hoe de resultaten zul len worden evenzeer. DWS 1 dames speelt thuis tegen Athene en DWS 1 heren ont vangt HVL. De dames van WF gaan op bezoek bil Rotterdam en de heren van Wi spelen aan de Vlaardingerdijk tegen Ex celsior. KERKDIENSTEN Zondag 25 Januari Ned. Frot. Bond, kerk Westvest, 10,30 uur ds P, J. Barnouw. Evang. Loth, Kerk, kerk L. Meuwstraét, 10 uur ds J. van Leeuwen. Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, Nieuw- straat, 10 uur dr L. J. Cazemier, 17 uur ds G. de Rü, -Rotterdam; Nieuwe Kerk, Nieuwe Maasstraat, 10 uur ds H. W. Hemmes, 17 uur ds J. D. Smids, Doop; Westerkerk, AJeida- straat, 9 en 10.30 uur ds A, Hoffman; Vredes- kerk, Rotterdamsedijk, s en 10.45 uur ds J, D. Smids; Irene, Nieuwe Haven 155, wijk- lokaal Stephensonstraat, wijklokaal Nw. Maasstraat: 10 uur jeugdkerk. Kerk Kethel 10 en 19 uur ds P. J. de Bruyn. Ned. Herv. Geref. Evangelisatie, Tivoïi, Nieuwe Haven 237. 10 en 4 uur dienst. Evangelische Gemeente, kerkzaal Broers vest 53. 10 en 19 uur pred. J. Segaar. Geref. Kerk. Oosterkerk, Rotterdamsedijk, 10 uur ds J. J. v. "Wagemngen, 17 uur ds W. A. Krijger; Plantagekerk, Lange Nieawstr., 10 uur ds Th. Swen, Vlaardingen, 17 uur ds J. J. van Wageningen; Julianakerk, B. K.- laan, 10 uur ds "W. A. Krijger, 17 uur ds Th. Swen; Kerk Kethel 9.30 uur ds G. van Andel„ Botterdam, 14.30 uur ds W, A. Krijger. Geref. Kerk (art. 31}, kerk Westvest, 8.30 en 18 uur ds G. Visee, Kampen. Oud-Geref. Gemeente. Geref. Jeugdhuis. L. Haven 97, 10 en 17 uur ds F. Luytjes. Chr. Geref. Kerk, kerk Warande, hoek B. K.-laan, 10 en 17 uur ds A, Zwiep. Chr. Geref. Gem., Volksgebouw Tuin iaan 50, 10 en 16 uur ds M. Middelkoop. Kerkgemeenschap ter verbreiding der Geref. Leer, Boterstraat, 6. 1G en 17 uur samenkomst. Oud-Kath. Kerk, Dam 28, 10 uur Hoogmis van de derde Zondag na Driekoningen. Hersteld Apost. Gemeente, Stadhouders laan, 9.30 en 16 uur dienst. Evangelisatie, gebouw Broersvest, achter de Molen, 10 uur eredienst. 16.30 uur dienst des Woords, Leger des Hells, Legerzaal Lange Haven 27, 10 uur heiiigingssamenkomst, 19,30 uur verlossingssamenkomst Gerrit Verboonstr., 18.30 uur openluchtsamenkomst; leiders de kapiteins Bergema. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Lange Haven 59, 17 uur godsdienstoefening. Evangelisatie, gebouw Beatrix, Lange Kerkstraat, 18 uur samenkomst. Gemeente Gods, „Pinkstergemeente'*, ge bouw Kethelstraat 4b, 10 uur de heer Daniël, Den Haag. Graanbeurs Leeuwarden Witte tarwe 23.0026.25, rode tarwe 23.00 —26.55, wintergerst 29.09—32.00, zomergerat 32.00—35.25. witte haver 22.00—26.00, kleine groene erwten 44.0049.00. Stemming: flauw. Sport in het Kort Damclub Schiedam. Voor de competitie van de Damclub Schiedam zijn gespeeld: I. Visser—A. Struik 20; A. v. d. Moer— M. Co té 2—0; J. Onink—T. visser 2—0; W. Pranger—W. Heuvelman 11; A. Verberk J. de Wilde 0—2; L. Schuitman—D. Zon neveld 0—2; G. BaatsenC. Habermehl 0—2; M. Coté—T. Visser 0—2; J. Wester- veldJ, Levering 0—2. Donderdag a.s. speelt Schiedam 2 de eerste competitiewedstrijd thuis tegen Ons Genoegen 2 uit Bolnes. Ursus. In de gehouden ledenvergaderinf, van de voetbalvereniging Ursus is In de plaats van de heer «L de Ruiter, die om studieredenen zijn functie neerlegde, als voorzitter gekozen de heer P. Mouthaan. Waf ieder moet M eten ZIEKENHUIZEN. Gemeente Ziekenhuis Nassaulaan. tel 89128; R.K. ZiekenhuLs, Dr Nolctstlchtlng, Dr Nolet- straai. tel. 6SUL BIJ ONGELUKKEN. NACHTDIENST APOTHEKEN. Voor de avond- en nachtdienst geopend Apotheek F. H. Backer, St. Llduinastraat 58. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Bij spoedgevallen zijn van vanmiddag tot Zondagavond te consulteren de artsen w. H, F. Meijer, Swammerdamslngcl 43, tel. 69696, F. Jungerius, Vondellaan 2, tel. 67353 en W. a. de Ridder, stadhouderslaan 46, tel. 67590. Hoofdagentschap: Smalle Havenstraat 1* tel. 32Z9. boek Westhavenkada. In een ledenvergadering der V.V.V, Pa trimoniums Woningen welke Dinsdag plaats vond m hel gebouw 2e v. Leyden Gaei- straat werden in verband met het overlij den van de heer B. Helleman en het aftreden van de heer J. Huitema, als voor zitter, wegens gezondheidsredenen, be stuursverkiezingen gehouden. Het nieuwe bestuur bestaat uit de heren: W. M.- W. Don, voorzitter; A. Lodder, secr.-penningmeester; J. P. Craamer, alg. adjunct; G. W. v. d. Berg, plaatsvervanger; H. K, Doelman, J. Kornaat, C. C. Fröger, A. Struijs Hzn en J. Vermeer, ged. gem. raadslid. Besloten werd aan de heer H. de Bordes te Bussum, de 80-Jarige oud-burgemeester van Vlaardingen-Ambacht en oprichter en promotor der vereniging, het ere-voorrit- terschap aan te bieden. "Wegens zijn ver dienstelijk werk voor de vereniging werd de heer J. Huitema benoemd tot ere-lid. Het experimentele plan van Patrimo niums "Woningen, In overleg met de Nat. Woningraad aangevangen, zijnde complex nr. 15 in het Noord-Oosten, zou omvatten 517 eenheden; t.w, 473 woningen, 20 grote winkels, 18 bedrijfsruimten en 6 buurtwin- kels. Het 2e gedeelte van dit grote plan heeft betrekking op de winkelgalerij met boven woningen in dit fiatgebouw, 12 bejaarden- woningen enz. Dit omvat 173 woningen, zodat het totaal aantal, aanvankelijk ont worpen op 473 woningen, nu 487 zal zijn. De plannen voor de complexen nrs 13 en 14 zijn gereed, Het betreft flatgebouwen enz. aan de Burgermeester Pruissingel en belendingen. 130 Woningen, 3 winkelhulzen met elk een woning en een dagwinkel o.m. B panden rik met 4 woonlagen. Verwacht mag worden dat binnenkort dit werk kan worden aangevangen. Verder zijn plannen in voorbereiding voor het bouwen van moderne flatwonin gen, kleine flatjes, in de Babberspclder, op gunstige stand. In dit stadium kunnen echter nog geen conclusies worden getrok ken. Een ander zeer belangrijk project heeft de aandacht, doch hieromtrent kunnen door het bestuur nog geen mededelingen worden gedaan. Vrouwenbond N.V.V. nfd. Vlaardingen Ongeveer 60 leden van de Vrouwenbond N.V.V. afd. Vlaardingen waren Vrijdag j.L naar het Volksgebouw getogen om mevr. N. Kranenburg uit Den Haag te horen spre ken over het Welvaartspïan. Dat onderwerp was overigens tevoren niet bekendgemaakt en mevr. I. J. van Minnen, voorz. van de afd. Vlaardingen, gaf hier een geestige ver klaring voor. Mevr. N, Kranenburg bleek in welspre kendheid niet voor de plaatselijke voorzit ster onder te doen. Zij gaf een klaar beeld van de doelstellingen van het Welvaarts pïan. Daarbij greep zij vaak ter vergelijking terug op de dertiger jaren en de weer toe genomen werkloosheid van heden tegenover het tekort aan arbeidskrachten direct na de oorlog. Zij wees op de voorname plaats van de vrouw en huismoeder door haar opvoe dende en leidende taak in het gezin. Op de noodzaak van bestaanszekerheid bij zo hoog mogelijk bestaanspeil. Met klem drukte zh de moeders op het hart toch vooral de jeugd tot ambitieuze werkers op te voeden. In de eerste plaats om de vakbekwaamheid te be vorderen en de jongeren in de door hen ge kozen vakken te laten leren. In de tweede plaats de beroepskeuze niet te verwaarlo zen, zodat niet, zoals nu bij een onderzoek bleek, 21 van de 1000 jongens op de am bachtsschool zich slechts tevoren hadden georiënteerd. 60 Van de kinderen, die naar de U.L.O.-schooI waren gegaan, bleken niet in staat deze te doorlopen. Gevolg hon derden niet volwaardige krachten, die vaak 'n treurig leven op kantoren slijten en op la tere leeftijd met ontslag worden bedreigd. Spreekster pleitte voor 2 leerkringen, één van 1x5 jaren en één van 1x3 jaren en tijdens die tweede periode vaststelling van de beroepskeuze. Mevr I. J. van Minnen dankte de spreek ster voor haar vlot betoog en bood daarbij als verrassing een eigengebakken cake aan. De declamatie van mevr. Don kon door ziekte niet doorgaan, maar het muziekge zelschap „Berg Vrij" was paraat en zorgde voor een goede muzikale ontspanning met oude en nieuwe nummers. De mannen zijn wel schuchter, want hun aantal was op één hand te tellen. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas Door de Kamer wordt op Donderdag 5 Februari a.e. te 15.30 uur in de zaal Har monie een buitengewone vergadering be legd. De agenda vermeldt o-a. verkiezing van een voorzitter, twee ondervoorzitters en vaste commissiën der Kamer, voorts sub sidieverzoeken en de Spoorwegovergang Schiedam. Verder hoopt de voorzitter o.m. een over zicht te geven over het bedrijfsleven ia het district der Kamer in het afgelopen Jw,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1953 | | pagina 1