JOOP v. DORP A Eindelijk kon Rode Kruis uitrukken DE RAMP DIE ONS LAND TROF Huisvesting geëvacueerden Schiedamse Notities j AT CJ AAR. ANNEER. NA DE RAMP De SeMedamse politie nam initiatief tot hulpverlening Daardoor konden vele Schiedammers eindelijk daadwerkelijk te hulp snellen Een prachtige daad Comité Watersnood 1953 gevormd Nog deze week collecten mÊÉXiÊiM-d-ÉêMSêAmiïfsÊiMi Verbreding en verbetering Schiedamseweg SSiÜÜPKHMEB Inlichtingen Alleen Woensdag bij de Slager van Viaardingen Arnold Hoogvlietstraat 48 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD KIEINTJSS blNSDAG S FEBRUARI 1953" ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAÜ EERSTE BLAD - PAGINA 3 Hoofdagentschap: Broersvest 3, teL 68091 (Van ten onzer verslaggevers). De Rode Kruis helpers en helpsters, sedert Zondagmorgen verzameld in het Rode Kruis- gebouw eti voorlopig tot niets doen gedoemd, omdat deze groep in reserve werd gehouden, indien er onverhoopt iets mocht gebeuren in het Westland, kon eindelijk Maandagmorgen ■uitrukken. Tenminste, een groep kon vertrekken. Er kwam n.l, de opdracht om met eeci aantal mannen te komen naar Middelharnis. Daar was de hulp ïo dringend gewenst, dat een tweede groep weldra volgde. Tegen de middag kwam een volgende op dracht. Een derde groep Rade Kruishelpers moest onverwijld met twee vrachtauto's en zoveel mogelijk particuliere auto's, met kle ding en. dekens, naar Zuidland vertrekken om te helpen hij de evacuatie. Veertig auto mobilisten waren oeschikbaar. En daar ver trok een colonne van twee vrachtwagens en veertig auto's. naar dat geteisterde Zuid- land. "Wat een geluk, dat de politie intussen een kledinginzameling was begonnen. Nu kon tenminste een hoeveelheid kledingstuk ken worden meegenomen. Er werd rekening mee gehouden, dat de evecué's uit k.udland naar Schiedam zouden worden overget racht, maar voorlopig bleek daaT nog geen sprake van te zijn. Tenminste, tot gisteravond 8 uur. Toen waren er nog geen auto's van de Schiedamse colonne teruggekeerd. Een klei ne groep „achterblijvers" trof echter onder leiding van dr Klomp, de colonnecomman- dant, voorbereidingen om eventueel evacué's te ontvangen. De adressen van ingezetenen, die slachtoffers wilden opnemen, werden nog eens nagegaan en op'lijsten gezet, er Hieronder volgen enkele berichten In,ver band met de ramp, die een deel van ons land trof. Uitgesteld De opvoering, die l\ft Schiedamse opera- en operettekoor Gemengd Koor vanavond in Musis Sacrum zou geven van de operette: De kalif van Bagdad, is tot nader order uitge steld. Vanmiddag zou de gerestaureerde en ver nieuwde Zuidervleugel van het Weeshuis der Hervormden met een korte plechtigheid in gebruik worden genomen. Deze plechtig heid is verschoven naar een latere datum. De baten van de tot Zondag a.s. uitgestel de toneelvoorstelling van. hel R,K. toneel gezelschap Brederode zullen worden afge staan aan. het Nationaal Rampenfonds. Harpe Davids heeft de voor vanavond en morgenavond geprojecteerde concerten uit gesteld tot 17 en 18 Februari a.s. In de ziekenhuizen Het Gemeenteziekenhuis hield intussen ook rekening met de mogelijkheid, dat zieke evacué's Schiedam zouden bereiken. Dertig bedden werden in gereedheid gebracht en. een groep Rode Kiuishelpsters stelde zich ter beschikking van directeur en directrice van genoemd ziekenhuis. Ocftt in het R.K. ziekenhuis, de Dr Nolet- stichting, werd een aantal bedden gereser veerd, want ook daar hield men rekening met de mogelijkheid, dat (R.K.) zieken, die moesten evacueren, zouden moeten worden opgenomen. Bovendien zijn-in het SF Jacobsgasthuis maatregelen genomen om een aantal "kieken op te vangen. Mooi voorbeeld Reeds deden wij mededelingen over schenkingen door de afdeling Schiedam van het Rode Kruis 10.000) en van personeel van Bavo, dat een snipperdag opoffert en het loon daarvan, ƒ1800, afstaat, en thans kunnen wij berichten, dat het personeel van de Schiedamse Cartonnagefabriek geduren de vier weken 2 procent van het loon zal afstaan aan het Rampenfonds. De directie zegde toe, dit bedrag te zullen verdubbelen. De directie van genoemd bedrijf heeft zich tevens cp de hoogte gesteld van de toestand van personeelsleden, die door de ramp zijn getroffen en daadwerkelijke hulp toegezegd of reeds verleend. Passage theater Sedert gisteravond wordt in het passage Theater een film' vertoond, die een beeld geeft van de ramp, die een deel van ons land heeft getroffen. Tijdens elke voor stelling zal gecollecteerd worden. De op brengst zal worden gezonden naar het Ram penfonds. De burgemeester Onze burgemeester, mr J. W. Peek, is doorlopend in touw. HjJ bezoekt de op het Hoofd getroffen gezinnen, samen met de commissaris van politie, de heer K. Rflpma, hü vergadert .met het comité Watersnood 1953, hy neemt een kijkje bü de kledingin zameling, hU stelt ziel» op de hoogte van de door de politie georganiseerde hulpverle ning en gisteravond Iaat troffen wtf hem aan In het Rode Krulsgebouw, waar hp zich ó.'m. overtuigde, of er voldoende adressen waren om vrijwilligers onder te brengen. Hij zei er niets voor te voelen, tevoren btfv. gebouwen en feestraJen In te richten. Is dat nodig, dan is dat gauw genoeg gebeurd. Ge tracht zal worden, de evacué's eerst onder te brengen bö burgers. Zün er niet voldoen de' adressen, dan zal van burgers zonder meer worden gevorderd, vluchtelingen in huis op te nemen, C.J.M.V. Deden van de die zich willen aanmelden als collectant bij de te houden straatcollecte, kunnen zich opgeven bij de heren P. Plaisler, Phil, van Bourgondiëstr. 43b en H. Meijers, "Westfrankelandsestr. *37. Deze heren geven namen en adressen, door van het plaatselijk comité. Dokter R- H- M. Geerdes overleden Hedenmorgen bereikte ons het bericht, dat dokter R- H. M. Geerdes, rustend arts en oud-directeur van het R.K, ziekenhuis de Dr-Noletstichting ,in Huize Liduina is ^verleden. Hij werd 72 jaar. Enige jaren, geleden droeg hij zijn praktijk van huisarts over over aan zün zoon. Tevens legde hij toen het directoraat van de Dr- Noletstich- |jng neer. 'h Geboren te Avereest, doorliep dokter Geerdes te Roermond bet gymnasium en lia beëindiging var» zijn medische studie ap ^Februari 1908, vestigde hij zich op 15 Mei Van dat jaar als huisarts te Schiedam. In 1528 nam hij tevens het directoraat op zich van het toen pas geopende R.K. ziekenhuis, dat onder zijn .leiding vele uitbreidingen onderging. In laatstgenoemd jaar begon hij tevens zijn stimulerend werk in het Wit- Gele Kruis" en de wijkverpleging. In de besturen van het Wit-Gele Kruis en van de Provinciale Bond nam dokter Geerdes vele jaren een vooraanstaande plaats in. Hij was voorzitter van de R.K, Bouwvereni ging St. Joseph, oprichter en vele jaren voorzitter van de Schiedamse Vereniging tot Bescherming van Zuigelingen. Hij be kleedde functies in de Medische Kring en jn de Onderlinge Ziekenhuis- en Operatie vereniging. Tot zijn 65e jaar was hij tevens gemeente-arts, werd nagegaan, waar zo nodig grote groe pen .tegelijk zouden kunnen worden gehuis vest; er werd overwogen, op welke wijze men de evacué's van voedsel zou kunnen voorzien, vooral van warm voedsel, Evacué's in de. stad Intussen bleek, dat er reeds verscheidene evacué's in. de stad waren aangekomen, die waren gebracht bij familieleden, vrienden of kennissen. Verscheidene ingezetenen, die slachtoffers opnamen, kwamen dekens lenen bij het Rode Kruis. Goed nieuws Ik breng u goed nieuws, klonk, blij, gisteravond de stem van een Rode Kruishel- per door de telefoon in het Rode Kruisge- bouw. De eerste ploeg, die naar Middelhar nis was gezonden, is doorgestuurd naar Ooltgensplaat, om daar hulp te bieden. Want In Middelharnis kon de zaak worden ge klaard. De tweede ploeg is doorgezonden naar Goudswaard en daar zit dis nu. Wij zijn. de eersten, die daar komen helpen. Het is hard nodig en wij moeten onverwijld heb ben Toen kwam er een lijst van artike len, die nodig waren, dekens, lakens, kle ding, voedsel, lampen, petroleum enz. enz. En laconiek klonk hel tot slot: Stuur je dat oven? Alsof het een peulschilletje is. Eerst moesten verscheidehe artikelen nog worden afgehaald, omdat men van het" Rode Kruis toch niet kan verwachten, dat zij daar vaten olie, balen suiker enz. in voorraad hebben, naast alle andere dingen, die er wel zijn. pan moest er een boot zijn om dat alles weg te brengen. Adressen waren er in een ommezien om allerlei artikelen, die aan het verlanglijstje nog ontbraken, op te halen. Vrachtauto's stonden gereed, een boot was weldra gevonden en nog gisteravond laat vertrok deze naar Goudswaard. Geen nieuws Van de colonne, die naar Zuidland was getrokken, was tot middernacht nog geen enkel bericht binnengekomen. In Afwachting Intussen zat men, midden in alle drukte, 1» het Rode Kruis in grote spanning over de vraag, of er nog evacué's zouden komen. Er waren berichten ontvangen, dat eventueel gerekend moest worden met de komst van 500 kinderen, die per boot zouden worden aangevoerd. En eventueel kon ook een groep volwassenen, mogelijk met kinderen, in oase stad arriveren. Te middernacht waren die echter nog niet „binnen". Laatste berichten Vanmorgen waren er nog steeds geen groepen evacué's aangekomen. Daar er in Goudswaard veel materiaal, o m. '26 bedstellen. nodig is, is vanmorgen een tweede boot, afgeladen mot goederen, naar Goudswaard vertrokken. De automobilisten, die hulp boden in Zuidland. rijn later doorgezonden in de richting Hellevoetsluis. Gisteravond laat zijn zij' teruggekeerd naar Schiedam. Zij hadden weinig kunnen daen... omdat ve len hun woningen niet willen verlaten, ook al zitten zij rondom In het water op een bovenverdieping. Een klein aantal evacué's zijn naar Rotterdam gebracht. Zij, die bereid zijn, eventueel gezinnen of alleenstaande personen uit de rampgebie den tijdelijk huie vesting te verlenen, kunnen zich persoonlijk of schriftelijk melden bij de chef van het bureau Bevolking, Nieuw- straat 26, tel. 69053- Een zo kort mogelijke omschrijving van wensen omtrent het aantal personen of sa menstelling van het op te nemen gezin is gewenst. Degenen, die hun adres reeds aan het Rode Kruis hebben opgegeven, behoeven dit thans niet meer te doen. Een dringend beroep wordt op alle inge zetenen gedaan, tot het uiterste er aan mede te werken, dat, wanneer Schiedam een groot aantal geëvacueerden moet opnemen, dit zo spoedig mogelijk kan geschieden. Schiedam, 3 Februari 1953 j De Burgemeester, J. W. PEEK Kamer van Koophandel, De voor mof- gen belegde buitengewone vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden Maas is voorlopig uitge steld*. Morgen zal 's middags om half 3 een gewone vergadering worden gehouden in het Handelsgebouw. Bioscopen. In het Monopole theater wordt tot en met Donderdag vertoond: Dos sier 212 van Tokio, een spannende spion- hagefilm (toegang 18 jaar). inenting. Op Vrijdag 6 Februari '6 mid dags van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot kosteloze inenting tegen diphtherie voor niet schoolgaande kinderen van 1 jaar en ouder in het gebouw van de G.G. en G.D. Tuinlaan 80, te Srhiedam. Wat de Burgerlijke Stand meldt Geboren: Maria J., d. v. F. J, G. Hengst en G. J- L, Gokke; Barend G-, z. v. G. C. de Reuver en W« C. Hazenkamp; Barend D., z. v. B. Bovenberg en M. t>. F- do Bruijn; Dick X z. v. R. W. van Dam en H. Brucker; Johannes E-, z. v. L. Zentjens en W. C. A. v. d- Linden. Overleden: C Hendriks, 79 j„ weduwe v- C, I. G. Kemper; J. J. de Kaper, 80 j. TENTOONSTELLINGEN. Stede'Uk Museum. Hedert en volgende dagen tot 16 Februari {dagelijks geopend van Ifl tot 5 uur, 's zondags van 2 tot 5 uur) tentoonstelling: Honderd prenten van "Wout van neusden. BIOSCOPEN Monopole Theater: Tot en met Donderdag dagelyks 2, 7 en B uur: Dossier 212 van Tokio (14 jaar). passage Theater: Heden 8 uur-. Woensdag 2 en 8 uur; Donderdagmiddag 2 uur: De Straat (ïb jaar). DINSDAG 3 FEBRUARI Malson Westhuls, 8 uur. Expogé en Voor- melig Verzet Nederland. Lezing. WOENSDAG 4 FEBRUARI. Mujdï Sacrum. 1.30 uur Oud-werkers Wilton Fyenóord. Contactmiddag. Irene, 8 uur Chr. Oratonumvereiügmg. To neelavond. Geref, jeugdhuis, 8 uur. Comité Vrije "Uni versiteit. Bueenkomst. Musis -Sacrum, 8 uur, personeelsvereniging W. F», afdeling O. eh A, Filmavond. Wat ieder moet weten ZIEKENHUIZEN Gemeente Ziekenhuis Nassauiaan, tel. S3126; R.K. Ziekenhuis, Dr Nolets lichting, Dr Nolet- straat, tel. 83411. BIJ ONGELUKKEN Voor aangifte van ongelukken belle men. de G.G. en O.D., tel. 69290. NACHTDIENST APOTHEKEN Voor de avond- en nachtdienst geopend Apotheek' M. M. H". Evers, Lange Haven 81. t Het was gisteren op, het Hoofd ea in' de Lekstraat een drukte van belang. Het hoge water had óp de straten, in de woningen en in de bedrijven duidelijk zijn sporen nage laten. Vooral op het Hoofd was het op straat een baggerboel. Nog waren mensen bezig hun kelders leeg* te pompen. Familie leden, vrienden-en kennissen waren met be zem en dweil te hulp gesneld om de wo ningen schoon te maken, de meubelen wat op te knappen, de boel aan kant te zetten en te helpen drogen, wat nog gedroogd moest worden. Personeel was in bedrijven bezig, de chaos weer te maken tot 3 ge wone, normale bedoeningen. Eeh firma .had op het dek van een schip in de Voorhaven- een groot aantal goederen te drogen gelegd. Kortom, het was een en al leven en be weeg. Óver het algemeen namen de be woners de schade nogal kalm op. Och, mijnheer, zei er één. Als wij zien, wat er elders is gebeurd, mogen wij het nog loven, dat wij er zo van af zijn geko men. Mijn huisraad heeft een lelijke tik aan gehad, maar er valt nog wel wat van te redden- Deze bewoner staat niet alleen. De mees ten denken er zo over. Groot bleek de schade te zijn, die de R.K. kerk aan. de Lekstraat heeft opgelopen. Daar is ook de 'bibliotheek verloren ge gaan en van de vele artikelen van de daar ondergebrachte kleuterschool is ook niet veel meer over. Intussen' heeft de burgemeester, In sa menwerking met de commissaris van po litie opdracht gegeven, de schade op te ne men. Die is. wat betreft de woninginrich ting, variërend van ƒ100 tot 1000, naar ons werd meegedeeld. De meeste bewoners dachten binnen en kele dagen wel weer „op ree" te zijn en zo dachten ook de eigenaren van -bedrijven er over, hoewel daar de schade veel groter is. Er werd vooral nogal wat vernield aan elec- trische installaties en_ machines met elec- tnsche motoren. Er zijn bedrijven; die a'an :chade om en nabij de 10.000 hebben opge geven. j Hoe groot de schade is, toegebracht aan schepen, scheepjes, jachtjes, de jachthavens en de aan de rivier of aan de Wilhelmina- haven liggende bedrijven, valt nog niet bij benadering te zeggen. De totale schade moet in de tonnen lopen. r (Van een onzer verslaggevers) Tal van ingezetene» van .onze stad, die In feiie maar weinig te Ifjdcn heeft gehad van de nationale ramp, die een groot deel van ons land heeft geteisterd, popelden wö schreven dit' reeds -om de helpende hand te bieden. Zij informeerden bij gemeentelijke instanties, waar zjj zich,konden melden, zij Kwamen bft het Rode Kruisgebouw, by het Hoofdbureau van politie. Télkens"weer".stootten zjj hun hoofd. Totdat dc Schiedamse politie hulde .daarvoor het initiatief nam om, in afwachting: van andere mogelijke maatregelen alvast maar te beginnen. Dank rfl dit initiatief kónden vele Schiedam mers In getroffen gebieden en met name vooral in Abbenbrock de helpende en red dende hand bieden. Het verdroot de Schiedamse Politie in hevige mate, dat er blijkbaar geeh enkele instantie was, die een dankbaar^ en. een goed gebruik kon maken van de vele dien sten, die werden aangeboden. Aanvankelijk had zij zich bepaald lot, het noteren, van automobilisten, die hun auto's beschikbaar wilden stellen en yan burgers, die bereid waren evacué's opte nemen. Maar daar bleef het bij. Totdat Maandagmorgen beslo ten werd, daadwerkelijk op fe gaan treden. In overleg met de centraalpost Den Haag werden zeventig Schiedamse automobilisten, die hun wagens disponibel stelden, met en kele Schiedamse politiemannen, vergezeld van verpleegsters, naar Abbenbroek ge zonden om daar behulpzaam te zijn bij de evacuatie. In het hoofdbureau van politie werd een speciale kamer ingericht voor „Hulpverlening" en naast de inspecteurs Van Manon en Knook kwamen daar en kele vrijwilligers, zomede de typiste Truus van het hoofdbureau assisteren. In de loop van de dag kwam er in deze kamer een telefoontje van een der politie mannen uit Abbenbroek, waarin deze mee deelde, dat de Schiedammers prachtig werk deden. Zij reden de evacué's oaar Spijkenïsse en naar Rotterdam, zomede naar andere plaatsen, in dien de getroffenen elders familieleden had den, waar zij onderdak dachten te kunnen vinden. In. het kort beschreef /loze politie man de toestand als verbijsterend, en hij Verzocht zo mogelijk nog enkele politie mannen. te zenden, al was het alleen maar om behulpzaam te zijn bij het regelen van het verkeer. Want niet alleen reden parti culiere auto's met evacué's, er kwamen doorlopend ook vrachtwagens met zand en klei, autobussen, en. noem maar op. Intussen had zich ook een schipper ge meld, die met zijn schuit hulp wilde ver benen. Ook hij werd naar Abbennroex ge dirigeerd, in overleg met de centraalpost Den Haag. Enkele Rode Kruïs-helpers gin gen mee aan boord. De initiatiefnemers deelden aan het Rode Kruis, aan de Gemeentelijke Dienst van So ciale Zaken en aan de Gemeente-secretarie mee, dat zij waren begonnen en zij verna men o.m. van het bureau Bevolking, waar onder de evacuatie burgerbevolking in oor logstijd ressorteert, dat daar nog geen maat regelen waren genomen, omdat bet geen oorlog gold, terwijl er geen opdrachten tot het nemen van maatregelen waren ver strekt. Het scheen wel als een lopend vuurtje door de stad te gaan, dat er eindelijk hulp kon. worden verleend. Want. er kwamen arbeiders, melkers, automobilisten, eigena ren van vrachtauto's, zich bij bosjes melden. En zo kon de politie, alweer in.overieg met de centraalpost Den Haag, tal van mensen, die hulp wilden, bieden, naar veie getroffen gchieden zenden. Een groepje had. pech. Een aantal vrijwilligers was, gewapend met .schoppen, naar de centraalpost in Den. Haag ontboden om vandaar te worden doorge zonden. Toen zij daar aankwamen, wist men zo gauw geen Taad met deze mannen, die, zonder lang te wachten, terugkeerden naar Schiedam en vandaar door de politie t aar Abbenbroek werden gestuurd, omdat daar Posities K.L.M.-vlicgtuigcn Thuisreis: Dg Viaardingen, gezagvoerder Vlotman en de Eindhoven, gezagvoerder Krouwel, zijn Maandagmiddag op Schiphol geland. De Gouda Is vanochtend uit Calcutta vertrokken. De Enschede is vanmorgen uit Toki vertrokken. De Arn hem Is Maandagavond uit Sydney vertrok ken. De Soerabaja is vannacht uit Dja karta vertrokken. Uitreis; De Arnhem, gezagvoerder French, is Maandagmorgen uit Blak ïïaar Sydney vertrokken. De Delft, gezag voerder Hammond, is Maandagavond uit Bangkok naar Djakarta vertrokken. De Maastricht, gezagvoerder Roosenburg, is vannacht uit Karatsje naar Bangkok ver trokken. De "Walcheren, gezagvoerder Tideman, is vanochtend uit Beiroeth ver trokken. De Aalsmeer, gezagvoerder Warnink (chartervlucht) is vanochtend in Calcutta aangekomen. De Schiedam, ge zagvoerder Rombach (chartervlucht naar Livingstone) is vanmorgen van Brazzaville near livings tone vertrokken. Een der woningen aan het Hoofd. De vloerbedekking is verdwenen, de natgeworden goederen worden gedroogd en dtiidelüfc is te zien, tot hoe hoog het louter in deze kamer heeft gestaan. Maandagmiddag is In een vergadering, ge houden tn het Bureau van de Gemeentelijke dienst van sociale zaken, het comité Wa tersnood 1953 gevormd. De .burgemeester, mr J. W. Peelt, leidde deze bijeenkomst. In z(jn welkomstwoord zei deze, dat de offer vaardigheid vao de Schiedammers nu reeds groot was gebleken. Van alle kanten was hulp geboden, De eerste stoot waar het de hulpverlening betref kon daardoor worden opgevangen zonder dat er een beroep moest worden gedaan op de gehele burgerij, Mr Peek deelde mee niet te verwachten, d3t Schiedam evacué's zou krjjgen, daar de evacuatieconunissarls had meegedeeld, Schiedam in reserve te willen houden voor het geval er zich in het Westland onver hoopt ernstige rampen zonden voordoen. Vandaar, dat de burgemeester als tnak van het comité Watersnood 1953 zag: 1. het or ganiseren van een grote collecte; 2- het In zamelen van goederen en vooral van de kens. Ten slotte moest nog worden over wogen, op welke wijze eventueel slachtof fers zouden kunnen worden ondergebracht. De burgemeester deelde mee, dat alle maat schappelijke en kerkelijke fnstanties de vol le medewerking hadden toegezegd. In de vergadering werd een beroep ge daan op de burgerij, alleen goederen af te geven aan het Rode Kruis. Ia Kethel zou den goederen kunnen worden gebracht bij dr v. d. Kuy. De collecte zal bestaan uil een Hjstencol- lecte van Woensdag tot en met Zaterdag en een straatcollecte op Zaterdag a.s. Zij, die bereid zijn. ais collectant of col- lectrlce mede te werken, kunnen zich aan melden bij de secretaris, de heer Th. van Woerkom, Graaf Florisstraat 77. onder ver melding „Bus" of „Lijst". De bussen kun nen worden afgehaald Vrijdagavond van 7 tot 9 uur in het Rode Kruis Gebouw aan de Lange Nieuwstraat. Lijsten kunnen worden algehaald bij de penningmeester, de heer G. v, d. Vlies, Rotterdamsedijk 231. Bedrij ven en organisaties, die golden wilden stor ten, kunnen dit doen op giro 129361 ten na me van G. v. d. Vlies, met vermelding: Co mité "Watersnood 1953. Meegedeeld werd, dat in verscheidene be drijven reeds acties worden ondernomen om gelden bijeen te brengen. Ook wordt in be drijven extra gewerkt onder conditie, dat het geld, verdiend met overwerk, zal wor den geschonken aan het comité. Ook deze gelden kunnen gestort worden op gemeld gironummer. Ook de scholen zullen aan de actie kunnen deelnemen. Op elke school zal een collectebus worden geplaatst. Het comité Watersnood 1953 wordt ge vormd door het plaatselijk comité Vluchte lingenhulp, het Rode Kruis, het Centraal Vrouwencomitè, Stichting '40'45, met als vertegenwoordigers in het werkcomité: ir W. H. v. d. Toom, voorzitter; G. v. d. Vlies, penningmeester; Th. van Woerkom, secre taris; dr J. A. H. v. d. Berg, mevr. E. den Boer-Bijl, mevr. P. X Geerkes-Roukema, mejuffrouw S, de Kort, J. Oostlander, dr P. v. d. Kuy en J. Korpel. De laatste twee he ren vertegenwoordigen Kethel. Schiedam stuurt hospïtaalsdhip De heer W. in 't Veld, lid van de Water sportvereniging Schiedam, is met zijn tjalk Oltem, ingericht ais hospitaalschip, naar Zierikzee vertrokken om daar zieken op te nemen. Er zijn 23 bedden aan boord. De Oltem vaart onder de vlag van de Schie damse "Watersportvereniging. iiuifiuiiiiHiummmRimiiiiitiHimiuniiiiiiHiiJir ittiujiniiumimiiiiimmniiiiii WAT ZULLEN WE ETEN WOENSDAG: Verse worst Zoete appeltjes Aardappelen Caramelvla hulp.hard nodig was. Niemand verheugder dan deze groep, die nu ten ."minste de han den uit de mouwen kon stoken. Kledinginzameling Wanneer wü Maandag ih de loop van de dag,' 's avonds ori's nachts, evacué'3 in Schiedam krijgen', dan moeten die, mensen misschien wel van kleren worden vooriden. Dan. kunnen wij met een kledinginzameling niet wachten tot Dinsdag ot Woensdag. Dan moeten wij dadelijk beginnen, meende de politie, die dadelijk twintig automobilisten, ca vele vrijwilligers bereid vond, kleding te gaan ophalen. Schiedam Oost en Schter- dam West werden-bewerkt en de oogst was overweldigend. Alleen was vaak vergeten, sakken, schoenen'enz. aan elkaar te beves tigen en meestentijds, ontbraken de maten. Aanvankelijk werd de kleding, 'door de burgerij afgestaan, bijeengebracht in het voormalig St. Jacobs Gasthuis. Maar daar werd het alrasle vok Het pand aan de Nieuwstraat, waar voorheen bet bureau Van de Gemeentelijke Wonlngdienst was on dergebracht, werd beschikbaar .gesteld. Een" tweede verzameling kleding werd. daar aangevoerd en toen «hot daar. ook te. vol werd. kregen de „kledingppbalers" de be-r schikking over; de Koopmansbeurs. Onder wijl meldden zich dames aan om de 'kle ding uit te zoeken en te sorteren en daar mee waren zij tot gisteravond laat 'bezig, om de arbeid vandaag voort te zetten. Trou wens, dc politie zou. met medewerking van weer vple automobilisten; vandaag de kle- dlngatüe in de andere* delen van-de stad en ook in voormalig Kethel voortzetten, De kleding, die gesorteerd was, werd gedeel telijk doorgezonden naar het Rode Kruis gebouw aan. de Lange Nieuwstraat en dus ter beschikking van deze Instelling gesteld. Ook de overige kledingt wordt ter be schikking van het Rode Kruis gesteld, maar voorlopig in depót gehouden op de verza melplaatsen, waar honderden nijvere dames- en meisjeshanden aan het sorteren waren. Kleding in alle soorten en maten, schoenen, dekens, matrassen, ledikanten, dat alles stapelde zich op en. het was ont roerend te zien, met hoeveel liefde de "bur gerij had gegeven wat zij kon missen (en soms meer dan dat, omdat de slachtoffers nog minder hadden) en het was opwekkend te kunnen constateren, dat zovele dames cn meisjes, vaak geassisteerd door mannen en jongemannen, ijverig sjouwden en ploeter den om zo spoedig mogelijk een overzicht te krijgen van wat er aan kleding enz? zoal was binnengekomen. Boven alle lof verheven is echter ons Schiedamse politiekorps, dat dit initiatief nam en dat daarmee zo'n enorm succes heeft. Bovendien dwingt de medewerking, die de politiemannen, die ook de leden van de reserve-poluie verlenen, respect af. Zij hebben als gevolg van het noodweer een zware dienst achter de rug, maar zij schro men niet, hun \Tije lijd te geven aen dit prachtige werk. Zü charteren hulp voor het maken van sorteertafels, kapstokrekken enz. en zoeken vrachtauto's, die. de kleding ver voeren. Hulp bij evacuatie In de loop van de avond kwamen gisteren verscheidene automobilisten, die hadden ge holpen bij de evacuatie van Abbenbroek, zich bij de afdeling hulpverlening op het hoofdbureau van politie afmelden. Bekaf waren zij. maar zielsgelukkig, de handen uit de mauwen te hebben kunnen steken en menslievend werk te hebben kunnen doen. Er waren echter ook automobilisten, die gisteravond laat nog slachtoffers vervoer den. Het werk was vaak uitermate moeilijk. Met boten moesten de slachtoffers uit de bovenste verdiepingen van hun huizen wor den gehaald. Dan konden zij in de auto's plaats nemen en worden weggevoerd. Na tuurlijk, zo vertelde ons een van de automo bilisten, waren de mensen erg dankbaar, dat zij werden gered, maar aan de andere kant was het vaak ontroerend te zien, hoe zif, met een laatste blik op hun eigendommen, afscheid namen van huis en haard. Voor hoelang? En wat zouden zij. eenmaal terug gekeerd, terugvinden van hun eigendom men? Wij gaan ioch De door de politie ingerichte post „Hulp verlening" kreeg gistermiddag en -avond het aanbod van enkele eigenaren, die hun boten beschikbaar wilden stellen. Ook twee schepen van de werf-Wilton Fijenoord wer den Ln gereedheid gebracht. Aan Den Maag werd enkele malen mepgedeeld, dat er in Schiedam boten voor vertrek gereed la gen, maar terwijl door de radio dringende oproepen om schepen werden uitgezonden, deelde Den Haag mee, wel te zullen berich ten, wanneer en waarheen de boten zouden moeten gaan. De zich aan board bevindende mannen, popelend om naar de geteisterde gebieden te gaan en. daar hulp te gaan ver lenen, konden dat niet langer verkroppen Zodat zij de Hulpverlening meedeelden, dan maar op eigen gelegenheid naar o.m. Helle- voetsluis te zullen varen, omdat de radio herhaalde malen had bericht, dat daar hulp Aanhoudend kom en zich op het hoofd bureau van politie vrijwilligers melden om hulp te gaan bieden. van schepen dringend nodig was. Komen •wij te laat en zijn er al schepen, nog piet erg. Liever een paar boten teveel dan hele maal geen schuiten en dan keren wij wel weer naar Schiedam terug en houden ons opnieuw beschikbaar, was de mening. En de schepen voeren uit, vier naar Hellevoet- sluis, één naar Dirksiand, waar zij in <je loop van de nacht zouden arriveren in de ■hoop, hulp" te kunnen bieden en evacué's te kunnen, opvangen. Óok Kethel geeft voorbeeld Enkele inwoners van Kethel, onder wie ds De Biuyn, ds v. d, Kuy en de brigadier Korpel, namen ook een mooi initiatief. Wachten tot er evacué's komen. Dat nooit Wij'gaan ze halen, zeiden deze heren eh zg kregen gisteren 3 autobussen en 7 perso nenauto's ter beschikking, reden naar de Ahoy'-hal in Rotterdam en 'ontlastte die door 200 evacué's, o.m. uft 's Gravendeel mee te nemen en onder te brengen ln voor malig Kethel bij burgers. Vandaag zouden zij nog meer evacué's uit de Ahoy'-hal halen. Hoofdagent schap: Smalle Havenstraat 1, tel. 3229, hoek West have kade. De toestand van het Vegdek van het gedeelte Schiedamseweg tussen de Oude Havenbrug en het Verpl. Chasséplein be hoeft dringend verbetering, die gepaard moet gaan. met een verbreding van de rijbaan, menen B. en W. Gestreefd dient te worden naar een rijbaanbreedte van 8 m met aan beide zijden trottoirs van ong. 3 m. breed. Gedacht is aan een klin- kerbsstraüng en trottoirkolken. Het zal dan echter noodzakelijk zijn de terreio- afscheldxngen aan de zuidzijde van de Schiedamseweg vanaf de Spaarbank tot de Eendrachtsstr. op 3.25 rti. uit de vastgestelde rooilijn te plaatsen. Aan de noordzijde dient aanvangende bij de Stadsgehoorzaal de erfscheidmg te worden verplaatst tot In een lijn evenwijdig aan een. afstand van 17.25 m uit de bovenaangegeven rooilijn. Van de Oude Havenbrug tot aan het Spaarbankgebouw kan, door de bestaande bebouwing, geen wijziging worden aange bracht. Door deze verbeteringen zal, zjj het ten koste van een gedeelte der soms vrij brede trottoirs, het mogelijk zijn het wacht- of parkeerverbod aldaar op te hef-' fen. Met 11 van de 14 eigenaren der ver schillende stroken tuingrond, waarover de gemeente de beschikking dient te verkrij gen is men tot aannemelijke voor waarden gekomen. De onderhandelin gen met de nog resterende eigenaren c.q. erfpachters, hebben nog niet tot het ge wenste resultaat geleid. De kosten van de verbetering en de verbreding van de rijbaan, alsmede de kosten, verbanden aan het verkrijgen der voortuintjes, worden geraamd op tezamen fiO.OQO. B. en W. stellen de raad voor te besluiten, de Schiedamseweg tussen de Oude Haven brug en het Verpl. Chasséplein te ver breden en te verbeteren; de benodigde stroken voortuin aan te kopen c.q. het erfpachtsrecht terug te nemen onder de gestelde voorwaarden. Geldleningen lot 250.000.— B. en "W. delen de raad mede. dat aan biedingen zijn ontvangen tot het verstrek ker» van een viertal geldleningen op lange termijn, groot l.OOO.OQQ, 500.005, 500.000 en 250.000. Rente k i'h, koen pari, gemiddelde looptijd 20 jaar in ver band waarmede de gelden kunnen warden aangewend ter financiering van dc wo ningbouw. B, en "W. achten het gewenst, thans de voorziening in de kapitaalbehoefte der gemeente wederom ter hand te nemen, en stellen de raad voor tot het aangaap dier leningen te hesluiten, Jongedame zoekt liefst met kost. Brieven met prïjsopg. no. C 1170, Bijkantoor Broersvest 3, Schiedam. 80S»STEH OVERTEHT'ES BIEFSTUK f 1.85 BRAADLAPPEN I0.9S HACHéVLEES £1.19 SPEKLAPPEN f 0.95 VARKENSREUZEL £0.69 ROOKSPEK fl,l& HARSTKARBONADE f 1.49 DIK RUND VET f0.89 KALFSKARBONADE f 0.9S KALFSLAPPEN fl.4S Alles per 500 gram Als extra reclame 500 gram gehakt, halfom en 250 gram vet f 1.35 Pakje vet en een pakje margarinef0.78 3a zijstraat Schiedamseweg, Viaardingen worden gaarne verstrekt door de Bijkantoren SCHIEDAM, Broersiesl 3, Ie!, 83091 ILilBDiSGES, Smalle Bawnstraal 1, Iel. 3® PBOEFSUMMERS OF «MMÏS Wis ds steeds eert, ia het „SUCCES" altijd weeid

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1953 | | pagina 2