2 Werktuigmonteurs Schiedam helpt, wil nog veel meer doen> maar moet goeddeels passief blijven P Den Haag besliste: onze stad is reserve Toch grote activiteit Brandweer oefent Sport in het kort BIJ DE POLITIE HET RODE KRUIS De burgemeester over bet probleem der evacuatie WAKERS K&EIItfTJES Kinderen van ons volk at cry AAR ANNEER DE RAMP DIE ONS LAND TROF DE NIEUWSBLAD MODE-ADVISEUSE WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD EERSTE BLAD - PAGINA 3 Hoofdasfentschaj): Broersvest 3, tei. «8091 (Van onze verslaggevers) Tal van Schiedammers nemen actie/ deel aan het reddingswerk, taordeti ingescha keld by het verlenen van hulpdiensten en voelen daardoor, dat zij tenminste iets doen voor de duizenden slachtoffers van de grootste watersnoodramp, die ons land ooit heeft getroffen. Zij zijn de gelukkigst en en als zij een ogenblik tot niets doen gedoemd zijn, jeuken hun handen en vragen zij aan ieder, van wie zij iets ver wachten, om werk ten behoeve van de getroffenen. Maar duizenden zijn er ook die maar geduldig moeten afwachtenof er van hun diensten gebruik zal worden gemaakt. Dat "zijn. degenen, die ztch, vrijtoillig, hebben aangemeld hetzij" m het hoofdbureau van politie, hetzij m het Rode Kruis Gebouw of aan het bureau Be volking om geëvacueerden op te nemen. Die willen wat doen, die willen de slachtoffers een veilig tehuis, een warm bed en versterkend voedsel verschaffen. Zij moeten afwachten, of er van hun diensten wel gebruik gemaakt zal worden nmdat Schiedam „in reserve" wordt gehouden, volgens het besluit van de Evacuatie-commissaris te Den Haag, Hierover heeft de burgemeestermr J. W. Peek, nadere mededelingen gedaandie elders volgen. Het evacuatie-ontvangstcentrum werd gisteravond ingericht. De administratieve voorbereiding. De kledingactie De kledingactie is- een ongelofelijk succes geworden. Reeds zijn als depots ingericht: voormalig St. Jacobs Gasthuis, Beurs, de panden Lange Nieuwstraat 30 en Lange Nieuwstraat 12. en het pand van Lintas aan de Nieuwe Haven, Aannemers stelden hout beschikbaar voor het maken van stellingen en sorteer tafels, eigenaren van, vrachtauto's geven die om ailes te vervoeren, honderden, bedrijvige vrouwen- en meisjeshanden sor teren, pakken en zorgen er voor, dat da delijk de voorraad in het Rode Kruisgebouw kan worden aangevuld, wanneer dtl nodig is. Ook geven zij, tegen bewijsstukken, af gegeven door het Rode Kruis, goederen ef aan bewoners van Hoofd-, Lek- en Rijn straat, die door het hoge water zijn getrof fen. Alleen deze opmerking. De jongelui, die hieraan meehelpen (wij bedoelen MULO- sch ooi-leerlingen) moeten deze inzameling niet beschouwen als een grap. Hun hulp wordt gewaardeerd. Maar het is btttere ernst. De dagbladen en de berichten door de radio zijn er de voorbeelden van. De burgerij, die nog goederen heeft af te geven, moet dit bezorgen en vooral niet meer telefoneren, dat hier of daar nog wat beschikbaar is. De telefoons in Rode Kruis- gebouw en hoofdbureau van politie zijn voor belangrijker zaken nodig. Ook adressen van degenen, die geëvacueerden willen op nemen, dienen mondeling te worden ge- Dokter R. H. M. Gecrdes overleden Zoals het Nieuws blad gisteravond be richtte, is dokter R, H. M. Geerdes, rustend huisarts en oud-direc teur van <ïe Dr Nol et- stichting, overleden. Hij werd 72 jaar oud. De begrafenis zal plaatsvin-den op Vrij dagmorgen -op -de R.K- begraafplaats alhier- De leiding vsn de Schiedamse Vrijwillige Brandweer heeft, na de theoriecursussen die zijn gegeven, een aantal praclieehe oefenin gen ontworpen. De onderscheidene brand- weergroepen zullen regelmatig uitrukken en ter bevordering van de paraatheid oefenin gen houden, in het bijzon-der bij grote ge bouwen. Tot besluit van deze afzonderlijke oefeningen zal een oefening in groot ver band worden gehouden, waaraan alle brand weerlieden zullen deelnemen -en waarbij al bet rollend materiaal zal uitrukken. Tijdens- de oefening zal een gedeelte worden ge alarmeerd om elders een brand tc gaan blussen. Wal de Burgerlijke Stand meldt Geboren. Francisca R. J-, d. v. p. C. J. v. d- Water en L. H. Vredenbregt. Overleden: J. M Vink, 78 j.; W. C, L. L. Oversier 79 j: W. F. Janzee, 45 j. SZC in de wintercompetitie. Een groot aantal zeventallen van de Schiedamse Zwemclub neemt -deel aan de waterpo'owin tercompetitie. Het eerste dames« vental neemt in de afdeling C. thans de derde plaats im het zeer sterke VZC en RKV, Het (weeds dameszevental staat op dc twee de plaats van afdeling D. achter ZZ en PC en de melsjes-adspiranten staan nummer drie in de adspirantencompetitïe na ODZ en LAC. Bij de heren staat' SZC 3 nummer twee na GZC. SZC behaalde 8 uit 5, GZC leidt met 8 uit 4. In afdeling D gaat SZC 2 aén kop; SZC 3 heeft de leiding van afde ling F en hetzelfde is bet geval met SZC 4 in afdeling G. De veteranen (heren) van SZC laten zich niet onbetuigd en hebben de leiding in -de veteranenccmpetitie. De SZC-jeugd doet het minder goed en draagt de rode lantaarn in de jeugdeompetitie. Het jongens sdspirantenzevental van SZC neemt in de adspïrantencoznpetitie de derde plaats ln. geven op genoemde bureaux, of op het bu reau Bevolking. De telefoonlijnen kunnen voor dit soort gesprekken niet geblokkeerd worden. Men zal dit begrijpen. Want veelal telefonisch komen de verzoeken binnen om hier-of daar hulp te verlenen en dan moeten onverwijld troepen, goederen, levensmidde len. medicamenten, worden weggezonden, moeten automobilisten, schippers enz. wor den opgeroepen. De afdeling „Hulpverlening", door de po litie op eigen initiatief ingericht met mede werking van het gehele politiepersoneel en van do mannen der reserve-politie, die al hun vrije tijd opofferen voor de goede zaak, wordt overstelpt met werk. De kledingactie is een succes geworden en geeft toch nog veel zorg, o.m. wat betreft inrichten van magazijnen, bewaking en verzorging van de vele dames, die uren aaneen werken om de chaos van aangevoerde kleding te maken tot een overzichtelijk geheel en vervolgens, die kleding ln te pakken voor verzending. Gelukkig zijn cr enige café- en restaurant houders bereid gevonden, gratis koffie te serveren. De politie zorgde gisteren voor het ver voer per auto van materialen, waarom rncn in de getroffen gebieden zat te springen; zij zorgde vannacht voor het transport van een aantal Schiedamse mannen, die zich vrijwillig ha-dden gemeld bij de Arbeids beurs {daarheen worden die thans verwe zen) om waar dit nodig mocht zijn grond werk enz. te verrichten. De Schiedammers gingen naar een verzamelplaats in Rotter dam en werden vandaar verder getranspor teerd. Waarheen? Wij weten het op dit ogenblik nog niet. De politie neemt adres sen op ven mensen, die geevacueerden wil len opnemen, van vrijwilligers, die allerlei diensten willen verrichten. Schiedam kan trots zfln op een politie korps, dat bestaat uit mannen, die zich zo geheel wtfden aan deze taak, die zU vrij willig op zich hebben genomen. Alleen, dit kan niet zo blijven. Lang zamerhand zal zij de werkzaamheden, die zij verricht ten dienste van de lijdende mensheid, moeten gaan overdragen aan het Rode Kruis, dat zij verder graag zal steu nen en helpen. Dat spreekt vanzelf. Maar het gewone, inspannende politiewerk moet odk worden gedaan. En na de krachtsin spanningen van de eerste dagen is het Rode Kruis zovpr, dat zij de taken, die de politie op eigen initiatief op zich en met grote liefde uitvoerde, zich daarbij vele opoffe ringen getroostend, kan overnemen. Van de gevel van het Rode Kruisgebouw wappert de vlag, het witte veld met het rode kruis. In het Rode Kruisgebouw is het een bijenkorf. De telefoon staat niet stil. Inlichtingen worden gevraagd, aanmeldin gen worden gedaan voor het opnemen van geevacueerden, voor het afhalen van kle ding en daar tussendoor moet de telefonist allerlei zaken telefonisch bestellen. Mensen lopen in en uit. Ik wit ovacué's opnemen: ik heb een personenauto, ik heb een vracht wagen. ik heb een schuit, ik hebEn dan dit telkens weer terugkerende vraag: Wanneer komen cr evacué'*? Kleding, schoeisel, bedstellen, voedsel, medicamen ten, worden gehaald en weer doorgezonden naar geteisterde plaatsen; helpers worden uitgezonden met auto's, in schepen. Dag en nacht staan zij klaar. Zij,gunnen zich nau welijks tijd om een uiltje te knappen. Een colonne automobilisten, keert terug, gedesillusionneerd. Zij zijn doorgedrongen tot nabij Hellevoetsluis. maar hebben geen in nood verkerenden kunnen bewegen, te evacueren, De mensen blijven liever bij have en goed, als het maar even kan, of willen desnoods evacueren naar een plaats „dicht bij huis". Begrijpelijk en menselijk. Een boot met Rode Kruis-helpers is Ln de richting Ooltgenspiaat gegaan, Mid- delhamis te zijn gepasseerd; Er was gister avond nog geen enkel bericht van deze ploeg ontvangen. Een tweede ploeg kwam terug uit Goudswaard. Als eersten hadden deze helpers daar de eerste nood gelenigd en nu moesten, nieuwe voorrad -n kleding enz, worden aangevoerd. Het Schiedamse Rode Kruis heeft de verzorging van Gouds waard en Zuid-Beijerland op zich genomen en doorlopend varen er boten heen met goederen., levensmiddelen en eïlerlei andere artikelen, die daar nodig zijn. Gisteravond kwam er een boot (van Ex celsior) terug met een klein groepje eva- cué's; een kraamvrouw, haar echtgenoot, een baby, een dame en zeven kinderen, van wie er een mazelen had. De kraamvron^ met haar baby en het zieke kind werden naar het gemeenteziekenhuis gebracht; de overige geëvacueerden rijn doorgezonden naar familieleden, waarmee eerst overleg was gepleegd. Verscheidene helpers bevinden zich aan boord van schepen, die van Schiedam uit rijn weggezonden. Zo vertrokken gister avond twee schepen van de firma Bijloo, o.m. bemand met helpers, zomede met enige medische studenten uit Leiden. Deze sche pen hadden radio aan boord en luisterden naar de roepstem: Schiedam-Lelden. Zij wa ren op weg naar het zo getroffen Bruinisse. Vijf schippers van het Zeekadetlenkorps bevonden zich aan boord van zolderschuiten ven Wilton Fjjenoord, waarop motorsloepen van de Willem Ruvs werdeh vervoerd naar Ooltgenspiaat. Volgens gistermiddag ont vangen berichten zouden vijfhonderd slacht offers met behulp van deze motorsloepen aan boord van Spidoboten zijn gebracht. Het Rode Kruis zond vanmorgen vroeg een sleepboot met twee „bakken" en be mand met helpers naar "Bruinisse om daar hulp te bieden. En wederom was er van alles, vooral ook kleding en dekens, aan boord, dank zij de kledingactie. Bovendien heeft het Rode Kruis nog vrachtauto's met materiaal kunnen wegsturen. Uit hetgeen hierboven is geschreven valt af te leiden, dat alie vrijwilligers hard, heel hard werken en wij ziin er trots op, dat zot'ele Schiedammers zich willen inzetten om de lijdende mensen te helpen, om mee te werken, het land opnieuw te onttrekken aan het water. WH zön er van overtuigd, dat ook de col lecten met eulle hand rullen worden' be dacht. Waarbjl wtf de lezers nog opmerk zaam maken op wat de minister-president heeft gezegd over belastingaftrek voor de geschonken bedragen. Honderden handen sorteren o.m. in de Beurs de pets kledinsstufcken, "bijeengebracht danfc zij ds inzamelingsactie van de Schiedamse politie. Toch evacué's Als gevolg van de radioberichten, die o m. inhielden, dat er nieuwe stromen van eva cué's te verwachten waren, besloot 'gister avond de leiding van het Rode Kruis een ontvangstcentrum voor evacué's te doen in richten. In Irene aan de Nieuwe Haven, in de verwachting, dat er niet meer dan 500 geevacueerden per dag zouden behoeven te worden verwerkt en dat die niet allemaal tegelijk zouden komen. Het Centraal Vrou wen Comité werd ingeschakeld, zodat wel dra dames van de onderscheidene daarbij aangesloten organisaties in Irene versche nen. De grote zaal werd bestemd als ont vangstcentrum. de kle(ne voorzaal werd in gericht als noodziekenhuis om de patiënten na aankomst tijdelijk te kunnen verplegen, voordat artsen zouden beslissen, waarheen die verder zouden worden getransporteerd. Schiedam was dus gisteravond laat gereed om evacué's te ontvangen. Na eerste oproep zouden tal van automobilisten beschikbaar zijn om die, het geeft niet waar, te gaan halen. Bovendien heeft ook de politie-hulp- dienst nog een groot aantal adressen van automobilisten. In de garderobe V3n Irene hadden zich Intussen ambtenaren van het bureau Bevol king geposteerd. Zij troffen daar de admini stratieve voorbereidingen voor de ontvangst van evacué's. mede met behulp van een groep vrijwilligers, blij, dat zy de handen uit de mouwen konden steken. Evacué's in Kethel De als zelfstandige eenheid optredende evacuatiecommissie Kethel heeft gistermid dag weer een aantal geëvacueerden in de A hoy hal te Rotterdam afgehaald en onder gebracht bij in Kethel wonende gezinnen. Bij het Rode Kruis in Schiedam werd ten behoeve van deze mensen kleding enz. ge haald. In Kethel bevinden zich thans meer dan 20D geëvacueerden. In Kethel is ook reeds begonnen met een geldinzameling. Laatste berichten De Rode Kruls-boot De Hoop, die naar Ooltgenspiaat was gedirigeerd, schijnt zich te Oude Tonge te bevinden. Er zijn 1800 mensen geëvacueerd door de Schiedamse Rode Kruis-helpers, die zich aan boord be vinden en de boot schijnt nu vastgelopen te zijn. De groep R.K, helpers, die gisteren met een boot evacué's bracht, is vanmorgen weer naar Goudswaard en omgeving terug gekeerd. Leerlingen van de dr De VIsserschooi hebben ƒ318,23 bijeengebracht voor het Rampenfonds. Als w»K«-5 op schepen, bouwverven, em, kunnen geplaatst worden; -.-—--...«i NETTE EN VALIDE PERSONEN Leeftijd tussen 30 en 60 jaar. Bewijs van goed zedelijk gedrag vereist. Loon. ten nunst» op basis van ga rantieloon. Aanmelden: le Schiedamse Bewakingsdienst, Burgemeester Knappertlaan 192 B, Schiedam.* GEVRAAGD: boven de 35 jaar. Goed bekend mét vlakken. Alle nauwkeurige werkers gelieven te solliciteren. Brieven onder no. 11744 aan het Bureau van dit Blad. Wie da steeds een, it het „SUCCES" altijd weerd De burgemeester, mr J. W. Peek, heeft gistermiddag in een persconferentie, die o.m, ook werd bijgewoond door de voor zitter van het Rode Kruis, dokter J. A. H. v. d. Berg, en door de colonnecommandant, dokter A. Q. C. Klomp, een aa/ lal mede delingen gedaan. De evacuati^commissarls voor Zuid-Hol land in Den Haag had aanvankelijk Schie dam als evacuatiecentrum in reserve ge houden voor het geval er in 's Graveland iets mocht gebeuren. Toen de dreiging daar voorbijw as en Schiedam zich intussen op de komst van evacué's Ring voorbereiden, bleek, dat Schiedam in reserve zou blijven voor het geval men elders de stroom van evacué's niet zou kunnen verwerken. Be sloten werd Irene en het bedrijf van de Coca Cola-fabrieken zo nodig in te richten als ontvangstcentra, zodra er berichten zou den komen over de komst van slachtoffers. Lijsten van burgers, die evacué's willen op nemen, werden aangelegd en telden weldra duizend namen. Daarnaast werd aan de af deling bevolking in overleg met de afdeling huisvesting -opdracht gegeven lijsten aan te leggen van adressen van burgers, die voor opname van evacué's in aanmerking zouden komen. Schiedam kan voorlopig enkele dui zenden evacué's bergen. Gistermiddag was de burgemeester naar de Ahoyhal te Rotterdam getrokken om zich daar in verbinding te stellen met de plaatselijke evacuatiecommissaris, wethou der Hogeweg. Opnieuw werd daar vastge steld, dat Schiedam ln reserve zou bleven en dat evacué's naar onze stad zonden wor den doorgezonden indien de Ahoyhal hen niet zou kunnen verwerken. Er zouden dan groepen van 400 tot 500 mensen worden doorgezonden. Intussen vernam de burge meester, dat de evacué's, die in de Ahoyhal waren ondergebracht geweest, waren door gezonden naar Delft en Den Haag, daartoe door de commissaris voor de evacuatie in de residentie aangewezen. De burgemeester zou bericht ontvangen,-" wanneer- htf ln Schiedam evacué's «>u. kunnen verwachten. Wat de kwestie in Kethel betrof/ hier gold hett een spontane reactie van enkele burgers, 'die besloten op eigen initiatief een 200 evacué'»-in Rotterdam te gaan halen en in Kethel onder te brengen. In feite door kruiste die organisatie de vastgestelde or ganisatie, maar de burgemeester kon het de initiatiefnemers niet euvel duiden. Dia kwamen, trouwens gistermiddag weer met autobussen en particuliere auto's naar de Ahoyhal en namen wederom groepen evacué's mee naar Kethel, waar nog altijd een grote groep inwoners bereid was de slachtoffers liefderijk te ontvangen en op te nemen. De burgemeester had vernomen, dat het Centraal VTouwencomité zich gepasseerd had gevoeld waar het betrof de inzameling en de sortering van kleding. Het heeft nim mer irj de bedoeling gelegen dit te doen. Reeds Zondag had mr Peek contact gehad met deze organisatie en advies gegeven, na men en adressen op te geven bij de politie, hetgeen was geschied. Toen dc politie met de inzameling begon, was. het aantal aan biedingen om te helpen van alle kanten zó groot, dat men eerder hulp te veel dan te weinig bad. Intussen is met het Centraal Vrouwencomité overleg gepleegd en de1 vrouwen van de bij deze organisatie aan- gesloten vrouwenverenigingen zijn nu ook ingeschakeld. De burgemeester waarschuwde nog tegen degenen, die op eigen gelegenheid geld inzamelingen houden. Er zyn er zeker bij, die dit spontaan doen en de ontvangen be dragen zullen afstaan, maar er moet reke ning worden gehouden met Individuen, die de door de burgers onder de indruk van de feiten geschonken bedragen ten eigen bate aanwenden. Daarom adviseerde mr Peek, le wachten met gelden af te geven totdat men komt met lijsten (voor de Iftsten- collecte) of totdat Zaterdag de buscollecte wordt gehouden. Nog deelde de burgemeester mee, dat het Gemeentebestuur overweegt, natuurlijk in dien Den Haag daarvoor toestemming geeft, op enigerlei wijze tegemoet te komen in de schade, die Schiedamse ingezetenen, met name vooral bewoners aan Hoofdstraat, Lekstraat en Rijnstraat, hebben geleden door het hoge water van Zondagmorgen. E>e schade is opgenomen, de bedragen zijn be kend en worden gecontroleerd door belas tin «mensen. Ten slotte wees de burgemeester er nog op, dot het Rode Kruis maar niet lukraak boten en auto's kan uitzenden, maar moet wachten op orders. In het kader van een reeks culturele avonden heeft gisteren mr C. F. H. Huysman voor de leden van de Neder landse Vereniging van Ex-PolJtieke Gevan genen en „Voormalig Verzet Nederland", in Maison Wesihuis een causerie gehouden over „Kinderen, die geen ouders meer hebben, die hen Goeden Nacht zeggen". Ingeleid door de voorzitter, da heer J. Donkers, die in verband met de watersnood een ernstig woord sprak, nam mr Huysman. referendaris-aan het departement-van Jus titie, tevens inspecteur van de Ryks-Tucht- en Opvoedingshuizen de aanwezigen mee naar de jaren van 3901—1905, toen de kinderrechten er -wetten in ons land haar Intrede deden. Reeds toen had de reclas- seringsvereniging van Pro Juventute. die in 1896 werd opgericht, zich uiterst ver dienstelijk gemaakt. Men had echter geen wettelijke steun bij het werk. Toen echter drie kinderwetten het civfelrecht, het strafrecht en het kinderbe- ginselreeht er eenmaal waren, was die steun er .wel. Weldra zag de voogdijraad het levenslicht. En het was deze organisatie, die toen aan tal van wantoestanden een eind kon maken. Ook mr Hujrsman was destijds lid van deze organisatie," en het was mede door dit feit, dat spreker in details kon treden. Tevens gaf hij een zo volledig moge lijk overzicht van de jeugdcriminaliteit van heden. Hjj had een klein, maar zeer aan dachtig gehoor. JUBILEUM N.S.C. Ter gelegenheid van het vijf en zeventig jarig bestaan van de Nieuwe Schiedamsche Courant is een speciaal jubileumnummer verschenen. De directie en de redactie van de jubi lerende R.K. krant hebben gistermiddag in hotel De Kroon gerecepieerd. Velen kwa men gelukwensen aanbieden, o.m. de bur gemeester, mr j, "w. Peek, de wethouders, leden van de R,K, Raadsfractie, vertegen woordigers van vele R.K. organisaties en verenigingen en R, K. kerkelijke autori teiten. GEMEENTEPUBLICATIE De directeur van de Technische Bedrijven der Gemeente Schiedam maakt bekend, dat, in verband met werkzaamheden aan de waterleiding naar v.m. Kethel, de wa tertoevoer Donderdag 5 Februari a.s., na 22 uur naar het gehele gebied der v.m.' ge meerde Kethel vanaf de spoorwegovergang aan de Schiedamseweg voor enige uren zal worden onderbroken. Posities K.L.M.-vIiegtuigen Thuisreis: De Gouda, gezagvoerder Fee- ney, werd vandaag in Rome verwacht. De Enschede, gezagvoerder Baxter, is van morgen. uit Calcutta naar Karatsjï vertrok ken. De Friesland, gezagvoerder Dek- natel, is vannacht uit Manilla naar Bangkok vertrokken. De Delft is vanochtend uit Djakarta vertrokken. Gistermiddag heeft de wethouder van on derwijs de heer H. Sabel, de eerste paal geslagen voor de in Nicuwland Oost te bouwen R.K. Uloschool. Bij deze plechtig heid waren velen aanwezig, o.m. het be stuur van de St. Wiïlebrordussfichtirtp, de inspecteur b(j het lager onderwijs en taï van genodigden. TENTOONSTELLINGEN. Stedelijk Museum. Heden en volgende dagen lot 16 Februari (dagelijks geopend van 10 tot 5 uux, 's Zondags van 2 tot 5 uur) tentoonstelling: Honderd prenten van Wout van Heusden. BIOSCOPEN Mono pole Theater: Tot en met Donderdag dagelijks 2, 1 en 9 uur: Dossier 212 van Tokio (14 jaar). Passage Theater: Heden 8 uur; Donderdag middag 2 uur: De Straat (18 jaar). WOENSDAG 4 FEBRUARI, Gerei. Jeugdhuis, 8 uur. Comité Vrije Uni versiteit. Bijeenkomst. Musis Sacrum, 8 uur. Personeelsvereniging W. F-, afdeling O. en A, Filmavond DONDERDAG 5 FEBRUARI. Handelsgebouw vlaardingen, 2.30 uur: Kamer van Koophandel en Fabrieken van de Beneden Maas. Vergadering. passage Theater, 8 uur; schiedamse Kunst kring. Toneelavond. Eureka, b uur Klaverjasverenjging M. en S. Soirée. Julianakerk, predik an ten kamer, 8 uur A. R. Jongerenorganisatie A.R.J.O.S. Vergadering, VRIJDAG 6 FEBRUARI. Café Van Harmeien, b uur Finale bUJart- tournoot om de Van Harmeienbeker en prijs uitreiking. Wat ieder moet /weten ZIEKENHUIZEN Gemeente Ziekenhuis Nassaulaan, tel. 63126; R.K. ziekenhuis, Dx Noletstichting, Dr Nolet- .straat, tel. 69411. BIJ ONGELUKKEN NACHTDIENST APOTHEKEN Voor de avond- en nachtdienst geopend Apotheek M. M. H. Evers, Lange Haven 81, Hieronder volgen nog enkele berichten in verband met de ramp, die een deel van ons land trof. UITGESTELD. Het bestuur van de Katholieke Kring heeft hesloten, de beide Vastenavondfees ten, die Donderdag- en Vrijdagavond zou den worden gehouden in Musis Sacrum niet te laten doorgaan. Nu Irene is ingericht als evacuatie-cen trum, kunnen de leestavonden van de Chr. Oratorium vereniging (vanavond) en van dé Nederlandse Grafische Bond (Vrijdag avond) niet doorgaan. De Vastenavondfeesten van de dansschool West buis zijn afgelast. MONOPOLE THEATER Evenals ln het Passage theater, wordt ook in het Monopole theater tijdens de voor stellingen gecollecteerd. De opbrengst Is bestemd voor het Nationaal Rampenfonds. VOOR HET RAMPENFONDS Het bestuur van de Vereniging voor Schfedsmj<e Gezondbeidskolonies heeft spontaan besloten het batig saldo van de toneelavond, die Utile Dulci op Zaterdag avond 14 Februari, ten bate van de ge zondheidskolonie zou geven in de R.K. Volksbond af te dragen aan het Na tionaal Rampenfonds. Daar ds kaarten al gr trukt waren, worden deze toch gebruikt om het batig saldo zo groot mogelijk te houden en de verkoop vlug door le laten «aan. Kaarten zijn behalve bij de bestuurs leden verkrijgbaar aan het bureau van de Schiedamse Gemeenschap. Gerrit Ver- boonstraat. CHR. GEREF- GEMEENTE Tijdens de beide kerkdiensten, die de Chr. Geref. Gemeente Zondag a.s, belegt, zullen collecten worden gehouden ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Het personeel van hoog tot laag van de N.V, Metaalbuizenfabriek Excelsior heeft spontaan 30 uur loon af te staan voor het Rampenfond®, De directie stelde een motor- vlet met S man personeel van hei bedrijf beschikbaar van de evacuatie-commissaris. De boot is gezonden naar Goeree. Het H-A.V.-bank-personeel heeft 1040.85 bijeengebracht en gestort op de giro van het "Watersnood Comité 1953 alhier. WOONWAGENBEWONERS OFFEREN De bewoners van het woonwagenkamp aan de Oudedijk hebben een bedrag van. 97,52 ter hand gesteld van de burgemees ter voor het Rampenfonds. technische school Het personeel van de Technische School te Schiedam dat reeds sedert een jaar aan het sparen was voor een cadeau aan de nieuw te bouwen schooi, heeft dit geld, verhoogd met vrijwillige bijdragen, afge dragen aan het Nationaal Rampenfonds, tot een bedrag van ruim ƒ500, Bovendien wordt er door dc leerlingen een actie ge voerd om geld en goederen in le zamelen, waarbij het ln het voornemen ligt om, in dien dit past ln het kader van de algemene hulpactie, een Technische School in de ge troffen gebieden te adopteren. De penningmeester van het Schiedamse comité Watersnood 1953, de heer G. v. d. Vlies, deelt ons mee, dat vele particulieren en tal van bedrijven reeds belangrijke be dragen hebben toegezegd. Het gironummer van de heer Van der Vlies Is 129381. Gisteravond om U uur werd de post Hulpverlening in,het hoofdbureau van po litie opgebeld uit Abbenbroek. Men zat daar te springen om vrachtauto's en kon die maar niet krijgen. De politie kon reeds om half twaalf een colonne van 14 vracht wagens wegzenden en om twaalf uur ver trok een tweede colonne van 16 vracht auto's, alle beschikbaar gesteld door par ticuliere bedrijven, zomede door de direc teur van gemeentewerker. Twee agenten van de motorbrigade, Wessel en Van Luyck, traden op als colcmneletders en hebben in Abbenbroek de leiding op zich genomen van het werk, dat daar moest worden uitgevoerd. Zij vervangen de Rijks politie, die nu tenminste even ritst kan nemen. De post Hulpverlenihg van de politie deelt mee, dat er in de depots een tekort dreigt te ontstaan in de voorraad ledi kanten, matrassen, dekens en lakens Veel van het binnengekomen beddengoed is at uitgegeven en bovendien moest de zieken zaal van het ontvangcentrum Irene van bedden worden voorzien. Degenen, die op dit gebied nog iets jte missen hebben, kun nen dit opgeven bij de Hulpverlening politie, telefoon 69333. Het personeel van de N.V. Hoek's Ma-' chine- en Zuurstoffabrieken en van de) N.V. Oxygenium, zowel van de bedrijven in Schiedam als van die, buiten onze etad gelegen, zal een "dag van haar weekloon afstaan aan bet Rampenfonds, De directie van de N V. Hoek's Machine- en Zuuratof- fabrielc schonk 50.000. De directie van de N.V. Oxygenium gaf 10.000 voor het Ram-, penfonds. i De politie heeft aan de dames, die de, kleding sorteren, 'opdracht gegeven baby- pakketten te maken, inhoudende een uit-: gebrèidé sortering babygoederen. Deze zijn daarvoor geschonken. Vele abonné's van, het Niéuwsblad komen bijdragen voor het Rampenfonds brengen Dp het kantoor aan de Broersvest 3. Deze bijdragen va riëren van 2,50 tot 100. Meer service Bon voor tdvles mode-advlseui* Donderdag, 5 Febrbuari. behoeve vaa de Nieuwsblsd- 1 abonné's zal onze noode-sdvLseuse morgenochtend van 19—12 uur en mor- genmiddag van 2—4 uur wederom ztt- ting houden in ons gebouw Schledamse- 1 vest hoe> Binnenweg te Rotterdam. Zij verleent gratis hulp bij knip-, naai- en pasmoeilijkheden en vervaardigt tegen vergoeding patronen near maat Meer aervlce 1 I Onze xnaatpatronen worden steeds I met veel succes «ebruikt Thatw wor- den de japonnen indien, gewenst op meat pasklaar gemaakt. Men laat een patroon Hanmeten en «en week later I hangt uw Japon pesJctaar. De naden worden zo geknipt, dat deze ineen» zijn I afgewerkt. I Een Japon maken levert bq geen moeilijkheden meer od. I Alleen het in elkaar «tikken blijft voor u over. U betaalt voor het aan- meten ven een patroon, pasklaar ma- I ken. pasaen en afwerken: Japonnen 633 Mantel» en mantelpakken A50 Avond- en brul da japonnen Deux plëee» 7J4 Advies over onze goedkope patronen kunt u eveneens bij onze mode-«dvi- |j eeuse inwinnen, op de hier bovenge noemde uren. DE DIRECTIE. finiriimggiiiy^'wiin^Ttm^p»mi?inrn»jmi?T

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1953 | | pagina 2