&psa Schiedamse hulpverlening is in volle gang Vrijdag 6 februari 1953' kotterdamsch nieuwsblad •xs:< AT AAR. ANNEER Het Rode Kruis Steeds meer evacuê's' In de winkel van Sinkel BABYPAKKETTEN Politie Hulpdienst naar S.G. Collecte Nationaal Rampenfonds DE RAMP DIE ONS LAND TROF Denk aan de collecte! Uit het Kethelse LAATSTE BERICHTEN mmmmm Sehiedan\ heeft 900 tot 1100 evacuê's Kunstkring-avond ging door Gevonden in Vlaardingen WAARHEEN 1 EERSTE BLAD - PAGINA 3 Hoofdagentschap: Broersvest 3, tel. 68091 (Van onze verslaggevers) Ook irt önze stad blijft de hulpactie op volle toeren draaien. De evacuê's uit vele gemeenjten, die in onze stad bij burgers moeten worden ondergebracht, worden prettig ontvangen in Irene en vandaar naar htm „„pleegouders" gebracht. In de Beurs kunnen zij volop van kleding en schoeisel worden voorzienEen grote voor raad babypakketten ligt gereed. Een blijvend contact is gelegd tussen Schiedam en de door onze stad geadopteerde gemeente Goudswaard De Politiehulpdienst is met ingang van vanmorgen 9 uur overgebracht van het hoofdbureau van politie naar het gebouw van de Schiedamse Gemeenschap (V.V.V.-kiosk), waar de laatstgenoemde organisatie, met medewerking en steun van het politïe-apparaat, dat zich weer meer zal gaan toeleggen op de gewone taak, deze die7ist langzamerhand zoveel mogelijk, zal overnemen. De voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap, de heer MHoll, treedt daar op als commandant Het ligt voor de handdat tal van geëvacueerden de „verlieslijden" van het Rode Kruis, ter inzage bij het Nieuwsblad aan de Broersvest, kwamen inzien, en wij prijzen ons gelukkig velen van dienst te hebben kunnen zijn door met medewer king van allerhande instanties uit te vorsenwaar familieleden van geëvacueerden, die hier onder dak zijn gebracht, zich thans bevinden. Helaas moesten wij op ons bureau ooïc vele malen evacuê's teleurstellenomdat wij voor hen de gevraagde informaties niet konden verkrijgen. De door de directie van het Nieuwsblad beschikbaar gestelde couranten toerden, door de evacuê's grif afgehaald. Deze maatregel blijft van toepassing. Dagelijks liggen er voldoende Nieuwsbladen voor naar Schiedam, geëvacueerden gereed in ons bureau, Broersvest 3, waar ooJc de foto's van de ramp grote belangstelling trekken. Op het hoofdkwartier van het Rode Kruis alhier, is gistermorgen bericht ontvangen, dat de autocolonne, uitgezonden naar West- Brabant, vla Breda op weg was naar Fijnaart en omgeving, waar volgens inlich tingen., te Breda ontvangen, nog heel wat hulp moest worden geboden. Het convooi schepen, dat onder leiding van mr H. Melchers naar Goudswaard is vertrokken, is daar na enige tegenslag aan gekomen. Schepen zullen een vice-versa- dienst onderhouden, opdat de door Schie dam geadopteerde gemeente kan worden voorzien van alles, wat daar nodig is, voor zover het althans ia het vermogen van de gemeente Schiedam, en van het Rode Kruis ligt, daarvoor te zorgen. Ben en ander ko>t vaak grote moeite. Voldoende Rode Kruls- personeel is er aanwezig in het evacuatie ontvangst-centrum Irene, waar gisteren re gelmatig evacuê's kwamen die werden ver zorgd en werden gebracht naar hun pleeg ouders. Daar verlenen o.m. vrouwen van het Centraal Vrouwen Comité medewerking. Na een ietwat avontuurlijke tocht is het convooi Melchers gisteravond Iaat in Schiedam teruggekeerd. Dc heer Melchers had contact opgenomen met de burgemees ter van Goudswaard en daar een zeer orde lijke toestand aangetroffen- Echter moet zeer veel hulp worden verleend. De colon- necommandant, dokter Klomp, deelde mee alweer belangrijke voorraden artikelen voor Goudswaard voorhanden te hebben, die ten spoedigste zullen worden, weggezonden. Ook de tweede groep, <üe „uit" was, nl. de autocolonne West-Brabant, is gisteravond naar Schiedam teruggekeerd. Fijnaart was bereikt, de Rode Kruis-heipers hadden veel hulp kunnen bieden, o.m. waar het uitdelen van voedsel betrof en. de colonne was, op bevel van. hogerhand, naar 's Hertogenbosch gegaan, om zo nodig evacuê's mee te nemen. Inderdaad heeft de colonne"deftig evacuê's, die naar -Rotterdam wilden, in onze nabuur gemeente gebracht bij.hun familieleden. Van Graff—Zwitserland heeft het Rode Knii^ Schiedam telegrafisch een aanbieding ontvangen van een geschenk, bestaande uit bussen soep, voldoende voor het maken van 1M0 liter" "Telegrafisch is' geantwoord, dat die zending gaarde per omgaande en. onder dankzegging wordt tegemoet gezien. Wij vernemen nog, dat Goudswaard thans een radioverbinding heeft met Vlaardingen. Daar zorgt men zo nodig voor doorzending van voor Schiedam bestemde berichten» Vrijwilligers uit Schiedam werken aan houdend, o.m, als grondwerkers, in het geteisterde gebied. Zij worden regelmatig naar hun „arbeidsterrein" gebracht en daar van weer gehaald. Het kan echter gebeuren, dat zij een nacht over blijven. Nieuwsblad naar geteisterd gebied De heer Olté, over wie wij gisteravond schreven, la gisteren wederom naar het geteisterde gebied vertrokken met een groepje Schiedammers. Hij heeft een groot aaptal Nieuwsbladen van de laatste dagen meegenomen om in die gebieden aan de be volking voor zover die daar nog woont, te distribueren. Na de laatste berichten van 12 uur gis teren, opgenomen in ons blad van gister avond, kwamen nog regelmatig evacuê's naar Irene, Het waren geen autobussen, meer, die hen aanvoerde. Br kon worden volstaan met het regelmatig zenden van particuliere auto's. Ook gisteren gaf de burgemeester, mr J. W. Peek, blijk van zijn belangstelling, evenals de wethouders, de heren mr M. J. M. van Kinderen en H. v. d. Kraan. Verscheidene predikanten en In de Beurs gaan de evacuê's „winke len". Zij worden in het „nieuw" gesto ken zonder dat het wat kost, dank zij de offervaardigheid der Schiedamse bevol king en veler belangloze hulp. geestelijken waren mede aanwezig. Over het I algemeen was de gezondheidstoestand van de evacuê's goed. Slechts een. enkele be hoefde doktershulp, die vlot kon worden verleend, omdat naast dr v„ d. Berg, die de leiding van Irene heeft, verscheidene art sen zomede de GG en GD present waren. Gisteravond moesten weer enkele groe pen worden opgevangen, flïe door de Ahoy'- hal waren doorgezonden naar onze stad. Het waren evacuê's uit allerlei dorpen op de eilanden. Zij kregen chocolademelk, soep, koffie en brood de Schiedamse midden stand zorgt voor het laatste en doet dat uit stekend en met milde hand en zo nodig wat kleding en werden door automo bilisten van de colonne Bauman naar hun pleegouders hier ter stede of naar familie leden buiten Schiedam gebracht. Alles ver liep vlot. Ook gisteravond waren de burge meester en wethouder mr Van Kinderen aanwezig. De Beurs is het centraal magazijn van alle kleding, die door de burgerij van onze stad met zo milde hand Is afgestaan ten behoeve van ben, die getroffen zijn door de ergste overstromingsramp, die ons vader land ooit heeft beleefd. Onder leiding van adjudant Timmermans zijn daar stands in gericht. Het middengedeelte van de hal staat vol met planken op schragen en daarop wor den de goederen voor uitgifte gereed gelegd. Zodra deze voorraad slinkt, wordt die aan gevuld uit de opgetaste kleding achter de kolommen. Er zijn, als in een groot winkel magazijn, afdelingen ingericht: voor kin derkleding, vrouwen- en mannenkleding In diverse maten, ondergoed, schoenen. Pak ketten babykleertjes staan in een afzon derlijke afdeling gereed. Vele verkopers en verkoopsters, ter beschikking gesteld door winkelbedrijven, kunnen de evacuê's vak kundig bedienen, Deze evacuê's, in Schie dam andergehrachi, kunnen van het Rode Kruis een bon krijgen, waarmee zij naar De Beurs kunnen gaan waar zij geheel „in het nieuw" worden gestoken en waar zij boven dien nog wat in reserve meekrijgen. Hoe dankbaar zijn de mensen, die daar komen en die een ruime keus hebben in allerhande soorten lijfgoed, dat zij brood en brood nodig hebben. Dan gebeurt het, dat een vrouwtje zegt: Neen, die schoe nen kan ik echt niet nemen. Die zijn te mooi. Of je hoort de opmerking: Zo'n mooie jurk heb Ik mfjn leven nog niet gehad. Van dankbaarheid springen de tranen In de ogen van de mensen, die zo zwaar zijn getroffen en beschaamd dat je in feite toch maar zo weinig kunt doen voor deze slacht offers van de watersnood, die hun lot zo moedig dragen, sta je te kijken. Tranen 3vel- ten op in je oog. En wat ben je dan dank baar, dat je tenminste iets, hebt kunnen on dernemen om deze slachtoffers te helpen, wat voor hen hebt kunnen doen. Kleding en schoeisel wordt keurig inge pakt en alweer zijn er automobilisten, die de bepakt en beladen evacuê's brengen naar hun pleegouders. Ontroerend was een tafereeltje, dat wij hier laten volgen. Een jong echtpaar, ïn De Beurs aanwezig voor kleding, vermiste se dert Zondag moeder. De man en de vrouw zaten diep in de put. Juist toen zij gepakt en gezakt het gebouw zouden verlaten, kwam daar.... moeder binnen. Het weer zien was onbeschrijflijk en ieder, die dit beleefde, was er „kapot" van. Een klein groepje enthousiast werkende dames werkt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in het gebouw Nieuwstraat 30. Zij maken babypakketten. Die bevatten babykleertjes, luiers, handdoeken, bad doeken, washandjes, veiligheidspelden, on derleggers en nog veel meer. Het meeste is geschonken door ingezetenen onzer stad. Maar de dames schromen niet, wanneer zij bepaalde artikelen te' kort komen, als bij voorbeeld luiers, om er op uit te trekken en winkels in onze stad en elders „af te stropen". Een politieman gaat mee; vracht auto's, zijn ter beschikking en de dames rus ten niet, voor en aleer zij hebben wat zij noodzakelijkerwijs moeten hebben om die pakketten te completeren. Dan komen zij met luiers, zeep, eau de cologne, baby poeder enz. enz. terug. Telkens als er weer Iets in de voorraad dreigt op te raken, trek ken enkele van de dames er maar weer op uit. Zelf noemen zij het „schooien", maar „het is niet Voor onszelf" voegen zij er aan toe. Dc voorraad babypakketten is thans zó groot, dat de -dames met grote voldoening deze taak als geëindigd kunnen be schouwen. Intussen werken in andere gebouwen, waar goederen zijn binnengebracht, andere groepen dames en meisjes. Bij Lintas wer ken leerlingen van de Technische Schoei, Zij repareren ledikanten, schilderen die. Prachtig werk wordt ook hier gedaan. Gistermiddag dreigde de voorraad bed den, ledikanten, lakens, kussens, slopen, matrassen, die waren opgeslagen bij Lintas, op te raken. Een radiowagen trok er op uit omgeven door vrachtauto's en politieman nen en weer kwamen de burgers aandragen met wat zij van .deze artikelen konden missen. Aan één ding was niet gedacht, n.l. aan zakdoeken. Dat kwam gisteren in de Beurs uit, waar evacuê's heel bescheiden vroegen of zij ook een zakdoek konden krijgen. Da delijk werd er „alarm" geslagen en weldra kon in de eerste behoefte worden voorzien. Maar men houdt zich in de Beurs aanbevo len voor toezending van nieuwe voorraden en voorraadjes van deze zo nuttige en nood zakelijke dingen. En wie nu nog bedden, ma trassen enz. ta missen heeft, waarschuwt even de hulpdienst van de politie, thans in het S-G. gebouw (VVV-kiosk) aan de Gerrlt Verboonstraat, tel. 68043, of het Rode Kruis, aan de Lange Nieuwstraat, tel. 68013. Het wordt graag gehaald. Gistermiddag werd besloten de politie hulpdienst over te brengen naar het bureau van de Schiedamse Gemeenschap, de VVV- kiosk aan de Gerrit Verboonstraat. Het hoofdbureau van politie komt daardoor weer geheel ter beschikking van het politie apparaat, dat ook langzamerhand de politic mannen aan de potitie-hulpdienst zal gaan onttrekken. De taak werd vanmorgen om 9 uur overgenomen door de Schiedamse Ge meenschap en de voorzitter, de heer M. Holl, treedt op als „commandant", voor lopig nog met medewerking van de inspec teur Van Marion en de brigadier Molenaar. Voor inlichtingen, coördinatie, autovervoer, kledingmzameling, inzamelen van bedden enz. zal het S.G.-kantoor nu dienen inplaats van de politie-hulpdienst in het hoofd bureau. Het telefoonnummer le 68043. Sa menwerking tussen deze dienst en het Rode Kruis is verzekerd, Men gelieve het hoofd bureau van politie voor genoemde zaken dus niet meer op te bellen. TENT O ON STELUN GE N- Stedeiljk Museum, Heden en volgende dagen tot 16 Februari (dagelijks geopend van 10 tot 5 uur, 's Zondags van 2 tot 5 uur) tentoonstelling: Honderd prenten van Wout van Heusuen. BIOSCOPEN Monopole Theater: Heden 7 en 9 uur. Zater dag 3, 5, 7 en 9 uur; Maandag 2, 7 en 8 uur: Comanch'es op oorlogspad (14 jaar); Dinsdag t.m. Donderdag dagelijks 2, 7 en 9 uur: Tu mult in de SJangenput en: De Wet van het Woud (14 Jaar). Passage Theater: Heden 8 uur; Zaterdag 2, 4.15. 7 en 9.15 uur; Maandag t.m. Woensdag dagelijks 2 en 8 uur; Donderdagmiddag 2 uur; Storm over Malakka (14 J.). VRIJDAG 6 FEBRUARI. Café Van Barmelen, 8 uur Finale biljart- tournool om de Van Harmelenbeker en prijs uitreiking. ZATERDAG 7 FEBRUARI. Tivoli, 8 uur D.R.Z. Contactavond. Wat ieder moet veten ZIEKENHUIZEN Gemeente Ziekenhuis Nassaulaan, tel. 69126; R.K. ziekenhuis, Dr Noletstichtmg, Dr NOlet- straat, tel. $9411. BIJ ONGELUKKEN NACHTDIENST APOTHEKEN Voor de avond- en nachtdienst geopend Apotheek M. M. H. Evers, Lange Haven 01- Geslaagd. Voor het examen stenografie zijn geslaagd de dames P. M. de Kaper, M. F. L. van Rooijen en P.A.C. Timmer man, leerlingen der R.K. Middelbare Han delsavondschool. i t - Eert nieuwe nationale ramp heeft i zich over ons volk voltrokken. Met f beklemming vernemen urtj nog dage- 'f Igks de tragische gevolgen van de storm, welke het water deed los- barsten over onze lage landen. Hier f moet gezamenlyk en in eendrachtige samenwerking onder leiding van de j auerbeid hulp worden, geboden, snel en doeltreffend. Geheel het land maakt zich hiertoe op. t f Daadwerkelijk is reeds'veel tot stand f gebracht, maar financieel zifn de be- j hoeften nog zeer grootde talloze bressen, geslagen In onze dijken, moe- i v ten worden gedicht, boerderijen en hutzen toederom opgebouwd en de troosteloze binnenzeeën in vruchtbare j akkers herschapen. Een enorme na- «tonale taak, waarvoor het Neder- EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexarnen electrotechnisch ingenieur de heer E. RHe. dorp, alhier, voor het Jngenieursexamea electrotechnisch ingenieur de hoer G j Seip, alhier. Deze vrouwen en meisjes hebben honderden baby-pakketten gemaakt Daarvan is een aantal gezonden (op verzoeknaar het hoofd van de Rode Kruis intendance te Den Haag, waar men om zulke pakketten zat te springen. Want in nagenoeg geen enkele gemeente was hieraan gedacht Deze groep, die het initiatief nam om deze babypakketten te maken, verdient alle hulde en Schiedam maakte een goede beurt. 'Hieronder volgen wederom enkele berich ten in verband met de ramp, die een deel van ons land trof: De feestavond van de Oud Katholieke jeugdvereniging Sint Jan, die Maandag zou worden gehouden, is tot nader order uitge steld. Gelden voor het Rampenfonds kunnen hier ter stede worden atgegeven aan het bureau van het Kotterdamsch Nieuwsblad, Broersvest 3, worden gestort op de giroreke ning van de penningmeester van het Schie damse Comité Watersnood 1953, de heer G. v. d. Vlies, Rotterdamsedijk, giro 329361, zo mede op de rekening, door en ten name van dit comité geopend bil de Mees cn Zoonen- bank alhier; er kan worden ingetekend op de lijsten, waarmee dames huis aan huls komen en tenslotte kan men. Zaterdag a.s. offeren tijdens de straatcollectc die dan wordt gehouden. Alle bedragen, van klein tot groot, zijn welkom. Arbeiders, dLe zich beschikbaar willen stellen om mee te werken aan de herstel werkzaamheden" kunnen zich aanmelden bij het Arbeidsbureau aan het Broersveld. De vergadering, die de C.H. jongeren groep tegen 1 Februari in Irene had uitge schreven en waar zou spreken ds J. Godt- help uit Rotterdam over het onderwerp „Godsdienst en Politiek", is tot nader order uitgesteld. Zondagavond om 7 uur wordt in de (Ned. Herv.) Grote Kerk een „open-deur- dienst" gehouden door de Evangelisatiecom missie der Herv, Gemeente. Dit is n.l. de benaming geworden van de bijzondere kerk dienst. Vcor deze dienst zal ds J. W. van Swigchum van Rotterdam spreken over: „Door water en vulir". Het Hervormd Kerk koor zingt. Kinderen van bezoekers zullen gaarne door een groepje jeugdleidsters worden opgevangen en beziggehouden. De Diaconie van de Gereformeerde Kerk deelt mede, dat de Gereformeerde evacuê's zich op Zaterdag 7 Februari tussen 15 en 17 uur kunnen vervoegen in de Julla- nakerk aan de Burgemeester Knappertlaan (zij-ingang), voor het verkrijgen van in lichtingen. Wat Schiedam verloor en vond Aan het hoofdbureau van politie, Lange Nieuwstraat 55, zijn dagelijks van 9—12.30 en van 2—6 uur te bevragen de navolgende gevonden voorwerpen: Grijze wollen sjaal, zwart mutsje, rode portemonnaie, heren- portemonnaie, auto-reservewiel, fietslasje, sponsrubber zadeldek, huissleutel. Bij vinders zijn te bevragen: Fadvinders- riem, E. Zonneveld, Zwartewaalsestraat 57; wit gebreide want, J. V, Ruttcn, Gem, Reiniging, Bmtenhavenweg; bruine heren hoed, B. Oosterman, Lekstraat 24a; knot grijze wol, J. de Jong, Boerhavelaan 30b; bruine hoed, J. v. d. Stoel, Manastraat 7b; grijze herenhoed, J. Timmers, Gordonstr. 18a; glacé handschoen (R.). T. v. Collen- burg, PotgieterstTaat 23b; koperen hand schoenklem, T. Polderdijk, Kortlandstraat 13; gnjze herenhoed, H. Zeeman, Leliestr, 49; kmdermuts. De Jong, v. Leeuwen- hoeckstraat 4b; grijze herenhoed, A. J. Keldermans, v. Ruijsdaellaan 29b; broche, C. Mak, Gasstraat 37; sportportemotmaie inh. 0,79, J. v. d. Sloot, Maasdamsestr. 3; zwarte damesportemonnaie, A. van 't Hof, WiUemskade 45a; bruine herenpertemon- naie, J. H. "Vendeloo, Zweedsestraat 169; kettmgarmband, J. C. Hof, Burgemeester van Harenlaan 130cpoederdoos, Koning, Franklinstraat 13; bruin leren portemonnaie, inh. 10.45, P. Bloemendaal, Oosterstr. 64; portemonnaie, inh. ƒ2,—; J. Droog, Vlaar- dmgerdijk 115; groen, militair tasje, C. Christen. Heenvhetsestraat 49; rekenboekje, S. Oosterveen, Boylestraat 13a; bruine schoen, G, van Oort, Wattstraat 27a; zak mes, B. Tettero, Nieuwstraat 8; nagel knipper, W. Verboef, Parallelweg 92; duim stok, M. Bokhorst, Esdoornlaan 11; ring met 4 sleutels, W. Schoenmakers, Villastr, 102. Advertentie Zoete most van appelen Voor ledereen in elk seixoen Goed, goedkoop, gezond Morgen zal hier ter stede de collec te worden gehouden ten bate van het Rampenfonds. Deze collecte wordt ge- orgamseerd door het Schiedamse Co- mité Watemsnood 1953. Collectanten p 'f kunnen zich nog aanmelden bij de j secretaris, de heer Th. van Woerkom, j Graaf Florisstraat 77. Collectebussen r kunnen vanavond tussen 7 en 9 uur worden afgehaald in het Rade Kruis- gebouw. Daar zijn ook morgen eollee- p rebussen voorradig voor degenen, die - zich dan alsnog als collectrice of col- iectant beschikbaar stellen. Voor wie grotere bedragen teil ge- p P venvermelden toy elders op welke 'f wijze en waar men dit kan doen. Wat de Burgerlijke Stand meldt Geboren; Myriam G. L„ d. v. P. G. J. de Graauw en C. A. v. d, Meer; Cornells, z. v, J. v. Krallngen en W, j. Land zaad. Geboren: Maria J. H., d. v. M. A- Valienduuk en H. Peters. Ondertrouwd; W. J. Gloudi, 22 j. en A. de Jong 26 j.; T. A. de Goeij, 27 j. en F. Dol- stra, 24 j.; J. F. A. Gij zen, 25 j. en L. Jagt, 23 j.; J. C. C. Kille, 31 j. en A. de Koek, 34 j.; A. Immerzeel, 28 j. en J. P. C. M. Bouter, 24 j.; L. L. Kamp, 21 j. en A. v. Nielen, 20 j.; P. K. Noordijk, 28 j. en P. Hoogstad, 27 j.; F. A. Schuvirmans, 28 j. en C. M. v. Rutten, 28 j.; J. B, A. Timmers, 27 j. en W. Th. v. d. Ende, 22 j.; J. A. v. U-den, 43 j. en M. S. Bosman, 31 j.; Th. Vaandrager, 28 j. en G. Hendriks, 20 j.; J. Vrijenhoelc, 49 j. en A. M. Visser, 53 Gehuwd: C. IJ. Nobel, 25 j. en T. Son- neveld, 25 j.; A. Bonte, 23 j. en S. A. v. d. Kiundcrt, 19 j.; P, W. Slavenburg, 27 j. en J. C. Kop, 26 j,; H. W. J. Coljjgnon, 26 j. en J. A. Tavenier, 24 j.; J. Neef, 31 j. en G. J. E. Teerlink, 24 j.; A. L. J. Keijzer, 22 j. en A. M. A. ter Braak, 23 j.; J. J. C. Wuisman, 24 j. en M. A. Th. Rtugrok, 21 j.; A. Moritz, 21 j. en F. Lucas. 19 j.; A. Th, Geeve, 23 j. en A. v. d. Stel, 19 j.; C. Verkade, 28 j. en H. T. Schildt, 23 j. Overleden: R. H. M. Geerdes, 72 j.; M, C. Meijer, 73 j., weduwe van M. J. Bergman. Overleden C. P, v. Gulik, 85 j.t vr. van A, Valk; A. van Waart, 75 j. De Kethelse bevolking heeft niet alleen evacuê's liefderijk'opgenomen, zij heeft kle ding afgestaan voor de kleding inzameling, de huis aan huis-collecte bracht 6.266.41 op en de Boerenleenbank maakte 2000 over aan het Rampenfonds op order van reke ninghouders. Leerlingen van de R.K. Scho len brachten 45,79, van de Chr. Scholen 113.61 en van de Openbare School 40 bijeen. Kleuters offerden op kleuterscholen i 44.20. - iandse volk wederom gesteld wordt in een tijd, waarin het nog gebukt gaal j onder de gevolgen van de rampen, die j de oorlog ons gebracht heeft Schiedam, hoewel gelegen in de f eerste gevarenzone, is door een gun- f stipe bestiering voor grote nood be- f waard gebleven. Wie "het water heeft 4 i zien storm lopen tegen onze dyken, beseft hoe groot het gevaar was, Laten toy onze gevoelens van dank- baarheid tonen, niet door een gift, j maar door een offeruit deernis en medeleven gebracht voor onze ge- troffen landgenoten.:. - Burgers van Schiedam; Zaterdag wordt gecollecteerd voor het Nationaal j Rampenfonds. Werkt mede om de nood van tienduizenden slachtoffers te le- t mg en. De Burgemeester van Schiedam. Mr JW. Peek. Het was vanmorgen zowel in Irene als bij het Rode Kruts rustig. Ër werden, be houdens uitzonderingsgevallen, geen nieuwe evacuê's verwacht. Bericht werd ontvangen, dat ook Dordrecht werd ingeschakeld voor het opnemen van evacuê's, zodat het aantal, dat naar deze omgeving zal komen, wel klein zal worden, Intussen was men in Irene weer geheel gereed voor, de- ont vangst. Ten gevolge van een order van Den Haag mogen de Rode Kruis-afleingen niet meer op eigen gelegenheid colonnes uitzenden, zodet ook het Schiedamse Rade Kruis geen convooi, schepen of auto-colonnes weg stuurt om te zien, waar er nog hulp moet v/orden verleend. Alleen is het Rode Kruis Schiedam nog „bevrachtingskantoor" voor Goudswaard, waarheen -doorlopend goede ren worden gezonden, die deze door onze stad geadopteerde gemeente nadig heeft. In verhand met een en ander was het ook erg kalm„in het S.G.-kantoor, waar nu de Politie Hulpdienst is gevestigd en waar voorlopig alleen wat inlichtingen, werden gevraagd. Inlichtingen worden ook doorlopend ge vraagd in het Nieuwsblad-kantoor aan de Broersvest, waar vaak onder hoogspanning moet worden gewerkt om aan alle verzoe ken te voldoen. Het ligt in <ie bedoeling, de kinderen van evacuê's, die de leerplichtige leeftijd heb ben en waarvan wordt verwacht, dat hun ouders, althans hun moeders, gedurende langere tijd in Schiedam zullen moeten blij ven, zo spoedig mogelijk naar school te «turen. Al zijn de schalen dicht bevolkt, voor deze kinderen zal ruimte worden ge maakt. Hoofdagentschap: Smalle Havenstraat teL S2ZS, boek WesihavenkadÉ. 12 11 0 1 23 95—25 13 9 i 3 21 90—40 9 12 5 2 2 12 49—41 6 4 2 14 65—55 13 5 5 3 13 78—51 12 2 7 3 7 41—78 12 2 8 2 6 42—78 11 2 8 1 5 36-74 12 0 9 3 3 29—01 14 14 0 0 28 127-13 11 7 2 16 69—11 14 9 2 3 21 93-47- 14 8 5 1 17 7882 12 5 5 2 12 67-53 13 6 6 1 13 60—70 14 4 7 3 11 63-77 14 4 10 0 8 48—82 13 2 11 0 4 29-301 13 1 12 0 2 26-104 voor het persoonlijk kam- Enige honderden naar elders gebracht Hoewei de afdeling evacuatie burger bevolking van Bureau Bevolking nog geen juiste cijfers kan geven, staat wel vast, dat In Irene tussen de 800 en 900 evacuê's zijn. aan- en weer afge voerd. In Schiedam zijn in totaal tussen de 600 en 700 evacuê's gehuisvest, in welk aantal dan niet begrepen _is het aantal van een kleine 300 evacuê's, die door het comité Kethel aldaar zijn gehuis vest buiten het ontvangstcentrum Irene om, omdat dit comité, nog voor er evacuê's naar Schiedam werden doorgezonden, zelf geëvacueerden uit de Ahoy'-hal heeft gehaald. Ongeveer 200 evacuê's, die in Irene werden ge registreerd, zijn door Schiedamse auto mobilisten naar familieleden in andere gemeenten overgebracht. Met Kethel mee, bevinden zich dus In onze stad 900 tot 1006 evacuê's, wier leeftijden variëren van enkele dagen oud tot ver in de 70 jaar. Wie enig begrip heeft voor de nood. waar. in tal van landgenoten verkeren, kan ons inziens toch moeilijk de lust opbrengen „een avondje uit""te gaan. Toch ging de voor gisteravond geprojecteerde toneel voorstelling van de Schiedamse Kunstkring door. Er waren zeer vele ledige plekken in de zaal, die andens bij Kunstkringvoorstel lingen altifd tot de laatste plaats bezet is. De toneelgroep Nederlandse Comedie gaf een opvoering van: U spreekt met uw moor denaar. Over deze thriller van Frederick Knott en het epel van de Nederlandse Co medie schreef het Nieuwsblad reeds bij herhaling. De voorzitter, de heer K. J. Heijbocr zei in zijn welkomstwoord het volgende: Het spijt het bestuur van de Kunstkring dat deze opvoering onder dergelijke om standigheden moet geschieden. Maar het bestuur heeft gemeend het hoofd niet in de schoot te moeten leggen en maar gewoon door te gaan. Het leven gaat verder en het bestuur staat eensgezind op het standpunt: doorgaan! Er zijn echter enkele leden die de wens te kennen hebben gegeven de uit voeringen op te schorten, omdat het be stuur andres geen blijk gaf van voldoende medeleven met het getroffen gebied. Deze opposanten hebben niet het recht mij van onvoldoende medeleven te beschuldigen. Ik heb in Zeeland de mooiste tijd van mijn leven, mijn jeugd, doorgebracht; ik heb van mijn zuster niets meer vernomen en ook van mijn neef met kinderen ontbreken mij alle gegevens. De Zeeuwen eisen van ons ■dal wij doorgaan. De heer Beijboer vestig de rtog de aandacht op de in de pauze te houden collecte. Wij zijn het met de zienswijze van het be stuur van de Kunstkring niet eens. Het be stuur heeft o-i. en -de vele ledige plaatsen spreken een duidelijke taal de leden geen goede dienst bewezen. En dit voor een ver- -eniging, die naast een cultureel een ideëel doel nastreeft. De collecte bracht f 580.— op. Het bestuur vulde het bedrag aan tot 1000,—. Tafellejmiseompetitie C.V.P. Volledig overzicht na 17 weken De Tafelteonlscompetitiestanden in Vlaar dingen tot en met de 17e week zijn als volgt: Afdeling A: Caltex PTT Mees Figee Romi Hollandia MAF Sunlight Nimap Afdeling B: Caltex Mees PTT Romi ENCK Hollandia Figee Nimap MAF Sunlight De standen pioenschap van de eerste vijf luiden: Afdeling A: 1" Zevenbergen (Figee), 2 Bos (Caltex), 3 mevr. Vos (Caltex), 4 Zijdeveld (PTT), 5 V, Luyk (Hollandia). Afdeling B: 1 Blumers (Caltex), 2 Teeu- wen (Caltex), 3 Woerlee (ENCK), 4 Broers- ma (Mees Zn), 5 Bal (PTT). De beschikbaar gestelde prijzen worden vanaf 6 Februari geëxposeerd in het „"Wa pen van Dussen", Waalstraat, Vlaardingen, Hulp-aclie Scheepswerf A. de Jong N.V. Naar wij vernemen, zal ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds door het gehele personeel van A. de Jong N.V., Scheeps werf, Machinefabriek en Constructiewerk- plaats te Vlaardingen, op de vier Zaterdag middagen in de maand Februari geduren de vier uren per middag worden overge werkt. In totaal dus 16 uren. Het hiermede verdiende bedrag zal door de directie met een gelijk bedrag worden verhoogd en dit totaal ter beschikking van het bovenge noemde fon^ worden gesteld ter leniging van de grote ramp, welke on3 volk heeft getroffen. Feestavond Vlaardingse scheidsrechters gaat niet door De feestavond van de Vlaardingse scheids rechters (C.O.V.S.) in het clubgebouw Hoog straat 202a te Vlaardingen gaat Zaterdag uiet door en is uitgesteld tot latere datum. Burgerlijke Stand Geboren: Ingrld, d. v. A. L. P. Hardonk en M. E. van Dijk; Mathijs Johannes, z. v. J. Hoogendijk en M. C. P. H. Feljen. Ondertrouwd: Paulus Rudolph Hoedt 25 j„ en Catharina Johanna Verboort 19 j.: Phl- lippus Reinier Egberts 26 j. en Sophie van Roon 24 j.; Roelof Eitje Zeilstra 20 j. en Agatha Jacoba van Opzeeland 20 j.; Johan nes Korpershoek 22 j. en Cornelia van der Pijl 23 j.; Hendrik Pleter van der Velde 21 j. en Cornelia Benne 21 j.; Roelof Bauman 30 j. en Johanna Martina Maria de Laat 24 j.; Jacob de Leeuw 43 j. en Maria Jo hanna v. d. Pijl 38 j.; Alexander Christiaan Schooldertnan 41 j. en Hendrika Maria Win terman 28 j. Getrouwd; Mariuus Louis Ouwerkerk 20 j, en Susanna Meeuws 18 j,; Jacob v. d. Akker 26 j. en Maria Hendrica Keijzer 19 j„; Jan Dekker 23 j. en Johanna Jacoba de Bruyn 21 j.; Pieter Knoesten 28 j. en Maartje van Dorp 25 j.; Alewijn Schouten 30 j. en Hen drika Janse 21 j. Politiebureau, broche m. steen; settled, weg 1, pr. wantjes; Verheljstr. 34, overall: Madoerastr. 71, alpinontuts; Merellaan S, Lindbergh Cap; Messchaertpleln 14, haarfcam in etui; Goudenregenstr. 2a, pr wanten; Jon ker Fransstr. 40, autoped; Mozartlaan 38, nijp tangetje; Am. Hoogvlletstr. 53, ziekenfonds- kaart; Dirk SchSlerstr, 23b, portem. m. Jnh;; Casper Fagelstr. 2, jongensoverhemd-, HuU- gensstr, 28. broche; Oosthaven kade 71. zw. gym.schoeneh; Prins HendrJklaan 84, klnder- wantjes. Surmamesingel 75, want, Dr Abr. Kuyperstr. fit, port.; Cailenburgstr. 71, vet- spuit: Wagnerstr. 8a, doublé armband; Po litiebureau, sleuteltje; Dok Figee, Kon. Wilh. haven, dubbele fietstas; v. d. Duyn v. Maas- damlaan 47, pr handschoenen. 2e Blerstoot- stee 10; gebreide handschoenen; 2e Biersloot- armbandje; Spoorslngel 63, wantjes; Zomersteeg 7, glacé heienhandachoenen. Emaus 11, wanten; Plet Heinstr. 4, K.pantof- fels; Arn. Hoogvlietstr. 88; glacé d. handsch.; Ktevltsiaan <4, zakmes; Rldderstr. a, k.wantjé- Emmastr. 22, paraplulehouder; Kortedijk 120. herenhoed; Bleekste. 34, 2 zllverbonnen; v. Beethovensingel 9, port., liniaal, bal: P. K. Drossaartstr, 143, herenhoed; Bouwwerk Delftseveer. glacé handfich.; politiebureau, kindermuts; Hlouwiaan 4. gleufhoed; Borneo- straat 23. bril ln etui; polltiebur-, huissleutel; Emmastr. 14, muntbiljet; Rozenlaan 86. h.hoed d.-glacéhandseh.; H. Roland Holstr. t7. be- scheimkap van lantaarn; Rozenlaan 63. ïlJ- tas van, rijwiel; Jozef Israétslr. 78, I pr fllace damoshandseh.; Valerlusstr. 86, bril; Thor- beckestr. 8, zakmesje; Boelaan 22, glacé ne- renhandsch.; 2e Van Leljden Gaclstr 180. zll- verbon; Dlepenbrockstr. 6, sleutel; Broekweg 164, kfneterarmbandje; M^doerastr. 41, shawl; Kortediik 30, bus Cyclop ldm; politiebureau, damesportemonnaie met inh.; Casper Fagel- str. 2, zadeldek; Merellaan 71. vulpen: West- havenkade 81, nylonlcous: Bachetr. 3, itzeren stropkettlng; Dr Abr. KuUnerstr. S, dames- shawl; Stationstr. 38. bal; Verhevstr. 43. ge wicht: Broekwee 17, bos sleutels; Diepenbrock- str. 129, kniestuk: Adr. Pauwstr. 68a, bril: Blersloot 51, ouderwets dameshorloge BERICHT AAN EVACTJé'S. Evacué'», die zich in Vlaardingen hebben gevestigd, ontvangen het Kotterdamsch Nieuwsblad enige tijd gratis. Indien nog niet ontvangen, kan het adres worden opgegeven aan ons bijkantoor. Smalle Havenstraat 1 "te Vlaardingen. RODE KRUIS-LÏJSTEN. Od het bureau van het Rotterdam! Nieuwsblad te Vlaardingen. Smalle Haven* straat 1, liggen ter Inzage de eerste twee tot heden verschenen lijsten met de namen van slachtoffers, ontvangen van het Neder landse Rode Kruis. RECTIFICATIE. Ds Rustige uit Hlerden hoopt Dinsdag 10 Februari a.s. in gebouw Liefde en Vrede een -predikbeurt te vervullen. VRIJDAG. Stadsgehoorzaal. 8 uur n.m„ Avond met o<8> het Hotcha Trio en de Chromonicats. Collecte Nationaal Rampenfonds. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie en brandweer 2.3,4.5. Zlekendienst, Hoflaan Ba 2.5.4.1. '"Tel. 3.2.2.9, Voor een goed dagblad; Bijkan toor Rotterdamsch Nieuwsblad, Smalle Ha venstraat t, Vlaardingen- BIJ geen geh. 29-».s, Boterbloemstraat tl. Geopend: Apotheek Walrave, Schied/weï tel. 20D3.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1953 | | pagina 2