BEURZEN OPEN, DIJKEN 7 Voorlopig zullen de zeegaten niet worden gesloten AKKERTJES De millioeiienslrooin uit het buitenland Nog een halve eeuw Gemeenten helpen elkaar Rode Kruis-lielpsters aangehouden Prins Bernhard brengt hulde aan de naamloze vrijwilliger j Honderd foto's in boekwerk De Ramp Gemeenschappelijke radio-actie Dijkdoorbraak van milddadigheid Stort op nummer 17! Nederlanders in liet buitenland geven met gulle hand Een bonzend hoofd „Mouwen omhoog..., ons land moet droog De ivatersnood-postsegels sullen rond één millioen opbrengen GEEN TIJD OM ZIEK TE ZIJN Ambtenaren deden meer dan hun plicht Oliebollen voor het Nat. Rampenfonds Bureau Watersnood van het Ned. Rode Kruis 'Maandag 3 februari 1953 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD TWEEDE BLAD - PAGINA 3 TUt alle delen tier wereld heeft de Bond Van Rode Kruisverenigingen <e Genève hulp voor Nederland ontvangen, die op een be drag van anderhalf millioen dollar neer- itomt. Aan eer. verzoek van het Nederland - 60 Rode Kruïe om toezending van 20.000 complete bedden kon ruimschoots worden voldaan. - Ket aantal verdronken runderen, paarden ■en varkens is zo groot, dat de Nederlandse destructiebedrijven niet alles kunnen ver werken en dat graag de hulp is aanvaard van twee. Belgische destructiebedrijven. Bij de Sabena te Brussel zijn dergelijke hoe veelheden goederen voor Nederland uit Fe- rijs aangevoerd, dat geregelde doorzending naar Schiphol bijna onmogelijk wordt ge acht. Een Nederlandse vrachtauto, die toe vallig voor ons gezantschap te Luxemburg stond, is spontaan door de bcvolleing volge stopt met goederen voor Nederland- Zou aan alle aanbiedingen van onderdak voor- Nederlandse kinderen gebruik worden, gemaakt, dan zouden' niet aLleen de kinde ren uit de getroffen gebieden, maar vrijwel de gehele schooljeugd een buitenlandse va- cantie kunnen hebben. In Frankrijk alleen zijn niet minder dan 2Q.Q00 gezinnen beretd, een-of meer Nederlandse kinderen op te ne men. Uit Noorwegen is een compleet houten huis onderweg voor acht personen. Het is voorzier. van bedden ca meubilair. Zondag avond waren in Zweden al schenkingen ter waarde van in totaal acht millioen kronen (ruim 51j'= mil li Den gulden) bijeen. De actie van de Zweedse radio bracht in twee dagen bijna evenveel contanten op als destijds de actie voor de slachtoffers in de de Povjakte in anderhalve maand. De Finse regering heeft 50 millioen mark ter beschikking ge steld. In ïtzüë is al meer dan een half miUioen ipilden ingezameld voor Nederland, België cn Engeland. In Madrid lieeft het circus Price een voorstelling gegeven ten bate van het Nederlandse kind, Portugal heeft onder meer vygen en 34.000 flessen portwijn ge stuurd. rnrtugese arbeiders verrichten over werk en zelfs de kapperszaken blijven lan ger: epen om de extra-inkomsten voor hulp aan Nederland af te slaan. De firma Merclc te Now York heeft 50.000 ampullen proraïne-peniciiline aangeboden ter waarde van 100.000 en personeel van de Shelimaatschappij jn Venezuela heeft- 135.000 bijeengebracht. Op de nationale rouwdag werd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar inge zamelde goederen voar de hulpverlening hoog lagen opgestapeldeen bijzondere oecumenische dienst gehouden, trelke door Prinses Wilhclmina werd bijgewoond. Hier verlaat Prinses Withelmiiia na afloop van. de dienst de kerk. (Van ouzo rcrresporider.t in Den Haag). De rampspoedig» stormvloed van 31 Januari heeft eens te meer de aandacht gevestigd op het probleem van de afdamming der zeearmen. Nu is het wel zaak. om bij de beoor- I deling daarvan de nuchterheid niet uit het oog te verliezen et» men zal er ongetwijfeld goed aan doen, niet te menen, dat een afsluiting van de zeearmen nu geen langer uitstel meer gedoogt, U'y willen in dit verband in herinnering brengen de nuchtere opmerking van de directeur-generaal van de rijkswaterstaat, fr A. G. Maris: „Onze primaire laak is er voor te Zorgen, dat men in Nederland met droge voeten kan leven cn werken. Het moei er dus eerst om saan, wat geschonden werd te herstellen en wel ïo spoedig mogelijk, om verder bederf van kostbare grond te voorkomen en dan komt het vraag stuk aan de orde van de afdamming". Ir Maris zei er van.*. Dat is geen kinder achtige zaak. En een andere autoriteit van de Rijkswaterstaat, aan wie wij de vraag voorlegden, reageerde al& volgt: dat is een plan van zo grote afmetingen, dat wij voor een eventueel gereedkomen van dit pro ject moeten rekenen tot het jaar 2000. Eerst de gaten dicht, en, zo voegde hij er aan toe, wij hebben geen behoefte aan een alarm- stemming. En dan moge in de derde plaats de minister van waterstaat, mi J. Algera. ten tonele worden gevoerd, die in de Tweede Kamer heeft meegedeeld, bij de behandeling van zijn begroting-: „Ik geloof, dat het alles zins gewenst is. dat een onderzoek (tot af damming van* de zeearmen) plaats vindt, al ben ik mij bewust, dat hierbij ook grote nadelen kunnen zijn bc.;: akken". De minister zag ais de grote voordelen van de afdamming, dat het vernielingsgevaar er beter door kan worden bestreden, dat de tussenwateren daardoor hun semi-maritiem karakter zouden verliezen, dat het vraag stuk van de vaste oeververbindingen zou kunnen worden opgelost, dat er een directe verbinding kan zijn tussen de Zeeuwse eilanden én Zuid-Holland en dat er grote oesparingen kunnen ontstaan, wat betreft bet onderhoud van de dijken. De minister heeft tenslotte toegezegd, op een spoedige beëindiging van de op gang zijnde studie te zullen aandringen. Het betreft hier het z.g. „vijf eilanden plan", omvattende de af damming van het Haringvliet en de Greve- lingen. De situatie is nu wel zeer verscherpt en de aandacht van geheel Nederland is op de zeearmen gericht. Het krijgt te scherper accent, nu gebleken is, hoe gebrekkig de verbinding met de eilanden Goeree-Over- flakkee en Schouwen-Dutveland is. Het !t bepaald niet voorbarig thans te veronder stellen, dat, nadat het herstel voltooid is, de afdoende voorzieningen met meer voort varendheid ter hand zullen worden geno men. Voor deze veronderstellingen is te meer aanleiding'op grond van wat er na de stormramp van Januari 1916 is gebeurd. Het is bekend, dat bij die watersnood vooral het gebied rond de Zuiderzee zwaar werd ge troffen. De ernst van de. ramp, aldus dr Cools iir zijn „Strijd om de grond in het lage Ne derland", die vrijwel alle staatshoofden, zelfs toen in volle oorlog, aanleiding gaf van hun medeleven te getuigen, en die zo kennelijk als een Zuiderzeeramp kon wor den gezien, liet tenslotte niet na zijn invloed uit te oefenen op het tempo, waarin de be slissing viel inzake het hangende plan tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee. Niettemin, hoewel na 1016 geen tegenstander meer in staat was al voorspelde men dan ook het volledig bankroet van dc onder neming de beslissing, die in Juni 1918 werd genomen, tegen te houden, het duurde toch tot 1926, toen een hernieuwd besluit tot afsluiting werd genomen, voordat het grote werk werd aangevat. En in 1916 was metV met de bestudering van de mogelijkheden sedert 1887 waren ei* reeds nota's verschenen reeds veel verder gevorderd dan thans het geval is met de afdamming van de zeegaten bij de' Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden. Van een doortrekken van de'kustlijn het behoort zeker niet tot de onmogelijk- heden en het afdammen en land winnen zit ae Nederlander nu eenmaal in het bloed zal, naar het zich iaat aanzien, voorlopig niet zo veel komen. Iets anders is. dat met het afdammen van de voor de internatio nale zeevaart minder belangrijke wateren een groter voortvarendheid zal worden be tracht. Prinses Christina van Zweden overhandigt de bijdrage van haar schoolklas voor de slachtoffers van de watersnood in ons land aan de Nederlandse gezant te Stockholm, de heer W. A. A. M. Daniels Kerkdiensten 111 Australië De Australische radio heeft bekendge maakt dat meer dan 50.000 in Australië ge vestigde Nederlanders Zondag kerkdiensten hebben bijgewoond, die in dc voornaamste plaatsen werden gehouden ter herdenking van de bij de overstromingsramp omgeko men Nederlanders. Er werden speciale col lecten gehouden. Er wordt nog veel leed geleder, in de nood gebieden. Er moet hard worden ge. werkt aan het herstel. Er moet nog ontzag lijk veel worden gedaan in de toekomst. Gelukkig kunnen de getroffen gemeenten ook in de toekomst rekenen op steun, omdat zij. door andere gemeenten worden geadop teerd- In deze adopties zal echter in minne lijk overleg nog orde moeten worden gebracht, want de burgemeester van Herkmgen heeft bijvoorbeeld mee gedeeld, dat Herkmgen is geadopteerd door elf gemeenten, waaronder Langedijk en Bo_ degraven. De stad Hays in Kansas (V.S,) heeft 2ierïkzee geadopteerd, maar Danville in Pennsylvania (V.S.) heeft het ook gedaaa en bovendien Almelo, Deventer heeft behalve Willemstad ook Fijnaart geadopteerd. Alphen a. -d. Rijn heeft Zuidland geadopteerd. Delft helpt Middelharnis en het zelf in het noodgebied gelegen. Willemstad heeft zich belast met de verzorging van de 50 a 60 boeren, die nog op het eiland Tlengemeten verblijven. Voorts voorziet "Willemstad de 500 in Oolt- gensplaat achtergebleven mannen en. ook Achthuizen op Overflakkee wordt door schepen uit Willemstad geproviandeerd, De Noord-Qdstpolder zal een nader aan Tte wijzen gemeente of streek adopteren. Er zijn daar ook meer dan 100 cvacué's. In een gebied''ale de N.O.-PoIder kan men begrij pen wat de getroffenen later nodig hebben als zij van onderop weer gaan opbouwen met bidden en werken. Wegens gepleegde onregelmatigheden (diefstal van kleding, geschonken door de burgerij ter. behoeve van de getroffenen in da rampgebieden) zijn drie helpsters in vaste dienst van hét Rode Kruis, afdeling Schie dam, op staande voet door het afdelingsbe stuur ontslagen. De politie heeft deze zaak in handen en de drie vrouwen zijn gear resteerd. Procos-vcrbaal is opgemaakt. Eén der vrouwen is voorlopig op vrije voeten gesteld wegens treurige familie-omstandig heden. Politie te Zierikzee schiet op aasgieren De burgemeester van Zierikzee heeft be kendgemaakt, dat de avondklok is ingesteld van tien uur 's avonds tot zeven uur 's mor gens. Het is verboden, zonder schriftelijke vergunning van de politie de gemeente te betreden en zich in het overstroomde of ge- evacueerde gebied van de gemeente, voor welk doel dan ook. te begeven. Dit verbod geldt niet voor militairen, die in deze ge meente nodig zijn, De toegang tot de door borden afgesloten straten, wegen en terreinen is ten strengste verboden. Na eerste sommatie, waar geen gevolg aan wordt gegeven, zal dc politie van de vuurwapenen gebruik maken. Prins Bernhard heeft Zaterdagavond via beide Riiversumse zenders de volgende rede uitgesproken: "Vandaag heb ik voor de derde keer de getroffen gebieden met een vliegtuig of een .helicoptère bezocht. Ik geloof, dat ik nu ze ongeveer iedere van de zwaarst getrof fen steden en. dorpen op Schouwen en Dui- .veland, Goeroe en Overflakkee, Tholen eo een enkele plaats in West-Brabant beb ge zien en mij van alles op de hoogte heb laten stellen. Van Maandag af zal ik met mijn bezoeken doorgaan in West-Brabant en dé overige Zuidhollandse en Zeeuwse rampgebieden. Daarna zal ik. nog de ge troffen Waddeneilanden gaan zien. Totnu- „toe ben ik vooral getroffen, door de vast- .beraden moed en de taaie vasthoudendheid van iedereen eigenlijk, maar ook ben ik Géën ander boek dan „De Ramp" zal ver schijnen; over de watersnood van de eerste Februari én do gevolgen daarvan, opdat de Opbrengst zo groot mogelijk zal zijn. Zoals bekend, komt dc gehele opbrengst van dit fcóek ten goede aan het Nationaal Rampen- ionds- In 96 pagina's wordt in woord en beeld een samenvatting gegeven van de grootste jrimp sinds de oorlog en honderd foto's illustreren nood, redding en herstel. Zoals men weet, is intekening mogelijk bij iedere erkende boek- of kantoorboekhandel en ■tvlnkelbibliothéek. Het werk, dat ieder jaar, si's herinnering én overzicht, aan waarde zal: winnen,, kost 3.50. 4Ueen een kind met blauice ogen *-In-Eindhoven had een dame zich opge geven voor een evacué. Maar zij wilde al leen een kind hebben en dan nog met blau we ogen."'Dit cvacuatjeadres is toen maar zonder verder praten afgeschreven. diep onder de indruk van wat er aan red dingswerk op elk gebied redden van mensen, behoud van dijken, redden van vee Is gebeurd. En dan wil ik er hier gaarne de nadruk op leggen, hoeveel wij te danken hebben aan alle gewone burger-vrijwilligers, die te hulp zijn gesneld. Het optrekken van mili taire hulpformaties spreekt natuur lijk meer tot de verbeelding, maar juist daarom wil ik hier de heldhaftige strijd gedenken van de zwoegende dorpelingen in het noodge bied zelf, van de toegesnelde particulieren en studenten, van de D.U.W.-arbeiders, van de vissers uit alle vissersdorpen, van de schippers en vrachtrijders en vooral niet te vergelen de vele stille werkers ach ter de schermen, die het dag en nacht op hun posten hebben uitgehouden, kortom de strijd van de naamloze vrijwilliger, die zo krachtig heeft geholpen slachtoffers te redden cn groter leed te voorkomen. In het conferentieoord Woudschoten te Zeist, waar vele evacué's zijn onderge bracht, luistert de familie Krijger uit Brouwershaven naar de rede, welke Ko ningin Juliana op de nationale rouwdag voor de Nederlandse radiozenders uitsprak. Zaterdagavond, na de dagelijkse toespraak van dr Kortenhorst (die hij Zondagavond voor hét Jaatst hield) heeft prof. dr J. B. Kors O.P. in zijn kwaliteit van voorzitter der Nederlandse Radio Unie over de heide Hil- versumse zenders mededeling gedaan van een grote actie, welke de gezamenlijke omroepverenigingen voornemens zijn te gaan voeren ten bate van het National Rampenfonds, onder het motto „Beurzen open, dijken dicht!" Prof.'Kors zeide, dat deze actie zal wor den ondernomen om de bewonderenswaar dige offervaardigheid van het Nederlandse volk te blijvgn aanmoedigen, ook als de grootste spanning geweken is, omdat de ellende blijft. Toen Vrijdag van het Nationaal Rampenfonds het verzoek binnenkwam een radio-actie op touw te zetten, was het be stuur van de N.R.U. dadelijk- bereid deze voor te bereiden én door te voeren. Onder het motto „béurzem open, dijken dicht" zal men trachten de offervaardigheid van Ne derland levendig te houden. Het gironum mer dat men voor deze actie gekozen heeft is 2eer eenvoudig: 17. Het postbusnummer in Hilversum, waarheen de postwissels kun nen worden gezonden, luidt eveneens: 17. Men1 behoeft slechts te adresseren aan „Beurzen open, dijken dicht" te Hilversum. Het correspondentie-adres is: Suzannapark 6, Hilversum, dat, onder kengetal K2950, telefonisch met vijf lijnen is aangesloten: 2545, 2546, 4675, 9075 en 9275. De eerste uitzen ding van deze actie zal hedenavond na het nieuws van 8 uui; geschieden. De tweede op Zaterdagavond 14 Februari op dezelfde tijd, in beide gevallen over de twee zenders. Prof. Kors eindigde zijn toespraak met het uit spreken van de verwachting, dat reeds van avond mededeling kan worden gedaan van De ongeveer 850 volwassen Nederlandse emigranten, die met de „Sibajak" op weg zijn naar Nïeuw-Zeehand, hebben aan ge zagvoerder kapitein F- J. de Jonge niet min der dan ƒ10.000 overhandigd voor het Na tionaal Rampenfonds. De 140 Nederlandse bemanningsleden voegden daar nog 4500 aan toe, zodat de Kon. Rotterdamsche Lloyd namens de gezagvoerder van de „Sibajak" ƒ14,500 heeft overgemaakt aan het fonds. Bovendien verzocht de gezagvoerder na mens de bemanning te willen onderzoeken, of de kinderen van de door dit schip ge adopteerde schooi in Domburg op enigerlei wijze hulp nodig hebben en deze dan even tueel te verlenen, o'nder mededeling, dat de (Advertentie) pan de die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel om er in tien minuten af U zijn: neem één of twee ...die helpen directJ PADVINDERS en -VINDSTERS TREKKEN ER OP UIT Reeds duizenden padvin ders en padvindsters hebben dc afgelopen dagen meegeholpen dc nood in de getroffen gebieden te leni gen. Anderen stonden te po pelen om nok iets te doen. Om al deze padvtndsters en padvinders In dc gelegen heid te utelleja ook bun steentje bjj te dragen sul len zfj aj. Zaterdag 14 Fe bruari voor het Nationaal Rampenfonds tenminste éën gulden gaan verdienen. Kabouters, welpen, pad- vindsters, gidsen, verken ners, voortrekkers, pioniers, leidsters en leiders, zij allen trekken er die dag op uit om onder het motto „mou wen omhoog, ons land moet droog", in uniform allerlei werkjes te verrichten en zo tenminste één gulden te verdienen. De Nederlandse Padvïnd- stersraad en ds Nederlandse Pcdvindersraad, die deze aciie organiseren, wijzen er met nadruk op, dat op, geen enkele wijze en onder geen beding werkjes, die in ver band staan met de ramp, tegen betaling mogen wor den uitgevoerd. Ook zij, die reeds rechtstreeks bij de hulpverlening zijn betrok ken, mogen hun werk voor deze actie niet onderbreken. De Katholieke Jeugdbe weging heeft aan ae minis-. ter van Binnenlandse 2a ken aangeboden, een aantal werkkampen te organise ren, van waaruit jongens boven 16 jaar, voortrekkers en leiders, daar te werk ge steld kunnen worden, waar de met deze werkzaamhe den belaste autoriteiten hen kunnen gebruiken. De groe peringen, die aangeboden worden, zullen onder eigen leiding staan, zullen geslo ten groepen vormen, kun nen alle werk, waarvoor geen specifieke geschoold heid vereist is, zoals o.a. het schoonmaken van hui zen en wegen, verrichten cn kunnen zo nodig voor eigen voedselvoorziening zorgen. bemanning van de „Sibajak" alle hieruit voortvloeiende kosten bij voorbaat voor haar rekening neemt. De Nederlandse gemeenschap te Bangkok heeft een som van 3.000 pond bijeenge bracht. De consulaten van Nederland te Sydney en Melbourne hebben belangrijke giften ontvangen, zowel geid als kleding en dekens. In de stad Geelong hebben de werknemers van een Nederlandse fabriek, waar montagewoningen worden* gemaakt, een bedrag, gelijk aan het loon van een dag. ter beschikking gesteld. Bij de Nederlandse vereniging ïn de stad Luxemburg, bij het Rode Kruis en bij Ca ritas Catholica stromen de. goederen en gif ten binnen. „Tot nu toe hebben wij ze.* treinwagons met in totaal I50.000 ton, voor het grootste deel nieuwe kledingstukken, bedden. levensmiddelen en medicamenten naar Nederland kunnen sturen", vertelde de voorzitter van de. Nederlandse vereniging, P. J. Lammers. het binnenkomen van een belangrijk bedrag.' Jn eïk geval zal hedenavond dc 30.600,; welke de A.V.R.O. met zijn programma „Zoden aan de dUk" binnenkreeg, aan heé nieuwe fonds worden overgedragen. De A.V.R.O., die thans ook aan deze gezamen lijke actie deelneemt, zal dit programma beëindigen. Het ligt In de bedoeling deze radio-actie volgens het systeem van „Haak in" van avond Te openen met con programma, waar in de Koninklijke Militaire Kapel concer teert en voorts mededelingen over de vorm van de actie zullen werden gedaan. Na de rede van prof. Kors kwamen de vijf telefoons bij wijze van spreken wit gloeiend tc staan door de spontane reacties uit het gehele land. Kleine giften en ook grote, van 1.000 en meer, stroomden bin nen, zodat men vandaag onmiddellijk aan het werk kan gaan om de eerste toevloed ta verwerken. Dit werk zal onder leiding komen te staqn van Kees Cabout. Voor de microfoon zullen tijdens de speciale actie- uitzendingen, die gezamenlijk via beide zen ders worden verzorgd, als omroepers op treden Johan Bodegraven van de N.C.R.V., Jan Boots van de A.V.R.O., Wim Kwint vart dc K.R.O., Koen Serré van de V.A.R.A. en een nog aan te wijzen medewerker van de V.PJt.O. Initiatieven en acties zullen via de micro foon worden gekanaliseerd naar het Ram penfonds. De betrokkenen zullen de resul taten van hun acties persoonlijk voor da microfoon op de Zaterdagavonden komen aanbieden, zodat het gehele Nederlandss volk kan meeleven. Bij hoge uitzondering beeft de regering ontheffing verleend van de strenge bepalingen betreffende het maken van reclame door de aether. Voor deze actié Is namelijk toegestaan, dat de namen van de firma's en bedrijven, die schenkingen voor dit doel doen,'voor de microfoon mogen wordenbekendgemaakt. De duur van de Zaterdagavondprogram ma's van „beurzen open, dUken dicht", zal afhangen van de tp, die de mededelingen cn aanbiedingen tussen de muziek door vereisen- Men zal niet aarzelen er twee tier aan te besteden, als het een „d0kdeorbraak van milddadigheid" wordt. Een watersnood-postzegel van 10 cent met een toeslag van 10 cent 1S van Dinsdag 10 Februari af aan alle Nederlandse postkan- tnren te verkrijgen; Het is de gewone, goud- oker-kleurige tien cents Koninginnc-zegel met zwarte opdruk. De zege! is geldig tot eind December 1354 en zal waarschjjnljjk slechts tot eind Maart 1033 verkrijgbaar ztfn. De totale opbrengst van de toeslag zal in het Rampenfonds worden gestort. De direc teur-generaal van de ,P.T.T., de heer L. Neher, verwacht een opbrengst van zeker een millioen gulden. Op de eerste dag van uitgifte zal een door de landsdrukkerij vervaardigde enveloppe met het Zeeuwse wapen in kleuren aan d# verzamelloketten verkrijgbaar zijn. Deze omslag kost vijftig cent plus 20 cent voor een zegel. Er zal een bijzonder stempel op worden gedrukt. „De nood aanpakken door zegels plakken" is het devies, dat het comité Watersnood» postzegel voert. Dit comité, onder presidium van de heren T. van Houwelingen cn F. J. Hïndriks werd gevormd door de Stichtingen Voor Het Kind en Zomerpostzegels, P.T.T. en hel Rampenfonds. Twee rijdende post kantoren zullen de verkoop der zegels ter hand nemen. Dinsdagmorgen zal de Haagse burgemeester mr F. M. A. Schokking het eerste rijdende kantoor op het Plein té Den Haag openen. Voorts zal het comité, via bestaande or ganen, zakjes met vijf -waternoodzegels voor een gulden te koop aanbieden. Postzegel WATERSNOOD 1953 "regres Dat dc organisatie in het rampengebied goed op gang is gekomen, blijkt uit het feit, dat men thans allerwegen be wijsjes nodig heeft om het noodgebied te kunnen betre den. Dat was bijvoorbeeld heel duidelijk te merken In de omgeving van Rilland Bath en_ KrabbendUke, waar men in korte tjjd drie officiële stukken nodig bad om zich over een afstand van nog geen twee kilome ter te kunnen verplaatsen. Dit waren dan bewijsjes van de genoemde gemeenten en één van de grensgemeente ïerscke, waar een politieman de weg naar het oesterstadje versperde. Men kan overigens niet anders zeggen, dan dat ook hier enorm hard gewerkt wordt aan het dichten van de gaten. Amerikaanse negers werkten broederlijk naast de Neder landse militairen. Vrachtauto's op hoge wie len schoten over het ondergelopen wegge deelte bij Kruiningen. Dat zijn, mei de ducks, de enige rijdende voertuigen, die bij laag tij over de Kreekrakdam kunnen. In Rilland Bath, dat evenals Kruiningen. geheel ontruimd is, neemt na het verdrin ken van de burgemeester, gemeentesecreta ris Kouman de zaken 'waar. Hij stond Za terdagavond met een zware griep in het huisje, dat tot gemeentehuis was getransfor meerd en waar thans, alles geregistreerd wordt: wie er weg zijn, waar de mensen woonden, en zo mogelijk waarheen ze ver trokken zijn. Maar secretaris Kouman heeft geen tijd om ziek te zijn. Hij is een van de zeer vele ambtenaren die in zeer moeilijke uren meer dan hun plicht hebben gedaan en thans nog niet van hun post wijken, omdat het ten slotte „hun" gemeente is, waarvoor zü be wezen. hebben de verantwoordelijkheid te bezitten, die een Nederlands ambtenaar be taamt. Overal waren de burgemeesters en hun ambtenaren op hun post en vrijwel overal waren ?.ij het, die in de eerste dagen de leiding hebben gegeven, totdat de militaire commandanten de organisatie van het red dingswerk hebben overgenomen. De wer kers van het éerste uur, de vrijwilligers, burgers, studenten en militairen, zijn thans vrijwel afgelost, Slechts hier en daaruit nog zo'n taal clubje, dat niet van wijken weet en zich geïnstalleerd heeft Jn een droogstaande schuur of woning. De dijken moeten dicht; dat is uiteraard het eerste werk, maar daarnaast zyn er al weer enigen, die verder kijken, naar de invloed van het water en naar de dijken, die eerlang het land weer zullen beschermen, zoals ze al zovele eeuwen hebben gedaan, naar de toekomst, waar .In het verschiet een lichtstraaltje gloort. In de koekstad Deventer hebben meisjes van de Huishoudschool negentigduizend oliebollen gebakken, die door leden van het politiecorps huis aan huis te ko^P werden aangeboden. Men kwam handen èn oliebollen ie kort om de waar aan de man te brengen; 12.217 kwam binnen. Jo Vincent, Annie Woud en Piet van Egmond (orgel) *hebbentijdens een con cert in de Oude Kerk te Amsterdam dui zend gulden voor het Rampenfonds bijeen gebracht. De carnavalevierders te Bergen op Zoom hebben van hun grote feest afgezien en inplaats van de leuze „Aggc mar leut hét" voeren tij nü als slogan; „Agge mar goed doet". Het resultaat was' een bedrag van 10B.500. De voetbalvereniging Ajax bracht 5000 bijeen. De. weduwe van de kunst schilder prof. Wolters uit Laren heeft een schilderij uit diens nalatenschap ter be schikking gesteld voor een loterij ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Prachtig is het gebaar van Willemstad, dat zelf twee doden betreurt en zwaar be schadigd is. Een collecte bracht daar een kleine Tiuizend gulden op. Nóg is dit maar een kleine greep uit de massaberichten over hulpvaardigheid en medeleven. En steeds blijft' het geld bin- nenstromen. Het bureau Watersnood van bet Neder landse Rode Kruis Is thans gevestigd oP Prlnsessegracht 33 te 's Gravenhage. De telefoonnummers blijven I847Ö0, 184791? 184792. Alle aanbiedingen cn aanvrage0 van goederen in verband met de waters nood dienen daarheen gericht te worden»

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1953 | | pagina 4