Iligl Met Marv Pos de wereld rond at ry Schiedams burgemeester dankt de helpers DE RAMP DIE ONS LAND TROF Schiedamse Notities Vit het Kethelse AAR ANNËELR. Het Rode Kruis werkt door Korte Kroniek GOOR REIKT SCHIEDAM HELPENDE HAND De ƒ150.000 bereikt Leger des Heils en N.R.F. WAARHEEN Ir M. Eikelenboom 70 jaar BEDRIJVIGHEID AAN DE MAASKANT Vorst TiaU verdreef tal van vogels naar warmer streken i ROTTERDAM Voor de slachtoffers van de watersnood wmm Reeds nu nest kastjes ophangen OENSDAG 11 FEBRUARI 1953 ROTTERDAHSCH NIEUWSBLAD EERSTE BLAD - PAGINA 3 Hoofdageats&hap: Broersvest tel. 63091 "PfcE burgemeester van Schiedam betuigt hiermee aan het Korps van de Ge- meentepolitle, met inbegrip van de reserve-polltie, zijn grote waardering voor de voortreffelijke wtfze, waarop het van hoog tot laag z|jn door de rampspoed van het land zeer verzwaarde taak heeft verricht, gedurende de periode van 1 tot en met 8 Februari 1853 er is met grote toewijding en opofferingsgezind heid dag en nacht onafgebroken gewerkt en hiermee heeft het korps rich voor land en volk uitnemende verdiensten verworven en verzoekt de commissaris van politie hiervan aan het personeel mededeling te doen op de wijze, die hem daarvoor het meest geëigend voorkomt, "jVTADAT op Zondag 1 Februari in de nacht, waarin de rampspoed ons trof, het personeel van de verschillende gemeentediensten van hoog tot laag met volle inzet van z|jn krachten de \Vest Frankelzndsedijk en Buitensluis had versterkt en op die dag dc meest nodige voorzieningen waren getroffen, heeft zich een stroom van vrijwilligers gemeld. Zowel organisaties als particulieren, welke als om Btr|jd zich hebben ingespannen om, voor zover dit binnen het bereik van Schiedam ligt, het leed, dat ons land en onze stad waren overkomen, te ver zachten. Voor al het werk, dat döor zo velen eendrachtig is verricht In het belang van het vaderland, is het gemeentebestuur zeer erkentelijk. Ik voel m|j dan ook gedrongen hffervan in het openbaar te doen blijken en allen, die hebben meegewerkt, zowel in ambtelijk als In niet-ambtelijk verband, de ver zekering te geven, dat bun streven allerwegen ten zeerste Is gewaardeerd. 10 Februari 1953, Hieronder volgen wederom enkele bericb- en in'verband met de ramp, die een deel an ons land trof. Ant. Windhorst's fabriek en veembe- rijf De Adelaar heeft 600 aan bet Ram- enfonds geschonken, - De kerkcollecten ten bate van het Ram- "nfonds hebben in Kethel opgebracht: EK erk 1700; Ned, Herv. Kerk ƒ800; Geref. erk 400. De leerlingen van de Rijks HBS hebben 600 bijeengebracht en aan het Rampen- onds overgedragen. Het vijftigjarig bestaan van de KBS- ereniging Onder Ons, zou op 6 en Maart orden gevierd. Besloten is nu, de viering an het gouden feest uit te stellen tot na e grote vacantia. De tafeltennisclub Noad, nodigt eva- lé's, die tafeltennis spelen uit, te komen p de clubavonden van deze club, op Vrij- agavond in het Corner House. De collecten Zondag m de Ffed. Herv. erken gehouden, hebben ƒ8.000 opgebracht; n de Geref. kerken werd voor het Ram- onfonds 11.000 geofferd. Gezien de kaspositie heeft SVV een of- er gebracht door 1000 te schenken, aan et Rampenfonds: Door de leerlingen van de Prinses uliana School, Oostsingel 9 alhier, hoofd de eer G. de Raad is voor de slachtoffers van e Watersnoodramp verzameld het bedrag an ƒ220.51. De voor vanavond emmorgenavond-ge projecteerde bijeenkomsten van wijkge- eente 5 der Ned. Herv. Kerk zijn uitge teld tot April, De PTT heeft enorm hard gewerkt, ook n onze stad. De telefoonleidingen en gr inding en op het Hoofd, die veel te lijden adden gehad, zijn weer hersteld- Gisteren erden de laatste reparaties daar verricht. Grote leeslust. De gemeentelijke open- are leeszaal en bibliotheek leende gedu rende de maand Januari uit: 9418 romans, 5328 studiewerken en 4126 kinderboeken, otaal 18-870 boeken tegen in totaal 17.454 boeken in Januari 1952. Boeken worden thans uitgeleend in de centrale bibliotheek aan de Lange Haven, de filialen Dwarsstr. en Lorentzlaan, de jeugdafdeling, de uit- leenposten Kethel, Weeshuis, Ziekenhuis en het correspondentschap Maasdijk. Het aan tal houders van leeskaarten bedraagt thans 3939, tegen 3250 in Januari 1952. Het boe- enbezif. steeg tot 69.114 exemplaren. Vrouwengroep P.v.d.A, Gisteravond heeft de Vrouwengroep van de Partij van Je Arbeid in het Volksgehouw een verga dering gehouden. De congresvoorstellen zijn behandeld. Boerenleenbank. In 1952 werden aan spaargelden Ingelegd 707.942.24; terugbe taald ƒ641.013.17. Met het overschot van 66.929.07 werd het totaal tegoed van spaarders ƒ1.141.068.38. Er zijn 1180 spaar boekjes. In 1952 werden 65 nieuwe rekenin gen geopend cn 49 afgesloten. Aan rente "werd b'-geschreven 24.918-56 en uitbetaald 716.86. De rentevergoeding bedroeg over 1952 2.40 pet en over 1953 zal dat 2.50 pet bedragen. 24 Spaarboekjes met een Ie in lage van ƒ2.50 door de bank werden aan de ouders \-an pasgeborenen uitgereikt- Er werden 16 nieuwe voorschotten verleend tot een bedrag van 140.175.aan aflossingen werd ontvangen ƒ80.511.13 zodat de uit staande voorschotten stegen met ƒ59.663.87 waarmede het totaal aan uitstaande voor- schatten per 31 December 1952 bedroeg 675.823.57 verdeeld over 113 rekeningen. Het rekening-courant verkeer vertoonde een omzet van ƒ9.631.359.99, verdeeld over 14649 posten. De omzet in rekening-courant ver meerderde in vergelijking met vorig jaar met een bedrag van 2.147.331.29. Per 31 December 1952 waren er 123 reke ninghouders waarvan 63 rekeningen credit stonden met een tegoed van 128,191.90 en rekeningen debet met een schuld van 168.735.68. Het totaal uitstaande posten bedroeg per 31 December met inbegrip van de voorschotten 844.562.15. De omzet met de Centrale Bank te Eindhoven bedroeg 6.926.383.70 per 31 Dec. stonden wij cre dit met een tegoed van 414.996.29, Gedu rende 1952 slonk het tegoed bij de Centrale Bank zó ver, wegens kortlopende uitzettin- i gen, dat de Boerenleenbank in bet afge- lopend jaar genoodzaakt was het effecten bezit bestaande uit 69.000 Burgerzinlening Gemeente Schiedam ïn gelden om te zet ten De totale omzet van alle rekeningen bedroeg f 25.200.000 dit is in vergelijking met 1951 toegenomen met 5.82O.000. Het ledental bedroeg aan het begin van het jaar J;; 5 nieuwe leden traden toe waartegen 4 afgeschreven werden door overlijden, 4 Wegens vertrek buiten de kring en 1 wegens bedanken, zodat het aantal ledeh per 31 December bedroeg 222. De winst over 1952 bedraagt ƒ5.102.16, Hiervan wordt gereserveerd voor belastingen 1.000 en £000 voor de Jubileumreserve, zodat ƒ2.102.16 naar de gewone reserve wordt overgeboekt, die daarmede zal bedragen 29.422.43, tèrwijl de Jubileumreserve met de bijschrijving van 2.000, 3.654.45 zal bedragen. Door verkoop van effecten ver- - minderde de winst wegens koersverlies, provisie en tosten .voor, L£ 3.495.99, De burgemeester voornoemd, Mr J. W, PEEK. wvwwwi^ Wat de Burgerlijke Stand meldt Overleden: S. H. Goedvolk 35 j.; M. C. J. V. Heijmans 84 j., wed, van M. F. Groen- horst. Geboren: Johanna E, d, v. H. v. d. Heijden en P. Blom; Jacobs H. z. v. I. Vink en J. C. v, Gemerden; Cornelia J. d. v, G. M- Janse en S. C. Gordijn; Aaldert J- z. v. A. J- Plant en L. v. d. Zee; Maria A. d. v. A- A. P, Flasza en M. Bakker. TENTOONSTE1XINGEN. Stedelijk Museum. Heden en volgende dagen tot is Februari (dagelijks geopend van 10 tot 5 uur, zondags van 2 tot s uur) tentoonstelling: Honderd prenten van Wout van Heusden. BIOSCOPEN Monopole Theater: Heden 7 en 9 uur: Don derdag 2, 7 en 3 uur; Tumult in de slagen- put en: De Wet van bet Woud (14 J.). Passage Theater: Heden 8 uur en Donderdag middag 2 uur: storm over Malakka (14 jaar). WOENSDAG 11 FEBRUARI. Volksgehouw: 7.45 Uur Vrouwenbond NVV. Filmavond. Aula Musenm: B Uur Orgelconcert door de organist Dirk Jansa. Zwart, ten bate van bet Hampenfonds. Geb, Chr. Belangen Kethel: 8 Uur bijeen komst voor de in Kethel vertoevende evacue's. Gebouw Chr. Soe. Belangen: 8 Uur Cbr. Be sturenbond. Lezing. Irene: 8 Uur Wijkgenteente 5 der Ned. Herv. kerk. Wijkavond. DONDERDAG 12 FEBRUARI. Passage Theater, 8 uur Katholieke Kring. Operette. Musis Sacrum, 8 uur Humanistisch Verbond. Lezing. Musis Sacrum, 8 uur Toonkunst U,S.O.-con- cert. Volksgebouw. B uur Partij van de Arbeid, Ledenvergadering. Irene, 3 uur Bijeenkomst voor in Schiedam wonende evacué's. VRIJDAG 13 FEBRUARI. Irene, 3 uur. Bijeenkomst voor m Schiedam Wonende evacué's. R.K. volksbond, 8 uur St Caecilia en notaris Blaisse. Concert, ten bate van het Rampen fonds. Musis Sacrum, 8 uur. Chr, Gymnastiekver eniging Juliana. uitvoering, ten bate van het Rampenfonds. Hotel Beijersbergen, 8 uur. R.K. Zwemver eniging Start. Soirée. Tlvoli. 8 uur. Chefs en bazen van Gusto. Oon- tactavond. Westerkerk. 8 uur. Wjjkgemeente 2 Ned. Herv, Kerk. Gemeente-avond. Wat ieder moet weten ZIEKENHUIZEN Gemeente Ziekenhuis Nassaulaan, tel. 88128; R.K. Ziekenhuis, Dr Noletstichting, Ut Nolet- straat, tel. 63411. BIJT ONGELUKKEN Voor aangifte van ongelukken belle men de G.G. en G.D., tel. 63290. NACHTDIENST APOTHEKEN Voor de avond- en nachtdienst geopend Apotheek firma Van Westendorp, Singel 81. In het gebouw van het Rode Kruis aan de Lange Nieuwstraat is het rustig gewor den. De kamer, aanvankelijk voor het be stuur gereserveerd, is weer volledig be stuurskamer geworden. Daar ls een nieuwe telefoon gekomen, te bereiken voor zaken, het bestuur betreffende, onder 65239. De portiersloge is inlichtingenbureau gewor den, telefonisch ie bereiken onder bet oude Rode Kruis-nummer, 68013. Namens, het Rode Kruis afdelingsbestuur heeft mr H. Melchers gisteravond in de Beurs de adjudant van politie Timmermans hulde en dank gebracht voor de wijze waarop hij daar de „Beurswinkel" voor de geêvacueerden heeft georganiseerd en ge leid, In deze hulde en dank betrok mr Melchers natuurlijk ook de vele dames en horen, die daar de „klanten" bedienen. Adjudant Timmermans 2ai voorlopig nog de leiding in de Beurs houden. De voorraad in Lintas is door het Rode Kruis overgenomen en de „groep mevrouw v. d. Water" werkt nog steeds stevig in het voormalig St"Jacobsgasthuls door, ge assisteerd door vele andere dames. Vanavond wordt er in het gebouw ach ter de Ned. Herv. Kerk te Kethel een bijeenkomst belegd door evacué's onder leiding van ds P. J. de Rruyn, predikant b|j de Ned. Herv. Kerk, ds W. A, Krijger, predikant b|j de Geref. Kerk en mr H. Melchers van het Rode Kruis Schiedam. Donderdag- en Vrijdagmiddag om 3 uur worden voor in Schiedam vertoevende evacu's bijeenkomsten belegd in Irene, onder leiding van ds J. D. Smïds, predikant van de w|jkgemcente I der Ned. Herv. Kerk alhier en van mr Melchers. De inlichtingendienst van het Rode Kruis staat onder leiding van de heer B- Zee- lenberg, bestuurslid van het Rode Kruis, afdeling Schiedam, die zich do medewer king heeft verzekerd van de heer Plate jr. Vanmorgen is weer een grole partij goe deren per Havendienst naar Goudswaard gezonden. Vele goederen, niet in Schiedam aanwezig, moesten worden gehaald bij de intendance van het Rode Kruis te Den Haag GEMEENTE-PUBLICATIE Herijk van maten, gewichten en meetwerktuigen Ter algemene kennis wordt gebracht, dat voor -de herijk van maten, gewichten en meetwerktuigen in deze gemeente zitting zal worden gehouden op 16, 17, 18, 19, 20, 23, 24. 25, 26, 27 Februari, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 32, 13 en 16 Maart 1953, telkens van 912 cn van 1316 uur, in een lokaal van de openbare school aan de St. Anna Zuster straat 49, alhier. De maten, gewichten en meetwerktuigen moeten schoon, droog en roestvrij worden aangeboden. IJzeren maten dienen van binnen en van buiten geverfd te zijn, kope ren gewichten afgewassen en ook de galen gereinigd. IJzeren gewichten mogen niet gepotlood zijn, doch moeten roestvrij zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie. Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de op de aanplakborden aan gebrachte uitvoerige kennisgeving. HOOG WATER.VIEL MEE De radio verspreidde gisteravond o.m. berichten waaruit men kon afleiden, dat, mede in verband met de wind, die in de on gunstige hoek zat, het water vannacht weer lelijk zou oplopen. Het is gelukkig nog al meegevallen. Op het Hoofd bereikte het de hoogste stand van 1.26 meter plus A.P., hetgeen betekent dat .het nog niet tegen de hulzen kwam. Terazzowerker aangehouden. Op het politiebureau is ingesloten de 20-Jarlge terra6sowerker De R., die ten nadele varj zijn patroon 200 inzetsteentjes had ont vreemd. De gladheid. Tengevolge van de gladheid van de weg zijn gisteren in onze stad weer heel wat ongelukken gebeurd. Alle liepen echter gelukkig met materiële schade af. Op de Lange Haven kwam gistermorgen een driewielige bestelwagen, bestuurd door de 26-jarige chauffeur J. P„ in botsing met een motorrijwiel, bestuurd door de 54-jarige incasseerder M. N. N. kwam te vallen en naast wat schaafwonden bekwam hij een gescheurde pantalon. Op de Rotterdamsedijk slipte gister middag een truck met oplegger, doordat hij voor een tegenligger moest remmen, tegen een geparkeerde personenauto. De truck werd licht, de personenauto zwaar beschadigd. Eveneens door de gladheid van het weg dek werd even later op dezelfde plaats een verkeerszuil omver gereden. DHS. Het bestuur van de SF cn AC DHS, organiseert op 21 Februari in de R.K. Volksbond een contactavond. Het gezel schap Rinus van Evelinge, vertoont de caba- ret-revuei *t Ia feest vandaag. Om 5 uur belde burgemeester W, van Dijck van Goudswaard wederom naar het Rode Kruis, alhier en weer had hij een hele verlanglijst. Hij verzoekt o.m, om een- en tweepersoons ledikanten, matrassen, dekens, lakens, slopen, handdoeken, thee doeken, kousen, nog meer serviesgoed en potten en pannen. Het Rode Kruis zal er voor zorgen, dat de gevraagde goederen weer op korte termijn naar Goudswaard worden gezonden. Door een samenloop van omstandigheden is het Rode Kruis uit onze stad in contact gekomen met de afdeling in Goor (Ov.). Het bleek dat daar nog grote hoeveelheden goe deren, waaronder een flinke partij linnen goed, doelloos liggen opgeslagen. Het ge volg is, dat de eerste zending reeds onder weg is naar Schiedam. Hopelijk zal ook Goudswaard van deze partij kunnen profiteren, Vara. Een Vara-avond wordt gehouden op Donderdag 5 Maart in het Passage theater met medewerking o.m. van het or kest Malando. Hoofdagentschap: Smalle Havenstraat l, tel. S229, boek Westhaven kade. Tijdens de Dinsdag gehouden propaganda- avond van de 2akenstudiekring Vlaardin- gen in de zaal „Harmonie", deelde mevr. Heusdens in haar mededelingen over het vlotte en succesvolle verloop van de Vlaar- dingse hulpacties mede, dat de binnengeko men bedragen in Vlaardingen. de 150.000 hebben bereikt. Het Leger des Héils, dat ïn. deze dagen eveneens overal de helpende hand biedt, hield Zondag j.l ook een extra collecte ten bate v'an het Nationaal Rampenfonds, tu- dens de bijeenkomst in het gebouw in de Rijkestraat. Bij deze collecte werd 331 ontvangen. Veilig Verkeer Vlaardingen 17 Februari was de avond, reeds vastge steld door de afd. Vlaardingen van Veilig Verkeer, waarop de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis en de E.H.B.O. elkaar zouden bekampen om uit te maken welke groep het best bekend blijkt te zijn met de verkeersregels. Waar beide groepen er steeds op uit zijn hulp te verlenen wanneer en waar zulks nodig is, stelde „Veilig Verkeer" het op zeer hoge prijs, dat zij zich met elkaar wilden meten op een terrein waar zovele slachtof fers vallen, n.l, het verkeer. De overstromingsramp heeft echter het personeel, zowel van de E.H.B.O. als van het Ned. Rode Kruis zoveel werk gegeven, dat het onmogelijk is deze avond op 17 Febr. door te laten gaan. Daarom is besloten de bijeenkomst Uit te stellen tot 17 Maart a.s. Deze bijzondere avond is voor ieder vrij toegankelijk ge steld. ERFPACHT Burgemeester en Wethouders van Vlaar dingen delen mede, dat op 31 Januari 1953 is ingekomen een aanvraag van J. van der Zwan, bouwkundig timmerman, alhier, om uitgifte in erfpacht van het perceel gemeen tegrond, begrensd door de Ambonlaan, Ban- kasingel. Ceramstraat en Insuündesingel. Vlaardingen, 9 Februari 1953. WOENSDAG. Luxor-theater, 2.38 uur n.m., „Kinderen van de straat". In alle voorstellingen reportage ramp. Heden- en morgenavond besloten voor stelling. Luxor-theater, 7.45 uur nm. Filmavond afd. Vlaardingen van de Ned. Kath, Metaalbewer- kersbond. Kleuterschool, Emmastraat, 8 uur n.m.. Rep. Chr. Mannenkoor „De Loistem". Stadsgehoorzaal, 8 uur n.m., Orsun Welles „OtheUo. de Moor van Venetië" (18 jaar). Re portage van de ramp. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie en brandweer 2.3.4.5. Ziekend lenst. Hoflaan 9a 2.5.4.1. Tel. 3.2.2.9. Voor een goed dagblad; Bijkan toor Rotterdamsch Nieuwsblad, Smalle Ha venstraat 1, Vlaardingen. Bij geen geh. 2 0.S.0, BfUerbloemstraat 41. Geopend. Wester-Apotheek, Voorstraat S3, telefoon 2683. In de zaal Harmonie opende de heer v. d. Vlis, voorzitter van de Zakenstudiekring te Vlaardingen, de buitengewone propaganda- avond, waarvoor veel belangstelling bleek te bestaan. Spreker heette in het bijzonder welkom Marv Pos, die deze avond zou spre ken over Nederlanders in de vreemde. Hij vervolgde: „Nederlanders", zoals wij ons allen deze dagen hebben gevoeld, diep door drongen van de ernst van de ramp, die over ons volk is gekomen. "Wij lijden mee en zgr. één in de nood. Wij, die gespaard gebleven zijn, zullen onze grote dank kunnen uiten, gevolg gevende aan de slagzin: „De dijken dicht en de beurzen open". Mevrouw Mary Pos wees er op, hoe toch onwillekeurig dit een propaganda-avond voor de middenstand is geworden, nu deze zich in dienst had ge steld voor hulp aan de getroffenen. Spreek ster toonde aan, hoe deze ramp een weer slag vond in het gehele land en hoe In deze wereld van mateloós materialisme deze mooie samenwerking toch mogelijk is. Zij herinnerde aan de watersnood jn 1916 en de enorme vooruitgang van de huidige tech niek, waardoor nu hulp over de gehele wereld direct plaats kon vinden. Wat nu in Nederland gepresteerd wordt, dwingt respect af in de gehele wereld. Deze houding zal ons alom veel goodwill geven. Het was spreekster een groot voorrecht reeds als jong meisje haar schreden naar het buitenland en wel naar de Londense achterbuurten te hebben kunnen richten. In 1939 bezocht zij het huidige Indonesië. Zij roemde wat in de hitte der tropen ons volk getoond heeft te kunnen presteren. Zij heeft ook Brits-Indie gezien en de aldaar heersende verschrikkelijke toestanden. Daarna heeft zij steeds overal ter wereld landgenoten opgezocht om te zien hoe zij leefden en contact met hen opgenomen. Ook na de oorlog trok zij er op uit naar West- ïndiè en maakte een prachtige reis door Zuïd-Amerika, beginnende bij de Antillen, om na acht maanden weer op het uitgangs punt, het heerlijke Suriname, zoals zij ver zuchtte, terug te keren. Mary Pos ontmoette, zowel in Zuid- als Noord-Amerika, vele Nederlandse pioniers, die prachtige resul taten. hadden weten te bereiken onder vaak ongelooflijk moeilijke omstandigheden. Zij memoreerde tevens het prachtige Neder landse boeren-kolonisatiewerk in Sens, 112 km ten Z. van Parijs, gesticht door Piet Kwaak en zijn oudere broer, gedreven door zucht naar avontuur en expansiedrang. In een uitgestorven wildernis in de Rhone-delta schiepen 2ij grote rijstvelden. Hier was 3000 ha verzout door ondergrondse kanalen en slechts 200 ha bebouwd en nu tot de laatste meter in cultuur gebracht door de Neder landers. "Waar zij ter wereld kwam bleken Hollan ders altijd een uitstekende reputatie te heb ben. Zelfs in Chili en Peru. Vroeg zij naar Nederlanders dan was het „Si, si, signora!" Breedvoerig vertelde zij, hoe een Schoon- hovenaar in Peru melkfabrieken heeft ge sticht, gezorgd heeft voor beter vee, betere oogstten en dit land heeft omhooggestuwd. Een Hollander hoeft een gehele streek wel varend gemaakt, zelfs 1200 km verder in Lima. de hoofdstad van Peru, wordt nu ge pasteuriseerde melk gedronken. Mevr. Pos schetste het werk van de Nederlanders in de Nïjl-vallel in dienst van grote Neder- i landsê ondernemingen, of bij zendings- en. missieposten; in een verschrikkelijk klimaat geven zij zich volkomen. Ook Zuid-Afrika trekt veel belangstelling bij de Nederlanders en steeds meer Hollandse emigranten vinden daar een bestaan. Tragisch waren de pogin gen van Nederlandse emigranten in Zuïd- Erazillë, die in het moordend klimaat der oerwouden bijna ten onder gingen. Hoe zij i.p.v. de hen toegezegde mooie boerderijen slechts plaggenhutjes vonden. Als ruimte- tdee gaf zij ten voorbeeld, hoe wij met 10 millioen op een klein piekje zitten en aldaar op 500 maal de grootte van ons land slechts tienmaal ons aantal inwoners leeft. Op deze wijze gaf zij con indruk van het leven van vele Nederlanders in Zuid-Amerikaanse staten. Mevrouw Heusdens, die hierna het woord voerde, gaf een overzicht van de buiten gewoon succesvolle inzameling van kleding en goederen ih Vlaardingen zowel als elders. Wij Nederlanders, zeide spreekster, kunnen niet trots genoeg zijn, dat Nederlanders zijn. Hier in Vlaardingen is alles zeer vlot gegaan. In het Handelsgebouw werden eerst vakheden gcrequireerd, zoals schocnwmkc- liers, textielhandelaren enz., die irt de op slagruimte van Sprij's Meubelfabriek des kundig en keurig geordend de goederen sor teerden. Spr, is er trots op, dit werk samen werkend te hebben kunnen verrichten met personen uit alle lagen der Viaardingse be volking. Na de^auze gaf mevr. Mary Pos bij een groot aantal gekleurde lichtbeelden een uit voerige explicatie, hoofdzakelijk handelend over Noord-Amerika. Hierbij t'lel op, dat naast de grote zakelijkheid, ook veel schoon heid in klassieke zowel als in moderne bouwstijl en enorme monumenten waren te bewonderen. In het bijzonder .zouden wij nog willen noemen de enorme groei van de Mormonenstad Salt Lake City. waarvan de afbeelding der tempel een diepe indruk maakte. Een afbeelding van het beroemde zangkoor uit deze stad, bestaande uit 350 zangers en zangeressen, gegroepeerd om een orgel met 10-000 pijpen, gaf een fantastische aanblik. Voorzitter v. d. Vlis dankte Mary Pos voor haar hoogst Interessante lezing en bracht de bussen voor het Nationaal Rampenfonds in herinnering. Een zeer bekende figuur in de kringen van de scheepvaart, Ir M, Eikelenboom, is gisteren 70 je ar geworden. Na aan de Technische Hogeschool te Delft zijn diploma als werktuigkundig in genieur te hebben behaald, is ir Eikelen boom epige jaren te Rotterdam en Amster dam werkzaam geweest bij het stoomwezen. Op 1 Januari 1813 werd hij hoofd van de technische dienst van Van Nievelt, Gou- driaan en Co's Stoomvaartmaatschappij, in 1922 werd hij directeur. Dit jaar was ir Eikelenboom derhalve veertig jaar in dienst van deze maatschappij. Sinds 1 October 1945 is hij beherend vennoot van Van Nievelt. Goudriaan en Co, een met de rederij nauw verwante onderneming. Ir Eikelenboom heeft nog allerlei andere functies naast zijn directeurschap bekleed. Zo is hij bestuurslid van het Kon, Inslituüt van Ingenieurs, commissaris van Radio- Holland, van de Nederlandse Tankvaart- rederij. de Nederl. Maatschappij voor kogel lagers S.K.F. enz. Vele jaren was hij lid van de Nederl. Redersvereniging. Ir Eikelenboom is officier in de orde ven Oranje-Nasseu, Vromeenwereldgebedsdag In de kapel van bet Emmahuis wordt 20 Febr., 's av. 8 u, de Vrouwen wereldge bedsdag gehouden, onder leiding van mevr. H. ObermanOberman en mevr. C, J. EngelTimmerman. Deze bijeenkomst is ook tocgankehjk voor bewoners, die in de buurt van het Emmahuis wonen. Visserijbericht Sclicveningen Vangsiberichten van hedenmorgen uit zeer Sch. 2 met 1 kantje; Sch. 236 1 k.; Sch. 249 niet gehoord. Niet gevist hebben: Sch. 35, Sch. 318 en Sch. 342. Geen vangst. Van de haringvisserij kwamen hedenmorgen aan de markt Sch. 333 met +0 kisten verse ha ring; Sch. 3 met 60 kisten verse haring, Dankbaar Curapao. Zuster C. van Meg- gelerfjj die twintig jaar een zuigelingen centrum op Curasao heeft geleid, ontving van een van haar gewezen pupillen, Elgio Pilengrino, een ontroerend blijk van mede leven met de slachtoffers van de waters nood. Reeds op 3 Februari stuurde hij een postwissel van ƒ20.—, die aan het Ram penfonds ten goede komt. Amerikaanse zeelui, opvarenden van de Southland, dat in onze haven is aange komen, hebben 205 dollar bijeengebracht voor het Rampenfonds. Kerkeoncert. Zaterdagavond geeft André Verwoerd een orgelconcert in dc Grote kerk te Overscbie met medewerking van de sopraan Vera Doniska. De gehele op brengst komt ten goede aan het Rampen fonds. Dc revue, welke op 6 en 7 Januari in Palace is opgevoerd (er gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Dr J. Th. de Visser-U.L.O.-schooI aan dc Zuidpolder- straat en het zilveren jubileum van het hoofd van die school, de heer A. P. Hoog werf, zal op 16 Maart op veelvuldig ver zoek in gewijzigde vorm opnieuw worden opgevoerd, weer in gebouw Palace. De baten worden beschikbaar gesteld voor net Nationaal Rampenfonds. In kleedlokaal overleden In het kleedlokaal van de scheepswerf van Wilton FIjenoord werd gistermiddag omstreeks 12 uur de 26-jarige scheepsbou wer J. P. uit de Paarlstrast te Rotterdam plotseling onwel. Een scheepsarts con stateerde de dood. Wagens [iel Staats of Prins op 30 April In opdracht van het Comité tot beharti ging van Nationale Belangen zal door de leden, van de bij de Nederlandse Amateur Toneel Unie aangesloten verenigingen, Ge wast Rotterdafn ook dit jaar op 30 April op verschillende plaatsen in de stad een Wagenspel worden opgevoerd, onder regie van Willem van der Loos. Gerard van Veen schreef daarvoor de tekst die een historisch gebeuren behan delt uit het rampjaar 1672, getiteld „Staats of Prins". Zondagmorgen a.s. zal de eerste bijeen komst worden gehouden in de zaal van de Rotterdamse Gemeenschap Mathenesser- laan 408. Wijkraad voor Kraiingscheveer Op 18 Februari houdt de wijkraad voor Kraiingscheveer een openbare Vergadering in de Chr. kleuterschool Rehoboth, waarin o.a. aan de orde komen, de benoeming van een voorzitter en de installatie van dc heren J. de Bode -en C. paktein. als leden van de wijkraad. De agenda vermeldt voorts o.a. het lichtpunt hoek Giraffestr.— Robbensingel, de veerdienst Kraiingsche veerIJsselmonde, de jaarrekening en de begroting. Kapmeeuw, eerste symptoom van het komende voorjaar. TNe vr|j strenge vorstperiode in de eerste hdtt van December is toch oorzaak geweest, dat tal van vogels, die nog: te onzent vertoefden bet raadzamer hebben gevonden om alsnog naar veiliger, d.w.z. warmer streken te verhuizen. In de eerste plaats waren tot mijn leedwezen de kieviten ge noodzaakt andere voedselgcbicden op te zoeken, aangezien de weidegronden zo hard bevroren waren, dat hel voor een zwakke kievitensnavel niet mogel|jk was deze te doorboren. Dat was heel jammer, want de kieviten verlevendigen de overigens ver laten weilanden niet onbelangrijk. Zolang het niet vriest denken «ij niet aan vertrek ken, doch zodra bet vriezen te lang aan houdt, verhuizen z|j naar Zuidelijker stre ken. Zulks is te meer jammer, omdat z|j na het verlaten van onze veilige landouwen in oorden komen, waar bijna iedere dorps bewoner een jachtgeweer bezit en de lands wetten het schieten van allerhande gevogel te, waaronder ook onze kieviten, niet ver bieden. X>recies op 21 December, de datum waarop de winter aanvangt, werd het weer in Europa belangrijk zachter, zodat wc moch ten aannemen, dat de weggetrokken vogels niet zo heel ver weg zouden gaan. Een ge volg hiervan wae, dat ik tot mijn verwon dering in de Kerstweek weer enkele troep jes kieviten boven de polder zag vliegen, richting W.N.W. Bovendien zag ik een dertig exemplaren in een weiland in de buurt van Maasland bezig met fourageren. Wie weet zouden er misschien nog meer terug ge komen zijn deze terugkeer midden In de winter behoort tot de grote bijzonderheden als niet opnieuw een vorstperiode zijn intrede had gedaan. Ook de veie koperwie ken, waarvan wij de vorige maal melding Maandag weer college lopen De rcctor-magniflcus van de Nederlandse Economische Hogeschool heeft bekend ge maakt, dat do colleges Maandag zullen wor den hervat. Om kwart over twaalf die dag zullen de rector-magnificus en de Academiepredikant de studenten in de aula toespreken. Hardnekkige schoorsteen- en vloerbrand Gisternacht hebben de manschappen van «langenwagen 60 o.l.v. onderbrandmeester M. Appels, van één uur tot drie uur hard moeten werken om een zware schoorsteen brand onder de knie te krijgen. De brand was ontstaan in de benedenwoning van dc familie H. v. Heul aan de Dordtselaan 113. .Het brandende roet tastte eveneens de vloer aan van de belétage. Het was moei lijk de vuurhaard op te sporen en on schadelijk te maken met hulp van twee rubberslangen en een ramoneur. Enkele m2 vloer zijn verbrand. Hete olie in slagerij vloog in brand Tn de slagerij van Van Es aan de Nieuwe Binnenweg 236, had men gistermiddag olie verhit om croquetten te bakken. Plotse ling vatte de olie vlam en zette de bijkeu ken in brand. Personeel van slangen wagen 41 o.l.v- brandmeester G. Oord, heeft het brandje geblust met de rubberslang De inventaris van de keuken kreeg voor circa 350 schade. Goochelaarscongres Op 28, 29 en 30 Augustus zal hier ter ste de een internationaal goochelaarscongres worden gehouden, dat georganiseerd is door de Magische Liga. De 52 Schakels in sa menwerking met de Nederlandse Magische Unie. Er zullen enige voorstellingen o.a. in de Schouwburg warden gegeven met mede werking ven enige buitenlandse goochelaars. maakten, zijn voor het merendeel verdwe nen en deze verwacht ik niet zo gauw terug als de kieviten. Een troepje van misschien vijftien tot twintig stuks is hier achter ge bleven en het ziet er naar uit, dat deze vogels ons niet voor eind Maart begin April zullen verlaten, als zij in gezelschap van hun soortgenoten, die uit het Zuiden komen, weer naar de contreien van Lapland terugkeren. Hun forsere familieleden, de kramsvogels, hebben intussen moedig stand gehouden en als ik in de polder kom zie ik steeds troepjes kramsvogels, al moet ik er bij zeggen, dat hun aantal een maand ge leden groter was. reigers, die in de polders overwinte ren, hebben het in die eerste weken van December helemaal niet breed gehad toen alle sloten en vaarten toegevroren waren, doch toen de dooi weer intrad, heb ben zij zich vrij spoedig kunnen herstellen. Voor de in dc weilanden aanwezige bonte kraaien maakt het niet zo veel uit of het al of niet vriest, zij weten altijd wel aan de kost te komen. Zo nodig voeden zij zich met dieren, die van wege de koude zijn omgekomen. Nu hebben de reigers het weer hard te verduren. "Oij strenge vorst, wanneer de binnenwate- ren alle zijn dichtgevroren, vertrekken talrijke eendensoorten naar de grote rivie ren er. zelfs Ln de open gehouden havens, zien we dan wel eens soorten, die we niet elke dag tegenkomen. Dat was b.v. tn Februari 1947 het gevat toen er in de Lange Haven een koppeltje zwart-wit gekleurde kuif eendjes rondzwom en toen er in de rivier tegenover het Hoofd meer dan 200 nonnetjes en enkele tientallen grote en mid delgrote zaagbekken te zien waren. Allemaal eendachtige vogels, die een gezaagtande sna vel bezitten, waarmee ze de prooi die ulthêt water opgedoken wordt, gemakkelijk kun nen vasthouden, terwijl het overtollige water cr tussendoor loopt. Zelfs wilde zwanen zijn dan niet zeldzaam en als we die gezien hebben, dan hebben we naar roip* mening, zo ongeveer het mooiste gezien, wat er in de vogelwereld te aanschouwen valt. Mochten we dus nog een strenge winter krijger, dan weten we waar we heen kun nen. TAe meeste bedrijvigheid valt op het ogen- blik waar te nemen in, of beter gezegd, op het volgespoten haventje aan de Maas kant. Dank zij de veie regens van de laat ste maanden staat er tamelijk veel water en bij die plassen hebben grote troepen kap- meeuwen hun bivak opgeslagen. Zelfs nu die plassen in ijs zijn veranderd, dank zij Vorst Tialf, blijven die er rondhangen. Wat zij daar de hele dag uitvoeren? Niet zo heel veel. Meestal staan ztj wat te dutten of vliegen elkaar voor tijdverdrijf eens in de haren. Vervolgens gaan zijn eens wat con sumeren van wat bet grote riool aan de Maaskant alzo de rivier instuwt. Juist bij de kapmeeuwen ontdekken we heel dikwijl* de eerste symptomen van het komende voor jaar. Reeds omstreeks de jaarwisseling kunnen we al exemplaren zien, die een ge heel of gedeeltelijk bruine kop hebben ge kregen; bet zomerkleed van de kapmeeu wen. Aan deze tooi hebben zij ook de naam kapmeeuw te danken. Een andere naam voor deze vogels is kokmeeuw, dit naar aan leiding van hun roep „kok-kok". Tntussen is de tijd weer aangebroken waar- op we aan de huisvesting van onze zang vogels moeten gaan denken. Het zijn in hoofdzaak mezen, winterkoninkjes of róód- staartjes, die gaarne gebruik maken van nestkastjes. Januari en Februari zijn de meest geschikte maanden om een kastje op te hangen. De vogels hebben dan nog legenheid om aan deze behuizing te wen nen {met uitzondering van de roodstaartjes, die eerst half April arriveren). Bestaands kastj'es dient men nu te reinigen en als we het geluk hebben, dat een paar vogels in ons kastje gaat broeden, dan kunnen wij daat heel veel genoegen van beleven. Vooral mezen hebben een groot tekort aan behoof" lijke broedgelegenheid, omdat er zo goed als geen dikke bomen meer in het bos te vinden zijn, waar altijd wel een of ander gal als woning in gebruik genomen kon worden. En misschien kan de Plantsoenendienst een aantal kastjes ophangen in de Plantage, het Julianapark, het Volkspark en op de B*" graafplaats. A. DE JOKG.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1953 | | pagina 2