Miftfp Duizenden leerkrachten worden klaar gestoomd BOEKHOUDER In het scholenbouwend Mexico Vriendelijk verzoek Lange Kerkstraat krijgt nieuw profiel rief aan Jan Schiedam Schiedamse Notities mmMêmmmmmms AT O AAR. ANNEER. Wereld-Vrouwengebedsdag Vlaardingse Flitsen Pers.ver. Werf I. S. Figee Uit het „Zwaluwen"-nest Geld verdienen tijdens de opleiding Stamleden in opleiding KLEINTJES WAARHEEN Ideale opleiding voor meisjes Goederen en geld voor de slachtoffers Fietser gedood door autobus bij Waalhaven Kantoor en bedrijfspand Willemskade en Maasstraat NDERDAG 19 FEBRUARI 1953 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD EERSTE BLAD - PAGINA 3 Hoof dagen tschap: Brocrsvest 3, tcL 68091 e heer Th. van Woerkom, secretaris van Watersnoodcomité 1953 Schiedam, ver- kt opname van het onderstaande; 'an verschillende zijden wordt aan het hiedamse Watersnoodcomité de vraag ?ld: „Hoeveel heeft Schiedam bij ge en?" Het Schiedamse comité weet al- wat de collecte heeft opgebracht en op het gironummer 129361 van de pe.n- gmoester is gestort. Dat is tot nog toe l VU ton. och is het voor de Schiedammers van te weten, hoe groot het totaalbedrag door de Schiedammers cis geofferd, eleefd verzoeken wfl aan alle bedrijven, rcnigi'rtgen en personen, die gevestigd zijn Schiedam aan de secretaris van het co- ité Graaf Florisstraat 7"? te willen berïch- hoe groot hun bedrage aan het Na- naal Kampenfonds is geweest, opdat ook t totaal van Schiedam gepubliceerd ral innen worden: Het Nationaal Rampenfonds kon ons door grote drukte bier voorlopig nog geen twoord op geven. Vorig jaar besloot de Gemeenteraad op orstel van Burgemeester en Wethouders, Lange Kerkstraat een nieuw profiel te ven, met dien verstande, dat de rijweg zou ,rden verbreed ten koste van de trottoirs, ar wel wat van kon warden afgenomen, t besluit viel juist Ln de tijd, waarin de nge Kerkstraat over zjjn geheel lag open braken ten behoeve van het leggen van l nieuwe riolering, welke vla de nieuwe ie vaars brug, de verbinding moest vor en, tussen het rioolgemaal bij het Hermes- "S-veld en het centraal rioolgemaal aan Marconistraat. Nadat dit werk was geschiedt, is niet delijk begonnen met de prof iel wijziging, at kon niet, omdat de grond, die ten be- eve van het ieggen der rioolbuizen was gegraven, en weer was teruggestort, rst moest inklinken. Nu het zover is, kon et de profielwijziging een aanvang wor- d gemaakt. Begonnen is met het gedeelte de Lange Kerkstraat lang de Grote erk en het daarachter gelegen „Oude erkhof'. egiaft'iiis J. H. van der Zanden Onder grote belangstelling is gisteren op e algemene begraafplaats het stoffelijk verschot ter aarde besteld van de heer J. van der Zanden, in leven commies bij 1 afdeling Gemeente-belastingen, speciaal elast met de Vermakelijkheidsbelasting, ele ambtenaren, -onder wie degenen, met 'Ie hij dagelijks arbeidde, zomede vrien- en en bekenden uit de kringen van Her- es-DVS, de biljartvereniging De Beijer en -heidsrechters van de KNVB, volgden de aar. Aan de groeve heeft, namens het emeentebestuur van Schiedam, de ge- eente-secretaris, mr N, J. Post, een kort oord gesproken. De zoon, de héér Wouter an der Zanden, heeft dank gezegd voor belangstelling -en voor de laatste eer, vader bewezen. BIJEENKOMSTEN Dr Dc Visserscholen. De Oudercommis- i van de dr De VIsserscholen had gister- end in Irene een bijeenkomst belegd, "aarvoor de medewerking was verkregen an de United States Information Service, ie een aantal films ter vertoning had be- chikbaar gesteld. Tot besluit werd een Tmreportage vertoond van het bezoek an H.M. Koningin Juliana aan Amerika. Jonge Kerk. Gisteravond hield de Jonge erk een bijeenkomst in het Gebouw voor -hr. Soc. Belangen. De heer P. Klooster» an heeft in deze samenkomst gesproken ver: God en het wereldleed, een aclueel nderwerp, waarbij de gebeurtenissen van laatste tijd ter sprake kwamen. at de Burgerlijke Stand meldt Geboren: Willemina C. J., 4. v. J. de root en X de Vries; Maria J. A., d. v. J. Maagdenberg en J. Muit; Adriana "W., d. J. Vijf vink el en C. Marijnis; Hendrik A., v. J. v. Mourik en G. Bekkema; Jacob v. W. A. Goudappel en J. van Elsloo- Overleden: J. Kester 86 j. Geachte heer Jan Schiedam, Dat u zo gauw zoudt antwoorden op ijn briefje t.a.v. „Jan Schiedam op z'n ~raats£oetJ/, had ik niet durven hopen. 'Jc Ben er u zeer erkentelijk worf Helaas moet ik u ook nog even ont goochelen over de „noot", die ii er onderaan schreef. Ik vroeg rul. ongeveer 3 maanden geleden aan de werklieden of er onder hen één tb as, die een plaatsje wilde ruimen voor mijn oude moeder, maar er ontstond hierdoor een kleine paniekzodat ik op die dag besloot voortaan deze vraag tot de conducteur te stellen. Het lijkt me echter wel de beste me thode om er (zoals u dit deed) over te schrijven, 'k Geloof, dat we deze arbei ders hiermee een dienst bewijzen. Br wordt hun door uw stimulerend schrij ven een eigenschap toegedacht die ze zich tot dusver nog niet bewust waren en wie weet, of ze zich hierdoor by sen volgend voorkomende gelegenheid zich niet zullen ontpoppen als mensen. Ik dank u nogmaals voor 't aansnijden van deze voor mij zo belangrijke zaak. Hoogachtend Mejuffrouw J. CD. W. Jan Schiedam schrijft in antwoord hierop: Zeer geachte mejuffrouw, U maakt mij eigenlijk een beetje ver legen met uw voor mij wel wat vleiend schrijven. Uw brief is voor mij een sti mulans om, als de redactie meewerkt (en dat doet zij zeker) voort te gaan met mijn „verhalen op tnyn praatstoel". JAN SCHIEDAM. Youth for Christ. Enige tüd geleden werd in Schiedam een begin gemaakt met de oprichting van een „Youth for Christ"- koor en -bandje. Een aantal jonge mensen van alle Protestantse geloofsrichtingen uit Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam-W. vormde de eerste leden. Uit deze kern werd een bestuur gevormd en de voorbe reidende werkzaamheden namen een aan vang. Thans acht hert bestuur de tijd geko- rrfen om ook op de andere jonge mensen een beroep te doen zich als lid op te geven. Vooral voor het koortje bestaat er gebrek aan' sopranen cn alten. Secretaresse is mej. X Soeters, Stadhouderslaan 87. Schiedam, tel. 68664. Geslaagd. Voor het practijkdiploma Ne- derLandse Handelscorrespondentie slaagden de heren: G. Konings, N. v. d. Brugge, M. H. v. d. Steeg, A. Muys en L. Verhey, voor het diploma Engelse Handelscorresponden tie de dames: R. v. d. Hoek, S. Nagtegaal en de heren H. de Bruyn, Joh. v. d. Berg, M- J. B. Bouman en Th b. de Raay. Huls vrouwen. De leden van de Neder land'e vereniging van huisvrouwen, afde ling Schiedam, zullen Woensdag 25 Fe bruari, 's middags in maison Westhuis een ledenvergadering houden, op Donderdag 26 Februari een excursie maken naar het Groothandelsgebouw te Botterdam en op Maandag 30 Maart in Irene een lezing bij wonen van dr Lodewijks. In de ledenver gadering komt oun. een bestuursverkiezing aan de orde. De aftredende bestuursleden, de president, mevrouw A. N. Boterenbrnod- Blanken, en d.e secretaresse, mevr. A. Moll- LIps, zomede de bestuursleden, de dames M. v. d. Stapele-Montfoort en G. v. d. Broek-Van Tinteren zyn niet herkiesbaar. Om liet Nieuwsblad-biljart Voor de Vierspelenkamp om het Nieuws blad-biljart zijn gisteravond in café Plein- zicht wederom twee wedstrijden gespeeld. P. Scheffers liet geen twijfel over de vraag, wie sterker speelde, de Vlaardingenaar E. Hekman of hij, Scheffers, won alle vier de partijen. A. Quirijns kon het tegen A. de Jonge niet verder dan een gewonnen partij brengen, zodat De Jonge won met 8—2. Vanavond is er geen Vierspelenkamp; Vrijdag ontmoeten elkaar: M. Vogel—P. Eikenbroek; J. v. Eyk—B. v. Soelen. VOOR HET RAMPENFONDS Toneelgroep Comedia. De Schiedamse amateur-toneelgroep Comedia, regisseur de heer H. J. Saas, heeft via het Nieuwsblad een bedrag van 50 geschonken aan het Rampenfonds. Van klaverjassers 28. Het batig saldo van de klaverjasavend bij Wïm de Ruiter in het Broers veld bedroeg 2B. Dit bedrag is ten bate van het Rampenfonds overge maakt Van wie zijn die fietsen? Er staan in het hoofdbureau van politie nog steeds 2 dames- en 7 herenfietsen te wachten op hun eigenaren. Deze fietsen zijn gevonden op 22 November 1951, 4, 17, 26 en 27 Januari, 1 Maart, 4 April, 24 Mei en 18 Juni 1952. INBRAKEN Er is vannacht ingebroken in de garage Nieuw Mathenesse aan de Mathenesserstr. De daders zijn over een afrastering geklom men, hebben een ruit vernield en hebben in het kantoor een stalen bureau opengebro ken. Daar vonden zij een geldkistje met 13. Het geldkistje is later geopend op het terrein bij de garage gevonden. Voorts is vannacht ingebroken in het kan toor van de N.V. Schiedamse Transport Mij aan de Wesierkade 32, Daar zijn kasten en bureaux opengebroken en uit een bureau lade wordt een klein bedrag aan geld ver mist. W 'V - Hoofdagentschap: Smalle Havenstraat L tel, 3229, hoek Westbavenbada. bioscopen Monopolft Theater; Heden 7 en. 9 uur; Faust en de duivel (18 jaar). Vrijdag 2, 7 en 9 uur; Zaterdag en Zondag 3, 5. 7 en 9 uur; Maandag 2, 7 en 9 uur: Kapitein China <14 jaar); Dinsdag tot en met Donderdag 3, 7 en 9 uur: Da held op sokken (14 jaar). passage Theater: vrijdag 2 en 8 uur: Zater dag en Zondag 2, 4.15. 7 en 9.15 uur; Maandag tot en met Woensdag 2 en 8 uur; Donderdag 2 uur: Het zwarte Kasteel (18 jaar). DONDERDAG, 19 FEBRUARL Passage Theater, 8 uur Chr, gymnastiekver eniging D.O.K. Uitvoering. Gebouw voor Chr. Soc. Belangen, B uur L.as- club, Schiedam. Debatavond en filmvertoning. Amstelbron, 8 uur Het Motolllsatiekruls. Le zing over Ambon. VRIJDAG 20 FEBRUARI. Café Plelnzlcht, 8 uur Vierspelenkamp om het Nieuwsblad-biljart. Grote Kerk, 8 uur Vrouwen-wereldgebedsdag. Ned. Berv. Kerk, 8 uur Vrouwcnwerelüsge- bedsüag. ZATERDAG, 21 FEBRUARI. Cantlne Excelsior, a uur Personeelsvereni ging Excelsior. Filmavond. r.k. volksbond, 8 uur Voetbalvereniging D.H.S. Feestavond. Irene, 8 uur Personeelsvereniging Vegla. Filmavond. Café Pleïnzlcht 3 en 8 uur Vierspelenkamp om het Nleuwsbladbüjart, Sportfondsenbad, 8 uur Z.R.O.-Krlngwed- strijden ten bate van het Rampenfonds. Tivoli, B uur Voetbalvereniging Demos, Feest avond Musis Sacrum, 8 uur. Toneelvereniging Sin gelkwartier. Toneelavond. Wat ieder moet neten ZIEKENHUIZEN Gemeente Ziekenhuis Nassaulaan, tel. 69128 R.K. Ziekenhuis, Dr Noletstlchting, Dr Nolet- straat, tel. 69411, BIJ ONGELUKKEN Voor aangifte van ongelukken belle men de G.G. en G.D.. tel. t>9290. NACHTDIENST APOTHEKEN Voor de avond- en nachtdienst geopend Aputheek firma Gouka, Hoogstraat 28. DE JAARLIJKSE GEBEDSDAG VOOR VROUWEN, ZAL WEER A S. VRIJDAG PLAATSVINDEN. Reeds vele jaren wordt ook in Vlaardin gen hieraan deelgenomen en het aantal vrouwen en meisjes die behoefte gevoelen in Jntemationaal-lnterkerkelijk verband, als vrouwen samen te bidden vOör de no den dezer wereld, breidt zich steeds uit. Daarom worden ook nu weer de Vlaarding- se vrouwen en meisjes opgewekt a.s. Vrij dag bijeen te komen in de Bethelkerk in het voormalig Vlaardinger-Ambacht. Hier zal dan tezamen volgens een door de vrouwen uit Centraal-Afrïka ontworpen liturgie, in lied, gebed en schriftlezing aan God, de nood dezer wereld worden opgedragen. De dienst vangt om 8 uur aan, terwijl men aan de ingang der kerk liturgieën kan verkrij gen. De tentoonstelling Boek en Jeugd werd hedenmiddag geopend in De Visbank. Men kan er terecht van 3—5.30 uur en van 7— 9.30 uur, t.m. Donderdag 26 Febaruari. Zon dag 22 Februari gesloten. De personeelsvereniging van de Werf I. S. Figee te Vlaardingen heeft een feestavond georganiseerd op 21 Febr. a.s. in de Stads gehoorzaal. Het is de bedoeling door het houden, van deze avond nog iets bijeen te brengen ten bate van het Nationaal Ram penfonds. Chsrl"s Aerts1 radio-ensemble brengt een non-stop programma. Na afloop bal in de Harmoniezaal. Van het Bondsbestuur vernamen wij, dat in de afdeling van Zwaluwen alle clubs op één na, binnenkort de competitie weer voort kunnen zetten. Zelfs N.S.V.V. uit het zo zwaar getroffen Numansdorp hoopt dan weer te kunnen spelen; alleen „Zuldland" schijnt voor dit seizoen uitgeschakeld te zijn. Voro a.s. Zaterdag staat op het program ma WGZ—Zwaluwen. Dit wordt voor onze stadgenoten ontegenzeggelijk een der zwaar ste ontmoetingen van het nog resterende wedstrijdrooster. T*gen deze Zwijndrechte- naars leden de Vogels aan de Kethelweg in het afgelopen-najaar de enige thuis-ne- derlaag tot heden in dit seizoen <1—2), Er is dus alle reden voor de zwart-witten om ditmaal extra goed voor de dag te komen, ten einde nu zo mogelijk een gunstiger re sultaat te bereiken. Vertrek van de Vis bank om half drie. Ook Zwaluwen 2 heeft in de thuis-wed- strijd tegen Quick Boys 3 wat goed te ma ken. Het moet oJ. ten minste mogelijk zijn zich te revancheren van de destijds ln Kat wijk geleden 32 nederlaag. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Adrianus, z. van A. de Jong en J. E. van der Lugt; Johanna, d. v. A. Kalkman en G. Jongejan; Cornells Helenus. z. v. W. C. Don en M. M. War- menhoven; Elizabeth, d. v. J. van Ekeren en M. P. de Koning; Teunis Matthijs, z. v. M. Schouten en J. Timmers. Ondertrouwd. Maarten Willem van Rfrïf, 24 j. en Fijtje van der Waal, 20 j.; Arnoldus Gerardus de Vette, 26 j. en Wilhelmlna Ma ria Theresia Steenbergen, 24 j.; Jacobus Jo hannes Vercouteren, 25 j. en Adriana van der Vlies, 20 j.; Teunis Bouw, 22 j. en Cor- nelia van den Berg, 20 j.; Desmond Leon Wrevford, 39 j., Plymouth en Maria van der Waal, 22 j. Getrouwd: Jan Pieper, 29 j, en Dirkje Ommering, 29 j.; Wouter Sonneveld, 24 j. en I Johanna Bos, 23 j.; Roelof Eitje Zeilstra, 29 j, en Agatha Jacobs van Opzeeland, 20 j. TENEINDE snel een zeer groot aantal onderwijzers op te leiden, bestemd onderwijs te geven in de duizenden piattelandsscholen, welke men bezig is in Mexico op te richten, heeft de minister van Onderwijs, Manuel Gual Vidal, een oorspronkelijke manier bedacht. Hij heeft ui; een. methode gevonden, waardoor de toekomstige leermeesters van de jeugd in eigen onderhoud kunnen voorzien en tegelijkertijd de opleidingscursussen volgen. werd de Instituto de Capacitacïon del Ma- gisterio opgericht. In Mexico is het tengevolge van de grote verschillen in klimaat en wegens de berg ketens, dLe sommige streken isoleren, zeer moeilijk het onderwijs te coördineren. Meer dan twee derde van de 25 millioen Mexi canen leven van de grond; talloze Indiaanse stammen, spreken nog slechts hun eigen taal en verscheidene millioenen inwoners kunnen lezen noch schrijven. Tot voor enkele jaren moesten de leerkrachten, die aangesteld waren in afgelegen dorpen, lange "reizen per trein of vliegtuig maken en daar na nog een flink stuk in een kano of per muilezel afleggen om hun standplaats te be reiken. Bovendien moesten ze de taal van de Indiaanse stam, welks kinderen ze gingen onderwijzen, kennen, teneinde aanvankelijk in die taal les te kunnen geven en vervol gens de leerlingen het Spaans bij brengen. In overeenstemming met de School voor Vorming van Onderwijzers besloten de dis- trictsbesturen nieuwe onderwijzers te wer ven in de dorpen zelf onder de jongelui, die de lagere school reeds hadden afgelopen. Op die manier zou het mogelijk zijn onder wijzers op te kweken, die een grondige kennis hebben van de vraagstukken, welke zich in de geïsoleerde dorpen voordoen en tegelijkertijd de moeilijkheden van. het dia lect en de reis oplossen. De jonge Rosita zij is zestien jaar die de lessen aan de Vormingscursus volgt, is een typisch voorbeeld van die plattelands- kwekelingen. Gedurende tien maanden van het jaar geeft zij zelf les in de school van San Juan del Rio, haar geboortedorp. Des avonds zit zij thuis ijverig te studeren en het schriftelijke werk zendt zij naar het Instituut ln Mexico, waar het wordt gecorri geerd. Echter in de zomer, gedurende de twee maanden durende schoolvacantle werkt Roslta het hardst. Zodra de school van San Juan haar deuren sluit, verlaat zij haar dorpje om zich naar de hoofdstad van het district dat zij bewoont, te begeven, want hier organiseren leraren van het Instituut zomercursussen, welke alle kwekelingen uit de streek bezoeken, Overdag werken ze als kwekelingen in dorpsscholen en des avonds zitten ze zelf te blokken. Elk jaar stijgt hun salaris met een zesde van hetgeen ze als pas gediplo meerde onderwijzer zullen gaan verdienen, met dien verstande, dat ze, na zes jaar te hebben gevolonfaird en tevens een opleiding te hebben gevolgd, ze tegelijk met het on derwijzersdiploma het volledig salaris van een beginnende onderwijzer ontvangen. Degenen, die als volontair in een dorps- schooL fungeren, moeten het zelf met schrif telijke lessen doen van de hiertoe opgerichte „rnsütuto de Capacitacion del Magisterio (School voor vorming van onderwijzers), waarvan het programma volkomen gelijk is aan dat van de Mexicaanse kweekschool voor opleiding van onderwijzers. Het vorige jaar heeft het Instituut de eerste gediplomeerden afgeleverd, nl. vier duizend nieuwe onderwijzers. In de eerste week, waarin de inschrijving van nieuwe leerlingen was opengesteld, hebben zich 1400 niebwe cursisten laten inschrijven. In Europa heeft men deze proefneming met grote belangstelling gevolgd, vooral in Frankrijk, welks regering de heer Gual Vidal heeft benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Bij deze gelegenheid heeft de Mexicaanse minister aan Betty Ross, schrijfster van dit artikel en medewerkster van de Unesco, enige bijzonderheden meegedeeld over deze opleiding, welke zes jaar geleden begon. Op dat tijdstip zag de Mexicaanse regering zich gesteld voor het vraagstuk in de kortst mogelijke tijd onderwijzers te krijgen voor zes duizend nieuwe lagere scholen. Van alle kanten deden zich vragen voor: wat hebben we aan zoveel scholen als er geen onderwijs krachten zijn? Waar moet men het personeel vinden? Het ging er om op staande voet honderden onderwijzers uit de grond te stampen, anders zouden duizenden kinderen van de leerplichtige leeftijd nog langer van alle onderwijs verstoken blijven. Maar waar ze te vinden en. hoe ze in korte tijd klaar te stomen? DE NIEUWE Nationale Normaalschool in Mexico en de kweekscholen in de verschil lende districten konder, slechts een beperkt aantal leerlingen toelaten. En de behoefte aan leerkrachten was sterk gestegen sedert Mexico in 1945 begon de strijd tegen het analphabetisme aan te binden. Toen rijpte de gedachte de onderwijzers in hun eigen dorpen te vormen en met dit doel Stijgende uienprijzen De eilanden Goeree—Overflakkee en Schouwen—Duivelond en Tholen zijn de eilanden waar meer dan 6QV« van de Neder landse uien wordt geteeld. Nu al deze eilanden zijn geïnundeerd stijgen de uien- prijzen. Zij zijn thans opgelopen tot 60 cent per kg. Op fabriekskantoor te Schiedam is vacant de functie van Gevraagd wordt: een accurate en ervaren werk kracht. Op de hoogte met documentenbehandeling voor export en bij voorkeur bekend met door- schrijfsystemen. Spoedige indiensttreding gewenst Geboden wordt: een aantrekkelijke en zelfstandige positie. Brieven met uitvoerige inlichtingen onder No. 12422 aan het Bureau van dit Blad. Wie da •leeds een, ia het „SUCCES' altijd weard ■VISSERDBEKICHT SCHEVENINGEN. Aanvoer: Sch. 2, 15 kantjes; Sch. 5, 7 kantjes; Sch. 35, l kantje; Sch. 45. 1 kantje; Sch. 250. 3 kantjes; Sch. 81, 20 kantjes; Sch. 342, 85 kantjes, voor alle schepen uit de halve vleet. Met verse haring: Sch. 79, 600 kisten verse haring; Sch. 236, 900 kisten verse haring. Notering verse haring: 15.30—16.20 per kist van 50 kg. HARINGVISSERIJ De VI. 115, schipper G. van Hoon, en de VI. 142, schipper C. Kuiper, en waarschijn lijk nog een o£ meer andere Vlaardingse schepen treffen toebereidselen, om ter ha ringvisserij te gaan. Volgens berichten van de Westkust van Engeland worden aldaar momenteel goede vangsten gedaan. Enkele schepen maken melding van vangsten van 1 kantje per net of 100 kantjes per vleet. De opbrengsten voor verse haring zijn mo menteel gunstig. MARKIES IN BRAND Doordat waarschijnlijk een brandend si garetteneindje op het zonnescherm van de firma Verboon aan de Westhavenkade te rechtkwam, geraakte het scherm In brand- Met een aantal emmers water werd het brandje geblust, waardoor de schade zich beperkte tot het zonnescherm en een boven raam van de etalage. DONDERDAG. Rest. Mes, ingang Koflaan, 2.30 uur n.m.. Cur sus zuigellngenverzorging. Luxor Theater, 8,15 uur n.m.. „Allen zijn wij moordenaars" (18 jaar). Kehoboth, 8 uur n.m., Kerv.-Geref. Comité met ds Leenmans uit Driebergen. stadsgehoorzaal, 8 uur n.m., „Mensen die men schuwt (U jaar). De Visbank, Tentoonstelling „Boek en Jeugd", 3—5.30 en 7—9.30 uur. VRIJDAG. De Visbank, Tentoonstelling „Boek en Jeugd", 3—5.30 en T9.30 uur. Bethelkerk, 8 uur n.m.. Bidstond Wereid- vrouv/en-Gebedsdag voor alle vrouwen en meisjes. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie en brandweer 2.8 4.5. Ziekendlenst, Hoflaan 9a 2.5.4.1. Tel. 3.2 2.9 Voor een goed dagblad: Bijkan toor Rotterdamsch Nieuwsblad, Smalle Ha venstraat l, Vlaardingen Bb geen geh 2 95 9 Boterbloemsïraat 41 Geopend Apotheek lr 3. Backer, Hoogstraat no. 228, tel. 2182. VEILING B AREN DR ECHT it OMSTREKEN Woensdag 18 Februari 1353. Groentenveillng: Boerenkool 35—40; Kroten 4—13; Rodekool 7—15; Gele kool 7—13; Croene- kool 2032- Waspeen 1619; Winterpeen 1226; Rabarber 4552; Selderij 10—12; Spruiten I 5466, ld. BI 57—€2; Uien 33—52; Witlof I 45— 56;, id. ti 39—43; Veldsla 3.10—4.00; Knolselderij 28—39, Fruitveiling: Saint Rémy 11; Goudretnetten Standaard ia—30; H.H. 17—27; Jonathan Stan daard 25—43; H.H. 23—34; Gieser Wildeman H.H. 17—27; Brederode 8—12; Tuinzoet 16; Cam- pagncr 29: Bellefleur 24; Doyenné du Co mice 27; Present van Engeland 34—37. Aangiften schaden watersnood. ïn aan sluiting op het een -dezer dagen geplaatst bericht over het doen van aangifte in de gemeente Maassluis van schade, welke is geLeden door de hoge vloed op 1 Februari, wordt ons nog het volgende medegedeeld: Onderscheidene belanghebbenden heb ben reeds in de week, volgende op 1 Febr., ap het raadhuis of de gemeente-secretarie opgave gedaan van de waterschade, welke zij geleden hadden. Deze opgaven dienden uitsluitend om een inzicht te verkrijgen in de eerste behoeften en om daarin zo mo gelijk te voorzien. Thans dient van de ge leden waterschade echter aangifte te wor den gedaan bij de schade-enQuête-eom- missle te Rotterdam. De commissie heeft daarvoor groene formulieren beschikbaar gesteld. Alleen de op die formulieren ge dane schade-aangiften zijn geldig. Zij, die op het raadhuis of de gemeente-secretarie reeds mondeling een schade-opgave heb ben ingediend, worden er dan ook met klem op gewezen, dat zij opnieuw aangifte dienen te doen op de daarvoor bestemde groene formulieren. De formulieren zijn verkrijgbaar ter gemeente-secretarie en moeten aldaar worden ingeleverd. Excelsior, De schade, die de voetbal vereniging „Excelsior" heeft geleden van het hoge water, blijkt groter te zijn dan na het oppervlakkige onderzoek leek. De fundering van het grote clublokaal is voor een gedeelte onderspoeld en er doet zich een verzakking voor, die hel gebouw in gevaar brengt. Het dak werkt en men is er toe overgegaan het gebouw inwendig met stevige balken te stutten. De leden zullen Zaterdagmiddag de herstelwerkzaamheden voortzetten en tevens het terrein wederom bespeelbaar maken, opdat het volgende week gebruikt kan worden. Door deze omstandigheden moesten de meeste der vastgestelde wedstrijden ook nog deze week van het programma worden afge voerd. De volgende ontmoetingen zijn voor Zaterdagmiddag overgebleven: Ornas 2— Excelsior 2, 4 uur; V.D.L. bExcelsior b, 3.45 uur en V.D.L. c2Excelsior c2, 2.30 uur. Onbewoonbaar-verklaring. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben beslist op en kele verzoeken om voorziening 'tegen het besluit van de raad d.d. 6 Juni 1952 tot onbewoonbaarverklaring van o.m. de per celen Sandelijnstraat 1, 3, 5, 22, 27, 2B, 32, 35, 46 en 54. Genoemd college verklaarde deze verzoeken met ontvankelijk. Geen melkstation. De N.V. Vlaardingse Melkcentrale te Vlaardmgen heeft afgezien van haar plannen voor de bouw van een melkontvangst-station aan de Noorddijk, nabij café De Zon. De plannen verkeerden reeds in een eindstadium. De verboden wildernis. Ter inleiding van de jaarlijkse boekenweek <28 Februari tot en met 7 Maart) organiseerden de ge zamenlijke boekhandelaren te Maassluis Woensdagavond in Luxor een filmavond, waarm de kleurenfilm „The forbidden jungle", gemaakt door de Noorse zoöloog en auteur Per Host, is vertoond. Ter in leiding tot deze avond sprak burgemeester P. A. Schwartz een kort woord, waarin hij de aandacht richtte op de boekenweek en een propagandistisch woord gaf voor het goede boek. De boeken, die iemand leest, zijn bepalend voor zijn geestesrichting, \Toor zijn smaak, voor zijn kennis. Wie geen boeken leest, staat buiten de culturele vor ming van deze tijd, Daarom is het zo nodig, dat de boekhandel op de betekenis van het goede boek gestadig blijft wijzen en slechts één doei beoogt: het goede boek onder de mensen te brengen. Ten slotte sprak bur gemeester Schwartz zijn erkentelijkheid uit voor de activiteit en het streven van de plaatselijke boekhandelaren en uitte de wens, dat het resultaat daarmee in over eenstemming is. Een kleurenfilm nam de bezoekers daar na mee naar de westkust van Z.-Amenka (Colombia), waarin het leven van de Choco- Indianen onthuld wordt en een indruk ge geven van de plantengroei, alsmede van de daar levende dieren en vogels. HOEWEL ze hard moet werken vindt Rosita het toch heerlijk de cursus te volgen. Vooral interesseert zij zich voor onderwijs- films en zij leert reeds nu daarvan gebruik te maken als hulpmiddel bij het onderwijs. Aan het eind van de zomercursus wordt een examen gehouden. Rosita slaagt en ge- Boston helpt. Het s.s. Blommersdyk van de Holland Amerika Lijn, dat vandaag uit New York vertrok en op 3 of 4 Maart a-s. hier wordt verwacht, heeft 1414 colli goe deren voor de watersnoodslachtoffers aan boord, alkomstig uit Boston en inhoudende schoenen, babyvoedsel en kleding. Cabaret. De sport- en amusementsver- eniging Kieinpolder-West heeft gisteravond in het Verenigingsgebouw te Overschie ten bate van het Rampenfonds oen cabaret avond gegeven, waaraan een keur van arlisten heeft meegewerkt. De aanwezigen genoten van voordracht van Jac. \>an ElSacker, zang van de Maaszangers, muziek van accordeon en fluit. Dé" leiding berustte bij de heer G. Lamberdon met Rinus van Evelingen als conferencier. Daar de 2aal gratis ter beschikking was gesteld en een tombola met fraaie prijzen veel aftrek vond, kan de voorzitter, de heer C. Kloet, hope lijk een mooi bedrag aan het Rampenfonds afdragen, Klaverjassen. Ten derde male houdt de kiaverjasverenïging D.W.S. Zaterdagavond in de school Tacostraat (Wielewaal), een koppelconcours ten bate van het Rampen fonds. Toneelavond. Het Zuider toneetcnsemble voert a.s. Zondagavond in gebouw Spes op Nicodemus en z'n schaduw. Do netto- opbrengst; is bestemd voor het Rampen fonds. Gistermiddag omstreeks vtff our is de 59-,farige bankwerker M. J. van der Ende uit de West-Duelstraat op de Waalhaven door een autobus van lijn F gegrepen cn vrjrjwel op slag gedood. Het stoffelijk over schot is naar het ZuidcrziekenhuLs ver voerd. Het ongeluk gebeurde toen de man op de fiets van het terrein van de scheeps werf en machinefabriek Waalhaven kwam en zonder op het verkeer te letten de rij weg overstak in de richting van het fiets pad. op dat moment naderde de R.E.T.- bus. Hoewel de chauffeur krachtig remde en scherp naar links uitweek, -was een botsing niet meer te voorkomen. De bank werker werd zo zwaar gewond, dat hij kort na het ongeval is overleden. Er begint na een wel wat al te 'ange stagnatie door de vorst en onwerkbaar weer nu weer flink schot te komen in de bouwerij. Nog deze maand zal er aan de Willemskade op de hoek van de Maasstraat de eerste paal worden geslagen voor een kantoorpand met een kelder, begane grond en vier etage3, dat gebouwd zat worden door de fa. J. van Dort Zn. te Schiedam, die tegelijkertijd aan de Maasstraat een be drijfspand met drie bovenwoningen gaat bouwen. De parterre van het kantoorgebouw zal worden betrokken door de scheepsïeveran- ciers Fa, N. S. Frenk Zn., die ook de be drijfsruimte aan de Maasstraat in gebruik zal nemen. De eerste en tweede etage van het kantoorpand is bestemd voor Dammers Van der Heide's Scheepvaart- en Han delsbedrijf N.V. en de derde en vierde etage voor de Franse Rijnvaartmaatschappij Com- munauté de Navigation Frangaise Rhénane. Architect van beide panden (die resp. 12 en 13 meter breed en 27 meter diep worden) Is de heer Wm. van der Sluvs. Kleintje mei damestas Dank zij de bemiddeling van Kleintje heeft mevr. H. Hoppe, Pr. Margrietlaan 40 haar verloren damestas teruggekregen. Na het plaatsen van de advertentie in het Nieuwsblad wist de eerlijke vindster, mevr. C. van Steenhuljsen, Kerkhoflaan 4D, aan wie de tas toebehoorde. Mevrouw Van Steerhuijsen zal de Nieuwsbla d-me- dallle ontvangen. lukkig en trots op haar succes keert zij naar haar dorpje terug. Dan begint voor haar het volgende cursusjaar en haar sa laris is met een zesde omhoog gegaan. Heeft zij zo zes jaren geleerd en practïsch ge werkt, dan meldt zij zich voor het eind examen, hetzelfde examen, dat ook de leer lingen van de Nationale Normaalschool en de kweekscholen moeten afleggen. Wanneer zij slaagt, ontvangt zij het onderwijzeres- sendiploma en is zij zeker een volledige baan te zullen krijgen. Men heeft de laatste jaren zoveel scholen in Mexico gebouwd, dat de regering ver plicht is 22000 nieuwe leerkrachten aan ta stellen, Rosita krijgt dus, vrijwel tegelijk met haar diploma, een aanstelling en hier mede de zorg voor een klas met vijftig leerlingen. Reeds dank zij het eerste onderwijzers examen dat werd afgenomen is het lager onderwijs aan meer dan zestig duizend Mexicaanse kinderen verzekerd. De klas sen zijn op het ogenblik overbevolkt, maar men hoopt ze spoedig te kunnen splitsen, dank zij' de bouw van nieuwe scholen! Tijdens de laatste twee cursusjaren krij gen de kwekelingen les in een vreemde taal, Frans of Engels. Ik geloof, zei de hier bedoelde Mexicaanse minister, dat dit stel sel enig is in de on-derwijsannalen. Van de leerlingen, die zich voor de schriftelijke cursussen opgeven, zijn de meisjes verreweg in de meerderheid. Deze opleiding is voor haar ideaal, aangezien ze op deze manier zich kunnen bekwamen voor een beroep zonder dat zij het ouderlijk huis behoeven te verlaten. Een jong meisje stelt zich er gemakkelijk mee tevreden tijdens haar opleidingstijd te moeten leven van een gering salaris dan een jongeman, die soms ai de zorg voor een gezin heeft. De heer Gual Vidal besloot zijn verhaal met de verklaring; bij het onderwijs heeft het steeds grote voordelen te werken met leerkrachten, die een deel van hun vorming hebben gekregen terwijl ze zich reeds met de jeugd bezig hielden. Het Bouwcentrum en de techn.-comm. documentatie Wil de technische vooruitgang van deze eeuw ten goede komen aan zo breed moge lijke lagen van de maatschappij, dan is het zaak, dat de technische kennis, die dikwijls opgehoopt ligt bij enkelen, verbreid wordt en overgedragen aan hen, die deze kennis m de practijk kunnen toepassen. In de2e woorden ligt de motivering beslo ten van de uitgave van het typografisch zeer verzorgde boekwerk, dat het Bouw centrum te Rotterdam thans onder de titel Technisch-Commerciële Documentatie het licht heeft doen zien en dat aan architecten en aanoemmgsmaatschappxjen wordt toege zonden. Het geeft in ruim 250 bladzijden en. met nog veel meer illustraties voorlichting over licht- en warmte-apparaten, bekle dingsmaterialen, keukeninnchtingen, tim merwerken, verfsoorten dakbedekkingen, gereedschappen, enz., enz. CONTACT TUSSEN S.W.G. EN VETERANEN LECIOEN Een wederzijdse kennismaking, noemde de heer F. H. M. van den Bogaard, voorzitter van het plaatselijke comité Rotterdam West S.W.G. de b^cenkomst, belegd «p initiatief van het Nationaal Instituut in de sociëteit van. het Veteranen Legioen Nederland aan de Rochussenstraat Nadat enkele films waren vertoond en de heer Van den Bogaard in korte trekken het doel van het Nationaal Instituut had uiteengezet, werd de gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, welke majoor J. Jansen Maneschijn, commandant Nationale Reserve District Zuid, beantwoordde. Er werd van de moge lijkheid tot vragen stellen een ruim gebruik gemaakt en bij de debatten ging het, op vriendschappelijke wijze overigens, soms beet toe. Al met al was het voor beide par tijen een nuttige avond, waarop men, zoals werd afgesproken, nog eens terug zal komen. BENOEMINGEN De Gemeenteraad heeft op voorstel van B. en W, benoemd tot leerkrachten aan mid delbare scholen de heer S. C. Beentjes (wis kunde) en mej. J. Beklnk (lichamelijke oefening), tot leraar in de natuurkunde aan de Kweekschool tot opleiding van onderwij zer s(essen> de heer B. Okkerse, tot onder wijzer aan de school voor u.l.o. B 16 de heer S. Bouwman en tot onderwijzeres aan de school voor u.l.o. B 9 mevrouw J« Schipper. MEER DIENSTEN VAN DE R.T.M. Met ingang van vandaag is de dienstre geling van de Rotter-damsche Tramwee- Maatschappij uitgebreid met een vroege tram in beide richtingen op het traject Rot terdam— Middclha mis. Hersteld Is de bootdienst tussen Rotter dam en Zierikzee, waarbij de afvaarten van Rotterdam (Oosterkade) zijn vastgesteld op Maandag, "Woensdag en Vrijdag, telkens te I! uur; de afvaart van Zierikzee geschiedt op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag te 10 uur. Op Schouwen-Duivcland wordt behalve de busdienst ZierikzeeBrouwershaven een busdienst onderhouden tussen "Westen- Schouwen en Renesse over Burgh, Haam stede en Schouwsc Boer. Verder bouwen in Zuidwijk Dinsdagmiddag 12 uur zal de eerste pa»I worden geslagen voor 1354 woningen in Zuidwijk V. Het complex sluit aan bij de reeds gebouwde buurt. Diglrictskegelwed strijden te Rotterdam Zondag 15 Maart zullen er ln het Graothan- delsgebouw Kcgcl-dlstrlctswedströden worden gehouden, waarvan de vertegenwoordigende ploegen van Den Haag, Delft, Utrecht, Sch'* dam en Rotterdam uitkomen. Garage met bovenwoningen aan de Goudsewagenslraat Een Rotterdams taxibedrijf heeft aan Dura's Aannemlngs Mij N.V. opdracht ver strekt tot het bouwen van een garage met daarboven acht woningen san de Goudse Wagenstraat, volgens het ontwerp van de architecten A. G. en J D. Postma. De garage krijgt een oppervlakte van 15 bij 50 meter en de woningen zujlen vier kamers bevatten. Vermoedelijk volgende week zal er de eerste paal voor worden geslagen. Bouwen aan de Hoogstraat Deze week vermoedelijk Vrijdag zri er ook nog worden geheid aan de Hoogatraa. op de hoek van de Kipstraat voor een blok van 42 woningen en 14 winkels, dat oo Bouwcombinatie Centrum daar volgens het ontwerp van de architect A. J. M. Buüs ge bouwen en waarover het Nieuwsblad ai eerder uitvoerig berichtte. EXAMENS Technische Hogeschool, Delft. Geelaagd voor het candidaatsexamen voor bouwkun dig ingenieur de heer P. ft A. Penning» alhier, voor het candidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur, de heer M. van Duijn en voor het ingenieursexamen voor werktuigkundig ingenieur de heren r* Noordzij, H. van Rossen en J. V. van Zwieten, allen alhier.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1953 | | pagina 2