PW Dick van Rhijn over de Olympische Spelen Aandachtig gehoor van HDVS'ers AT £7 AAR. ANNEER. Wat er gebeurt met overgebleven goederen RL1EEM WOENSBRO EmPJSSBMG bij JOOP VJUV BOSSP Om slager van V3«8fflr«5imgeM t ARNOLD HOOGVMETSTRAAT 48 3e Zijstraat Schiedamseweg BEKWAME VLOERLEGGERS Inlichtingen ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD Toneel voor Rampenfonds AMUSEMENT van het weekend Uit het Kelhelse De brandweer oefent Schiedamse Notities Korte Kroniek BIOSCOPEN De grot der vogelvrijen w&mmmmm Lofwaardig initiatief Expositie wandtapijten en weefwerk in De Visbank te Vlaardingen WAARHEEN DINSDAG 3,MAART 1953 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD EERSTE ELAD - PAGINA" 3 HooXaasentschap: Broersvest 3, tel 68091 Dat de leden van Hermes-DVS een uitnemend spreker als DicTc van Rhijn toeten te waarderen bleek wel uit de overweldigende opkomst gisteravond in hotel Beijersbergen. Het onderwerp was er dan ook naar, want over de jongste Olympische Spelen valt Heel wat te vertellente vragen en te lerene?i daar heeft het dan ook niet aan ontbroken. In het bijzonder de achtergrond van de Olympische gedachte dient in alle beschou wingen naar voren te komen, zo zei de heer Van Rhijn. Wat Is er mooier dan een con tact te scheppen tussen alle volkeren en rassen, over de politieke en rehgieme ver schillen heen, alleen door de sport. Vooral de houding der Russen in Helsinki heeft ons in dat geloof overtuigd. Wat niemand had durven hopen of denken js -waarheid gewor den. ffij zijn als de sportieve èn als de gees telijke overwinnaars uit het strijdperk ge treden. Er is meer dat ons de Olympische gedachte leert. Het is dit: dat niet een klein groepje comité-led en een «sportfestijn van dit formaat behoort te organiseren, maar dat er een volk achter moet staan. Zo is het dit jaar geweest. Alle Finnen, uit welk milieu ook, waren vervuld van de idee, dat hel hun morele plicht was al hun enthou siasme op te brengen voor het slagen van de Spelen. Perfecte organisatie, kweken van goodwill bij alle deelnemers, verlenen van alle mogelhke faciliteiten aan pers en radiomensen, schenken van vertrouwen aan verantwoordelijke functionarissen van alle nationaliteiten, kleine attenties, kortom alles sproot uit die sportieve geest van samenwer king voort. Dat er mensen waren, die zich vreemd gedroegen temidden van dit gezonde en onbedorven volk is betreurenswaardig, maar misschien wel menselijk. Er waren bijvoorbeeld typische Hollanders, dia overal gratis binnenkwamen door te zeggen dat ze van de pers waren: de Finnen geloofden hen- Er waren Braziliaanse reporters, die zo- dra de bal even uit het spel was. gauw een 1 reclameleus voor een bierbrouwerij in Z. Amerika door de aether slingerden, waar voor ze dik betaald werden..-. Het zijn alle komische trckies die de landaard der ver schillende bezoekers op fijngeestige wijze tyoeren. Er is nog een derde facet van de woorden die De Coubertin in 1896 sprak: „Deelnemen is belangrijker dan winnen." Dit is juist, maar het wil niet zeggen dat je je niet moet inspannen, wanneer het er eenmaal op aankomt. Er 2ijn veel lichtende voorbeelden te ge ven van soortfïguren, die beseffen dat op een bepaald moment het winnen belangrij ker is dan „alleen maar" het deelnemen Het Is de plicht van iedereen te vechten tot de laatste energie is verbruikt. Al loop je op je tandvlees lopen moet ie" zijn de woorden van 5r Paulsen, de voorzitter van de KNAU, in zijn verbolgenheid over het onnodig fa len van Korting en Slijkhuis Daartegenover moetoi we mensen als De Silva "stellen, die zich larenlang alles heeft ontzegd om een ongelooflijk scherp wereldrecord hink-stap- sorong te vestigen, mensen ook als Bob Matthias,'die nu al voor de tweede keer de tienkamp won, de eerste keer was hij 17 jaar. Deze Amerikaanse student levert on elk der tien nummers wereld prestaties, die geen gespecialiseerd Nederlander hem zou verbeteren. Bewondering moeten we ook hebben voor Jemand als Zatopeck, die met een vertrok- ken gezicht van spanning en wilskracht de baan betreedt. Dat is het wat de meeste Nederlanders nog ontbreekt: hardheid. Fanny bezit het, jemand als Janus van der Zande ook, de hockey-ers, Puck Brouwer, de zwemsters, maar lang niet allemaal. Laten we deze les uit Helsinki trekken, besloot Dick van Rhijn zijn boeiend betoog, de Nederlanders zullen meer zorg moeten besteden aan hun mentale hardheid, want elke overwinning steunt op twee pilaren: wilskracht en techniek. BESTEMD VOOS SCHIEDAMSE BEHOEETIGEN BIJEENKOMSTEN Eltheto. Gisteravond heeft de Chr. ge mengde zangvereniging Eltheto, dirigente mevrouw Kath. Verhoeff-Torn in Irene het vijf en zeventigste jaarfeest gevierd. In ver band met de omstandigheden geschiedde dit uitermate sober. De voorzitter, de heer P. Plaisier, sprak een welkomstwoord, waarna het koor twee liederen zong, n.l. het Bonds lied en Donauzangen. Het verdere pro gramma werd gevuld met de opvoering van schetjes, met muziek en samenzang. De leden van Eltheto hadden een. belangrijk aandeel in hetgeen ten beste werd gegeven en 2Ü hadden, veel succes. St. Eloy. In de R.K. Volksbond had gisteravond de Nederlandse R.K. Metaal- bewerkersbond St. Eloy, afdeling Schiedam, een pro pagan da-filmavond belegd. Na een welkomstwoord van de afdelingsvoorzitter, de heer Verschuren, is een film- reportage vertoond van de viering van het gouden jubileum van de bond, waarna de districtsbestuurder, de heer Scheffer, een kort propagandawoord heeft gesproken. Hierna is de film: De sleutels van het Koninkrijk, vertoond. Kerknieuwe Ned, Hcrv. Geref. Evangelisatie. Woens dag 4 Maart zal in Tivoli aan de Nieuwe Haven de Ned. Herv. Geref. Evangelisatie een bidstond voor het gewas houden. De heer Kruithof uit Monster zal deze dienst leiden. Het overschot van de ingezamelde Rode Kruis goederen ten behoeve van geëvacu- eerden zal voor een gedeelte onder de Schiedamse behoeftïgen worden verdeeld. De betrokkenen, die menen voor deze ver deling in aanmerking te kunnen komen, behoeven hiervoor nog geen enkele aan vrage te doen, omdat dit later zal worden geregeld- De verdeling zal plaatshebben via de Kerkgenootschappen en „Humanitas". Kerkgenootschappen, die een gedeelte van deze goederen in ontvangst zullen willen nemen, kunnen zich hiertoe middels een schriftelijke aanvrage wenden tot de Ge meentelijke Dienst voor Sociale Zaken, Rroorsveld 142 alhier, tot en met Vrijdag 6 Maart 1953. Aanvragen, welke na deze datum binnenkomen, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Er behoeft door Kerkgenootschappen geen aanvrage gedaan te worden om diverse soorten goederen, omdat het aanwezige niet zal worden verstrekt naar de soorten, die men verlangt. Van de aanwezige voorraden worden n.l, kavels gemaakt; aan de Kerk genootschappen, die een aanvrage hebben ingediend, zal procentsgewijze een toewij zing plaatsvinden, een en ander aan de hand van de cijfers der volkstelling 1947, Ten einde te voorkomen, dat één of meer Kerkgenootschappen van deze toewijzing van goederen zouden worden uitgesloten, vindt oproep tot het indienen van een aan vrage -alleen vla de pers plaats. Om het Nieuwsblad-biljart In café Pleinzicht zijn gisteravond voor de Vierspelenkamp om het Nieuwsblad-biljart gespeeld: T. ScheffersC, Ruygenberg 5—5; A. Qui zijnsM. Oostvecn 8—2, Vanavond ontmoeten elkaar: L. v. d. Wafer—L. v. d. Lee; M. Kooy—P. Neleman. Als best geplaatste tweede hebben voor deelname aan de eindstrijd de beste kansen A. Quizijns, met 31 uit 5 en F. Scheffers, met 25 uit 5. Laatstgenoemde moet echter zijn laatste partij met minstens 73 winnen om Quizijns voorbij te streven. De finale, waarin J. H. v. Duyl, W. Bar- voets en N. v. d, Plas reeds zijn geplaatst, wordt gespeeld Zaterdag en Zondag a.s. en Zondagavond ongeveer 11 uur zal de heer J. v. Dam, voorzitter van het district, de prijzen uitreiken. vechtpartij ïn een bloemenzaak. In October j.l. was de 34-jarige analist F. H. W, W., onderhuurder van de Schie damse bloemist J. Rijn. Er was tussen bei den een kwestie gerezen en tengevolge daar van zou W. op 25 October j.l. de bloemen winkel betreden zijn, waar hij de bloemist een vuistslag in het gelaat zou hebben ge geven. Daarvoor stond hy terecht voor de Rotterdamse 'politierechter, doch hij be weerde uit noodweer gehandeld te hebben. Bij h.et betreden van de zaak zou de bloemist hèm onverwachts een stomp in de rug ge geven hebben, waarop W. zich had omge draaid en zich met een afwerende vuistslag verweerd had.. Dit werd door de bloemist ontkend. Het O.M., die onaannemelijk achtte, dat de bloemist in zijn zaak met zijn zeer kwets bare voorraad bloemen en vazen een vecht partij zou uitgelokt hebben, vroeg veroor deling van de onderhuurder tot 15 boete, of 10 dagen hechtenis. Het vonnis luidde dan ook conform de eis. Wat de Burgerlijke Stand meldt Geboren: Albertus z. v. H. J. Th. de Bruin en A. v. "Wagtendonk; Tineke d. v. J. Eiken boom en T. Verhoev; Adrianus H, O, z, v. A. Trouborst en G, Woudenberg; Maria C. J. d. v. J. M. H. Verstraeten en M. C. C. Remmers. Overleden: V. v. Nieuwenhuijze, 1 dag; V. H. ïfilie 82 j. BIOSCOPEN Monopole Theater. Tot en met Donderdag 2, 7 en uur: De grot der vogelvrijen <14 jaar). Passage Theater. Heden 8 uur; Woensdag 2 en 8 uur; Donderdag 2 uur: De zonen van de musketiers (14 jaar). DINSDAG 3 MAART. Café pielnricöt, 8 uur Vierspelenkamp om het Nieuwsblad-biljart. Volksgebouw, 9 uur Party van de Arbeid. Vergadering. st. Joris Doele, 8 uur clubhuiswerk voor on georganiseerd jeugd. Lezing voor medewer- keretsters). WOENSDAG MAART. R.K. Volksbond, 0 uur Herwonnen Levens kracht, Propaganda-filmavond. Volksgebouw, 8 uur A-B.V.A. Huldlgings- avond. Julianakerk, 8 uur Het Zonnehuis. Propagan da-filmavond. Café pleinzicht, 8 uur. Vierspelenkamp om het Nieuwsbladbiljart. Irene, 8 uur Klaas de Vrlesschool A. Ouder avond. Legerzaal, 2.30 uur Leger des Heils. KJnder- filmmlddag. Musis sacrum, B uur Bokspromotor Van Ype- ren, Bokswedstrijden. Gebouw chr. Soc. Belangen, 8 uur. Clir. Be drijfsgroepen Centrale Ledenvergadering er film. Consistorie Kerk NTB Westvest, 2.30 uur Bond van vrouwelijke leden. Bijeenkomst. Geref, Jeugdhuis, 8 uur A, R. Kiesvereniging Nederland en Oranje. Vergadering. Wal ieder moet weten ZIEKENHUIZEN Gemeente Ziekenhuis Nassauiaan, tel, 6912B; R.K. Ziekenhuis, Dr Noletstiehtlng, Dr Nolet- straat, teL 69411, BIJ ONGELUKKEN Voor aangifte van ongelukken belle men G.G. en G.D., tel. 69290. NACHTDIENST APOTHEKEN KALFSKARBONADE 79 ct. per 500 gr. BIEFSTUK185 ct. BRAADLAPPEN 89 ct. RIBLAPPEN 129 Ct KALFSLAPPEN 129 ct SPEKLAPPEN 95 ct VET SPEK109 ct. VARKENSKARBONADE 149 ct. Alles per 500 gram. RRlIHIIIIBlHBBHIllIBBHB 500 gram GEHAKT halfom 250 gram gesneden RUND VET, samen1.29 ROOKVLEES, per 300 gram. 39 ct. METT\ ORST, per 2GÖ gram 65 ct. pekelvlees, per 200 gram. so ct, ham worst, per 250 gram65 ct. gevraagd. Aanmelden d.d. Vrijdag; J. BORKEL Oostsingel 7, Schiedam, A «MEUTE» MERTEIITIES worden gaarne verstrekt door de Bijkantoren SCMEDIM. Broersrest 3, Tel. 38091 VUSBBMEK, Smalle Haïenstraal 1, Tel. 3229 "ROEFMMBS 33 MÜfflMS De Natu, afdeling Schiedam, organiseert twee toneelavonden ten bate van het Ram penfonds. Op 27 Maart zal in Musis Sacrum worden opgevoerd: Van ander ras; op 17 April volgt, in de R.K. Volksbond, eert opvoering van: Tehuis voor daklozen. De opvoeringen staan onder régie van Willem van der Loos en 'worden gegeven door bij de Natu Schiedam aangesloten verenigingen. De leden van alle bij de Natu Schiedam aan gesloten toneelverenigingen zullen de kaart verkoop verzorgen. Twee doelen worden be reikt. Er komt geld voor het Rampenfonds en de toneelverenigingen komen tot een nauwere samenwerking. De toegangskaar ten zullen 1.25 kosten. Revue voor de Schiedamse Waterscouts. Er is zo langzamerhand een band van innige vriendschap ontstaan tussen de Schiedamse Waterscouts en de „Watervrienden", een cabaretgezelschap. Schipper Binnenweg heeft dan ook voor de verzorging van de revue zijn oog op dit gezelschap laten val len, en hij behoeft hier geen spijt van te hebben, zomin als de vele aanwezigen, die Zaterdagavond naar Musis Sacrum waren gekomen, om deze revue te zien. In zijn openingsbetoog richtte schipper Binnenweg in het bijzonder een woord van welkom tot de assistent districtscommissaris van de padvinders. Nadat de heer Binnenweg nog een uitvoerig overzicht had gegeven van wat de Waterscouts zijn geweest en wat ze nu zijn, was het woord aan het W.V.- cabaret. Het waren vooral de Blue Birds, een jazz band, die in deze revue veel succes hadden, maar het hoogtepunt van het programma was toch wel het optreden van de kunst fluitster An Petit, die metRonny Ronald-al- lurea het liedje: From the time you say good bye op haar vingers floot en die, wan neer haar uithoudingsvermogen nog iets groter Is geworden tot nog groter prestaties in staat zal zijn. Ook de 8-jarige Carls v. d. Starre veroverde met haar cowboy-songs de harten van het publiek. De Pangalila Ha waiian zorgden voor de sentimentele noot in het programma. Van de sketches was het: „De wonderstok" die het deed. „Het won- derinstrument" had men maar beter van bet programma kunnen weglaten. Er was een gezellig bal tot slot. Chr. Filmactie. De Cefa (Chr. Film actie), afdeling Schiedam had Zaterdag in Irene wederom een filmavond voorbereid. Vertoond werd de film: De slagboom. Daar in wordt de in het leven zo diep ingrijpende grenslijn getekend tussen Oost- en West- Europa. Er was veel belangstelling. DWS. In hotel Beijersbergen had de contactcommissie van de handbalvereniging DWS Zaterdagavond weer eens een contact avond belegd. De leden konden deelnemen aan verschillende spelen; er waren ver scheidene aardige attracties en de stemming was uitstekend. Clubhuis St. Joris Doele. !n het Club huis voor de ongeorganiseerde jeugd SL Joris Doele is Zaterdagavond eerst een bonte avond gehouden voor 11- tot 33-ja rigen en daarna volgde, om 3 uur, een ge- zelllige bijeenkomst voor de werkende jeugd. Er was zang, muziek, declamatie en er was gelegenheid tot bet maken van een dansje, Oudermiddag St. Jansschooi. De ouders van de leerlingen van de R.K. St. Jans- school hebben Zondagmiddag in de R K. Volksbond een bijeenkomst bijgewoond, be legd door de oudercommi.ssie. Er werd iets verteld over de wij2e, waarop de kinderen worden onderwezen en dit werd nog eens onderstreept met de vertoning van films, Gezellige bijeenkomsten. In Tivoli werd Zondagavond weer een gezellige clubavond gehouden door leden van de ontspannings vereniging Amigo. De leden van Studio 52 kwamen Zondagavond in Musis Sacrum bij een om hun hart op te halen aan de dans. CJVF en CJMV, De leden van de CJVF en van de CJMV zijn Zondagavond in Irene bij elkaar gekomen om daar te genieten van een vertoning van filmstroken. De federatie voorzitter van de CJMV, de heer H. Meijers, heeft een mooie filmstrook vertoond van de rampgebieden, zomede een filmstrook over het graf van Tut-Anch-Amen en een van Prinsjesdag 1952. De laatste strook was in kleuren. Aan het eind van de avond werd een inzameling gehouden ten bate van de ruim 40 CJM V-afdelingen uit het rampengebied. die zwaar zijn gedupeerd. Deze bracht 73.05 op. De heer T. Klooster mans verzorgde de dagsluiting. CJMV. Onder grote belangstelling heeft de CJMV dit weekend het 64ste jaarfeest gevierd, in tegenwoordigheid van de leden de donateurs en tal van afgevaardigden van CJMV-orgsnisaties uit de omgeving. Leden hebben het programma verzorgd en het hoogtepunt was wel de opvoering van het toneelstuk: Het schip vaart uit. Inenten. Woensdag 4 Maart van 4 uur tot half 5 is «r in het wijkgebouw van het Groene Kruis gelegenheid de kinderen van 9 maanden tot 6 jaar te laten inenten tegen diphterie. In de afgelopen maanden hebben de leden van de Schiedamse Vrijwillige Brandweer m hoofdzaak theorielessen gehad. De comman dant. ir S. Moesker en enige ondercomman danten hebben cursussen gegeven en een enkele maal werd, op het terrein van de Brandweerkazerne, practlscb geoefend. Ten einde de lessen in de praetijk te kunnen brengen, zijn een aantal oefeningen in gro ter verband buiten de kazemeterreinen ont worpen, waaraan de onderscheidene ploe gen om beurten deelnemen. Deze serie zal worden besloten met een oefening in groot verband, waarbij al het brandweermalerieei zal uitrukken, terwijl tijdens deze oefening het bericht komt, dat ook elders brand is uitgebroken, zodat overhaast een deel van het materieel naar de nieuwe brand moet worden gezonden, terwijl de eersie brand nog niet eens geblust is. Gisteravond is een oefening in kleiner verband gehouden. Op het alarm dat het voormalig St. Jacobsgasthuis aan de Hoog straat in brand stond, rukte een ploeg, met de stalen maglrusladder en twee gerced- schapswagens uit. De maglrusladder werd vlak voor de auia geplaatst, uitgeschoven en weldra gingen brandweerlieden, voor zien van maskérs, naar boven om op de zolders een onderzoek in te stellen. Slangen werden uitgelegd; de grote materieelwagen werd geposteerd aan de Lange Haven en bediende van daar de slangen met water. Aan de Lange Achterweg was de kleine materieelwagen geplaatst, die van daar slangen van bluswater voorzag. Het werd een felle en snelle aanval, onder opper toezicht van de commandant, ir Moesker, die na beëindiging in de leszaal van de brand weerkazerne de oefening uitvoerig besprak en wees op de lessen, die daaruit konden worden getrokken. JUBILEUM Ter gelegenheid van het feit, dat de heer P. J. Zondag bedrijfsleider, veertig jaar in dienst was van. de N.V. Jansen en Wouter- lood's distilleerderij en likeurstokerij heeft de jubilaris Zaterdag ten kantore van de N.V, gerecipieerd. Velen kwamen daar ge lukwensen en geschenken aanbieden, in de eerste plaats natuurlijk de directie en het personeel van genoemde N.V. De burge meester, mr J. W. Peek, kwam meedelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd, de heer Zondag te begiftigen met de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Hij spelde hem de versierselen op de borst. Namens de Maatschappij voor Nij verheid en Handel werd de legpenning met vererend getuigschrift aangeboden. Ouderavond. Woensdag a.s. wordt in Irene een ouderavond gehouden van de Klaas de Vriesschool A. Het programma zal door de leerlingen worden verzorgd. Inbraken. Btj de inbraak, gepleegd bij de firma J. aan de Tuinlaan, is een bedrag van 22.26 gestolen. Er :3 voorts ingebroken in de fabriek van de N.V. Ned. Kristalsoda fabriek aan de Makkerstraat. Daar wordt mets vermist. Ten slotte is nog ingebroken in de kleuterschool aan de Laan. Daar is uit laden en kasten een bedrag van ƒ77.10 ge stolen. Baldadige jeugd. Baldadige jeugd heeft van een personenauto, die stond bij een. ijzen- en staaihandel in 's Gravenland, de ruiten, de.spatborden, de zittingen en de richtingaanwijzers vernield en van een vrachtauto de zittingen weggesneden. OpUchler. De politie heeft de 31-jarige monteur W. H. H. N. aangehouden, ,die r leds geruime tijd hier woont, afkomstig was uit Heilevnetsluis, zijn meubels had opge slagen te Rotterdam in afwachting van de toewijzing voor een woning in Schiedam, en die zich had uitgegeven voor evacué. Daar door had hij van Sociale Zaken een bedrag van 90 ontvangen en was hij ruim voor zien van kleding, meubelen en bedden, om dat de man getrouwd was en enige kinderen had. Ingerekend. De 26-jarige boekdrukker M. J. D. uit Den Haag heeft ten nadele van personeel van de firma Roelants een acte- tas en verscheidene voorwerpen ontvreemd. De man is door de politie aangehouden. Zif namen de vlucht. Vier jongetjes Het stadje Copper Bend wordt verrast door de aankomst van Pete Carver, die zo juist uit de gevangenis ontslagen is, na 15 Jaar gezeten te hebben als medeplichtige aan een trein-overvaï, waarbij een grote zending goud van "Wells Fargo verdween. Iedereen in het stadje denkt, dat Pete is teruggekomen om het goud te hHlen uit een grot in de buurt, waar het 15 Jaar ge leden verborgen moest zijn. Het goud werd nooit teruggevonden. Niemand weet, dat Pete Carver geen flauw idee beeft waar het goud zich bevindt. Maar van alie kan ten worden hem voorstellen gedaan tot geldbelegging en zijn crediet is ongelimi teerd bij de inhalige kooplui der stad. Hij gaat echter nergens op in, maar leent geld van de bank, teneinde Liz Trent te helpen de krant New Clarion weer uit te geven. De uitgave werd n.L een jaar geleden stop gezet, btj het geheimzinnige verdwijnen van haar man. Ed Trent. Pete wordt ver liefd op L'z Trent, die echter nog in de terugkeer van haar man gelooft AI die lijd wordt Pete geschaduwd door Dobbs, een detective, in dienst van Walls Fargo, die doo' Pete op het spoor van het gestolen goud wil komen. Hoewel dus fei telijk mededingers, ontstaat er toch een goede verstandhouding tuesen de twee. Tal van complicaties volgen en het «preekt vanzelf, d3t de misdadigers, die het goud gestolen hebben, hun straf krijgen, dat het goud wordt gevonden en dat Pete en Liz een gelukkig paar worden. Men heeft intussen heel wat spanning beleefd. (Toegang 14 jaar) Monopole theater. ONZE RECHTSKUNDIG ADVISEUR houdt morgeoinlddsr tui t tot 3-3* onr in bet Nieowabladgcbouw, gchle- danu«ve«t 1 U Rotterdam, ritiin» teneinde onze kbonné't by voorko mende moeilijkheden van advies t* dienen. DU ad vlei wordt gratis Ttrleenl Men verrocgo rich by de portier. DE D1SBCTIR. HINDERWET Iloofda«entschap: Smalle Havenstraat 1, tel. 3ZZ9. hoek Westhavenkade, Als onderdeel van de C.J.M.V. „Liefde en Vrede" werkt een commissie voor contact met militairen, welke nu het initiatief nam een bijeenkomst te organiseren met de a.e. militairen, lichting '53 te Vlaardingen. Ds v. Veenen uit Rotterdam en dr Has- per. reserve-officier van gezondheid alhier, willen deze jongens enigszins voorbereiden op de voor velen grote overgang naar de militaire dienst. Bij de toelichting zal het accent worden gelegd op het stellen van vragen door de adspirant militairen, waar door de nodige voorlichting kan worden ge geven, wat het uitsluitend doel dezer avond is. De bijeenkomst wordt gehouden in „Obadja", Callcnburgstraat, hoek Wm. Beu- kelszoonstraat op Woensdag a.s. aanvang 8 uur. Burg. en "Weth. van Vlaardingen da len mede dat z« bij besluit van 24 Febr, 3953 aan A. J. de Jong, directeur van de Lever's Zeep Maatschappij N.V,, alhier, en en zijn rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning hebben verleend tot het oprich ten. van een wespoederfabriek in het perceel Parallelweg nr 3, te Vlaardingen, zulks met gebruikmaking van 49 electro motoren met een totaal-vermogen van 429 p.k.; aan C. de Neeff, fabrikant alhier, en zijn rechtverkrij genden, voorwaardelijk vergunning hebben erleend tot het oprichten van een machine fabriek en pijpfitterij in het perceel Galg kade 8, Vlaardingen, gedeeltelijk, zulks met gebruikmaking van 23 electromotor en met een totaal-vermogen van 88'A pk en 4 las- transformatoren met een totaal-vermogen van 275-300 Amp.; en aan Land- en Tuin- bcuwmaatschappij te Rotterdam-Qvenschie en haar rechtverkrijgenden, voorwaardelijk vergunning hebben verleend tot het oprich ten van een inrichting tot het bewerken van visolie en traan tot spijsolie, op het perceel gelegen aan de Schiedamsedijk, nabij de Vulcaanhaven te Vlaardingen, zuiks met ge- biuikmakmg van 33 electromotoren met een totaalvermogen van 146 pk en een stoom ketel van 335 m2 v.o. alsmede tot het in voorraad hebben van deze producten, zulks met gebruikmaking van 13 opslagtanks van in totaal 46S.OOO liter, voorts 3 natronioog- tanks van in totaal 12 000 liter, 2 stearlne- tanks van m totaal 4.090 liter, 2 zeeptanks van in totaal 10.000 liter. 3 stookolietanks van In totaal 13.500 liter, 1 dosiertank van 1000 liter en 1 gasöiietank van 500 liter. Tafeltenniscompetitie van de Combinatie De uitslagen van de gespeelde wedstrijden voor de competitie van de Comb. Vlaar- dingse Tafeltennisverenigingen luiden als volgt: Afdeling A: P.T.T.—Hollandia 10—0; Fl- gee—-Nimap 91; Roml—Mees uitgesteld; CaltexM.A.F. 9—1; FigeeSunlight niet bekend; Mees—Hollandia 7—3; Caltex— P.T.T. niet bekend. Afdeling B: P.T.T.—Hollandia 6—4; Flgea —Nimap 100; JtomlMees niet bekend; E.N.C.K.—Nimap 8—2; Mees—Hollandia 8—1 Caltex—F,T.T. niet bekend. Inhaalwedstrijden Afdeling B: Mees— M.A.F. 10—0; E.N.C.K.—M.A.F. 8—2. Onder auspiciën van de Commissie voor beeldende kunsten, wordt gedurende een tiental dagen een expositie van producten Uit het atelier handweverij „De Kmpscheer" te Laren gehouden in de tentoonstellingszaal „De Visbank". De heer ir. A. L. Backer, voorzitter der com missie hield een korte inleiding en ver leende daarna het woord aan de heer Pierre Janssen, redacteur beeldende kunsten van de A.P, die deze expositie zou openen. De heer Pierre Janssen begon met een uitgebreide voorbeschouwing over de uitin gen in de hedendaagse cultuur en de me ningen barer voor- en tegenstanders. Tot 28 April 1952 had Vlaardingen voor de kunst weinig ruimte beschikbaar. De behoefte bleef onbevredigd, vervolgde spreker en al breidde de stad zich snel uit, de kwaliteit - van wat geboden werd bleef meestal ban- van ongeveer 12 jaar, van wie er één uil „en bepaalde mogelijkheden. Tot de Stads- ^chiedam afkomstig was, hadden de vlucht gehoorzaal geopend werd, vervolgde spr. en genomen uit een opvoedingsgesticht 4-1 Amersfoort. De knaapjes zijn jn Schiedam aangehouden en naar de inrichting terug gebracht. Een 16-iarig meisje, afkomstig uit Schiedam, was uit een observatiehuis ïïollandsche Radsng ontvlucht. Ook dat meisje is in Schiedam aangehouden en te ruggeleid. Diefstal. D. heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal vati een bedrag van 60 uit een lade van zijn bureau in een pak huis aan de Kreupolstraat. In verband hier mede heeft de politie de 18-jarige leerling- groentehandelaar J. B. aangehouden. Wat Schiedam verloor en vond Aan het hoofdbureau van Politie, Lange NïeuwsiTaat 55, zijn dagelijks tussen 9—12,30 en 2—6 uur te bevragen de navolger.de ge vonden voorwerpen: Sleutel hangslot; ring met 4 sleutels; bruin glacé handschoen; beige kinderjasje; I paar herensokken; 2 shawls; damesschort je; hoofdpeluw; waarschuwingsbord; brood- tas; wit speelgoedhondje; kop van rijwiel lantaarn. Bij de vinders zijn te bevragen: dubbele fietstas, Kuperus, Oosterstraat 9; hand pompje, G. Stöver, Nieuwe Maasstraat 32a; zwart lak kinderschoentje, J. A Bosman, An tb. Muysstraat 58; autoped, E. Krabben dam, Rubenspiein I7b; betontekening, A. L. van Leeuwen, Zwaansteeg 3a; Imnen brood zak, v. d. Ree, Molensingel 21, Kethel; witte gymschoen, Vertinden, Graaf Florïsstraat 17; Padvindersmes, L. W. Smits, Marconistr. 97b; Reserve autowiel, P. Damen, Stations- straat 80-2; jongens voetbalschoen, S. Neer- voort, Alb. Thymstraat 2; een pop, F. v. d. Kamp, Fr. Kaverschmidtlaan 10; autoped, Dries, Singel 211; geblokte balsdoek en kinderfluitje; A. Admiraal, Groenendaal 5; bruine handschoen, Da Bruin. Potgieter straat 32a; 1 paar kinder handschoentjes, Heinsbroek, Rozenburgsestraat 8a; 1 paar glacé herenhandschoenen, M, Koops, Lange Achterweg 14; Geruite shawl, G. Koeiewyn, Lekstraat 96; groene regenjas, 1 regenpijpen met een rietn, P. J. v. d. Toorn, Talmalaan 21; bruine dameshandschaen, J, de Jong, Vondellaan 24; een want, mevr. Wijzenbroek, Boylestraat 29a; kinderwant, P. Vervoort, Jan Vermeerstraat 9a; linker handschoen (grijs), O, Torsy, Mussenbroekstraat 9b; wit kussensloop en wollen deken, F. Druppers, Prof. Kam. Onneslaan 108b; gebreide hals doek,, Koppenhagen, Galileistraat 53; Dob berman Pinster (reu), Brouwer, Kembrandt- laan 22,1 bos sleutels, M. de Ruiter Hoofdstr. 7; klein model jachthond (reu) Dekker, v. Swindensingel 48a; zwart hendje, L. Kooi man, Veenlaotstraat 29; sleutel van rol schaatsen, T. Bijl, Boylestraat 72b; vul pen en vulpotlood in étui, W. Vink, Fr. Haverschmidtiaan 21; ballpoint in etui, J. Hoogdalm, Gr. Florlstraat 39; vulpen in etui, L. Dele, Da Costastraat 42d; portemon- naie met inhoud, G. C. Borst, Alb. Thym straat 75a; rode kinderportmonnaie met in houd, Engelse, Deensestraat 9a, Rotterdam; herenpolshorloge, H. Flier, Vlaardingerdijk 155b; gouden oorbel, G. KoeSwijn, Lekstraat 96; 20 plakzegels, P. Klarenbeek, Eendrachts- straat 46a; muntbiljet, M. Pronk, Rijnstraat 24b; zilveren ring met steen, H. Brouwer, Lekstraat no. 54; zwarte portemonnaie, M. van Zanten, Warande 61. VANGSTBER1CHTEN SCHEVËNINGEN Vangstberichten van hedenmorgen uit zee: de loggers Sch. 2 met 2 kantje; Sch 5 met 5 kantjes; Sch. 35 met 1 kantje; Sch. 45 met 3 kantjes; Sch, 250 met 5 kantjes; Sch. 32 met 5 kantjes; Sch. 49 met 12 kantjes; Sch. 132 rnefc 3 kantjes: Sch. 305 met 15 kantjes; VL 78 met 50 kantjes, bij alLe loggers uit de halve vleet. Met verse haring kwamen vanmorgen aan de markt: de loggers Sch 79 met 350 kisten; Sch, 249 met 400 kisten; Sch. 236 met 700 kisten; Sch. 201 met 350 kisten. Notering verse haring van 14-60 tot 17.00 per kist van 50 kg. SCHIP VEROORZAAKTE VEBKEERS- STAGNATIE. het Ballet der Lage Landen bijvoorbeeld dit seizen reeds driemaal en in één week zelf* twee piano-recitals werden gepresenteerd. Men behoeft niet langer naar Rotterdam om van de kunst te genieten. Spreker wees voorts op de onder auspiciën van de com missie voor beeldende kunsten georgani seerde schilderyen tentoonstelling van W. Oepts ert Jan van Heel en nu deze tentoonstelling van tex tiele kunst door de handweverij van „De Kmpscheer" uit Laren, van wandtapijten, handgeknoopte vloerkleden, gordijnen en tafelkleden. De komende Van Gogh-her- denking maakt aanspraak op aller bewon dering, omdat b.v. Rotterdam het voor zo ver spreker weet, niet tot zulk een her denking heeft weten te brengen. U moet voor de ramen en aan de wand of de vloer iets hebben, „De Knipscheer" levert het U. Dat is de nuttige inslag van haar stoffen en werkstoffen. De schering is het z.g. nutte loze en daarom zo waardevolle in een we reld, die geneigd is met handen en voeten de nuttigheid te berekenen: De schering is namelijk de schoonheid, de goede smaak, het beschaafde en beheerste spe] met vorm en kleur in een begrepen en geëerbiedigd materiaal. Spreker vervolgde: De schering is de bron van een minder kaai en minder lelijk dagelijks leven. Die droom wordt ge koesterd in een met grote liefde bedreven ambacht, dat veel discipline en geduld ver eist en noch de bevryding van een snel spontaan opgezet schilderij, noch de enel geldelijke beloning van aan het publiek ge offerde kitsch oplevert. Er is in de textiele kunst van "West- Europa geen traditie meer die de medewer kers van het atelier leiding kan geven. Tus sen de kunst van b.v. de middeleeuwen, waarin wandkleden een voorname cultu rele en sociale rol hebben gespeeld door re portage van veldslagen, huwelijken en Het motorschip IJsselmonde uit Nijmegen,- r - - vatende in de Oude Haven richtmn vrert viuchlbBjKtodrtewroioj of.de grote mo- - - -- nu mentaliteit van een iets jongere tapdt- Figee, geraakte Maandagmiddag omstreeks 2 uur bij het doorvaren van de havenbrug aan de grond. Het duurde ongeveer 40 min. voor het verkeer over de brug weer nor maal funefcionneerde. Er werd geen schade aangericht. GEEN MUZIKAAL GEHOOR. Een span paarden voor een vierwielige wagen ging Maandagmiddag in de Swee- linckstraat aan de haai doordat een draai- kunst en de tapijtkunst van heden bestaan eigenlijk alleen maar theoretische banden. Spreker vervolgde, dat het er in de prac- tyk op neerkomt, dat men voor een nieuwe mens, m «en nieuwe architectuur een nieuwe tapijtkunst moet verwekken, dat deze mens de kunst moet erkennen als aan hem opgedragen en deze kunst daar door zal tcoiaten en uitnodigen in zijn di- v recte omgeving. Zoals Jean Lurcat e.s. be- öriSel blijkbaar g«n wtaïdërmg ïij 'aVtaê- proeven m Frankrijk doet „De Knipscheer" ren kan opwekken. Ter hoogte van het bet .langs voorzichtiger banen hier te lande. kruispunt Valeriusstraat—Sweelinckstraat erden de vluchtelingen door een politie man tot stilstand gebracht. Persoonlijke on gelukken of schade bleven uit. DINSDAG. Visbank, 3—5 en 7—9 uur Tentoonstel ling wandtapijten. Sportfnnflsenbaö, 7 uur n m., Waterpolowed- strijd VZC—LAC (meisjes). Handelsgebouw, lunchroom, 7.30 uur n.m.. Onderlinge wedstrijden viaardingse Damver eniging. Handelsgebouw, Schippersbeurs. 7.30 uur n.m., Teken» en Schildersclub „Centaur'". Stadsgehoorzaal, 3 uur n.m., Pij persavond. Harmonie. 8 uur n m., VlaardmRs Kunstcen trum met een plano-rectta] door Cor de Groot. Excelsior, s uur n m., repetitie Vlaardlngi Mannenkoor Orpheus". Luxor-theatet, B.lS uur n.m., „Het licht scheen in de duisternis" (14 J.). WOENSDAG. visbank, 3—5 en 7—9 uur. Tentoonstelling wand tapi] ten. Luxor-theater, 2 30 uur n.m., ."Hans en Grietje" (a.i.); 8.15 uur n.m., „Het licht scheen in de duisternis" 04 jaar). Geref. Kleuterschool, Emmastraat, 3 u. n.m Repetitie ,J3e Lofstem". Obadja, 8 uur n.m-, Voorlichtingsavond voor olie a,5. militairen der lichting 1853. Sportfondsenbad, 9.25 uur v.m., Waterpoio- wedstrljd VZC—SZC (jongens). BELANGRIJKE rF.I.EHIONNUMMERS, Politie en brandweer 2.3.4.5. Ziekend lenst. Hof taan 9a 2 5 4.1. Te] 3229 Voor een goed dagblad; Bijkan toor Rotterdamsch Nieuwsblad. Smalle Ha venstraat Vlaardineen HIJ geen geh jsss B"1 "r bloem straat 41 Geopend: Apotheek G, A. H. v. 4- Corput, Schledamseweg 63, tel. 3224. Gezien de afzetmogelijkheden «treeft men hier naar weldadige oprechtheid en een voud, die de kans op uiteindelijk stabiel succes vergroten. In het raadhuis van Gou da hangt een tapijt van de heer Jaap Bouw- huys en achter zich wees spreker op het prachtige tapijt van dezelfde medewerker van „de Knipscheer". „Eendracht maakt macht", van de E.N.C.K. tijdelijk afgestaan aan deze tentoonstelling en het enorme ta pijt De grote jacht" aan de andere wand. Uitvoerig stond spreker stil bij de massale en snelle machinale' productie en het tijdro vende handwerk, waardoor het laatste zijn omzet ziet verkleinen, waardoor het voor menigeen moeilijk wordt om aan zijn kunst zinnige verlangens te voldoen. Maar zegt spreker, industriële vormgeving, hoe waar devol ook. blijft ergens toch altijd gehoor zaam aan het functionele. De gebonden kun sten dienen desnoods de roekeloze moed te hebben „deze functionaliteit met een glans- je" te blijven afwijzen vervolgde spreker. Nuttigheid en z.g. nutteloosheid moeten zich tenminste als gelijkwaardige elemen ten blijven verhouden en als de z.g. nut teloosheid van het mooie, het schone het eens wint van de nuttigheid moet men dit niet hoofdschuddend bezien als een zonde val, maar juist als een bewijs van inspiratie en levenskracht. ONVERANDERD DIVIDEND VAN GELDER ZONEN Aan de algemene vergadering van. aandeel- houders der Van Gelder Zonen N.V. te Am sterdam zal worden voorgesteld over het boekjaar 1952 een onveranderd dividend uit t* keren van 9 procent.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1953 | | pagina 1