A! r M jgaasMü mmim mwmm at cn [DEMONSTRATIE 3 DAGEN GEHEEL GRATIS KOPEN DEMONSTRATIE Wat de Amsterdamse Bank-Incasso Bank gaat bouwen AAR ANNEER Voorbeeld voor modern provinciaal bankgebouw Sociale structuur en bezoldiging van het Gemeente-personeel Belangwekkend rapport Inlichtingen Herenmodemag. TI MC O ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD K&EINTJES Schiedamse Notities S.S.N. betrok nieuw kantoor De Raadsverkiezingen A.R. KIESVERENIGING Brandweer oefende weer Bijna 75000 inwoners bereikt V. (1. Ende weer naar Korte Kroniek „Kerk en Vrede" .VRIJDAG 6 MAART 1953 - ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD EERSTE BLAD - PAGINA 3 Hoofdagentechap: Broersvest 3,; tel. 68091 *ïjöi£ V" i s~ #5 f&A ^SD-.&W i:« De directie van de Amsterdamse Bahk-Jncasso Bank hier ter stede was zo bereidiüiïhp, ons op ons verzoek nadere inlichtingen te geven over de plannen, die er zijn gemaakt door het architectenbureau Kraayvanger te Rotterdam in overleg met de directie van genoemde cjaBfcinsteUrng voor de bouw van het bankgebouw aan de Gerrit Verboonstraaf, I op de driehoek, groot plm. 500 m2. die wordt begrensd door genoemde straat, de Lange Nicuuastraat en de Westvest en traar titans de VVV-kiosk met het bureau van de I Schiedamse Gemeenschap staat De voorgevel van het bankgebouw wordt 127 meter lang en 17 meter hoog. Die wordt Ivan voorname allure, zij het, dat elke luxe I wordt vermeden. De begane grond, met de I daaronder gelegen kelder, worden bestemd I voor de bankinstelling, die een ingang krijgt I aan de linkerkant- Na deze ingang en een 1 draaideur te zijn gepasseerd, betreedt men I een hall, waarop uitkomen de kassa mot do I balie, de effectenafdeling en een wacht- kamer. De directie krijgt haar kamer I rechts van de ingang, naast de wachtkamer len heeft vanuit deze kamer een overzicht lover het gehele kantoor. Trouwens, de be~ zoekers kunnen eveneens het gehele kan- Itoor, met bureau en voor 36 man personeel, overzien, wat altijd aantrekkelijk ts. Een I bank is nu eenmaal een soort bijenkorf, waar men in en. uit gaat, waar altijd leven |en beweging is. Het personeel heeft een eigen ingang,- aan Ide Lange Nieuwstraat-zijde, waar het ge- Ibonw slechts twee verdiepingen hoog wordt, tegenover de vier verdiepingen-plus leen daktuin met pergola aan de zijde van Ide Gerrit Verboonstraat. Het personeel be- reikt via Zijn eigen ingang een garderobe len een fietsenstalling, welke laatste in de kelder wordt ondergebracht. In de kelder, maar dan vanuit de hallbe- Ireikbaar voor het publiek, wordt een grote I kluis gebouwd, met daarop aansluitend enkele couponkamertjes en een zogenaamde I notanskamer, waar kleine vergaderingen kunnen worden gehouden. In de kelder I komen ook de archieven, bereikbaar vanuit het kantoor, zodat kluis en archief streng I gescheiden blijven. De eerste, tweede en derde verdieping van I het gebouw, hebben elk een oppervlakte van 15l/s bij 22 meter, zullen als kantoren worden I verhuurd en zullen bereikbaar zijn via een I ingang met trappenhuis en misschien met I een lift aan de rechterzijde van het gebouw. I Bovendien Is er op de eerste verdieping aan Ide Lange Nleuwstraatzijcle nog, naast een Icantine, een kantoorruimte van 7Vs bij 5 meter. De gevel aan de Lange Nieuwstraatzijde, I tegenover de Evang. Luth, Kerk, krijgt een I lengte van 27 meter en krijgt boven de I begane grond slechts een verdieping. Aan Ide Westvestzijde wordt de begane grond afgedekt met een. plat dak, waarin enkele ramen. De directie van de Amsterdamse Bank- ïneasso Bank wil met dit nieuwe gebouw een voorbeeld geven van een modern bank gebouw voor de provinciestad, en Schiedam zal met dit bankgebouw belangrijk in aan zien winnen. Bovendien meent de öiteeüe. dat door het verhuren van een gedeelte vatt het gebouw voor kantoren woningen, waar in nu kantoren zijn ondergebracht, voor woonruimte beschikbaar zullen komen, ter wijl er, en dit is reeds gebleken grote behoefte bestaat aan kantoorruimte in onze stad. Het architectenbureau Kraayvanger Is thans bezig m^t het uitwerken van de be stektekeningen, omdat het in de bedoeling ligt, zo spoedig mogelijk de bouw aan te besteden, opdat binnen drie maanden met de uitvoering van het werk kan worden, begonnen, in de verwachting, dat het ge bouw voor eind 1954 gereed is. Br kon nog niet werden meegedeeld, of het een open bare aanbesteding zal worden, dan wel of de aanbesteding zal geschieden op uitnodi ging, maar wel wordt overwogen, in. de eerste plaats da Schiedamse aannemers in de gelegenheid te "stellen mee te dingen.. Een probleem, dat nog moet worden opgelost, is de verlichting van de facade, immers, het Gemeentebestuur heeft bij de verkoop van de grond als voorwaarde gesteld, dat de voorgevel bij -duisternis moet worden ver licht, om een doodse stadswand te vermij den. Er ,is nog geen beslissing genomen over de vraag, wart gedaan zal worden met de panden, waarin -thans de Amsterdamse Bank. Incasso Bank is ondergebracht. Het ligt evenwel voor de hand, dat deze panden zullen worden verkocht en dat daarbij de naburen aan de Westvest als eerst gegadig den zullen worden, erkend. Het Gemeentebestuur föu Schiedam heeft een daad gesteld. Het heeft niet alleen aan drs J. H. Diederichdirecteur van het bureau voor marktanalyse en sociogra fisch onderzoek te Amsterdam opdracht gegeven, een onderzoek in te stellen naar de sociale structuur en de bezoldiging van het personeel der gemeente Schiedam, omdat het behoefte gevoelde daarvan een beter inzicht te krijgen, het heeft boven dien het uitvoerig rapport aan de openbaarheid prijsgegeven en dit is de eerste maal, dat zoiets geschiedt. Weliswaar zijn bijvoorbeeld in Amsterdam soortgelijke onderzoekingen gedaanmaar de resultaten hiervan werden nimmer ter publicatie beschikbaar gesteld. Overigens was het het Gemeentebestuur niet begonnen Schiedam aan deze primeur te helpen. Het trilde veeleer een behoorlijk inzicht krijgen in de personeelsstructuur Het personeelskaartsysteem, zoals dat be staat op de afdeling Personeelszaken van de Gemeente-aecretarie, bood drs Diederich al aanstonds tal van gegevens, die deze voor zijn onderzoek nodig had, ten einde in een rapport tot bepaalde conclusies te kunnen komen en adviezen te kunnen geven om het personeelsbeleid meer doelmatig te maken. 1530 personen in Gemeente-dienst Het aantal personen, dat in dienst der Gemeente is, bedraagt 1530, van wie er 1397 in de Vitrine hoek Oranjegalerij met de Stofzuiger - j ZeilwrSJ ver - I Mixer - Föhn - etc. Alles inéén. op Dinsdag 10. Woensflag 11, Donderdag lz> Vrijdag 13 «n zaterdag 14 Maart van 10.30 tot 12 uur en van 2.30 tot ■4.30 uur. Komt U ooK eens kijken Op verzoek ook demonstratie T aan huis. oranjestraat 13, TeleJf. 65673 luroersveld 137—133, Tel. 67736 SCHIEDAM Deze dagen vallen ln het tijdvak van 21 Febr. t.m. 14 Maart 1953. Mocht U tot de gelukkigen behoren, dan ontvangt U het door U bestede bedrag tegen inlevering van Uw cassa- bon geheel In contanten terug. BKOERSVEST 56 - TELEFOON 69642 Dit geldt ook voor onze afdeling confectie. 80NHEMEDTEH DIESTEHTiES worden gaarne verstreki door de Bijkantoren SCHIEDAM, Braersresi 3, Tel. 88091 VU1M6EH, Smalle Ha,emiraal 1, Tel. 3229 PROEFHUMMERS OF MIWRUG Wie de steeds eert, tt het „SUCCES" altijd weeid met deze machine, in de VITRINE, boek OranjegnlcrU, op zaterdag 7 Maart van 10.30 tot 12 uur en van 2.30—-4-30 uur. Komt U ook eens kUken 7 Op verzoek ook demonstratie aan. huis. Oranjestraat 13, Telef. 05673, Broersveld 137-139, Tel. 67736, Schiedam. in vaste dienst zijn. n.l. 1080 mannen en 31? vrouwen, hetzij door een vaste aanstel ling, hetzij als arbeidscontractant, terwijl er 130 mannen en 3 vrouwen de gemeente die nen in een nevenbetrekking, Dit betekent, dat er per 53 inwoners een ambtenaar is. Of dit nu veel of weinig is, valt moeilijk te concluderen, ook al zijn er vergelijkende cijfers {Amsterdam 1 ambte naar per 36 inwoners, een gemiddelde van 1 per 76 inwoners voor gemeenten tussen 50.000 en 100.000 inwoners, waartoe Schie dam behoort), omdat statistische cijfers altijd moeten worden gezien tegen een achter grond. van omstandigheden en. feiten. Voor Schiedam geldt bijvoorbeeld een zich steeds verder ontwikkelende activiteit op allerlei gebied. Voorts blijkt uit het rapport, dat de ge middelde leeftijd van de Schiedamse Ge meente-ambtenaren aan de hoge kant ligt en dat dus het percentage jongere en jonge ambtenaren laag Is; dat een belangrijk per centage der Schiedamse ambtenaren afkom stig is uit Rotterdam en andere naburige gemeenten; dat het percentage „import"- ambtenaren dat diploma's bezit, hoger is dan het percentage in Schiedam geboren Bmbtenaren en dat de bezoldiging van de Schiedamse ambtenaren aan de lage kant Is. Opmerkelijk is, dat het percentage gediplo meerden, dat natuurlijk bij de Volksgezond heid, en het Onderwijs heel hoog ligt, ook hoog is bij de politie en bet bibliotheek wezen. Het rapport concludeert o.m., dat de per soneelsbezetting bij het Gemeente-archief te gering is en dat het noodzakelijk is, dat er in het ambtenarenkorps wat meer jong bloed komt, ook al moet als vaststaand wor den aangenomen, dat een Gemeente weinig kan werken rrtet jongste bedienden, waar door de gemiddelde leeftijd hoger bomt te liggen van die van het personeel in het vrije bedrijf. Naar Holland—Denemarken In verband met de wedstrijd Nederland Denemarken zullen de treinen, die Zater dag om 14.20 uur en 15.20 uur uit Hoek van Holland vertrekken, doorrijden naar het Stadion Feijenoord. Deze tremen zijn om 14.30 en 15.30 uur m Maassluis, om 14,37 en 15.37 uur in Vlaardmgen en om 14.45 en 15.45 uur te Schiedam Ze stoppen ook bij Vlaardin- gen-Oost. De terugreis naar de bovenge noemde plaatsen kan worden gemaakt met een trein, die om 19.12 van het Stadion ver trekt. Kerknieuws Nederlandse Protestantenbond, Het be stuur van de geloofsgemeenschap Neder landse Protestantenbond, afdeling Schie dam, bereidc'tegen Vrijdag 13 Maart een ge meente-avond voor in het kerkgebouw aan de Westvest, Ds J. B. Schouwink zal de film; De verboden Christus, die wordt ver toond, inleiden. Koren-»angavond. Op initiatief van de directeur van het Kerkkoor van. do N.P.B. wordt op Maandag 16 Maart een koren zangavond belegd in de N.P.B.-kerk aan de Westvest. Kerkkoren uit Brielle, Delft, Den Kaag, Maassluis cn Rotterdam-Zuid zullen zich later» horen. Tot slot zullen alle ko ren samer. een koraal van Bach zingen. BIOSCOPEN v Mono pole Theater: Heden 7 en 9 'U Zaterdag en zondag 3, S. 7 en 9 uur; Maandag 2, 7 en 9 uur: De verdedigers van de Duivels rots (14 jaar); Dinsdag tot en met Donderdag 2, 7 en 9 uur: De berg der verschrikking (14 j.j. passage Theater: Heden 6 uur. Zater dag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Maandag tot en met Woensdag 2 on B uur; Donderdag 2 uur: xwo Jima £18 jaar). VRIJDAG'6 MAAKt. PIeInzicht, 8 uur. VierspelenKamp om het Nieuwsblad-biljart. Irene, 8 uur. Chr. 'Korfbalvereniging O.D.I. Lustrumviering. Café Wlm de Ruyter, 8 uur. Klavcrjascon- eours ten bate van het Rampen fond s- ZATERDAG 7 MAART. R.K. Volksbond, 3 uur Chr. Gymnastiekver eniging DOK. Uitvoering voor adspiranteo. Café Pieimrfcftt, 5 en 8 uur "Finale Vierspe- lenkamp om hei Nieuwsbladbiljart. Tivdll, 8 uur svdew. Contactavond. Musis sacrum, 8 uur Muziekschool Tijn Pan- gahla. uitvoering. Volksgebouw, 8 uur Gruno. Toneelavond. Gebouw Chr. Belangen, 2.30 uur Ned. Herv. Kerk. Filmvoorstelling. OoslerKerk, 8 uur Gerei. Jeugdveiband. Jeugdappèl. st. .loris noeie, 8 uur Ongeorganiseerde Jeugd, instuif. Wat ieder moet weten ZIEKENHUIZEN Gemeente ziekenhuis Nassaulaan, tel. 69128; R.K. Ziekenhuis, Dr Noletstiehtfng. Dr Nolet- straat. tel. 69411. BIJ ONGELUKKEN Voor aangifte van ongelukken belle men de G.G. en G.D.. tel. 69290. NACHTDIENST APOTHEKEN Voor de avond- en nachtdienst geopend Apotheek C. I. Jansen, SwammerdamsmgeL 41. Met grote bedrijfsruimte van 2000 m2 De aannemerscombmatie J. Schotel en Zn, gebr. Smits en J. Noordzij, S.S.N., gevormd na de bevrijding, heeft zich in enkele jaren ontwikkeld tot een der grootste aannemers- maatschappijen van ons land, die op het ogenblik in Zuidwijk te Hotterdam het grootste bouw-object, van ruim J1D0 wonin gen, in één maal aanbesteed, uitvoert, ter wijl tevens nog wordt gebouwd aan een iets kleiner object van ruim 900 weningen in Hoogvliet, in onze stad maakte S.S.N. naam met de bouw van enkele blokken panden nabij het abattoir, de bouw van de flats in Nieuwland, van de Grensflat met aanslui tende bebouwing aan de Rottardamsedijk en met de bouw van de Oranje-galerij. Aan vankelijk kantoorhoudend bij de heer Noordzij, later aan de Dr Van Cauwenho- venstraat, zocht S.S.N. naar «en gelegenheid om een grote opslagruimte mee magazijn en een representatief kantoorgebouw te bou wen. Zij vond die aan de Van Deventer straat. Daar werd in Augustus van het vo rige jaar begonnen met het bouwen van een opslagplaats met magazijn van 2000 m2 op pervlakte, het geheel overdekt zonder steun punten dank zij een speciale spantencon- stmetie. Tevens was er gelegenheid om een ruim kantoor op te trekken, begrensd door twee dienstwoningen. Daardoor wordt de opslagruimte, nu verdeeld over verschillende percelen, samengetrokken. Een en ander kwam dezer dagen gereed en gistermiddag heeft de directie het nieuwe kantoor in ge bruik».'"genomen—met een receptie. "Vele bloemstukken waren gezonden, verscheidene geschenken werden aangeboden en velen, onder wie zakenrelaties on hoofdopzichters van bouwwerken, die S.S.N. thans onder handen heeft, kwamen gelukwensen aanbie den. Een opslagruimte van 2000 m2 zonder steunpunten is uit de aard der zaak uiter mate practisch en het fraai ingerichte kan toorgebouw bevat een directiekamer, ka mers voor de directie-leden, een wacht- en een spreekkamer, kamers voor administratie, boekhouding, hoofdboekhouding, calculatie en hoofdcalculatie, zomede een tekenkamer. De 73ste jaarvergadering van de A.R. Kiesvereniging'Nederland en Oranje stond in het teken van de a.s, gemeenteraadsver kiezingen. Meegedeeld werd, dat de candi- datenlijst nog niet definitief kon worden samengesteld omdat de candidaten vaa de St. Geref. Partij nog niet bekend zijn. Im mers, bij deze verkiezing komen de A.R. partij en de St. Geref. partij met een gecom bineerde lijst uit. Pogingen om ook met de C.H. Unie uit te komen met een gecombi neerde lijst, waren mislukt. Contact is ge zocht met het Geref. Politiek Verbond, de politieke partij, voortgekomen uit de Geref. kerk (art, 31). maar van deze partij was nog niets vernomen. Het ledental der kiesvereniging was ge stegen van 639 tot 724. Gisteravond heeft een tweede ploeg van öe Schiedamsevrijwillige brandweer een practische cefening gehouden bij het voor malige St Jacobs Gasthuis aan de Hoog straat. Na de oefening volgde weer een be spreking an de brandweerkazerne. Op 19 Maart, 's avonds zal een practische oefening worden gehouden, waaraan de ge hele brandweer zal deelnemen. FEESTAVONDEN Vara-evonö. In het Passage Theater Is gisteren een Vara-avond gehouden. Het theater vertoonde nog enkele open plekken, toen de voorzitter van de Schiedamse Vara- afdeling, de heer G„ Smid, een welkomst woord sprak. Hij deelde mee, dat het le dental van de afdeling naar de 4000 loopt en dat Donderdag a.s. in het Volksgebouw een feestelijke jaarvergadering zal worden ge houden, nog ter ere van het feit, dat de Vara in Januari het 3G0.00öste lid noteerde, In het bijzonder verwelkende spr. een aan tal in Schiedam vertoevende evacué's. De heer H. Westerlaken sprak een propagan distisch woord, betogend, dat de Vara de grootste omroepvereniging is en moet blij ven. Daarom moet het ledental blijven groeien. Aan de avond werkten mee het perfect spelende orkest Malando, met zang van Ann Sandor er. Frans Wouters, Frans Nienhuys, Llli Rost, de goochelaar Brockino en Joop Walvis. BIJEENKOMSTEN Wijkgemecnte 3. Voor lidmaten van Wijkgemeente 3 der Ned. Herv. Kerk was gisteren in Dene een wijkavond belegd. Ds H- *W. Hemmes, de wijkpredikant, leidde de bijeenkomst, waarin ds A. K, Straatsma utt Den Haag heeft gesproken over: Gre pen uit Bunyan's Christenreis, Vrjje Universiteit, Gisteravond is in het Geref. jeugdhuis een bijeenkomst be legd vanwege de Vrije Universiteit. Deze bijeenkomst zou aanvankelijk gehouden zijn op 4 Februari maar werd toen tengevolge van de nationale ramp uitgesteld. Prof. dr G. A. Lindeboom heeft een voordracht ge houden over de medische faculteit en zijn causerie met lichtbeelden toegelicht. i Uit de bevolkingsstatistiek .bltfkt, dat Schiedam ojp 1 Februari 74,355 inwoners telde,, n.l. 37-255 mannen en 37.700 vrouwen. ïh-Januari werden 135 babies geboren; n.l. 67 jongens en 68 meisjes; er stierven 53 ingezetenen, t.w. 24 mannen en 23 vrouwen, er vestigden zich in Schiedam 136 personen, er vertrokken er 179, zodat een geboorte overschot van 82, een vestigingsoverschot van 17 was, waardoor de - bevolking met SS personen toenam. Er werden in Januari 31 huwelijken ge sloten, Een jong gezin betrok een eigen woning; 13 jonge gezinnen trokken in bij ouders, familie of vrienden; een jong gezin werd onderhuurder en van elf jonge gezin nen bleven man en vrouw afzonderlijk wo nen. Vijf gezinnen vertrokken naar elders. Binnen dë gemeente vonden 53 verhuizingen plaats. Hoofd agents chap: Smalle Havenstraat I, teL 3229, hoek Weathareokade. Schiedam Velen zullen zich nog de welhaast Ideale autobusdienst herinneren, die de N.V. Autobusmaatschappij v. d. Ende onderhield tussen Schiedam-West en Rotterdam Cool- singel, een dienst, die enige jaren voor de laatste wereldoorlog werd stopgezet, omdat de concessie werd ingetrokken en in han den kwam van de R.E.T. Velen, zeer ve len zagen met lede ogen de „bussen van v. d. Ende" verdwijnen. De directie zocht en vond ander emplooi, n.l, in Apeldoorn, Maar dat gaat niet langer en de bekende bussen komen naar Schiedam terug, echter niet voor het onderhouden van de vroegere dienst, helaas. De N.V. Autobusmaatschappn v. d. Ende heeft aan de Van Cleefstraat voorlopig voor drie jaar een garage ge huurd, waar de autobussen al& touringcars zullen worden ondergebracht en het bedrijf zal zich in het vervolg toeleggen op het or ganiseren van binnen- en buitenlandse rei zen, terwijl bovendien touringcars kunnen worden gehuurd door gezelschappen, ver enigingen enz. (Advertentie) Fabrikante: Fa, Gebr. Tjallemo, Sneek Ergerlijk. Tussen licht en donker gister avond hebben jongens een groot aantal nat assen in het plantsoen aan de Marconi straat vernield. Dat mag niet. Passagiers van autobussen maken de laatste tijd herhaaldelijk gebruik van de nooddeur om de bussen te verlaten. Dit is verboden en de polltic heeft tegen verscheidene overtreders proces-verbaal op gemaakt. Weggelopen. Een zestienjarig meisje, af komstig uit Schiedam, is weggelopen uit de St Martha-stichting te Alphen a.-d. Rijn, waar zü de laatste tijd verbleef. Het meisje is nog niet gevonden. Dronken Portugees. Ken Portugese "zeë~ man, M. F. E-, afkomstig van een in Vlaar- dïngen liggend Zweeds schip, heeft gisteren, toen hij veel te diep in het glaasje had ge keken, een ruit ingetrapt van het café Al- hena aan de Vlaardingerd3jk. De caféhou der had een schade van 35.— en de zeeman liep een diepe snij wond op in het link eron der been. Hij werd door de G.G. en G. D. verbonden en is daarna overgebracht naar het hoofdbureau van politie, waar hij ter ontnuchtering is opgesloten. Inbraak. Er is ingebroken aan boord van een der sleepboten die zijn opgelegd in de Nieuwe Haven. Ten nadele van mevr. E. A. v. b.—V. zijn een korte zwarte lederen jas, een regenmantel en enkele pakjes sigaretten gestolen. De totale waarde bedraagt onge veer 75. Arbeidsongeval. Gistermiddag is de 54- jarige sjouwer D. v» 't Z. uit de Lange Nieuwstraat op de Havendijk van een vrachtauto gevallen, toen hij een pak lorren afduwde. Hij geraakte onder dat pak en liep een gecompliceerde linkerbecnbreuk op. Per auto van de G.G. en G-D. is hij naar de Dr Noletstichting vervoerd. Aangehouden. De politie heeft de 25-ja rige koperslager J. W. v. d. G, uit Rotter dam aangehouden, die er van werd ver dacht, ten nadele van de werf Wilton Fijen- oord een bankschroef gestolen te hebben. Deze had hij verborgen in hef Sterrebos. De man heeft de diefstal bekend en de bank schroef is in beslag genomen. Van trap gevallen. Tijdens het witten is dc 47-jarige mevr. F. K. in ha^r woning aan. de Boterstraat van de trap gevallen. Zij liep een diepe scheurwond boven het rech ter oog op. is in haar woning door de G.G. en G.D. verbonden, waarna zij zich onder dokters behandeling heeft gesteld. Uit het Schiedamse Sportleven Ons Genoegen, Het bestuur van de kla ver jasverenigmg OnsGenoegen, gevestigd Hoogstraat 130, is thans als volgt samenge steld; J. Ketting, voorzitter; A. Meerhof, 2e voorzitter; H. v. d. Steen, Doelhofje 32, secretaris; J. "Wijzenbroek, 2e secretaris; mevr. Vogelenzang, penningmeestereese; G. Vogelenzang, 2e penningmeester. In hoofd zaak zuilen twee- en driekampen, worden gespeeld. Hengclaarswedstrijd. De hengelsportver eniging Schiedam en omstreken organiseert Zaterdag 14 Maart 's middags om 2 uur een hengelaarswedstrijd voor jonge hengelaars van 10 l.e.m. 18 jaar, in de Westerkade. De deelnemers behoeven geen lid van een ver eniging te zijn. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij de secretaris, G. Vogelezang, i Hoogstraat 130. Op Zondag 15 Maart zal een wedstrijd worden gehouden voor dames en heren. Ge I,astrum van E.S.S. Dezer dagen her dacht de schaakvereniging E.S.S. in Intieme kring haar 30-jarig bestasn. Naar buiten werd aan dit feit ditmaal geen ruchtbaar heid gegeven; een gezellige avond voor de leden was de enige feestelijkheid, waarmee deze verjaardag gevierd werd, Na een kort herdetikingswoorc door de voorzitter, mr Snoep, werd een geanimeerde gong-wed strijd gehouden in 9 groepen van 4. Voor de spelers, die het hoofd het best koel wisten te houden in de2e strijd tegen het horloge 10 sec. per zet), waren prijzen beschikbaar. Vervolgens splitste het gezelschap zich in een afdeling, d:e het schaken trouw bleef en een groep, die haar krachten (en geluk) aan de bridge-tafel ging beproeven. De heren Domselaar en v. d. Mark n.l. speelden elk simultaan tegen een 8-tal schaakvrienden; de anderen speelden een bndge-d.lve in 8 paren onder leid;ng van de heer Voor winde Jr. Daar bij beide krachtmetingen wederom prijzen te verdienen waren, werd door de deelnemers cok hier met animo ge kampt om de zege. Kerk en Vrede belegt een openbare bij. eenkomst, waar iedereen welkom is en dia gehouden zal worden op Woensdag 11 Maart om 8 uur In de Schuilhoek, Kortedijk 123 waar dr Gunning van Amsterdam zal spre^ ken over: Antimüitairisme, Geloofsgemeen schap en Wereldfederalisme. Van de zijde van „Kerk en Vrede" werd ons verzocht het volgende op te nemen: Veel aandacht wordt er de laatste tijd besteed aan de voorbereiding voor de Be scherming Burgerbevolking en er wordt dan wel speciaal gedacht aan Bescherming Bur gerbevolking in oorlogstijd. Een leger van vrijwilligers, vastgesteld op ca 200.000 man nen en vrouwen, moet hiervoor gemobili seerd worden. Men moet reeel zijn, zegt men, men moet zich nu eenmaal instellen op oorlog, hoe verschrikkelijk dat ook is. Maar al te gemakkelijk worden er echter bij de werving van dit leger waarheden ge suggereerd, die niet bewezen, kunnen wor den. Er wordt o.a. beweerd, dat in Londen, zonder een. goede organisatie, in de vorige oorlog 80% meer slachtoffers zouden zijn gevallen -dan nu het geval geweest is. Eer lijkheidshalve zou men hier aan toe moeten voegen, dat op 5 Augustus 1945 in Hixosjima in een paar seconden tijd 100.000 mensen gedood werden door een nu reeds ver ouderde atoomoom. Zou daar van de hele organisatie nog wel iets overgebLeven zijn? Is men in de voorlichting niet wat al te naïef en minder reëel dan men wil doen voorkomen? Wordt er in de voorstelling, die men zich maakt van het werk van het leger der B.B. niet te veel gedacht aan de omstandigheden in vredestijd, zoals bij de watersnoodramp, waarbij iedereen iedereen wilde helpen en waarbij ook geholpen kon worden, mede dank zij de hulp \*an hét bui tenland? "We moeten toch bedenken wat een moderne oorlog zal betekenen, vernietiging en massamoord en een totaal ontwrichte maatschappij. Voor een Christen zal toch de vraag moe- ten rijzen: „Moeten wij ons organiseren om ons tegen dit verschrikkelijke te bescher men en dan wat rustiger warden omdat wij toch doen wat we doen kunnen?" Komt de gedachte niet in ons op dat wij In oorlogs tijd dezelfde wapenen zullen gebruiken, die tegen ons gebruikt zullen worden en dat ook daartegen in. andere landen een leger B.B. zal moeten worden georganiseerd? Laten wij de tijd, die ons nog geschonken wordt, gebruiken om ons te bezinnen op een Geestelijke weerbaarheid. Daarvoor Is ook een leger nodig, daarvoor is ook voor bereiding nodig, dieper en moeilijker mis schien dan het samenstellen van een leger voor B.B. Een leger van mannen en vrou wen, die de naastenliefde willen betrachten die over grenzen heenrelkt. Bezinning is nodig om de grootste ramp, die door mensen wordt voorbereid, te voor komen. Tot deze bezinning roept Kerk en Vrede u op. Driemaal verduistering in een jaar Voor de rechtbank heeft gistermiddag de 22-iarIge fotograaf W. B., uit Vlaardmgen, voor de derde keer in een jaar verdacht van verduistering, terecht gestaan. Verleden jaar was hij tot een voorwaardelijke straf veroordeeld. Terwijl hij in de proeftijd liep beging hij een tweede delict en werd wegens uitlokking tot diefstal gearresteerd en later veroordeeld. B. was vorig jaar bij een fotograaf in dienst getreden, In zijn betrekking hield hij geld dat bij met de verkoop van foto's in ontvangst had ge nomen. achter en besteedde dit te eigen bate, bij elkaar ongeveer 50. In het reclassermgsrapport werd geadviseerd om het nog eens met een voorwaardelijke straf te proberen, maar het O.M. wilde daarver. niets weten en eiste acht maanden gevan genisstraf met aftrek van de voorlopige hechtenis. Uitspraak 19 Meart a.s. BURGERLIJKE STAND Geboren: Carla Maria, d. v. J. Sparre- boom en D. van Hoogteijiingen; Gerardus, z. v. IJ. van de* Velden en G. V. Vliet; Johannes Simon, z. v. L. Hoogerwerf en P. F. v, d. "Waal; Gerardus Cornelis Johan nes Maria, z. v. A. Heijne en C. G. Tak; Astrid Elisabeth, d. v, J. H. Bitter en J. E- Koogstraten; Annetje, d. v. P, Voogt en J- Bot; Marianne Louise, d. v. S. v. d. Vel den en M. J. de Roo. Ondertrouwd: Sacharias den Boer, 23 j. en Marrigje v. d. Vaart, 23 j.; Franciscus Daniël Kooning, 22 j. en Cornelia du Mor tier, 22 i.; Bertus Kuit, 26 j. en Antje Baas, 24 j.; Willem Westhoff, 26 j. en Jacoba Johanna Schoenmaker, 23 j.; Frans r'an Oosten, 26 j. en Nceltje Cornelia Tieleman, 25 j.; Lammert de Graaf, 25 j. ett Albertje Poppen, 24 j.; Jacob Proost, 20 j- en Gerda Nachtegaal, 22 j.; Cornelis Moerman, 28 j. en Anna Mes, 23 j.; Albert Stans, 20 j. en Johanna Muis, 19 j. Getrouwd: Abraham Janson, 22 j. en Cornelia Schilders, 19 j.; Teunis Bouw, 22 j. en Cornelia van den Berg, 20 j. Overleden: Piefcer Cornelis Keiler, 81 j.. wed. van H. v. d- Burgh; Catharina Joanna Heijtveldt, 74 j., wed, van M. Öx; Lisabeth Stijnen, 47 j. Padvinders,,-Hnemparadf: In de zeer goed bezette zaal „Excelsior" alhier vond Donderdag 5 Maart j.l. een feestelijke bijeenkomst plaats van de Prins Mauritsgroep III. Deze avond, ook wel ouderavond genoemd, had het doel ouders en bekenden nog meer met de padvinderij en groepsleven in het bijzonder in contact te brengen. Gezien het amateuris tische karakter dat deze avond droeg, mag zij zeker als geslaagd genoemd worden. De opening van deze Christelijke groep vond op de gebruikelijke wijze plaats, waarna in de echte padvinderssfeer viag- hijsen en de wet, voorafgegaan door een. hoornsignaal, plaatsvonden. Het verdere programma was samengesteld uit schetsjes, zang, muziek en conference, met in de pauze een verkoop van loten voor de tom bola. Aan het eind van deze avond werd eeu tablau opgevoerd door welpen, verkenners en leiding, waarin heel duidelijk het stre ven der padvinderij tot uiting kwam, nJ. de wereldbroederschap. De leiding, die in handen was van hopman D. v. Katwijk, vaandrig H. den Engelsen en oud-hopman K. v. Aperen, kan terugzien op een goeae avond, terwijl welpen, verkenners en voor trekkers ook werkelijk hun beste beentje hebben voorgezet! Onder de aanwezig®11 waren o.a. akela "Welkers, hopman Sunder- man(D.C.) en voorzitter (F.C.) F. J- Boogaart. VIS HAL Aen de Vishel besomden op 5 M8fri VI, 115, G. van Hoon. 437 kisten verse haring 6.545; VI. H2, L. Kuiper, 353 kisten verse haring 5.408, Z kustvisser 1.600. Prijs verse haring 15,60—14,80 kist van 50 kg. 6 Maart: 1 kustvisser f 1.660.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1953 | | pagina 1