SCHIEDAM tot stad met van vissersdorp 75.000 inwoners 1H i Een stukje geschiedenis Vit het Schiedamse Sportleven Bij H.D.V.S.-A.D.O. Schiedam-centrum van nu, gezien vanuit de lucht eèB SÜËÏÏ Stopperen beviel niet DE LAGERE REGIONEN Van de Hockeyvelden LIJST Schiedam telt 75.000 inwoners ANIMEER Historische data Schiedamse Notities Rond de Korf 195} MAANDAG 30 MAART 1953 ROTTEEDAMSCH NIEUWSBLAD EERSTE BLAD - PAGINA 3 Omstreeks 1250 is een dam gelegd ia de fichie ter plaatse, waar nu de Dam via de sluis overgaat in Korte Dam, ten einde te beletten, dat bij lage waterstand de Schie, die uitmondde in de rivier de Maas, zou leeglopen. De scheepvaart in de Schie moest ongestoord kunnen voortgaan. Bij opgelopen peil van de Schie werd het va ter door een uitwateringssluis geloosd. Naast de dam kwam er een overtoom voor scheepjes, die, van de Schie uit, de rivier op wilden en in de omgeving van de Dam vestigde zich een nederzetting, Nieuwendam geheten, in tegenstelling met Ouderschie (Overschie) en het tussen Overschie en Nieuwendam gelegen Oud-Schiedam, dat weldra met Ndeuwendam een rechtsgebied, Schiedam, werd. Korte tijd later vestigde zich gravin Aleid, weduwe van Jan van Henegouwen en voog des van haar neef, Floris V, zich in. de nabijheid van de Dam, in het slothuis te Riviere, Zij bevorderde de inpolderingen, zij stichtte een. gasthuis met een kapel, ge wijd aan St. Jacob, en een kerk bij de driesprong, die „Drie-Weeck-Scee" werd genaamd en waar nu Hoogstraat, Dam en Boterstraat samenkomen; zij verfraaide het slot, waarvan wij nu nog als pover restant de „ruïne van Ma the nesse" kennen en zij gaf aan Schiedam, hot vissersdorp, op 18 Maart 1275, stadsrechten. Schiedam, waar reeds markten werden ge houden, lag gunstig, aan de grens van bin nen- en buitenwater. Een toenemend ver- Keer was te verwachten van Holland langs t Schiedam via de van rivieren en geulen doorsneden eilanden naar Zeeland, Vlaan deren en verder gelegen gebieden. De ontwikkeling ging in de richting zoals gravin Aleid had gedacht en een grootse toekomst zou Schiedam, wellicht beschoren zrjn geweest, wanneer Rotterdam in de veertiende eeuw niet een betere verbinding met het achterland had gekregen, wanneer de stad zijn imo-gelijkheden tot expansie niet beknot had gezien door de rechten van de heren van Mathenesse en de eigenaren van bet Frankenland en wanneer, in later jaren, de stad niet „te zuinig" was bestuurd. Im mers, zei Johan van Oldenbamevelt niet, dat Rotterdam zijn opkomst o.m. te danken bad aan de „schraalheid" van Schiedam? Schiedams gebied was beperkt tot wat nu nog als „oude binnenstad" bekend staat, het grondgebied tussen Broersve3t, Noord en Vellevest, Korte- en Lange Haven. Toch w£3 er grote economische activiteit. Van vissersdorp groeide Schiedam, tot een stad met 'een belangrijke lakennijverheid. Toen deze nijverheid taande, kwam er de haring visserij, die grote bedrijvigheid gaf en die een levendige handel en een uitgebreide zeevaart met zich meebracht. De Nieuwe Haven werd gegraven; Frankenland werd in exploitatie genomen. De stad breidde uit, maar.... de stad lag op enige afstand van de rivier, dank zij inpolderingen in zuide lijke richting. De haven verzandde steeds weer. Bovendien bleef het Gemeentebestuur in gebreke om te zorgen voor betere havens. Het toonde weinig initiatief en durf. Ta weinig aandacht gaven de vroede vaderen aan de Maas. Het gevolg was, dat Schiedam ia de eerste helft van de 17e eeuw een moeilijke tijd doormaakte. Eerst tegen het eind van deze eeuw brachten de branderijen, die zich hier vestigden, opleving. Schie dam kwam tot nieuwe bloei. Tekenènd wa ren het Zakkendragershuisje, de fraaie gevels van de Koomwijnstokerijen, de mo lens, die hun stempel drukten op het stads beeld, de prachtige woningen, die de bran ders lieten bouwen. In 1880 telde Schiedam 23000 inwoners, 369 branderijen, 3 stoombranderijen en de bevolking moet in die tijd nagenoeg geheel hebben geleefd van. de jeneverandustrie met de nevenbedrijven. Wellicht was dit er de oorzaak van, dat het Gemeentebestuur te veel in zijn aandacht beperkt bleef tot de jeneverindustrie, (behoudens een enkele figuur, die hierop een uitzondering maakte) en verzuimde voldoende aandacht te beste den aan de omstandigheid, dat Schiedam een Maasstad is. Tegen het laatst van de vorige eeuw ver loor het brandersbedrijf zhn dominerend karakter. De achteruitgang kon echter worden opgevangen door de zich alom ont wikkelende industrie en Schiedam kon de 20e eeuw intreden met een nieuwe fase in zijn langdurig bestaan. Niet langer gebon den aan een. enkele bedrijfstak, groeide Schiedam sedert het begin van deze eeuw uit tot een all-round industriestad, waar het lied van de arbeid als een veelstemmig koor wordt gehoord. Nog duurt dit groei proces voort en daarmee moet gepaard gaan een uitbreiding van woongelegenheid, waar in onze stad door de bekende omstandig heden belemmerd wordt, en daarmee gaat gepaard een uitbreiding van recreatiegebied, sportvelden, een opbloei van het cultureel en geestelijk leven. Het doel van (het huidige gemeentebestuur is, onze stad, die nu 75.000 Inwoners telt en kan uitgroeien, volgens de uitbreidingsplan nen, tot een gemeente van 100.000 inwoners, te vormen tot een zo schoon mogelijke har monische eenheid. Moge het daarin slagen, opdat het in Schiedam goed wonen en werken is. -y -&KC'Xr fvr. Een tekening van de bakermat van Schiedam, de Dam, zoals die er tegen het eind van de 18e eeuw uitzag. Voordat de nederzetting Schiedam als vissersdorp ontstond bp de dam, die in de Schic was gelegdbevond er zich, waar de Fchte de Merwede thans Nieuwe Maas) bereikte, een inham, die ongeveer werd begrensd door Oudedqk, Laan- slootseweg [nu Komiezenlaan), Achtersingel en Rotterdamsedyk. Die inham slibde aan door inpoldering kon het gebied van de nederzetting zich in de richting van de rivier uitbreiden, maar had tot gevolg, dat de Schiedam zelf op enige afstand van de rivier kwam te liggen. Van oud-Schiedam zijn maar weinig gravures en platen overgebleven en van de bakermat van onze stad vonden toy als oudste tekening de plaat, die wij hier afdrukken. Bij de wedstrijd Hermes DVSADO zagen wij: één schot op het ADO-doel door Joop Heyster, goed gestopt door de ADO-keeper; één strafschop op het ADO-doel, door Osterholt recht op -de keeper afgevuurd en dus gestopt; een hond, die over hel veld rende, op zoek naar zijn baas en die, nadat het spel was onderbroken, verdween, zonder dat er een speler een hand naar uitgestoken had; een hoed. die van het hoofd van een toe schouwer gerukt werd door een felle wind stoot, het terrein ópVloog on wondeT boven wonder met voor de bal werd aangezien; een scheidsrechter, die, vooral vóór de rust, „zijn dag" niet had; een Cock van der Tuyn, die geen, maar dan ook geen bal goed heeft geraakt en die erbij liep of het hem helemaal niet interes seerde; een ADO-grensrechter, die, lopend in een zomers aandoend gewaad, blijkbaar last had van de kou en weinig begrip toonde van de buiten spelregel; een Hermes DVS-elftal, dat Iets minder slecht speelde dan ADO, meer kansen kreeg, maar blijkbaar niet wilde winnen; een publiek, uitgewaaid en onvoldaan over wat aan pover voetbal was gedemon streerd. De uitslag? 00. Dit zegt precies alles. Het gaat er nu voor SVV toch een beetje lelijk uitzien. De elftalcommissie had ingrij pende wijzigingen aangebracht; er was be sloten, dat zou worden overgegaan tot het slopperspilsysteem en de verwachting was, dit vernieuwde elftal het wel zou doen Voor de rust leek het er op, dat SVV het zou houden, want al was Longa sterker, het bleef 0—0. Maar na de rust trok Longa zich van het slopperende SVV niets aan. Dat was ook niet nodig, omdat dit systeem SVV toch niet zo best lag. Het werd 20 voor Longa en toen ging SVV maar weer to* het -oude systeem over. Jan van Schijn- del werd weer de aanvallende spil, in de plaats ,-an dc stopperende Baas. Het ging dadelijk veel beter, SVV maakte een tegen- punt door Dries (ex-Excelsior '20), maar toen zag Longa kans de stand te brengen op 31 en daar bleef het bij. Wat zal de elftalcommissie nu weer gaan uitbroeden? Excelsior '20 heeft in Den Haag tegen een der kampioenscaudidaten. van 3B, BMT, een uitstekende wedstrijd gespeeld. Meer en meer gaat blijken, welke goede resultaten Irainer Coen Poulus aan het bereiken is. Hij toch maakte van een verliezend Excelsior een winnend team en dat Excelsior nu wat in haar mars heeft, wordt de laatste weken wel heel duidelijk bewezen. Excelsior bleef BMT met 3—1 de baas. De Schiedamse vierde klassers zijn prac- tisch gesproken met meer te redden. Ursus speelde weliswaar tegen HDV met 2—2 ge lijk, maar zij blijft -de onderste plaats be zetten en Martini! werd met 6—0 ingemaakt door Lekkerkerk, waardoor ook de positie van de roodbaadjes hopeloos is geworden. DHS zette In. de afdeling Rotterdam IA- baar overwinningenreeks voort. Het werd 10 tegen Saturnus cn ook hier bleek, dat iedere tegenpartij het zich tot een eer re kent, een kampioenscandidaat te verslaan. Overigens is deze overwinning weer een stapje dichter bij het zo zeer begeerde kam pioenschap, Dat kan SVDPW niet zeggen, want dat leed een 20 nederlaag tegen Nestoro. Nu wordt het een spannend duel tussen deze beide clubs, met als inzet het kampioenschap van ZB, een kampioenschap, dat SVDPW zo ongeveer in zijn zak had gehad, wanneer van Nestoro was gewonnen. De overige uitslagen zijn: le Klasse: ProgressSchiedam 20, SFC ODI 12, Noorderkwartier—Demos 3—7, DRZ—Hockanje 1—1, Singelkwartier—AVO 0—0, 3e Klasse: Schiedamse Boys—Oldi 4—1. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL :51, voordat GTB nog een tegen punt kon scoren. Overigens een volkomen verdiende overwinning van GSS. Het eerste herenelftal van Asvion deed het in de overtuiging, dat het toch niet meer kon degraderen tegen Ring Pass net iets te kalm aan. Asvion was in het veld niet de mindere der tegenpartij, maar de aanval-miste de stootkracht, omdat de spelers niet fel genoeg op de bal zaten. Zo verloor Asvion met 2—0. Het eerste dameaeiftal van Asvion komt er nu pas goed in en wonneer het in het begin van de competitie net zo goed had gespeeld als thans, had het hoge ogen kun nen gooien. Tegen Ever Swift kwam het elftal weer goed voor de dag. Er werd vlot gecombineerd, technisch behoorlijk gespeeld en er werd met 21 gewonnen. Hier is het bewijs geleverd, dat dit elftal, indien het zich tijdig op de competitie voorbereidt, tot heel goede dingen jn staat is. Spirit I, heren, is kampioen geworden. Tegen Tempo werd op Boshoek een dave rende meerderheid geloond. Met kop en schouders staken de Irit-spelcrs boven liun tegenstanders uit, die zij eenvoudig overklasten. Spirit won met 6—0, werd af- delingskampioen en promoveert nu naar de promotieklasse. Een buitengewoon fraaie prestatie. In de wedstrijd tegen Tempo, geen al te sterke tegenstander, nam Spirit al dadelijk de leiding met 20. Beide doelpunten waren van H. ter Braak. Na de hervatting bracht T. ter Braak, na goed aangeven van Kievit, de stand op 30. T. ter Braak (uit een voor zet van Heilkerj, De Kievit en nogmaals T ter Braak brachten de stand op 6—0. In tussen had dc Spirit-defensie ook enkele malen handen vol werk gehad. De Spirit 1-dames wilden niet onderdoen voor de heren. Maar tot een zo grote over winning brachten zij het niet. Zij wonnen van Dordrecht met 3—0. (Advertentie) S- v y- Wv mogen op deze dag, waarop Schiedam zijn 75.000ste inwoner mocht inschreven, zeker wel even het licht laten schijnen op haar, aan taie onze stad zijn bestaan heeft te danken, can Aleid van Henegouwen, weduwe van Jan van Avennes, die zich in de jaren rond 1258 vestigde in het Kasteel Huis te Riviere, (later, toen het in handen kwajn van de Heren van Mathenesse, Kasteel van Mathenesse of De Burcht genaamd) cri op de Ruïne fan Mathenesse, die als enige tastbare herinnering over" is van een stenen gebouw, dat Schiedams eerste fundament kan worden genoemd. Het eerste fundament. Want ds oorsprong van onze stad is mauw ^verbonden met ïdit kasteel. Immers, toen gravin Aleid daar uioonde en een ruim uitzicht had over de wijde Schiemond en de rivier, vond zij een dam in de Schie, ter plaatse, waar nu de Dam ligt. Zij stichtte een nederzetting, een kapel en een gasthuis, en toen het vissersplaatsje uitgroeide, samen met Schiedam, iets dieper landinwaarts liggend, een rechtsgebied werd en zij aangeslibde gronden had laten inpolderen, verleende zij aan Schiedam op 38 Maart 1275 stadsrechten. Na het overlijden van gravin Aleid kwam het kasteel Huis te Riviere achtereenvolgens in handen van haar Kon en van de Heren van Mathenesse. fn 3688 werd de ruïne bezit van Schiedam. De ruïne stamt uit een. t(jd der verwoesting, in 1351, toen bjj twisten tussen de Ifóeksen en Kabeljauwsen de Delvenaren het, met 17 andere kastelen, ongeveer met de grond gelijk maakten, of het is een overbltf/seE van een herbouw. Dat valt niet met zekerheid te zeggen. Sommigen heiveren, dat het in 3550 nog werd bewoond. Maar een kroniek van 1472 vertelt, dat de Schiedammers het slot niet wensten te herstellen, en het aan de verwording prijs gaven. Hier een afbeelding van een schilderij uit het Stedelijk Museum, van wat eens het Huis te Riviere moet zijn geweest. MUSEA Stedelijk Museum, Hoogstraat: Woensdag-. Zaterdag, en Zondagmiddag geopend van 2—5 uur. BIOSCOPEN Monopole Theater: Heden 7 en 9 uur; vlammen over Kansas (1+ jaar}; Dinsdag Lm, Donderdag 2, 1 en 9 uur: De Stad zonder Bevaar (14 jaar). Passage Theater: Tot en met Woensdag 2 en uur: Donderdag 2 uur: Het uur voor midder nacht (18 jaar). MAANDAG 30 MAART, Volksgebouw, 8 uur Partij v. d. Arbeid. Ver gadering van kader. Grote Kerk, 8 uur Voordracht ven bet Pas siespel De Kruisweg van Henri Ghéon. Irene, 8 uur Personeelsvereniging Gemeente werken. Lezing met film. Eureka, 3 uur Ursus Contactavond, voor Junioren. DINSDAG 31 MAART. Julianakerk, 8 uur. Geref. Kerk van Schie dam. Bevestiging en intrede ds s, j. oomkes. Kerkgebouw N.p.b., 8 uur. Geref. Kerk van Schiedam, onderhoudende art. 31, Paaaconcert, Wat ieder moet weten ZIEKENHUIZEN Gemeente Ziekenhuis Nassauiaan, tel. B812S; R.K. ziekenhuis, Dr Noletstlchtlng, Dr Nolet- straat. teL 69411, BIJ ONGELUKKEN Voor aangifte van ongelukken belle men de G.G. en G.D., tel. 692SQ. NACHTDIENST APOTHEKEN voor de avond- en nachtdienst geopend Apotheek NL M. H. Evers, Lange Haven «1. Wat de Burgerlijke Stand meldt Geboren: Anna K., d. v. D, de Bruin en C. G. Soetens; Fieter Ch., z. van 3. H, Slieker en S. J. v. Est. Gehuwd: C. IJ. Teertstra, 28 j. en H. A. Brand, 22 j. Overleden: J. Oosterveer, 85 j.; C. Visee, 47 1. De 30ste Maart 3953 zal In de geschiedenis van Schiedam blijven aangemerkt als een belangrijke datum. Immers, vandaag, 30 Maart 1953, is om 12 uur vanmorgen ten stadhuize officieel en in plechtige bijeen komst de vyf en zeventig duizendste In woner ingeschreven. Het is Elizabeth Alet- ta van Noordennen, dochter van GUsbert van Noordennen, arbeider bij de Spoorwe gen, en Necltje Elizabeth Zilver, wonende Edison.straat 53a, le etage. Het is het eerste kind In het gezin van Noordennen. Het meisje werd vanmorgen om even 7 uur ge boren. Gewoonlijk wordt van een pas geborene aangifte gedaan op het bureau van de bur gerlijke stand, ondergebracht in de dé pendance van het Stadhuis aan de Niemv- straat. Maar toen de vader van het kind, dat de 75.000ste inwoner van Schiedam volmaakte, daar vanmorgen verscheen, werd hij vriendelijk uitgenodigd, om 12 uur in de Raadzaal van het Stadhuis te komen. Van de gevel kon, in verband met de restauratie-werkzaamheden, de vlag niet wapperen, In de Raadzaal waren mede aanwezig de wethouders, de heren H. Sabel eh Th. J. L. v. d. Berg, de chef van de afdeling bevol king, de heer A, A, V, van Oudenhoven, de chef van de afdeling Burgerlijke Stand, de heer M. Nesse en de Gemeentesecretaris, mr N. J. Post. Nadat de formaliteiten waren verricht, heeft de burgemeester een rede uitgespro ken, waarin hij namens het Gemeentebe stuur de vader feliciteerde met de jong ge borene, die de 75.000ste inwaner van Schie dam is. Dit kind, zei mr Peek, is een ge lukskind, Zijn naam zal gaan van mond tot mond, het zal worden overladen met geschenken. Spr. sprak de wens uit, dat Elizabeth Aletta van Noordennen een ge lukskind zal blijven, dat het voorspoedig zal opgroeien, en dat het een sfeer van geluk zal brengen in het gezin. Schiedam, zov ervolgiie mr Peek, heeft een mijlpaal bereikt, In de laatste zes jaar ls de stad gegroeid met 5000 inwoners tot een gemeente, die thans 75.000 inwoners telt. De ontwikkeling van de laatste GO jaar Collecte. De Heldringstichtfngen, Ned. Mettra, Martha Stichting, Weesinrichting Neerbos en Valkenheide, inrichtingen, waar 2500 kinderen liefderijke verzorging ge nieten, zal op Zaterdag, 4 April hier ter stede een eiraatcollecte houden. Collec tanten kunnen zich aanmelden Vrijdag a.s. in Irene van 47 uur. Giften kunnen ook worden gestort op giro 418100 van het bureau Kinderbescherming, Vlaardingen, Onderscheiding. De heer L. J. Lans bergen, die afscheid heeft genomen als directeur van het koor St Caecilia, Kethel, is begiftigd met de pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et FonUÉce. 38 Maart 1275. Gravin Aleid verleen- 5 de Schiedam Stadsrechten. 5 2 Januari 1880. Er wonen 23.000 mensen in Schiedam. 17 Mei 1930Schiedam telt 50.000 in- tuoneTa. 5 20 Juni 1934. De 60.000ste inwoner 5 wordt bij' de burgerlijke stand in- geschreven. 16 Juli 1947. De bevolking is gestegen tot 70.000 inwoners. Burgemeester'-E Peek schreef persoonlijk de 70.000- ste inwoner in, in de Raadzaal. Het •toas Johannes Maria Collignon. 30 Maart 1953. Nu telt Schiedam 75.000 g inwoners. Als 75.000ste intooner tuerd ingeschreven Elizabeth Alet- s ta van Noorwegeng getuigt van een gezonde groei, welke vooral de laatste tien jaren gepaard ging met een ingrijpende wijziging van het stadsbeeld. Nieuwe woonwijken en fabrieken werden gebouwd, veel publieke werken werden uitgevoerd, tal van scholen verrezen. Met tevredenheid en enige trots kunnen wij daarop terugzien. Schiedam maakt een ge zonde groei door, gaat een mooie toekomst tegemoet en neemt In de r0 der grote steden van ons land een eervolle achttiende piaats in. Aan de gelukkige vader bood mr Peek namens de Gemeente een spaarbankboekje, waarop een bedrag van 100 was gestort, en een fraaie oorkonde aan, de wens uit sprekend, dat voor het kind een gelukkige toekomst zou zijn weggelegd, in een bloeiend en groenid Schiedam. SPORT IN HEJ KORT Hengelsporlvereniging Schiedam en om- si reken. Thans is het bestuur van de hen gelsportvereniging Schiedam en omstreken definitief gekozen in een vergadering, ge houden m café Vogelezang. Het bestuur be staat uit: F. Lupker, voorzitter, M. Schwa- germann, secretaris, C. Westhoff. penning meester, D, G. de Jager, H. WesthoffLup ker, G. Lupker, D. Jongenengel, commissa rissen, Een reis- en ontspanningscommissie werd gekozen. Deze bestaat uit: G. Lupker, T. Westhoff—Lupker, L. de Jong. Laatst genoemde zal zich. met de contributie be lasten. De hengelsportvereniging telt thans 85 leden en 15 juniorleden. Klaverjaseancours. Op Eerste Paasdag zal een klaverjasconcours worden gehouden tussen de verenigingen, die hun clubhuis hebben in café Vogelezang, II.B.S.S. KAMPIOEN Door een keurige en volkomen verdiende overwinning op Jodan Boys met 41 heeft HBSS het afdelïngskampioenschap behaald Denk echter niet, dat die overwinning erg gemakkelijk is bevochten. Jodan Boys stel de 2ich duchtig te weer en viel scherp aan. De HBSS-defensie liet zich slechts éénmaal verschalken, nadat Droge HBSS met 10 de leiding had bezorgd. Mast hergaf HBSS de leiding waarna de stand 3—1 werd doordat een Jodan Boys-achterspeler, jn het nauw gedreven, in eigen doel schoot, Van Woer- kom maakte aan alle onzekerheid een eind door het vierde doelpunt te scoren. Na afloop werd HBSS van tal van kanten gelukgewenst. Verscheidene bloemstukken werden aangeboden, o.m. door Jodan Boys. 's Avonds was er feest in de zaal Marijke en ook daar kwamen velen gelukwensen aanbieden en bloemen overhandigen. P.P.S.C. en G.S.S. wonnen Dat PPSC, als zij eens niet door pech achtervolgd wordt, een sterke ploeg heeft, is Zaterdagmiddag op Boshoek weer be wezen. Tot voor kort verkeerde PPSC in degradatiegevaar. Wedstrijd na wedstrijd werd door pech verloren. Maar niet zodra liet Vrouwe Fortuna de tegenpartijen in de steek, zonder overigens PPSC toe te lachen, of de Schiedamse ploeg verzamelde punten. Dat zij onder gewone omstandigheden be hoort tot de sterkste ploegen van haar af deling, heeft'TOGR ondervonden, een elf tal, dat nota bene kampioenskansen had, die vrijwel teniet ziin gedaan omdat PPSC even. met 30 won. Met de rust was het al 20. Het was een pittige wedstrijd, waarin PPSC onmiskenbaar de sterkste was, al bood TOGR fel tegenstand. De Dlaatseljjke ontmoeting GTB—GSS Is geëindigd in een 5—2 overwinning voor laatstgenoemde. GTB had een off-day, hield het spel veel te kort en al nam zij de lei ding, nog voor de rust was het 1—1. Maar na de rust gaf GSS de toon aan. Het werd De harde wind is Schiedam noodlottig geworden. De palen stonden niet loodrecht; de scheve stand maakte doelpunten maken heel moeilijk en dat gelukte aan Ons Huis twee keer. aan Schiedam geen enkele maal, ondanks het feit, dat Schiedam vee! en veel sterker was. Ons Huis nam de leiding met een gcluksbal; de deffensie moest telkens zwichten, maar de korf bleef door de wind hermetisch gesloten en toen in de tweede helft Ons Huis met veel geluk noe een straf- worp benutte, verloor Schiedam onverdiend met 20. Tot haar geluk verloren ook de overige concurrenten voor de bovenste plaats. Maarorg vee] kans oD een kam pioenschap bestaat er toch niet Want Schie dam heeft 15 uit 32 en het leidende TOV 22 uit 14. Succes is zich de ernst van haar toestand blijkbaar heel sterk bewust geworden. Zij pakte de zaken tegen De Raven stevig aan en won even met 40, dank zij doelpunten van mej. N. Ouwendijk, F. Ruseier en H Bons (2). Daar Phoenix verloor, is de positie van Succes verbeterd. De staartaroep wordt nu gevormd door: Raven 9 uit 12. Aio 9 uit 13. Succes 8 uit 12 en Phoenix 8 uit 13. S.Z.C.-VERRICHTINGEN Het eerste dameszevental van SZC heeft in de wedstrijd tegen de afdelingskampioen VZC uit Vlaardmeen het onderspit moeten delven. Met 3—1 bleven de VZC-dames in de meerderheid, Al dadelijk namen de Vlaardingse dames de leiding met een ver, mooi schot in een hoekje, onhoudbaar. Dc keeper was er zó ontdaan van, dat zij even later een zacht schot door haar handen liet glippen. Corrie Gastelaars bracht wat leven in de brouwerij en maakte een doelpunt voor SZC, In de tweede helft speelde SZC heel wat beter, maar toch wist VZC nog eenmaal te doelpunten. In de afdeling, waarin het tweede heren zevental van SZC uitkomt, is er spanning. Dockyard heeft thans de leiding met 9 pun ten. SZC 2 staat op de derde plaats met fi punten en nog twee te spelen wedstrijden. Wint dit zevental beide wedstrijden, dan is het kampioen. Om te beginnen heeft het ai VZC 2 met een monsternederlaag naar huis gestuurd, 12—0. B. Verkaaik. J. Plomp. J» de Bruin en M. Zijlstra scoorden'dat het een lust was. Bii de rust was het al 7—0, SZC 3, heren, heeft het •afdelingskampioen- schap Zaterdagavond in Rotterdam veroverd door met 30 van R 5 te winnen Dit zeven tal heeft nu 11 punten uit 7 wedstrijden Voor deze week staan op het vanavond meisjes-adsplrnnten ODZ—SZC; Dinsdag 7 uur Sportfondsenbad' ionzens- adspiranten SZC—SVH: Donderdag. Sport- fcnösenbad, 9 25 uur: SZC 3—LAC 1. Het eerste herenelftal van de R.K. mixed hockeyclub Spirit won van Tempo,' werd kampioen van de 2e klasse 3 en promo veert naar de promotieklasse. Van links naar rechts staande: J. Janse, scheidsrech ter, B. Heilker, C. van Goqh, H. ter Braak, T. ter Braak, K. Kievit, A, Kerklaan (scheidsrechter), knielend: J. Companis, W. ter Braak, G. van Es; 2ittend: T. Janse, G. van Gogh, G, Hengst.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1953 | | pagina 1