nieuwste treinen zijn mooier, geriefelijker en schokken weinig De jacht op de haring gaat beginnen Helicoptère landt op het Kriskrasplëin Kleine Comedie 1 DE N.S. TOONDEN ONS DE BLAUWE ENGEL Eerst in het Noorden van 't land Frisse kleuren Eerste loggers varen met 50 netten uit Speciale vlucht van nieuwe lijndienst Schuld en boete Vlaggetjesdag te Vlaardingen HET GROTE WESTEN THUIS Kalcndrechtse jeugd weer naar Haamstede Betekenis van eigen belastinggebied voor de gemeenten Besproken op Congres van Ver. Nederl. Gemeenten Fiscale tegemoetkomingen in verband met watersnood j WOENSDAG 13MEI 1953' ROTTEKDAMSCH I-ItEUWSEL'AD TWEEDE BLAD - PAGINA t TfTlE geea vreemdeling is In Brussel, Lu- ?V xemburg of Den Haag, weet van de I tribalatiën rondom'Benelux af. Zells Lu- I xemburg wanhoopt, getuige de caféhouder daar, die zijn zaakje van „Au bon Benelux" I omdoopte tot „Au bon Belgalux". - "We ritten in een Benelux-crisis. Zijn bet onschuldige integratie-mazelen, of is het een kwaadaardige dlphterie? pe ziekte woekert al geruime tijd. De hadllus sibeluxus is druk aan het werk. Van Nederlandse zijde is er een injectie toegediend'in-de vorm van een brief van onze minister van Economische Zaken aan ziio Belgische collega's. Daarin zette hij keurig de puntjes op de i,.maar het heeft plets geholpen. De Belgen werden er slechts des te nijdiger om. pat kwam tot uiting op een zogenaamd economisch Benelux-congres, het zevende I va» de reeks en wellicht ook wel het laat ste, Dat zou waarschijnlijk bet verstandigste zij», van beide kanten. Dit congres, in België gehouden, genoot van Nederlandse zijde een minimale belangstelling. Het was op zijn juiste waarde geschat. Wie er niet beslist langs kon, bleef wijselijk -weg. De Nederlander is wel goed, maar niet hele maal gek en besteedt zijn tijd ongaarne al je inproductief.- Op dit congres heeft de voorzitter van bet Verbond van de Belgische Nijverheid 'ié de Nederlanders in alle vriendelijkheid de 1 handschoen toegeworpen. Hij verlangde fei- Itelijk het einde van de voorlopige unie, t tenzij Nederland zich onmiddellijk: schikt naar de Belgische eisen Inzake de loon- .politiek en de beheersing der prijzen, i Waarschijnlijk heeft bij er zelf geen seconde asn gedacht, dat de Nederlanders werkelijk zo stom zouden zijn. Kijker, die zijn rede nauwkeurig heeft doorgelezen, stond buiten gewoon verbaasd over het statistisch mate riaal, waarover de spreker beschikte en sa» de hand waarvan hij zeer bedroevende dingen meedeelde over de werkelijke "koop kracht der Nederlandse lonen, bijzonder heden, die overigens weer bedroevend slecht klopten met het jongste jaarverslag van de Nederlandse Bank, dat op een stijging van de reële koopkracht der lonen wijst. Enfin, de Belgen, die anders zeer slecht hun echte werklozen van hun onechte weten te schel den en die doorgaans matig op de hoogte dj»van hun eigen statistische gegevens, hebben nu eens precies uitgerekend, hoe slecht de Nederlandse arbeider wordt be taald. Dat deze voor twaalf of vijftien cent I ka» trammen, terwijl een trfemmetje te Brussel ruim tweemaal zoveel kost, om van de trein, de huur enz., enz. te .zwijgen, ver telde hij er niet bij. De voorzitter van het Verbond van Neder landse "Werkgevers, die zijn kostbare tijd te Brussel had willen verdoen, was van de redevoering van zijn collega ietwat ge schrokken. Deze redevoering kwam name lijk vrij onverwacht. Op verzoek ven het A.N.P. heeft hij later, na rijp beraad, enige verklaringen afgelegd, waarin hij o.a, wees op het verschil in devaluatie In 1949 en op de voortdurende stijging van het Belgische 1 loonpeil sindsdien. De Nederlandse arbel- 8 der heeft "zti. liever over de gehele linie werk tegen een redelijk loon, waarvan hij ka» rondkomen, dan dat hij een hoog loon I „geniet" met werkloosheid in het verschiet. België zal eieren voor z'n geld moeten kie- zen, meende hij. Ondertussen drongen ook hooggeleerde Belgische economen aanop het in feite be ëindigen van de overeenkomsten. Onze 'mi nister van Financiën heeft.getracht té Brus sel ter jaarbeurs wat olie op de golven te gieten. Daten wij niet zo licht aver Benelux denken en de bereikte voordelen niet zo i gemakkelijk in de waagschaal stellen, luïd- de zijn raad. Kan België ook niet wat ora- i jaag met zijn lonen? waagde hij zelfs te vragen. Van zekere Belgische zijde i3 hem die rede alweer kwalijk genomen. De Nederlan ders trappen altijd tegen een pijnlijke Bel gische scheen, als zij er op wijzen, dat België altijd nog veel meer verkoopt aan Nederland dap omgekeerd, „Dat is altijd zo geweest,zeggen sommige Belgen, dan, ,',zo zijd onze economieën opgebouwd. Wij eten toch ook maar jullie boter opl" Het schijnt hun dan te ontgaan, dat ook daarbij de his torische ontwikkeling een rol speelt. Ondanks al die ruzie Is er Verleden week in alle onschuld te Tilburg ook nog van wege de studenten der Katholieke Economi sche Hogeschool een Benelux-congres ge houden, waar men elkaar over en weer eerat wetenschappelijke complimenten heeft gemaakt, alsof er niets aan. de hand was, lot aan het slot ernstige woorden werden gesproken In verband met "de Benelux- crisis, Bestudeer alles! was daar het parool. En wat nu? vraagt men zich af. De Be nelux-impasse bestaat. Is het niet verreweg het beste er zo gauw mogelijk een streep onder te zetten en Benelux bij te zetten in het massagraf der idealen of desnoods in de koelkast te plaatsen, om het in een wat gunstiger klimaat weer voor de dag te halen? Het valt wel heel moeilijk nog enig heil In Benelux te.zien. Nederland heeft zijn geestdrift daarvoor feitelijk reeds verloren. Aan de andere kant beseft men.wél, dat het totaal opgeven van Benelux een zeer on gunstige uitwerking kan hebben op de ge dachte van de Europese economische, poli tieke en militaire samenwerking in het algemeen. Bü bet misbaar, dat zekere kringen in België over Benelux maken, moet men denken aan de vervelende man, die een speelhol bezoekt Als hij wint, steekt hij het geld in de zak als de natuurlijkste zaak tér wereld, evenals België het zo gewoon vindt, dat Nederland er meer koopt dan verkoopt, maar als die vervelende man er verliest, maakt hy spektakel en loopt hij naar het eerste het beste politiebureau om aangifte Ie doen, dat hij van. zijn 'geld Is afgeholpen. poch het gaat wel slechts om zekere «ringeu; Dat is" het lichtpuntje; wat Kijker rnj zijn peilingen op de jaarbeurs té Brussel heeft ontdekt. Er zijn Belgen, die de hele mti-Benelux-zw en del aardig door hebben. Ke deksels goed weten, waar de schoen Tingt. Die van mening zijn, dat de tus senhandel wat water in de dikke wijn van (Van één onze»verslaggevers). Met Ingang van de zomerdicnstregellng (17 Mei) zullen de Nederlandse Spoorwegen op enkele niet-geëlectrlficeerde baanvakken gaan rijden mét nieuw diesel-electrisch' materieel, dat overigens reeds enkele weken heeft pröefgereden op de baanvakken Zwolle —Kampen en Alphen—Gouda, In de jaren 1J)55—1954 zullen zo 30 dtesel-electrische motorrijtuigen (101 zit- en staan plaatsen, 2de en 3de klasse) en 46 diesel-electrische twee-wagentreinstellen (197 zit- en staanplaatsen, 2de en 3de klasse) in dienst worden gesteld.. In verband met de „kolen-politiek" van de N.S. zal*dit nieuwe materieel'eerst' in het Noorden van ons land worden ingelegd en langzamerhand-ook in het centrum en Zuiden. Het eerst zal dit materieel op de baanvakken LeeuwardenSneefe, Arnhem—Winterswijk, DordrechtNijmegen en Gouda—Alphen a.d. RJja verschijnen. - aandrijving der assen,geschiedt door middel van cardanassen. Het motorrijtuig heeft een totaal .'gewicht van 57 ton, de totale 'lengte bedraagt 26,35 meter,, het twee-wagentrem- stel weegt 83 ton en .meet 44,70 meter. Als gevolg van het plaatsen van de mo toren onder, de vlóer. en het. toepassen van speciale draaistellen schokken de treinen aanzienlijk minder dan het huidige mate rieel. De maximumsnelheid-bedraagt 120 km/h. Op een recht baanvak kan bet motorrijtuig in 120 seconden een snelheid van 90 km/h (kruissnelheid)behalen,fcet twee-wagen treinstel in 160 seconden. De motorrijtuigen kosten ongeveer 6 keer zoveel als een moderne autobus (ƒ50.000.— tot 60.000.—), zodat een motorrijtuig de N.S. op ongeveer 350.000.— komt te staan, waarbij mén in het oog moet houden, dat dit type tweemaal zoveel passagiers kan vervoeren als een autobus (101). De treinen zijn echter uiteraard veel zwaarder, steviger en robuster uitgevoerd. Het nieuwe materieel zal in den beginne enigszins verspreid In het land worden i Het nieuwe materieel, waarmede wij-gis termiddag hebben kunnen kennismaken, verschilt in velerlei opzichten met'het uiter lijk en „innerlijk" :van de huidige diesel- electrische en electrisehe treinstellen.' Het meest opvallende is wel, dat de.treinen een blauwe kleur hebben, terwijl voor- en ach terkant nog eens extra opgevrolijkt worden door een brede oranje-rode band ter hoogte van de vloer, die in een scherpe punt op waarts eindigt vlak.onder de,in twee vleu gels gevatte letters N.S., op hun beurt de raampjes van de wagenvoerder ais het ware ondersteunend. Verder treft het direct, dat deze treinen aanzienlijk lager zijn, wat echter nagenoeg geen invloed heeft op de ruimte binnen, terwijl het. profiel iets „hoekiger" aandoet. De midden-balkons zijn enigszins gezakt, zodat men gemakkelijker kan instappen, maar even later moet men een trede opstap pen om in de compartimenten te komen. Vandaar dan ook in. de compartimenten naast de deur naar de balkons het bordje mét de woorden (in rode letters) „Denk om aftraptrede naar balkon". - De bagagerekken zijn boven de ramen aangebracht, zodat er een „vrije uitkijk'' in de wagen is ontstaan. Het bovenste gedeelte van de ramen kan naar beneden gedraaid .worden en bestaat uit 'zonwerend glas, het geen de reizigers zal gerieven. De verplich ting bestaat uit een .midden aan het plafond aangebrachte rij TL-buizen; rolgordijnen ontbreken. De bekleding-bestaat uit dof- blauw kunstleer. De plafonds zijn van ge luiddempend materiaal voorzien. Een typische bijzonderheid Is verder» dat de tweede klasse-plaatsen zonder enige af scheiding fn de derde klasse compartimen ten z(jn ondergebracht. Het verschil bestaat slechts hierin, dat de banken voor de rei zigers met groene plaatsbewijzen met trijp zjjn bekleed. In de motorrijtuigen bevinden de acht 2e klasse plaatsen zich in het „niet roken" compartiment, in de twée-wagen- treinstellen 'in het roken-compartiment. Ten slotte z(jn zowel motorrijtuigen als twee-wagentreinsteUeh voorzien van een bescheiden bagageruimte. De N.S. wachten met belangstelling de reacties van het publiek a£ Britse dieselmotoren Het voortbrengingsmechanisme is geheel onder de vloeren aangèhracht, hetgeen mo gelijk was door het toepassen van de hori zontale (Britse) A.E.C.-dieselmotoren. .Deze motoren zijn direct aan een generator ge koppeld, welke de stroom opwekt voor de electrisehe tractiemotoren van 90 pk. De, ingezet, later 2ullen deze aanwinsten van de N.S. op enkele baanvakken geconcen treerd worden, hetgeen uiteraard voordelen biedt. Technisch bezien elln deze treinstellen het laatste woord (voor de dag van vandaag). In Europa behoren ztf tot het modernste mate rieel en het is zelfs de vraag of men ln de Verenigde Staten wel zo iets als d«e blau we treinen kan vinden. Ir F. Q. den Hollan der, die dit mei begrijpelijke genoegdoening vertelde, erkende natuurlijk wel, dat het Amerikaanse materieel zwaarder en groter is, maar grootser? Neen, dat geloofde htf niet. Toen het N.S.-personeel deze nieuwe treinstellen te zien kreeg, werd het type In verband met het vrij vierkante front vernoemd naar een onzer ministers, die een nogal breed en boog voorhoofd heeft. Later kwam de nieuwe diesel-electrische 2600-serie locomotief op de baan (de N.S. krijgen er hier zes van, bestemd voor zowel het trek ken van personen- als goederentreinen), <He een nóg robuster front heeft. - Toen werd de blauwe, zijn passagiers zacht wiegende trein „Blauwe Engel" gefioopt. Wat zou Mariene Dietrich hier van zeggen? Advertentie) Purejgofd leaf Virgin;» (Van onze speciale verslaggever) Op 23, 24 en 25 Mei zullen de Vlaggetjes dagen worden gehouden en op 26 Mei zal de helft van dn. haringvloot voor de niéuwe teelt 1953 uitvaren. Drie. dagen later, naar verwacht mag worden, zullen de eerste ja gers de Hollandse Nieuwe aanbrengen. Dan zullen de viawinkels en de karretjes met onze driekleur getooid zijn. Dan vieren.we het feest van het zeebank et-bij-uit nemend- hei d, ouzo eerste maatjesharing. Op hoop van zegen, zeggen ze ln de vissersplaatsen cn op de schepen als de eerste drijfnetten overboord gaan. Want nog steeds ia onze haringvisserij een bron van grote inkomsten Twee honderd schepen plegen elk seizoen de haringvangst uit te oefenen. In 1952 werd niet minder dat 91.746 ton aangevoerd of 975.000 kantjes. De aanvoer van verse haring, zo belangrijk voor onze and opge komen conaervenindustrio, bedroeg in 1952 42.830 ton. In twee gedeelten zal de: vloot uitvaren. De tweede helft kiest op 2 Juni zee. Men voorkomt hiermede een opeenhoping van' aanvoer in de eerste tijd als de maatjes niet lang houdbaar zijnen een plotselinge te grote aanvoer een prjjsinrinking zou ver oorzaken, waarmede niemand gebaat is. Ook de beperking van het aantal netten (Advertentie) Officieel vindt de opening van de heli- coptère-verbinding Rotterdam—Brussel plaats op Maandag .18 Mei, op welke datum voor de eerste maal een uit Brussel komende helicoptère zal dalen ap de Katshoek—Hofdijk.. Van onze speciale Kriskras-correspondent vernemen wij echter, dat reeds Zaterdag 16 Mei des morgens om 9 uur een heli coptère zal landen op het Kriskrasplëin in het gebouw van V- D. aan de Hoogstraat. Dit toestel zal een grote zending sensatie-koopjes aanvoeren, welke terstond voor het publiek verkrijgbaar worden gesteld. Ter verwelkoming zullen ook de bij de Rotterdammers zo populaire Krisje en Krasje aanwezig zijn. Voor deze speciale vlucht, bestemd voor V. D„ verwachten wij een zeer grote belangstelling van het publiek. Maatrege len zijn getroffen om alle bezoekers van V. D. op Zaterdag 16 Mei In de gelegen heid te stellen na de landing van de helicoptère op bet Kriskrasplëin terstond hun keus te maken uit een serie ver rassende aanbiedingen. Nadere gegevens omtrent deze grote ge beurtenis zullen overmorgen in dit blad worden bekend gemaakt, met uitgebreide beschrijving van vele artikelen, welke de helicoptère bij de landing op het Kriskras plëin zal bevallen. "MEEN, dal'ttooit »«m tntfrt leven meer: nooit meer marges kan doen, aangezien, veel arti- ktien onnodig duur 2ijn. Die wel degelijk feilen, hoe de mensen met vasté inko- welke niet automatisch met de lo- «r stijgen, door de duurteschroef zeer pijn- £1* worden geknepen. B&vendien heeft Kij- gemerkt, dat de Nederlander in België B|«er goodwill heeft, dan "men te onzent vermoedt. Het Nederlandse product heeft een goede naam. Een Nederlands merk wordt bij onze Zuiderburen, veelal be bouwd als merkteken van kwaliteit. Dat veroorzaakt bij veel fabrikanten een. gevoel wrok. Zelfs een Nederlands journalist *orat hier en daar door fabrikanten met ret argwanende wantrouwen bejegend van «mand, die zich tegenover degene op wie «J-scheldt eigenlijk zwak voelt. - Binnenkort'gaat men weer. onderhandelen 'ver Benelux. Nederland heeft goede troe- TW in het spel van loon en prijs en het zou «jels. zijd,,als het deze onder de invloed van °e Belgische bluf ging verspelen. Benelux wel heel zwak, maar'geheel verloren de zaak-nog niet. ^Er is nog een sprankje hoop. KIJKER/ medeplichtig zjjn aan een vergrijp, een misdaad, hoe klein ook; nooit meer dief- jesmaat spelen. Eigenlijk washet alleen maar. de schuld van mijn ntcht Annie; maar ik, oude bezadigde kwajongen, had wijzer moeten zijn: ik had het Annie eenvoudig moe-, ten verbieden. Maar dat is nu juist /iet moeilijke: An nie laat zich niet verbie den, dat is za'n vrjje vogel met zo'n bengelende paar denstaart can d'r achter hoofd, een paar armen als een jonge smid en benen als een rugby-speler zo ste vig, maar mooi, neem dat rustig van me aan. Als er duswat te ver-, bieden valt, doet Annie dat wel, en een man, welke dan ook, komt by. zo'n brok natuur nooit aan verbie den toeVeelal laat hij zich meevoeren in het kielzog van zo'n dynamisch voort varende Eva. Neen, ik l zit me niet schoon te praten. Voor mijn slappe houding be». ik al genoeg gestraft. Wel, het begon zo: op een van die móóie Meimidda- gen fietste ik met Annie aan dè buitenkant' vande 3 tod. ffc'zal nu maar niet precies zeggen waar, datë doet, er ook eigenlek niet toe en petedagogisch is het ook beter het maar té vér- zwijgen. We waren er heen gegaan om te genieten van de bloeiende gemeentebomen en -struiken; een doel dus, eerbaar als weinige. Opeens zag ik Annie near een struik toelopen. Zij duwde haar- Griekse neus diep tussen de bloesem en ik stond al vredig te schou wen naar dat poëtisch ta fereeltjestoen hetnest riep; „Zeg, oompje, hebbie een mesje bij - je,'.geef hef dan eens, want ik wil deze tak beslist meenemen voor m'n kamerkijk eens wat een beeldige1" Ik bezweer u, dat. ik niet zomaar gelijk dat mesje ge geven, heb; dat. ik mijn nicht er op gewezen heb, dat dit diefstal zou beteke nen; diefstal van-een ge meente-eigendom. Dat .ze I I 1 .1 1 1 een flinke drukker zou krijgen als ze gesnapt werd, enzovoorts enzo voorts. U weet het al; het gaf allemaal niets; op een gegeven moment lag de tak open en bloot op de baga gedrager van Annies fiets safe onder de elastieken band, Als iemand het gezièn heeft ben je d'ï zei ifc o7iyerust, denk er om, dat ze juist in, deze tijd er op loeren,, agenten-in-burger houden er een oogje op. Annie, Annie, «cis dat maar goed afloopt. Ik had het nog niet-ge- segd of daar fctoam een jonge man achter ons aan gefietst, regelrecht op ons af Vooruit, spurten, ooi»/ riep Annie, en zij zette de sokken er in. Ik wees mijn nicht er op, dat dit onzin was; dat wij de zaak alleen nog maar erger zouden maken als we trachtten te. vluchten. Doe niet zo stom, An nie, zei ik, straks blaast die vent op een fluitje en dan zijn we door tien agen ten ingeslotenRijd gewoon door en wacht maar af in vredesnaam. Tersluiks keek ik eens achterom. 'Ja, dat zou niet lang meer duren en dan had, je het gebloesem in de glazen. Dat hét een stilte was. stond nu tod voor viÜ vast, want ik had in de gauwigheid drommels goed gezien, dat hij geen oog van Annie afhield. Ik moet eerlijk zeggen, dat 'ik het een afschuwe lijke- situatie vond. Ik zag me al meesjokken naar:het bureau, waar ik me voor nam. eerlyk te erkennen, dat de tak met mij n.mes je was afgesneden en ge roofd Annie scheen er zich wei nig van aan te trekken. Ze trapte net zo rustig door en haar korte rok wapper de feestelijk in de wind omhoog. ■Nou, het was zo ver, daar kwam de stille langs zij, alweer geen oog van Annie af. Ik wilde al stoppen en me maar terstond over geven. Tót mijn stomme ver wondering reed de vent ons kalm voorbij, glimlachend reed hij ons voorbij en ik hoorde hem alleen binnens monds zeggen: mooie be nen DIOGENES Vlaggetjesdag zal te Vlaardingen worden gehouden op.Zaterdag 23 Mei. Op de voor avond zal om 8 uur een krans worden ge legd- bij het Visse'rsmonument. Vlaardings Mannenkoor Orpheus zal hierbij zingen. Voor Zaterdag 23 Mei luidt het programma als volgt: 1418 uur: Aankomst deelnemers haring- rit; aanbieding van haring. 16 uur: Optocht van „Sur-sum Corda" naar de Kon. Wilhel- minahaven; 16.30 uur: Welkomstwoord door de voorzitter van Comité „Vlaggetjesdag"; Toespraak door de burgemeester. Hijsen van de Bedrijfschapswimpel voor de best ver zorgde haring van de Vlaardingse vloot op dn VL 172 door de burgemeester, 17 uur: Muzikale opluistering.17.15 uur: Waterfes tijn door' de Vlaardingse Zeeverkenners, 19 uur; Motor-polo-wedstrijd op het VFC-ter- rein. 20.36 uur: Verlichting der schepen In de Kon. Wi.'helminahaven (ook op 24 en 25 Mei). 21.30 uur: Turndemonstratie in flood-light door de Gymnastiekvereniging voor de Hollandiafabrieken aan de Oosthavenkade, 22.30 uur; Taptoe .door „De Pijpers" met brandende toortsen bij het Vissersmonument 24 en 25 Mei: „Kijkdagen". 26 Mei: Vertrek van de vloot. BOODSCHAPPEN DOEN EN GELD TOE Winkeliers, opgepast Winkeliers worden gewaarschuwd voor een ongeveer 55-jarige man, die eetwaren bestelt, die op een schip, meestal een Bel gische coaster, zouden moeten worden be zorgd. Vaak probeert hij een gedeelte van het bestelde mee te nemen, zonder te be-» talen. Ook komt het voor, dat hij zegt, dat hij zijn geld aan boord heeft laten liggen. Hij heeft dan een paar tientjes nodig om nog wat boodschappen in de stad te doen. Of meneer de winkelier het maar even wil lenen. De bestellingen zijn gefingeerd! Het schip bestaat niet i in. de eerste weken is. ditmaal van kracht. Verleden jaar voeren de eerste schepen met 60 netten uit. Ditmaal gaat men het eerst eens met vijftig netten proberen. En de politiekruLser Luymee zal een oogje in het zeil houden, dat het epel eerlijk wordt gespeeld. De haringvisserij is gelukkig altijd nog een beetje kansspel, met goede en kwade kansen. Egalisatie fondsen Niet alles wat wordt aangevoerd is be stemd voor menselijke consumptie. Volgens de publiekrechtelijke regeling van het Be drijfschap voor Visserijproducten.is zowel voor verse haring als voor gezouten haring een minimum prijs ingesteld. Alle haring, welke bij aanvoer uit;zee op de afslag de minimum prijs niet -opbrengt, dient te wor den afgevoerd naar de vismeelfabrieken. Zo zijn in 1952 5D.000 kantjes gezouten .ha ring naar de vismeelfabrieken gedirigeerd. Bovendien hadden de'reders voordien een onderlinge regeling getroffen en krachtens die onderlinge regeling zijn nog 3Ö.0Q0 kant jes naar de visme elf abrieken gezonden. Van de verse haring is 8.248 ton naar de vismeelf abrieken gegaan. Teneinde voor de reders, wier haring de minimum prijs niet haalt, het nadeel zoveel mogelijk te beper ken zijn zgn. egalisatie fondsen ingesteld. Consumptie en export De binnenlandse consumptie van haring en haringproducten bedroeg in het afge lopen jaar ongeveer 3B.OOO.OOO kg dat is. 3,7' kg per hoofd der bevolking. De export aan geiimteu haring bedroeg in 1952 ongeveer 46.600 ton met een waarde vaa 28.5ÖÜ.GÖ0. Aan verse haring werdgeëxporteerd 7500 ton met een waarde van 2.700.000, Aan bokking werd geëxporteerd 6210 ton met een waarde van 14.900.000. Vooral de ex port van -onze viscamervenindustrie nam' belangrijk -toé. Voor een bedrag van bijna 12.000.000 werd uitgevoerd of 8300 ton. Deze gegevens werden ens vereehaft door drs D. J, van Dijk, voorzitter-directeur van de Bedrijfschap voor Visserijproducten, na. een korte tocht op de Noordzee met de log gers Sch 233 en 132> die gisteren werd ge maakt. De Sch. 233 mag de wimpel voeren voor de best verzorgde haring ln 1952 aan gevoerd, een prijs die .elk jaar door -het Bedrijfschap .wordt toegekend. En schipper Baarthout Rog stond aan het roer. Voor Scheveningen werd een-deel van de vleet geschoten en de gasten op deze vaart kregen daarna een .demonstratie van het kaken en zouten van haring. Het was een instructief haringreisje in het klein, be gunstigd door fraai weer. En'de. redding boot Arthur van, Scheveningen hield beide loggers gezelschap. Vit de staatkundige pen DE AMERIKAANSE REGERING plukt nu de wrange vruchten van een kort zichtige politiek, die, steunende op de Ame rikaanse pubheke opinie, heeft gewild dat het grote Oosten „bevrijd" moest worden van een koloniale overheersing. In de eerste piaats trok Rusland zich daarvan in 1945 helemaal niets aan. De' Sovjet-Unie koloniseerde naar hartelust in Azië met alle middelen, van een rauwe onderdrukkingspolitiek, waarvoor de hand having van een groot leger noodzakelijk was. Ook Nederland heeft In Amerika in een verkeerd blaadje gestaan. Niels begrijpende van ons vroeger beleid overzee, eiste de Amerikaanse publieke opinie, dat Neder land als een koloniserende mogendheid tot rede moest worden gebracht. Nederland en Indonesië beide hebben van deze kortzich tige politiek de wrange vruchten geplukt. En nu Frankrijk A MERIKA, steeds spelende in Azië op Japan en in Europa- op West-Duitsland, heeft de Oosterse politiek van Frankrijk in de steek gelaten. En nu-het kalf bijna ver dronken is, nu tracht de'Amerikaanse anti communistische politiek de put hog te dem pen. Amerika verspeelde ondertussen geld en goed en bloed ln. Korea. Wanneer daar ein delijk door overleg de oorlog kan worden beëindigd, dan vechten de Zuid-Koreanen dóór. Natuurlijk trouwens, want Japan en Zuid-Korea hebben in Korea één belang in de burger-oorlog op Korea. Hoe dikwijls noemde ik niet de politiek^van Mac Arthur in het Verre Oosten, een door Amerika ondersteunde, Japan welgevallige politiek Daarna is ééns, heel voorzichtig, op een NA-V.O.-conferentie iets gezegd over hulp aan Frankrijk in het Verre Oosten. Hier in ons blad werd deze 'verbeterde stemming zeer toegejuicht, maar de N.A.V.O. deed nieU of kon niets doen. Frankrijk wenst niet internationale hulp onder verantwoordelijkheid der Verenigde Naties. Frankrijk wil de delen der Franse. Unid zélf bij elkaar houden. Frankrijk aan vaardt slechts die hulp, welke de eigen ver antwoordelijkheid niet opheft. Wanneer Frankrijk die politiek kan doorzetten, blijft. Frankrijk in het bestel der Staten op de wereld: een grote Mogendheid. C. W. (Advertentie) De expositie Ij op velar, verzotte Hemelvaartsdag geopend VRIJ TOEGANG Groolhandalsgabouw ingang A naast Café-Restaurant Engels, Stationsplein. JAN VERHEIJ CO. S4NDS 1M3 Een begrip voor verzorgde interieurs Fancy fair in 't Volkshuis Het bestuur van de Katendrechtse Speel tuinvereniging heelt de plapneo ai klaar voor de uitzending van de kinderen gedu rende veertien dagen naar bet jeugdkamp te Haamstede. Men wil dit thans in groter verband doen dan verleden jaar. Er zullen n.l, 300 kinderen meegaan, geheel uitgerust met eigen tenten en keukengerei. 'Het- experiment in dit opzicht is het vorig jaar 20 bijzonder goed geslaagd;, dat men het. aandurft het thans op veel groter schaal te herhalen. Er komt echter wel heel wat kijken voordat alles In kannen en kruiken is en vooral moet de kas worden gespekt.: Met dit doel wordt in het Katendrechtse," Volkshuis een grote fancy, fair gehouden met tientallen attracties en vele prijzen, waardoor de Katendrechtse bevolking enige prettige dagen tegemoet gaat. De fancy fair zal geopend zijn Vrijdagavond 7.3012 uur, Zaterdag en Zondag van 2—6 ,en 7—12 uur en Maandag 7—12 uur. Meer dan duizend leden van de Vereni ging Nederlandse Gemeenten hebben deel genomen aan het congres, dat gisteren en vandaag te Maastricht is gehouden. Gis teren was er een huishoudelijke vergade ring en werden de congressisten ontvangen door het gemeentebestuur. In de vergadering van hedenmorgen is het onderwerp „Betekenis en grondslag van een eigen belastinggebied voor de ge meenten" behandeld. Dit onderwerp werd ingeleid door prof. mr P. J. Oud, oud burgemeester van Rotterdam en door de heer L. H. H. R, van Wensen, burgemeester van Eibeigen. Prof. Oud wees er allereerst-op, dat ge meentelijke zelfstandigheid geen onafhan kelijkheid betekent. De gemeente behoort te worden gezien als een organisch onderdeel van het rijk. Haar zelfstandigheid betekent, dat zij de belangen der kleinere gemeen schap, die zij ninnen het grotere geheel vormt, naar eigen Inzicht moet kunnen be hartigen, maar ook, dat zij haar belangen kan behartigen door eigen organen, die op Jemocratisehe wijze zijn gevormd. De con- tróle van_een hoger gezag op dit beleid, dient volgens spr. beperkt te zijn tot die ge vallen, waarin door het optreden van een plaatselijk bestuur de belangen van een groter geheel worden geschaad. Deze gang van zakpn is alleen mogelijk, wanneer de plaatselijke organen in staat zijn een zelf standige financiële verantwoordelijkheid te dragen. Financiële afhankelijkheid, aldus prof. Oud, leidt op deri duur onherroepe lijk tot algemene onzelfstandigheid. De beste wijze om dit probleem op te lossen, Is volgens prof. Oud het creëren van een belastinggebied voor de collectiviteit der gemeenten, naast een belastinggebied voor iedere gemeente afzonderlijk. De grote betekenis van een eigen belasting gebied, waarover iedere gemeente naar eigen inzicht kan beschikken is volgens ?rof. Oud gelegen in het rechtstreeks ver band, dat aldus wordt gelegd tussen uit- gavenpolitlek en belastingheffing. Tenslotte ging prof. Oud nader in op enkele soorten belastingen, waarbij hij er op wees, dat het herstel van een beschei den heffing naar hét inkomen ten behoeve van de eigen gemeente voor het stimuleren van de belangstelling der ingezetenen van overwegend belang is. Het zou volgens spr. éveneens aanbeveling verdienen aan ds ge meenten, naast de heffing van een Inkom stenbelasting, vergunning te verlenen voor het heffen van een aantal opcenten op de vermogensbelasting. De personele belasting behoort naar epr.'s inzicht het karakter te krijgen van een belasting, die alleen deel uitmaakt van het individueel gemeentelijk oelastlnggebied. Wat de te belasten grond-1 slagen en de vaststelling der tarieven be- ireft dient volgens spr. de beslissing aan óe gemeentebesturen te worden overgelaten. Burgemeester Van Wensen ontwikkelde verschillende gedachten, die ook door prof. Oud naar voren waren gebracht. De heer Van Wensen ie van oordeel, dat er gegronde redenen zijn om in het plaatselijk belasting stelsel een of meer belastingen op te nemen, in de opbrengst waarvan zich de econo mische structuur van de gemeente weer spiegelt. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet houdende fiscale tege moetkomingen ln verband met dc waters noodramp. Tot de afkondiging van de2e tegemoetko mingen, welke slechts ten dele in de wet telijke bepalingen steun vinden, heeft da regering gemeend terstond na de ramp te moeten besluiten, omdst nu eenmaal de noodtoestand onverwijld voorzieningen eiste en het nuttige effect van do onderha vige fiscale maatregelen, welke zich aan vankelijk als van zeer tijdelijke aard lieten aanzien, groter moest worden geacht naar mate zij eerder concreet werden verleend. Het nadere beraad met betrekking tot een wettelijke regeling van de faciliteiten, dat de staatssecretaris van Financiën blij kens zijn verklaring in de Tweede Kamer in het uitzicht heelt gesteld, beeft hem tot-'- de conclusie geleid, dat hv.-t legaliseren van de fiscale tegemoetkomingen bij de wet aa»- heveling verdient.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1953 | | pagina 1