m Eerste dag werd een glorieus succes Vacantiefeesten Het grote feest tegoii September middenstands cursus BEDDEN van KLASSE UO£S%èkAüs at cj AAR. ANNEER. DE KERMIS Jeugd-Bloemenvreugd geopend Uit het Kethelse Complex panden aan de Ylaardingerdijk Cultureel Contact Centrum Korte Kroniek S.V.V. junioren-tournooi L. de Bruin van S.C.S. jeugdkampioen schaken gMJPAö 21' KÜGUSTUS 1953' ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD EERSTE BLAD - PAGINA S Hoofd agentschapBroersvest 3, tel. 6808X DE SCHIEDAMSE VACANTIEFEESTEN Gisteravond dan zijn de Schiedamse Vacantief eesten 1953 officieel begonnen? en laten wij er dadelijk aan toevoegen, dat die eerste dag een glorieus succes i$ g&worden. In alle opzichten! Officieus begonnen de feesten eigenlijk op 1 Augustustoen in het Julianapark Bloemenweelde in Sprookjeslicht en in het museum de ten toonstelling Negerkunst werden geopenddie intussen resp. meer dan 53,000 en 2000 bezoekers trokken. Een voorproefje van de officiële ope ning, gisteravondbestond uit de draaiorgels en de muzikanten, die van gistermorgen af door de stad trokken om overal te musiceren. Hier en daarvooral in het centrum van de stad en rond de Gerrit Verboonstraat, verrezen kraampjesspeciaal ingericht voor een hartig hapje; van de gemeentegebouwen, zomede van enkele kerktorens, o.m. van de St. Jarts- toren, werden de vlaggen uitgestoken; vele particulieren en bedrijven yolgden dit voorbeeld, 's Middags om 2 uur begon op de Broersvest de kermis te draaien en om 7 uur gisteravond vierd de bloemententoon stelling: Jeugd-Bloemenvreugd, geopend, die in de Beurs wordt gehou den. Het was allemaal al even feestelijk. Maar het grote feest begon pas om 8 uur, toen, in het Plantage Openluchttheater dit is het met die tribune met recht de burgemeester de Vacantief eest en 1953 ge opend verklaard had. Toen brachten de Marinierskapel, een groot ge mengd koorsamengesteld uit zangeressen en zangers van vele Schie- 'damse koren, en solisten, de plm. 2500 toehoorders tot groot enthousiasme poor wat daar werd geboden. En het weer hield zich best, beter dan ver dacht kon worden na de voorspellingen van De Bilt. Nog klonken fikse hamerslagen, toen de telen het Plantage Openluchttheater bin nenstroomden om getuige te zijn van de opening der feesten en het eerste avond programma van de Plantage Parade. De grote trjbune, die Woensdagavond opgcle- ïtrd had moeten worden cn een dikke 400Q ïitplaalsen biedt, was niet op tüd gereed kebomen en Donderdag moesten timmerlie den van de aannemersfirma Vlugman uit )Kethel en Leenders uit Schiedam de hel pende hand komen bieden. Fel werd er aan gepakt en zeifs enige opzichters van de Gemeente Bouw- en Woningdienst hielpen en handje mee cn zaagden en spijkerden jmt de timmerlieden om het hardst om de tribune toch maar op tüd gereed te hebben. Het lukte. Want even voordat trompetters nn de Harmonie de openïngsfanfarc blie- ren, precies 8 uur, klonken de laatste ha merslagen. De tribune was gereed. Holde aan hen, die daaraan zo hard hebbeu ge werkt De voorzitter van de Schïedamse Ge meenschap, de heer M. Holl, heeft -de auto riteiten, onder wie de burgemeester, de wethouders mr P. van Bochove en mr M. J. M. van Kinderen, leden, van de Gemeente- fsad, de gemeente-secretaris, de voorzitter van de Centrale Werkgemeenschap Va- canhe, de heer Pront, en vele anderen, het welkom toegeroepen, waarna de burgemees ter, mr J. W. Peck, herinnerde aan de grandioze successen van vorige Vacantie- ieesien, ten gevolge waarvan de Schïedamse burgerij reeds maanden heeft uitgezien naar deze dag, waarop de Vacantiefeesten 1953 beginnen. Wederom is een Imponerend programma samengesteld. De Schiedamse Gemeenschap krijgt een steeds bredere, maar ook -en steeds hechtere basis en frede kringen worden opgewekt, deel te flemen aan de feestvreugde. Spr. noemde de vacantiefeesten een triomf voor de ge- meenschapsgedachte en hij vond het een voorrecht, deze feesten te mogen openen. De burgemeester bood gelukwensen aan de Schïedamse Gemeenschap aan, die nu vijf laar bestaat en de dank en de hulde ver- nent van Overheid en burgerij. Tal van moeilijkheden moesten worden overwon- Mn; teleurstellingen zijn er vele geweest, naar bet bestuur 20tte door, gedreven door Realisme. Dank zij dit doorzettingsvermo gen is er heel veel tot stand gebracht. Grote verdiensten heeft de Schiedamse Gemeen schap zich in die vijf achter ons liggende jaren verworven en het is gelukkig te noe men, dat steeds bredere kringen der Schie- immse burgerij het werk gaat waarderen en Heimen. Niet alleen heeft de S.G. ge meenschapszin gekweekt, de burgerzin ver- mept, net culturele leven geactiveerd en psieund, zij weet Schiedam ook te plaat- ren m het brandpunt van de belangstelling van velen bulten Schiedam. Zij maakt pro paganda voor onze stad en dat is zeker even belangrijk. De Vacantiefeesten noemde mr Peek één der hoogtepunten van het S.G.-werk. Van tal van andere activiteiten echter bemerkt men naar buiten vaak niets. De burgemeester wekte de ganse burgerij van Schiedam op, enthousiast aan de feesten deel te nemen, opdat -de burgers door de Vacantiefeesten krachten zullen verzamelen voor een nieuw jaar van noeste arbeid. Muziek en zang Onze collega Willem O. Duys verscheen op het podium en achter de microfoon. Hij kondigde op zijn rustige en prettige wijze het eerste nummer van het eerste pro gramma van de Plantage Parade aan, nadat de Marinierskapel eerst ons Volkslied had gespeeld. Dat eerste nummer was Hymne en Triumphmars uit Aida van Verdi cn het werd uitgevoerd door de Marinierskapel en een groot gemengd koor, beslaande uit zan geressen en zangers van Schiedamse koren. Hier werd weer eens het bewijs geleverd, wat gemeenschapszin vermag. Dadelijk kwam het publiek in de ban van wat er ten gehore werd gebracht en het bleef dit gedurende de gehele avond. Vóór de pauze werd opera-muzlek uitgevoerd; het tweede gedeelte bestond uit operette klanken. Medewerking verleenden de solis ten Anneke v. d. Graaf en John van Keste- ren, Eén nummer kon niet worden uitge voerd, De muziek was nie' tijdig gearri veerd. De Marinierskapel .peelde daarom maar een fikse mars, wat '.eer in de smaak van het publiek viel. 'Jat publiek was enthousiast over wat werd geboden. Het was ook voortreffelijk. Daverend handge klap klonk na elk nummer en de beide so listen moesten zelfs fragmenten uit Rose Marie herhalen. Na het laatste nummer, fragmenten uit Die Blume von Hawaii, dwong een. wild applaus ook tot herhaling en toen het gejuich niet ophield, speelde de kapel nog maar als extra toegift een mars. Toen ging de duizendkoppige menigte vol daan heen. De Vara heeft het concert op de band vastgelegd en zal dit uitzenden op Zondag 27 September a.s. De tribune, al is die dan op het allerlaat ste moment gereed gekomen, heeft op deze eerste avond volledig aan het doel beant woord. Wij hebben tijdens het concert op verschillende plaatsen geluisterd en wij zijn tot de conclusie gekomen, dat de muziek op de hoge tribune het mooist klinkt. Met velen uit het publiek hebben wij een praatje gemaakt en ieder was enthousiast over het openluchttheater in deze vorm. Van alle plaatsen af beeft men een uitstekend uit zicht op het podium; overal komt het ge luid, mede dank zij de voortreffelijke nieuwe geluidsinstallatie van de firma Ale- man, mooi door en de verlichting in de pauze en na afloop voldoet al even goed. Aanvang nieuwe clubs SECRETARESSE Corresp.-stenotyplsHe) Talen-stenotypist{e) Aanvang l September I Sept. Typen blind en rhythm. Steno en vr.' talen Baekh. hegmners gevord tfióerl. c»rr. beg. corr. gev. Stans beginners corresp. beginners corresp 3 Sept. 1 Sept. 3 Sept. 2 Sept. 1 Sept. 7 Sept. 3 Sept. 2 Sept 2 Sept. 1 Sept. 1 Sept. Units Enrels beginners 1 en 2 Sept. corresp. 3 en 4 Sept 2 September Inschrijving daget. instituut st» vooe 8ETEH ONDERWIJS singel^ xel, SCHIEDAM AU PING 2-pers. ƒ160.— EPEDA /ISO.— PULLMAN ƒ160.- RE GIN A-Latex ƒ205.— U vindt ze in alle maten en kleuren bij de specialist: De Directie van het DflEVWSBIJlD behoudt zich het recht voor advertenties zonder opgaaf van redenen te weigeren. bij advertenties onder nummer worden aan de adverteer der niet doorgegeven: drukwerken, circulaires en derge lijke stukken afkomstig van tussenpersonen, hetzelfde geldt voor andere stukken, welke niet bona fide op de inhoud van de advertentie reflecteren. Stukken, die btj het blad blijven berusten, worden na één maand na contróle van de Inhoud vernietigd, Voor fouten ln telefonisch opgegeven advertenties IS het blad niet aansprakelijk. Verzoek ora herplaatsing zonder betaling of restitutie ken derhalve niet worden ingewUlIgd. Programma voor Vrijdag 21 Augustus j STEDELIJK MUSEUM. 2—5 en 7—10 uur. Tentoonstelling Negerkunst. JULIANAPARK. 730—12 uur: Bloe- menweelde in Sprookjeslicht: Ten- toonstelling van beeldhouiuwerfcen. Muziek op de Rotonde. KOOPMANSBEURS. 10—5 en 7—11 l uur: Bloemententoonstelling Jeugd- Bloemenvreugd. S. G, PLANTAGE PODIUM. 8 uur: j Plantage Parade. Het Nederlands Volkstoneel speelt: Het huis van de Salt!mba7i?c.s. Programma voor Zaterdag 22 Augustus STEDELIJK MUSEUM, JULIANA PARK, KOOPMANSBEURS, zie bo- ven. I IRENE. 3, 11, 2 en 4 uur: Jeugd voor stelling, Marionettentheater. PASSAGE THEATER. 9.30 uur: CAB- pupillen en. ouden pon dageii. Film- voorstelling. GROTE KERK. 2—4 uur: Tarenbe- klimmen. DIRK VAN WASSENAARSTRAAT. 230 uur: Start Fietspussletocht. BURG. HONNERLAGE GRETELAAN. 5.30 uur: Zeepkistenrace. FEESTTERREIN VOLKSPARK (Mar- timiveld) 4 uur: Motorpolowedstnjd. i S.G. PLANTAGE PODIUM. 8 uur: Plantage Parade, Variété. Feeststemming TENTOONSTELLINGEN. Stedelijk Museum. Van heden at dage lijks (ook op Zondag) van 2—5 en van 7—10 u.: Tentoonstelling Negerkunst. Koopmansbeurs. Van heden af dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot H uur. Jeugübloemen- vreugd, bloemententoonstelling, georganiseerd door School Werk tuinen. JULIANAPARK. Bloemenweelde tn Sprookjeslicht. Van heden af dagelijks na het intreden der duisternis is het park fraai verlicht. Expositie van beeld houwwerken. Elke avond, zomede Zondag middag: muziek op de Rotonde. BIOSCOPEN Monopole Theater: Heden 7 en 9 uur; Zater dag en Zondag 3, 5, 7 en 9 uur; Maandag 2, 7 en 9 uur A en C gaan naar Mars (alle leeftij den); Dinsdag tot en met Donderdag 2, 7 en 9 uur De Slavin veo Haroea (18 jaar). Passage Theater; Heden 8 uur; Zaterdag en zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur De mijnen, van Koning Salomo (alle leeftijden). VRIJDAG 21 AUGUSTUS Corner House, 8 uur. Muziekgezelschap K.J. Contactavond. ZATERDAG 22 AUGUSTUS Aula Stedelijk Museum. 7 uur Enso, Ont vangst Wandsworth zwemploeg. S.V.V.-veld, 4 uur, Honkbal-promotlewed- sttijd S.V.V.—Kennemerland. ZONDAG 23 AUGUSTUS S.V.V.-veld, 10.30 uur. S.V.V.-Junlartouïnooi, met deelname van Willem 2, Sneek en A.G.O.V.V, S. G. Podium plantage, a uur. Oefening baart kunst. Promenadetoneert. Terrein parallelweg. 12 uur. Motorclub Schiedam Behendigheids- en slow-on-racei». Voetbalveld Kethel, Schietbaanstraat. 12 uur. V.V.K. Voetbaltournool. Wat ieder moet weten ZIEKENHUIZEN Gemeente Ziekenhuis, Nassaulaan, tel. 63126; R.K. Ziekenhuis, Dr Noletstlchting. Dr Nolet- straat, telefoon 694u BIJ ONGELUKKEN Voor aangifte van ongelukken belle men de G.G. en G.D., telefoon 69290. NACHTDIENST APOTHEKEN Voor de avond- en nachtdienst geopend Apotheek firma Van Westendorp, Singel 81. IVAT ZULLEN WE ETEN Zaterdag 22 Augustus Stamppot van rauwe andijvie Gebakken grutjes met citroensaus Dat het feest is in Schiedam, viel gister avond op straat duidelijk waar te nemen. Vooral in het centrum was het een drukte van belang. De muziekkorpsen, die tussen 7 en 8 uur door de stad trokken, verhoogden de feestelijke stemming en later op de avond, toen de verlichtingen van Koemarkt plantsoen, HAV-bank, de flambouwen op de vier heftorens van de Oranjebrug, de schijnwerpers op de St Liduinakerk-toren gericht, en de verlichting van het plant soen voor het Gemeente Ziekenhuis waren ontstoken, werd het nog feestelijker. De kermis was overbevolkt en velen, die wat rustig wilden genieten, togen naar Bloe menweelde in Sprookjeslicht in het Juliana park, al was het daar lang niet zo druk als wij sedert 1 Augustus wei gewend zijn. Maar misschien dat het mlniatuurtreintjf, dat df- zer dagen rondritten zal gaan maken van de Broersvest in de richting van het Julia napark, het publiek meer zal lokken, ook daar weer heen te trekken. Vanavond De Plantage Parade biedt vanavond een toneelstuk, een blijspel in drie bedrijven, een kijkspel tevens, getiteld: Het huis van de Saltirobanks. Dat zal wet weer wat bij zonders worden., als het weer. net als gis teravond, meewerkt. Een grote trekpleister, vooral voor Rot terdammers, die wel vaak naar een Luna park kunnen, maar nimmer van een attrac- tiecentrum „op de steentjes" kunnen ge nieten, is de kermis. Gistermiddag was het daar al 'n groot gedrang, in boofdzRak van. de jeugd en gisteravond was het er razend druk. Trams puilden uit: extra trams wer den ingelegd; het aantal treinpassagiers naar Schiedam -was beduidend groter dan anders en velen kwamen op de fiets. Nabij het Attractieeentrum heeft de heer C. L. Wasman op verzoek een fletsstalling inge richt, omdat de ervaring vorig jaar heeft geleerd, dat de fietsers met hun vehikels geen raad weten, wanneer zij de kermis op willen. Het aantal attracties is kleiner dan vorig jaar, toen er tegen de 60 vermakelijkheden, waaronder een twintig kansspelen, stonden opgesteld. Ditmaal zijn er 41 attracties, waaronder zes kansspelen. Daardoor is er voor het publiek wat meer ruimte en dat is wel zo aangenaam, Bovendien zijn de In aanwezigheid van vele genodigden, onder wie de burgemeester, mr J. W. Peek, het bestuur van dc Schiedamse Gemeenschap, vertegenwoordigers van or ganisaties op het gebied van school we r kt uinen, de gemeente-secretaris, leden van het S.G.-Vacantiecomïté, afgevaardigden van de aquariumvereniging Na tuurgenot in huis, van volkstuinhoudersverenigingen, van onderwijzend personeel van openbare eh bijzondere scholen, waarvan leerlingen een schoohverktuin heb ben, enz., heeft gisteravond om 7 uur wethouder mr P. Bochove, wiens vader een van de oprichters was, de tentoonstelling: Jeugd Bloemenvreugd, geopend, die in de Beurs wordt gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Schiedamse vereniging Schoolwerktuinen, Tevoren had de heer J. Dinkelaar, voorzitter van de jubilerende vereniging, een uitgebreid welkomstwoord gespro ken. Na de opening heeft hij de heren A. Hukshorn en Th. Krehbers, die 25 jaar leiders op de tuin zijn, gehuldigd en geschenken aangeboden. attracties met zorg gekozen, zodat er voor elk wat wils is. Men zal er zich best kunnen amuseren. Het „front" van de kermis ge zien van de Koemarktzqde af, is ditmaal min der fraao en attractief -dan varlg jaar, omdat dtt wordt gevormd door een poffertjeskraam Kermis-technssch bleek dit echter de beste oplossing. Toen wij gistermiddag onder leiding van mr Janvier, die dit onderdeel van de Vacantiefeesten verzorgt, een rond wandeling maakten, bleek, dat inderdaad de opstelling gunstig is en dat er heel wat ruimte is voor het pubhek om zich over het kermisterrein te bewegen. Brandweer en EHBO zijn aanwezig om zo nodig te kun nen ingrijpen en vanzelfsprekend is er vol doende politietoezicht. Benoemingen en ontslagen Op de voordracht van B. en W. aan de Raad voor de benoeming van een onder wijzer san de Comeniusschool B zijn ge plaatst: I. Th. J. Utens, Helden; Th. van Minde, Kloetinge en J. Enlrop, Gouderak. B. en W. stellen de Raad voor eervol ont slag te verlenen aan dr W. Walther Boer als leraar in oude talen m verband met diens benoeming tot rector van. het gym nasium te Leeuwarden. SPortnotities HBSS. Zaterdag om half 5 zal op het terrein Havendijk HBSS een oefenwedstrijd spelen tegen Dindua. Voctbaltourcooi. Zondag van 12 tot 7 uur zal op het voetbalveld aan de Schiet baanstraat een vaetbaltonrnooi worden ge houden door de voetbalvereniging -V.V.K. De heer J. Dinkelaar verwelkomde alle gasten en bracht dank aan allen, die ertoe hadden meegewerkt, deze tentoonstelling in te richten, in het bijzonder noemde spr. het Gemeentebestuur, de heer J. J. Schipper, chef van de Gemeente Plantsoendienst, de* aquarium!lefhebbers en de bloemisten. Wij willen met deze tentoonstelling het zilveren feest van onze vereniging herden ken, zei de heer Dinkelaar en hij voegde er aan toe, dat het tegenwoordige bestuur met de tentoonstelling tevens de oprichters wil eren, van wie de 84-jarige oud-voorzitter, de heer M. Germeraad, aanwezig is. Dc oprichters hadden een vooruitziende blik, zei spr., want die zagen 25 jaar gele den, dat de stadskinderen in. Schiedam hoe langer hoe minder van de natuur zouden gaan zien, door de uitbreiding van de stad. Zij wilden de kinderen tot de natuur bren gen, liefde aankweken voor alles wat er leeft en de zelfwerkzaamheid bevorderen. Vele moeilijke jaren heeft de vereniging ge kend. Maar nu kan worden gesproken van een gezonde organisatie. "Wethouder mr P. vao Bochove zei, graag deze tentoonstelling te willen openen. Le vendig herinnerde spr., hoe zijn vader 25 jaar geleden de besprekingen begon om de vereniging op te richten. Zelfwerkzaamheid en aankweken van liefde voor de natuur golden bij hem als hoogste wijsheid. Vooral het begin was erg moeilijk. Want 25 jaar geleden leefde men in een tijd. waarin men bang was, iets op touw te zetten of te steu nen, wat geld kostte. Dank zij de voortva rendheid en het doorzettingsvermogen van de oprichters is de vereniging tot stand ge komen en na moeilijke jaren gegroeid tot een hechte organisatie, die thans een per manente tuin heeft, al moet daarvan weer een stukje worden afgenomen. Maar een compensatie zal worden gevonden. Duizenden kinderen hebben op de School werktuinen gewerkt; er hun bloemen en groente gekweekt en geoogst en het Ge meentebestuur is dankbaar, dat dit werk is aangevat en wordt voortgezet Aanvankelijk lag het in de bedoeling het zilveren jubileum te vieren met een recep tie en een feest. De Watersnoodramp stak een spaak in het wiel. Maar er werd Iets goeds uit geboren. Deze tentoonstelling im mers is veel meer in overeenstemming met wat de vereniging beoogt. De wethouder besloot met als zijn mening te kennen te geven, dat ieder deze tentoon stelling móet komen zien. Hierna werd een rondgang gemaakt Aanzien wordt verbeterd Het is de Raad, mede blijkens een opmer king, gemaakt bij de behandeling van de Gemeente-begroting 1953, bekend, dat het uiterlijk aanzien van het complex van 126 woningen in de Klein-Babberspolder over het algemeen zeer onooglijk is, wat met het verstrijken der jaren steeds verergert. De keim, waarmede de gevels van de wo ningen in 1949 zijn bestreken, is op verschil lende plaatsen dermate verweerd, dat het geheel een zeer vlekkerig aanzien ver toont. De situatie, zoals die nu is, kan niet bestendigd blijven. Immers met alleen is het aanzien van de woningen zelf volkomen bedorven, maar bovendien vormt de aan blik van de woninigen een lelijk geheel bij de entrée aan deze zijde van de stad. Ge bleken is, dat in de muren stenen van zachte kwaliteit zijn verwerkt en dat de muren zijn afgestreken met een witte saus, welke niet voldoende watervast is. Het zal bijna niet doenlijk zijn de verflaag van de gevels te verwijderen. Bij het maken van een proefvlak toch is gebleken, dat steen en voegen zodanig worden beschadigd, dat de kans zeer groot is, dat de gevels niet meer waterdicht zullen blijven. Aan B. en W. is geadviseerd in een proefvlak eerst de zachte stenen te verwijderen en te vervan gen door goede bakstenen en de gevels daarna te behandelen met verfstof, welke goed bindt cn een lange levensduur heeft. Na rijp beraad menen B. en W, dit advies te moeten volgen. Waar de kosten met te ramen zijn, ligt he» in onze bedoeling bij wijze van proef van. de gevels van het meest Zuidelijk gelegen pand (bevattende 3 wo ningen) aan de Slachthutslaan de zachte stenen uit te hakken en te vervangen en daarna te doen behandelen met verf, die een sterk bindmiddel heeft. Aan de hand van het verkregen resultaat kan dan worden nagegaan of op de ingeslagen weg moet worden voortgegaan en hoeveel de kosten van het gehele werk zullen be dragen. Het Gildehuisje aan de Lange Kerkstraat 34 te Schiedam, reeds enige tüd buiten ge bruik, heeft een nieuwe bestemming ge kregen. Mevrouw Elly van Dijk heeft er een cultureel contactcentrum gesticht, met het doel, het publiek meer m contact te brén gen met kunst in het algemeen en met mo derne kunst m het bijzonder. Mevrouw Van D*jk wil dit o.m. bereiken met het organi seren van tentoonstellingen, lezingen, voor drachten en dansavonden. Schilders en beeldhouwers zuilen m Je gelegenheid wor den gesteld er te exposeren. C.C C., zoals Cultureel Contact Centrum wordt aange- duidl, is gestart met een tentoonstelling van schilderijen uit de verzameling van de heer Hans van Dijk. Het zijn in hoofdzaak mo derne schilderijen. De tentoonstelling is aangevuld met fraai aardewerk. Brandje. GïStermiddag heeft een brandje gewoed in het pand Westvest 32, waarin is gevestigd de firma Ilho. In een afgesloten ruimte brak een koperen leiding, die twee cylinders chloormethyl met elkaar verbond. In de nabijheid brandde een gasbrander. Hei ontsnappende gas vatte vlam. Personeel van de Itho heeft mei schulmblussers ge tracht het vuur te doven, welke taak weldra door de brandweer werd overgenomen. Eén slang op de waterleiding was voldoende. Enige flessen roet aceihyleeagas. die reeds warm waren geworden, werden tijdig ver wijderd. Brandschade ontstond aan het dak en enig matertaai. De schade, die niet groot 1 is, wordt door verzekering gedekt. Door draaiorgel overreden. In de Gordon- straat is £.stermiddag tegen 5 uur de 4-jarlge Nelly P. uil de Mariastraat tegen een draai orgel gelopen. Het meisje kreeg een wiel over de beentjes. Met verwondmgen aan de enkels is het kind naar huis gebracht. Van wie is die bond? Een. hond, een soort herder van ongeveer 8 maanden oud, liep gisteren geruime tijd achter een melkbe zorger. Dat ging do men op den duur ver velen, omdat de hond voortdurend met hem wilde spelen. Een agent van politie heeft hem toen van het dier verlost. De hond is overgebracht naar de Gemeente-Reiniging, waar de eigenaar hem kan komen afhalen. Een bruidskoets op bol. Gistermiddag is een bniidskoets op hol geslagen toen voor het stadhuis de disselbomen losraakten en tegen de benen van de paarden sloegen. De dieren renden in de richting van de Boter- straat Daar slaagde de koetsier, die op de bok was blijven zitten, er in de dieren te tomen. Een andere koetsier, die te hulp schoot, kon de dieren tot staan brengen. Het was een tamelijk gevaarlijk karwei en een kranig stukje werk, dat de 73-jarige B. A. Schol te leverde. De inzittenden zijn met de schrik vrijgekomen. De paarden hadden verwondingen aan de achterbenen. Uit het Sc/t£eiiamse Sportleven Zondag a.s. organiseert de juniorafdeling van SVV een groot junior voetbaltournool, waaraan zullen deelnemen junforelftallen van Willem II, AGOVV, Sneek en SVV. De junioren van Sneek komen reeds Zaterdagavond in Schiedam en zullen worden ondergebracht bij S W-junior en. Het tournooi begint Zondagmorgen om half elf uur en zal volop gelegenheid bie den te zien, op welk peil het spel van de SW-junioren staat ten opzichte van ju nioren uit het Zuiden, Oosten en Noorden. Naar verluidt, zijn vooral de JuniorelftaHen van Willem II bijzonder aterk. Elke ver eniging-komt met een A, een B en een C juniorelftal. Die elftallen worden zo sterk mogelijk samengesteld. Na beëindiging van het tournooi worden de prijzen uitgereikt in de cantine van SVV. MOTORCLUB SCHIEDAM Zondag a.s., om twaalf uur, organiseert de motorclub Schiedam, op de terreinen achter de Parellelweg, behendigheidswed strijden en slow-on-races, waaraan motor rijders en bromfietsbestuurders kunnen deelnemen. De wedstrijden worden zodanig voorbereid, dat door deelname geen schade kan ontstaan aan de motoren. De inschrij ving kan geschieden bij de heren C. Was senaar, Boerhavela8n 5c, tel. 68265; P. v. d. Berg, Galjootstraat 22, Rotterdam, teL 32313; W. Z. Bregt Jr, Spangesekade 86, Rotterdam, tel, S1797 en C. de Vries, Vellevestsingel 23, zomede Zondag in Thalia, Boerhaveplein, van 's morgens 10 uur af. Aan het jeugdkampioenschap van Schie dam, waarvoor, gezien de grote belang stelling, in 2 groepen gespeeld moest wor den, werd ook door niet-leden van schaak verenigingen deelgenomen. L. de Bruin van SCS en J. Schilperoort van ESS eindigden als cerate van iedere groep en hebben met de kampioen van het vorig jaar, die van de voorronde was vrij gesteld een -dubbele ronde gespeeld, waar uit L. de Bruin als overwinnaar te voor schijn is getreden en hiermede het kam pioenschap van Schiedam seizoen 1952—'53 heeft veroverd. Wat de Burgerlijke Stand meldt Geboren: Hendrik W,, z. v. H. W. Duchen- ne en G. Janse; Cornelia J., d. v. D. K. Bontenbal en J. P. Xostense; Johanna M., d. v. H. J. W. Carpeleijn en B. van Dijk; Sabine P.M., d. v. J. A. Klumpes en A. S. Fhkkema. Ondertrouwd: A. J. van Alphen 24 en A. Jordaan 21 j.; J. p.Broere 24 en W. v. d. Horst 2Q j.; C. A. van Deursen 28 en E. E. v. d. Toom 21 j.; J. B. van Enter 34 en M. A. van Daalen 29 A. Herkelman 24 en W. van Rijswijk 19 j.; E. Hooft 2fl en M. C. W, Jaspers 21 j.; J. N. Kalkman 27 en N, van Gent 22 j.; J. Kegel 25 en A. Noordam j.; A. M. T. v. d. Laarschot 24 en S. Dek ker 22 j.; J. Leerentveld 24 en M. J. Ilmer 22 j.; E. B. W. v. d. Moezel 41 en G. Verhoev 29 j.; A. van Mourxk 39 cn K. M. Verhejj 21 j.; J. C. Noevers 20 en M. de Jong 18 j.; A. Plaisier 27 en A. van Zanten 22 j.; H. Polak 24 en G. Zwaan 23 j.; H. Poot 27 en A. Westerveld 25 j.*, P. Roes 17 en H. J. Groenewolt 16 j,; M. P. van Rijnsbergen 27 cn J. P. C. v. d. Heiden 24 jP. Schneider 26 en Th. J. Koorengevel 20 j.; P. van Veen 23 en C. E. v. Zwieten. 23 3.; G. Ver meer 69 en "W. S. v. d. Linde 60 j.; G. H. Zoutendijk 23 en A. J. Rebers 23 j. Gehuwd: J. A. J. v. d. Ven 25 en E. C. J. M. van Slobbe 25 j.; T. Schiperoord 33 en J. Kraan 31 j.; B. Warmerdam 24 en G. J. Bos- sink 20 j.; J. B. van Zuuren 28 en J. E. Robberegt 25 j,; A. W, M. van Rij 23 en I. M. Dróge 21 j.; H, Hesse 20 en G. Droge 18 j.; L. Rijntalder 32 en C. J. Hersbach 34 j.; L. Oosterman 26 en E. J. A. v. d. Polder 20 j.; H, J. M. Rein hard 21 en M, C. Th. Heeze 16 A. M. J. van Dijk 26 en P. Gosselaar 25 j.; F. Th. Decrauw 22 en L. Overgoor 19 j.; W. Versteeg 41 en D. Oudenaarden 41 j,; C. J. Burgering 28 en C. M. v. d. Knaap 23 j.; M. J. Weerden burg 32 en C. Zwarts 29 j.; P. v. d. Windt 30 en A. L. "Weeda 21 j.; J. Schipper 29 en K. A. Meijer 31 j.; J. v. Dorssen 24 en J. van Eijk 20 j.; W. Vogt 33 en J. Braad 27 j.J A- Bijloo 25 en W. C. de Pater 26 j. DE NIEUWE RAAD Woensdagavond kwamen de fracties van de nieuwbenoemde gemeenteraad van Maassluis bijeen in het Raadhuis, dat daartoe welwillend wa«; afgestaan door burgemeester en wethouders. Verwacht kan worden, dat in de toekomst meer der gelijke vergaderingen belegd zullen wor den, aangezien is gebleken, dat bij deze wijze van samenspreking, waarbij vol komen openhartigheid mogelijk is, meer onderling begrip voor de onderscheiden standpunten van de leden van de raad bereikt kan worden, terwijl er voorts een. nuttig effect van kan worden verwacht. De besprekingen, die van alle zijden uiteist zakelijk en onbevooroordeeld werden ge voerd, liepen allereerst over de verdelsng van de wethouderszetels. Het is te voor zien, dat bij de op de raadsvergadering van 1 September a.s. aan de orde komende wethoudersverkiezing, de eerste zetel zal toevallen aan de Partij van de Arbeid, aangezien alle fracties althans princi pieel daar mee instemden. Ten op zichte van de andere zetels bestond geen volkomen overeenstemming, De vraag, of de persoonlijke politieke kouze van een burgemeester in aanmerking genomen moet worden bij de verdeling van de wet houderszetels, werd door één fractie ontkennend beantwoord. Wel was men het er over eens, dat, wanneer men deze vraag bevestigend beantwoordt, bij openvallen van het burgemeestersambt eq benoeming van een nieuwe functionaris van een. andere politieke partij dan de vorige, daaruit dan de consequentie getrokken moet worden, dat men de verdeling van de wethouderszetels tussentijds opnieuw in beschouwing neemt. Verwacht mag worden, dat de tweede wethouderszetel aan de C.H.TJ. ten deel zal vallen. Verder kwam ter sprake de mogelijkheid van de instelling van enige belangrijke nieuwe commissies, waarbij het de bedoe ling is, deskundige leden uit de burgerij, naast een gelijk aantal raadsleden te be noemen. Bij een en ander ligt het oogmerk voor, zowel de raadsleden, als de burgerij in sterkere mate in te schakelen bij de uitvoerende taak xran het gemeentebestuur, waardoor enerzijds beter bekend wordt, wat er gaande is en anderzijds zowel raadsleden als burgers met mede-verant- woordeiijkheid belast worden. In principe bleek men algemeen hiermede in te stem men en op een volgende soortgelijke ver gadering zullen meer uitgewerkte voor stellen ter tafel gebracht worden. Met het voorstel, in de toekomst fractie vergaderingen zo mogelijk in het raadhuis of op de gemeentesecretarie te beleggen, aangezien daarmede het ge meentebelang gediend wordt, werd alge meen ingestemd. Tenslotte werd nog de aanleg van een waterkering en nieuwe havenwerken aan de orde gesteld. Hierbij bleek, dat er een sterk verlangen bestaat, in de toekomst regelmatig meer bekendheid te geven aan het staduim, waarin deze plannen ver keren, aan de daarbij bereikte vorderingen of aan de moeilijkheden, waardoor deze stagneren. PREDIKBEURTEN OP A.S. ZONDAG Ned. Herv. Kerk 10 uur ds H. F. Meyer; 5 uur ds P. H. Quartel. Jengdkerk (Kleine Kerk) 10 uur de heer J. v. Dalem; Kinderkerk (Ons Huis) 10 uur mevr. H. M. MeyerVisser, Rehobothkerk 9 en 10.30 uur ds J. Firet, te Bergambacht; 3 en 4.30 uur ds H. Vol lenhoven, te Leerdam. Zuiderkerk 9.30 uur ds H. Vollenhovenj 4.30 uur ds J. Firet- Geref. Kerk (art. 31 k.o.) 8.30 en 2.38 uur ds C. Vonk, te Schiedam. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 uur da E, Venema, Ned. ProL Bond 10.15 uur ds P. JT. v. d. Van ge, te Oosterwolde. Leger des ïleiis 10 uur Heiligingedienst; n.m. 6.45 uur Openlucht-samenkomst op de Markt en 7.30 uur Verlossingssamenkomst o.I.v. Kapt.e A. Meyberg en Luit.e>M. E. de Wit. EVANGELISATIE Zaterdagavond 8 uur straatprediklng op de Markt. Spreker ds H. Vollenhoven, Geref. predikant te Leerdam roet de on derwerpen: „Is er nog wel een God nodig?" en „Is de Godsdienst niet uit de tijd?" GESLAAGD De heer W. Smit slaagde te Utrecht voor het examen vakbekwaamheid detailhandel kachelsmidsbedrijf en "het examen vakbe kwaamheid detailhandel verwarmings artikelen en kookapparaten voor vaste, vloeibare en gasvormige brandstoffen en electriciteit. EXCELSIORNIEUWS Zaterdagavond zes uur speelt Excelsior te Naaldwijk tegen het Zondagaelftal van de vereniging met dezelfde naam. Aan deze wedstrijden gaan ontmoetingen voor af tussen Naaldwijk (Zaterdag) tegen Ex celsior 2 en Naaldwijk (Zaterdag) 2—Excel sior 3. De competitie vangt Zateidag, 5 Sept. a.0. aan. Het eerste K.N.V.B.-programma op deze dag is: Excelsior—Rijneburgse Boys en Quick Boys 2Excelsior 2 te Katwijk. DIENST ARTSEN Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandag morgen 8 uur wordt de artsendienst waar genomen door dr E. W. Melehior, Veeratr. 15, ielefeoon 308.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1953 | | pagina 1