lillte Prijsuitreiking in Kethel Competitie Straatvoetbal geëindigd Grote belangstelling bij prijsuitreiking Drie millioen voor Gemeente Schiedam Gem. Ziekenhuis krijgt laboratoriumleider Onderhoud en herstel van Handelsentrepot Wel of geen subsidie aan Centrum in Brielle? Nieuwe Jaehtwerf bij de Schie LAURA-rit bij gunstig weer Inbraak in voetbalkeet Laatste dag Jeugd-Jolijt AT c-) AAR. ANHEER Agenda Schiedam Agenda Vlaardingen Wedstrijden voor het terreinfonds Verloren en gevonden "rf43 Autobus-ramp berecht ROTTERDAM Belgische leraren bezoeken de Maasstad Een goed geslaagd Oranjefeest W. HOEKSTRA DONDERDAG 22 JULI 1954 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Hoofdageatschap: Broersvest 3, tel, 68091 Onder prachtig zomerweer werd de laatste wedstrQd van de strjurivoetbalcompetïtie gespeeld: irecomb. straatelftal tegen PPgC. Bet was een aardige wedstrijd, die gebla zen werd door de heer Van Veen, bijge staan door twee grensrechters. De voetbal- commissie had uit alle elftallen een of twee spelers opgesteld, zodat het gecomb. elftal eerst moest Inspelen- Het werd een aantrek kelijk partijtje voetbal, al was het niet so spannend als de wedstrijd Eldos—Paraliel- weg Abusievelijk stond vermeld, dat scheids rechter Jacobs heeft geleld, dit moest zijn de heer Van Houwelingem De rust ging in met een voorsprong voor het gecomb. elftal van 20. Na de rust wer den nog twee doelpunten gemaakt, zodat het gecomb. elftal -deze sportieve wedstrijd met 4o won en voor een jaar de wisselbeker een. plaats krijgt in het clubhuis St. Jons Doele in Schiedam. Nadat de scheidsrechter het einde had ge blazen, stroomde het publiek naar de kleed lokalen om bij de prijsuitreiking aanwezig te zijn. De heer Karei Scholten Sr. sprak namens de voetbal commissie en wees er op, dat men alle mogelijke medewerking heeft gehad. Allereerst van ,,De Bilt": dikwijls overdag regen en 's avonds een heerlijke winterse" zomer, zodat alle vastgestelde wedstrijden doorgang vonden. De heer Bronneman, secretaris van de Gemeente lijke Sportcommissie, de heer Schippers, de architect van de Gemeente, het bestuur van SVDPW, de scheidsrechters, hen allen werd dank gebracht voor de medewerking ondervonden in de afgelopen maanden voor de competitie. De heren Bras en De Jager werden in het bijzonder naar voren gehaald, omdat zij elke avond aanwezig waren om het geheel te leiden. „Het was een prach tige vrijetijdsbesteding," aldus Karei Schol- ten. „waaraan honderden jongens hebben deelgenomen. En het verheugende is, dat na vijf jaar ons werk een plaats heeft gekre gen Ons motto was ook dit jaar: Geen ruw spel dit ontsiert ons werk, en met vreug de kunnen wij vaststellen, dat dit motto in vervulling is gegaan", Hij bood de heer Bras een sigarettenaansteker aan en de heer De Jager een kop en schotel met een doos bonbons Beiden Kregen, van de jongens een ware ovatie voor 't vele -werk, dat z« heb ben. verricht. Met een toepasselijk woord werden daarna de prijzen uitgereikt. Lening op gunstige voorn-aarden Wederom ontving de gemeente Schiedam aanbiedingen voor het aangaan, van vaste leningen, thans tezamen groot f3.000.000 met een looptijd van w jaar erx tegen een rentevergoeding van. 3Vt op te nemen gedeeltelijk op 1 April 1955 en gedeeltelijk op 1 Juli 1955. De opbrengsten van deze leningen zullen kunnen strekken tot dek- king van kapitaalsuitgaven, welke in de eerste maanden van het komende jaar zul-' len moeten worden gedaan. De verlangde rente en de overige voorwaarden zijn In overeenstemming met de richtlijnen, welke door Gedeputeerde Staten bij de goedkeu ring van ieningsbesïultcn in acht worden genomen. B. en W. achten deze aanbiedingen aan nemelijk en stellen derhalve de raad voor ze te aanvaarden en daartoe de nodige be sluiten te nemen. De commissie van Administratie voor het Gemeente-Ziekenhuis acht het wenselijk, dat aan het Gemeente-Ziekenhuis een la boratoriumleider, die tevens als apotheker zal kunnen optreden, wordt verbonden. Hierdoor zal worden bereikt, dat het labo ratorium onder een verantwoordelijk lei der komt te staan, maar bOL'endieii, dat een meer efficient gebruik van geneesmiddelen zal worden gemaakt en er meer contröle zal zijn op de samenstelling en de kwali teit daarvan. Ter vervulling van de hier- bedoelde functie is ons door genoemde commissie de navolgende aanbeveling ge daan: De commissie beveelt voor deze functie de volgende personen aan: no. V. de heer F. Beek te Amsterdam; no. 2: mej, A. L. A. Havinga te 's-Gravenhage. B. en W. stellen de raad voor hieruit een keuze te doen en een benoeming te doen geschieden voor de duur van één jaar op proef en op een jaarwedde van minimaal f 994B en maximaal f 11.508. De Commissie voor het Algemeen Han dels Entrepot heeft bij het college van B. en W. een voorstel ingediend om over te gaan tot uitvoering van verschillende on derhoudswerken. aan de panden en hei woonhuis van het Algemeen Handels Entrepot. Het onderhoud van het entre pot blijkt in de loop der jaren, als gevolg van bepaalde omstandigheden, niet steeds In overeenstemming met de behoeften te zijn geweest en hieraan is het grotendeels toe te schrijven, dat thans de lijst van uit te voeren onderhoudswerken van meer dan gewone omvang is- Naar de mening van de commissie ver dient het aanbeveling om met alleen de achterstand in het onderhoud in te halen, maar ook om tegelijkertijd enige andere voorzieningen te treffen, die in verband met een goede exploitatie van de opslag ruimten noodzakelijk moeien worden ge acht. zoals het vernieuwen van houten cootbodeins en dakgoten alsmede het her stellen van balklagen en houten vloeren in verscheidene panden en dergelijke. De kosten worden geraamd op f38.000, welke in ten hoogste 10 jaar zullen moeten wor den afgeschreven. Het college van ö- en "W. stelt thans de raad voor het benodigde crediet te willen toestaan. De Stichting Christelijk Recreatie- en Conferentie Centrum te Brielle verzoekt bij brief van 12 Juni 1954 toekenning van een jaarlijks subsidie ten behoeve van haar kamp en conferentie-oord „De Meeuw Burgemeester en Wethouders zijn van me ning, dat er v00r de gemeente geen aanlei ding bestaat, naast haar deelneming m de Stichting ..Recreatieplan Brielse Maas over te gaan tot subsidiëring van bijzondere recreatie-instellingen binnen hetzelfde ge bied en stellen derhalve de raad voor om afwijzend op het verzoek te beschikken. De uitslagen! Parallelweg le pr. afdeling A; Eidos 2e pr. afd A; DCB le pr. afd. B; VOP le pr. afd. C 1; 2e pr. ODS; Steeds Vooruit le pr. afd. C2, de 2e pr. was voor Cideon. Een prijs voor de meest sportieve club gmg naar het Rnwalkmbuis, Ondanks, dat zij hagst alle wedstrijden verloren en dikwijls met grote cijfers, bleven zij op de meest sportieve wijze doorspelen en dit werd beloond. De a (raat voetbal com petitie heeft In Schie dam nu een plaats gekregen, zodat volgend jaar op de medewerking van de Rotterdam se Voetbalbond gerekend mag worden! De laatste wedstrijden werden geleld door een KNVB-scheidsrechter, "Wederom logt een plaatselijke onderne ming beslag op een gedeelte van het toe komstige industrieterrein ten "Westen van de Schie. Het is de heer E. van Duyl, eige naar van de jachtwerf aan de Havendijk, die voor de vestiging van de nieuwe jacht werf een -stuk grond ter grootte van 1025 m2 wil huren. B. en W, stellen thans de raad voor ertoe over te gaan deze grond m huur af te staan voor de tijd van ten hoogste tien jaar tegen een huurprijs van 0-30 per m2 per jaar. Aldus wordt voorzien in de noodzakelijke verplaatsing van de jachtwerf, die onver mijdelijk is geworden i.v.m. de bouw van de nieuwe Spuisluis nabij de Oude Sput- haven, waartoe de raad op 28 Mei j.l. heeft besloten. De elf Schiedamse agenten, die deel nemen aan de LAURA-rit, 2ijn nu *hun etappe van gisteren, die hen via Utrecht, Zeist, Austerlitz, Huis ter Heide en De Bilt, via Vleuten en Haarzuilen naar Al phen a. d. Rijn bracht, heden \'ol goede moed voor de volgende etappe gestart. De tocht wordt begunstigd, door bijzonder prettig v/eer, zonnig, maar niet te warm en de 400 deelnemers zijn na het afleggen \'an de 125 km van gisteren als gebruinde nikkers teruggekeerd, Tot dusver hebben zich slechts 6 uitvallers afgemeld. B.B. DIENT REKENING IN De kringraad van de A-kring Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen van de dienst Bescherming Bevolking heeft de raad van Schiedam zijn rekening aangeboden voor het jaar 1953. Schiedam zal in het nadelig saldo van deze kring een bedrag van 24.414,87 moeten bijdragen, waarmee overigens minder verlangd wordt, dan het bedrag dat ais raming in de gemeente begroting genoemd is, t.w. 25.0QÖ,— In de loop van gistermiddag werd een Inbraak ontdekt in de voetbalkeet van H.B.S.S. in Spieringhoek. Door een inge slagen ruit hebben de (vermoedelijk jeug dige) daders zich. toegang verschaft en zich tegoed gedaan aan de inhoud van een aan tal Hmonadeflesjes, die voor een deel leeg onder de keet werden teruggevonden. Ook verbandmateriaal en een petroleumstel werden vernield. De politie speurt naarstig naar de onverlaten. HET GEVAARLIJKE WAGENLIFTEN Hoe gevaarlijk het is achter een wagen mee te „liften" bleek gistermiddag weer eens, toen de 0-jarige knaap L. J. plotseling van een wagen afsprong en tegen een achteroprijdende motor, bestuurd door P. B., sloeg. Wonderwel kwam de jongen er met slechts enkele schaafwonden af, die door de G.G. en G.D. werden behandeld. De dagen van Jeugd-Jolijt zijn weer ge teld. Vanavond wordt de laatste bijeen komst gehouden in het Oosten van de stad; een herhaling van de gecostumeerde op tocht „Zwaan kleef aan." De deelnemers (sters) verzamelen om 7 uur op de speel plaats van de Prinses Beatrlxschool in de v. Stephensonstraat, 41! een verklede kin deren hebben toegang, Aan deze bijeen komst werken drie muziekcorpsen mee. Er wordt grote belangstelling verwacht overal waar de stoet langs trekt. Een spelavond en poppenkastvoorstelling wordt nog gehouden op de speelplaats van de school in. de Dwarsstraat. Aanvang 7 uur. Een Echaakster in Joegoslavië Op verzoek van het bestuur van de S.V. Het Zwarte Paard, hield mevrouw Rood- zand voor leden een causerie over haar reis naar Joegoslavië. Op boeiende wüze wist zij haar gehoor in spanning te houden, waarmee zij bewees buiten een goed schaakster ook een prettig vertelster te zijn. Ha een hartelijk applaus stemde zij er in *oe om ondanks het late uur nog aan 14 borden simultaan te spelen. Tot 12 uur had zij nodig om tien borden te winnen, drie remise en slechts aan een bord te verhezen. Wel en vee van de bevolking Geboren: Alida, d. van. J. F. de Nooijer en M. Dongelsmans; Arie zoon van C. van Hoorn en A. Blom; Monica G. M. L. L., a. van B. O. N. Tenwolde en C. M. Dries; Wil helmus, z. v. "W. Holleman en W. E. Hoge- boom. Overleden: K. Verveer, 82 j., weduwe van G. v. d, Winkel; E. J. M van Schie, 74 j.; M P. Krautmann, 53 j, weduwe van J. J. G. van Noort; A. J. de Jonge, 84 j. SPORT- EN SPELDAG HUISHOUDSCHOOL Dinsdag j.l. hielden de leerlingen van de Huishoud- en Industrieschool te Schiedam, onder leiding van de heide leraressen voor Llch. oefening, de dames Veenhuizen en Van Weerkom, een sport, en speldag. In de morgenuren gonsde het in het Sportfondsenbad van de aanmoedigende stemmen der jeugdige supporters, toen daar onderlinge zwemwedstrijden werden gehou den ,en 's middags werden op het Martinït- veld behendigheidsspelletjes gedaan en en kele balspelen beoefend. Een smakelijke verfrissing en een lekkere spritskoek ver hoogden de stemming, die toch al prima was! Gelukkig had het sombere weer van de laatste dagen het veld geruimd. Er scheen een heerlijk zonnetje, zodat al bij al deze laatste schooldag bijzonder geslaagd is, vooral ook omdat de meisjes met groot ple zier dit sportief samenzijn hebben gevierd. Het geeft een prettige herinnering voor de meisjes, die aan het eind der cursus de school zullen verlaten, i DONDERDAG 22 JULI. Zwarte-waalsestraat; 7 Uur Spelavond Jeugd Jolijt. Oude Kerkhof: 7 Uur Spelavond Jeugd Jolijt. Laatste bijeenkomst van. Jeugd-Jolijt in het Oosten van de stad. Een gecostumeerde op tocht „Zwaan kleef aan". De declnemers(sters) verzamelen, om 7 uur op de speelplaats van de Prinses fieatrixschool. Alleen verklede kin deren hebben toegang. Woensdagavond, komen we nader op het programma terug. Aan deze bijeenkomsten werken drie muziekcorpsen mee. wij verwachten een grote belangstelling overal waar de stoet langs trekt. De route wordt nog bekend gemaakt. BIOSCOPEN. Monopoie: Gejaagd door het verleden (14 30, 1 en 9 uur. Passage Theater: 2 en 8 uur: Calamity jane, in technicolor, alle leeftijden, VRIJDAG 23 JULI. Lorentzplein: 8 Uur Circus v. Bever. Amstelbron: SCS-schaakprljsultreiking. TENTOONSTELLINGEN. Stedelijk Museum, tot 31 Juli: De wereld ran Vincent van Gogh In foto's van Emmy Andriesse (2—5 uur). LEESZALEN. Cem. Openbare Leeszaal en Blbl. Lange Haven: Geopend tedere werkdag (behalve Maandag} van 9 30 tot 4 30 uur en Iedere avond (behalve Woensdag en Zaterdag) van 7 tot 0 30 uur Zondags geslcien. R.K. Leeszaal en Blbl., Dam: Geopend tedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur; iedere ivond (behalve Donderdag en Zaterdag) van r tot B.30 uur. Zondags gesloten- MEDISCHE DIENST. G-emeer.Je Ziekenhuis, Nassaulaan, tel. 69126; «i.K Ziekenhuis Dr Noletstlchttng. Dr Nolet- itraat. telefoon 69UL Voor aangifte van ongelukken belle men de C G en O D telefoon 64290 Voor spoedgevallen geopend des avonds Apotheek Gouka en Co, Groenelaan 127. DONDERDAG. 2.30 Uur Excelsior, vergadering U.V.V. 2 30 Uur Volksgebouw, Contactmiddag vrou wenbond N.V.v, 7 Uur Fortuna—SVV. 8 Uur, Rehoboth, Hcrv.-Geref. Comité met ds H. G. Abma. uit Rotterdam, 8.15 Uur Stadsgehoorzaal, „Het hemelbed". 8.L5 uur Luxortheater, „Klokslag 12". VRIJDAG. 8 Uur stadsgehoorzaal, „Foei toch Brigitte" (14 jaar). 8.15 Uur Luxortheater, „Meisjes in de grote stad" (18 jaar). Belangrijke telefoonnummer», Politie en Brandweer 2345. Ziekendlenst Hoflaan 9a, telefoon 2541. Geopend: Apotheek A. Bot, Blüitanlaan 66 telefoon 4729. Telefoon 3229 voor een goed dagblad Bij. kantoor Rotterdamseh Nieuwsblad, Smalle Havenstraat 1, Vlaardingen. TIJDELIJK. Redactie-adres na kantooruren: Emmakade 2. tel. 3944 Reclames na 18 uur: Kethelweg 177a, tel. 3882. WA I ZULLEN WE ETEN? Früdag 23 Jolt Gestoofde wijting Wortels Peterseliesaus Aardappelen Vruchtengruwel De S.F.C. De Schiedamse Footballcïub start Vrijdag avond a.s. met dc eerste van. een serie voet balwedstrijden, die zij organiseert ten bate van haar terreinfonds. Aan deze serie nemen de volgende vereni gingen deel: SVV, Hollandiaan, RFC, EDS, HW0 en SFC. De openingswedstrijd Vrijdag a.s., wordt gespeeld tussen SVV Comb, en Hollandiaan op terrein Boshoek. Beide verenigingen zul len waarschijnlijk een zeer sterk elftal stu ren, zodat verwacht mag worden, dat het een spannende match zal worden. Voor SFC betekenen deze wedstrijden te vens een goede aanloop voor het komend seizoen, waarbij de elftalcommissie steeds een zo sterk mogelijk elftal in het veld kan brengen. De Hollandiaan komt uit met Meeldijk (d.), Swaneveld en Naastepad (a.); v. d. Mark. De Vette en Broere (m.); Termijn, Ploeg, Vink, Cor Hofman cn Van Gelde ren (v.). AANBESTEDING Burgemeester en Wethouders zullen Vrij dag 6 Augustus aanstaande ten raadhuize aanbesteden: het afbreken en opruimen van de bestaande kademuur en het maken van een betonsehoeüng langs de Vecrstraat N.z., met bijkomende werken. RAADSVERGADERING Vrijdag 30 Juli komt de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Wij vernemen, dot een vrij omvangrijke genda moet worden afgewerkt, o-m. een voorstel tot onderhandse aanbesteding van de bo venbouw van de nieuwe verkeersbrug over de Haven. GROEN VAN PRJNSTERERSCHOOL De volgende leerlingen van de Groen van Prins te rersehool ontvingen het diploma van het voortgezet lager onderwijs, Ingesteld door het Christ. Faedagogisch Studiecen trum: Ida van den Akker (met lof), NeJie den Bakker, Jopte Boxhoorn, Ina Groen heide, Truus Hammer, Corrie 't Hart, Riet Koffeman. Greta van der Pijl, Trulda Quak, Ria Terïaak. JSnnle Vennik, Jopie Vreug- denhil, Corrie Vreugdenhil, Daan van der Gaag, Klaas 't Kart en Maarten 't Hart. VACANTIEWEEK De officiële opening van de Vacantiewcek vindt Zaterdagavond 31 Juli op het feest terrein aan de Haven plaats. Dit wil niet zeggen, dat het bestuur van de M.G. met de genodigden elkander eerst in de avond uren ontmoeten. Zo biedt het gemeentebe stuur om halfdrie de genodigden in het Zeemanshuis de thee aan, waarna het gezel schap te 3.15 uur naar het raadhuis ver trekt om vandaar de gecostumeerde op tocht gade te slaan. Vandaar gaat men om kwart voor vier per stadstrein naar de cantine van de V.T., ter bezichtiging van de spoortreiütentoanstellïng en de foto- expositie, Tenslotte volgt dan de officiële opening, waarna door de Amsterdamse to neelvereniging Circus Knie wordt opge voerd JUNIORVOETBAL Zaterdagmiddag komen niet minder dan 66 Excelsior-junioren te Vlaardingen uit te gen zes juniorelftallen van Zwaluwen, Het zijn de Al en 2. Bi en 2 en Cl en 2-teams van beide verenïgingeci, die elkaar zullen j bekampen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, tussen 812 30 uur en 2—6 uur: knot beige wol; riem met regen pijpen; beige jongensjas; pl.m. 10 kg lood; kistje met visgerei en jongenspet. Te bevragen bij de vinders: sigarettenaan steker, L. v. Hagen. Kortlandstraat 8a; ring met 2 sleutels. J. Keijzer, Anth. Muijsatraat no. -45a; vulpotlood Ooouvemlr), Damme, Warande 33; rozenkrans. Mak, Brugman- straat 36; rozenkrans. F. Mulder, B.K.-lèan no. 249b; vulpen, J. "Wansink. Lange Singel straat 5b; rozenkrans, v. Santen, Putters- boeksestraat 50; 1 pear glacé handschoe nen. G. Kerkhof. Villastraat 69; 1 pakje inh. 3 schortjes. Maan. Fr. Ha verschm id tie an -no. 44; groene capuchca van regenmantel, F. de Jong, Doelehofje 4; 1 paar dames glace's met klem, J. B. v. Eek, Nwe Maas straat 85a; meisjes sweater, C. v. Gent, Philips van Bourgondiestreat 51b; grijze ceintuur. F. v. d. Kamp, Jacob Catslaan 10; rode wollen handschoen, Den Eisen. Zwar te waals est raat 41b; brume ceintuur, Kande- I a ar weg 1, Rotterdam; wit overhemd. J. de Vogel. Stephensonstraat 2Gb; hearstnk met speld. P, Kamerslag. Vondellaan 60b; zwart rubberlaarsje, links, M. Breedveld, Mark straat 52; zwart glacé domeshandschoert, A. Brouwer. IJsselmondesestraat 88b; ring, H. Druppers. S. v. Houtenlean 39; armband, J. C. Vlasbain. Kraaierstraat 11, Roterdam; gouden ring, W. Hoegee, Ampèrestraat 47; portemonnaie met inh., M. Duilhuia, Boer- haavelaan liöb: parapluie-hoes, F. Calligaon Lorentzlaan 28c; kmderportemonrwue met ;nb., B. v. d. Zee. Fabristraat 66; portenten.. ra ie met Inh., M. Kalkhoven, Vlaardinger- dijk lölb; kinderportemonnaie, brum. Van Dijk, West-Frankelandsestraal 111b; brain etui met inhoud. F. Bijtel, Groenelaan 83; schuimrubber zadeldek. A. Admiraal. Groe nen daal 5; schuimrubber zadeldek, L. van. Leeuwen. Lange Achterweg 14. Haringvisserij Gisteren vertrokken de VI. 56, schipper D- v. d, Pijl; de VI. 208, schipper P. v. d. Zwan en de VI. 114 met schipper A. Visser. Gisteren binnengekomen de VI. 61, schip per J. Rog, met 270 kantjes; de VI. "197, schipper C. d. v. Lely, met 623 kantjes en de VI.-205, schipper J. Goedknegt, met S41 kantjes. Een cardip doorkijkje op het feestterrein en de kermis. De eerste prijswinnaar uan de versierde BuQcars was de fraai opgetuigde wagen van de heer B. C. Jongste en mej. C. Bijl. Het was een fraai en sierlijk gezicht, die rennende paarden in de ringstekerij gis termiddag op het Qranjefeestterrein in Kethel. Een behendigrheidsproef voor de be- ryders, die vaak lang niet zo gemakkelijk was als het wel leek! (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. 21 Juli. - Vandaag heeft zich voor de Leeuwarder rechtbank de 30- jorige chauffeur P. V. uit Noordbergum moeten verantwoorden, die in de middag van 25 Met 1.1 de autobus bestuurde, waar mee een gehele familie vervoerd zou wor den naar een huwelijksplechtigheid. Naar men zich zal herinneren, werd de bus op de onbewaakte overweg op de lijn Leeuwar denGroningen bij Zandbulten door een ln volle vaart zijnde trein gegrepen. Drie per sonen werden bij de botsing op slag geaood, terwijl drie anderen in levensgevaarlijke toestand naar een ziekenhuis werden ver voerd. Er waren tien lichtgewonden. Aan de chauffeur was ten laste geleed hoogst roekeloos en onvoorzichtig te heb ben gereden, De officier van justitie riste hedenmorgen drie maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf zonder aftrek. termijnmarkt gerst Medegedeeld door de makelaars Jb granen Makkreel. Dagkoersen, 21 Juk Juli. vorige slotkoers vroegkoers slol September: vorige slotkoers 19.30. vroegkoerf - slot 18.40. November: vorige slotkoers 1M2V, vroeg oers slot 19.40. januari: vorige slotkoers 19.42'/», vroefikoers slot 19.10. Wat leerlingen van de St. Mariaschool presteerden Wat de leerlingen het afgelopen jaar presteerden op de St Maria School werd gisteren in het schoolgebouw in de Fahren- heitstraat getoond, 3n de klessen was het werk der leerlin gen uitgestald. Wat direct opviel was, dat het onderwijs zeer aanschouwelijk is voor gesteld met vele platen e.d., zodat de stof ook bevattelijker is voor de minder be gaafde leerlingen. Een heel aardige methode ven rekenen was te zien in de ie klas: op een kartonnen kaart, verdeeld ln hokjes met cijfers moeten kaartjes worden gelegd. Op deze kaartjes staat een rekensommetje, de leerling legt dit kaartje op een der vakjes van de grote kaart, waarvan het getal cor respondeert met de uitkomst van het som metje. Op dezelfde manier wordt ook met andere kaartjes gewerkt. Als alle kaartjes goed gelegd zijn en men deze omkeert, komt aan de andere zijde een aardige plaat te voorschijn; meeatal een .voorstelling van een sprookje. Deze methode la ook zeer gemak kelijk voor de onderwijzeres, went zij ziet in één opsleg of de uitkomsten goed zijn! In de 3e klasse was opmerkelijk een "bord, waar uitknipsels, vermeldende actuele ge beurtenissen uit de wereld, worden opge prikt. Zo leren dc leerlingen ook nog iets van de nieuwste geschiedenis! In een andere klas waren verkeersdipio- ma's en leermiddelen, behorende bij het verkeersonderwijs. uitgestald. In elke klas waren zo de leermiddelen en stoffelijke resultaten van het kunnen der kinderen tentoongesteld. Er was vanzelf sprekend veel belangstelling voor het werk ven de kant van de ouders der leerlingen. Naar wij nog vernemen za! het volgende jaar begonnen worden met het geven van lessen in rhythmlsch dansen. Op uitnodiging van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ma ken thans 130 Belgische leraren een rond reis door Nederland, Dit ls in het nader van het BelgischNederlands cultureel ao coord. De trip zal van 16 Juli tot 31 Juli duren. Tijdens hun tocht door Nederland bezoekt het gezelschap morgen de Maas stad. v/aar een bezoek gebracht wordt aan de raffinaderij en de fabriek van Van den Bergb's en Jurgens' Fabrieken N.V. aan de Nassaukade. Prof. dr W. E. Boerman zal er spreken over het onderwerp: „Nederland als handels- en scheepvaartcentrum". Spi- doboten zullen de bezoekers om 4 uur af halen waarna ze als gast van het gemeente bestuur een rondvaart door de Rotterdamse havens krijgen aangeboden. Een tweede groep 130 Belgische leraren arriveert voor een zelfde bezoek op Vrijdag 6 Augustus in Rotterdam, I Na afloop van de Oranjefeesten ln Kethel werden de volgende prijzen uitgereikt: Een. eerste prijs voor de mooist vercierde dogkar behaalde de heer B. Jongste, de 2e prijs J. Klein. Voor de mooist versierde tilbury de eerste prijs J. van Winden en de 2e prijs A. Mooiman. Ringsteken le prijs Jac. Jongsten met mevr, Jongsten, 2e prijs J, Rodenburg cn verloofde. Ringsteken los se paarden: le prijs L. Verkade, 2e prijB mej. Annie Poot, 3e prijs H. Mosterd, 4e prijs J. v. d, Eijk, 5e prijs P. v. d. Eijk, Om 2 uur werden de feestelijkheden met volks spelen hervat Prijzen werden uitgereikt voor hard lopen dames; le prija JR. Wijsbroek, 2e pr, M. Fransen en 3e prijs W, Poot. Voor heren hardlopen met hindernissen: le prijs P. Snij ders, 2e prijs J. Landsse en 3e prijs A. v. d. Pas, Voor dames met hindemissen: le prijs L. Wijsbroek, 2e prijs A. Poot, 3e prijs A. v. d. Bos en 4e prijs A. v. Puffelen. Touwtrekken dames, waarvoor de prijzen nog bij loting toegekend moeten worden: C. v. Llndt, L. Wijsbroek en R. Keizer. Zandruiter heren: le prijs D. Verkade, 2e prijs J. Landsse en 3e prijs M. v, d. Ven. Dan volgt tot slot der volksspelen tonete- ken voor dames en heren, waarvoor altijd een grote belangstelling bestaat, zowel voor spelers als voor publiek en waarbij weer menigeen een flink nat pak behaalde, tot groot vermaak van de toeschouwers. De eerste prijs behaalde hiermee bij de dames mej, A. v. d. Kuij, de 2e pril* R. Hoogerbrugge, de 3e prijs B. Poot, de 4e prijs K. Olsthoorn en de 5e prijs A. v. Dijk. Voor de heren: le prijs M. v. d. Ven, de 2e prijs H. Baachmans en de 3e prijs T. Kei zers. Hedenavond worden de prijzen welke uit luxe en huishoudelijke voorwerpen bestaan uitgereikt. Om 8 uur trad K. de Lange op, welke onder de grote belangstelling van ongeveer 3000 personen het publiek vermaakte. Tot vroeg in de morgen bleef men nog op het feestterrein bijeen, zich vermakende met de verschillende attracties. En zo behoorde dit feest weer tot het verleden. Het ls weer een echt Kethels feest geweest, zonder enige wanklank of on geregeldheid en het bestuur van de Oranje vereniging kan er dan ook zeker met trots op terugzien. EEN DRUIVEN ROOM VAN 30 METER- Bij de tuinder J. ae Voa aan de Kwakel- weg alhier staat in de druivenserre een druivenboom, welke een lengte heeft van pl.m. 30 meter. Het ligt in de bedoeling van de heer De Vos deze boom, welke vooraan in de kas staat, te leiden tot het achtereind. Tegen de verwachting van deskundigen in draagt deze boom tot aan het uiterste eind vrucht. KORFBAL. Zaterdag a.s. staan voor de korfbalclub O.D.O. alhier twee wedstrijden op het pro gramma en wel in het kader, van de neder laagserie 1954. Om 3 uur .speelt O.D.O. a tegen de junioren van Excelsior uit Delft en om 4.15 uur speelt O.D.O. 1 tegen Ex celsior 3. O-D.O. b neemt deel aan de serie- wedstrijden te Maassluis. ZONDAGSDIENST VEEARTS. Zondag zal de veeartsendienst waarge nomen worden door veearts P, H. Kleinjan, Irenelaan, alhier. uitbreidi ngs plan. In het uitbreidingsplan van Maasland zal nog een nieuwe weg geprojecteerd worden, welke toegang verleend tot de terreinen waarop de nieuwe Ned. Herv. school, de Landbouwhuishaudschool en het nieuwe politiebureau gebouwd zullen worden. Hierdoor komt grond vrij voor de bouw van 16 woningen. JUBILEUM. Donderdag 29 Juli hoopt de heer H- Schouwenaar de dag te herdenken, dal hij 25 jaar in betrekking is bij de firma W. Vreugdenhil's bakkerij, alhier, Zenuwarts te SCHIEDAM Afwezig tot 15 Augustus 6. K KHJN «AWnMf - KWAM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1954 | | pagina 2