De galm in de Koopmansbeurs Electromonteur meuwe clubs Rapport thans verschenen Schiedamse bruidjes favoriet Goede inzet van SFC Verloren en gevonden Hoog oplaaiend Nieuwjaarsvuur Verandering bij de ziekenfondsen N ei jours veziede 75 Jaar AR-Kiesvereniging Agenda Schiedam Agenda Vlaardingen DE TWEELINGBROEDERS mmm Loodsdienst voor Scheveningse haven Velen kwamen te laat.,. Hondenbelasting 1955 Burgerlijke Stand Met wederkerige heilgroet Wie het Nieuwsblad leest weet van alles het meesl DINSDAG 4 JANUARI 1955 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA 7 U herinnert zich hoe hier begin Juli 1954 een auto in Schiedam binnenreed, die er van binnen uitzag als een laboratorium vol electrotechnische apparaten. De wagen stopte btf bet Stedelijk Museum; er Bprongcn twee heren uit die lange kabels uitlegden en in de aula twee luidsprekers opstelden, In tien, twintig minuten ijfds hadden ztf de anders zo rustige kapel herschapen in een ruimte vol heidens kabaal, waar men niet kon vertoeven ronder zUn trommelvliezen bloot te stellen aan het gevaar van een Onherstelbare beschadiging. Men behoefde niet lang met zfttt oren te wapperen om te weten, dat deze heren bezig waren met geluidsproeven. Het waren twee heren van de Technisch Physische Dienst van het T.N.O. in Iïelft,,die met hun Rijdena Aconstlsch Laboratorium naar Schiedam gekomen waren om te zien wat er kon worden gedaan om de acoustische Kwaliteiten van de aula in het Stedelijk Museum en van de hal van de Korenbeurs te verbeteren. Sedertdien 'hebben dan de heren J. P. Wieselingh en rr W. A, Oosting een rapport uitgebracht, waarin zij het gemeentebestuur van Schiedam van advies dienen over de maatregelen die kunnen worden genomen om de acoustiek te verbeteren, meer in het bijzonder de aucoustiek van de Korenbeurs, die het grootste probleem schijnt le zijn, In dit rapport zette zij uiteen, dat de verstaanbaarheid van het geluid afhankelijk is van het directe en. van het indirecte geluid. Dat indirecte geluid is natuurlijk ést geluid, dat niet rechtstreeks de oor schelp bereikt, maar daar aanlandt na -door plafond of wand te zijn teruggekaatst. Om niet hinderlijk te zijn mag het indirecte geluid niet veel later dan l/2f)ste seconde na het directe geluid worden opgevangen. Legt het een lange weg af voor het wordt teruggekaatst, dan hoort men het als een echo; wordt het meer dan een maal weer kaatst, dan wordt het ten slotte gehaard ais een nagalm. Hoe groter de ruimte, hoe langer de nagaJmtyd wordt en hoe moei lijker het is om het gesproken wordt te verstaan of om van een muziekstuk de af zonderlijke tonen uit elkaar te houden. Klankbord kon niet Wil men de acoustiek in een bepaalde ruimte verbeteren, dan zal men er op uit raceten zijn om de weerkaatsing, die de galm veroorzaakt, zo veel doenlijk te be perken. Vlakken, die deze nagalm veroor zaken, zou men dus zó moeten maken, dat zij het geluid opvangen en niet weer terug geven. De techniek heeft ons sedert enkele tientallen jaren een grote verscheidenheid van geluidabsorberende materialen gegeven, die voor dit doel kunnen worden gebruikt. Ook kan men met behulp van klank kaatsers of klankborden zorgen voor een betere verdeling van het geluid. De klaakkaatsers boven de preekstoel in een kerk belet het geluid zich voort te planten naar het dak en het bovenste gedeelte der muren, vanwaar het als een hinderlijke echo zou kunnen terugkeren. Theoretisch zou dat ook in de Koopmans beurs mogelijk zijn, maar op architecto nische gronden is een klankbord daar min der gewenst. Dan. blijft, aldus het rapport, de mogelijkheid om het geluidabsorberend oppervlak in dit gebouw te vergroten; een betrekkelijk eenvoudige berekening op ba sis ven een bepaalde fcrmule leidt tot vast stelling van het vereiste aantal vierkante meters „open raam", d.w.z. tot het aantal vierkante meters oppervlak, adt het geluid even volledig absorbeerd als een open raam dat zou doen. Met 180 m. gordijn Om kort te gaan: Het rapport komt tot de conclusie, dat In de Korenbeurs om de acoustiek te ver beteren ongeveer 280 vierkante meter „open raam" zouden moeten worden san- gebracht. Helaas kunnen de uit metselwerk bestaande wanden en kolommen niet met modern geluidabsorberend materiaal wor den bekleed en aan de vloer van hardsteen kan Ook niet veel worden gedaan. Wan neer men echter onder het glazen legraam, waardoor het licht m de zaal valt, verti cale geluidabsorberende vlakken aanbrengt, zou men zonder dat de dagverlichting er veel onder lijdt, ongeveer 75 *f» van het ge luidabsorberende materiaal kunnen plaat sen. De rest van het geluidabsorberende „open raam" vindt men door zware diep- geplooide gordijnen tussen de kolommen te hangen, waartoe 180 vierkante meter gor dijn worden vereist. In de anla van het Stedelijk Museum is voor gemiddelde toonhoogte ca 120 vier kante meter „open raam" nodig. Als men weet hoeveel meter gordijn met 1 m.2 qpen raam gelijk komt, ziet men dat ectt ver betering van de aula met behulp van gor dijnen nog wel uitvoerbaar ia. Voor de Korenbenrs !s het moeilijker, zo niet onmogelijk en het enig alternatief lijkt het bekleden van 240 m2 metselwerk, met hoogwaardig geluidabsorberend materiaal, waartegen zoals gezegd architectonische bezwaren zijn. Zodat het tenslotte nog niet zo onverstandig lijkt om aan de Koren beurs een andere bestemming te geven dan die van een concert- of vergaderzaal. De zaalwacht, die straks de bezoekers zal rondleiden door het Nationaal Gedistil leerd-Museum, zal wel nooit met zoveel stemverheffing moeten spreken, dat de na galm z(jn woorden onverstaanbaar maakt. Per 1 December 1954 telde onze sted 76.218 inwoners, een zeer geringe toeneming ver geleken met de maand tevoren. Het ver schil tussen bet aantal mannelijke en het aantal vrouwelijke bewoners Is nog verder toegenomen. Op 1 November was het aan tal vrouwelijke Schiedammers 418 meer dan het. aantal mannelijke en op 1 December was dat verschil toegenomen tot 440. Het ver schil is toe te schrijven aan het feit, dat er meer meisjes dan jongens worden ge boren (in November 80 tegen 74) en dat er meer mannelijke dan vrouwelijke Schie dammers zijn overleden (iet November 24 tegen 19); bovendien zijn er 145 vrouwen en meisjes in Schiedam komen wonen tegen 128 personen van het mannelijk geslacht, terwijl er 156 mannelijke inwoners tegen 162 vrouwelijke zijn vertrokken. Het aantal personen dat Schiedam weer heeft verlaten, is -ditmaal groter dan het aantal dat zich hier heeft gevestigd. In totaal is het 46 groter. Nog altijd is Schiedam een gezonde stad. Van de 43 sterfgevallen vielen er in No vember slechts 2 beneden de leeftijd van 1 jaar en van de rest 38 boven de leeftijd van 40 jaar. Acht personen stierven tussen 40 en 60, twaalf tussen de 70 en 80 en tien daarboven. Dertig Schiedamse meisjes vonden in No vember hun man in Schiedam, zeventien huwden met een man van buiten Schiedam, terwijl slechts vier Schiedamse jongens naar een andere plaats- gingen voor het meisje, waarmee ze in November getrouwd zijn. Tien jonggehuwde paartjes wonen nog elk afzonderlijk, tien kregen een eigen woning, en 12 trokken bij vader en moeder of bij andere familie in. Zes paartjes konden kamers huren en 13 vestigden zich buiten de gemeente. Kosteloos inenten Op Vrijdag 7 Januari des namiddags van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot kosteloze menting tegen, diphthene of tegen diphtherie en kinkhoest g-ecomb. voor niet schoolgaande kinderen van 1 jaar en ouder in het gebouw van de GG en GD. Tuinlaan Twee kostbare punten behaald Het eerste elftal van de voetbalclub S.F.C. beeft het nieuwe jaar goed ingezet met een 1—2 zege op L.M.O. in Rotterdam-Z. Ofschoon de Linker Maasoever-bewoners in de eerste phase van de strtfd iets sterker waren, wisten zij hun meerderheid ia deze periode niet In doelpunten uit te drukken. De Schiedammers, die door de lange rust wegens afkeuringen in het begin wat on wennig liepen te schutteren, kwamen er gaandeweg beter in. Met aardig opgezette aanvallen bestormden zij het Rotterdamse doe], In de twintigste minuut kreeg de S.F.C.-voorhoedespeler Bosman een kans, die hij niet onbenut liet (0—1). L.M.O. had echter het antwoord klaar en scoorde nog vóór de rust de gelijk maker (1—1). Na de hervatting waren het aanvanke lijk wederom de Rotterdammers, die het heft jn handen namen en die, met vaak hard spel, de S.F.C,~verdediging uit balans trachtten te spelen. S.F.C. Het zich echter niet ontmoedigen en sloeg terug. Wederom opereerden de Schiedammers in de L.M.O.-verdediging en ook nu leverde dit succes op, nu door een doelpunt van Boogerd. Wat L.M.O. ook nog probeerde, tot de gelijkmaker kwam zij niet meer en zo be haalden de Schiedammers twee kostbare punten. Dd uitslagen van de lagere elftallen lui den als volgt; A.V.O. 2—S.F.C. 2 0—6; S.V.D.P.W. 5—S.F.C. 6 8—2. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, tussen 9—12.30 uur en 2—5 u.: zilveren broche, ietspompje (hand); 1 paar wanten. Te bevragen bij de vinders: 1 paar hand schoenen, Postkantoor Tuinlaan; sjaal, me vrouw Kleisse, Rotterdamsedijk 186; hoofd doek, J. Abma, Rubensplein 5; want, A. Ba-! *on, Kreupelstraat 3; bruin kfndersc'hoentje, Hoogendam, v. Swindensingel 8; kinder wantje, Bijloo, Lekstraat 19b; sjaal, Schef- fers, Boylestraat 14a; kinderhandschoen, H. priel, Wattstraat 20b; glacé handschoen, v. Dog gem, Hogeribanweg 85; handschoen, J. Boks, Broersveld 113; 1 paar glacé dames- handschoenen, H. C. Loer, v. Leeuwenhoeck- straat 16a; zwarte portemonnaie, de Vos, Julianalaan 76b; paraplule, Drogisterij „De Gaper", Broersvest 71; bruine portemonnaie toet inhoud, De Groot, Lange Ilaven 111; Tode portemonnaie met inhoud, J. Boele, Singel 143c; portemonnaie, A. Nieberg, Maasstraat 15; dressoiriade, M. Fredenks, Kortlandstraat 17a; padvindersriem m. sleu tels, j. v. Wijk, Paulus Potterstraat 5ab; broekriem, M. v. Otterloo, Nassaulaan 14b; werkboekje, Nefkens, Swammerdamsingel 47; oorbel, A. Verheij, Visserstraat 9; bedrag san geld, N. Storm, Boerhaavelaan 48b; 2 Lipssleutels in etui, A. Lenos, Lorentzlaan 29c; 1 Lipssleutel, R. Koenman, Fultonstraat 14c; ring met sleutels. Borstlap, Nic. Beets- slraat 48b; rozenkrans, R. v. Dongen, Ame lia van Solmsstraat 25; ring met 3 sleutels, Van Urtgen, Stationsstraat 5a (teL 65579). Hoog laaiden de pZammen op van het Nieuw jaar svuur, waartoe de Schiedamse Ge meenschap gisteren bijna 2000 kerstbomen uit aile delen van de stad had Zaten- aan slepen naar de Zandvlakte in het Sterf ebos. Ondanks de bittere kou hadden toch nog ettelijke honderden kijklustigen zich naar de open vlakte begeven, zodat het vuur maar een heel klem beetje warmte aan ieder kon uitdelen. Men had voor een uit stekende afzetting rond de hoog en goed opgetaste brandstapel zorg gedragen. Van tevoren had het harmoniegezelschap St Am- brositts de stijve vingers getracht warm te spelen en was er ook enig overgebleven vuurwerk afgestoken. Het was de vierde keer, dat In onze stad een dergelijk vuur was „georganiseerd" en het succes was dui delijk. Ondanks het feit, dat in sommige stadsdelen al veel eerder kleinere vuren waren ontstoken..... Per 1 Januari is de termijn voor de ziekenhuisverpleging van 42 dagen ver lengd tot 70 dagen. De uitkering uit de hoofdverzekering ig dientengevolge ver hoogd, hetgeen met zich brengt, dat de fondsen, welke de plaatselijke zieken fondsen voor dit doel beschikbaar hebben, in minder sterke mate zullen worden aan gesproken. In Rotterdam ts het de zieken fondsen mogelijk geweest de aanvullende verzekering voor ziekenhuisverpleging, welke tot dusver 10 cent bedraagt, te ver lagen tot zeven cent per week, maar in plaats van daartoe over te gaan achtten zij het wenselijker de verzekerden, die tot dusver voor ziekenhuisverpleging een extra premie betaalden, automatisch lid te maken van een of andere Kruisvereniging. Bij informatie bleek ons dat de verhou dingen In Schiedam heel anders liggen. Nog nagegaan moet worden of de Kruisvereni gingen hier wel in staat zouden zijn de enorme stroom van werkzaamheden op te vangen. Ook z5jn er administratieve be zwaren. Het probleem is wel in studie ge- nomen, maar besluiten in deze richting zijn nog niet genomen en het is de vraag of men hier tot deze besteding der vrij komende gelden zal overgaan. Wellicht is er een ander gebied waar een extra uit kering of een extra toeslag meer op zijn plaats is. Zo zal een deel van het geld worden ge bruikt voor de sanatoriumverpleging. Hier voor werd tot dusver van de dagelijkse verpleegkosten bijgedragen door de hoofd verzekering met een minimum van 4Va gld. en een maximum van 6 gld. Het plaatse lijke aaixvullin&sfonds betaalde dan maxi maal per dag 8 gulden. Nu zal echter door het ziekenfonds *U van de werkelijke verpleegkosten worden uitgekeerd met een uitkering voor het laatste kwart uit het aa nv ullin gsf ondfi JAARVERGADERING ZAKENSTUDIEKRING De Zakenstudlekring Schiedam had Maan dagavond haar jaarlijkse ledenvergadering belegd in de bovenzaal van hotel Beijers- bergen. Op de agenda stonden enkele be langrijke punten als verkiezing van voor zitter en een bestuurslid, doch de leden vonden kennelijk, dat het hun kring goed ging, zodat de aftredende heren A. BUloo en C. L. Noordzij, resp. voorzitter en pen ningmeester, weer voor enkele jaren het leiderschap over deze vooruitstrevende za kenliedenvereniging zullen voeren. Voorts werd op deze vergadering, die zeer geanimeerd verliep, een ballotagecommissie samengesteld. De heren J. Fontijne, J. Mak en J. Geleijnse kregen zitting in deze com missie. Op deze vergadering werd ook de datum vastgesteld voor een excursie naar de N.V Gero-fabrieken te Zeist, Dit zal zijn op 23 Mei a-B, DE H. EI DUINA t Tien gebrandschilderde ramen De gebroeders A. en F. Hendrickx, glaze niers m Schiedam, hebben opdracht gekre gen tot het vervaardigen van tien gebrand schilderde glas-in-lood ramen voor de Sint Liduinakerk bij de Qranjebrug. Deze ramen zijn een gift aan de keik van de leden van de St Liduinaparochie, die in 1853 honderd jaar bestond. Vijf ramen zijn zeven meter lang en vijf zijn 5 meter bij anderhalve meter breed. Zij beslaan dus in totaal negentig vier kante meter. Zij zullen in een halve cirkel rondom het altaar worden, geplaatst. In deze tien ramen wordt bet leven van St Liduina, de Schiedamse Heilige, symbo lisch beschreven. In de bovenramen wordt het hemelse leven en in de benedenramen het aardse leven weergegeven. De lithurgi- sche commissie van het Bisdom Haarlem heeft kortgeleden haar goedkeuring aan het ontwerp gehecht, zodat de glazeniers thans aan het werk kunnen gaan. Verwacht wordt dat het hen anderhalf jaar in beslag zal nemen om deze negentig vierkante meters te beschilderen. De vereniging van oud-Groningers Gruno herdenkt op Zaterdagavond 8 Januari haar dertigjarig bestaan in het Volksgebouw, waar tevens dan de gebruikelijke „Neyoars- veziede nut kovvie en kouke" wordt afge stoken. De Liesters geven eerst een zang nummer, waarna wordt opgevoerd bet toneelstuk ln dne bedrijven van de bekende Groninger publicist Jan Zyl „Onrust om 'n hcufnoagel". HET GEDING ZONNEVELD Het geding tussen de Aannemersfirma Kuijpers en de gemeente Schiedam ener zijds en de heer Zonneveld, eigenaar van een woning aan de Broersvest anderzijds heeft zoals gemeld Maandag nog een staartje gehad, i.vjm. het feit, dat de verdere werk zaamheden aan de nieuwbouw aan de Broersvest het noodzakelijk maakten een stuk van een vensterbank van Zonnevelds woning weg te hakken, waartegen bezwaar werd aangetekend. De president van de rechtbank deed de heer Zonneveld de mede deling, dat de firma Kuypers vermoedelijk een vordering tegen Zonneveld zal instel len, wanneer door diens onverzoenlijke hou ding het werk zou moeten worden stilgelegd De uitspraak werd aangehouden tot Don derdag om partijen gelegenheid te geven om tot overeenstemming te komen. Op 13 Januari zal de AR Kiesvereniging Nederland en Oranje haar 75-jarig bestaan vieren met een herdenkingsavond, waar prof. mr Diepenhorst uit Zeist zal spreken over bet onderwerp: „Jubileren tegen een achtergrond". Deze bijeenkomst wordt gehouden in ge bouw Irene. Op deze vergadering zullen het Centraal comité, de volledige raadsfractie en de Statensectïe tegenwoordig zijn. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelia, d. v. W. Hufskes en C. Wieggers; Edvard O., z. v. P. van Har- tingsveldt en C. A. Aaldijk; Rosalinda, d. v. S. Gerkema en M. v. d. Winkel; Maria Th. A., d. v. G. G. Beket en G. J. Stout; Alexander S., z. v, G. W. Penders en G. Heilker; Martinus C. M., z. v. J. C. Pau- lussen en P. H. v. IJzendoorn; Christoffel J. Th.r z. v. S. Th. M. van Houwelingen en A. ter Haar; Ary A. N., z. v. A. N. Wies en D. Post; Eva C., d. v. H. Klop en W. H. v. d. Geer; Geesje, d. v. C. J. Groen en G. Schouten; Andrea J., d. v. M. L. Timp en J. M. Boende; Catharina H.. d. v. A. J. Kemper en F. Schwagermann; Anna M., d. v. H. Sdhrooten en A. A. v. d- Vlies: Frederik J z. v. J. J. Berends en M, H. Bredebachg, Alle, d v. A. J. Buitenhuis en J v. d. End; Anthonius M F. P., z. v. M. J. J. van Adrïchem en M. E. de Winter. Overleden: H. Schippers. 33 i-, vr. v. C. Pil; F. Seij, 70 j. DINSDAG 4 JANUARI. Musis sacrum: 8 uur Katb. Kring, 81m en voordracht mr Regout. Blauwe Huls: 8.15 uur V.A.B.A.-t*levlsleeUib. Chr. Soc. Belangen; B uur Ned. Chr. Beajnb- tenbond. ledenvergadering. WOENSDAG S JANUARI. Irene: 3 u. Chr. Metaalbew. Bond. voor Kinderen. Chr. Belangen: 7.30 u. Ned, Chr. Beambten- bond. Causerie en film. Voiksgcbouw: 8 u. Party van de arbeid, jaar verslag. Irene: 8 u. Chr. Metaalbew. Bond. Filmavond. BIOSCOPEN. Passage Theater: Tot en met Donderdagmid dag 2 en 8 uur: „Afkloppen", alle leelt., (ge prolongeerd!. Monopole: Tot en met Donderdag 2, 7 en 9 uur: „Terugkeer der Tweelingbroeders" (18 jaar). TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA. StedelOk Museum: s—fl uur eigen collectie* (ook 's Zondags). Stedelijk Museum: 2—5 uur (Tot 23 Januari), Tentoonstelling „Precieuss Tafereeltjes" van H. Bakker Korff. LEESZALEN. Gein. Openbare Leeszaal en Lange Haven: geopend Iedere werkdag (behalve Maandag) van 9 30 tot i so uur en iedere avond (behalve Woensdag en Zaterdag) van 7 tot 8 30 uur Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Bfbl,, Dam: Geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot I uur: Iedere avond (behalve Donderdag en Za terdag) van 7 to: 8.30 uur. Zondag* gesloten MEDISCHE DIENST. Gemeente ziekenhuis, Nassaulaan, teL 69126 R.K Ziekenhuis Dr Noletstlchtlng DT Notet- straat, telefoon 89411. Voor aangifte van ongelukken belle men de G.G. en G.D telefoon 69J90. politie 69333, brandweer 69124. Voor spoedgevallen geopend des avonds: Apotheek Jansen. Swammerdamsingel 41 en de NIeuwIandapotheek, dr Wibautplein. 17, HEDEN. Stadsgehoorzaal: B uur „Johnny Belinda". (18 jaar). Concordia, 8 uur ïj.m,, Alg, vergadering Za, kenstudiekring. Harmonie, 8 uur n.m., Filmavond Ned. Rels- verenigmg. Luxor Theater: 8.15 uur n.m., „Uit de brand ben Je" (alle leeft.). WOENSDAG 5 JANUARt. Grote Kerk, 12—l uur n.m-, Beiaard-bespeling door Cor Don. Luxor Theater, 2.30 uur n.m-, „Rodeo in vlam men" (a.l.); 8.15 uur rum., „Uit de brand ben je", (a.L). oosterkerk, Sehled.weg, 8 uur n.m., Oeeumen. Jongerenkring met dr Bos over „De grenzen der Kerk". Stadsgehoorzaal, 8 uur n.m., „Met de AVRO naar Canada". Raadhuisplein 5, 8—10 uur n.m.. Leeszaal Gem. Archief geopend. Belangrijke telefoonnummers. Politie en Brandweer 2345. Telefoon 3229 voor een goed dagblad Bijkan toor Rofterdamsch Nieuwsblad, Smalle Ha venstraat 1, Vlaardingen. Bij geen gehoor tel. 2S59. Boterbloematraat no. 41. Redactie telefoon 5453. Ztekendlenst Haf laan 9 a, tel. 2541. Geopend: Wester Apotheek, Voorstraat 53, telefoon 2162. VOGELTENTOONSTELLING ZN DE BEURS De afdeling Schiedam van de Nsd. Bond van Vogelliefhebbers organiseert van 13 tot en met 16 Januari in de Koopmansbeurs een vogeltentoonstelling, De officiële ope ning vindt plaats op Woensdag 12 Januari des avonds te 8 uur. Aan de tentoonstelling is een wed strijd verbonden van tropische vogels, bas taarden, parkieten en kleurkanartes. tentoonstelling is voor het publek geopend van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m. Laat de schoorsteen vegen Met de entree van het koudefront wor den ook de schoorsteenbranden weer talrij ker. Zo moest de brandweer gisteren twee keer uitrukken; eerst 's morgens tegen el ven, toen in het pand Broersvest 36 van de heer P. roetaanslag vlammen in de schoor steen veroorzaakte en later om half zes In de Van 's-Gravesandestraat 15a bij de heer v. <L V., waar men bij een vernauwing in het rookkanaal 1.5 wasketel roet te voor schijn haalde. Met de ramoneur kon ook hier erger worden voorkomen. „De terugkeer van de tweelingbroeders" [The bandits of Corsica), de film die tot Vrijdag in het Monopole-theater draait, brengt een verhaal tegen een achtergrond, die al vele malen gebruikt Is voor het ma ken van avondturenfilms. n.l. Corsica. De film vertelt van de terugkeer van de ban dieten-tweelingbroeders, waarki deze maal •de rol van de iweeling wordt vervuld door Richard Greene, terwij! de schone Paula Raymond zijn partner is. De tijd is het jaar 1830, toen. Corsica nog steeds een eeuwenoud toneel vormde van bloedige veten, en ook de beide tweeling broers staan elkaar naar het leven. Voordat echter de prijs van een schone vrouw in een bloedig duel tussen belden op leven en dood wordt beslist, vindt eerst nog een wrede tyran van het eiland 2ijn gerechte dood, VERDIENDE ZEGE VAN ASVION-DAMES Het eerste dames-elftal van de Schiedamse Mixed Hockey Club Asvion speelde Zondag een bekerwedstrijd tegen Hurley 2 in Am sterdam. De Schiedamse dames wonnen met l3 en bereikten hierdoor de volgende ran-1 de. Aanvankelijk Jeek het er op, dat Asvion deze strijd niet gemakkelijk zou kunnen winnen, Er waren 10 minuten gespeeld, toen één der Schiedamse achterspeelsters hit veld met een gescheurde spier moest ver laten en 2 minuten na dit incidentje lag het eerste doelpunt reeds achter de Asvion- keepster. Het was een sportief gebaar van de Am' sterdamse dames om een invalster in het Asvion-team mee te laten spelen, zodat de Schiedamse dames weer compleet de strijd konden voortzetten. Al heel spoedig kwam de balans weer in evenwicht door een doelpunt van mej. J. Groenhof uit een lange corner en nog voor rust scoorde mej. E. Mens het tweede Schiedamse doelpunt <1—21. Na de hervatting zorgde mej. J. Groenhof wederom voor een goal hetgeen de Schie damse zege veilig stelde. Deze zeer sportieve wedstrijd werd prac- tisch geheel in een sneeuwbui gespeeld. Hoof dag entschapSmalle Havenstraat Z, teL 3229 SCHEVENINGEN, 4 Jan. Met ingang van 31 Januari zullen kustvaarders die de Scheveningse haven willen aandoen, ver plicht zijn bij het binnenlopen en uitvaren van de Schevening''e haven gebruik te ma ken van de rijksloodsdiensten. Te IJmuiden en Hoek van Holland komen de loodsen aan boord. Vissersvaartuigen evenwel zijn niet verplicht van de diensten van het loodswezen gebruik te maken. Ge acht wordt, dat schippers van vissersvaar tuigen goed zijn georiënteerd met betrek kin) tot de ingang van de haven. Tr»t gedelegeerde van het loodswezen te Sch ïveningen is benoemd de heer H. F- Eschauzier, havenmeester van Scbevenln- Tal van huisvaders en huismoeders met kinderen zagen wij met Kerstbomen ge wapend naar het vrije speelterrein tegen over het Soendapark spoeden, toen daar het hoogtepunt van de Kerstbomenverbranding reeds achter de rug was. Zij allen waren kennelijk verrast door de vroegtijdige „brandstichting". Van 4 tot 5 uur bestond gistermiddag gelegenheid de Kerstbomen naar de „brandstapel" te brengen, zo had den zij in een aankondiging van de com missaris van politie kunnen lezen. Maar vóór 5 u stond de boel al in lichterlaaie. Aan het schouwspel, waarvoor grote belangstel ling bestond uiteraard in bet bijzonder van de zijde der jeugd heeft dit veel af breuk gedaan. Het aantal aangevoerde Kerstbomen viel bovendien zeer tegen. Een der agenten, die toezicht hield, schatte dit tussen de 300 en 400. Een fractie van het aantal, dat tijdens de Kerstdagen de huis kamers heeft opgeluisterd. Kennelijk heb ben dus zeer velen de voorschriften van de politie niet opgevolgd. Het vlammenfestijn was van korte duur. De krachtige Oosten wind deed het brandbare materiaal spoedig tot as verpulveren. Daarmee behoorde weer een schouwspel tot het verleden, dat ditmaal niet halen kon bij de Paasvuren, die de jeugd in de Noordelijke provincies jaarlijks pleegt te ontbranden. De brand weer als altijd bij branden present, bleef ditmaal werkloos toezien.,....,. De controleur der gemeentebelastingen maakt bekend, dat ieder, die op 31 Decem ber van het belastingjaar 1954 als houder van één of meer honden belastingplichtig Is en als zodanig ten. kohiere is gebracht, voor het belastingjaar 1055 voor hetzelfde aantaL handen ambtshalve wordt aangeslagen, ten zij vóór 20 Januari 1955 schriftelijk wordt kennisgegeven en indien dit wenselijk blijkt wordt aangetoond dat men in 1955 geen houder van een hond (of van honden) meer is. Is de hond weggegeven of verkocht, dan moet naam en adres van de nieuwe houder worden opgegeven; in deze gevallen en ook Indien de afschaffing het gevolg is van af maken of dood van de hond, behoort zo nauwkeurig mogelijk de desbetreffende da tum te worden vermeld. Ieder, die houder is van één of meer hon den is verplicht binnen 14 dagen daarvan aangifte te doen, onverschillig op welk tijd stip in het jaar dit feit zich voordoet. Bovenbedoelde kennisgevingen en aangif ten behoren te worden gedaan aan vorenge noemde controleuf (bureau Paterstraat 2e verdieping), Op de naleving der voorschriften zal streng worden toegezien. Gehnwd: Leendert Bouwmeester 25 jr en en Alagonda Kooiman 27 jr; Mannus Geer- lings 29 jr en Angehque Seket 24 jr. Geboren: Catharina Johenna, d.v. A. van der Knaap en C. van der Windt, Heemraad straat 19; Harm Albertus, z.v. H. A. Vol ders en P. H, van Zijl, v. Hogendorpiaan ll5d; Pieter Comelie, z.v. W. Moerman en W. J. Goedknegt, Broekweg B; Arendje Maartje, d.v. P. R. V/estdijk en F. M- ven Es, Rozenburg, Molenweg 50; Willem Antho- nie, z.v, A. Elen en D M. Verhaeen, Van Schravendijkplein 76; Willem, z.v. A, On- derdelinden en M. Bel, Wilhelmintstraat 39; Renée Alxandra, d.v. L. F. Stoute en A. Roor, Sweelinckstraat 224 B; Cornelia, d.v. J. Groeneveld en W. C. Drop, Delftseveer- weg 13 A. GEBOREN: Hans Hendrik Gerard, zoon van H. G. Scholman en M. A. Blom, Vale- riusstraat 35, Justa, dochter van T. E. de Hoop en S. M. A. Weber, Lobehastraat 23d. OVERLEDEN: Wilhelmina Johanna Dui- mel, 60 jr, Schiedamseweg 254c. Overleden: Willem Niemantsverdriet, oud 1 jaar, echtg. van H. C. Slok, Schiedamse weg 115; Gerritje van den Brink, oud 81 jaar, wed. van M. de Ligt, Stationsstr. 54. WAT ZULLEN WE ETEN Woensdag 5 Januari. Witte bonensoep. Rolpens. Rode kooL Aardappelen, Op het poHtiebureau aan de Markt is men er toe overgegaan de gevonden voorwerpen uit te stallen in de portierskamer. Hierdoor wordt het hun, die iets verloren hebben gemakkelijk gemaakt na te gaan of hun eigendom zich onder de op het politie bureau gedeponeerde voorwerpen bevindt. Deze foto toont aan, dat weten, die een voorwerp verloren hebben, zich met eens de moeite jjetroosien, bij de pohtie pools hoogte te komen nemen. De foto loont eveneens aan, dat we hartje winter hebben, want handschoenen en man ten vormen het leeuwendeel van de collectie. Hopelgk is deze foto een opwekking voor hen, die iets verloren hebben, om een bezoek aan het politiebureau te komen afsteken. Zij be wijzen wellicht zichzelf, maar stellig de politie, er een dienst mee, die gaarne van deze collectie verlost wit worden, zij het langs legale weg uiteraard. Mevr. B. Bloemgar- ten—Elias, de echtge note van ir ff. Btoem- panen, algemeen di recteur van het wereldbedrijf N.V. de Bataafse Petroleum Maatschappij te Den Haag. Mevr. Bloem- gartcn zal Zaterdag de officiële opening ver richten van het Kal- pa-bad te Vlaardlng*n Aanbesteding onderhond bermen, enz. Morgenmiddag om twee uur zal in het openbaar op het bureau van de dienst van. gemeentewerken. Markt 47, worden aanbe steed het onderhoud van de bermen en het verrichten van ban- en slootwerk langs de verschillende gemeentewegen. Voorwaarden en inschrijvingsformulieren zijn beschikbaar aan de afdeling eigendom men en bedrijven der gemeente-secretarie, Hoogstraat 220. VISSERIJBERICHT. SCHEVBNINGEN. 4 Januari. Heden morgen waren aan de markt twee Goeresa kotters met tezamen ƒ2100 aan verse vis. SCHUUR AFGEBRAND Een schuur, waarvan een gedeelte als woning was ingericht, staande te Oude Campweg en eigendom van de wed. Noor- dam, is afgebrand. Soldaten uit het Schef- ferkamp hebben de inboedel van het gezin G. Noordam in veiligheid gebracht. De Lierse en MaasJandse brandweer hadden ge ruime tijd nodig het vuur te blussen. JUBILEUM GEMEENTE-ARCHITECT De heer A. Wamaar was op 1 Januari 25 jaar in dienst bij de gemeente als architect, RESTAURATIE KERK Met de restauratie van het dak der Ned. Herv. kerk ia men thans gereedgekomen. Het is echter bij nader onderzoek gebleken dat ook het leiendak van de toren voor een groot gedeelte ln slechte toestand verkeert, zodat deze bedekking ook een grondige ver betering zal moeten ondergaan. Ook de ra men der kerk zullen geheel vernieuwd wor den. TATERDAG-VOETBAL Na enige weken van rust zal a.s. Zaterdag weer gevoetbald worden. Om 2,45 uur speelt Doskora tegen M.V.V., twee plaatselijke ver enigingen. M.V.V, 2 speelt om 2,45 uur tegen Vlaardingen 3 en M.V.V. 3 en M.V.V. b zijn vrij. CONTACTAVOND NED. HERV, KERK Donderdagavond zal in de zaal Tavenu voor de leden der Ned, Horv. Kerk een contactavond worden gehouden, aanvangen de 8 uur. Eerst zal een verkiezing plaats hebben van twee notabelen wegens aftre den van de heren Van der Ende en Kalk man. Hierna zal ds Keizer spreken over de conferentie te Evanston en tevens zal een film worden vertoond. voor het Nieuwe Jaar dankt ondergetekende voor de ontvangen bewijzen van belangstelling. G. IN T VELD, Arts. wil Zaterdagavond 29 Januari de grote zaal van Musis Sacrum van vereni ging overnemen, die door onvoorziene omstandigheden eigen uitvoering moet uit stellen 7 Inlichtingen ten spoedigste Bur. dezes, BROERSVEST 3 Telefoon 68091 Bij de Dienst van Gemeentewerken Schiedam, afd. Smederij, kan worden geplaatst een C.q Electromonteur le klasse voor onderhoudswerk aan sterk- stroominstallaties, op een weekloon van resp. 157.61 tot f83.41 en f 62.28 tot £58.12, exclusief de laatste loonsverhoging van JVi, zulks afhankelijk van bekwaamheid, ervaring, opleiding, enz- Sollicitaties, onder vermelding van ervaring, opleiding, leeftijd, ent., binnen 14 dagen na verschijning van dit blad ln te zenden aan de Directeur. IÏPEH STENO SOEKK. oitnd en 10 Jan. chythrn. 11 Jan oegtnners :z jan gevord M Jan /iEDERL, EOrr- 0e6 12 Jan 20ÏT R8V t? Jan Beginners tl Jan eorresp. n Jan beginners 11 Jan eorresp. ll Jen beginners ld Jan eorresp. 12 jan FRANS DUITS ENGELS rttschrfltinp dapet oweewu* «1NGKI ÏS - TEL 68R«' SCHIEDAM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1955 | | pagina 1