Kieviten vonden geen aanleiding te emigreren „Het grote spel" van Gina Reigers gaan weer zware tijd tegemoet MARANATM WinterprijzenNü overtrekken! De Spaarbank Anno 1820 in 1954 Rijkssubsidie f42.754 op 152 N ieuwlandwoningen Nieuw crediet voor oeververbeterïngen Oversell iesestraat Verbetering van de Noordvest-riolering Voorstel Onderwijsgelden AT AAR, ANNEEft Drieste loonslachter Uit het polilierapport Grote leeslust in December ONZE VOGELS IN JANUARI OP HET WITTE DOEK TEXASONDERTERREUR Hulde voor de CF A Predikbeurten mmmmm mmSmme Gevonden in Vlaardingen Door 'f dolle heen Wederkomst v. Christus PLATE Meubelstoffeerderij SATERDAG 8 'JANUARI 1955 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA II Redactie en. hoordagentschag: Broersvest 3, tel, 68091 Tegen het einde van het jaar wordt bfl de Spaarbank steeds onder hoge druk gewerkt. Op meer dan 4t».eO0 rekeningen wordt dan de over het jaar gekweekte rente bö het tegoed gevoegd. Op de eerste werkdag van bet nieuwe jaar zpuden alle 40.000 snor ders bU wijze van spreken gezamenlijk kun nen komen, want voor elk van hen heelt de Spaarbank de rente berekend. Van deze fclslttltlngEcampagne merkt het publiek te genwoordig al heel weinig; alleen op oude jaarsmiddag is de Spaarbank gesloten om 9Ue rekeningen van een jaarstempel te voorzien. Ondanks het telkenjare toene mend aantal rekeningen was men ook dit jaar weder op töd gereed. Terstond nadat de jaarwisseling achter de rug was, kon de Spaarbank reeds ver schillende jaarcijfers bekend maken. Zo nam. in 1954 het aantal in omloop ge brachte spaarbankboekje toe met 955 tot 40.256; in deze stijging waren begrepen 525 babyboekjes en 352 jeugdspaarbankboekjes. Het totaal tegoed bij de Spaarbank be droeg bp 1 Januari 1954 J4.891.860.66. ïn de loop van 1954 werd 243.377.4? aan spaar geld méér ingelegd dan teruggehaald. Ver geleken met vele andere spaarbanken is deze aanwas niet'groot. Hierbij zal de ver laging van het rentegevend tegoed tot 5 000 per boekje, met welke maatregel men grote inlagen van deposïtogeld wilde weren, van grote invloed zijn geweest. Op 31 December werd voor een bedrag van 350.481.67 aan rente bijgeschreven. Aldus opende het nieuwe jaar met een to taal spaartegoed van 15.485.819.80. De spaaromzet over de spaarbankloketten bedroeg 12,3 millioen gulden tegen 11.1 miUiosn gulden in 1953. Een totaal van 225.954 aan posten van Inleg en terugbeta ling werd voor deze omzet in. 1954 behan deld. Bij alle bijzondere spaarvormen was spra ke van een verdere groei, zoals uit een ver gelijking met de cijfers van 1953 bleek. Opmerkelijk Is oók de groei van het jeugd jaren, indien wij de ontwikkeling zien ten opzichte van 1953: Per medio September zond de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting B. en' W- van Schiedam zijn beschikking toe, waarin stond, dat uit 's Rijks kas een jaar lijkse bijdrage van 42,754,52 tegemoet kan ■worden gezien in het op de exploitatie van het in Nieuwland te bouwen complex van 152 woningen te verwachten tekort. B. en W. stellen thans de Raad voor deze bijdrage te aanvaarden, waarmede de bouw wel niet lang meer op zich. zal laten wach ten. Reeds in 1948 rarest op korte termijn wor den overgegaan tot vernieuwing van een gedeelte der oevervoorziening van de Over- schiesestraat, ter lengte van 36 m. Thans eist het overig deel daarvan, over een lengte van 105 m., blijkens de ïn. de be strating optredende verzakkingen, dringend voorziening. De Directeur van Gemeentewerken komt het het beste voor daarvoor een gelijke con structie toe te passen als voor het in 1948 vernieuwde gedeelte. De kosten daarvan zullen op basis van de thans geldende lonen en prijzen 59.000 be dragen, af te schrijven, in 40 jaar. B. en W. achten het voorts niet uitgeslo ten, dat i.v.m. de bouw van de geprojec teerde brug vóór de Prof. Kamerlingh On- neslaan de oever voorziening zal moeten worden opgeruimd. Dit is ook de aanleiding er toe geweest, dat de vernieuwing van deze oeveivoorziening niet in de begroting van de afgelopen jaren is opgenomen. Indien tot opruiming zal worden overgegaan, zullen het nog aanwezige of goedkoop te krijgen damwandmaterïaal, spoorstaven, etc., prac- hsch hun gebruikswaarde hebben behouden, zodat dan het voor de aanschaffing beno digde deel van het crediet, geschat op ƒ24.000, terugkomt. De Commissie voor de Gemeentewerken heeft zich met het voorstel van de directeur verenigd. B. en W. stellen de Raad voor dit crediet ter beschikking te stellen. CREDIET VOOR STRAATAANLEG In verband met de ten Noordwesten van de Burgemeester van Haarenlaan ter weers zijden van het verlengde van de P. J. Troel- stralaan ontworpen twee torenflats, zal weer een crediet voor atraataanleg in Nieuwland nodig rijn. B. en W. stellen voor ten laste van de ka pitaal-dienst van de begroting van het Grond bedrijf een crediet te verlenen van 649.0OQ. Blijkens de door de Directeur van de Technische Bedrijven verstrekte gegevens zal voorts een crediet van 212.470 nodig zijn ten laste van het Gasbedrijf, Drinkwa terleiding en Electriciteïtsbedrijf. In totaal zal derhalve 861.470 nodig zijn. Door de in 1952 en 1953 uitgevoerde dem- p'mgs- en rioleringswerkzaamheden zijn de Schie en de Noordvestgracht ontlast van de huis wat er- en laecallënalvoer van een belangrijk gedeelte van het stadsdeel tus sen Schie en Noordvest. Ter verdere ver betering van de toestand moet de riolering in dit gebied nog worden uitgebreid. Hier voor komt allereerst in aanmerking de aan leg van een riool in de Noordvest vanaf de Kethelstraat tot de hoek benoorden het ontmoetingspunt met het Groenweegje. Hierdoor zal naar verwachting de vervui ling van de Noordvestgracht belangrijk ver minderen. Voor een en ander is thans een crediet van f 57.500 benodigd ten laste van de ka- pltaaldienst der gemeentebegroting 1955. Voor verlegging van. kabels en leidingen is nog een f7000 nodig, welke credieten B. en w. de raad voorstellen te verlenen. Door de alhier gevestigde schoolbesturen Is verzocht voor de onder hun beheer staande lagere scholen voor 1955 een voor schot te mogen ontvangen Op de gemeen telijke vergoeding. B. en W> stellen de raad voor de voorschotten bepalen op: de Vereniging voor Gerefor erd School onderwijs op 139.285.68; de vdging tot Bevordering van Christelijk oerwijs Op 1 81. 254. 45; de St. Willlbrord. -► 'chting op f 135.438.01; de Vereniging vgl Turistelijk Volksonderwijs in Kethel op x 359:52; de St Willibrordusatlchting op f 17.152; de Ver eniging tot Bevordering van Christelijk On derwijs op f 12,002; de Vereniging voor Ge deformeerd Schoolonderwijs op £6529; de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs f 483. 2.588.538,30 7.608.822,51 5.818.004,56 2.161697,50 Groei van het jeugdtegoed tot 10.730.29 ïn 1954, van 4.814.70 in 1953. De beleggingen zijn eind 1954 in ronde cijfers als volgt verdeeld: liquide middelen in kas, bij banken en- Rijk effecten onderhandse leningen hypotheken Over deze beleggingen kon ia 1954 slechts een rente van gemiddeld 3l/»*A worden ge maakt. De Spaarbank heeft jn 1954 opnieuw de kosten verder zien stijgen maar de rente- inkomstep en dalen. De Spaarbank is geen instelling cue beoogt winst te maken. Wel moet zij er op bedacht zijn dat de kosten worden goedgemaakt; haar reserveposiüe is zeer sterk en kan economisch stormtij op vangen. Toch wenst zij in het belang van de velen, die van, een rente-inkoman moeten leven, dat de kapitaalrente in 1955 geen verdere daling zal te zien geven. Blauwe Brug spoedig weer open Er is enige verlichting voor Kethel in het uitzicht. Naar wij vernemen zal de „Blauwe Brug der zuchten" over de Kethelse Polder vaart vermoedelijk eerder dan bedoeld en nu de volgende Zaterdag alweer gereed rijn; zodat het gehele verkeer weer kan passeren. Reeds enige dagen had men brede loop planken gelegd, zodat voor bakkerscarriers en andere kleine voertuigen de doortocht weer mogelijk was. Brand in woonark Door het omvallen van een electrische kookkachel in een woonark, liggende bij de Scheepswerf ,,De Hoop" in de Schie. ge raakte gistermiddag omstreeks twee uur een gordijn in brand. De woonark wordt be woond door de lasser P. S. Arbeiders van de werf wisten het vuur te blussen voordat de brandweer aanwezig was. De schade jn de woonark aan kleding, meubilering en bedden bedraagt ongeveer f 200. f Ruim een ton voor nieuw gemaal Buitenliavenweg De directeur van Gemeentewerken stelt B. en W. voor ten behoeve van het bouwen v.un het nieuwe gemaal aan de Buitenha venweg en het maken van een riolering voor het gebied langs de Buitenhaven ten la3te van de kapitaaldienst voor de ge meentebegroting voor het dienstjaar 1955 een crediet van f 137.000 te verlenen, af te schrijven in 40 jaren. Voor 1955 zal zijn te rekenen op de verwerking vim £115.000 en voor 1956 op verwerking van het restant ad. f 22.000. Kabelstoring aan Damlaan Zoals wij gisteren reeds meldden was de Damlaan en de Schiedamseweg tot de over- v,-«g geruime tijd verstoken van electriei- teifc. Na lang onderzoek en reparatie bleek, dat een kabel was doorgebrand In de buurt vao de Vellevestsingel, zodat van 's nachts één tot 's avonds daarop 6 uur er geen stroom was. Diefstal in zdfbedieningszaak De 51-jarige Schiedamse huisvrouw A. M. de J.-v, O., die tijdens een bezoek op 5 November j,l. aan een zelfbedienkigszaak van de firma Bas v. d. Heijden een half pond koffie in haar zak had gestoken en dit niet tegetijk met de andere boodschap pen aan de kassa had afgerekend, is wegens diefstal door de politierechter te Rotterdam veroordeeld tot 25 boete of Ifl dagen hech tenis. ZATERDAG 8 JANUARI. Volksgetrouw: 8 u. Grunneger Veratneging Gruno. Toneel „Onrust om 'n houfnoagel". Irene? 8 u. Chr. Film Actie, Tivoll: a u. Sportver. D.P.W. contactavond. Openbaar dansen: 8 u. bsj Sitlon. St Joris Dooie; a u. NieuwJaarsprogramma werkende jeugd, Irene: 2.30 u. Steed3 Vooruit. Kinderfilmmid-1 dag. Musis sacrum: 3 u, Schied. Cartonnagefabriek, Feestavond. ZONDAG 9 JANUARI. Passage Theater: 10 u. filmochtend Motorclub Schiedam. Arcade; a u. Ned. Kath. Grafische Bond. To neelavond. Openbaar dansen: 8 uur in Musis Sacrum, bij Schilperoord, Westhuis en Sitton. MAANDAG 10 JANUARI, passage Theater: 10.30 u. Jeugdconcert B.ph.O. BIOSCOPEN, passage Theater: Zaterdag en Zondag 2, 4.15. 7 en 9.15 uur; Maandag t.rn. Donderdagmiddag 2 en 8 uur: „Het grote spel" (18 j), Monopole: Zaterdag en Zondag 3, 5, 1 en 9 uur; Maandag 5, T cn I uur: „Texas onder terreur" (14 j.>; Dinsdag t.m. Donderdag 2. en 9 uur: „Tarzans Avonturen". (18 j TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA, Stedelijk Museum: 2—8 uur eigen collectie» (ook 'a Zondags) Stedelijk Museum: 2—5 uur (Tot 23 Januari), Tentoonstelling „Precieuse Tafereeltjes" van H. Bakker Korff, LEESZALEN. Gemi Openbare Leerzaal en BiDL, Lange Haven: geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 9 3q tot 4-30 uur en Iedere avond (behalve Woensdag en Zaterdag) van f tot «0 uur. Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Blbl., Dam: Geopend tedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur: Iedere avond (behalve Donderdag en Za terdag) van 7 tot Biffl uur. Zondags gesloten. MEDISCHE DIENST. Gemeente Ziekenhuis, Nassau laan, teL ,126 B-K. Ziekenhuis Dr Noietstlchttng Dr Nolet- straat, telefoon «94IL Voor aangifte van ongelukken belle men de G.G. en G-Dtelefoon 88290, politie 69333. brandweer 69121. Voor spoedgevallen geopend in het week end en des avonds: apotheek Evers, Lange Ha ven al. Voor spoedgevallen zijn de volgende artsen tijdens het week-end te consulteren: mevrouw Duysten—Jamln, B.K.-laan 156, tel. 69931; Kun- ze, Nw Haven 115, tü. 67760; In 't Veld, W, de Zwijgerlaan !3, te!. «8599; dr v. d. Veen, Ds Wlbautplein 46, tel. 69873. WAT ZULLEN WE ETEN MAANDAG 1» JANUARI. Vermicellisoep Runderrollade Groetje kool Aardappelen Flesje bessenjenever gestolen Op 13 November jj. werkte de 54-jarlge C. G. als knecht bij de C.V. Coebergh De Bruin. Hij ontdekte bij de emballage een kistje, waarin zich nog, behalve ledige fles sen. een kwartliterflesje, gevuld, met aal bessenjenever bevond. Hij deed daarvan op kantoor geen 'aangifte. Hij stak het bij zich met de bedoeling het te behouden. Het flesje werd vermist en op G. viel de ver denking. Hij is daarvoor ontslagen. G., die al enige keren met de politie in aanraking is geweest, is door de politie rechter te Rotterdam veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Openbare schennis der eerbaarheid Wegens openbare schennis der eerbaarheid is de 44-jarige Schiedamse fabrieksarbeider W. V. door de politierechter te Rotterdam veroordeeld tot ƒ20 hoe te subs. 8 dagen hechtenis- Het stond de 41-jarige loonslachter B, S. al lange tijd niet aan, dat zijn 15-jarige zoon omgang had met 6».n even oud meisje. Met een mes in de hand verscheen hij gis teren voor de deur van haat* wal er en dreigde deze: „Ik vermoord je'*. Eea buur man griste hem het mes af en gaf het aan een inmiddels te hulp gekomen agent. De doldrieste loonslachter werd ingesloten. Drie balsturige knaapjes van 7, 14 en 14 jaar waren gistermiddag nogal weerbarstig tegen een politie-agent, die hen. van het ijs in de Stadhouderslaan stuurde. Toen een ven hen op de vlucht sloeg voor de agent, die hem thuis wilde brengen, rende hij met zijn hoofd tegen een muur. De G.G. en G.D, verbond de weerspannige knaap. De portemonnaie van een kameraad, die de fabriek* unployé S. J. S. uit Alphen a.d. Rijn toevadig vond, bracht S, niet terug, maar soupeerde de inhoud van 25 zelf op. Aangehouden door de politie heeft hij reeds een bekentenis afgelegd, Door handreiking redde gistermorgen om 11 uur een politie-agent de 4-jarige M. O. uit de Villastraat uit het ijs van de Swam- merdamsingel, waar hij „de eendjes wilde voeren". Schiedam weer lid van Bedrij fs-badorganisatie Tot voor kort was Schiedam ingevolge de bezettingsmaatregelen verplicht lid van de Bedrijfsorganisatie Bad- en Zweminrich tingen (B.B.Z.). Deze organisatie is echter op 15 Februari 1954 krachtens de Wet op de Bedrijfsorganisatie opgeheven. Als ge volg hiervan heeft ^en reorganisatie plaats gehad van de op dat terrein werkende in stellingen. Op 7 Mei 1954 fs opgericht Öe Bond voor Badhuizen, Zweminrichtingen en Zeebadbedrijven, waartoe o.a, de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, *s~Gravenhage. Groningen. Apeldoorn, Dordrecht en ver- verscheidene kleinere gemeenten reeds zijn toegetreden. Van deze bond ontvingen B. en W. het verzoek als lid toe te treden voor de gemeentelijke zwemplaatsen. De contributie zal voor deze gemeente f 70 per jaar bedragen. Het is volgens B. en W. van belang, dat de gemeente voor de zwemplaatsen lid is van een landelijk werkende organisatie, tot welke zij zich, in voorkomende gevallen, kan wenden om deskundige adviezen. Zij «tellen de raad zulks voor. In de Gemeentelijke Openbare Leeszaai en Bibliotheek werden in December totaal 17977 boeken uitgeleend (vorig jaar 17350) en wel 8946 romans, 4659 studiewerken, 4372 kinderboeken (vorig jaar resp. 9332, 4822 en 3996). In de Centrale Bibliotheek aan de Lange Haven werden geleend: 5720 romans en 3565 studiewerken (vorig jaar resp. 60!7 en 3533), Het filiaal Dwarsstraat leende uit: 409 romans, 100 studiewerken en 115 kinder boeken (vorig jaar resp. 477, 79 en 79). Het filiaal Lorenizlaan gaf uit: 156! romans, 874 studiewerken en 470 kinderboeken (vorig jaar resp. 1446. 849 en 44GJ. By de Jeugdaf deling werden geleend: 1900 kinderboeken en. 1031 kinderstudiewerken (vorig jaar resp. 1676 en 1010), Bij de uitleenpost Kethel wer den geleend: 615 romans. 68 studiewerken en 537 kinderboeken (vorig jaar resp. 658, 68 en 416). In de uitleenpost Weeshuis werden 209 kinderboeken uitgeleend (vorig jaar 249). Bij de uitleenpost Ziekenhuis werden geleend- 310 romans en 9 studiewerken (vorig jaar resp. 244 en 5), Het Correspondentschap Maasdijk leende" uit: 331 romans, 48 studie werken en 110 kinderboeken (vorig jaar resp. 490, 88 en 126). Het aantal houders van leeskaarten bedroeg 3987 (vorig jaar 3915). Het aantal boeken was 51235 (vorig jaar 48793). BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan, z. v. H. J. Vermeulen en M. Wijnmaalen; Anna Maria, d. v. C. van Buuren en A. M. van Son; Frits P.. z. v A. Adams en H. M. de Hooge; Maria, d. v. W. Bras en N. Gonlag. Overleden: P. A. Kruize, 85 jaar. Sinds Robert Siodmak 25 jaar geleden .Menschen am Sonntag" maakte, is er wel iets veranderd in de werkwijze van deze oorspronkelijk Duitse regisseur, die na een korte Franse periode bij het uitbreken van de oorlog in Hollywood belandde, waar al spoedig in de commerciële tredmolen zijn artistieke aspiraties voorgoed de kop in werden gedrukt Nu hij weer enige films in zijn oude werelddeel gaat maken, blijkt de hoop, dat hij zijn vroegere prestaties op zijn minst zou benaderen, volkomen, ijdel. „Le grand jeu", een film van Jacques Feijder uit 1934, die met Charles Spaak het scenario schreef, is een wat verouderd geval, dat nu met een nieuw vernisje en In niet al te fraaie kleuren, weer wordt opgedist. Siod mak heeft geen enkele poging gedaan, deze woesttjnrorr-antlek anders uit te beelden, dan al duizenden voor hem hebben gedaan, zodat alleen de liefhebbers van drama's rond en in het Vreemdelingenlegioen geheel aan hun trekken komen. Als we ten minste de talloze bewonderaars van de schone Gina Lollobrigida even buiten beschouwing mo gen l&tett. Zij kunnen baar in deze film in tweeërlei gedaante zien, namelijk eerst als vriendin van een rijk advocaat, die hem, wanneer hij door zijn geld heen is en naar Algiers vlucht, in de laat daarna als een bar-meisje, dat - advocaat, intus sen legïonnair geworden, voor zijn vroegere vriendin aanziet. Het pleit niet voor Gina's acteertalent, dat zij in beide rollen volko men dezelfde is (in Fejjders versie had Ma rie Bell de dubbelrol). Er ïs verder een goe- pREC/FiS TOT DË LAATSTE DAG van het jdQt 1954 hebben toe helemaal geen vorst ffehod en derhalve was er voor onze kieuiten geen aanleiding om naar het zuiden te gaan. In de polders zagen we hier en daar troepen kieviten, toier aantal in de honderden en soms zelfs in de duizenden liep. Een formatie van verscheidene honderden vogels «i de lucht is een fraai gezicht. Ze hadden het dan ook uitstekend naar de zin, want de meilanden, leveren meer voedsel dan zy óp kunnen. Nu de noordooster al enige dagen ouer ortóe landen blaast, zal het met hun aanwezigheid mei spoedig gedaan zijn, ofschoon de eerste twee dagen van het nieuwe jaar nog heel iaat kuifdragers te zien waren. AI vriest het nu nog niet hard, de bodem wordt toch langzamerhand sodantg. dat deze met de zwakke snavel niet te bewerken is, zodat de vogels wel verplicht zijn om te vertrekken. Zelfs meeuwen vonden nog voedsel in de polder Zelfs de meeuwen, die bij stormachtig weer (en dat hebben we de laatste tijd nogal eens gehad) in de polder kwamen foutage- ren, konden daar hun kostje gemakkelijk ophalen. En geloof maar, dat meeuwen ech te slokoppen zijn. Dat zie je vaak genoeg aan het strand als een stelletje zilvermeeu wen b.v. een aangespoelde bruinvis of ander cadaver aan het ontleden is. Het duurt heus niet zo heel lang of er zijn alleen de botten nog maar van over. Heeft u al eens gezien hoe de meeuwen de wormen uit de grond te voorschijn we ten te halen? Aanhoudend trappelen zij met de stevige poten op de grond, totdat de wormen door het gedreun naar de opper vlakte komen; hèt moment waarop de meeuwen gewacht hebben. Hij mag zich nog zo stevig met een gedeelte van het lichaam in zijn hol vasthouden, de meeuw Is toch de sterkste en het einde van de ongelukkige pier Is weldra gekomen. OOK muizen en mollen verdwijnen wel in een meeuwenmaag, maar daar houden trouwens de reigers ook wel van. ik heb 's winters dtktotfls op de muizenjacht gezien en diktcpls hadden ze succes. De2e achtergebleven reigers lopen in het tuinier- halfjaar erg veel risico, 's Zomers etgenlyk ook wel, men denfee slechts aan de reigers onze Plantage, wie het leven de laatste jaren ook niet zo erg aangenaam werd ge maakt en dat nog wel in htm bruiloftstijd. Maar misschien mogen er dit Voorjaar nu eens enkele blowen nestelen. Dat hopen tof lenmlnste. Maar die overwinteraars dan. gaan b(j worst en sneeuw een zware rijd tegemoet, omdat het hen dan vrijwel on mogelijk is om voedsel te vinden. Tal van reigers moeten dan de hongerdood steruen. Men denka aan de vorstperiode van Febr. 1954, toen er heel veel reigers zën gesneu veld. Kraamsvogels en koperwieken Maar om nog even naar de polders terug te keren. Thans zien wü al vrij veel kramsvogels in de weiden. De dumdaorn- bessen raken zo langzamerhand op, zodat de vogels nu naar de weilanden komen. Laatst zag ik een troep in de lucht van min stens 408 exemplaren. Schoksgewijs, onder het roepen, van een hees klinkend „tjak- tjak", vliegen zij been en weer en landen daarna in de bomen van een of andere boer derij of In een weiland, waar zij graag te midden van een grote troep spreeuwen op insecten azen. Vaak rien wij ook koperwie ken in hun gezelschap, doch deze zijn steeds ver m de minderheid- De koperwieken zijn een stuk kleiner; ze rijn ongeveer zo groot als de zanglijster, doch gemakkelijk van deze te onderscheiden door de donkere kop en de oranje-kleurige flanken, dte hem de naam koperwiek hebben bezorgd. In het Valkspark en in het restant Slerrehos zien we ze nu ook al. 1VU we toch in het bos terecht zijn geko- men, mag ik tegelijk wel even vertel len, dat er, zoals Steeds in de winter, weer ransuilen te zien zijn. Kortgeleden, zag Ik er vier op een rijtje; een koddig gezicht. Als je er rustig langs loopt, blijven ze wel zitten. Ze kijken je lang na en al loop je In een halve cirkel om hen heen, hun ogen blijven je volgen en daarbij hoeven ze zich hele maal niet om te draaien. Alleen de kop draait mee, zodat deze soms helemaal ach terstevoren staat Overdag houden ze zich rustig, doch zodra de duisternis invalt, wor den ze actief. De uil leeft 9s nachts Geruisloos vliegen ze tussen de bomen en over het veld en wee de muis, die net Iets te laat zijn veilig holletje' wilde inschieten Voordat zij het beseft wordt zij bij haar pelsje gegrepen, een volgende seconde is ze, reeds dondgedcukt in de stevige uilenklau-l Grappige opname uati hel steenuiltje wen en tenslotte wordt ze met stukjes en beetjes of soms ook in z'n geheel naar bin nen gewerkt De volgende morgen vinden wij dan onder een der roestbomen de onverteerbare delen In de vorm van een langwerpige bal terug. De samenstelling van zo.*n braakbal (de on verteerbare resten, worden door de vogel n.J. uitgebraakt), bestaat heus niet uit haar en botjes van één muis. Ook ontdekken we wel eens een vogelsnaveltje, meestal van een mus, maar ik heb er ook wel eens een vüa- fcensnaveltje uitgehaald. Niettemin is de ransuil, evenals trouwens alle uilen, een uiterst nuttige vogel, die daarom door de wet tenvolie wordt be schermd. A NDERE uilen, die in onze contreien vonr- komen, zijn de kerkuil en de steenuil, of liever gezegd het steenuiltje, want het is maar een lilliputter bij de overige uilen; vergeleken. Hij is niet veel groter dan een merel, doch hij lijkt groter vanwege zijn altijd ver uit-1 staande veren. Ook de steenuil is een ver-, woed muizen vanger, doch hij jaagt ook graag op insecten en dan hoe groter hoe beter. Zijn woonplaats heeft ht} in het polderland in de buurt van boerenwoningen, waar hij bij voorkeur in holle wilgen huist. Hij roept, vooral tegen de avond, een helder „ple-oe" en dan heb je tegelijk weinig moeite om hem te vinden. Verledetinweek fietste ik over een pol derweg" toen er op minder dan twee meter afstand een steenuiltje uit een wilg vloog Hij had mij kennelijk niet zien aankomen en ik had het gevoel, dat ik hem finaal bad overrompeld. Hij wist beslist nfet wat hij moest doen. Totdat hij opeens vlak voor mijn ogen in een gat van een andére wilg dook om zich zodoende onzichtbaar te ma ken. Het was natuurlijk een kleine moeite geweest om hem te pakken te krijgen, maar zoiets doe je uiteraard niet. Een.' volgende keer zal hij waarschijnlijk wel voorzichtiger zijn, denk ik. A. DE JONG. Advertentie De kinderen voelen zich thuis op de JEVGDSPAARBANK Ccopemf na schooltijd op vaste da ff in Uw woonwijk Geef ze de kans* want sparen is karaktervormend SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM Hoofdkantoor: Lange Haren 80 de bezetting met Jean-Claude Pascal als de advocaat, Raymond Feüégrin en Peter van Eyck als twee legionnairs en Arletty als een kaartleggende hctelh oudster, een uitsteken de rol, die intertijd door Frangoise Roaay werd gespeeld. Passage-theater. Een onderwerp, waarvan de Amerikanen nooit genoeg schijnen te kunnen krijgen: de strijd tussen bandieten en pioniers, die na het einde van de Burgeroorlog zich in Texas willen, vestigen, Anthony Quirrn, in zijn stereotiepe rol van een bloeddorstige bandiet, en Robert Taylor als zijn sombere, zwijgzame stiefbroer, die een blauwtje loopt bij de schone Ava Garoner, branden en plunderen naar hartelust ip het grensgebied en wanneer alles olet zo mooi in kleuren was verfilmd, zou men ondanks alle ster- rengeflonker (onk Howard Keel en Kurt Kasznar zijn van de partij) duidelijk de grauwe middelmaat kunnen onderscheiden. De film draait tot Dinsdag in Monopole. J. Dazert benoemd tot Inspecteur Volksgezondheid De Schiedamse apotheker J. Dazert ont ving een benoeming tot pharmaceufctsch In specteur van de volksgezondheid, ambtsge bied Limburg, met voorlopig als standplaats Heerlen In een brief, die men aan de bestunrsleden van alle afdelingen gezonden heeft, brengt de Christelijke Film Actie hnide en dank aan haar afdeling Schiedam voor de goede inkomsten, die van deze zijde ontvangen zijn. Er Is waardering |n het gehele land voor het werk van de afdeling hier ter stede. Het waren dus verheugende woorden, die de penningmeester, de heer P. F. J. van den Hoek. in zijn Openingswoord memoreerde op de Vrijdag jn gebouw Irene gehouden film avond. Voorts vertelde de heer Van den Hoek. dat de C.F.A. weer enkele nieuwe film3, waaronder „De Strijd om de Top", bemach tigd heeft, Het programma van deze avond bevatte een aantal films van uiteenlopende aard. De hoofdfilm was de Engelse rolprent „Hard Steel" (ïk en m'n naaste) het verhaal van een ploegbaas in een staalfabriek, die door zijn egoïstische j'echt naar succes moeilijk heden krijgt met de andere arbeiders en met zijn vrouw. Alles komt uiteindelijk nog weer in orde. Het voorprogramma bestond uit drie 'filmpjes- Een tekenfilmpje, een over de zeil- sport en een humoristisch niemendalletje, de „Visboot". ZONDAG 9 JANUARI 1955. Ned. Brat. Bond. kerk "Westvest 92. 10.30 uur dr Tjalsma, Den Haag. Evan*. Lath. Gemeente, kerk L. Nieuw- straat—Oranj'estraat, 10 uur ds Van Heest. Amsterdam. Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, Nleuw- straat, ID en 5 uur &s Hoffman; Nieuwe Kerk, Nieuwe Maasstraat, 10 uur dr Caze- mier, 5 uur vie. v. d. Ban; Westerkerk, Aleidastraat, 9, 10.30 en 5 uur ds Hemmes; Vredeskerk, Rotterdamsedijk, 9 en 10.45 uur ds Gras, 7 uur dr Cazomier; Irene, Nieuwe Haven, 9.30 uur jeugdkerk; wijk- )okaal Nieuwe Maasstraat 10 uur jeugd kerk; Kerk Kethel 20 en 7 uur ds De Bruin. Geref. Kerk. Oosterkerk IQ en 5 uur ds Krijger; Plantagckerk 10 en 5 uur ds Heida, Vlaardingen; Julianakerk 10, 2.30 en 5 uur ds Brinkman; Kerk Kethel 9.30 en 2.30 uur ds Van Krimpen. Rotterdam. Geref. Kerk (art. 31), kerk Westvest 30. 8 en 4 uur ds C. Vonk. Oud-Geref. Gemeente, Geref. Jeugdhuid, L, Haven 07, 10 en 5 uur ds Luytjes. Chr. Geref. Kerk, kerk Warande hoek B, K.-laan, 10 en 5 uur ds A. Zwiep, Chr. Geref. Gemeente, Volksgebouw, Tuinlaan 50, 10 en 4 uur ds Middeikoop. Kerk gemeenschap ter verbreiding der Geref. Leer, Boteretraat 8, 10 en 5 uur samenkomst. Oud-Kath. Kerk, Dam 28, 30.15 uuï Hoogmis onder Octaaf van Driekoningen. Hersteld Apost. Genootschap, Stadhou- dersiaan, 9.30 en 4 uur dienst. Evangelisatie, gebouw Broersvest, achter de Molen, 10 uur eredienst, 6.30 uur dienst des Wcords. Leger des Hells, legerzaal Lange Ha ven 27, 10 u. Heiligingssamenkomst. 12,15 u. Zondagsschool, 6.30 uur openluchteamen- komst Gerrit Verboonstraat, 7.30 uur Ver- lossinssamenkomst. Leiders brigadier en mevr. Jouvenaar-Drij(hamer. Kerk van Jetua Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Lange Haven 59, 5 uur godsdienstoefening. Ned. Herv. Geref. Evang., zaal Irene, Nw Haven, 10 en 4 \xur ds Abbrmgh, O aster- wolde. Baptisten Gemeente, kerktaal Broers vest 53, 10 en 7 uur ds Segaar. Ethische Broederschap 10.30 uur de heer v. Brandwijk. Marktbericht Hedenmorgen werd aan het Afslaglokaat betaald voor zoutevis 144.80 tot 151.90 per ton. ZILVEREN BANKWERKER Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer H. Th. Rieken als monteur-bankwer ker in dienst "trad bij NV. Machinefabriek en Stoomketelmakerij v.h. Ingelse Co. te Schiedam. Hedenmorgen werd de jubi laris met zijn echtgenote ten kantore ont vangen en in intieme kring gehuldigd. Hem werd door de directie een geschenk onder" couvert overhandigd De heer mr G. M. Hovingh bood hem namens de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel een getuig schrift voor 25 jaar trouwe dienst aan, meï de hierbij behorende zilveren legpenning met inscriptie. Door het personeel werd eveneens een cadeau aangeboden. Koof dag entschap Smalle Havenstraat teL 3229 Wie hebben dit gezien Bij de politie werd aangifte gedaan, dat een onbekend gebleven man, gekleed in een lange bruine winterjas, bruine broek en met een bruine pet op, gistermiddag een 6-jarig meisje in het water van de Vlaardingse Vaart heeft gegooid. Op welke wijze het kind weer op het droge ia ge bracht en wat de aanleiding tot deze laffe* daad is geweest. Is niet bekend. Ondank is *s werelds loon De 32-jarige arbeider B. van Laren uit Rotterdam deelde de politie mee, dat hij Woensdagmiddag uit de vijver van bet Park 't Nieuwlant een naar schatting acht jarig meisje heeft gehaald. Het kind wa3 door het ijs gezakt. Van Laren begaf zich tot aan zijn middel In het water en bracht het drenkelmgetje behouden op de wal en naar haar woning. Voorts deelde deze kra nige redder mee, -dat de ouders vao het ge redde kind hem in zijn natte kleding op de stoep hadden laten staan. Per rijwiel moest hij naar zijn woning te Rotterdam om zich van droge kleding te voorzien. Inbraak of vernielzucht De vertegenwoordiger S. F., die zijn auto Woensdagavond op de Maasboulevard had geparkeerd, kwam de volgende morgen tot de ontdekking, dat twee portierkrukken waren vernield. Vermoedelijk heeft men een oogje op de in de afgesloten auto staande koffers gehad. Burg. de Bordesplein 16, portemonnaie; Goudsesingel 32, handwarmer; Billitonlaan. 93A. vulpen; Surinamesingel 45. parkiet; v. LennepspJaats 28, muntbiljet. Politiebureau, sjaal, tas met inhoud, Llpssleutel. luchtfil- ter; Arn. Hoogvlietstraat 42, autoband; v. d. Heixrstraat 19, portemonnaie met inhoud; Ëmmastraat 112, pop; Spoorslnge) 114, rol boorband; Van Schravendijkplein 25, schort; Callenburgstraat 63, gtaeé; Westhavenkade 5, herenglacé; Narcisstraat 5, herenglacé; Chopinstr. 6A, gaspennlngen. Faulus Buijs- straat i, portemonnflte met inhoud, De Wet straat 43, kinderwantje; Flamingo, K.W.-ha- ven, auto-contactsleutel; v. d. M. Se Scb., v. Hcgendorplaan, glacé; Madoerastraat 9, sleutel. In de Stadsgehoorzaal werd Vrijdagavond Inderdaad, door het dolle heen gelachen. Cees de Lange was in goede voim en dc overige leden van dit gezelschap van het Nederlands Theaterbureau deden niet voor hem onder. Vele bekende gezichten ver schenen op de planken, zoals; Lucie Steyn en Beppy Bouwmeester, belden vol frisse activiteit De heren Roland Wagier en zijn Jr, Dick Harris. Bill Feldberg. Simon Bouw meester en The Chico's. Het kon met uitblijven of dit werkte aan stekelijk op het publiek, dat bestond uit de personeelsleden met bun familie van de N-V. Machinale Kuiperij A de Neeff uit Maassluis en Viaardinget), Z« vulden de zaal geheel en de grollen en grappen en vaak fijne humor, verschaften hun een uit bundig plezier. De wens van een prettige ontspanningsavond, die de heer H de Jong, voorzitter van de personeelsvereniging voor af had geuit, ging geheel In vervulling. De feestelijke sfeer werd nog verhoogd door een royale traetatie tijdens de pauze en een gezellig aamenzijn na afloop van het toneel, waar The Music Makers de muzikale omlijsting verzorgden. ie Lering over de te houden door de Heer J. A. Bruljn uit Wassenaar De Grote Verdrukking D&niei s in het lo'-oal Broersvest 139, Scfiiedem. op Zondag fl Januari te halfzes. Zitplaatsen vrij. ■"«st iiiii.j'inimiiaiiiiiir.tuti'iHiiiiLiiiR i ,mm.m i ««swiwirwc n. rawimimirafl van CLUBS, STOELEN, BANKEN BIJMAKEN van Stoelen, Clubs. Prijsopgaaf vooruit» NIEUWSTE STALEN. 1 WEEK KLAAR. GROTE MARKT 19-21, Fabriek: SCHIE 15-17, Schiedam,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1955 | | pagina 1