wmm MODE SHOW it, m ij lip Stadsgehoorzaal Vlaardingen Sfr tdL lp ifti tip m M M IC Sir ;ir CILLI WANG over haar dansparodieën Wiltons concert Dreigen mag ook niet Hotels zenden een adres aan de Raad AT <r? AA&. ANNEER. Zilveren onderwijzer J. J. v. Leerdam Het Groene Kruis in Kelliel Agenda Vlaardingen Rimboe in Schiedam BevoIIdngswinst: 1954 677 zielen De brandweer paraat Delta-plan een nationaal belang Stadsbus onderhoudt 20 minuten-dienst Eerste paal nieuwe zeesteiger LILY BOUWMEESTER en FRITS VAN DONGEN lig. #fal s» few KI] lp Sif fi - li WOENSDAG 2 FEBRUARI 1955 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD Bédactie en Jioofdageutschap; Broersvest 3, tel. 68091 De dansparodieën, die mevr. Cilly Wang ponderdag a.s. in Passage zal geven voor de Katholieke Kring verdienen de bijzondere aandacht. Op een vraag omtrent de bedoe ling van deze bijzondere danskunst deelde zij het volgende mee: „Ik dans de humor van de ernst. Op de programma's word ik aangekondigd als danspsrodiste". Ik heb in de encyelopaedie opgezocht wat parodie betekent. Daar staat: „het bespotten van een serieus bedoelde vorm van kunst, door er een komieke of triviale interpretatie van te geven". Wat heeft dit nu bijv. met mijn „LSndJer" te maken? Ik geef er geen interpretatie van, noch bespot ik een ernstig gemeende vorm van kunst. Waarschijnlijk klopt de encyclopaedic niet of wat ik doe is geen parodie! Ikzelf noem mijn dansen „Metamorpho- sen". Want het essentiële er van lijkt mij te zijn, dat ik mij zó In iets of iemand ver gaderen kan, dat er van mijn eigen persoon iets meer cverblijkt, Helemaal gelukkig ben ik pas, als het mij lukt datgene, waarin ik mij veranderd heb, ook onder het dansen nog Pen beetje te laten veranderen. Hoe beter ik daarin slaag, des te groter is de „betove ring" voor mijzelf en voor het publiek. Daarom aarzel ik ook niet van „tricks'' gebruik te maken, als uiterlijke hulpmidde len om een illusie te voorschijn te roepen. Ik zoek ze niet, maar als het mogelijk is en de bedoeling duidelijk blijkt, waarom dan met? Als ik mij met extra armen, henen of hoofden tooi, dan zijn die een deel van mij zelf geworden, dan zijn ze met mij in de zelfde huid gekropen. Maar dit alles zijn slechts woorden, het De Harmonie Wilton Fijenoord onder di rectie van Joh. F. Pala geeft a.s. Donder dagavond een Concert in het Passagetheater, waarvoor zes muziekwerken op het pro gramma prijken en wel: de Marche solo- nelle van ir J. H, Wilton in een arrange ment van Joh. F. Pala; Sinfonia van Joh Chr. Bach; Introductie en Allegro voor fluit van Joh. F. Pala, de soliste is mej. Willie Rijntalder; Gesehichten aus dem Wiener- wald van Johann Strauss; Scènes cauca-: piennes van I. Delhaye en Imperial Echoes van A. Safronl. Na de pauze wordt weer eens vertoond de muziekfilm „Melba," die op een zoete lijke wijze de levens gescniede nis van de vermaarde zangeres vertelt. Zes maanden gevangenisstraf met aftrek eiste het O.M. bij de rechtbank gistermiddag tegen de 25-jarige Griekse stoker I. E. uit Alicamar op Kreta, die een paar maanden geleden een van zijn mede-opvarenden van het Griekse stoomschip, dat bij een der Rot terdamse werven in reparatie ligt, met een mes bad bedreigd. Na deze bedreiging was E. opgesloten. De stoker, die door een tolk werd bijge staan, hield vol, dat hij zijn mede-opvaren de de kok niet had willen steken. Hij •was de kombuis binnengegaan met een mes in de hand om een stuk brood te snijden. Overigens wist E. zich van het gebeurde mets meer te herinneren, omdat hij die avond beschonken was geweest. Dc raadsman, mr A. Bokma, zeide in zijn pleidooi, dat zijn cliënt niemand letsel had veroorzaakt en herinnerde aan de moeilijke jeugd van zijn cliënt, toen Kreta was bezet en de onderneming van zijn vader een kleine kustvaartrederij verloren is ge gaan. PI. verzocht de uiterste clementie. Uitspraak 15 Februari a.s. GOUDEN JUBILARIS BIJ TROMP EN RUEB Met was gisteren een halve eeuw geleden, dat de hoofdvertegenwoordiger van de Tromp en Rueb Azijnfabneken, de heer P. van Wijk van Brievlngh, bij deze firma in dienst trad. In de cantine van het bedrijf werd hij gisteren door directie en perso neel hartelijk gehuldigd. Hij werd toege sproken door de heren P. Rueb, P. Wynia en H. Korpershoek. Namens burgemeester Van Walsum werd hem meegedeeld, dat het Hare Majesteit de Koningin bij K.B. van 13 Ja nuari had behaagd, de jubilaris de ere-me- daille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. De heer Rueb bood de jubilaris een. ge schenk in enveloppe en de gouden medaille plus het vererend getuigschrift van de Maat schappij van Nijverheid en Handel aan. Het personeel verraste hem met een schilderij. De feestelijke huldiging werd omlijst met muziek, zang en de opvoering van enige schetsjes. DE KOMENDE CHR. METAiL BEDRJJFS BOND Tijdens een vergadering van de Christe lijke Beambtenbond werd gisteren het plan tot oprichting van de Christelijke Metaal Bedrijfs Bond besproken, waarnaar zoals medegedeeld, circa vijftig leden van de öhr. Beambten Bond afd. Schiedam zouden moe ten overgaan. Een beslissing Is nog niet ge nomen. De plannen, nader toegelicht door een vertegenwoordiger van bet hoofdbestuur zon in overweging genomen. Men wil ze thans laten bezinken teneinde over enkele maanden een definitief besluit te kunnen nemen. Dan zal een afgevaardigde worden aangewezen, die de beslissing van de Schie- damse afdeling van de Chr. Beambten Bond aan de landelijke vergadering bekend zal maken en aan de verdere op landelijke basis gevoerde besprekingen, zal deelnemen. FILM OVER HOOGELAND e avond heeft ons allen tezamen- gebru.itt om iets te zien over mensen, die het in het leven heel moeilijk hebben en aie wij kunnen helpen door de Christelijke vereniging tot stichting en Instandhouding van Arbeidskoloniën „Het Hoogeland" te steunen", aldus ds W. A. Krijger in zijn openingswoord op de propaganda-avond van „Het Hoogeland", Dinsdag in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven gehouden. Er werden twee belangrijke nieuwe films gedraaid, n.I. de speelfilm „Helpende Han- óe.n". die op duidelijke en ontroerende Wijze een beeld gaf van het jeugdwerk in oe kolonies, en de prachtige kleurenfilm jiKïeurensymphonie van 't Hoogelandse Werk" waarin verder heel de arbeid van de Vereniging in beeld is gebracht. Deze films zijn vervaardigd door Profilti- Polygoon en het benodigde geld hiervoor is op bijzondere 'wijze bijeengebracht door de afdelingen van „Ons-drie-cents-Fonds". Het was jammer, dat *s avonds zo weini gen aanwezig waren, dit was 's middags anders, toen men een voorstelling voor de kinderen had georganiseerd, want de toe loop was toen zo groot dat men twee voor stellingen had moeten geven. Verder sprak op deze avond de propagan dist van „Ket Hoogeland", de heer W. J. Smit uit Westerborg. Ds J. D. Smïds sloot de avond op de gebruikelijke wijze. komt er op aan het geheim te vinden, de toverformule voor de grote „bezwering". Ik zou comt die willen spelen, ik zou graag zelf „eomedie" willen zijn, theater, ensemble, sprookjesland, alles in één persoon. Eu dan zou ik willen dat u weer eens, net als bij uw eerste schouwburgbezoek, al was het maar voor cén of twee minuten, aan iets irreicls, iets onmogelijks zou geloven, of u Dg Schiedamse Hotelcombinatie heeft een adres tot de Gemeenteraad gericht, waarin wordt aangedrongen op een wijziging van artikel 1 van de woningwet, in die zin, dat men hier een zelfde regeling knjgt als tn Vlaaidingeru Het gaat er om, dat voor over nachtingen particulieren zoveel mogelijk worden uitgeschakeld, zolang nog niet alle bedden van de leden der hotelcombinatie in gebruik zijn. Artikel l van de woningwet behelst, dat het particulieren zonder machtiging van de autoriteiten niet is toegestaan vreemden ter overnachting in huis cp te nemen. INBREKERS HADDEN GEEN ROKERTJE Bij de Verf en Vemisfabriek Norbert Teurlmgs aan -de Kommiezenlaan 22 is in de afgelopen nacht ingebroken. De inbreker of inbrekers zijn. over een betonnen schutting geklauterd en zijn toen via het bovenlicht naar binnen gekomen. Zij doorzochten het höle kantoor; vermoedelijk is hij of zijn zij daarna langs dezelfde moeizame weg weer vertrokken. Er wordt op het kantoor niets van werkelijke betekenis vermist; alleen schijnen een paar pakjes sigaretten door de Inbrekers te zijn meegenomen. WOENSDAG 2 FEBRUARI Yolksgebouw: a uur NVV-bestuurdersbond - cursus ouderdomsvoorziening. Irene: 8 uur Zendingscomimssle Ned. Herv. Gem. zendingsavond. Chr. Soc. Belangen: 3 uur On ts patin in gs ver. Lekstraat jaarfeest en bal. Gebouw Nefl. Prot. Bond: 8 uur Gemeente filmavond. DONDERDAG 3 FEBRUARI. Huishoudschool; 7.30 uur lezing over gezins- begroting. Musis Sacrum: 8 uur Katft. Kring, Ctlly Wang, dansavond. Vnlksgebouw: s uur F. v. d, A., congresvoor- stellen. Irene: 8 uur Toneel wijk III. Passage Theater: 6 uur Concert W. F. BIOSCOPEN. Passage Theater: T.m. Donderdagmiddag 2 en a uur: „De onverschrokken en" U8 3 ï- Monopoie Theater: T.m. Donderdag 2, 7 ca 9 uur: „Politiespionnen" (13 j.J. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA. Stedelijk MuBeum: 2—5 uur eigen collecties (ook 's Zondags). LEESZALEN. Gem. Openbare Leeszaal en Bibl., Lange Haven: geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woensdag en Zaterdag) van 7 tot 8.: uur. Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Bibl., Dam: Geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur: iedere avond (behalve Donderdag en Zater dag) van 7 tot 8,3ü uur. Zondags gesloten. ZWEMBADEN Sportfonflsenhafl: gem. zwemmen Zondag 9-12: ■werkdagen 7-8.15 en (behalve Maandag) 13.30- 20.45 (Vrijdags tot 21.15); Ma. 11.45-1345 en 16-17.30: DJ 11,15-13 311 en 15 45-17 30, dames 10.15-11.15; WD. 12.15-37.30; Do. II.45-13.30 en 15 45-17 30. dames 18 50-19 W Vr ll 45-13 3D en 14.30-17.30; Zat. 10.45-12.00, 14.00-18.30 etl 19.00-20.45, heren 20 45-2130. MEDISCHE DIENST. Gemeente Ziekenhuis, Nassaulaan, tel 69126. H.K. Ziekenhuis Dr Noletstlchtlng Dr Nolet- straat, tel. 69411. Voor aangifte van ongelukken belle men de G.G. en G.D., tel. 69290. Politie 69333. Brand weer 69123. •iVoor spoedgevallen geopend des avonds Apotheek van Westendorp, Singel 81. Voor de St Aloysiusschool was het gisteren groot feest. Ee» der onderwijskrachten, de heer J. J. van Leerdam, vierde zgn zilveren jubileum en werd dientengevolge danig in ket sonnetje gezet. De heer Van Leerdam, is eerder verbonden geweest aan de Thomas- school, daarna aart een Uit» i» Hilieflersberg en tenslotte naar Schiedam teruggekeerd naar de St Aloysiusschool. Gistermorgen is eerst een H. Mis opgedragen in de Singel kerk, waarna om ft al/elf druk van de ge legenheid werd gebruik gemaakt de jubi laris »n de school te feliciteren. Broeder- overste Leo en pastoor H. Oorsprong namens het schoolbestuur spraken de jubilaris toe. In Arcade tenslotte volgde gistermiddag een feestwaarop de heer Van Leerdam, groots werd gehuldigd onder het aanbieden van diverse eadeauar. Na a/loop werden twee tekenfilms en als hoofdfilm „Diamanten De groots opgezette propaganda, door hst huis aan huis bezorgen van een tolder met vele dankbare gegevens, met tot slot een uitnodiging tot gratis bijwoning van een filmvoorstelling is niet tevergeefs geweest en tot tweemaal toe was gisteravond d< zaal van het gebouw voor Christelijke Be langen geheel gevuld. De voorzitter van het Groene Kruis, de heer J. Korpel was verheugd over de grote belangstelling en na enkele zakelijke mede delingen ging men met het oog op de tweed? voorstelling voor deze avond over tot ver toning van de film Mens en Microben, wel ke ons op duidelijke wijze het gevaar voor besmetting lieten zien. Een pracht film met hetzelfde doel als de voorgaande was de film „"Wit Wint." Na het beëindigen wees de voorzitter er op dat het Groene Kruis de instelling is, welke in vele gevallen de helpende hand kan bieden, reden te meer, dat iedere in woner zich dient aan te sluiten bij deze af deling, welke het volgend jaar haar 30-jarig bestaan hoopt te herdenken; men hoopt voordien het 500ste lid te kunnen inschrij ven. Hij deelde nog mede dat in Mei we derom een moedercursus zal worden gehou den en dat door opheffing der ziekenhuis- vereniging het batig saldo groot ƒ1610 is overgemaakt aan het Groene Kruis, waar door de financiële toestand der vereniging belangrijk is verbeterd. Met de opwekking het Kruiswerk in elke vorm te rteunen, sloot de voorzitter deze voorstelling. Aan het eind van de avond werd nog oen verloting gehouden. Een taart viel op het nummer 123, maar de eigenaar bleek reeds vertrokken te zijn. Hij kan de taart alsnog afhalen. WOENSDAG 2 FEBRUARI Liefde en Vrede: 20 uur Lekenspel, I. v. A. O. Luxor-Theater, 20.15 uur, Robin. Hood Jr {14 j.) HaUhome, 19,30 uur, Declamatiewedstrijd. Stadsgehoorzaal, zo uur, Haagsche Comedie voor VKC met „Het donker Is licht genoeg". Raadhuisplein 5, 2D—22 uur, Leeszaal Gera. Archief geopend. Belangrijke telefoonnummers. Politie en Brandweer 2345. Telefoon 3229 voor een goed dagblad- Bijkan toor Rotterdamsch Nieuwsblad, Smalle Ha venstraat 1, Vlaardingen. Bij geen gehoor teL 2959, Boterbloemstraat no. 41. Redactie telefoon 5453. Zlekendlenst Hoflaan 9a, teL 2541. Geopend apotheek „Van Hogendarp", Van Hogendorplaan 129a, telef. 4233, en apotheek A. Bot, Bülïtanlaan 66, teL 4723. jacht" gedraaid. Op de foto ziet men Jan Bolkenbaas de jubilaris een doos sigaren aanbieden namens de Franse clwb. Achter hem een deputatie uit de vijfde klas, die hem een vulpen aanbood. EXCELSIOR-FILMAVOND In verband met de vele afgelastingen van junior wedstrijden in tie laatste tijd had de R.K. Sportvereniging Excelsior Dinsdag een contact-filmavond voor dc jeugd georgani seerd in de bovenzaal van gebouw Arcade. Er werden een zevental ülms gedraaid, waarvan die van de voetbalwedstrijd Frank rijk—Nederlandse profs in 1953 wel het meest de aandccht trok en waarvan de voetbal- spelende jongeren nog wel het één en ander konden leren. Dank zij de afdeling Volksonderwijs te Rotterdam werden voorts nog een interes sante, film over een jongensclub in Oosten rijk vertoond en één over New York met Broadway, havens en bruggen, wolkenkrab bers, het ondergrondse spoorwegnet, de wereldberoemde Chinezenwijk, enz, „Vee handelaar in het Westen" brecht de jeugd naar het leven en het werk op een ranch. Eveneens zeer interessant was de film over de ontwikkeling van de straalmotor; een film met historische waarde over één der jongste technische wonderen van deze eeuw. i De Canadese meren zeg men in een prach- tdge kleurenfilm over het land, waarheen tegenwoordig zovelen emigreren. Verder was er nog de film „Noordzee", die het gevecht Ket zien van een bemanning van een trawler met de kokende Noordzee. Het was een leerzame avond, die geopend wos door de junior-secretaris de heer H, Schouwenburg. In Musis Sacrum wordt Dinsdagavond a.s. een grote feestavond gehouden, van de Ned Bond van Oud-strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis der afdeling Schiedam. Het Schiedams Toneel verleent zijn medewerking en. zal voor het voetlicht brengen „Rimboe",, een. aangrijpend spel uit Indonesië, toen het nog Neo. Oost- In dié was. Na afloop volgt een bal. Op de onlangs gehouden jaarvergadering in de Amstelbron zijn de bestuursleden H. Bakker en D. Krook bij acclamatie herko zen; de heer Krook zal als secretaris op treden en de heer J. Engering als vice- voorzitter. HET 1 MEI-COMITé De viering van de eerste Mei zal dit jaar op Maandag 2 Mei vallen, zo vernemen wij. Dit jaar hebben voor het eerst ook culturele verenigingen ziting gekregen in het Mei comité. Het comité is thans als volgt sa mengesteld: H. Sabel (PvdA) voorzitter; C. v, d. Hoek (NVV Bestuurdersbond) secretaris; J. Th. de Braak <NYV-Bestuurdersbod) penning meester en als leden; mevr. Van Woerkom (Vrouwengroep PvdA); mevr. Wielhouwer (Vrouwenbond NW); L. v. d. Stel (AJC); P. v. Leeuwaarden (Jonge Strijd); de heer De Braaf (Gem. Zangver. Excelsior); C. Landsbergen (Crescendo) en La Matinata); M. Boomsluiter (Arma-VARA) etiK.Ha- merlink (Kunst na Arbeid). BURGERLIJKE ST4ND Geboren: Ingri-d C. H., d. v. T. A. v. d. Most en B. C. v. Dongen; Willem, z. v. T. Mastenbroek en J. P. Holleman; Gatharina "W., d. v. A. A. Peters en M. L. Vriens. Overleden: A. Deijl, 73 jaar, wed. v. Sj. Lolkus; C- J. Verluide, 91 jaar. (Advertentie) WIJ KOMEN NAAR ROTTERDAM In „Groot Handelsgebouw'^ Uitgifte von toagongjbewijien e" ploaUbejpreklng van Donderdag 3 Februari of, dagelijks van 10-16 wvr op do 2o stago, Hal A, en direct vaar de aanvang van de showt aan ds zaal. Tel. ondsr nr. 1179S5 van 11-15 uur. TOT ZIENS OP DE MARGRIET-MODESHOW De modeshows worden - gehouden op 7, 8, 9, 10'en ll.Febr. 's middags 1'4.30. uor 's avonds'19 en 21 uur. Wat knippatroon Uwir kéuxm G*A1TS Sinds 1953 een man tegen drie vrouwen Op 1 Januari 1955 telde de gemeente Schie dam een bevolking van 76.245 zielen, het geen vergeleken met 1 Januari 1954, toen het aantal Schiedammers 75,568 bedroeg een winst is van. 677 zielen. In het jaar van 1 Januari 1953 tol 1 Januari 1954 is de bevol king met 712 personen toegenomen, zodat de bevolkingsaanwas in iets langzamer tem po schijnt te gaan. Het aantal mannen is in deze jaren toegenomen van 37.712 tot 37.916, dus met 204 personen; het aantal vrouwen met 685, en wel van 37.644 op 1 Januari 1954 tot 38.329 op 2 Januari 1955. In het afgelopen jaar was de groei van bet aantal mannen 236 en van het aantal vrouwen 421. In de maand December steeg het totaal aantal in woners met 27, het totaal aantal mannelijke bewoners ook met 27, terwijl het aantal vrouwen geiuk bleef. Dit merkwaardige feit is een gevolg van de toevallige omstandig heid dat het geboorteoverschot en het ves tigingsoverschot, wat de vrouwen betreft, elkaar in evenwicht hield, terwijl er voor de mannelijke bewoners een kleine marge overblijft. Er werden in December 58 jon gens geboren tegen 63 meisjes; er stierven 29 mannelijke tegen 21 vrouwelijke personen, en er vertrokken 154 vrouwelijke personen tegen 112 die zich vestigden. Alle factoren werken dus aan de groei van het aantal vrouwen mee. Wederom ligt, wat het aantal sterfgevallen betreft, de top boven de 70 jaar; van de 50 overledenen waren er 26 ge storven boven de 70 en slechts 11 beneden de 50, o.w. drie kinderen van minder dan een jaar. Van de 42 in December gesloten hu welijken kwamen in 29 gevallen bruid en bruidegom uit Schiedam en in elf gevallen kwamen de bruidjes uit Schiedam en de mannen van elders. In slechts 2 gevallen zochten Schiedamse jongemannen elders een meisje. Vijf van de bruidsparen trokken In een eigen woning en 16 trokken in. bij ouders of familie, vijf betrokken kamers in onderhuur en bij negen bruidsparen woon den bruid en bruidegom elk apart. In De cember zijn binnen de gemeente 169 gezin nen verhuisd, met in totaal 766 gezinsleden. Er vestigden zich 247 personen in Schiedam waarvan 124 enkelingen en 123 in gezins verband verdeeld over 35 gezinnen. Uit Schiedam vertrokken 291 personen, waar van 138 alleenstaand en de rest verdeeld over 46 gezinnen. Hoofdagentschap: Smalle Havenstraat tel. 3229 Tweemaal moest de %r and weer gisteren uitrukken voor een kleine brand, 's Morgens werd brand ontdekt in de Van Bleisweik- straafc 58b, waar de vloer onder een haard brandde. Dc haard had een constructiefout. Er was enige schade. Een melding „uitsiasnde brand" bracht de gehele brandweer op de been. Dit gebeurde Maandagmiddag om kwart over 1. Het viel echter nog al mee. In do badkamer van per ceel Mendelssohnplein 48a had enig was goed vlam gevat omdat lakens te dicht bij een petroleumboestel hingen. Buren blusten het vuur met enige emmers water. De brandweer behoefde geen dienst te doen. Er was -ook hier enige sohade. DANK AAN R. EN W. EN HET GEMEËNTEPERSONEEL In een adres aan het college van Burge meester en Wethouders, dat door alle raads leden is ondertekend, wordt lof gebracht voor dc uitstekende organisatie van het ge meentebestuur, dat er vuor gezorgd heeft, dat dag en nGcht de staf van het personeel aanwezig was, tijdens de laatste stormvloed in December j.l. en alle voorzoigsmaatre- gelen zijn genomen om waterschade voor de burgerij en bedrijven zoveel mogelijk te i'oorkomen en tot een minimum te beper ken. Volgens adressanten komt deze lof ook toe aan de hoofden van dienst met hun per soneel, ambtenaren ter secretarie, politie, brandweer, B.B., personeel van particuliere bedrijven en aan allen, welke op enigerlei wijze hulp hebben verleend. Tenslotte wordt opgemerkt, dat de storm vloed van 1 Februari '53 m feite alien m den lande onvoldoende voorbereid is over vallen. Dat hiermede voor zover mogelijk in Maassluis bij de laatste stormvloed is reke ning gehouden, is volgens adressanten te waarderen; reden waarom zij hun erkente lijkheid betuigen aan het adres van B- en W. voor de genomen maatregelen, GUNSTIG JAAR VOOR NUTS-SEAARBANK Der traditie getrouw is de Nuts-Spaar- bank te Maassluis reeds binnen enkele we ken na -de aanvang van een nieuw boek jaar met haar jaarverslag over 2954 ver schenen. Om slechts een greep .uit het eijfer-tnate- riaai te -doen, valt allereerst op dat het inleggerskaptfcaal evenals in 2953 ook vorig jaar met 13% is vooruitgegaan en steeg tot 6.848 000. In 1954 is ingelegd in 78.703 posten 5.100.000 en terugbetaald in 30.049 posten 4.300.000. zodat 800 000 is ge spaard. Aan rente is 155.090 bijgeschreven. Het aantal spaarders gaf een vooruit gang van 535 te zien en kwam op 14.409 in leggers. Gerdkend naar het aantal inwoners van Maassluis, Maasland en Rozenburg is dit een hoog aantal m vergelijking met an dere gemeenten. De beleggingen ondergingen in de afde ling hypotheken een grote uitbreiding. Deze portefeuille ging vorig jaar met 85 eerste hypotheken vooruit, vertegenwoordigende een bedrag van 1.300.000, waardoor het bedrag aan uitgegeven hypotheek 2.863.000 bereikte. De onderhandse leningen liepen met een ton terug, terwijl de effecten-por tefeuille eveneens een achteruitgang 350.000) te zien geeft. Hel lage rendement op de effecten zal hieraan wei niet vreemd zijn. Het gemiddelde rente-percentage der totale belegging bedraagt per 31 December 1954 3.41%. De jeugd deed wederom van zich spreken. Einde December was verschuldigd aan 2376 spaarders van Jeugdspaarbanken en School- sparen 75.000, terwijl daarenboven ver schuldigd was aan 4740 boekjes van jong geborenen 178.000. Met spaarbusjes js een record bedrag gespaard van 67.500 in 3553 ledigingen. Er staan thans 2267 spaarbusjes uit. Een Interessant beeld geeft het inleggers tegoed. gerangschikt naar de gemeenten. Daaruit blijkt, dat verschuldigd, is aan 11.188 inleggers uit Maassluis mgt 5.318.000; 1.860 inleggers uit Maasland met 751.000; 1.037 inleggers uit Rozenburg met 402.000; 324 inleggers uit andere gemeenten 377.000; totaal 14.409 inleggers met 6.848,000. OPENING NIEUW HERV. J3IUGDGEBOUW Dinsdag 1 Februari was voor Maasland een zeer bijzondere dag. Een Jang gekoes terde wens is door de opening van dit n.euwe jeugdgeocuw in vervulling gegaan. Omstreeks 2.30 uur heeft de president-kerk voogd, de heer C. Doelman, met enige wel» gekozen woorden het gebouw geopend. Hij wees erop, dat het verenigingsleven m Maasland zich niet kon ontplooien, zulks bij gebrek aan een goede lokaliteit. Hulde bracht spr. aan architect, aannemers en Zeer velen waren Dinsdagavond komen luisteren naar ir K. P. Blumenthal, die op uitnodiging van het bestuur van de Zaken- studiekring in Concordia sprak over „Het dichten van onze zeearmen". Reeds in 1935 is bij bepaalde figuren van Rijkswaterstaat het denkbeeld van. een Del taplan gerijpt. Spreker vernam er het eerst van tijdens zijn verblijf in Israel, in 1951. De voorstanders werden eerst voor fantas ten aangezien, maar nadat »n het Waterloop kundig Laboratorium te Delft het Delta plan in eerste instantie was gerealiseerd, werd het anders, De eerste proeven werden genomen in. 1948. Ingewikkelde berekenin gen eisen ongelooflijk veel tijd. Reeds wer den 450 situaties met dit model beproefd. Oorspronkelijk was het ontwerp bedoeld om stormschade te beperken, vervolgens werd aandacht geschonken aan de inpolde ring van de Biesbosch. Getij, stormvloeden, kentermgspunt, tweemaal per dag waar zee- en rivïerstromen elkander ontmoeten, springtij, doodtij, meteorologische invloeden enz., zijn factoren die daarbij een rol speien. Bezwaren van inpoldering van de Biesbosch zijn o.m., dat bij storm het opgestuwde wa ter niet weg kan. Uitvoerig vertelde spre ker, zijn woorden met lantaarnplaatjes toe lichtend, hoe de Delta-Commissie zich de afsluiting van de zearmen denkt. Plannen, die nog voortdurend aan veranderingen on derhevig zijn, mede door de proeven ie Delft. Daar is o.a. het vier eilandenplan. een stormstuw in het Hollands Diep, waarbij weer politieke factoren met België een rol gaan spelen i.v.m. de binnenscheepvaart op Antwerpen. Resumerende kwam spreker tot de con clusie, dat het Deita-plan er zeker zal ko men en over pl.m. 20 jaar zal zijn gereali seerd. De kostgn zullen niet meer bedragen, Bus 43, die heden de stadsdienst van bus 38 heeft overgenomen, onderhoudt een 20 mimiten-dienst. De eerste bus vertrekt van Station Vlaardingen (Parallelweg) om 6.IC uur, de volgende 6.30 uur enz. Tijdens de spitsuren worden extra bussen ingelegd. Chr. Boinvbedrïjfsbond De Christelijke Bouwbedrijfsbond houdt Donderdag a.s. haar traditionele feestelijke jaarvergadering ditmaal in het gebouw ^Liefde en Vrede", aan de Ged. Biersloot. dan het bedrag der stormschade 2 jaren ge leden en weinig hoger zijn, dan het ophogen kost van alle bestaande dijken. Door het verkeer over de dammen zal een groot ge bied worden ontsloten voor industrialisatie en voor recreatie op de gevormde zoetwa- termeren. Het opdringen van de zoutgrens zal tot terugdringen worden omgezet. Daar tegenover zullen de financiële consequenties van enorme omvang zijn en de oestercul tuur, waar de burgemeester van Ierseke te recht voor ijvert, zal dan ten dode zijn op geschreven, maar dit mag volgens spreker geen reden zijn het Delta-plan op te geven. Naar het Vlaardings Aannemersbedrijf H. Simon ons mededeelt, zal de eerste paal voor de nieuwe zeesteiger van Nieuwe Ma- tex N.V. Donderdag 17 Februari de grond ingaan. W AT ZUI LEN WE ETEN Donderdag 3 Februari Spaghetti met varkenspoulet Prei en wlttekool Fruit kM: De president-Kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente te Maasland, de heer C. Doel man,.opent het nieuwe Ned. Herv. Jcugdgebouw. werklieden, die zo iets schoons tot stand hadden gebracht. Spr. wees er op, dat het gebouw voor een ieder, onverschillig van welke gezindte, open staat. Riet de wens. dat het gebouw mag zijn tot groot belang van de dorpsgemeenschap en in het alge meen van de Herv. gemeente, verklaarde hij het gebouw voor geopend. Burgemeester Groot Enzennk noemde het gebouw een aanwinst voor de gemeenté en sprak namens het gemeentebestuur de beste wensen voor de toekomst uit. De heer Scherpenhuizen van de Stichting Maatschappelijk Werk gaf een overzicht i.z. subsidiering van het gebouw en sprak eveneens de beste wensen voor de toekomst uit. Pastoor Riswick sprak eveneens zijn ge lukwensen uit. Moge, aldus spr., dtt gebouw zijn tot zegen der jeugd. Namens het Gerei, kerkbestuur sprak de heer F. van Woerden. Ook wij als Gerefor meerden, aldus spreker, zullen dankbaar van uw gebouw gebruik maken. Moge <de Chr. ontspanning, welke er gegeven zal worden, zijn tot verheerlijking van onze Schepper en Maker. De heer J. M. Keijzer sprak namens de Herv. Kerk van De Lier; de heer C. J. van Leeuwen namens de Herv. Kerk van Schip luiden. Notaris C. F. Petit dit de la Roche sprak namens de cultuurkring „Masalant" en sprak ziln blijdschap er over uit dat een. dergelijk gebouw tot stand is gekomen. Thans kunnen ook in Maasland culturele avonden gehouden worden. De heer J. v. d. Wel bood namens de Onderlinge Brand waarborg Mij, de K.I. „De Eendracht." de fokveedagcommissie cn nog vele andere in stanties, de beste wensen voor de toekomst aan. Hij liet deze zijn wens vergezeld gaan. met de aanbieding van een voorzitters hamer. De heer Lie vaart dankte ais aannemer voor de hem geschonken opdracht en hoopte dat het gebouw aan de gestelde eisen zou voldoen. MEEF DAN GOUD Op 9 Februari a.s. hoopt het echtpaar P. v, d PolBrinkman, wonende Stations straat alhier, zijn 55-jange echtvereniging te herdenken. Het zal ongetwijfeld dit eer zame echtpaar met aan belangstelling ont breken. GRANAAT GEVONDEN De heer A. v. d. Sar heeft bij bet spitten in de turn een granaat gevonden. De politie heeft dit gevaarlijke voorwerp opgeborgen. TE WATER Het vijfjarig zoontje van de heer G., had ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Beatrix van zijn moeder een vlag- jetje gekregen. Trots wandelde de kleine op de Herenstraat, maar keek meer paar de vlag dan naar waar hij liep. Het gevolg was dat hij pardoes de VHet mtippclde. De heer J. v, d. Ham smaakte het genoegen de kleine weer op het droge te brengen. CULTUURKRING „MASALANT" Voor de cultuurkring „Masalant" 6prak voor een aandachtig gehoor in het Wapen van Maasland de heer J. Bicker Caarten uit Leiden, administratief hoofd van de Rijks dienst voor Monumentenzorg, Spr. hield een rede over „Folklore rond de Zuidhol- landse windmolens". Behalve bij de molen zelf bleef spreker ook stilstaan bij de be woners der molens, Ook werd aandacht ge schonken aan de neven-beroepen van de molenaars, zoals visvangst, netten boeten enz. Na de pauze kwam de molentaal ter sprake, een taal die alleen door molenaars verstaan kan worden. Spr. vroeg aan het slot van zijn rede bijzondere aandacht voor het behoud van onze molens, die een ele ment vormen in het Hollandse polder landschap. VERLICHTING RIJKSWEG Met het aanbrengen van een verlichting op de Rijksweg 20 op het kruispunt van deze met de verbindingsweg naar Maassluis, is men aangevangen. Drie lantaarns, elk met 2 kappen, zijn reeds geplaatst. Op veelvuldig verzoek nog 1 voorstelling: OP ZATERDAG 5 FEBRUARI a.s. Blijspel in 6 taferelen van Jan de Hartog. Regie: Jan Ketel Decors: Chiel de aicy Muziek: Jurriaan Andricssen Toegangsprijzen: ƒ1.75 - ƒ2.— - ƒ2.50 - ƒ3.— - ƒ3.50. Plaatsbespreking vanaf Donderdag 3 Februari van 19—3 u. aan de cassa (Telefoon 4341). V- if a .li fe §1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1955 | | pagina 1