Voor de S W-tribunes wordt Zondag een zware dag! JONGEMAN Steenbokken op de ruïne? E.V.A.G. De Inhabé heeft thans 60 standhouders Jaarvergadering Orpheus G. Alebregtse, jubilaris bij Herman Jansen N.V. Asvïondames nog ongeslagen aan de kop Redder bedacht zich geen moment Verloren en gevonden AT AAR. AM «ER, Agenda Vlaardingen MET HET SPORTWEEKEND IN ZICHT Hermes gaat naar Brmissums Limburgïa ïiljartvereniging R.O.V.S, won wisselbeker Jeiigdgemeenteraad verdiepte zich in industrialisatieproblemen Spannende tweekamp in sportieve sfeer Gevraagd voor direct een voor magazijnwerkzaamheden 2 jeugdige vaklieden DONDERDAG 10 FEBRUARI 1955 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA 9 Redactie en hootdagenlschap: Breerevest 3, teL 68891 Het belangrijkste nieuwe van de Inhabé. die omstreeks de bevrijdingsdag in Schie dam zal worden gehouden, is dat er bij de ruïne van Mathenes een soort dierentuin ral worden ingericht. De directie van Blij- Dorp heeft er in beginsel reeda haar instem ming aan gegeven; alleen de details moeten nog worden uitgewerkt. De gedachte is om binnen de afrastering, die de ruïne omgeeft, een groep steenbokken of andere dieren, te zetten, die zich in deze rotsachtige omgeving wel op hun gemak zullen gevoelen. We zullen dus wellicht binnen enkele maanden gemzen en steenbokken, langs de afgebrok kelde tinnen van ons oude kasteel zien klauteren, hetgeen ongetwijfeld de roman tische sfeer van dit deel van Schiedam zal verhogen, Maar deze dieren hebben hun ver zorging nodig en het ia op dit punt dat zich nog enige moeilijkheden voordoen. Blij-Dorp zal derhalve steenbokken ook steenbok-op passers moeten afstaan en men moet in Botterdam nog bekijken, hoe dit met de dienstregeling m de diergaarde overeen te brengen is. Modeshow komt er Een tweede attractie, waarbij wederom de ruïne het centrum is, zal de modeshow worden, die door de firma Herman Eiji, Dames- en Kinderkleding, Hoogstraat, zal worden verzorgd. Ook hieraan zitten ver schillende problemen vast. Er moet in de De jaarvergadering van de Koninklijke Zangvereniging Schiedams Mannenkoor werd gisteravond in gebouw Arcade ge houden. Secretaris .T. de Koster gaf verslag over de werkzaamheden in het afgelopen jaar, waaruit bleek dat Orpheus zes maal had geconcerteerd, o.m. ook te Amsterdam, Haarlem en Rotterdam. Bovendien werd vier maal voor de radio opgetreden. De bibliothecaris gaf daarna een ver slag over het beheer van de bibliotheek, waaraan enkele nieuwe werken werden toegevoegd, zodat het aantal is gestegen tot 509 muziekwerken. Penningmeester P. Spaan bracht zijn verslag, dat met een batig saldo sloot. De heren A. F. v. d, Gaag, A. Stouthan- del en P. Ver burg worden gehuldigd In verband met hun 25-jarig lidmaatschap. Op de hartelijke woorden van de voorzitter volgde een spontane heilwens door de aan wezige zangers. Evenzo was dit het geval toen de heer T. Keuzenkamp tot lid van verdienste werd benoemd. De heer Jac. Kiela, die even eens tot lid van verdienste werd benoemd, kon deze vergadering in verband met ziekte niet bijwonen. Beiden hadden, een „slaat van dienst" van 33 resp. 28 jaar. De bestuursleden F. v. d. Beek, M. P. van Litsenburg en J. Scheffer stelden zich niet meer beschikbaar, maar in hun plaats werden de heren P. J. Kats en T. Veld kamp benoemd. De heer M. P. van Litsen- burg ontving van de ledenvergadering een extra dankbetuiging voor zijn vele diensten die hij ais bestuurslid gedurende 20 jaar de vereniging heeft bewezen. Na een opwekkend woord voor de toe komst sloot de voorzitter circa midder nacht de vergadering, lijders welke gramo- foonopnamen van Orpheus voor Hilversum waren te beluisteren. De heer G Alebregtse vierde dezer dagen zïjn 25-jarig jubileum als distillateurs- knecht bij Herman Jansen N.V., distilleer derij en likeurstokerij alhier. De jubilaris werd door de directie gehul digd voor zijn plichtsbetrachting gedurende de afgelopen 25 jaar en ontving een hul deblijk onder couvert. Ook werd de heer Alebregtse vereerd met het getuigschrift en de grote bronzen legpenning voor 25 jaar trouwe dienst van dê Nederlandsche "Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Van de zijde van het personeel van kantoor cn iabriek ontving h« eveneens geschenken in verschillende vormen. Een gezellig samen zijn besloot de herdenking van dit jubi leum. Weekend der Jonge Kerk De Jonge Kerk Schiedam van de Neder lands Hervormde Gemeente houdt Zater dag en Zondag a.s. een weekend met de jonge lidmaten uit het Brabantse dorpje Helvoirfc bij Den Bosch, Gastvrijheid vindt men in het wijklokaal In de Nieuwe Maas straat. Zaterdagavond is cr een gezellig samen zijn met muziek, schetsjes en spel. Zondag middag wordt er een. film gedraaid, door ds J. G. Jansen toegelicht. De uitgestelde lezingen der Comm. Huüh. Voorlichting De twee uitgestelde lezingen van oorspron kelijk Donderdag 3/10 Febr. over „Mevr. De Vries komt uit tnet haar huishoudgeld, hoe kan dat?" en „Kleedgeld, kostgeld, zak- «ld'\ die wegens ziekte van de betreffen de lerares niet konden doorgaan, zullen nu worden gehouden op Dinsdag 29 Maart en. Dinsdag 5 April. Hockey Het eerste dameselftal van de SMHC As- uoq heeft Zondag j-I. voorlopig met de rat- «gegadigde voor de titel. H.D.M., in Den Haag afgerekend. Door een 3i zege |ieb- «a^de Schiedamse dames alleen de kop ftQOmen en zijn tot nu toe in deze compe- ï"ie-ongeslagen gebleven. Een fraaie presia- ik. Ook Zondag gaat dit dameselftal naar Den Haag, nu zal tegen TOGO 3 aangetre den worden. Deze match kan eveneens in ee& Schledamse zege eindigen, mits de da- het niet ta gemakkelijk op gaan vat ten, hetgeen in zo'n situatie wei eens het KBval wil zijn. Dames 2 speelt op het sportpark aan de Ouöeduk tegen HLC 2. De heren zijn al in een hele tijd niet m «t veld gekomen. Zondag j,l. werd weer a'8elast. Zuidwijck, waar de heren het ko kende week-end de gast zijn, heeft geen. bijster sterk team, doch kan soms wel eens plannen verstoren. Bovendien moet As- ViQn op haar tellen gaan passen, wü zij niet °P de onderste plaats eindigen. Het tweede herenelftal van Asvlon gaat «aar Leiden om het derde elftal van de club van die naam te bezoeken, heren 3 speelt *e*öi HGC 5. coasumptiebal een podium worden gebouwd en de brandweer heeft hierbij een woordje mee te spreken, omdat het publiek in de consumptiehal tegen alle gevaar moet wor den beschermd. Bovendien is de grote vraag, hoeveel dit onderdeel van het tentoonstel- hngsprogramma gaat kosten. De gemeente heeft inmiddels haar vergun ning verleend en practisch alle standruimte is thans verhuurd. De organisatiecommissie heeft nog wat ruimte achter de hand ge houden, die zij graag voor industriële stands beschikbaar had gesteld. Er zijn ook van buiten de stad talrijke aanvragen, o.a. van een zuivelfabriek; vele aanvragen kwamen van Rotterdam en "VI aardingen, maar ook van elders uit het land. Men gaat hier echter zeer selectief te werk en wenst nog niet aan stonds tot uitgifte van de nog resterende ruimte te besluiten. In totaal zijn er nu ca. zestig standhouders, waarvan enkele meer stands hebben dan één. Op 23 Februari, 22 Maart en J9 April komt er een standhoudersvergadering, waarbij de zaken meer in detail met de standhouders zullen worden geregeld. Van tegenwoordigheid, van geest getuigde in hoge mate de koene sprong van de 45-jarige Schïcdamse vloerenlcgger I. v. d. Kooi uit de Huysmanstraat in het koude water van de Lange Ilaven, toen gister middag omstreeks 2 uur een wielrijdster en een achterop zittend meisje in het kanaal waren gereden. De wielrijdster, de weduwe v. B. uit de Van 's-Gravesandestraat, die met de 11-ja- rige y. J. B, achterop reed, was het water in gereden, doordat zij de macht over haar stuur had verloren toen zij de schouder van een motoragent had geraakt, die daar juist ter plaatse gegevens noteerde van een overigens onbetekenende aanrijding. Van der Kooi was nl. in zijn geparkeerde per sonenauto geschampt door eon passerende vrachtwagen, bestuurd door T. W. H. uit Schiedam en had zich geen moment be dacht gekleed in het water te springen, toen het ongeval gebeurde. Het gelukte hem vrouw en kind boven Vater te houden tot dat de agent hen met een reddinghaak uit hun benarde positie bevrijdde. De G.G. en G.D. onderzocht de drenke lingen, voorzag hen van droge kieren en vervoerde hen naar huis FILMTERVGBUK VAN WILTON De afdeling Ontwikkeling en Amusement van Wilton Fijenoord gaf Woensdag een filmavond in Musis Sacrum aan de Lange Haven. Nadat de secretaris, J. van der Broek de avond had geopend en gewezen had op het toneelspel „Lastige Mannen", dat de Kleine Comedle in Maart zal opvoeren, en op de Allerhande-avond, die men in April zal or ganiseren, werd de journaalfllm van Wilton Fijenoord over het jaar 1954 gedraaid, die de aanwezigen een blik gaf op de festivitei ten in Januari, In verband met het hon derdjarig bestaan en de belangrijkste werk zaamheden en tewaterlatingen in het alge lopen jaar. Hierna werd de hoofdfilm „Operatie Ci cero" gedraaid, een spïannagefüm met Ja mes Mason, die reeds lang In normale rou latie was vertoond. Don Camillo voor de A.B.C. Door de Algemene Bedrijfsgroepen Cen trale zal morgenavond in het Volksgebouw een filmavond worden gegeven, waar „Don Camillo'* zal worden vertoond. PAPA MOCHT MET WETEN WAT O.D.G. Wl]K V BRACHT Het stuk speelt op oen boerenhofstede, waar Hoelof van Arendsveen de heer W. Mak verbolgen is over het feit, dat zijn zoon Hille G. Zonneveld met een meisje uit de stad getróuwd is. Hille en zijn vrouw Jeanne de Bte beramen dan het plan haar als huishoudster bij vader in dienst te stellen. Aldus geschiedde. De situa ties, die hieruit ontstonden, deden de volle zaal soms bulderen van de lach. Uiteinde lijk'komt alles natuurlijk toch op zijn poot jes terecht, met in zekere zin nog een happy end. O.D.G. verstond haar taak en bracht dit blijspel op geestige, vlotte wijze voor het voetlicht. De regie berustte in handen van de heer W, Mak. Ds J. G. Jansen opende de avond op de gebruikelijke wijze. In zijn openingswoord memoreerde ds Jansen de plannen voor dc bouw van een nieuw» wijkgebouw. Voorts wees spr. op het feit, dat Zaterdag en Zon dag een vijftigtal Jonge Kerkers uit Hel- voirt Noord-Brabant een bezoek bren gen aan Wijk 5. 73-JARIGE AANGEREDEN Toen de 73-jarige Schiedammer M. J- gistermorgen om 9 uur de Nieuwe Haven wilde afslaan naar de Qranjebrug, liet één personenauto hem passeren, maar een tweede, bestuurd door M. J. uit Warmond, merkte de oude baas niet tijdig op en een botsing volgde. De bestuurder bracht hem naar de G.G. en G.D., die hem onderzocht en naar zijn huls aan de Anthonie Muys- straat bracht. Waakzame knaapjes Vier waakzame knaapjes namen gisteren van twee onbekend gebleven jongens een herenfiets af, die dezen uit de Van Swin- denstraat hadden meegenomen. BURGERLIJKE STAND Geboren; Comelis, z. v. J. Mudde en N. Poppeliers; Albert, z. v. A. Boes en H. v. Mourik; Maria M., d. v. J. J. Hersbach en B- S. Binnendijk. Overleden; J. Hoordijk 73 j.; C. J. van der Kaoi, 59 j. vr. v. p. v. d. Kruit; Ch. A. Marks, 88 j. wed. v. Ch. F.*pape; J. C. E. v. d. "Berg, 88 j. wed. v. P. M. v. Buijtenen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van politie te Schiedam, tussen 9—12,30 uur en 2—5 uur: olieslang. Te bevragen bij de vinders: padvinders- riem, J. W. Otterloo, Voornesestraat 33b; naalgamltuurtje, Van Eekeren, Pr. Maurits- straat 18b; tabakspijp, C. Kuiji, Maasstraat 29; spaarkaart, T. Leven, Rotterdamsedijk 303a; bedrag aan geld, D. IJzerman, Rem- brandtlaan 34a; sponsrubberzadeldek, J, Weijgertze, Mariastraat 22b; rode autoped, M. v. d. Pol, Lange Kerkstraat 31; 4-kleurlg vulpotlood, C. Klootwijk, Van Marumstr, 9b, DONDERDAG 10 FEBRUARI. Arcade: 8 u. R.K. Mannenkoor St Caecilla concert, Grote Kerk: 8 u. Oec. Raad Russisch Stu denten Koor, Passage Theater: 8 u. Kunstkring Haagse comedie met „De Derde". Irene: 7 u Pers. Ver. Vegia fltmavond- VRJJDAG U FEBRUARI Tivoll: 8 tt. Accordeonver. kdO - contact- avond. Marilko: 3 v. HBSS - contactavond. BIOSCOPEN. Monopole Theater: Heden 7 en 9 uur: „Vrou wen. In de oertijd" (18 j.}. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA. Stedelijk Museum; 2—5 uur eigen collecties (ook 's Zondags). LEESZALEN. Gbdi, Openbare Leeszaal en Bibl., Lange Haven: geopend Iedere werkdag {behalve Maandag) van 9-30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woensdag en Zaterdag) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten R.K. Leeszaal en BlbL, Dam; Geopend Iedere dag (behalve Maandag) van S tot 4 uur: Iedere avond (behalve Donderdag en Zater dag) van 7 tot a.30 uur. Zondags gesloten. ZWEMBADEN Sportfondsen bad: gem zwemmen Zondag 9-12 werkdagen 7-0.15 en (behalve Maandag) 19.30- 20.45 (Vrijdags tot 21 J5>. Lla 11 45-13 45 er 15-17.301 Dl H15-13 30 en 15 45-17 30. dame*- 10.15-11.15; Wo, 12.1S-17.3Q; Do. 11.45-13.30 en 15.45-17 30, dames IS 50-19 30 Vr 1145-17 30 er 14.30-17.30; Zat. 10.45-12.00, 14.00-18.30 en lfl.QQ-2Q.45. heren 20 45-21 30 MEDISCHE DIENST. Gemeente Ziekenhuis, Nassatilaan, tel 60128 R.K. Ziekenhuis Dr Noletstlchtlrig Dr Nolet- straat, tel. 6S41L Voor aangifte van ongelukken belle m?n de G.G. en G.D.. teL 63290. Politie 69333. Brand weer 69123. Voor spoedgevallen geopend des avonds Apotheek Gouka, Hoogstraat 29. WAT ZULLEN WE ETEN Vrijdag 11 Februari. Sla van witlof met appelen Gebakken ka&j Aardappelen Botersaus Appelmoes DONDERDAG 10 FEBRUARI, Excelsior: 1417 uur en J9—22 uur. tentoon stelling Een kleine, werkende stad. Achter zaaltje. Handelsgebouw: 20 uur, cursus Psychologie, N.V.S.H. Excelsior, ro uur ,,'t Nut" over „Tunis, het land van de „Islam". Kehoboth, 20 uur, Herv.-Ger. Comité, ds Ha ring, uit Loon op Zand- Stadsgehoorzaal, 20 uur, Fllmkrlng „Les c-rï- fants du Paradis" <18 J.>. Luxor-Theater, 20.15 uur, „Rebellen van San Antoae" ai 3.). VRIJDAG 11 FEBRUARI. Excelsior: 14—17 uur en 19—32 uur, tentoon stelling Een kleine, werkende stad. Achter zaaltje. Stadsgehoorzaal: 20 uur „Magdalena" (18 j Luxor-Theater, 2a.i5 uur, „De piraat van Ja maica" (18 J.). Excelsior: 20 uur, film Alg, Bedr. Bond Meu bel- en Houtbedrijven. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie en Brandweer 2345. Telefoon 3229 voor een goed dagblad Bijkan toor Rotterdamsch Nieuwsblad, Smalte Ha venstraat 1, Vlaardingen. Bij geen gehoor tel. 2959. Boterbloemstraat no 41 Redactie te lefoon 5453 Zlekendienst Hoflaan 9a, telel. 2541. Geopend: Apotheek G. A. H. v. d. Corput, Scfcnedamseweg 83. tetef. 3224. LEESZALEN. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Christelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Oosthavenkade 3G ben. en boven. Openingsuren Bibliotheken: elke werkdag van 14.30—17.30 (uitgezonderd Woeasda|miad8g)- Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond van 19—21 uur; Zaterdag van 10—12; Donderdag: 14.30—17.30 Jeugdbibliotheek. Leeszaal: elke werkdag van 10—12 en van 14.30 —17.30 uur (uitgezonderd Maandagmorgen); Maandag, Woensdag en Vrijdag van 19—2J u. ZWEMBAD. Kolpa-bad: Gem. zwemmen Zondag 10—13; Ma. 718.30, dames 18.30—19.30. gem 19.30—22 uur. DL 7—14, 15—17.30 en 18.30—21, heren 14—15. Wo- 7—11 en 12—18.30, heren £1—22. Do. 7—11, 12-17.30 en 13,30-21, dames va a 11-12, heren 17.30—18^0. Vr. 7—12 en 13.30—32. zat. 7—9.30, 9.30—16.30 en 18—22, dames 8.30—3.30. De twee Schledamse eerste klassers sullen Zondag a.s. geen gemakkelijke wedstrijden krjjgen. In de eerste plaats komt de beroemde en beruchte ploeg van de heer Joosten, Fortuna '54, op bezoek bU S.V.V., een ploeg, die de S.V.V.-tritmnes weer eens geheel zal doen vullen. Hermes D.V.S. wacht ook een zware opgave. Zij gaat naar Brunsseum om hei steeds agressieve Limburgïa te bekampen. Na Rapid JC is Fortuna '54 de tweede profclub, die in Schiedam op bezoek komt en het is voor SVV de eerste maai dat zij binnen de krijtlijnen zal treden tegen een profclub. Fortuna is een vereniging, die zlgh een naam heeft weten te verschaffen, dóch die in deze competitie eigenlijk een beetje te genvalt, temeer daar zij een pïoeg heeft met spelers van naam, zoals, Van der Hart. De Munck, Ravensteyn, Dlngena en Pienemao, spelers, die hun sporen reeds verdiend heb ben. De Geleense club leed Zondag een onver wachte nederlaag tegen het fel voor de dag komende Sittardia, waardoor de kansen van Fortuna weer gedaald zijn. Zij heeft nu elf punten rnt tien wedstrijden en staat vijf punten achter op leider Willem II. SW. dat slechts één punt minder heeft dan Fortuna won ook Zondag weer, of schoon dit wel met moeite gepaard ging, De Schiedammers zijn door deze zege op Rigtersbleek weer een beetje in de run ning gekomen, zodat de wedstrijd tegen. For tuna een zeer spannende $trijd kan worden. Als de rood-groenen. zich geheel geven, dan zit er beslist een goede winstkans in. De leiding berust bij de heer J. Bronkhorst. SW 2 speelt Zondag ook thuis en wel te gen het sterke Sparta 2. SW 4 ontvangt RFC 3. Hermes DVS gaat dus Zondag naar Limburgïa cn het lijdt geen twijfel of Hermes zal heel hard moeten vechten, wil zij de nederlaag ontgaan. Boven- dien is daar nog de traditie, die wü, dat Hermes practisch altijd in Bruns- süm verslagen wordt, en de Schiedam mers hebben de punten toch heel erg nodig, want zij blijven maar steeds in die enge hoek waar de slagen vallen. Dat Limburgïa heel wat mans is, bleek Zondag j.l. in de wedstrijd tegen Rapid JC, die m een 2—2 gelijkspel eindigde. limbur gïa was voor de rust zelfs sterker dan de Rapid-profs. In de voorhoede van de Liraburgers speelt middenvoor Feyen nog steeds een behoor lijke partij, terwijl ook Span) er en Hoogen op de voorgrond treden. In de achterhoede vormt doelman Jacobs menigmaal een on- overkomenlijk struikelblok. In Droll heeft Limburgïa een goede back. Aan do Daflilaan speelt Zondag Hermes 2 de match tegen ONA 2. Hermes 3 ontvangt VGC 2 en hejt vierde gaat bij stadgenoot DUS 3 op bezoek. Derde en vierde klassers Na een week van rust zal Excelsior '20 weer in het veld komen. De Schiedammers wonnen veertien dagen geleden van HPSV, waardoor zij zich een beetje uit de staart- groep omhoog werkten. Excelsior kan zich Zondag nog meer omhoog werken als zij van VIOS, dat op het sportpark aan de Oudedijk op bezoek komt, weet te winnen Excelsior heeft nu acht punten uit elf wedstrijden, zodat zij zich niet bij voorbaat geslagen moet achten. Excelsior '20 2 speelt Zondag, eveneens op eigen terrein de bigmatch tegen stadgenoot DHS 2. Doordat RCD—Dordrecht in de vierde klasse H Zondag een fout maakte en met 4—0 verloor van Stnjen is de kans, die DHS op de titel heeft weer wat beter geworden, mede door het feit dat DHS de plaatselijke ontmoeting tegen DRZ met 3—2 won. DHS staat nu met een en twintig punten uit dertien wedstrijden op de tweede plaats achter ODI, dat twee punten meer heeft, maar ook een. wedstrijd meer gespeeld hoeft. Op de derde plaats staat RCD, dat met twintig uit twaalf de kans in eigen hand heeft. DHS gaat Zondag op bezoek bij Strijen en ondanks het feit dat deze vereniging rp één na onderaan staat, dienen de Schiedam mers wel degelijk rekening met deze club te houden, want versloegen zij Zondag niet RCD nog wel ir. eigen huis mot een ondubbelzinnige 4—0. DRZ, dat eveneens in de vierde klasse H voetbalt, speelt Zondag weer een thuiswed strijd in Kethel. De Schiedammers rijn de laatste weken weer wat afgezakt en dus wordt het tijd, dat zij zich weer wat omhoog werken. Technisch heeft DRZ een behoor lijke ploeg, doch moreel blijkt er nog wel iets aan te haperen. Onze stadgenoten ontvangen 's-Graven- deel, een ploeg die soms tot vrij hard spel in staat is en met vijftien punten uit der tien wedstrijden in de middenmoot thuis hoort. DRZ 2, dat-juist de eerste wedstrijd ge wonnen heeft, speelt de thuiswedstrijd te gen Fluks 2 uit Dordrecht. Dc afdeling Rotterdam In de afdeling A van de eerste klasse is voor SVDPW weer een thuiswedstrijd vast gesteld. De Schiedammers komen tegen AVS In het veld en door een overwinning kun nen zij hun toch al fraaie stand nog verbe teren. Toch zullen de Schiedammers op hun tellen moeten passen en. deze tegenstander met te gering aanslaan. In dezelfde afdeling krijgt Wilton Fijen oord een lastige uitwedstrijd, n.l. in Hille- gersberg tegen Noorderkwartier, een club, die gezien de stand vele^moeilhkheden voor de Schiedammers in de ""weg kan leggen. Wilton Fijenoord 2 is de gast van AVO 2. SFC en Demos in de eerste klasse B gaan elkaar Zondag a.s. bekampen, SFC heeft nog maar negen wedstrijden gespeeld en. staat momenteel met evenzoveel punten in, het midden van de ranglijst. Toch hebben deza Schiedammers nog eeo beste kans op het kampioenschap, want als zij alle minder ge speelde wedstrijden winnen, staan zij nog slechts twee punten achter op de leider in deze afdeling Dilettant, doch dan moet men geen punten meer verliezen. SFC kan Zondag winnen, want Demos mag niet tot de sterkste gerekend worden. Demos staat op één na onderaan met vijf uit tien. Van een plaatselijke ontmoeting Is altijd weinig te zeggen en bovendien kan Demos de punten opperbest gebruiken. SFC Z krijgt Stadgenoot SVDPW 2 op be zoek. Demos 2 speelt de uitwedstrijd tegen DHS 4. De derde Sebiedamse club Ursus moet Zondag eveneens kunnen winnen, want Progress is tot nu toe wel een beetje tegen- gevallen. Er bestaat voor Ursus nog een klem kansje op het kampioenschap, maar dan mag zij geen wedstrijd meer verloren, laten gaan. Ursus 2 speelt ook al tegen een Schledam se club, n.l. Schiedam 2. Martinit in 1 C speelt nog steeds een lei dende rol en do fraaie positie ia enkele we ken geleden nog verbeterd. Saturnus, die Zondag naar Schiedam komt zal dan ook op een warme ontvangst kunnen rekenen. Toch zal Martinit er goed aan doen niet met de gedachte „die wedstrijd hebben we al gewonnen" in het veld tc komen, want dan zon Saturnus nog wel eens voor een verrassing kunnen zorgen. Martinit 2 speelt in Rotterdam tegen het tweede elftal van de Linker Maas Oever. Het eerste elftal van Schiedam gaat Zon dag in Rotterdam De Jonge Spartaan be kampen. DJS heeft een fel doorzettende ploeg, waarvan, men niet zo een, twee, drie gewonnen heeft. Toch hebben de Schiedam mers de beste papieren. De Zaterdagmiddagafdeling PPSC doet het tot nu toe ook niet best cn dit team gaat Zaterdag in Bodegraven de club van die naam bekampen. Het is te hopen dat PPSC nu eindelijk eens voor een overwinning zal zorgen, de kans bestaat fn ieder geval. PPSC 2 speelt thuis tegen Spijkenisse 2, PPSC 3 bezoekt TSB 3. GTB ten slotte is Zaterdag de gast van Spijkenisse en van deze match kan moei lijk gezegd worden wie als overwinnaar uit het veld zal korren. Beide ploegen zijn on geveer even sterk. GTB 2 speelt de uitwedstrijd tegen HBSS 3 en GTB 3 ontvangt het Vlaardingse Zwa luwen 4. 1 Over HBSS schreven we reeds gisteren. In de tweede openbare zitting van de Vlaardingse Jengdgemeenteraad werd een zeer actueel onderwerp aan de orde gesteld: industrialisatie. Vyf vragen over dit onderwerp maakten punten van bespreking uit. Uit de oordelen, tijdens de zitting uitgesproken, bleek, dat de leden zich thuis en in de fractievergaderingen grondig op deze materie hadden voorbereid. Het is voor hen, zoals de voorzitter, dr fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer C. J. Roodenburg, aan het slot van de zitting getuigde, een zeer interes sante en vooral ook leerzame avond geweest. Daarvoor svaren zy daak verschuldigd aan de deskundige op dit terrein, de directeur van Lever's Zeep M(j NW„ de heer A. J. de Jong, die zich gaarne had beschikbaar gesteld om de leden van repliek te dienen. Met een hartelijk applaus bedankten, de leden de heer De Jong voor hel welslagen van deze avond De tweekamp tussen de biljartverenigin gen R.O.V.S. en. Wtlton-Fuenoord kreeg Woensdagavond in de biljartzaal van de sporthal op de „Vijfsluizen" een waardig besluit. De heren J. van Eijk (Sunlight) en N. v- d. Plas (Wilton) speelden een interessante demonstratiepartij libre. De partij werd door eerstgenoemde speler gewonnen door in 25 beurten de 2o0 caramboles vol tc ma ken. Door een ongeval was de heer Van der Plas niet in vorm. Na deze partij brak het grote ogenblik aan, De heer P. C. van IJzerlooy, algemeen voorzitter van dc R.O.V.S., overhandigde de wisselbeker aan de heer J. Wind, voorzitter van de winnende biljartver., onderafd. van de R.O.V.S. De tweekamp heeft vier weken geduurd. Bij de overdracht van de beker re leveerde de heer Van IJzerlooy het initia tief tot deze ontmoeting. Het contact was ontstaan tijdens de viering van het eeuw feest van de scheepswerven Wilton-Fijen- oord. Het contact dreigde weer verloren tc gaan. maar door een gelukkig initiatief werd het hersteld en dat resulteerde in de nu gespeelde tweekamp R.O.V^.—Wilton- Fijenoord. De uitslag daarvan bracht mede, dat spre ker nu op eigen terrein aan de eigen club de wlsselprijs moest uitreiken. Voor de sportieve geest, die deze tweekamp ken merkte. dankte de heer Van IJzerlooy alle spelers. Gespeeld zijn 64 partijen, libre, met 2335 beurten. Daarin zijn door Wilton-Pijen- V.Ln.r. de heren J, Wtnd, voorzitter van de biljartvereniging R.O.V.S.; A. Bosdijk, voor~ zitler van de B.V. WtUon-Fijenoord en P. C. van IJzerlooy, algem. «oorzitter van de R.O.V.S., op hei moment, dat laatstgenoem de de biliart-wlsselbeker overhandigt aan eerstgenoemde, loiens biljartclub de twee' kamp heeft gewonnen. moyenne van 1,65. De R.O.V.S.-spelers maakten 390? caramboles met een moyenne van 1,67» Het geringe verschil duidt wel op de spanning tijdens dit tournooi. Nog vele kleine geschenken vonden hun weg naar de deelnemers. Tenslotte sprak de heer A. Bosdijk, voor zitter van Wilton-Fnenoord. die in een geestige speech het sportieve en prettige verloop van het tournooi karakteriseerde. De beste groepsprestatie was geleverd door groep F van Wilton. De avond werd rond gemaakt met oen -demonstratieparti] tussen de heren W. A. Hanzen (R.O.V.S.) en F. v. d. Velden (Wilton). Hun sterkte is respectievelijk 150 en 172 caramboles. OOK MIODENSTANDS- TENTOONSTELL1NG IN YLAAKDINGEN Omtrent de ook te Vlaardingen door de Middenstand Centrale aldaar te organiseren tentoonstelling, die van 1423 April zou worden gehouden, is overleg gaande tussen bet gemeentebestuur, het comité Viering Nationale Gedenkdagen en de organiseren de instantie omtrent periode en plaats van de tentoonstelling. Reeds meer dan 40 mid denstandszaken hebben voor deze tentoon- oord 3343 caramboles gemaakt met een 3telling Ingeschreven. Gevoel contra verstand Over de eerste vraag moet de overheid zo nodig dwingend optreden om werkkrach ten uit de overschotgebieden naar de indus- tiële centra over te brengen bleken de leden eensluidend van oordeel te zijn, dat dwang achterwege moet blijven. Een dame-üd achtte de opeenhoping van mensen in industrie-centra een gevaar voor de volksgezondheid. Het leegzuigen van het platteland vond zij ongewenst en zij was voorts van mening, dat de mensen niet on dergeschikt mochten worden gemaakt aan de industrie. Geestig merkte de heer De Jong op, dat het voor de mannen met hun logische argu menten moeilijk was de gevoelsargumenten van een vrouw te weerleggen. Hu was het echter roerend met haar eens dat de gezin nen niet machten lijden door migratie. Ook deelde hij de mening van de raad, dat vrij willigheid de basis dient te zijn bij migratie Maar waar ie de grens, waarbij deze basis moet worden verlaten voor de harde nood zaak? Een dergelijke grensoverschrijding zou zich inderdaad kunnen voordoen, aldus drukte de heer De Jong zich zeer voor zichtig uit. Als de overheid de W. en W.-wet als indirecte dwang toepast, dan is dit even goed dwang. Bij dit onderwerp werd nog even aan geroerd, de motieven, waardoor de indus trieën zich laten leiden bij vestigingen. Deze zijn uitsluitend van economische aard. In dit verband memoreerde de heer De Jong, dat van de 32 Amerikaanse industrieën, die zich na de oorlog in Nederland vestigden, er 13 domicilie in Amsterdam kozen. Slechts één m een kleine plaats; Emmen. Maar voor deze industrie was de plaats van vestiging van ondergeschikt belang door de aard van haar product. Financiële medewerking Op voorstel van een der leden, werden de 2e en 3c vraag (financiële medewerking van gemeenten bij vestiging van industrieën) samengevat. Roerend waren de leden het er over eens, dat de gtfmeente zich bad te ont houden van deelneming in het aandelen kapitaal van een bedrijf, omdat de gemeente met overheidsgelden niet mag speculeren, Zij wilden gaarne een uitzondering maken voor openbare nutsbedrijven en bedrijven met nationale betekenis, zoals het sodapro- ject te Delfzijl. Anderzijds verklaarden zij rich allen voor standers van de financiële medewerking van gemeenten bij vestiging van nieuwe eo uit breiding van bestaande bedrijven. De heei De Jong wees er op, dat de verhoogde in dustriële activiteit de oorzaak van de hui dige welvaart is, maar dat de industrialisatie tevens onze zwakte is, omdat zij onze eco nomische kwetsbaarheid verhoogt» Hoewe> buiten de orde ging de heer De Jong uit* voerig in op de aangeroerde onderwerpen - mechanisatie en rationalisatie der bedrijven Om overwerk wordt gevochten Tegen verlenging van de arbeidstijd wer den van diverse kanten bezwaren aange voerd. Bij de arbeiders zou grote weerstand te overwinnen zijn, stakingen zouden er zelfe het gevolg van kunnen zijn, zo werd uit de boezem van de raad geopperd. Wat met veej strijd door de arbeiders was veroverd, mocht niet worden aangetast. Indien verlenging dan de meer verdiensten belastingvrij. En deze verlenging niet door langere werk- weken, maar door het verlenen van over- werkvergunningen. Aldus een bloemlezing van de diverse meningen. Slechts van ééb zijde werd betoogd: verlenging van de ar beidstijd is verantwoord, wanneer dit eeo nationaal belang betekent. De heer De Jong voerde aan: het gaat hiej om een tijdelijke noodmaatregel. Door ge brek aan arbeidskrachten gaan orders ver loren. Dit betekent een verlies van terrein op de Internationale markt. Er is geen weerstand bij de arbeiders u - overwinnen.. Integendeel, in de bedrijver wordt om overwerk gevochten Economische gevolgen Breedvoerig werd er over het laatste punt van gedachten gewisseld.' moet er een groter verschil zijn in de lonen van geschooide en ongeschoolde arbeidskrachten dan thans het geval is? In een door een V.V.D.-lid ingediende en met 25 tegen 1 aangenomen motie bleek het standpunt van de raad. Deze motie luidde: De jeugdgemeenieraad spreekt zich, gezien de kwetsbaarheid van de Nederlandse wel vaart, uit voor een stimulering van de vak bekwaamheid van <3e Nederlandse arbeids krachten en acht een aanmerkelijk betere beloning van de geschooide, vakbekwame arbeider t.o.v. de ongeschoolde arbeider hiervoor mede een eerste vereiste. Het merendeel ging er van uit, dat de lonen van de ongeschoolde arbeiders dezen - een menswaardig bestaan moeten bieden. Bij het zich uitspreken voor een groter ver schil tussen beide categorieën werden even wel niet de economische gevolgen, met name verhoging van de kostprijs en de gevolgen hiervan op de exportmarkt, aangeroerd. Do heer De Jong onderschreef de nood- - zakelijkheid van een groter verschil, maar onderschreef anderzijds, dat een van -de" voornaamste oorzaken van de huidige eco nomische welvaart in ons land gezocht - moest worden in de geleide loonpolitiek. Hij slak minister Lieftlnck hiervoor een pluim- op de hoed. ca. 16 a 17 jaar. Aanmelden BOSLAAN VLAARDINGEN GEMEENTE SCHIEDAM Bij het Openhaar Slachthuis kutuien worden geplaatst: t.W. een SCHILDEK en een MACHINE-BANKWERKER op arbeidsovereenkomst. Bij gebleken geschiktheid volgl t,z,t. een vaste aanstelling. Salaris volgens jeugdregeling (17 jaar ƒ22,56; 18 jaar ƒ28,32; 19 jaar 34,08. 20 jaar ƒ39,84; 21 jaar ƒ46,08 en 22 jaar ƒ52,32 per week). Alles exclusief 6 *h verhoging. Sollicitaties te richten tot de Directeur van het Openbaar Slachthuis, Slacbthuislaan 24, Schiedam, vóór 19 Febr. aj. O. dc tcun ORANtSTMAT» tCXSOA* TB 4 Da Directie ven het NIEUWSBLAD Dehouöt zich hst rech* voor ■dvertentl«i tonder opg»*f v*n reden#» te welïeren. bij advertentie» onder num mer worden aan de adver teerder niet doorgegeven: drukwerken, circulaires en dergeöjke «tukken aOtom- ■tlg van tussenpersonen,' hetzelfde geldt voor en der» stukken. weUce niet bane fide op de Inhoud ven de advertentie reflecteren. Stukken, die bh het blad blyven berusten, warde» na één maand na contr&le van de Inhoud vernietigd. voor fouten m telefonisch opgegeven advertentie» ta het Died niet aansprake lijk. Verzoek om herplaat sing zonder betaling «t restitutie kan derhalve sdet worden Ingewilligd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1955 | | pagina 1