ZILMETA-UTILITY nieuwe clubs at <ry wmm. Koerswijziging bij Hervormd Jeugdwerk Oude methoden hebben geen vat meer Straatvoetbalcompetitie start binnenkort weer AAR. ANNËEH GEROFABR1EK ZEIST Filmjournaal 1954 Wilton-Fijenoord een indrukwekkende documentaire Dok 6 dit jaar gereed, dok 7 in aanbouw Wilton-Fijenoord en De Unie verloren tegen Het Oosten Uit het Politie-rapport Voor vensterbank en tuin (17) ER KOMT WEER VOLOP LEVEN IN DE NATUUR Onteigeningen voor Stadhuis onvermij delij k Benoemingen en vacatures R.K. Huishoudschool aanbesteed Paastournooi Shell 25 JMR KREEG HIJ Stoelen van Plate Verkoopster DINSDAG 22 MAART 1935 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA f Redactie en hoofdagentsciiap: Broersvest 3, tel. 68091 Ds J. G. Jansen, Ned- Herv, predikant, heeft gesproken voor de Hervormde Jeugd raad te Schiedam, waarvan hij voorzitter is, en wel over het onderwerp Nieuwe We gen bij het Jeugdwerk. Hij constateerde, dat bij de tot dusver gevolgde methode de jeugd zich tneer en meer van het Her vormde jeugdwerk distancieert. Zo worden In de classis Schiedam, van de 22.320 jonge ren er slechts 4.284 bereikt, waarvan slechts 2283 boven de 38 jaar. Van de 8000 jonge ren, die Kerkelijk Schiedam bevolken, zijn er 1400 georganiseerd, terwijl de Zondag scholen 20(H) leerlingen trekken en het (niet kerkelijk gerichte) St Joris Doele er 1300 weet op te vangen. Met onze Bijbelbesprekmgen, aldus ds J. G. Jansen, komen wij er klaarblijkelijk niet en een feit is, dat het Hervormde Jeugd werk de jeugd voor een groot deel kwijt is. Spr, maakte een vergelijking tussen dit jeugdwerk in zijn huidige vorm en wat hij als radicale koerswijziging zou willen aan bevelen. Het Hervormde Jeugdwerk omvat thans Bijbelonderricht op de Zondagsscholen, jeugdkerk, catechisatie en Jonge Kerk, met daarnaast de vrije jeugdvorming, waarin de Bijbel op de achtergrond staat maar in de houding van de leiders nog bepalend doorwerkt. Met deze methode komt men er, aldus spr. niet in deze gejaagde tyd met zijn felle beleving. Volgens de mening van ds J. ,G. Jansen zal men sport, muziek en toneelspel niet meer mogen gebruiken als lokmiddel. In de C.J.M.V., de C.J.V.F. de padvinderij, het Kompas e.d. verenigt zich de jeugd als jeugd, om de dingen te doen die haar zelf interesseren, Als eerste taak van de Chris telijke Jeugdbeweging dient men niet lan ger de evangeïisatiepogingen te zien, maar Op stapel staat weer de straatvoetbalcom- petitie, die het vorige jaar zo uitmuntend Js geslaagd. Vorige week Vrijdag is de straat- voetbalcomrnissie weer bij elkaar ge wees om voorbereidingen te treffen voor de ko mende competitie, die begint op Maandag fl Mei en eindigt op Vrijdag 22 Juli. Daar de selectie het vorige jaar nog wel iets te wensen over liet, wordt dit jaar In de week van 2 tot 7 April een voorselectie gemaakt. Deze selectie beslist dus over de indeling in afdelingen. Elk jaar zyn er jongens die willen voet ballen, maar geen straatvoetbalclub kun nen vormen bij gebrek aan genoeg spelers. Dit jaar kan men zich ook individueel op geven. Btf voldoende deelneming worden er dan elftallen samengesteld uit deze liefheb- hsrs. □e inschrijving geschiedt als volgt: Afd, A 18—-21 jaar. afd. B 15—17 jaar, afd. C 12—14 jaar. De inschrijving is van heden af opengesteld en sluit op Zaterdag 9 April. Voor de A- en B-afdeling is verplicht een spelerskaart met pasfoto, naam, adres en geboortedatum. Per A-elf tal kost de inschrijving ƒ3.50, per B-elftal ƒ3, per C-eiftal 2.59. Bij aan melding ontvangt men een circulaire met alia gegevens over de competitie, waaronder de voorwaarden, het reglement, het betalen van „kalkgeld", etc. Secretaris is weer de heer Karei Scbolten, Doeleplein 1. Adviesraad geïnstalleerd Consumentenbelangen Burgemeester en Wethouders zijn onlangs overgegaan tot de instelling van een Ad viesraad voor de Detailhandel en Consu mentenbelangen. In deze Commissie, welke gisteravond door weihouder H. Sabel ten Stadhuize werd geïnstalleerd, hebben 2ttting: mevr, E. M. den Boer-Bijl {v.h. Centraal Vrouwen Comité); de heren: B. C. Hoogendam en A. van Minnen (v, d. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas); H. T. H. Kamp (v. d. afd. Schiedam v. d. R.K. Middenstandsbond); P. W. van Oosten (v. d. afd Schiedam v. <3. Cnr. Middens to ndsver- enlging); K. Kramer Fréher (v. d. afd. Schiedam v. d. Kon. Ned. Middenstands bond); M, van Veen (v. d. afd. Schiedam, v. d, N.V.V. Bestuurdersbond)J van Tilborg (v. <3. afd. Schiedam v. d. Chr. Besturen bond): A. W. van der Sluys (v. d. afd, Schie dam van de Kath. Arbeiders Beweging). De Adviesraad koos de heer B. G, Hoo- gendara tot zijn voorzitter, terwijl als se cretaris aan de Adviesraad is toegevoegd de heer J. van Heerde, commies ter secre tarie. The Glenn Miller Story Op veelvuldig verzoek vertoont het Mono- po' e-tbeater van heden tot Vrijdag nog maals de bekende en succesvolle muziek film „The Glenn Miller Story", waarin James Stewart en June Allyeon hoofdrollen vertolken. Een fraaie kleurenfilm, die al- Imin8 het feit van een herhaalde reprise waard is. Westfrankelandsedijk gedeeltelijk gesloten Ter Gemeente-secretarie van Schiedam (afdeling Algemene Zaken) is van heden tot «tl met 24 Maart ter visie gelegd een ont- werp-besluit tot het onttrekken van het ge deelte van de Westfrankelandsedijk, lopen de van de Admiraal de Ruyterstraat tot aan bet punt, waarop de omlegging zich met de Westfrankelandsedijk verenigt, aan het openbaar verkeer. Belanghebbenden kun nen tegen dit voornemen gedurende de ter mijn van de ler-vlfiie-legging schriftelijk be- iwaren indienen bij de Gemeenteraad. spört en spel, ontspanning en culturele vorming en zeer in bet bijzonder het aan kweken van gemeenschapsgevoel. Hiermee is dan de Bijbelse inleiding van de baan, maar niet de Bijbel zelf, waarvoor men be langstelling wekt door het vertrouwen, dat de leiders weten aan te kweken. Na het referaat van ds Jansen volgde enige discussie en ten slotte werden enkele films vertoond, w.o. „Kinderen voor de rechter." DE NIEUWE VESTIGINGEN OP INDUSTRIETERREIN Zoals gemeld hebben zich wederom enige gegadigden tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek aan hen een perceel grond in erfpacht te verstrekken, teneinde daar heen hun bedrijf te verplaatsen. Het gaat hierbij om de volgende firma's: a. Glasindustrie Pieterman N.V. te Schie dam, Westvest 27, voor pLm. 6000 m2; b. Gebr. H, J. Scheffers N.V. te Schiedam, Noordvest 135, voor plm. 3850 m2; c. Eerste Nederlandse Fabriek van Mano meters N.V, te Schiedam, Lange Achterweg 2628, voor plm. 4850 m2; <3, Vita Nova, Steen- en Offsetdrukkerij N.V, te Schiedam, Bakkerstraat 12—24, voor plm. 1280 m2. De Commissie voor het Grondbedrijf kan zich met deze uitgiften verenigen, op basis DINSDAG Tl MAART. Blaawe Huis: 815 u. VARA-televIsleclub. Afusis Sacrum; 8 uur Wasdemonstratie. Arcade; 8 uur K.A.B.-Iezlng, VoiRsgebouw: 8 uur l.v.A.O.-lezing, Hotel De Kroon: 8 uur. Vergadering Inhabê. WOENSDAG 23 MAART. Hotel De Kroon: 8 uur. Ver. van Huiseigena ren. Jaarvergadering. Irene: 7.30 uur. C.J.M.V.-jcngenSClUb, Jaar vergadering, Musis Sacrum: 8 uur, Kath- Kring. Lezing. Chr. Soc. Belangen: 8 uur, Chr, Bedrijfsgroe pen Centr. Vergadering. Cbr. Boe. Belangen: 8 uur. Lasctub Schiedam, Lezing met ilim, VredeskcrKi 8 uur. Jaarvergadering WHjkfieni. Oud-Mathenesse. BIOSCOPEN, Passage Theater: Tot en met Donder dagmiddag 2, 7 en 8,15 uur: „Maarten Luther' (14 j-). Monopoie Theater: Tot en met Donderdag 3, 7 en 9 uur: Glenn Miller Story", (a.l.). TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA. Stedelijk Museum: 2—5 uur eigen collecties (ook 'a zondags). Stedelijk Museum: (Tot en met 3 April, ook 's Zondags, dagelijks van 2—5 uur): Grafiek en beeldbouwwerk van Arta. LEESZALEN. Gem. Openbare Leeszaal en BlbL, Lange Haven: geopend Iedere werkdag (behalve Maandag) van 9 30 tot 4 30 uur en iedere avond ftebalve Woensdag en Zaterdag) van 3 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Bib)., Dam: Geopend elke morgen 1022 uur: (behalve Maandag, Woens dag en Vrijdag); Iedere middag (behalve Maan dag) van 3—5 uur; iedere avond (behalve Don derdag en Zaterdag) van 7—a 30 uur. Zondags gesloten. MEDISCHE DIENST. Gemeente ziekenhuis, Nassaulaan, tel. 68126 R.K. Ziekenhuis Dr Noletstlchtlng, Dr Nolet- straat, tel. 69411. Voor aangifte van ongelukken belle men de G.G. en G.D., tel. S029O Politie «9333. Brand weer 69123. Voor spoedgevallen geopend des avonds apotheek Gouka, Hoogstraat 29. Advertentie I PRIJSVERLAGING VAN Het populaire kwaliteitsproduct Vlekvrij door en door Zilverwit Onverslijtbaar Enige voorbeelden: No. 300A No. 300 No. 128 Taiellepels en-vorken per dozijn f 13.20 f 74.40 f 18.00 Thens f 12.30 f 13.50 f 16.30 Cassettes voor 6 personen f 32.55 f 35.75 f 42.45 Thans f 30.45 f 33.45 f 39.70 Talelcnesien per dozijn In Mode) No. 0148 29.40. Than j f 27.60 Deuertmesien per doxijr» In Model No. 0143 f 26,40. Thans f 24.60 Een volledig bezette zwtl Muzanda luister de Maandagavond met erote aandacht naar de woorden van directeur Ir J. E. Woltjer op deze eerste, van een «erie, filmavonden, aangeboden door de directie van Wilton- FUenoord. Ir Woltjer deelde mede, dat na een aantal vertoningen van het filmjournaal 1954 van het bedrijf voor de ouden van dagen en voor de leden van de personeelsvereniging O NA, veelvuldige verzoeken binnenkwamen tot meer vertoningen. Spreker heette alle leden van het bedrijf en hun familie hartelijk welkom. Na een aardige film, getiteld John Zlnga verscheen de documentaire; „Filmjournaal 1954, Wilton-Fijenoord" op het witte doek, een rolprent, die een grote indruk naliet van een gigantisch bedrijf waar, met ver nuft de duizenden vakkundig bestuurde han den komen tot de schepping van schepen. Fraai en slank van lijn of kloek, en fors tekenden zich de contouren van kruiser ol walvisvaarder af. Een reeks van suggestieve close-ups, van helwit vloeiend, metaal, van het indrijven van gloeiende klink bouten, van machtige machines van precisiewerk, van kranen ruim 43 meter hoog, die „een stukje beton" „van 65000 kg. verplaatsten of een tussen- schot in zijn geheel in. het inwendige van een ecWp in aanbouw behoedzaam en tot op de millimeter nauwkeurig op zijn plaats brachten. Daartussen, er onder en er op wriemelden mensen als nijvere mieren, wer kende hoog in de lucht of diep in het casco. Dok no7 in aanhouiv Een fraai schouwspel was het werk aan don 7, kort geleden begonnen, terwijl dok no. 6 dit Jaar gereed zal komen. Grote hoeveelheden grond moeten daarvoor wor den verzet. In een onophoudelijke stroom vloeit de betonspecie over tientallen meters lange transportbanden naar de plaats van bestemming om daar te atollen tot 7 meter dikke betonconstructies. Schepen te water Een imposant schouwspel was hef te water laten van de Willem Barendsz, de walvis vaarder en trots van Nederland, een drij vende fabrieksstad. Onder de plechtige klan ken van het „Wilhelmus" en ten aanschouwe van 20,000 paar ogen. gleed de romp statig in zijn element. Het eeuwfeest Over het eeuwfeest is reeds veel geschre ven. Een belangrijk deel van het journaal .954 is daaraan gewijd, een interessante beeldreportage van een Industrie waarvan het soms lijkt of alleen de machines haar beheersen, maar waaruit klaar en overtui gend naar voren komt, dat echter dit alles de durf, de energie, de scherpzinnigheid, en ondernemingslust van de mens tot resulta ten leidt, die de wereld met respect ver vullen. De amateur-cineasten, de heren De Wil en Kienhuis, werkzaam bij Wilton-Fijenoord hebben hier een prachtige prestatie geleverd, waaraan de heer De Ronde met het gespro ken woord het zijne heeft bijgedragen tot' een rolprent, die steeds opnieuw zal boeien. Op 4, 5 en 12 April draait deze film tn Schiedam terwijl ook de Rotterdammers straks deze documentaire kunnen zien. Een gekleurde tekenfilm en een fraaie rol prent. „Een vlucht naar Honoloeloe", be sloten de interessante filmavond. "Voor het nederlagentoumooi van de jubi lerende biljartvereniging Het Oosten traden Sisteravond Jn café Hekman de Schiedam- K« biljartverenigingen Wilton Fijenoord en Unie als tegenstanders aan. Beide Scriedamse clubs dolven het onderspit, Wilton Fijenoord met 8.78*/* en De Unie met 3-32'A. In de ontmoeting Wilton Fijenoord Set Oosten bedroegen de percentages resp. J4.40'/. en 93.18»/., terwijl De Unie en Het uostea resp. 89.82*/» en 93.14*/i verwierven. Hoewel hij van de voorzitter van Het uojtveen, M. Oostveen, verloor, boekte de «"«edammer N. v. d. Plas met 40 de hoog de serie van de avond. Zijn tegenstander uoslveen bracht met 6-52 het hoogste partij- «oyetjne op zijn naam. Een uitstekende 5fe«atiB van de voorzitter van Het Oosten» Wilton Fijenoord—Het Oosten N. v. d. Plas 297 207 33 40 M. Oostveen 215 215 33 20 J. Bosch 131 131 42 15 A. AJphenaar 195 174 42 21 J. Bennek amp 101 lfll 38 12 N. v. d. Ent 26 78 38 8 ls. Bosdijk 61 59 46 6 H. Eien 66 66 46 6 De Unie—Het Oosten C Lely 130 103 47 35 J. Bredius 12A 130 47 20 J. Hagcstein 74 74 51 4 H, v. d. Veer 99 75 51 6 CKoevermans 70 66 35 9 G. v. d- Borden 70 70 35 11 J. Giesbers 60 57 41 7 C. Bogaard «1 51 41 4 Hulpactie Veteranenlegioen Het belangrijkste punt op de agenda van de ledenvergadering van de afdeling Schie dam van het Veteranen Legioen Nederland, die Maandagavond in de benedenzaal van café-restaurant De Amstelbron gehouden werd, waa wel het feit, dat de afdeling Schiedam in navolging van andere steden, een comité in het leven geroepen heeft in zake een actie voor hulpverlening aan land genoten in Indonesië. De plannen voor de2ö actie zullen binnenkort worden uitgewerkt. De bestuursverkiezing, die ook op de agenda stond, bracht geen veranderingen in de leiding. Voorts besprak men de resulta ten van het afgelopen jaar en een nieuwe kascommissie werd benoemd. Daar hij verdacht gerucht in zijn tuin meende te horen, belde vannacht om half- drie een bewoner van de Francois Haver- scbml-dUaan de politie op. Een «gent. die zich daarop ter plaatse kwam overtuigen, ontdekte in een hoek bij de keukendeur een dronken zeeman, die daar van geen kwaad bewust zijn roes uitsliep.... Overleden, is inmiddels bet slachtoffer ven het ernstige ongeluk van j.L Donderdag in het ruim van de bij Wilton gemeerde Clavella. Zaterdag is de classificeerder J. de Vogel aan zijn verwondingen bezweken. Nog juist bijtijds kon een personenauto remmen toen de IG-jarige banketbakker A- M. S. uit de Aleidasiraat met ziin brom fiets gistermorgen 11 uur slipte op de hoek Vlaardmgerdbk—Troelstralaan. Een passe rende auto bracht het slachtoffer met een lichte hersenschudding naar een naburige arts. die hem op zijn beurt naar huis ver voerde. Een baldadige vlegel werd door de poli tie aangehouden, die met een kattapult op boten in de jachthaven bij de Havendijk had geschoten. Van een boot van de Ha vendienst vernielde hij een ruit. Daar de remmen van ziin fiets weigerden kreeg de Schiedamse fabrieksarbeider J. M. uit de Kortlandstraat gistermiddag om twee uur een aanrijding met «en vrachtauto op de Beursbrug. Per G.G. en G.D. werd de man met een lichte hersenschudding naar het Gem. Ziekenhuis vervoerd en vandaar naar huis. MAURITS DEKKER SPRAK WEER OKER DE HUMOR „Humor en Ironie" was de titel van de causerie, die onder auspiciën van de perso neelsvereniging Gusto Maandagavond de bekende auteur Maurits Dekker gaf. Dit was de tweede maal in korte tijd, dat de heer Dekker een bezoek aan Schiedam bracht en een en ander over de humor in de literatuur vertelde. Maurits Dekker betoogde c.m., dat een humoristisch effect zich altijd voor een de lezer bekende achtergrond moet afspelen, wil het succes hebben. De humor is een soort weerspiegeling van de werkelijkheid en zij is daar ook meestal op gebaseerd. Ook is het goed als de humor tegen een ernstige achtergrond geplaatst wordt, dan treedt de geestigheid beter naar buiten. Ironie is in feite niets anders dan iets prijzen wat men innerlijk afkeurt. Vóór de pauze vertelde de heer Dekker a. nog een verhaal uit één van zijn wer ken „De Toverdoos", n.l. De Twee Wilgen. Later verhaalde hij nog zijn „Karei en Ka bel jetje". De avond werd geopend door voorzitter M. Wink, die Maurits Dekker gelukwenste met zijn zo Juist behaalde Marianne Philips- prijs. /~\NDANKS DE SNEEUW en de aanhoudende vorst beginnen nu toch eindelijk de eerste tekenen van het ontwakende leven voor de dag te komen. Langs de muren ziet. men plotseling de gele bloemenrijkdom van de voorjaarsjasmijn en in de tuinen duikt, behalve de eerste crocus en het sneeuwklokje, ook de schoenlappersplant op, net alsof er niet een wintertje met felle onaangename buien over ons is heengegaan. De schoenlappersplant dat is die mooie vasteplant, die men al heel vroeg in het jaar met haaT rukkende roserode bloemen voor de dag ziet komen. Je ziet zc veel in rots- tuinen en als beplanting langs vijvers en waterpartijen. Die malle naam hebben ?.e te danken aan de grote bladeren, die in de winter allerlei fraaie tinten kunnen krijgen: roodgroen, bruingroen, paarsbruin, purper. Hoe meer ze 's zomers in de zon hebben gestaan, hoe feller van tint het blad wordt in de winter en hoe dieper rood de bloem trossen. T\E BERGENIA zo heet de schoenlap- peraplant officieel komt uit Siberië, uit het Altaï-gebergte. uit de Himalaya, uit Ooet-Tibet. Er rijn allerlei soorten, die van elkaar verschillen door de vorm van het blad, dat grof en eirond is, door de kleur van de bloemen wit, zacht rose, roserood, karmijnrood maar ze hebben alle met elkaar gemeen, dat ze een Siberische kou kunnen doorstaan. Er gaat een ijzige kou over de tuin en je ziet alle planten in elkaar krimpen de Schoenlappersplant heeft om de glanzende lederachtige bladeren een witte rand rijp, maar trekt er zich verder niets van aan. Ls die kou wat laat. dan kan hoogstens de bloemtros er onder lijden, maar de Bergenia zelf groeit rustig voort, zodra de temperatuur weer normaal is. Men kan ze zelfs gebruiken voor een win derige plaats aan de Noordkant, op bescha duwde plaatsen onder bomen, waar zelfs het groene gras verkwijnt: de Bergenia groeit door alsof er niets aan de standplaats man keert. Hoogstens is het blad in de winter wat minder felgekleurd en de bloem in het voorjaar wat fletser. De Schoenlappersplant WIE BERGENIA'S plant, ziet ze het eerste jaar nog maar zo'n beetje groeien. Maar dat is regel bij deze plant. Het eerste jaar matig, het tweede jaar goed en het derde jaar prachtig. Ze zorgen voor zichzelf en worden leder jaar mooier. Weet u wat wij het vorig jaar ergens in het Oosten van het land hebben gezien? Zowaar een schoenmakersplant als potplant in de kamer! De plant had ongetwijfeld een schaduw-habitus de bladeren groot en glanzend hardgroen en de stevige bloem trossen bleekroee. maar ze deed het dan toch maar en bloeide enkele maanden vroe ger dan normaal. En waarom ook niet? De plant doet het met een schaduwrijke stand plaats. Er zitten in de plant eigenschappen, die hem tot een voorjaarsbloeier maken. Er zijn soorten, die buiten al in Februari met Ter toelichting van het voorstel tot voor lopige goedkeuring van het onteigeningsplan ten behoeve van het nieuwe Stadhuis, geeft het college van B. en W. een zakelijke be schrijving, waaraan wij het volgende ont lenen. Tengevolge van de ligging op een klein marktplein is er geen mogelijkheid tot uit breiding van het bestaande stadhuisgebouw, zodat in het groeiend gebrek aan ruimte moet worden voorzien door de verschillende afdelingen in elders gelegen bijgebouwen onder te brengen, zodat sedert jaren de secretarie gedecentraliseerd is. Tijdens de oorlog heeft men zich beijverd om in de oude stad een plaats te vinden waar een geheel nieuw stadhuis zou kunnen worden gesticht, waarin zowel het repre sentatieve als het werkgedeelte behoorlijk zou kunnen worden ondergebracht. Deze plaats is gevonden in de omgeving van het Emmaplein. De desbetreffende rooSUjnbe- sluiten voor dit stadsdeel werden vastge steld bij besluit van de Tijdelijke Gemeente raad van Schiedam van 22 Augustus 1946, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bij hun besluit van 24 December 1948 en bij besluit van de Tij- De raad heelt zich in de komende verga dering uit te spreken over de benoeming van. een onderwijzer aan de Mathers enesse- school A voor G.L.O, aan het Oude Kerkhof, een leerkracht aan de Thorbeckeschool voor G.L.O. aan de Thorbeckesingel, twee onder wijzeressen en een onderwijzer aan de Jan Ligthartschool A voor G.L.O, aan het Frans Halsplein, Hiervoor 6taan als eerste op de voordracht resp. de heren G. Tigcheiaar, M. J, Kooien, mej, A. J. Lammers, mej. P, Boterenbrood en de heer J. Heijda. Eervol ontslag wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is aangevraagd door de heren Th. W. Vis als hoofd van de Mathenesseschooi B voor ULO en als leraar aan de gemeentelijke Middelbare Handels avondschool, J. J. Hellebrand als directeur en leraar van genoemde handelsavondschool, A. Hukshorn als hoofd van de Klaas de Vriesschool en aan mej. A, van Dlffelen, onderwijzeres aan de prof. K. Casimirschool voor B.L.O. wegens haar benoeming tot hoofd van de Reconvalescentenschool te Rotterdam. j "Verder moet worden voorzien in de vaca- tures ontstaan door het periodiek aftreden van vier leden der commissie voor de ge meentelijke Openbare Leeszaal en Biblio theek. Als eerste op de nominatie staan de aftredende leden zelf. t.w. mevrouw. C. E. Everard—Beukers en de heren A. Hoek, Ir C. Hoek en A. C. Taverne, die zich alle voor herbenoeming herkiesbaar hebben ge. steld. De Holyhoerderjj aan de Hotyweg te Vlaar- dingen is een uit de middeleeuwen stam mende Ridderhofstad. Op deze historische boerderij is een schaap „historie" aan het maken in de schapenwereid. Na drie jaren achtereen een vierling te hebben geworpen, presteerde ïjj het oorigie toeek Woensdap 5 lammeren ter wereld te brengen. De nietitue recordhoudster is een Drents schaapzwart met witte bles. Van haar pas geboren lammeren ztfn er twee wit, twee blaarkopjes en het vijfde is zwart. Maar dit zwarte lammetje is niet hst zwarte schaap in het bdbyrijke gezin. Dat is het witte lammetje, dat we op de foto in het midden zien afgebeeld. Het is het laatst geboren en het kleinste. Het werd als overtollige ver drongen en wordt nu met de fles groot ge bracht. Het wil van moeder, noch van de broertjes en zusjes iets tneer weten en zoekt bescherming bö de boer en zijn kinderen. Daar boer JRodenburg, de bewoner van de Holyboerderij en eigenaar van het schaap, ook S kinderen bezit, was de voordehand liggende oplossing: ieder der kinderen met een lammetje op het plaatje* deltjke Gemeenteraad van Schiedam van 21 Januari 1946, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten der provincie Zuid-Holland bij hun besluit van 6 Maart 1946. Woningnood een hinderpaal Het behoeft geen verwondering te wek ken, dat kort na de bevrijding de plannen voor een nieuw stadhuis, waarover men ook vöór de oorlog reeds jarenlang zijn gedach ten had laten gaan, vastere vorm aannamen: een prijsvraag is gehouden, verdere studies door de dienst van gemeentewerken zijn verricht doch.... tot nog toe is de verdere uitvoering voornamelijk gestuit op het grote bezwaar dat het nieuwe stadhuis moet ko men op de plaats, waarop thans nog een niet onbelangrijk aantal woningen staat, zodat in verband met de woningnood en de tot nog toe geringe toewijzingen aan bouwvolume een extra-contingent aan onze gemeente voor dit doel nodig zal zijn. De overweging, dal de bestaande toestahd echter dringend om voorziening vraagt, al thans wat het werkgedeelte van de secreta rie betreft, maakt het nodig thans de ont eigening ter hand te nemen, in het vertrou wen, dat geleidelijk, naarmate de onteige ning vordert, het nodige extra-contingent voor de bouw van de vervangende wonin gen'zal worden verleend. Het Schiedamse architectenbureau Kra mers en Willemsen heeft vanmorgen na mens en ten overstaan van het bestuur der R.K. huishoudschool openbaar aanbesteed het bouwen van een R.K. huishoudschool met gymnastieklokaal op een terrein in Nieuwland. De aanbesteding geschiedde on der grote belangstelling cn in aanwezigheid van de directeur der Gem. "Woningdienst en Bouw- en Woningtoezicht, mr dr ir M. M. van Praag, in hotel Beyersbergen alhier. Daar het Rijk op het bekend worden der aanbestedingssom wacht, werd nog geen goedkeuring van B. en W. en van de rijks- instanties verkregen, waarom de aanbeste ding onder voorbehoud werd gehouden. Er waren 18 Inschrijvers. Laagste was de firma W. G, Gerritsen te Rotterdam voor ƒ531.900; opvolgers Bouwcombinatie A-S.B. te Rotterdam voor 537.000 en firma C. J. Strijk te Oegstgeest voor 541.640. Hoogste inschrijver was de firma A. G. Sonder- meijer en Zoon te Rotterdam voor 596 000, De begroting werd niet bekendgemaakt. De gunning hangt uiteraard van de rijks- goedkeuring af. Spreekuur wethouder Onderwijs □e wethouder van Onderwijs, de heer H. Sabel, zal in plaats van Woensdag 23 Maart Donderdag d.a.v, spreekuur houden op de gebruikelijke tijd en plaats. Bij de voortzetting van het Paastournooi van de büjartafdeling van ROVS, bracht De Jong gisteravond met 22 de hoogste serie op zijn naam. Hij speelde 3 partijen én won ze alle. Met 2 gewonnen partijen haalde ook Roodenburg de volle winst binnen. Groene- veld, Braber, Van Straten en Keemink won nen ieder 1 partij, terwijl Verboom, Bekker en Friedrlch zonder winst bleven. De persoonlijke resultaten; De Jong 91 91 30 22 Braber 85 36 30 10 De Jong 91 91 36 30 Groeneveld 100 85 36 11 De Jong 91 91 25 14 Verboom 93 46 25 13 Roodenburg 83 83 42 8 Keemink 60 57 42 8 Roodenburg 83 83 36 10 Van Straten 72 49 3S 8 Groeneveld 100 100 34 14 Verboom 93 75 34 10 Bekker 98 83 30 10 Braber 85 85 30 14 Van Straten 72 72 51 8 Friedrich 71 64 51 6 Friedfich 71 32 45 3 Keemink 69 69 45 8 De Spaanse Polder Voor de tijd van vier weken ligt ter Ge meente-secretarie (afd. Algemene Zaken. Stadhuis) ter inzage het ontwerp van een aanvullend uitbreidingsplan in hoofd zaak („Spaange Polder"). de bloemstengels komen, terwijl eind Maart en April regel is. Wie het ook proberen wil, neme de plant met een flinke kluit grond rondom de dikke wortelstok op en zette haar in een ruime pot. Geef flink wat water en een stand plaats voor een licht raam in een onver warmd vertrek, Er kan u niets meer ge beuren. Is de Bergenia uitgebloeid, dan zet u haar weer tussen de andere Schoenlap- persplarvten in uw tuin. Tuinbonen iioorhiemen Ondertussen hebben we het teeltplan van onze groentetuin nog eens nagezien. We hebben een pad gelegd, midden door de zwartgemaakte grond; we hebben een paar zaalbedden klaar gemaakt en de grond ver kruimeld. Maar nu het voorjaar zo kil is, waarom zullen we nu dat middenpad niet omzomen met een paar rijen tuinbonen? U kent het voordeel van die tuinbonen; Vooral in gure winderige voorjaarsmaanden geven ze de teerdere gewassen wat luwte. Het is een goede regel om de open akkers met een rand van tuinbonen te omringen: zij geven tegelijk beschutting en een smake lijke groente. Tussen de rijen kunnen we een ruimte van enkele meters openlaten. Er komt dan te weerszijden van het middenpad een luw gelegen rabat en daarop zaaien we radijs, sla (pluksia bindsla of kropsla), spi nazie en raapstelen en ook een veldje vroege wortelen, Om de tuinbonen een zekere voorsprong te geven doen we goed ze enkele dagen van te voren in de week te zetten. De zaden zwellen spoedig ap en er komt levert in. Als we ze daarna nog een dag of drie vier bij gewone kamertemperatuur bewaren, ont kiemen ze: een wit uitlopertje begint tas tend naar de vochtige aarde te zoeken. Dan ls het moment gekomen om de zaden uit te strooien en zodra er geen zware vorst meer komt planten we ze meteen op de bestemde plaats uit. Zijn we er wat vroeger mee begonnen om het zaad voor te kiemen, dan hebben we het wortelende zaad uitgestrooid in een koude bak en met een laag grond bedekt. Een laag ter dikte van 4 q 5 cm is goed genoeg. Daar breken de kiemen gemakkehjk door en als ze straks een handbreed hoog zijn, harden we ze tegen de buitenlucht. Ze kunnen ten slotte zelfs wel een nachtvorstje verdragen. Het grote voordeel van een dergelijke voor- kieming is, dat we meteen een afschutting hebben tegen de wind, a] kan bij schrale oostenwind wel eens aanvulling der slin kende rijen nodig zijn. Daarbij komt dan nog de schade, die door kraaien en roeken wordt toegebracht; als cr verder nog weinig eetbaars te vinden is. zijn deze vraatzuchtige dieren er „ais de kippen" bij om de tuin bonen los te trekken en op te peuzelen, waarbij ze het jonge plantje zelf laten lig gen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Sophia, d. v. M. L. Vink en C. Soeters; Bernardus G. J.. z, v, G, J. de Ko ning en N. Kriek; Elisabeth J. M.. d. v. W. H. van Bree en A. P. Krommenhoek; Anja M., d. v. B, v. d. Mast en C. Levering; Christina, d. v. B. van Rijnsbergen en C. Maan. Overleden: J. de Vogel 38 j.; C. H. G. van Eekelen 9 j. ONZE RECHTSKUNDIG ADVISEUR hond* tnorccomiddw tu S Ut S-Sft nnr In het Nieuwabladeebcow. Schlcdaraaevut I, xiUtng teneinde •n»e abonoé't bli voorkomende maeUHfcheden van advies te dienen. Dit adviee wordt eratis verleend. Men Terror,** tlth bh de oortler. DE DI&ECTQE» (verschrikkelijk neen garantie op eigengemaakte Grote Markt 19-21 - Schiedam PRIMA Banketbakkerij Jon. de Lange, Singel 88 - Schiedam ma siao BOEK». SEOEKL flUHS DUITS EHGELS blind en 4 April rhythm. 5 April Ned. en 5 April vr. talen 4 April beginners 4 April gevord. 4 Aorll beginners s Apru corresp. 5 April beginners April corresp. April beginner» 4 Apr.) corresp. B April Middenst. Cursus Dinsdag 8—10 uur. AanvanE S ApriL Inschrijving dagel. WW Bers# ONosttwuf SINGEL n - TEL K88« SCHIEDAM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1955 | | pagina 1