gelat en Couveusekind" bij Gusto te water „ZAZA" Stadsgehoorzaal - Toon Hermans Hoogezand ongerust over halve mijnenveger Zesde mijnenveger in zijn element Vernieuwingen in de Gemeentebedrijven Naar een Katholiek lyceum Uit het Politie-rapport Hellasbakermat van onze beschaving Boeiende causerie van Jef Last voor I.v.A.O. AT cy AAR. C ANNEER Inhabé lichtmasten en vlaggepoort Jaarverslag Kethels Boerenleenbank In 1954 gunstige resultaten S .V.C.-successen Santos maakte goed jaar Vlaardingen Paastournooi Shell Blanke Wandtoiictten PLATE WIE HET NIEUWSBLAD LEEST WEET VAN ALLES HET MEEST WOENSDAG 23 MAART 1955 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA 9 Redactie en hoofd agentschap; Broersvcst 3, tel. 68091 „EEN COUVEUSEKINDJE*' noemde gistermiddag Schout 1)ij Nacht H. H. L.Fröpper, de mijnenveger Hoogexand, die bij de N.V. Werf Gusto te Schiedam gesmeerd van de ingezeepte slede in de Maas giecd. „Doorgaans houdt men zich hier immers bezig met robuustere knapen!", maar deze vlagofficier Materieel der Koninklijke Marine ver gat daarbij dat het grootbrengen van vier couveusekindjes toch wei een hele opgave is. Immers, was dit in getal de zesde van de 32 op veertien Nederlandse werven in aanbouw zijnde kustmijncnvegers, voor Gusto betekende dit de eerste en vlot-verlopen tewaterlating uit een opdracht van vier identieke schepen, waaraan in de grote hallen al hard wordt gewerkt. „Een unicum in de Nederlandse scheepsbouw", zo kenschetste de Schout bij Nacht voorts deze serie waarvan achttien boten voor rekening van de Ver. Staten worden gebouwd, die na oplevering aan Nederland znllen worden overgedragen. De doopplechtigheid buiten had mevrouw y.. A. Roelfsema-Poelstra, echtgenote van de burgemeester van Hoogezand. snel ver richt: nadat de champagnefles zijn taak had volbracht, het schip in zijn nieuwe ele ment door sleepboten veilig was opgevangen en de volksliederen van Gusto'e volijverige muziekvereniging waren verklonken, nood de het trieste, druilerige weer niet lang meer tot napraten op het platform, weshalve de vele genodigden zich naar het kantoor begaven om daar de wederzijdse speeches aan te horen, terwijl het werfpersoneel zijn dagtaak hervatte als was de bevalling van „couveusekindjes" een dagelijkse gebeur tenis.... Onder het genot van diverse verfris singen schertste binnen burgemeester H. Roelsema. van Hoogezand-Sappemeer: l „Men is in mün gemeente ietwat onge- I rust. Wordt daar in Schiedam een halve p mijnenveger te water gelaten? Het eni- V ge anttvoord dat ik kon geven op zo'r» r vraag, waarom het schip alleen maar T „Hoogezand" zou worden gedoopt, was dan slechts: dit is een marinegeheim, en daar mag niemand naar informeren!" Schout bii Nacht Pröppers uitleg voor de plaatsnaamgeving als „een symboliek opdat de belangstelling van het Nederlandse volk. I.e. uw gemeentenaren, voor de Marine ver innigt", noemde dc burgemeester een geluk kige gedachte, waarbij laatstgenoemde te vens opmerkte het op prijs te stellen „dat de zogenoemde buitengewesten ook eens betrokken worden bij een naamgeving". Het feit, dat zijn gemeente buitengewoon mee leeft, dacht spr. voldoende geïllustreerd' door de aanwezigheid van een Koogezand- er bioscoophouder, -die de hele plechtig heid verfilmde. Dank bracht hij tenslotte aan Captain R. S. Hitchcock als vertegen woordiger van de U.S. Navy, die'ook reeds, „een voorbeeld voor vele Nederlanders", een bezoek aan Hoogezand had gebracht, waar een plaatselijke werf ook twee mijnen vegers bouwt. Tevoren had directeur mr H. Smulders van de N.V. Werf Gusto dank gebracht voor de grote belangstelling van burgerlijke en marine-autoriteiten en aan mevrouw Roelf- «cma een zilveren schaal ter herinnering overhandigd. De mijnenveger zelf is van hetzelfde type als de Dokküm, de Naaldwijk, de Gieten, de Wildcrvank en de Axel. die op enkele der andere veertien medewerkende Nederlandse scheepswerven werden, gebouwd. Alle heb ben 'n aluminium geraamte en bovenbouw en 'n dubbele houten huid, waarvan de bin nenhuid van mahoniehout Ia en de buiïen- hoid van teakhout. In algemene trekken is dit tj'pe kustmijnenveger gelijk aan het nieuwe Westeuropese, waarvan een aantal elders reeds in dienst is. De dieselmotoren -- M.A.N., bij Wilton in. licentie gebouwd zijn geheel van Nederlandse constructie, terwijl de schepen worden uitgerust rnet omkeerbare schroeven. Nederland is het eerste land dat dergelijke schroeven op dit type schepen toepast, waarmee overigens reeds gunstige resultaten werden verkre gen. Ook de Hoogezand is Ingericht voor het vegen van alle soorteh mijnen; de be wapening telt twee mitrailleurs van 40 mm en de schepen zullen 'n bemanning var 44 koppen krijgen. Vermoedelijk zal de order omstreeks 1953 zijn afgewerkt. Zoals bekend moet bet gemeentelijk gas bedrijf te Schiedam nodig worden gemoder niseerd. Het materiaal is In verschillende opzichten verouderd en zal door nieuw ver vangen moeten worden, o.a. deze verande ringen eisen belangrijke investeringen. Kort geleden werd door de Raad reeds een crediet verleend van ƒ120.000 voor het aanschaffen van een nieuwe hijskraan. Thans wordt opnieuw een crediet aan de gemeenteraad gevraagd van 112.750. Bouwkundige voorzieningen aan fabrieks gebouwen i.v.m. de plaatsing van gasven- tilatoren, een gasdrooginstallatie en een electrostatische teerafscheider vereisen een bedrag van 12.000. In verband met het veranderen van de Spuisluis dient het lei dingnet aldaar te worden veranderd. Kos ten: 24.500. Enkele machinerieën en toestellen moeten worden aangeschaft waaronder een gas- droo gins tal la tie van ƒ30.000. Voor hét aan schaffen van 100 comforen en 200 geysers, die zullen dienen om in huur of huurkoop te worden uitgegeven, wordt een bedrag van ƒ41.000 vereist. In het "Waterleidingsbedrijf moeten even eens enkele nieuwe investeringen worden verricht, waarvoor een bedrag van 29.000 wordt vereist. Tea slotte is er een crediet nodig van in totaal 437.000 ten behoeve van verschillende voorzieningen, die aan het eleetriciteitsnet zullen moeien worden ge troffen. Dit bedrag is o.a. bestemd voor de straat verlichting op het industrieterrein benoor den de Parallelweg en aan de Haareweg, Groeneweg, Kerklaan en Broekkade. Even eens zullen de armaturen aan de Burgemees ter Knappertlaan en Vlaardingerdijk wor den veranderd tot de grens Schiedam— Vlaardingen. Er is in Schiedam een comité gevormd, zal ijveren voor de oprichting van een ««mengde r.k. school voor middelbaar <m- s L) S' ^ie ,cerlinsen zal aantrekken uit schiedam, Vlaardingen en andere plaatsen in de omgeving. Voorlopig bestaat het comi té uit pastoor Blok, de heren Ben Vincent en Frans Schrijver en mevr. M. Taverne-Van Campen. Later zal daar een vertegenwoor- dieer voor Vlaardingen aan worden toege- VOjjj A's juist z(jn*ingelicht, zal deze Middelbare school aanvankelijk het karak- i,Van cen HBS dragen om na verloop van «nkele jaren over te gaan in een lyceum. Enkele kwajongens presteerden het Dins dagavond één van de vele grote vaten, die voor het pand van de firma P. Melchers aan de Lange Haven lagen in het water van deze haven te deponeren, liet wordt zo langzamerhand tijd, dat bul len de politie, ook de Schiedamse burgerij zeit eens optreedt tegen deze vlegels, ia htt vellinglokaal aan het Plein Eendragfc Profiteerde gistermiddag een gauwdief van ,~e Belegenheid, toen de Delfts© mevrouw C. H. even haar tas (met geopende ritsslui- «ng) op haar stoel liet staan en zich in de gang begaf, om haar porteraonnaie uit de bult!6 ro^en* Een te<*ra£ van -f 48 was VESTIGING FABRIEK SCHECOLA Voor de raad komt een. voorstel van B. rt k uit£ifte in erfpacht aan Schecola Ua&riek van constructie voor scheepsbouw r? jhdustrie, transportmiddelen op elk ge wed, autogeen en electrisch lassen) van een Cr^eel grond aan de Bettoweg NZ (indus trieterrein ten Noorden van de Parallelweg) «r oppervlakte van 25x35 m, tegen een ca- «Oft van 1.10 per m2 per jaar, voor de op richting van een constructiebedrijf voor werktuigen en klejne aggregaten. De bekende schrijver en publicist Jef Last heeft zijn vele omzwervingen onderbroken om een reis te maken naar Schiedam, waar hij gisteravond voor het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling een lezing hield over Hellas. Er was voor de levende schil dering, die Jef Last van zijn Griekse indrukken gaf, meer belangstelling dan er sedert lang voor een der lezingen van het Instituut Is geweest. De Grieken, aldus spr., hebben het dlkwyis over Europa als over een werelddeel, waartoe ztf zelf niet he lemaal behoren. Gedeeltelijk terecht, want men heeft Griekenland elgenlyk te zien als het punt, waar het Zuiden, het Oosten en het Westen elkaar kruisen. Het Zuiden is het land van zonneschijn, zang cn bruisend leven, al is het dan wat oppervlakkiger dan hier. Men is er zorgelozer dan in het Noorden, omdat, aldus Jef Last, men er midden In de zorgen zit. Niets Is er geregeld, maar de improvisatie Is cr gul en. over dadig, Men Is er veel vrijer dan in Nederland: Overal langs de kust en in het bin nenland bouwt men zijn woning, zonder zich aan bouwvoorschriften te storen. Men leeft er kinderlijk van dc ene dag in de andere. Het Oosten ontmoet men in Griekenland ook en dit Oosten kenmerkt zich volgens spr. door een vierde dimensie: dc grens! Ruimte en vergankelijkheid spreken in het Oosten krachtiger taal dan bij ons en zij stemmen de mens tot -demoed. Men heeft in het Oosten de broederschap van de armoe, maar ook het harde en onmeedogende van de uitgeputte ezeltjes, de afgejakkerde vrouwen. Het Westen is voor ons het land van het heldere bewustzijn, het felle individualisme en ook dit ontmoeten wij in Griekenland. In Athene is er veel dat aan Parijs herinnert; er is moderne kunst, een positief gericht zijn op de Westerse cultuur. Maar niet slechts in het heden schuiven Zuiden, Oosten en Westen over elkaar: ook historisch is Hellas het contactpunt geweest tussen vele oude culturen der aarde. Oud- Griekeniand is de bakermat van onze cul tuur, waar de menshei-d zich voor het eerst kennen zijn. Na de pauze gaf hij lichtbeel- rele patroon. Spr. verklaarde de diepe zin van enkele Griekse mythen, die ook voor deze tijd nog waarde hebben, Jn Hellas begint de fantasie, begint ook geweten en wetenschap het erfdeel van het Westen. Volkenbond en IJzeren Gordijn, zij hebben hun anteceden ten in de Griekse historie. De kunst en de cultuur van Byzantium waren v-oor het Westen contrabande; men kan het Messia nisme in de Russische levenshouding echter nauwelijks verstaan, zonder de Griekse heilsgedachte er in te herkennen. Ho© merkwaardig Is, dat de Grieken on danks zeven eeuwen Turkse overheersing hnn eigen karakter, hpn eigen taal hebben weten te behouden. De geschiedenis van Griekenland is heroïsch lot in de moderne t\jd. In de Strfid tegen Hitier Is een vijfde gedeelte der be volking omgekomen. De burgeroorlog heeft het land na de oorlog hevig geteisterd en vele bronnen van welvaart verwoest. Thans probeert men echter weer op te bouwen. Een bezoek aan Griekenland is zeker dc moeite waard, omdat dit land het omge keerde is van ons eigen veilige, degelijke, burgerlijke en welvarende Nederland. Voor de na deze met warmte uitgesproken rede liet Jef Last enkele platen draaier, van Griekse zang en muziek, waarin invloeden van het Zuiden en Oosten duidelijk te her kenen zijn. Na de pauze gaf bij lichtbeel den, waarbij hij persoonlijke Indrukken ver telde o.a. over zijn verblijf on Kreta, De oude beschaving, die zich op dit eiland 5000 jaren geleden ontplooide, heeft ons allerlei kunstwerken nagelaten, echter geen wapens. De beschaving van koning Midas is ge weldloos geweest. Het is de vraag, aldus verzuchte Jef Last. of onze beschaving zich wel zo gunstig van die van koning Midas onderscheidt.... WOENSDAG 23 MAART. Hotel De Kroon: 8 uur. Ver, van Huiseigena ren. Jaarvergadering. Irene: 7.3a uur. C.J.M.v.-jongensctub. Jaar vergadering. Musis Sacrum: 8 uur. Kath. Kring. Lezing. Chr. Soc. Belangen: B uur. Chr. Bedrijfsgroe pen Centr. Vergadering. Chr. Soc. Belangen: 8 uur. Lasclub Schiedam. Lezing met fiïm, VredeskerK: 8 uur. Jaarvergadering Wijkgem. Oud-Mathenesse. DONDERDAG 34 MAART Gebouw Toonkunst: 8 uur Alg, Fotokring Schiedam, lustrumfeestavond en expositie. Arcade: 8 uur lezing Heer Aiwa, t.g.v. Boe kenweek. Passage Theater: 8 uur Chr, Muziekver. Harpe Davids, concert en film. Chr. Soc. Belangen: 8 uur Ned, Chr. Bouw- bedr. Bond, ledenvergadering. Musis Sacrum: 7.4S uur wasdemonstratle. Irene: 8 uur Wijk II N". H. G. chr. Belangen (Ketheh: 7.30 uur C.J.M.V. en C.J.V.F., Jaarfeest. BIOSCOPEN. Passage Theater: Tot en met Donder dagmiddag 2, 7 en 9.15 uur: „Maarten Luther" (14 j.). MonopDle Theater: Tot en met Donderdag 3, 7 en 9 utir: „Glenn Miller Story", TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA. Stedelijk Museum: 2—5 uur eigen collecties (ook 's Zondags). Stedelijk Museum: (Tot en met 3 April, cok 's Zondags, dagelijks van 2—5 uur): Grafiek en beeldhouwwerk van Aria. LEESZALEN. Gem. Openbare Leeszaal en BI bh. Lange Haven; geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 9 J0 tot 4.30 uur en tedere avond (behalve Woensdag en Zaterdag) «en 7 tot S-ï" uur, Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Blbl-, Dam: Geopend elke morgen 10—12 uur; (behalve Maandag. WoenB- dag en Vrijdag); iedere middag (behalve Maan dag) van 2—5 uur; tedere avond (behalve Don* öerdag en Zaterdag) van 7—8 29 uur. Zondag» gesl Dten, MEDISCH» DIENST. Gemeente Ziekenhuis, Nassauiaen, tel. 69126 R.K. Ziekenhuis Dr NoietstlchtlnE. Dr Nolet» straat, teL 69411. Voor aangifte van ongelukken belle men de G.G, en G.D.. teL 60290. Politie 62333. Brand weer 69123. 'Voor spoedgevallen geopend des avonds; apotheek Couka, Hoogstraat 29. Gisteravond kwamen de standhouders van de Schiedamse Industrie- en Handels Beurs, de Inhataé, in hotel De Kroon bijeen voor een tweede bespreking met het comité tot organisatie dezer expositie. Ongeveer vijftig personen namen aan de besprekingen deel. De heer Gldding, die met de aesthetische verzorging van de Inhabé is beiast, lichtte zijn plannen toe, die overigens nog niet ge heel zijn afgerond. De toegang tot het In- ha bé-terreïn zal worden getooid met licht en vlaggemasten. Verder zal de ingang wor den aangegeven door drie grote ronde schij ven, waarop de letters INHABE zullen prijken. Het bestuur moet overigens over een en ander zijn gedachte nog iBten gaan. Nog werd aan de orde gesteld welke entree prijs zou worden geheven. Vele aanwezigen achtten het wenselijk om een laag bedrag te vragen; tenslotte vond echter een entree van 75 cent de meeste aanhang. Gemeenteraad NOG TWEE AGENDAPUNTEN Op 4 Maart j.I. zijn de panden Hoofdstraat 229 en 231 overgegaan in handen van de Ge meente, die at, zoals gemeld, wil gebruiken ten behoeve van de Technische Bedrijven. Inmiddels is de bakkerijruimte van pand Hoofdstraat 2213 in gebruik genomen. De woningen zullen voorlopig nog worden ver huurd aan do tegenwoordige bewoners, en wol voor 8.45 en 9.10 per week. Door het hoofd van de Comeniusschool B alhier, wordt verzocht een extra-crediet te verlenen van 400 voor de vorming van een parallel 5e klasse. B, en W. stellen voor hiertoe over te gaan. Gediplomeerde E.H.B.O.-ers Voor het eenheidsdiploma van de Kon. Ver. EHBO slaagden Dinsdagavond ver scheidene Schiedammers. Het waren de da mes: A. W, Broekhuizen, J. v. d. Geer, P. van Breda, H. Staade, L. Schrey, C. M. van Breda, M. J. M. T. van Waas en de heren J. O. Akkerman, A- H. Balvers, M. Bromme- steyn, J. C. Bot, C. de Lange, C. Spermon. J. F. R. Schols, E. van Witsen, P. de Jager en E. van Smirren. Nieuwe Haven Woensdag gestremd "Wegens bet uitvoeren van herstelwerk zaamheden aan de Oranjebrug zal op 30 Maart a.s. de Nieuwe Kaven voor alle scheepvaartverkeer worden gestremd van 6 uur tot 19 uur, of zoveel langer of korter als nodig mocht blijken. Het wegverkeer zal van een en ander geen hinder ondervinden. BORGSTELLING VOOR INDUSTRIEVESTIGINGEN Ter financiering van de stichting van een industriegebouw op het industrieterrein, aan je gaan door de glasindustrie Pieterman 'N.V., zal mogelijk de raad besluiten, dat de gemeente zich borg stelt voor de betaling der hoofdsom c.a. ten hoogste voor 500.000 (voor max. 30 jaar); idem groot 45O.G0Q voor de Gebr. Scheïfers N.V, te Schiedam; idem groot ƒ500.000 voor de Eerste Ned. Fabriek van Manometers; idem groot 225.000 voor de Steen- en Offsetdrukkerij Vita Nova N.V. Vooruitlopend op de Algemene ledenver gadering, die de Boerenleenbank in Kethel Dinsdag 18 April houdt, ontvangen de leden het Jaarverslag, waaraan wij de volgende punten ontlenen. Het afgelopen jaar, aldus schrijft de beer A. de Vette, directeur van de Boerenleenbank in het voorwoord, is ondanks de gestegen kosten i.v.m,- jubi leum en pensioenvoorziening voor het per soneel zegenrijk geweest. Vele boeren en tuinders, alsook anderen deden een beroep op de bank voor een voorschot of een cre diet, zodat in totaal 327.150.— aan voor schotten en voor ƒ75.000.— aan credieten werd verstrekt. In het totaal der Inlagen is echter niet een zelfde groei te constateren; de heer De Vette wekt dan ook op om zoveel mogelijk spaargelden bij de Bank te deponeren. Op de jaarvergadering en de daarop vol gende propaganda-avond zal de heer K. Roncken. Inspect, der Centr. Bank, een toe lichting geven op de contróie op het bank- beleid. De avond wordt verder gevuld met een nieuwe film, vervaardigd in opdracht van de beide Centrale Boerenleenbanken van Utrecht en Eindhoven, getiteld „Met elkander voor elkaar." De agenda van de algemene ledenvergadering omvat behalve de gebruikelijke agendapunten de verkie zing van een lid voor de raad van toezicht De tweede Vrijdag vtm de rnaa^d Mean is vroeger voor Schiedam een belangrijke da- tum geweest. Dan kwamen uit dc verre omtrek boeren en veehandelaren naar ome stad ter bijwoning van de paardenmarkt, die eens in het jaar werd gehouden. De jeugd trofc dan op naar de Grote Markt om bij het voordraven van de paarden met de neus vooraan te staan. Er stonden kraam- pjes met lekkers en kooplieden met molen tjes en in de cafeetjes aan de Grote Morfct ktccmen de pcar<Jen kopers bijeen om samen een glaasje te drinken. Er is een tvd ge weest, dat er honderden paarden op de Grote Markt verhandeld toerden; paarden zijn uit de tijd geraakt en de aanvoer min derde in de na-oorlogse jaren tot tien of twaalf. Zeven jaren geleden besloot het Gemeentebestuur de markt definitief af te schaffen. Onze foto toont hoe het cr nog niet eens zo lang geleden op de tweede Vrijdag van Maart op de Grote Markt uitzag. GRONDRUIL MET WILTON De vroegere plannen tot aanleg van een' 6poorlijn naar de Willemshaven zijn komen te vervallen terwijl voor de waterkering bij Wilton thans een grotere hoogte moet wor den aangehouden, dan indertijd was te voor zien. AB gevolg hiervan is een herziening van de eigendomsgrens in het belang var. beide partijen. Het contract, hieromtrent openomen door de gemeente met de N.V. Werf Wilton, heeft tot bet resultaat geleid, dat overeenstemming kon worden verkregen inzake de ruiling van twee percelen grond, elk groot 4400 m2. Door deze ruiling zal de N.V. Werf Wilton haar ontwikkeling langs de Kilometerlaan kunnen voortzetten; de Gemeente verkrijgt daartegenover de nodige ruimte voor de uitvoering van en kele nodige werken (aanpassing wegenplan aan hogere waterkering). Aangezien beide percelen als gelijkwaardig kunnen worden beschouwd, zal de ruil zonder toegift over en weer kunnen plaats vinden. Aldus stel len B. en W. de Raad voor. Volleybal Het eerste herenzestal van de Schiedamse Volleybalclub S.V.C. is evenals bet eerste damsteam kampioen in haar afdeling worden. De heren wisten ongeslagen de eindstreep te behalen. De Schiedammers versloegen ïn hun laatste wedstrijd van de competitie het Rotterdamse H.V.C. met 3-1 en hebben nu 29 punten uit 16 wedstrijden. Het eerste dameeteam dat voor de laat ste wedstrijd tegen Nationale moest aan treden, behoefde toch niet in het veld te komen, omdat de Nationale verstek liet gaan. Het tweede dameszestal speelde een goede wedstrijd tegen Unicum en wist met 3-1 te zegenvlercn. Dit zestal toonde in deze wed strijd. dat het heus wel kan, mits de wil om te winnen beslaat. Hoewel dit team geen kampioenskansen meer heeft, bestaat er toch een goede kans dat zij op de twede of derde plaats eindigt, hetgeen eveneens een goede prestatie is. Als S.V.S.2 (heren) op 3 April a.s. van Smash wint. heeft S.V.C. haar derde kam pioen. De Schiedammers wonnen de uitwed strijd tegen Z.V.C. met 3-1, na eveneens goed spel. De afdeling Schiedam van de vereniging Steun Aan Nederlandse Tuberculose Onbe middelde Standgenoten (SANTOS) heeft in 1954 weer een bijzonder goed jaar gemaakt. De opbrengst van diverse acties was even als in 1953 weer dusdanig hoog. dat de af deling Schiedam procentgewijs boven alle andere grote en kleine gemeenten staat. De opbrengst, die bijna 3000 gulden be droeg werd alleen door Den Haag overtrof fen, doch deze stad heeft natuurlijk een veel groter aantal leden. Het actieve bestuur van SANTOS kan met een gerust hart de toekomst tegemoet zien, daar 1955 weer goede beloften inhoudt en alle voorgaande jaren zal overtreffen. K.4.B.-LEDEN ZAGEN FILMS Vele leden van de Katholieke Arbeiders Bond waren gisteravond naar Arcade ge komen om de filmavond, georganiseerd door de afdeling Schiedam van de Bond, bij te wonen. Het programma omvatte een tweetal films, waarvan de eerste gebaseerd was op de wo ningnood in Europa. De hoofdfilm waa dg reeds in Schiedam bekende rolprent „Dc Mensen kijken niet naar de Hemel", over het leven van paus Pius X, die later door paus Pius XII heilig is verklaard. In het jaar 1903 werd de patriarch van Venetië na vijfmaal stemmen tot paus gekozen. Ook hij nam de naam van Pius aan. De film toonde vooral de moeilijkheden van paus Pius X in wereldoorlog 19141918. De avond was door voorzitter C. Meijer van de afdeling Schiedam geopend. Gisteravond werden voor het Paastournooi van de biljartaldeling van ROVS 8 partijen gespeeld, waarvan er twee in remise ein digden. Doos ziekte van diverse spelers moest het oorspronkelijke programma gron dig worden gewijzigd. De Graaf .en Kruize kwamen deze avond viermaal achter.de tafel Hierbij zette De Graaf 3 partijen in winst om en de 4e in remise. Deze speler had der halve 'n productieve avond. Halkes won zijn beide partijen en Hoogerwerf 2 van zijn 3 partijen. Maurits bracht 1 partij op zijn De persoonlijke resultaten; Maurits 43 20 23 2 Halkes 41 41 28 6 Halkes 41 41 39 4 Kruize 40 33 30 5 De Block 49 48 32 7 R. J. de Graal 41 41 32 6 Hoogerwerf 42 40 45 6 R. J. de Graaf 41 41 45 7 Kruize 40 34 42 3 R. J. de Graaf 41 41 42 8 Maurits 43 43 41 9 R. J. de Graaf 41 41 41 4 De Block 49 35 33 7 Kruize 40 40 33 3 Hoogerwerf 42 42 31 5 Maurits 43 30 31 4 Kruize 40 40 42 6 HoogerwerJ 42 42 42 6 i.v.m. het aftreden van de heer M. Hoeger- brugge, die overigens herkiesbaar is. Op gemerkt dient te worden, dat het bezoek aan de algemene vergadering verplicht is, op straffe van een geldboete van ƒ0.50, Indien verzuimd wordt een rede voor het verzuim ap te geven. Ingelegd werden ïn het verslagjaar voor 844.296.42 cn terugetaald ƒ712.156.83, een batig saldo dus van 131.539.59. Er werden 91 nieuwe spaarrekeningen geopend, w.o. 32 kinderboekjes \Toor pasgeborenen; 56 boekjes werden in hun geheel terugbetaald. In totaal waren 1260 boekjes uitgegeven met een totaal tegoed van 1.291.813.10. Er werden 26 voorschotten verleend tot een totaal van ƒ327.150.—, afgelost werden 17 voorschotten tot een totaal van f 98.410.09. In totaal werd afgelost ƒ119.965.04. Het totaal aan uitstaande voorschotten was ultimo 1954 ƒ927.817.—. De omzetten rekening courant bedroegen ƒ8.694.326.28, verdeeld over 16.6S1 posten. Per ultimo 1954 waren er 128 rekening houders; 66 rekeningen stonden op 31 De- sember debet voor ƒ233.665.37, de overige 66 etenden credit voor 184.296.46. Het le dental nam in 1954 toe vsn 230 tot 246. De verlies- en winstrekening «lult met een i'OOrdelig saldo van 1.476.27. De bru towinst bedroeg ƒ9.549.29. Hiervan werd voor het jubileum besteed ƒ2.945.27 -en de jubileumkalenders kostten ƒ1.027.75. Ver der werden afschrijvingen verricht'op kan toorgebouw en meubilair, terwijl 1100. werd gereserveerd voor belasting. ZATERDAG 26 MAART 1955 te 8 uur in zijn nieuwe Ballot show 20 Medewerkenden. Prijzen der plaatsen: 2.50, 3.50 en 4.50. Plsatsbespreken aan de cassa vanaf Donderdag, 24 Maart 1955 van 10—3 uur, telefonisch van 11—3 uur (Telefoon 4341). mooie sortering. Kom oinnen. GROTE MARKT 19-21, SCHIEDAM Gevraagd voor spoedige indiensttreding: a. VrI. Kantoorbediende bekenn met boekhoudmachine; b. Adminisiraiieve Kracht (mannelijk of vrouwelijk). Sollicitaties uitsluitend schriftelijk aan B. SPRIJ'S HOUT- EN MEUBELINDUSTRIE N.V- West Havenkade 71 Vlaardingen De Directie ven hei NIEUWSBLAD behoudt «eft het rteM voor advertentie» lomder opgaat van redenen t« eretceren. DO advertentie» onder num mer worden «en de adver teerder niet doorgegeven: drukwerken, circulaires en dergelijke «tukken afkom- allg van tussenpersonen, hetzelfde geldt voor andere stukken, welke niet bona fide op de Inhoud van de advertentie reflecteren. Stukken, die btj bet blad blijven berm'.an, worden na één maand na contréle van de Inhoud vernietigd. Voor teuten in teteftmlee* opgegeven advertentie» la het blad niet eeojprake- Itjk. Versaak am herplaat sing loader betaüng of restitutie ka» derhalve iM worden ingewilligd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1955 | | pagina 1