m&mrntm MOUTWIJN EN JENEVER BIJ DE ZAKENSTUDIEKRING Historisch resumé van Coen Kramers Uit het politierapport Ingezonden Stukken Gevaarlijke schillen AT cy AAR. ANNEER. Verloren en gevonden Een circus komt in het Sterrebos HVO 1 gelijk spel tegen GTB 2-2 Blokkade van de tegenstander, moeilijk punt voor de scheidsrechter Ready's tafeltennisgesclienk: tafeltennissers le klas! Wordt PTTS 1 of NOAD 3 tweede klasser? Zuid-Amerikanen gooien donderbussen! S.C.V. De Postduif llrbonus vertelt bij een film over Amerika ggP fe Uitschuiftalels vanaf 4Z.S0 DINSDAG 19 APRIL 1955 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA 9 Redactie en boofdagentschap: Broersvest 3, teL 68A91 De moutwijn, waaruit de jenever eïjscnlyk is voortgekomen, is een echt vaderlandse drank. Het is hier in Nederland ontstaan en wel In Rotterdam, na de ontdekking van Amerika in 1492 toen ons land een doorvoerland werd en wij veel met gerst, rogge en maïs te maken kregen. Behalve In Rotterdam werden deze bedrijven ook in Schiedam gestieht, dat Rotterdam op dit gebied eigenlyk overvleugelde, zoals dit ook het geval was met Weesp ten opzichte van Amsterdam, waar later weer branderijen zijn ontstaan. Deze feiten bracht de heer Kramers naar voren op de Maandag in Hotel Beyersbergcn gebonden causerie-avond van de ZakenstudJekjing Schiedam. Opbloei en verval In 3810 waren door de Franse oorlog de helft van de bestaande branderijen gesloten. Later, na 1840, kwam er echter een gewel dige groei en telde Schiedam een 400 bran derijen, die 14.00Q.Q0G kilogram graan per jaar gebruikten een kwart van het totale volfcsverbruik Er ontstond veel uitvoer van. gist. Omstreeks 1880 verminderde dit alles weer en bleven er nog 200 branderijen over en langzaam maar zeker verdwenen ook deze; in 1914 waren er nog 15. Deze zeer interessante avond, die door veel leden van de Zaken studiekring werd bijgewoond, werd geopend door de voorzitter de heer A. Bijioo, die o.a. op de komende excursie naar de Gero-fabrieken wees. INSPECTEUR VAN MARION VERLAAT SCHIEDAM Het hoofd van de Vreemdelingendienst der Schieuamse gemeentepolitie, inspecteur J. van Marion, zal naar wij vernemen, in Juli waarschijnlijk onze stad voor goed verlaten. Onze stadgenoot heeft een functie bij de politie op Curasao aanvaard. BURGERLIJKE STAND Geboren: Arnoldina V. d. v. D. van Leeu wen en R. V, Hoppe; Eveline C. d. v. W. G. Boot en J. Kroeze: Willem H. z. v. H, P. van Gilst en I. Walch; Nicolaas G. C. z. v. H. H. van Stralen en J. M. Hartendorp; Adrianus H. J. z. v. A. de NIjs en T. Wjj- gers; Machiel A. z. v. M. A, van Aalten en F. K. van Bezooijen; Joanna W. d. v. G. Ferwerda en G. Terpstra; Marinus z. v. V, H. Baaij en J. Hartman; Jacoba J. <J. v» J. C. Seen en L. Boxman; Catharina d. v. A, van Zomeren en M. van Putten; Hui- brecht z. v. I. J. van Gelderen en D. A. Gij- tenbeek. Overleden: H. Jonkman 43 j.; H. de Beun 56 j.; J. F. Seip 71 j. De heer Kramers gaf vervolgens een toe lichting over het procédé van de moutwijn. De gerst, aldus spreker, wordt eerst in warm water geweekt, waardoor ze ontkiemt, ter wijl de rogge en de maïs direct gereed zijn. Er ontstaat een gisting, waardoor zetmeel en suiker vrij komen. Daarbij vormt zich de gist, die de suiker in alcohol en koolzuur splitst. Vroeger was deze gist een waardevol "bijproduct, thans wordt gist op andere wijze gewonnen, zodat de waarde niet zo-groot meer is. Het water werd bij de bereiding van moutwijn steeds verder verdampt, zodat men, na het ruwe en daarna enkele nat, uiteindelijk tot moutwijn met 42V» alcohol kwam. Het kwam zo nog niet in de handel, maar passeerde eerst de distillateur die het verder lot jenever bewerkte. Als de moutwijn aldus gezuiverd is, houdt jnen de spoeling over, die een buitengewoon goed veevoeder levert, waardoor hier in de omstreken een grote varkensteelt ontstond. De wijn, aldus spr., wordt op dezelfde wvze gefabriceerd, alleen komt deze 1 tit het gistingsproces van de druiven poort. De gis ting wordt veroorzaakt door een soort ichtmmel die op de schil van de druif ligt. Vroeger werd de Franse druivenwijn hier veel meer gedronken en vond men de Hol landse moutwijn namaak, doch door de vele Fmnse oorlogen is de jenever er hier meer en meer ingekomenzodat het nu een soort vaderlandse drank is. Schiedam is daarbij een soortnaam geworden. Van een gemeentelijke werkmanwagen in de Wattstraat viel gistermiddag om kwart over 4 bij 't spelen, de Il-jarige B, S. Hij klaagde over pijn in zijn hoofd en rechter heup en werd per G.G. en G.D. naar zijn huis in dezelfde straat gebracht. Van beneden de dijk komende aan de Schiedamseweg nabij de vyfsluizen ver leende de Rotterdamse bromfietser G. P. v. S. gistermiddag om vier uur geen voorrang aan de fietser L. J. v. d. Z, uit Rotterdam. Beiden kwamen te vallen en raakten ge wond, De fietsen werden beschadigd. De G.G. en G.D, behandelde hen ter plaatse. De fiets van de 16-jarige G- H, zonder vccrwiel neergezel voor njn woning aan het Van 't Hoffplein, werd gestolen. Evenzo verging het de 14-jarige H. v. B.. wier damesrijwiel aan de Lange Haven werd gestolen. TERUGTOCHT DER HELDEN Na het uitbreken van bet conflict in Korea wordt de reserve-kapitein Hansen in actieve dienst geroepen. Hij neemt afscheid van Jtjn vrouw en begeeft zich naar Kamp Pendleton, legerplaats van het korps Mari niers. Hij meld zich bij de Commandant. Overste Steve Corbett, tegelijkertijd mat de jeugdige Jimmy McDermidL de jongste vrij williger van een Marinlersfamilie. Na een korte intensieve opleiding gaat Corbett's mariniers-bataljon op transport naar het Verre Oosten. Hun eerste vuur doop ontvangen zij bij een amphibie-landing bij Inchon. Jimmy is geheel door angst bevangen, maar naarmate Corbett's troepen Seoel na deren, herstelt hij zich. Bij een straat- patrcuilie m Seoel overmeestert hij zelfs geheel alleen een vijandelijke patrouille. Van Seoel In Zuid-Korea trekt Corbett noordwaarts, Nbord-Korea in, waar zij spoedig op een grote Chinese overmacht s-tuiten. Kapt. Hansen weet zich diverse ma len te onderschelden, maar hoewel de mari niers een hoge tol aan mensenlevens van de vijand eisen, is de numerieke meerder heid van hun tegenstanders te groot. Corbett's troepen worden door de vijand ingesloten en Corbett krijgt bevel zich terug 4e trekken op Hunghara, waar een evacuatie- transport op hem wacht. Zij weten welis waar -door de omsingeling heen te breken, maar op hun terugtocht worden zij geteis terd door sluipschutters en de enorme kou de. Zij lijden zware verliezen en ook Cor bett wordt zwaar gewond. Hansen neemt het Commando over en leidt het handjevol overlevenden door een ware hel naar het evacuatie vliegveld, waar de gewonden afge voerd worden. Voor hij vertrekt spoort Corbett zijn man nen nog aan en verklaart: „Wij zullen onze weg weer terug vechten!" Deze spannende oorlogsfilm „Terugtocht eer Helden" (Retreat Heil!) draait tot Vrij dag in Monopole. In de hoofdrol speelt i rank Lovejoy. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Mijnheer de redacteur! Gaarne zag ik het volgende schrijven in uw courant opge nomen. Bij voorbaat hartelijk dank. Dezer dagen zag ik op de Broersveld- tnarkt to Schiedam een dame een lelijke val maken, die gelukkig goed afliep. De oorzaak was het uitglijden over een achter loos weggeworpen sinaasappelschil, waar mee de straat als het ware bezaaid was. Er schijnen, nog heel wat marktbezoektrs (sters) te zijn die daar in het openbaar van genoemd fruit lopen te genieten, eu de echil voor het gemak maar op de srtaat te deponeren. Dat anderen de benen kunnen breken door dit bewijs van onbeschaafdheid schijnt hen koud te laten. Ligt hier ook een taak voor de politie? A. v. M. Bijschrift redactie: Op een marktdag zul len ongelukken als deze niet geheel te ver mijden zijn. Waar fruit en groenten worden verkocht, belandt onwillekeurig wat afval op trottoir of straat. Elders in de stad zou de gemeente afvalbakken kunnen plaatsen, maar daarmee heeft men hier onaangename ervaringen opgedaan. Het lijkt ons wense lijk, daj. althans in de nieuwe wijken van de stad, vanaf het begin bakken worden geplaatst waarin papieren en schillen kun nen worden gedeponeerd. Op het Dr Wi- bautplein, de winkelstraat in deze overigens zo aantrekkelijke buurt, ligt het plantsoen telkens vol papieren, hetgeen een onooglijk gezicht oplevert. Een afvalbak zou bier uitkomst brengen. DINSDAG 19 APRIL, ireu' uur Pers. ver. Gusto, filmavond. Musts sacrum: s uur Gem. Koor, Operette „Klokken van Corneville". R.K. Ver. Gebouw (Kelbel): 7 uur Boerenleen bank, film. Arcaüe; 8 uur K.A.B.-cabaret. Volksgebouw: 8 uur S. V. cn H- V. Schiedam, film. wykgebouw "Wit-Gele-Knils: 8 uur jaarverga dering. Hotel DC Kroon: 3 uur, inhabé vergadering. WOENSDAG 20 APltïL. Vojktgcbomv: s uur N.V.V. bestuurdersbond cursus. Irene; 8 uur Wijk III Herv. Gemeente. R.K. Ver. Geb. (Ketbel): 7 uur Boerenleen bank film. livolir 7.3D uur Ger. Ev. jeugdclubs ouder avond. Cbr. Soc, Belangen: 3 uur. lasclub filmavond Hotel »e Kroon; 3 uur R.K. Middenstandsbond Ie2ing. Prinses Marijke School: a uur officiële opening BIOSCOPEN Passage Theater: T'm. Donderdagmiddag 2, 7 en 9.15 uur: „Obsessie" (16 Monopole Theater; Tot en met Donderdag 2, 7 en. 9 uur „Terugtocht der Jieldcn,r <14 j.). TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Sfdeiyk Museum: 25 uur eigen collecties (ook 's Zondags). LEESZALEN. Qem. Openbare Leeszaal en Blbl., Lange Haven: geopend iedere werkdag (behalve Maandag} van ö.ao tot 4.38 uur en iedere avond icehalve Woensdag en Zaterdag) van 1 tot 8-30 •ut. Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Blbl.. Dam: Geopend elke morgen 10—12 uur; (behalve Maandag, Woens dag en Vrijdag); iedere middag (behalve Maan dag) van 2—5 uur; Iedere avond (behalve Don derdag en Zaterdag) van 7—8,30 uur. Zondag* eesloten- ZWEMBADEN Sportfondscnbad: gem. zwemmen Zondag 8-12; werkdagen 7-8.15 en (behalve Maandag) 39,30- 20.15 (Vrijdags tot 21.15), Ma. 11.45-13.45 en jb-17.30; Di. li. 15-13.30 en 13.45-17.30, dames 10.15-11.15, WO. 12.35-17.30i Do. 11.13-13.30 en 15.45-17.30. dames 18.50-19.30. Vr. 11,45-13.30 en 14.30-17.30, Zat, 10,45-12.00, 14.00-19.DQ; heren 20.45-2f.30. MEDISCHE DIENST. Gemeente Ziekenhuis, Nassaulaan. tel. 69126 R.K. ziekenhuis Dr Noletstichting. Dr Nolet- btraat. tel. 69411. Voor aangifte van ongelukken belle men de G.G en G.D., teL 59380, Politie «5333. Brand weer 69123. Voor spoedgevallen geopend des avonds: apotheek Rembrandt. Rembrandtuan 5. WAT ZULLEN WIJ ETEN Woensdag 20 April: Macaroni met gehakt en tomatensaus Gevulde beschuitbollen KuilenburgWijnbeek N.V. 6 dividend De N.V. Kuilenburg—Wijnbeek, Groot handel in Metalen, Sanitair, Riolering en Dakbedekking te Schiedam, heeft over het boekjaar 1954 een dividend van 6*/« vast gesteld. Aan het jaarverslag ontlenen wij de volgende ggevens: Ook in het afgelopen jaar kon de stijging in de omzetten zich voortzetten, in. hoofdzaak door de toegeno men activiteit in. de bouwsector en de door fabrikanten ingevoerde prijsverhogingen. Ook de uitgaven zijn daarbij gestegen, ech ter niet in gelijke mate. De stijging van de investering voor voorraadvorming en uit staande vorderingen stelde hoge etsen aan de financiering. De netto-winst bedroeg f 163.962.06. De in Rotterdam geopende ioonkamer genoot veel belangstelling van de kant van architecten, installateurs en bouwondernemers. De langdurige vorst periode voorjaar 1955 heeft enige terugslag veroorzaakt; een gematigd optimisme is echter ook voor 1955 gewettigd. De balans over 1954 sluit met 'n totaal van f 1.773.492. Hierbij komen vorderingen voor tot een bedrag van 775.209, en voorraden voor 628.595. Vaste goederen en inventaris met resp. 197.000 en 28.000, vervoermiddelen met 50.000. Het aandelenkapitaal parais- seert met 600.000, de reserves met 84.102 banken, cn crediteuren met resp. 404.156 en 530.339, terwijl er een hypotheek is van 109.065. Van het saldo winst ad 163.962 wordt 61.781 bestemd voor af schrijvingen en 45.828 voor de dividend en tantième. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Po litie te Schiedam tussen 9lz.so uur cn 2—6 uur: zilveren oorknopje; zwarte vulpen. Te bevragen bU de vinders: Zaklampje, J". v. Tilborg, Geert Relndersstraat 40a; Bruine padvindersnem, W. Keijzer, Rotterdamsedyk 226b; Zegels van Troelstra-oord, De Gorter, Prof. Xamelingh onneslaan 159b; ijzeren koe voet, De Beer, Kottcrdamsedijk 236; bos sleu tels, Van Lind, Harreweg 8; KlnderbrSl, H. v. W»k, Lange Achterweg 46; 2 Sleutels aan ring, Putters, Marconistraat 11; Ring met sleutels, J. Grewater, Buijs Ballotsingel 53 b; Sigaret tenkoker, J. Tlersma, Waranda 175a; Kettink je met sleutels, F. Schotten. Prof. Kamerlingh Onneslaan I31a_; Doublé ring, A. v. Wieringén, Fabnpiein 14; Zilveren ring, Daalmwjer, Villa- straat 31: Oorbel, Van Kampen, Wattstraat 34; Loonzakje met inhoud, F. Noordijk, Van Be- verenstraat 16; Bruine wollen muts, C. v. d. Bnnk, Vlaardmgerdijk 93a; padvinderspet, A. v. d. Berg. Lange Achterweg 14; Wit kinder- sehoentje, E. Meivogel, Broersvest 183; Blauwe Jopper, Gokke, Boylestraat 25a; 1 Paar sokken, F. Verschuren. Voornesestraat 32a; Gekleurde shawl, A. Driel, Fabnstraat 82a; Lederen riem, w. v. Slobben, P. Potterstraat 39; Grijze shawl B Rijnberk P. Potterstraat 9b; Blauw wind jack, B. Vrijhof, Jan Vermeerstraat 20; Ge ruite jopper, M. Hermans, B. K.-laan 201a; rood/gTDene shawl, w. Hoorman, B. K.-laan 235a; Glacé dameshandschoen, Lips, Potgieter- straat ita: Padvindersnem, F. Blom, Lange Singelstraat 32; Groen wollen vest, L. Kaat Vogel; Plocgstraat 7; Geruite shawl, A. Ze- tenberg, Tuinlaan 66; Bruine portemor.nale, Tiersma, Warande 175a; Plastic kinderporte- mannaie, Postkantoor Tuinlaan; Portemonnale met Inhoud, F. v. Leeuwen, v, Esvddstraat 30a. Over enkele dagen strijkt op de zand vlakte in hert Sterr' j eon-circus neer met 125 medewerkers. ,_t is het Graad Cirque International, dat na zijn bezoek aan Zeist, Tiel, Culemborg en Gorcum zijn tont een viermasttent met 5-öOfl zitplaatsen opslaat in Schiedam. Van Vrijdagavond 8 uur tot Maandagavond 8 uur zal men daar kunnen kijken naar de zeer bijzondere verrichtin gen van de medewerkende ariisten. Men zal er kunnen genieten van de grappen van de Belgische clowns, de Cuvallino's en kun nen griezelen bij de halsbrekende toeren van de Crochetti's, de Duitse tempö-aerobaten; als komische exentrieken treden Arturo en Rosita op, twee dwergen van hoogstens 120 om lengte. De twee Henry's werken er als evenwichtskunstenaar en de Rosia's aJs vrouwelijke aerobaten. Jerry en Freddy treden op als komische caseadeurs en de V/üby's zullen laten zien, wat men zoal op rolschaatsen kan doen. Er zijn paardennum- mertjes met Arabische en Friese hengsten en er is een exotisch nummertje met lama's en kamelen, terwijl de Rudolfi's een vrolijke dieren cooktail te zien zullen geven met de rest van de 75 dieren, die tot de levende have van dit circus behoren. Het Is aardig te weten, dat het circus zich verplaatst in 75 wagens, alle gemotoriseerd. Zaterdag en Zondagmiddag om drie uur wordt een kin der- en familie voorstelling gegeven. Voor deze belangrijke wedstrijd had GTB haar elftal geheel gewijzigd wat wel een verbetering bleek. De gehele wedstrijd heb ben de Schiedammers het spel m handen gehad. Dat het bij een gelijk spel gebleven is, was te danken aan veel geluk en aan het uitstekende werk van HVO-doelman. Na 20 min. spelen zagen de GTB-voorwaartsen, zich genoodzaakt <ie onverdiende 20 ach terstand weg te werken. De aanvallen op het HVO-doel waren niet van de lucht en met kunst en vliegwerk wist de achterhoede zijn doel voor doorboring te behoeden. Een kwartier voor rust schoot de midvoor uit een. opeenhoping van spelers de bal in de rouwen 2—1. Na de rust gooide GTB met de wind in de rug er nog een schepje op, zo dat doelpunten niet uit korden blijven. Dit gebeurde toen een kwartier voor tijd de midvoor was doorgebroken, maar net buiten het strafschopgebied ten val werd gebracht; uit deze directe vrije schop schoot de rechtsback keihard in de linkerbovenhoek 22. In de resterende tijd leek of het HVO- dael door vrouwe Fortuna zelf werd behoed. Onder leiding van de heer M. Smit, die de teugels strak in handen moest houden, kwam het einde, GTB 2 dat gehandicapt bij Energie Boys 2 op bezoek was, zag kans door hard te GTB 3 sleepte door gelijk te spelen tegen werken een 7—1 overwinning te behalen. Dato 4 een kostbaar puntje in de wacht. Uitslag 22. S.F.C. boekte 10 overwinning SFC heeft Zondag een i—0 overwinning kunnen boeken op het onderaanstaande Oud-Beyerland. Practisch de gehele wed strijd hebben beide partijen elkaar niets toe gegeven en dat SFC uiteindelijk met beide winstpunten is gaan strijken, kwam in hoofdzaak door het goede verdedigen van SFC. Na ongeveer een halfuur spelen wist de SFC-rechtsbuiten de bal goed voor het doel te zetten, zodat een der binnenspelers de gelegenheid kreeg te scoren. Wat Oud- Beycrland nog voor en na de rust probeerde, er was geen doorkomen aan, zodat deze pit tige wedstrijd, die in een heel vriendschap pelijke sfeer gespeeld werd, in een 1—8 overwinning voor de thuisclub eindigde. De uitslagen van de lagere elftallen lui den: SFC 2—Hur/icanes 2 1—0, SFC 3—De Jonge Spartaan 3 1—4; SFC 4Puttershoek 2 2—2, SFC 5—Steeds Hoger 2 1—3, Sportifia 3—SFC 6 50. O.D.I. verliet de gevaarlijke zone Het is het eerste twaalftal van de Chr. Korfbal Club ODI gelukt zich dank zij een 32 zege op VES uit Delft uit de gevaarlijke zone omhoog te werken. ODI I bezet thans de vijfde plaats. ODI ÏI verloor in Hoog vliet met 3—2 van het Waterschip II. Door deze nederlaag staan ODI en Het Water schip allebei bovenaan met een gelijk aan tal punten. De spanning is in deze afdeling dan ook toegenomen door d?ze uitslag. De wedstrijd Maassluis III—ODI III is niet doorgegaan. SCHIEDAM LIET BIJ GERMINAL STEEK VALLEN Schiedam heeft jl. Zondag een steek laten vallen, door van Germinal met 32 te ver liezen, De zwart-witten gehandicapt door het feit, dat verscheidene spelers niet kon den meespelen, moesten met enige inval lers uitkomen. Vóór de rust was het speloverwicht der gastheren duidelijk sterker. In deze periode heeft de verdediging der gasten het dan ook zwaar te verduren gehad. Eenmaal moest W. v. d. Poel, zich laten verrassen, toen een hard schot langs de paal in het net ver dween. Schiedam dat daarna alles in het werk stelde om gelijk te komen, bracht het niet verder dan een prachtig schot van D. Burrink dat via de ondcckant van de lat weer in het veld terugkwam. Na de rust vielen de doelpunten gemakke lijker en werd het spel der zwart-witten productiever. Germinal trok na dit veld- overwichfc der gasten, wat ongeveer een kwartier duurde, weer ten aanval. Uit deze aanvallen kwamen spoedig twee doelpunten tot stand. Met deze achterstand tegenover zich bleef Schiedam echter doorzetten. Dit leverde echter slechts één doelpunt op van uit een penalty, nadat G. Stolk ten val was gebracht binnen het beruchte gebied. De tyd gaat dringen voor de organisatoren van de Schiedamse Industrie en Handels- Beurs, die op 29 April a.s. zijn tenten moet openen. Gisteren hebben de eerste werk zaamheden een aanvang genomen: een van de grote hallen wordt opgebouwd aan het einde uon de Broersvest, uiak voor de rume welk straatdeel dus tot 11 Mei zal zijn afgesloten. GRUNNEGER OAYEND Grono, hel zien leste feestoavend hollen van dit seizoen in 't Volksgebouw. Noa 'n kórt openingswoord van veurzitler H. H. J. Hol wier stoande 't Grunnens laid zongen. Dou ku-amen de Llesters op toneel mit 'n stuk of wat haile mooie verskes, woar mit volle aandacht noar luusterd wier. Don brachten de toneelspeuiers het drij hedrlcvig bliedspul: „De Oom oet Kanada", deur J. Bu.lenwerf en Jac Kremer veur 't voutlicht- 't Wier prachtig mooi speuld en d'r wier meroakel om lachen. De Liesters en de toneelgroep stoan baide onder laiding van Mej. D. Vennik. Tweide veurzitter Brauns eprak een. woord van dank tot alle mitwaarkers. BaL stond onder laiding van meneer Schilper- oord. "t Was *n bizunder mooie oavend. PRO PAG AN DA-AVOND VOOR BOERENLEENBANKEN Op "Woensdag a.s. zal de Coop. Boerenleen bank alhier een propaganda-avond houden in het R.K. Verenigingsgebouw, alwaar on der meer de film Man-dij vertoond wordt, e/enals de film „Met eikander voor elkaar". Deze laatste Ulm js bedoeld ais propaganda film en wordt vertoond in gemeenschappe lijke opdracht van de Centrale Boerenleen bank te Eindhoven en van de Centrale Boerenleenbank te Utrecht. Voor deze avond zijn zolang de voorraad strekt gratis kaar ten verkrijgbaar op het kantoor der Boe renleenbank alhier. Diezelfde film wordt hedenavond na afloop der verkorte leden vergadering vertoond voor leden en echt genoten, voorafgegaan door een toespraak van de heer K. Ron eken. De competitie tafeltennis Is nu bfjna ten einde cn alleen PTTS en NOAD moeten nog een wedstrijd spelen. Maar Ready heeft de competitie zl succesvol beëindigd: Woens dagavond moesten onze stadgenoten de laat ste promotiewedstrijd spelen tegen De Vries Kobbe. Als Ready uit deze wedstrijd één punt binnenhaalde waren zij eerste ktasser en met de morele steun van nagenoeg dc hele Reaöyschare begon de wedstrijd in dc Beurs niet erg hoopvol, want dc sterkste speler van Ready moest in een partij die het aanzien volkomen waard was de eerste nederlaag Incasseren. Wel kwam Bruning In de derde game voor te staan doch zijn tegenstander kaapte de winst net voor zijn neus weg. Ready liet zich echter door deze nederlaag niet ont moedigen en achtereenvolgens lieten Braak en Gouka hun tegenstanders in het zand bijten; 21 voor Ready. Bruning wist nu ook zijn twee overige partijen in winst om te zetten, Braak bleef ongeslagen en Gouka kreeg nog slechts een nederlaag te boeken en ook het dubbelspel werd gewonnen. Hiermede kwamen onze stadgenoten aan een royale 8—2 overwinning en kon de Ready-aanhang juichen, want Ready was eerste klasseri Een prachtig succes, dat wel het mooiste geschenk is voor het eerste lustrum dat Ready over enige weken gaat vieren. Voor promotie naar de tweede klasse moesten PTTS 3 en NOAD 3 in hun poule nog een wedstrijd spelen. PTTS verloor met 9—1 van Germinal 1 en NOAD 3 won met 7—3 van Stawero 2. PTTS en NOAD zullen nu m een extra wedstrijd moeten beslissen wie er tweede klasser zal worden. In ieder geval is Schiedam dit seizoen weer een eer ste klasser en een tweede klasser rijker ge worden. Wel een teken dat Schiedam mei zijn tafeltennissers in het geheel geen gek figuur slaat. "Wij zijn dan ook benieuwd hoe de resultaten zullen zijn Ln de steden wed strijd tegen Hamm in Juni. De afgelopen week is er ook weer volop gebekerd. Een onverwachte uitslag kwam er uit de bus: Ready 7 versloeg het geplaat ste team van TCK 5. Ready 7 is door deze prestatie het enige team tot nu toe dat van de eerste ronde af nog niet is afgevallen. Dit team bekert dus nog al succesvol. De uitslagen van de bekerwedstrijden zijn; TSF 1—NOAD 10 6—3; NOAD 5TCK 6 6—3; NOAD 4—TCK 7 9—0: NOAD 7— Ready 5 5—4; Ready 6—NOAD 13 9—0; NOAD 6—TSF 2 9—0; PTTS 2—TCK 8 7—2; TCK 5Ready 7 4—5; PTTS 3—NOAD 12 8—1; NOAD 8-Wilton 3 7—2. Deze week worden er geen bekerwedstrij den gespeeld in verband met de wereldkam pioenschappen tafeltennis ln Utrecht. Vol gende week worden de bekerwedstrijden echter weer voortgezet. Het programma zal dan weer bekendgemaakt worden. Ook de teams van de eerste klasse afdeling Rotter dam zullen dan bijvallen. AANBESTEDING Het gemeentebestuur van Vlaardingen heeft aanbesteed het bouwen van drie transformatorenhuisjes te Vlaardingen. Er waren vijf inschrijvers. Laagste G. Leen- derts te Schiedam met f 55.943. Opvolger L. van Rij te Vlaardingen f 57.000. De begro ting was f48.789. Er Is een Engels woord, dat heel moeilik ln het Nederlands te vertalen Is. Dit Engelse woord, obstruction, kan men in de voetbal wereld het beste omzetten in blokkeren van de tegenstander. Deze obstruction kan ge oorloofd en ongeoorloofd zjjn, en vormt één van de moeilijkst te beoordelen punten van een scheidsrechter. Aldus de bekende eerste klasse cn internationate scheidsrechter de beer K. van der Meer in «Ijn uiteenzetting over de spelregels voor de Schiedamse Scheidsrechters Vereniging Maardagavond in het Volksgebnuw aan de Tuinlaan. Het geoorloofd blokkeren van de tegen stander gebeurt alleen dan, wanneer de spelers de bedoeling hebben in hun strijd om de bal, de bal te spelen; de bal moet in dit geval dus binnen het bereik van de tegenstander zijn.- Bij ongeoorloofd blokke ren is de bal niet binnen bereik en dus „speelt" men de tegenstander. Op deze laatste regel zijn echter weer een tweetal uitzonderingen n.l. bij het uitlopen van de bal en bij het aanvallen van de keeper. Dit brengt dus altijd moeilijkheden voor een scheidsrechter met zich mee en in verband hiermee kan ik de jonge scheidsrechters meteen aanraden, nooit met "het fluitje in de mond te lopen, want in de eerste plaats kan. dit vrij gevaarlijk zijn en een paar tanden kosten als men er een bal op krijgt en ten tweede wil men wel eens te suel fluiten. In de tijd dat men het fluitje naar de mond brengt om te blazen, kan men zich nog realiseren of de handeling inderdaad fout was of niet, zo zei de heer Van der Meer. Voorts lichtte spr. de aanwezigen ln over het werk van de Centrale Organisatie van Voetbal Scheidsrechters (COVS), waarvan de heer Van der Meer voorzitter fs. De COVS organiseert jaarljjks toetswedstrU- den in Nederland, zij houdt vele avonden, stelt filmstrips ter beschikking aan de scheidsrechtersvereniging, zij heeft een vragen- en antwoordenboekje uitgegeven, zij zoekt ook jonge scheidsrechters en leidt ze op. De uitgaven in 1954 waren dan ook ruim 35 duizend gulden. Het streven van de COVS is een zetel te bemachtigen In het bestuur van de KNVB om de belangen van de scheidsrechters naar behoren te behartigen. Na deze zeer Interessante inleiding kwam de heer Van der Meer tot de Engelse film strips, die de obstruction beoogden. Wat vooral bij deze strips opviel was de ver bazingwekkende techniek van deze Engelse spelers. Men heeft eens geprobeerd van. deze strips in het Olympisch Stadion te Amster- DAMES 1 VAN WILTON F. BIJNA KAMPWEN Het eerste dameshandbalelftal van Wilton Fijenoord heeft haar overwmningsreeka voortgezet: nu bonden zij het pas uit de DistrictskJasse gedegradeerde Snehviek aan hun zegekar. Met 2 reserves in de voorhoede trok de Schiedamse ploeg al direct fiink van leer en na 15 min. spelen hadden zij al een voor sprong van 0-3 door doelpunten van de da mes de Raoy, Bas v. Houwelingen en Keizer, Nog voor de rust scoorde Snehviek tegen. In de tweede helft pasten -de reserves zich a] aardig aan en vlotten de aanvallen beter. Mej. Keizer zorgde voor 1-0 na 10 min. In de tweede helft werd een aanval op rechte prachtig opgezet en met een odelpunt van links zorgde Mevr. Bos-v. Houwelingen voor het 5e Schiedamse doelpunt. Hierna kreeg Snehviek door dot er met hoge ballen wel wat meer te bereiken was en tweemaal moest de kleine doelvrouwe van Wilton te vergeefs naar hoge ballen, opkijken, doch Snelwiek paste dit te laat toe, en een Schie damse zege was een feit geworden 3-5. Heren 1 speelde niet. Door een vergissing van de technische commissie was dit elftal naar een verkeerd terrein getogen In Den Haag. Zeer waarschijnlijk zaI dit wel wor den beschouwd als niet opkomen, wat dus betekent boete en 2 punten in mindering, terwijl de betreffende wedstrijd toch zal moeten worden gespeeld. Dames 2 speelde wei, maar niet voor de competitie, zoals de bedoeling was. Het Rot terdamse reserveteam van Dynamo ver scheen maar mei 6 dames. Men "besloot toen met wat miksen er maar een vriendschap pelijk partijtje van te maken. Dit eindigde met een 7-D overwinning voor de Wilton dames. Heren 2 is op het goede pad, want het versloeg Zondag op het lerrem aan de Vlaardlngerdijk het Haagse Gona 2 met 6-4. Dit was een gelijk opgaande wedstrijd, doch de ploeg met het meeste uithoudingsver mogen streek de 2 punten op, Gona scoorde het eerst doch spoedig maakte Zagwijn ge lijk. "Weer nam Gona een voorsprong door dezelfde speler, doch Wilton stelde daar te genover uok weer Zag wijn in de gelegen heid er 2-2 van te maken.Nog net voor de rust maakten de Schiedammers er 3-2 van. In de tweede helft gaven zij de voorsprong niet meer uit handen en zo eindigde deze snelle wedstrijd in een 6-4 overwinning voor de róód-witten. Meisjes junioren stonden al spoedig met 0-2 achter, doch de Actiefkeepster moest ook tweemaal naar harde schoten duiken In de tweede helft scoorde zowel Actief als Wilton ieder een maal 3-3. In de allerlaat ste minuut, toen ieder al met een gelijkspel genoegen nam, was het echter Actief, dat de overwinnig nog net in de wacht sleepte. Meisjes adspiranten I won Zaterdagmid dag met 6-0 van A.D.O. dam op te nemen. De beste Hollandse spe lers werden uitgenodigd, doch het mocht niet gelukken, want zo zei spr., als je hen vroeg een lichte overtreding bijv. een schouderduw te begaan, dan werd de ongelukkige tegenstander in de grond ge boord, zij deden steeds het tegengestelde van wat gavraagd werd cn daarom heb ik ook veel respect voor deze Engelse artisten. De heer Van der Meer wees er de jonge scheidsrechters oak op zich vooral niet aan het geloei ven het publiek te storen, het is misschien niet leuk. cldtis spr., maar iaat ze maar rustig brullen. Ik heb eens een wed strijd in Zuid-Amerika geleid en daar loeide het publiek tweemaal drie kwartier lang gooide daarbij ook nog donderbussen en icat dies meer zjj in hel ueïd. Het publiek in Nederland liet me van die tijd af koud. Na do pauze vertelde Karei van der Meer over zijn ervaringen met het Nederlands elftal gedurende de trip naar West-Indlc in 1954. Deze bijzonder leerzame avond werd in geleid door de voorzitter van de S.S.V., de heer L. van SijlL De S.C.V. De Postduif vloog haar derde vlucht van de Oost af; richting Arnhem. Uitslag: 1-31-48 Joh. Christen, 2-7i H. v. d. Kant, 3. Harmeien en Co., 4-5-40-52 J. Doe- jaaren. 6 C. v. d Graaf, 7-10-37-67 J. de Koster. 8-34-56 H. Crama, 3 L. TouUjn, 11 E. Smirren, 12-15-18-30-32-53 J. v. d. Windt, 13-60-70 F. Hinten, 14 D. Ram, 16-62 A. Hee- ren, 17-24-44 G. Kieia, 19-36 Joh. Brand, 20-23-47-64-68 C. Verlinde, 21-33-38-46 L, J. Borrani, 22 J. Westerholt, 23 L. J. Crama, 25-41-43, K. Muilwijk, 27-29 L. Verheugen, 35-39-57 J. v. d. Beek en Co., 42-51-66 F. Koppenhagen, 45 A. van Wagtendonk, 49 N. in *t Hol, 50 C. v. d. Gijp en Co., 55 J. Freïj, 58-63 A. Vis, 59-69 A. v. d. Tuyn, 81 J. Koogje. Diploma Thïjm Weelie. 1ste Duif 10-55-25, laatste 11.00.01. Honkbal Onder het parool „Honkbal de zomer sport' bij uitnemendheid hebben de- Schie damse honkbaiverenigingeit „Schiedam" en „S.V.V." tn samenwerking met het Vlaar- dingse „Ondina" een honkbal-propagarda- avond georganiseerd welke gegeven zad worden Dinsdag 19 April in het Volksge bouw, aanvang 8 uur. Het doel van deze avond zal in de eerste plaats zijn de Schiedamse en Vlaardfngse sportverenigingen en hun supporter» een idee te geven van deze ideale zomersport, meer ln het bijzonder van de geest op de Amerikaanse velden. De film, die deze avond door de heer H. Urbanus, werper van het Nederlandse ne gental, zal worden veitoond ert door hem van een inleiding cn commentaar is voor zien, zal de hoofdschotel van deze avond vormen. De heer Urbanus zelf heeft enkele weken in het trainingskamp van een Ame rikaanse profclub doorgebracht. MEUWEDED.R.Z. 2A In een goed gespeelde wedstrijd wist DR21 zijn puntenaantal weer met twee te ver meerderen. Reeds na vijf minuten opende R. v. Eijk met een strak schot de score: O—I. Mcrwede, hierdoor opgeschrikt, maakte reeds in de volgende minuut gelijk door de rechtsbinnen 1—1. DRZ vlei nu weer verwoed aan en na goed aangeven van R. v. Eijk wist J. Altorf te doelpunten: l2. Het spel bleef op en neer gaan met DRZ iets in de meerderheid, wat tot uitdrukking kwam na een. half uur spelen ln een goed doelpunt van R. v. Eijk uit een voorzet van Westenberg 1—3. Tot aan de rust werd niet meer gedoelpunt. Na de bevatting wist J. Alton na twee minuten de stand te brengen ap 14. Mer- wede gaf echter de moed niet op en het DRZ-docl beleefde benauwde ogenblikken, doch met W. Zeeman aan het hoofd wist de achterhoede alle gevaar te keren. Vijf mi nuten voor het einde bracht Merwede de stand op 24, waarmede het einde kwam van deze sportief gespeelde wedstrijd. DRZ 2 wist in de uitwedstrijd tegen Emma 2 een zeer goed resuitaat te behalen door slechts met 10 te verliezen. DRZ 4—HWD 4 1—1. vvffiv EEN HEITJE VOOR EEN KARWEITJE. In de actie „een heitje voor een karwei tje", die van 12 tot 18 April te Maassluis door de padvinders werd gehouden, hebben zowel de welpen als de verkenners een goed figuur geslagen. In totaal werd bijeen ge werkt ƒ211.52, waarvan door de welpen 103.61 en door de verkenners 107.91. Bij d welpen ging Douwe Joustra met 17.25 aan de kop, en bij de verkenners Joop Haama met 13.55. mooi eilcen geboiui en gotisch gelakt, uitgebreide keus tn tafelB bij PLATE, Grot» Markt no. 13-21, Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1955 | | pagina 1