BRYLCREEM Americano EMMMnM Twee koopavonden bij opening van Twaalprovinciënhuis de beste cigaret met bet beste filter Zakgeld In Frankrijk omgekomen Ook A-afdeling aan Charloise Lyceum Buslijn 52 krijgt er 8 aanhangers hij voor5 mooi gezondhaar Op 15 en 16 September Beruchte oud-nazi aan de kaak gesteld Dag en nacht horen op E55 De gemeente verwerft verzamelingen van een stadgenoot Brand in Amerikaanse oliera f f inaderij Woningen en garages in Pendreeht Maastrichtse politie schoot inbreker neer De B.B. inliet komende seizoen ÏÏAANDAG 29 AUGUSTUS 1955) PAGING If DE grote tentoonstelling E 55 is haa| iaaiste week ingegaan. Onverbiddelijk de laatste dagen. Dat wordt no-g wel een gedrang van Rol' terriammers. d:e - omdat ze er met hu: neus bovenop stonden ijverig hebbe. uitgesteld, van dag tot dag en van weei tot week, de E 55 te gaan bekijken. Want het was wel een Rotterdamse ten toonstelling van wat Nederland in de tien jaren na de bevrijding presteerde, maar het waren toch vooral de Nederlanders, die| kwamen kijken. Thans zet Kijker het lint van de schrijf machine op rood, vanwege de schaamte. Ook hij is pas dezer dagen er toe gekomen deze manifestatie van Nederlandse energie! te gaan bezichtigen, omdat hij toch eenmaal! af moest van die bekende weg, zo schoon geplaveid met goede voornemens. Hij heeft zich gestort in de schier barbaarse drufctej van de E 55. hij kreeg nergens 20'n aan schouwelijk onderricht in de nietigheid van het atoom, zowel wat het atoom zelf betre/l els wat de nietigheid van de mens als deel tje van een volk aangaat, want zelden heef! Kijker zich zo een snippertje van de massd gevoeld als in deze nimmer aflatende strcom van mensen, die ma3r kijken en kijken. Een enorme tentoonstelling met een maximum van indrukkon op de gegeven ruimte. Kijker, die op dit gebied waarlijk wel iets heeft gezien, kan het volmondig beamen. De doeleinden van deze tentoonstelling waren zeer verscheiden. Het ging er om de wereld en ons zelf te vertellen, wat we kunnen en wat we waard zijn. Het gmg er ook om de aandacht op Rotterdam te ves tigen. Was Ahoy' bedoeld geweest als de punt achter de periode van het herstel van de Rotterdamse haven, de E 55 kon dienen eis een tussentijds uitroepteken bij het ver- haaL van de wederopbouw van Botterdam. Wel een tussentijds, want dat verhaal is nog bijlange niet voltooid, maar men kan langzamerhand zeker beoordelen, hoc het worden gaat. Kaar Kijkers indruk, uiteraard een per soonlijke en dus ook subjectieve, zijn deze doeleinden in hoofdzaak bereikt. Veel beter dan welke verhandeling, welke tot nu toe in ons land gehouden tentoonstelling of welke jaarbeurs ook geeft deze tentoon stelling een idee van wat de Nederlanders kunnen en kennen, op het gebied van de zeevaart, van de industrie, van de land bouw, en het beeld, dat aldus wordt ge boden, is wel in staat de talloze Neder landse bezoekers een gevoel vart zelfver trouwen te geven. Op de E 55 ziet men, wat Nederland maakt, wat het doet, wat het van plan is, bijv. wat de inpoldering van het IJselmeer betreft, en ook een bevrip als het Deltaplan wordt de bezoekers vrij tast baar voor ogen gesteld. Kortom, dit is in derdaad Nederland, zoals het streeft en leeft, zoals het leert en werkt. Ook is ten volle dc aandacht op Rotter dam gevestigd. Dagelijks zag men langs de toegangswegen de stroom vreemdelingen naar het tentoonstellingsterrein trekken, hoofdzakelijk mensen, die er anders niet toe zouden zijn gekomen onze slad te be zoeken. Wat deze gewoonlijk vluchtige be langstelling, die zich bepaalt tot wat rond kijken en hier of daar een consumptie, in wezen waard kan worden geacht, is moei lijk uit te maken, maar men hoeft ze niet te onderschatten. Belangrijker echter is de belangstelling van zakenlieden, fabrikan ten, mensen in leidinggevende posities, voor wie het bezoek aan de E 55 tevens aanleiding werd tot het aanknopen of ver nieuwen van persoonlijke relaties met Rot terdamse bedrijven. De ingewijden twijfe len er waarschijnlijk zeer terecht niet aan, of oak in dat -opzicht heeft de ten toonstelling voor onze stad uitstekend ge werkt. Het einde van dit voor Rotterdam bij zonder aantrekkelijk doorlopend kijkfeest met zijn eigen sprankelende en mousse rende sfeer komt nu in zicht. Zaterdag onherroepelijk de poorten dicht. Over een week zal de afbraak in volle gang zijn. D» stad zal overgaan tot de orde van de dag. Enkele dingen zullen overblijven. Dat hoort er zo bij. Ook de stedelijke accom modatie voor het onderbrengen van bijzon dere gebeurtenissen zal bij het hele geval garen spinnen. De rekenmeesters zullen, zich buigen over de staten en na lange tijd zullen wij precies vernemen, wat het gekost heeft of hoeveel er is overgebleven. Dat laatste is echter bijzaak, al zijn in zo'n aangelegenheid de meevallertjes immer bijzonder schoon. Hoofdzaak is, dat er voor Nederland, en. in het bijzonder voor Rotterdam, op ccn waar lijk grootse wijze is propaganda gemaakt. De stad heeft zichzelf "weer eens gepresen teerd, Helemaal niet onder steeds gemakke lijke omstandigheden. Er is van de mensen op de expositie, die in.de een of andere vorm hun bijdrage moesten leveren Kijker denkt bijv. aan de leerlingen, die de gang van zaken bij het nijverheidsonderwijs demonstreerden heel wat geëist, maar het is voor de goede zaak gepresteerd. Door de leiding Is een mooi stuk brain-trust werk in elkaar gezet. Rotterdam is de mannen, zowel aan hen die aan de top van de tentoonstellingspira mide werkten, als aan hen die aan de brede grondslagen het eenvoudige werk deden, alle dank verschuldigd, en deze kan, wat de nalatigen betreft, het beste worden gego ten in de vorm van alsnog een bezoek! Straks gaat het leven weer verder, zon der E 55, doch naar Kijker hoopt, mèt de energie. We moeten ons blijven inspannen. En vóór de poorten van de E 55 goed en wel gesloten zijn, moet ong alweer een nieuwe vraag op de lippen branden: Wat gaan we nu doen? KIJKER Advertentie -1956 Georganiseerd door: N.V. BONTHANDEL, Dir. Foniyu Amsterdam - Rotterdam - Utrecht Een prachtige selectie van bont mantels in dc allerlaatste mode lenen, vervaardigd uit de moderne cdelbontsöortcn. De mantels worden U getoond door vooraanstaande Nederlandse mannequins onder leiding van Mej. Marijke Vetter. TT Ing. A t.o. Centr. Station ZATERDAGAVOND 3 SEPTEMBER a.s. Aanvang precies 7.30, 8.15, 9.00 en 9.45 uur. ZONDAGMIDDAG 4 SEPTEMBER, a.s. Aanvang precies 2.15, 3.00, 3.45 en 4.30 uur. ENTREE f 1.45 (verzorgd ihê-complel inbegrepen.). Iedere bezoekster ont- ledere bezoekster ontvangt een aardig souvenir. VOORVERKOOP v.a. Dinsdag a.s. bij de portier, ingang A, Groot- handelsgebouw, Telefoon 119515, toestel 194. Britse communist op Schiphol teruggestuurd LONDEN, 29 Aug. (Rtr). De hoofd re- dacteur van het blad van de Britse com munistische partij, de Daily Worker, heeft Zaterdag geen toestemming gekregen Ne derland binnen te komen. De hoofdredacteur, J. R. Campbell, wilde het zomerfeest van De Waarheid bijwonen. Autoriteiten op Schiphol hebben hem vastgehouden en in het eerstvolgende vlieg tuig naar Groot-Brittannië gezet. KOPENHAGEN, 27 Aug. (U.P.). Enige minuten, na sluitingstijd wist een rover, die rich als een late klant voordeed, zich toe gang te verschaffen tot het postkanoor van Valby. Er was buiten het personeel nie mand meer aanwezig. Plotseling haalde de man een. revolver tevoorschijn, en dwong jonge, vrouwelijke beambte, hem de in houd van de kas, 20.000 kronen of ongeveer 12X00 gulden, te geven. -Hij propte de bankbiljetten in zijn zak ken, lot hij niet meer bergen kon. Er bleef «en som van 4 a 50Q kronen achter. Nog jteeds met zijn vuurwapens zwaaiend, liep Q® rover het postkantoor uit en verdween °P &uaat tussen de voorbijgangers. VENDEUR 29 Aug. (Rtr). Een botsing tussen een auto en een vrachtauto heeft de levens geëist van een Nederlands meisje cn een Amerikaans, militair. Ëen tweede Amerikaan en een ander Nederlands racist werden gewond. Het omgekomen Nederlandse meisje is de 23-jarige Dina Bickman uit Den Haag, de gedode Amerikaan is William Essom van de luchtbasis Couvron, De gewonden zijn de 23-jarige Janke Witmus uit Den Haag en de Amerikaan Edward Johnson. De auto, waarin het viertal reed, kwam tussen Laon en St Quentin in botsing net een vrachtauto. Mej. Bickman werd op slag gedood, Essom overleed in een ziekenhuis. Nu het Charloise Lyceum de beschikking heeft gekregen over een eigen gebouw met volledige accommodatie aan het Nachtegaal plein, is de tijd gunstig aldus delen B. en W. aan de Raad mee - een zelfstandige A- afdeling aan dit lyceum te vormen. Hier door zal worden bereikt, dat de leerlingen van genoemd lyceum, die het diploma HBS-A willen, verwerven, het onderwijs aan deze school tot het einde van hun studie kunnen blijven volgen. Tot dusver waren zij hiervoor aangewezen op de Van Olden- barnevelt-HBS aan het Afrikaanderplein. Volledigheidshalve merken B, en W. op, dat mede ter sprake is gekomen het denk beeld om aan het Libanon Lyceum een af deling handelsdagschool met 4-jarige cursus te verbinden en aan de Linker Maasoever een gelegenheid te scheppen tot het ontvan gen van onderwijs aan een middelbare school voor meisjes met 5-jarige cursus. Omtrent het een en ander wordt een na der onderzoek Ingesteld, waarvan de resul taten door B, en W. worden afgewacht. De destijds door de R.E.T. bestelde serie van 8 autobus-aanhangwagens zal eind Sep tember worden afgeleverd. Deze aanhangers, die circa twee meter langer s(Jn dan het proeftype, dat reeds geruime tijd dienst doet, zullen alle dienst doen op buslijn 52. (Advertentie) ,in vorm weer BRYLCREEM houdt da grilde iag Uwhaar keurig BRYLCREEM geeft eea prachtige en natuurlijks glans zonder plakkende vettigheid i BRYlCREEM-roèrkotnt roos en maakt droog haat itaal 'S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING Bcccham (Nederland) li.V, toor Engro* Jacq. Mor N.F., Amsterdam De N.V. Maatschappij tot Exploitatie van het „Twaalfprovlncicnhuis" is voornemens het winkel complex, gevestigd in haar ge- houw aan de Hoogstraat 111, op "Vrijdag 15 September a.s. officieel te openen. Tegelij kertijd zullen dan de ongeveer dertig door dezelfde N.V. gebouwde winkelbedrijven aan dc Nieuwe Markt, uitkomende deels aan de Pannekoekstraat en deels aan de Boter- s'.oot, het feit van de opening vieren. Haar verzoek om ontheffing der 'Winkel sluitingswet 1951 is echter, naar de me ning van de Kamer van Koophandel, niet voor inwilliging vatbaar. Wel geven B. en W. de Raad in overwe ging, mede op advies van de Kamer van Koophandel, ter gelegenheid van. de offi ciële opening van het Twaalfprovinciënhuis, twee koopavonden tot 30 uur nm. op 15 en 16 September toe te staan voor de verkoop- gelegenheden in genoemd gebouw, in het winkelcomplex aan de Nieuwe Markt, voor de winkels In de Fannekoekstraat tussen Vogelenzang en Pannekoekhof, zomede voor de op de Nieuwe Markt te plaatsen ver koopstands. Een verzoek om op de Nieuwe Markt ver- I koopstands te plaatsen is op het ogenblik I bij het College van B. en W. nog in behan- deling. B. en W. hebben zich bij de beoordeling Ij van het verzoek o.m. bezig gehouden met I de vraag of het aanbeveling verdient het streng juridisch standpunt, dat de z.g. 21- Iriagen-regeling territoriale beperking niet Itoelaat. te verlaten. Intussen heeft de Com- jnissie ad hoe winkelsluiting in haar advies M FULTRA a Advertentie terzake van de vaststelling van een nieu we verordening op do winkelsluiting zich dienaangaande in overgrote meerderheid, in bevestigende zin uitgesproken. Dit heeft B. en W. naar zij aan de Gemeenteraad mee delen de vrijheid te adviseren om, zolang dc Rijkswetgever de door de gemeentebe sturen te volgen weg niet op duidelijker wijze heeft uitgestippeld, het tot dusverre ingenomen standpunt te verlaten en in daar voor in aanmerking komende gevallen voor een beperkt gebied der gemeente ontheffing van wlnkelsluitingsvoorschriften te verle nen. BONN, 27 Aug. (A.N.P.). Een beruchte oud-nazi heeft het veld moeten ruimen na vele jaren, een eerste viool te hebben, ge speeld in de officiële anti-communistische propaganda der bondsregering. Dr Eberhard Taubert heeft zich teruggetrokken als vice- voorzitter van de door de bondsregering ge steunde „volksbond voor vrede en vrijheid", - nadat het Joodse weekblad in Duitsland een boekje over 2ijn nazi-verleden had openge daan. Taubert was onder meer lid van het beruchte volksgerechtshof der nazi-rege ring. In het officiële bulletin van de bonds regering is een briefwisseling gepubliceerd, waaruit blijkt, dat een ambtenaar van het ministerie voor de Duitse eenheid de uitge ver van het Joodse blad had gewaarschuwd het verleden van Taubert niet aan het licht te brengen. In dit geval zou de uitgever worden geklasseerd „in. de groep journalis ten, die de strijd tegen het bolsjewisme te genwerken". In dezelfde groep diende vol gens de ambtenaren de hoofdredacteur van het grootste Westduitse dagblad, „Die Welt" te worden geplaatst. De hoofdredacteur van „Die Welt" heeft van. minister Kaiser ge elst, dat deze verdachtmaking zou worden teruggenomen, hetgeen prompt geschied Is. Van dag tot dag graaft de getande boorkop zich al draaiend dieper in de bo dem waarop E 55 staat, De gehelmde boormeesters van de N.A.MfJVed- Aardolie Mg) zijn met een torenhoge installatie nu reeds tot een diepte -van meer dan 800 meter gevorderd. Vele tien tallen meters ging de hoor door klei- en zandlagen, maar nu gaat het door hard gesteente, dat telkens een vervanging van de boorkop nodig maakt Van hedenmorgen af zal het boren dag- en nacht xvorden voortgezet. Of de N.A.M.-mensen de 1000 me ter diepte nog zuilenhalen? Er is een klein kansje. Olie zal er echter op 't laatste moment wel niet uit het boorgat omhoog komen al zou het een mooie afslui ting zijn uan een honderd dagen durend spectaculair vertoon van wat Nederland presteert op het gebied uaji de oliewinning. B. en W. stellen de Raad voor, met grote erkentelijkheid een belangrijk legaat van wijlen de heer W. van Rede, gewoond heb bende Scbiekade 13, ten behoeve van de gemeentelijke musea, het archief en de gemeente-bibliotheek te aanvaarden. Het legaat omvat diverse kunstschatten, ver zamelingen en curiosa. In de eerste plaats voorwerpen van Ivoor, speksteen, Frans glas, brons, Japans porceiein en kunstig bewerkt hout. Voorts oudheden afkomstig van Friese tempen, Carthago en elders, waaronder praehistorlea van het Meer van Neuchatel en het Meer van Bourget. Ver- WHITING (V.S.), 29 Aug. (IT.P.) In de raffinaderij van de Standard Oil in Whiting (Indiana) zijn Zaterdag twee ben zinetanks ontploft. Hierbij kwamen twee personen, een voorman, en een drie-jarig jongetje, om het leven. Tien personen moesten met verwondingen in het zieken huis worden opgenomen. Na de ontploffing brak een enorme brand uit. die gisteren nog steeds niet was geblust. Met het oog op het gevaar van uitbreiding beval de brand weer de evacuatie van ongeveer 500 ge zinnen. Vele inwoners van Whiting namen op eigen Initiatief de vlucht. Een deel van de raffinaderij is ver woest en 200 huizen werden beschadigd. Men. verwacht dat de totale schade hon derd millioen dollar zal bedragen. Zó hord ts het gesteente, waardoor de boor nu moet drinpen, dat de boorkoppen reeds na enkele uren versleten zön en vernieuwd moeten worden. Links een boorkop t uur gebruik; de tanden zijn geheel a ten. door hel geiieeMe. Rechts een beo i kop. De N.V. Maatschappy voor Volkswonin gen, die in Pendreeht twee complexen van tezamen 598 woningen en 6 garages heeft <loen neerzetten, heeft het college van B. en W. om financiële medewerking ver zocht voor de bouw, eveneens in Pen dreeht, van nog 24 woningen en 44 garages. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat deze woningbouwvereniging in aan sluiting aan het eerstgenoemde bouwplan op een aangrenzend terfein een aantal woningen voor bejaarden zou doen bou wen. Aangezien in deze wijk echter drin gend behoefte blijkt te bestaan aan uit breiding van het aantal garages, meer in het bijzonder voor stalling van, motorrij wielen, bromfietsen e.d., omdat de berg ruimten in de onderverdiepingen der pan den voor het bergen van deze vervoer middelen. minder geschikt zijn, heeft zij een plan doen vervaardigen voor gecom bineerde bouw van woningen en garages. Het plan omvat de bouw van vier blok ken met in totaal 4i tot ongeveer halve hoogte verzonken garageruimten en per blok één gemeenschappelijke bergruimte, zomede 24 woningen, welke gedeeltelijk daarvóór, gedeeltelijk daarboven, zijn ge legen. De garages kunnen naar behoefte voor het stallen van auto's of als gemeen schappelijke bergruimte voor motorrijwie len e.d. worden verhuurd. De woningen, welke aan drie personen huisvesting bie den, bevatten beganegronds een' woon-. kamer en. boven twee slaapkamers. Het ligt niet in de bedoeling de woningen in het bijzonder voor bejaarden te bestemmen. De N.V. Aannemingsbedrijf Erven J, F. P, Jansen te Njeuw-Vennep, die ook het complex van. 39U woningen heeft gebouwd, heeft aangeboden het werk uit te voeren voor 483.900, met welk bedrag de minis ter van Wederopbouw en Volkshuisvesting zich in beginsel heeft verenigd. Op basis van de totale stichtingskosten, geraamd op 609.769, zal de netto-weekhuur voor de woningen ƒ9,90 bedragen, verhoogd met 1,30 bijkomende kosten. De garages zullen moeten worden verhmird tegen 5,70 per week. B. en W. delen het standpunt van enkele leden van <le Commissie voor de Openbare Werken, dat de garages wegens de daarvan voor de huurders van de woningen te ver wachten hinder, niet als collectieve ctal- lingsgelegenheid voor motorrijwielen e.d. mogen worden gebruikt en hebben dit aan de Maatschappij voor Volkswoningen medegedeeld. Voor de bouw van woningen voor ouden van dagen is een veivangead perceel grond aangewezen. Zware onweders, die in het weekeinde boven het Noordelijk deel van West-Duitsland heb ben gewoed, hebben alleen in de staat Slees- Wijk—Hoistein al aan acht personen het leven gekost. Zij werden door de bliksem getroffen. Mede door de hevige hagelbuien, waarvan het onweer vergezeld ging, werd er aanzienlijke schade aangericht. (B.PA), volgens naturaliën, voorwerpen behorende tot het gebied der palaeontologie, gesteen ten, kristallen, koralen, verder aardewerk, porceiein, tegels, wapens en curiosa van allerlei aard. Bovendien voor het gemeen te-archief een. belangrijke verzameling postzegels van het Nederlandse taalgebied (Kuid-Afrika en België inbegrepen), als mede oen methodische verzameling prent briefkaarten van 1896 af, een verzameling crisisdocumenten uit de oorlog van 1914, een verzameling brieven van vooraanstaan de landgenoten, en alle boeken van de overledene, behalve de Franse en die welke de weduwe voor zich mocht wensen te behouden. Onder do aan de gemeente ge legateerde boeken bevinden, er zich. vele over de penningkunde. Tenslotte legateer de de heer Van Rede aan de gemeente enige geldsbedragen ter aanschaffing van enkele vitrines ten behoeve van zijn ver zamelingen. MAASTRICHT, 29 Aug. In de nacht van. Zaterdag op Zondag om half een werd ingebroken in de Gereformeerde Kerk aan het Starreplein te Maastricht. De inbreker verschafte zich toegang tot de kelder, doch kon niet in de kerk komen, aangezien de kelderdeur op slot was. Met een bijl heeft hij nog getracht de deur te forceren. Vervolgens poogde hij de kerk binnen te dringen door het vernielen van een glas-in-lood-raam. Buurtbewoners wer den wakker door het rinkelen van het glas. Zij waarschuwden de politie, die snel roet een radiowagen ter plaatse verscheen. De inbreker, die op de vlucht sloeg, werd drie maal halt toegeroepen, waaraan hij geen gevolg gaf. Dc politie loste twee waarschu wingsschoten, zonder resultaat, waarna de inbreker door een derde schot in de rug werd getroffen. De kogel raakte de blaas en de maag. De man, de 52-jarige K. F. uit Maastricht, die reeds eerder is veroordeeld wegens inbraken in kerken, liep nog door tot de WiJhelminabrug, waar hij in de struiken bewusteloos werd aangetroffen. Zijn toestand is ernstig. Op 7 September om 8 uur, zal onder lei ding van. het hoofd Bescherming Bevolking, A. L. Nouwens, in de grote zaal van Odeon te Rotterdam, een kader bijeenkomst worden gehouden voor de wijkhoofden, plv. wijk- hoofden, wijkadroinistrateurs (-trices), wijk- Iciders, blokhoofden en plv. blokhoofden. Het ligt in het voornemen op deze bij eenkomst. tot het bijwonen waarvan zijn uitgenodigd de leden, van het B,B.-Commart- do, de secretaris van de Kringraad, dr L, Les, de directeur van de Stichting rar L. Tielenius Kruythoff, zomede de hoofdinstructeurs, de plannen voor het ko mende werkjaar te ontvouwen, eventueel ingediende schriftelijke vragen te beant woorden en als besluit enige toepasselijke film» te vertonen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1955 | | pagina 1