Met bestemming Mars -cjjflS- II HETGASINDE BEGROTING De zandvisserij weer mislukt Hoop gevestigd °P Sterk gestegen onkosten Predikbeurten S D«mfe.TOlWa55enen °-lV' mai00r en Kerk yan Jezus Christus van de Heiligen .e Dasea, Lange Haven 59, 5 uur «oasdienstoefening. 5fur, y VeIden {De Bnt>- Schiedammer op jacht naar meteoren AT AAR. ANNEÊK Oogstdienst, ook voor de zieken l OP HET WITTE DOEK The Americano Prinsessekalender terug de Engelse wal KinderbescJiermins KAPSTOKKEN 116,50 KIEXNTJES ZATERDAG 15 OKTOBER 1955 ROTTEHDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA IS Redactie en Houfdagentschap: Broersvest 3, tel. 68091 Set gemeentelijk: bedrijf dat op het ogen blik bet meest in de belangstelling staat is de gasfabriek, omdat Schiedam volgens een aankondiging van enkele dagen geleden een (arief verlaging zou meemaken, die echter in de loop van het volgende jaar weer door de vaststelling van een nieuwe berekening zou worden teniet gedaan. Deze tarlefverla- «ng 20U het gevolg zijn van de wijziging van de omzetbelasting, en de later verwach te verhoging zou voortvloeien uit nog niet flootberekende onkostenposten. Het is in dit verband interessant te zien wat dc begroting 1936 ons over dit bedryf san interessante gegevens weet te verschaf fen- Het gasbedrijf te Schiedam beschikt, zo als bekend, over verschillende grondstof fen voor de gasbereiding, In de eerste plaats zjjn er de steenkolen, waaruit per ton ca. 500 kub. meter gas wordt bereid. Het be-" drijf verbruikt naar raming, in 1956 11.710 ton kolen ter waarde van in totaaL 80S.68Ö gulden, waarbij dan nog 30.000 liter olie komen voor de naflalinewasser, het appa raat, waarmee de naftaline uit het gas wordt verwijderd. Verder verwerkt onze gasfabriek, die de enige is in Nederland waarvan de verbruikers gas kunnen be trekken van tweeërlei soort, 3300 B.P.M. eenheden kraakgas, waarvan de kosten in totaal 565.000 gulden zullen zijn. In de derde plaats dient tot grondstof propaan, waarvan 300 ton nodig .zullen zijn ter waarde van 57 000 gulden, Rekent men daarbij nog de cokes, nodig voor de verhitting van de ovens, de watergasinstallatie en de stoom ketels, alsmede de onkosten yoor vervoer e.ddas: vergt het gas aan grondstoffen een totaal van 1.923.000.—. Hiervoor zullen dan niet minder dan 22 miljoen kub. meter gas geleverd kunnen worden, gebaseerd op 4000 kcal. per kub. meter, dat is, vergeleken met de begroting voor 1955, een stijging van 2'.s miljoen kub. meter. Deze hoeveelheid wordt verkregen door samenvoeging van 8,2 miljoen ms koolgas en 8.6 miljoen watergas, waarbij dan nog 3300 eenheden kraakgas en 300 ton propaan komen. 9000 meer De gaszuivering kost in 1956 9000 gulden meer dan volgens de begroting van 1955, in verband met de aanschaffing van een Ibing- toren, ter vervanging van het kleine zuiver- huis. De zuiveringsmassa bestaat bij dit systeem uit korrelvormig materiaal, waar aan wel meer kosten verbonden zijn, maar daar staat dan een besparing aan loon te genover. Eigenlijk zijn de kosten maar 3800 gulden hoger, maar de produktie Is toege nomen en als gevolg van personeelsgebrek heeft men arbeidskrachten van een stuwa- doorsbedrijf in te schakelen, hetgeen dan de kosten in totaal 9000 gulden doet stijgen. Het energieverbruik zal, vergeleken met 1955, ook met 7000 gulden stijgen. De onder houdskosten blijven niet achter. Daarvoor zal In 1956 ca. 45.000 gulden meer benodigd zijn. Het toenemend gebruik van gasgeysers worden gewone gasmeters geplaatst ter ver vanging van penningmeters, hetgeen een verschuiving en tevens 1000 gulden vermeer derde kosten meebrengt. Stellis stijgend verbruik De arbeidslonen zijn, vergeleken met 1955, met ca. 25.000 gulden omhoog gegaan, de salarissen met ca. 27.000 gulden. En zoals deze posten vertonen bijna alle andere be dragen een stijging als gevolg van het ver anderde loon- en prijspeil. Daartegenover staat een gasverkoop, die eveneens iets is toegenomen. Het huishoudelijk verbruik via de penningmeters bijv. zal naar verwachting Papierfabriek in mei geopend De werkzaamheden voor de bouw van de papierfabriek op het industrieterrein aan de Bettoweg te Schiedam vorderen flink. Anderhalf jaar geleden werd de eerste paal geslagen voor de fabriekshal, die de groot ste ,,unit" voor papierfabricage in Europa ral worden. Deze hal komt aan het eind vsn deze maand gereed. Daarna zullen de machines geplaatst worden. Hierbij zullen zoveel mogelijk opdrachten aan de Neder landse industrieën. worden verstrekt. Men ?oopt in mei van het volgend jaar met de produktie te kunnen beginnen. Deze zal voorlopig volgens de plannen uit 15.000 ton pipier per jaar - bestaan. De bedoeling Is nch op de export te gaan toeleggen. De fabriek draagt de naam Papierfabriek Schieland. stijgen van 3.5 miljoen m* tot 3.7 miljoen, het industrieel gebruik echter aanzienlijk sterker, n.I. van 7.2 miljoen tot 8.57 miljoen m:. Het gasverbruik voor de gaslantaarns berekend is in totaal 6-801-258 branduren met nog 4.794.003 branduren voor de aansteek- vlam vraagt een gasverbruik van ca 718.478 m'. Uiteraard neemt de produktie van kolen af, i.v.m. het gebruik van kraakga3. Het daalt, vergeleken met 1955, van 12.750 ton volgens de begroting 1955, tot 6750 ton voor 1956, met dientengevolge een verminderde inkomste van ruim 256.000 gulden. Teveel kunnen wij niet op de details van dit interessante bedrijf ingaan, maar het bovenstaande toont wel aan, dat er veran deringen gaande zijn. die sterk ingrijpen in de verhouding tussen kosten en baten, Wy zullen moeten afwachten hoe in verband hiermee de prijs van het huishoudelijke gas zich in de komende maanden zal ontwik kelen. ZONDAG 16 OKTOBER. Ned. Prof. Bond, kerk Westvest 92, 10.3D uur ds. Van Leeuwen (Rotterdam). Evang- Luth. Gemeente, kerk L. Nieuw- straat-Oranjestraat, 10 uur ds. Van Reken (Oversch ie). N'ed. Herv. Kerk, Grote Kerk, Nieuw- Maat. 10 uur ds. Hoffman, 5 uur ds. Gras - (Zondagsschooldienst), 7 uur ds Kater (Amsterdam, Open Deur-dienst); Nieuwe Kerk, Nieuwe Maasstraat, 10 en 5 uur ds. smids; Westerkerk, Aleidastraat, 9 en 10.30 uur ds. Hemmes, 5 uur ds. Van der Velden IDc Bilt); Vredeskerk, Rotterdamse dijk, 9 en 10.45 en 7 uur ds. Jansen; Irene, Nieuwe Haven, 9.30 uur jeugdkerk; wijklokaal Nieuwe Maasstraat 10 u. jeugdkerk; wijk- WKaal Stephensonströat 10 uur jeugdkerk; Kerk Kethel 10 en 7 uur diensten; Gem. Ziekenhuis 7 uur dienst. Geref, Kerk, Oosterkerk 10 uur ds. ^rosheide, 5 uur ds Lindeboom; Plantage nette 9.30 uur ds. Brinkman, 4.30 uur ds. bomkes: Juhanakerk 10 uur ds. Linde- 5 oor ds. Brinkman: Kerk Kethet s30 en 2.30 uur ds Oomkes. Gersf. Kerk (arl. 31), kerk Westvest 30. en 4.30 uur ds. C. Vonk. Oud-Geref, Gemeente, Geref. Jeugdhuis, 'J?ave" 9710 3 "ur de. Luytjes, w»r. Geref. Kerk, ,kerk Warande hoek ru J?' 10* €n 5 UUr ds* A- Zwiep. i.nr. Geref. Gemeente, Volksgebouw, iiuniaan 50, 10 en 4 uur ds. Middelkoop, Kerkgemeenschap ter. verbreiding der 2 eer' Boterstraat 8, 10 en 5 uur samenkomst. fcoogmis8111* Kerk' Dain 28, 1Q'15 uur c "Êtrsteld. AP°st. Genootschap, Stadhou- «Brslaan, 0.30 en 4 uur dienst. a UT 'Sltie' gebobw Eroersvest, achter ïs Woords10 UUr ere<lienst* 8,30 uur diehst vJhfS1" .?es Hel's' legerzaal Lange Ha- nfS uur Heiligingssamenkomst, 12.15 wiZ assschool, 6.30 uur openlucht- 73A aan Gerrit Verboonstraat, trrL^ Verlossittgssamenkomst. Samen- k-„eÖ" ""v* Gereï- Evang., zaal Irene, Nw uur (Westerkerk) idem. wf? Gemeente, kerkzaai Braers- «st-53, 10 en 7 uur ds. Segaar. j De amateur astronomen van de vereni ging Super Nova hebben 2ich, zoals bekend, ingeschakeld bij een campagne tot waarne ming en registratie van meteoren. En de eerste helft van oktober valt er op dit ge bied vee] te doen. Zo hebber. 2ij zich dezer dagen beziggehouden-met waarnemingen i.z, de Draconiden. In de polder achter het oude stoomgemaal aan de Poldervaart, temidden van. de volkstuintjes zaten de deelnemers omstreeks middernacht rondom de wstarne- mingstafel. In de nacht van 9 oktober 1933 daalde een enorme sterrenregen op de aarde neer; in de annalen staat aangetekend, dat er toen in één nacht 15.000 meteoren geval len zijn. Ditmaal vermochten de amateur sterrenkundigen slechts 14 vallende sterren op te tekenen, maar in een der daarop vol gende nachten, konden zij in enkele uren twintig meteoren registreren, w.o. - enkele Draconiden. Deze zijn zo genoemd naar het sterrebeeid de Draak, voortkomende uit een punt aan de "hemel, waar het sterrebeeid de Draak zich bevindt. Op 20 oktober ver wacht men de welbekende Orion-sterren- regen, naar het sterrebeeid de Orion, de Oreoniden genoemd. Dit sterrebeeid zal ech ter op 20 oktober els. eerst om vier uur in de nacht goed te zien zijn, zodat het een latertje voor de Super-Nova leden wordt, Als het weer meewerkt kan men de me teoren verwachten met een frequentie van ca. 20 per uur. Misschien zal een vroege arbeider het naspel van dit indrukwekken de gebeuren nog te zien krijgen. BURGEMEESTER OPENT RARTIMEuS-BAZAR De op donderdag, vrijdag en zaterdag a.s. te houden bazar Bartimcüs voor het Chr. Blindeninstituut te Zeist, zal donderdag avond 7 uur in het Ger. Jeugdhuis officieel worden geopend door burgemeester mr. J. W. Peek, waarna de bazar omstreeks 8 uur voor het publiek open wordt gesteld. Men heeft het geheel aantrekkelijker gemaakt door tussen de bedrijven door verscheidene amateurs te Jaten optreden, zoaLs het 12-jarige zangërtje Jan Mulder, de zanger imitator Wim Kroon, het zangduo Mout- Faasse, het accordeonduo The Black Stars, de Maori-Hawaiians, de Chr. Muziekver. Harpe Davids, de goochelaar PerpUxiea Piet Timmermans met accordeon en The Will-stars, die allen belangeloos medewer ken. Zaterdagavond wordt bovedien de film vertoond „In Holland staat een huis". ZATERDAG 15 OKTOBER. Irene: 8 uur, CJVF-toneelavonö. BeUersbergen, 8 uur, SZC-comactavond. Blauwe Huls: 8 uur, VABA-tetevisieclub. Musis Sacrum: 8 uur, cabaret- en filmavond t.b.v. Dierenbescherming; bal na. Arcade: fl uur, SW-supportersver. Jaarteest en bal. YolksEcboaw: 8 uur, Symphoma toneela vond en ba'. Liberty: 8 uur, WSO contactavond. Openbaar dansen.: B uur, bij Sitton. Clubhuis St. Joris Docle: 5 en 7 uur, Filmvoor- stellingen voor resp. 7- en 11-Jarigen, ZONDAG 16 OKTOBER. R.K. Ver.-Gebouw (KctJiel): 8 uur, Jt.K.-accor- deonver. Concertino; muziek, zang en dans. Openbaar dansen: 8 uur bij Schslperoord, Westiiuls, Sitton en Musis sacrum. MAANDAG 17 OKTOBER. Zaal Ger. Kerk L. Haven S3): 8 uur. bloemen- schikken, Ned. ver. v. Huisvrouwen. Hotel De Kroon: 7.30 uui, kefielwedsirucJen Zilveren Poedelaars Irene: 8 uur, ouderavond W. de Z.vijgerschool en film. BIOSCOPEN Passage Tbeater: Zaterdag en zondag 2, 4.13, en 9.15 uur; maandag tot en met Donder dagmiddag 2, 7 en s.13 uur: „Bestemming Mars"' (14 j.). Monopolc Theater: Zaterdag en zondag 3, 5, 7 en 9 uur, maandag 2, 7 en 9 uur: „The Ame ricano" (18 j.); dinsdag tot en met donderdag 2, 7 en 9 uur: „Domein der bandieten" <14 JJ. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA stedelijk Museum: 2-5 uur eigen collecties (ook 's zondags). Stedelijk Museum (tot en met ïo oktober 1—5 uur). Tentoonstelling over Bali. Cult, Contact-Centrum (Lange Kerkstraat 34): t.m. 4 nov. werkstukken van Dook Everse. LEESZALEN. Gem. Openbare Leeszaal en Itibl-, Lan^e Haven: geopend Iedere werkdag (behalve maandag van fl.3G tot 4.30 uur en tedere avond (behalve woensdag en zaterdag) van 7—3.30 uur Zondags gesloten. .K. Leeszaal eti Bibl-, Dam: Geopend elke morgen 10—13 uur [behalve maandag, woens dag en vrydag), iedere middag (behalve maandag) van 25 uur; iedere avond (behalve donderdag en zaterdag) van 7—8.30 uur. Zon dags gesloten. ZWEMBADEN. Sportiondsenbad: gem. zwemmen zondag 9— 12; werkdagen 7—8.15 en (behalve maandag) 19.30—2(1.45 (vrijdags tot 21.15). ma. 11.45—13,45. en 18—17.30; dl, 11.15—13.3b en 15-45—17.30, dames 10.15—11.15,"wo. 12.15-il7.3D; do. 11.45 13.30 en 15.45—17.30, dames 18.50—19.30, vrij ei. 11.45—13.30 en 15.15—17.30, zaterd. 10.45—12.00, 14 00—18 00 en 19.00—20 45. heren 20 45—21.30 MEDISCHE DIENST. Gemeente Ziekenhuis Nassaulaan. tel. S9126; R.K. Ziekenhuis Dr. Noletstlchtlng, Dr. Nolet- straat, tel. 094X1. Voor aangifte van ongelukken belle men de GG en GD, tel. 6S290, Politie 69333. Brand weer 89123. Voor spoedgevallen geopend in het week end en «les avonds, apotheek Van Westendorp, Singel 81. Voor spoedgevallen zijn de volgende artsen tijderis het week-end te consulteren: Hout- huysen jr., Swammerdamsingel 43, tel. 68316; NJJcnhuls, B.K.laan 154, tel. «9890en In veld, W. de Zwygerlaar. 23, tel. 60599. Ook dit jaar zal de Hervormdwe Gstrieen- te Schiedam weer een oogstdienst houden als dank voor de rijke oogst. Deze diensten worden gehouden op zondag 23 oktober in de Grote Kerk (10.15 uur). Nieuwe Kerk (10 uur), Westerkerk (9 en 10.30 uur) en Vredeskerk (9 en 10.45 uur). De commissie van voorbereiding en de predikanten ver zoeken zoveel mogelijk adressen te ver zamelen onder vermelding van wat het meest welkom zou zijn. Men wil immers deze dag de zieken, eeit7.amen en ouden van dagen niet vergeten en een groet zenden vergezeld van bloemen of fruit. Gaven in natura (bloemen of fruit) kan men zaterdag 22 oktober inleveren van 12,30—2.30 uur (Grote Kerk 103 uur) en. bovendien in het wijklokaal Stepfhensonstr. 3 en Prinses Marijkeschool, dr. De Visserlaan. Vrijzinnig predikant in open-deur dienst De bekende radiospreker ds. H. J. Kater, vrijzinnig-hervormd predikant te Amster dam, komt zondagavond a.s. om 7 uur in de Grote Kerk spreken over „Waarom zou God de mensen nodig hebben?" Het is een open deur dienst, georganiseerd door de Evange lisatie-commissie der Hervormde Kerk. Ben der schone boerderijen aan de Schie. tepenouer het Prot'eniershuis, die binnen enkele jaren verdwenen zal 2yn om -plaats te maken voor een verkeersweg, dte Schie dam met het Industrieterrein en de stadsiüQk Nieuw land verbindt. EEN JUBILARIS BIJ DE SPOORWEGEN De heer J. Bronsgosst uit Kethel zal donderdag 18 oktober de dag herdenken dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de spoorwegen. H.j is daarvan veertien jaar blokwachter aan de Kandelaarweg in Kethel geweest. Op 1 november a.s. gaat hij met pensioen. A s. donderdag wordt hij namens het personeel gehuldigd in de wachtkamer van het station. tiet eiland van het geluk Naar aanleiding van ons bericht over het huisje aan de Schie. geplaatst onder de titel ,,het eiland van het geluk", merkt een onzer lezers op, dat de eigenaar, de heer H. Schomoenburp niet Roodenburg zoals wij abiisievelijk vermeldden het in 182S in Amsterdam heeft gekochtHet be slaat uit twee kruisjes voor de kaartenver koop van de Olympische Spelen te Amster dam en is hier per piapgenschuit naar toe gebracht- De heer Schouwenburg is dit n oor jaar in de leeftijd pan 82 jaar gestorven. DE C.H. KIESVERENIGING OVER GEMEENTEBELEID De Christelijk Historische kiesvereniging „Groen van Prinsterer" houdt donderdag 2u oktober een leden-vergadering in ge bouw Irene. Het ligt in de bedoeling de leden gelegenheid te geven tot het stellen van vragen etc. over het beleid van het college van B. -en W., de gemeentebegro ting, de daden der C.H.-raadsleden en. het beleid van het verenigingsbestuur. Ter voorziening in een vacature in het bestuur zijn de volgende candidaten gesteld: M. Bijl en P. van Leeuwen, Tegencandidatsn kunnen nog schriftelijk worden ingediend. Gedurende een jaar woont een aantal vrij willigers van het leger in „Het Wiel", een ruimtestation, dat duizenden mijlen boven de aarde hangt. Deze door mensenhanden gemaakte satelliet draait om de twee uren om de aarde en dient als tussenstation, waar een ruimteschip wordt gebouwd, waar mee men een reis naar de maan zal onder nemen. Zo staan de plannen, als van de aarde dr. Fenton arriveert, die de comman dant Samuel Merntt (Walter Brooke) komt meedelen, dat hij tot generaal is bevorderd. Hij overhandigt hem tevens een geheime op dracht van het ministerie, die de medede ling bevat, dat hij onmiddellijk naar Mars moet vertrekken. De reis naar Mars wordt inderdaad on dernomen en het is de verdienste van deze film, dat de opnamen zó suggestief zijn maakt, dat men bijna aan werkelijkheid zou gaan geloven. Deze suggestiviteit heeft men in Philips Ruimtestation op de E 55 dan ook uitgebuit; het waren opnamen uit deze film, die men bij de start van de raket daar door de „patrijspoorten" zag. De spanning spitst zich toe als Merritt hardop in de bij bel gaat lezen, omdat hij gekweld wordt met de gedachte, dat hij zondigt tegen de scheper. In. deze toestand tracht hij zelfs tot tweemaal toe de zaak te doen mislukken, hetgeen beide keren door zijn zoon wordt verhinderd. Tenslotte blijkt Mars niet be woond, maar wel is er plantengroei moge lijk en zijn er veel mineralen, die voor het leven op aarde van groot nut zouden kun nen zijn. Voor het bestuderen van het in- Sam Dent gaat van Texas uit naar Bra zilië met drie Brahma-stieren, die hij moet afleveren aan de Zuid-Amerikaan Barbos- sa, die hem daarvoor de som van 25.000 dol lar zal betalen. Bij zijn aankomst blijkt, dat Barbossa juist is vermoord en van dat mo ment af beginnen de moeilijkheden, die 2ieh toespitsen op zijn tocht door het wrede, niaar aan natuurschoon zo rijke oerwoud, waar hij wordt bedreigd door mens en dier, slechts vergezeld van de gids Manoel {Cesar Romero). Boven verwachting bereikt hij met de dieren de ranch van Barbossa, waar een quast-vrlendelijke bedrijfsleider Bento Hermanny (Frank Lovejoy) hem hartelijk verwelkomt. Sam is hier echter in een vreemde wereld beland, waar alles hem verbijstert, maar waaruit hij tenslotte toen heelhuids te voorschijn komt, na eerst schoon schip te hebben gemaakt in zijn strijd tegen onrecht en misdaad. De flegmatieke Glènn Ford is in deze film „The Americano", die tot dinsdag in het Monopoletheater draait, weer op de juiste plaats, evenals Cesar Romero als de raadselachtige Manoel. Ursula Thiess zorgt voor een beetje charme als de boerin Ma rianne, samen met Abbe Lane, die de Bra ziliaanse dansen goed uitvoert. De keuze van Frank Lovejoy voor de rol van Bento Hermanny wekt aanvankelijk wel wat ver bazing, daar men hem meestal in een ge heel ander genre aantreft. Bij de verrassen de ontknoping weet men waarom. Het kun dige spel van deze acteurs, die zich ieder voor 2ich een naam hebben verworven en de vaak suggestieve opnamen van het Bra ziliaanse landschap stempelen deze film daardoor tot een, die zich gunstig onder scheidt van soortgelijke routineprodukten. Hooldagentschap: Smalle Havenstraat 2, tel. 3229 Ondanks het feit, dat de totale aanvoer van .'gezouten haring per I oktober j.l. nog aHfjd -«en '-ruime voorsprong heeft op die van 1954 -op dezelfde datum, moeten wü toch opmerken, dat de haringvisserij ge durende de laatste weken niet bijzonder gunstig Is geweest. Git de praairapporten, die w(j dagelijks in onze kolommen opnemen, is dat ook wel gebleken. Vooral de trawlvlsserij heeft dit seizoen «iet aan de verwachtingen beant woord Vele haringtrawlers zijn met gedeeltelijke ladingen teruggekomen om veel vroeger dan in 1954 weer op de vleetvisseraj over te gaan. Toch was deze laatste vissery ook niet best, vooral ook door het feit. dat de gevangen haring voor een groot deel uit ijleharing bestond, waarvoor zo goed als geen kopers te vinden waren, zodat deze naar de vis- meelfabrïeken afgevoerd moesten worden. Evenals vorig jaar kan de zandvisserij volgens hen die het weten kunnen, als vol komen mislukt worden beschouwd. Aller hoop is nu gevestigd op de visserij onder de Engelse wal. Deze is tot op heden nog niet begonnen en zet dus tamelijk laat in, Vorig jaar waren de eerste vangsten van deze visgronden reeds op 8 oktober aan de markt. terplanetair verkeer en een interessante reis naar Mars (zonder gevaren) kan men een retourbiljet krijgen in het passagetheater. De tweede kalender voor het jaar I95S die wu dit seizoen (na de Dierenbeschei- mingsuitgave) ter bespreking ontvingen, i: de Prinsessekalender, een bijkans traditio' nele en oude huisvriend in vele gezinnen. Ook ditmaal is het een genoegen iedere maand een andere fraaie foto van onze vier Oranje-prinsessen te zien, die volko men ongedwongen in menig huiselijk tafe reeltje o£ plekje natuurschoon poseerden of werden „betrapt". De foto's zijn van Prins Bernhard zelf of van enkele zijner vrien den en werden, als ieder jaar, speciaal be stemd voor deze kalender, waarvan de ba ten ten goede komen aan Pro Juvcntute, de vereniging, die zulk sympathiek werk doet voor kinderen, slachtoffers va;i milieu, op voeding, aanleg Aan ons bureau, Broersvest 3, is ook deze kalender 2,75) verkrijgbaar. Jaarvergadering ouden van dagen De Algemene Bond van Ouden van Dagen belegt op 18 oktober, des middags 2 uur, de negende jaarvergadering in Musis Sacrum. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna G., d. v. C. M. de Koning en M. Kuperus; Evert J., z. V- P. van Oordt en C. Vervoort; Paulus G. M-, z v. G. H. A. Westhuis en P. M. G- L. de Wolf; Huiberdina M., d. v. M. van Eijk en C. W, J- Broer en; Johanna E., d. v. P. J- van Eijk en E. J. H. van der Linden; Johannes W- C-, z. v. H. G- W- Roeling en M. C. Paalvast; Willem, z. v. M. A. van Gelderen en A. L. Hamerslag; Edith C. M. M-, d. v. J. J. van Foppelen en A. W. M- Deilepoort. Ondertrouwd: J. Schouten 25 j. en A. Mostert 22 j. Slechte praairapporten Enkele schepen, die deze week naar zee vertrokken, hebben reeds op 80 a 90 mijl uit de Hollandse kust hun geluk beproefd. Deze pogingen werden slechts met enkel: kantjes beloond. Hoe slecht het wel is bleek heel duidelijk uit het praairapport var woensdag. Daarin meldde alleen de VI. 81 eeu vangst van vier kantjes, terwijl de ove rige schepen in het geheel geen vangst kon den melden. Bij de Scheveningse en Kat- vvijkse vloot hadden slechts enkele sche pen, die nog wat noordelijker visten, wat gevangen. Deze vangsten bestonden echter voor ongeveer 40 procent uit ijleharing. Het is en blijft visserij Het ziet er dus met bijster gunstig uit, wat echter niet onmogelijk maakt, dat op het moment, dat dit overzicht gedrukt wordt, de schepen over de gehele linie grote vangsten melden. Het is en bhjft nu een maal visserij en deze is uiterst wisselvallig. De cijfers van de komende week zullen on getwijfeld een heel wat ongunstiger beeld geven dan die per 1 oktober, die wij hier nog even laten volgen voor diegenen, die gaarne uit deze gegevens een idee willen vormen over de stand van de aanvoer. Deze cijfers, die wij ontleend hebben aan de gegevens van de Dienst der Nederlandse Haringcontrole per 1 oktober 1955 luiden, met de vergelijkende cijfers over 1954 tus sen haakjes er achter: Vlaartlingen, 95.763 kantjes, d.ï. 18.4Ü'/s van het totaal, (81.524 kantjes Ï6.78VO; Sche- veningen 278.037 kantjes 1 53.43*/« (255.591 kantjes 52.63'/»); Katwijk 133.312 kantjes 25.62'/» (131.086 kantjes 27.00'/.); ÏJmui- den 13.266 kantjes 2.55'/» (17.419 kantjes 3.58'/»). Totaal 520.378 kantjes in dit jaar tegen 485.620 kantjes vorig jaar. Heiruit is op te maken, dat Vlaardtngen in procenten uitgedrukt nog steeds de gun stigste resultaten, had bereikt. Wij verwach ten, dat, gezien de geringe aanvoeren na 1 oktober de eerstvolgende statistiek voor de Vlaardingse vloot een wat minder gunstig beeld zal geven. Vooruitzichten export De export is aanmerkelijk kleiner dan verleden jaar. Het oktober-contingent voor West-Dmtsland, waarvoor D.M. l.OOO.OOO werd verwacht, kwam slechts met D.M. 550 duizend te voorschijn. Hoewel voor novem ber een grotere „Ausschreibung" in uitzicht wordt gesteld, is het jammer, dat in de maand oktober, die toch steeds als de beste maand voor de afzet van de haring wordt beschouwd, slechts D.M. 550,000 ter beschik king is gekomen. De afzet naar Noorwegen is sterk terug gelopen. Gedeeltelijk door het gebrek aan, voor dat land. geschikte maatjes en ten. dele door de op 24 september verhoogde prijzen voor de noordelijke landen. De U.S.A, en Canada komen ook niet zo goed los als verleden jaar, terwijl de an- de re exporten overzee zeer veel moeilijk heden met zich brengen, door de beperkte invoer van vele landen. Ook de export van bokking en „zilveri'-haring kan nog niet op gang komen, in hoofdzaak door het ontbre ken van voor deze soorten geschikte steur- haring. Alleen de verzending van de naar Rus land af te leveren haring brengt voor de reders nog wat werk aan de winkel, terwijl ook voor Oost-Duitsland in de maand ok tober nog 15.000 vaten verscheept moeten worden. Wij besluiten dit overzicht met het uit spreken van de wens, dat de Engelse wal spoedig datgene zal gaan geven, wat ervan wordt verwacht. Daardoor zal ongetwijfeld een levendiger beeld ontstaan, omdat ook de export op deze altijd zeer gezochte soort haring zit te wachten. ifc&Ei&Kw* WETHOUDER SLAGBOOM De heer J. Slagboom (PvdA), die in de dinsdagavond gehouden raadsvergadering m de vacature van wijlen zijn partijgenoot H. J, Marcus, tot -wethouder werd gekozen en deze benoeming in beraad hield, heeft deze thans aanvaard. Het nieuwe lid van het college van bur gemeester en wethouders is op 28 november 1902 te Slledrecht geboren. Hij deed In sep tember 1935, als lid van de SDAF zijn intre de in de gem.raad van. Maassluis. De heer Slagboom was van oktober 1945 tot septem ber 1946 ook lid van de nood-gemeenteraad en fungeerde in. die periode als loco-bur gemeester en wethouder. Bij de eerste gemeenteraadsverkiezing na de bevrijding In. 1946, werd hij opnieuw ge kozen, ditmaal door de Partij van de Ar beid, waarvan hij thans fractie-voorzitter is. De nieuwe wethouder maakt dus met onderbreking gedurende de oorlogs jaren reeds twintig jaar deel uit van het gemeentebestuur van Maassluis. GEREF. JEUGDHUIS. Onder zeer ruime belangstelling is vrij dagavond het Geref. Jeugdhuis aan de Prin sekade 5 officieel geopend. Deze voormalige pastorie la door eigen leden, uit de Geref. jeugdorganisaties verbouwd tot een zeer gerieflijk en gezellig jeugdhuis. Naast de loco-burgemeester, wethouder Van der Snoek, waren alle Gereformeerde predikanten, vertegenwoordigers(sters) van kerk en jeugdbeweging bij deze opening aanwezig. Een rij van sprekersfsters) kw«m het Stichtingsbestuur complimenteren en hun goede wensen aanbieden. De voorzitter van het bestuur, de heer P. van Velden, die deze avond ook had in geleid, dankte allen hartelijk en uitte de hoop. dat de goede wensen en woorden in vervulling mogen gaan. Het gebouw is daar na bezichtigd cn betekent een grote aan- inst voor de Gereformeerde jeugd, die evenals do Hervormde jeugd, nu een eigen huis bezitten, waarmede een reeds vele ja ren gekoesterde wens in vervulling is ge gaan. PREDIKBE C RTEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. K. M. Vogel. 5 uur ds. H. F. Meijer. Gerei. Kerk S.3Ö uur ds. T. Spilker, 4.30 uur ds. H. Vollen- hoven. Zuiderkerk 9.30 uur ds. H. Vollen- hoven, 4.30 uur ds. T. Spilker. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) 8.30 en 2.30 uur ds. D. Nicu- weohuts van Vlaardingen. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 uur ds. E. Venema. Ned. Prot. Bcnd 10.15 uur ds. G. S. Wersterouen van Meeteren. Geb. Ankerstraat 9.30 en 4.30 uur de heer P. Struik. Leger des Hells 10 uur Heiligingsdienst, 6.45 uur Opcn- tuchtsamrnkomAt op de Markt en 7.30 uur Verlosssingssamenk'omst o.i.v. majoor J. van Hcijger. var. Amsterdam. In het Valksgebouw Schiedamseweg 12 kwamen vrijdagavond dc leden van de Vrouwenbond NVV bijeen om zich op de hoogte te stellen van de activiteiten op het gebied van de kinderbescherming. Mevrouw Van Minnen, voorzitster van de Fifd. Vlaardingen, leidde met enige welgeko zen woorden de avond in. Helaas was de spreker voor deze avond door ziekte verhin derd. Een fraaie documentatie-film gaf echter een uitgebreid, overzicht van het A-ele, dat reeds voor „Het kind" wordt ge daan. Vooral voor ouderloze en gebrekkige kinderen en ook in de inrichtingen voor ongehuwde moeders, want zo vroeg reeds beginnen de noodzakelijke bemoeienissen. Ket lot van deze kinderen wordt in gr Te mate verzacht en hen wordt zoveel mogcink een nuttige plaats in de maatschappij voor bereid, een menslievend een sociaal werk van grote betekenis. Het muziekgezelschap Harry van Wezel bracht een muzikale omlijsting, die hogelijk door de dames werd gewaardeerd. Menig maal werd er met bekende melodieën mede- gezongen. Met dat al werd de collecte „Kin derbescherming", die op vier november zal worden gehouden, duchtig voorbereid. Haringvangstbericliten Hedenmorgen: VI. 70 5 k.; Vl. 78 20 k.; VI. 85 12 k.; VI. 172 33 k.; Vl. 203 7 k.; VI, 205 3 k,; VI. 206 4 k.; VI. 208 1 k.; VI. 29 10 k.; VI. 86 13 k.; V]. 114 5 k,; VI. 115 4 k.: VI 142 20 k.; VI. 190 25 k., nog halve vleet; VI. 196 21 k.,; VI. 197 15 k.; VI. 199 7 k.; VI. 53 8 k.; VL 61 14 k.; VI, 71 24 k.; VI. 83 3 k.; VI. 166 7 k.; VI. 200 14 k.; VL 50 10 k.; VI. 80 8 k,; VI. 14 15 k.; VL 84 4 k.; VI. 112 32 k.; VI. 132 29 k.; VI. 89 23 k. Hedenmorgen werd aan het afslaglokaal betaald voor: Volle haring ƒ35,50—36,10; volle haring ƒ32,10ƒ33,90; steurhariog ƒ23,50ƒ29,40: ijle haring ƒ19,50. Haringvisserij Binnengekomen: de VI. 97, s. A. van Roon, met 38 last en 100 kisten verse ba ring; de VL 79, s. D. van Rijn, met 22 last; de VI. 207, s. J. Schenkel, met 31 last en de VL 56, s. D. v. d. Pijl, met 39 last. VERGADERING Vrijdag kwam de raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen. Alvorens tot de agenda over te gaan, sprak de voorzitter, burgemeester Groot Enzerink, felicitatie- woorden tot de heer Voordak, die 25 jaar als correspondent van de gemeente Maas land de raadsvergaderingen heeft bijge woond. Namens het gemeentebestuur werd deze j'ubilarls een asbak en een fruitschaal (gevuld) aangeboden. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan de stichting Nationaal Rheumafonds een subsidie toe te kennen van 1 cent per in woner. Aangenomen werd een voorstel tot wijziging van het raadsbesluit d.d. 8 juli 1955, jnzake het verlenen van een garantie voor de betaling en aflossing en rente van door de bouwkas N.V. Rohyp aan een aantal particuliere bouwers te verstrekken hypo thecaire geldlening. De heer Olsthoor (RK) vroeg naar een bouwer, die slechts een be drag van ƒ78 op de bouw behoefde te be talen. De voorzitter antwoordde, dat deze bouwer een deelname bfj genoemde bouwkas had lopen en dat zijn spaar bedrag ruim 2000 in de hypotheek wordt opgenomen. De verkoop van een perceel grond aan dc Slot cv Hovelaan, Huis ten Veldelaan en de Hofdijkstraat aan de Geref. Kerk, vond een breedvoerige bespreking. De A.R. raadsle den, de heren Van der Wel, Korpershoek ee Buitelaar, zagen graag -dat de koopprijs van de grond verlaagd werd tot de helft. De prijs van 6,50 vinden deze raadsleden voor een kerk aan de hoge kant. Voor andere kerke lijke instellingen veel gedaan, zodat ook voor dit te stichten nieuwe kerkgebouw ook wel tegemoet gekomen kan worden. De voorzitter antwoordde, dat de grondprijs reeds 2 per vlerkante meter lager ligt dan voor de woningbouw. De prijzen zijn reeds in een vorige vergadering besproken en vastgelegd, zodat hier met meer aan ge tornd kan worden. Reeds krijgt de Herv. kerk een bedrag van ƒ5000 daar de grond prijs lager ligt dan voor woningbouw. Na een zeer uitvoerige bespreking werd bet voorstel aangenomen. De heer Korpershoek echter wil geacht 2tjn tegengestemd te hebben. Aangenomen werd een voorstel tot over dracht van een terrein, bestemd voor de bouw van een nieuwe Herv. schooi aan de huis ten Veldelaan. Het betreft hier 3000 vierkante meter grond. Ook werd besloten tol het beschikbaar stellen van een crediet voor de bouw van déze school. Aangenomen werd. een voorstel tot het verbreden van de Prinses Beatrixlaan. De heer Van der Hoeven (R.KJ zag liever dat deze weg nog breder gemaakt werd dan stond aangegeven. De voorzitter antwoord de, dat dit nimmer een hoofdweg zal wor den. Gaat men de weg breder maken, dan moet veel plantsoen worden verwijderd. Ook het voorstel tot het geven van een garantie aan de Cultuurkring „Masalant" Is een punt van bespreking, Men is van mening, dat vele ingezetenen niets voor een culturele avond voelen. De voorzitter merkte op, dat dit wel meevalt. De kring, welke is begon nen met 16 leden, telt er nu reeds 50. Wat op deze avonden wordt geboden ligt boven het amateurisme. Besloten werd een ga rantie te verlenen van 500. Aangenomen werd een voorstel tot het verlagen van de electriciteltstarieven voor huishoudelijke doeleinden. Deze tarieven zullen van S1/- cent op 8 cent per kwu ge bracht worden. Dit in verband met de om zetbelasting, welke over een geheel jaar plm. 3000 bedraagt. Nog werd besloten tot het bouwen van een serrekas voor het be waren van planten gedurende de winter maanden. De kosten zullen plm. ƒ1100 be dragen. Hierna volgde sluiting. vraagt voor haar fabriek le Vlaardingen een inpakker Persoonlijk aanmelden dagelijks van 9-4 uur bijt VAN BERKEL'S PATENT CONSTRUCTIE MIJ. N.V. Industrieweg 15, Vlaardingen. In blank, gotisch, keus uit 30 verschillende modellen bU PK ATE t/o. stadhuis, Schiedam. Wie de stee ds eert, Is het „SUCCES" altijd meerd

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1955 | | pagina 1