SECTIE-ONDERZOEK OVER DE VOLKSHUISVESTING Alle bouw druppel op gloeiende plaat Uit het politierapport Predikbeurten De Antillen in de RHBS Schiedams oude folklore AMOK IN SILVERLODE at <ry AAR. ANNÊERl Weekagenda SG Returnwedstrijd voor Korfballend Schiedam Mes won tweekamp van Pleinzicht Tom Brown draaide voor Comeniusschool B Kethels Brand Onderlinge heeft reserve van ruim twee ton Koopt Kinderzegeh! Gisteren was het varkensmarkt OP HET WITTE DOEK FRITZ LANG: „Tot het bittere einde' Verloren en gevonden burgerlijke stand FLINKE JONGENS WERKLIEDEN KLEINTJES ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA Ml Redactie ea Hoofdagentschap: Broersvest 3, tel. 68AD1 to joist is verschenen bet algemeen ver- «lag hct onderzoek In de secties/van de gemeentebegroting 195S. W(J willen heden C volstaan met de bespreking van een der 1 hoofdstukken, n.l. dat van woningbouw en volksbulsveating, hetwelk vermoedelijk het i' sterkst tot de bevolking onzer stad spreekt, ij In de sectiebesprekingen ïs de vraag naar varen gekomen of ook in de gemeente Schiedam doorwerken gedurende het wfti- i terJelzDen in overweging wordt genomen, DcïS vraag wordt door B. en W. beant- k woord, met de opmerking dat eerst de nil- is slag van de proef moet worden afgewacht, 'g ale van rijkswege in BjjswUk wordt geno- i- men. Op de vraag hoe thans de stand van raken is deelt Het college mede, dat tot nog toe in 1955 217 woningen gereed gekomen s xbn en dat vermoedelijk dit jaar nog 54 woningen zullen worden voltooid; dat rijn r 271 woningen. Van de 682, welke thans nog in aanbouw zyn. komen er 228 tussen Damlaan en spoorbaan; de drie torenflats zullen geza- menltjk 294 opleveren. Betreffende het plan ■van 545 woningen, waarvoor destijds een sc palencontrael ïs afgesloten worden nog steeds onderhandelingen met het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting ge voerd. Het streekplan, waarover enkele be richten in de bladen verschenen, is nog niet verder gekomen dan besprekingen tussen de zeven, daarbij betrokken gemeenten. Hoe veel woningwetwoningen in 1956 zuilen wor den gebouwd hangt geheel en al af van het te verlenen contingent, terwij! omtrent het aantal door particulieren te bouwen wonin gen geen voorspellingen kunnen worden ge daan. De torenflat Omtrent de fundering van het torenflat, p waarvan de bouw gestaakt is, vroeg men in de sectievergadering, wie voor de onge lukkige gang van zaken verantwoordelijk kan worden gesteld en op wie de kosten fi kunnen worden verhaald. Maar het college is nog niet in staat hierop een klaar ant- woord te geven. Het eindrapport van Grondmechanica wordt binnenkort ver- l wacht. Uit het interim-rapport, dat onlangs - binnenkwam, 'blijkt niets van bijzondere verantwoordelijkheid of schuld. Het is de vraag of wel op een of ander persoon Of corporatie schadeverhaal mogelijk is. -De verdfere mogelijkheden met deze bouwput zijn uitvoerig met Grondmechanica bespro- ken; deze zuilen in het eindrapport worden aangegeven. Ten aanzien van de krotopruiming is er geen nieuws,-Of daartoe kan warden over- gegaan blijft afhangen van het beschikbaar C- komen van vervangende contingenten. - Hoe groot is op het ogenblik de woning- nood? Daaromtrent geven B. en W. duide lijke cijfers. Sedert 1954 neemt het aantal Ingeschrevenen weer geleidelijk toe. Het bedroeg In 1954 4180 en steeg tot 4722 op 1 januari en tot 5495 op 1 oktober J.l, Verge leken mef het voorafgaande Jaar betekent dat jea srfjenUjg van 883. inschrijvingen? waarvan 4ZÏ0 van Ingezetenen en 1195 voor Vestiging vaa elders. Ontmoedigende cijfers Bij de beoordeling van deze cijfers dient men in overweging te nemen, dat er thans ongeveer 1000 gezinnen zijn, die in krot woningen huizen, welke reeds lang ont ruimd hadden moeten worden, met onge- Ben blanw-crbze bouvier, reu. wit aan de buik. 60 era hoog, plm. 2 jaar, korta staart en met een rood leren beslagen halsband, is gisteravond met een politieagent meege lopen- en voor de eigenaar bij de Gem. Bemiging terug te bekomen. Fietsendieven ontfermden zich weer over twee karretjes: van P. v. d. K„ die hem niet op slot had neergezet aan de Lange Haven, cn van X W. H., die zijn herenfiets afgesloten op de Rotterdamsedijk had gezet. Op een slecht best raaf deel van de Nw. Mathenesserstraat, en ter plaatse onvoldoen de aangeduid, kwam gisteravond om 8 uur de bromfietsrijdster G. L, uit Schiedam te vallen. Ze sloeg over de kop, en werd met een hersenschudding en schaafwonden aan armen en benen naar het Gem. Ziekenhuis vervoerd. ZONDAG 13 NOVEMBER. Ned, Prot. Bond, kerk Westvest 92. 10.30 uur prof. dr. Banning (N. H., Driebergen). Evang. Luth. Gemeente, kerk L. Nieuw- etraat—Oranjestraat, 10 uur ds. v. Wieken (Apeldoorn), 7.30 uur Oec. Avondgebed, ds. Gras. Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, Nieuw- straat, 10 uur ds. Smids, 5 uur dr. Caze- mier; Nieuwe Kerk, Nieuwe Maasstraat, 10 uur ds. Vogel (Maassluis), 5 uur vic. v. o. Ban; Westerkerk, Aleidastraat,. 9 en 10.39 uur ds. Jansen, 5 uur ds. Hoffman; Vredeskerk, Rotterdamsedijk, 9 en 10.45 hur ds. Gras, 7 uur jeugddienst; Irene. Nieuwe Haven, 9.30 uur jeugdkerk; wijk- lokaal Nieuwe Maasstraat, 30 uur jeugd werk; wijklokaal Stephensonstraat 10 uur jeugdkerk; Kerk Kethei 10 en 7 uur dien sten; Gem. Ziekenhuis 7 uur dienst Geref. Kerk. Oosterkerk 10 uur ds. OomkEfl, 5 uur ds Bouwmeester; Plantage- j kerk 9.30 uur ds Brinkman, 4.30 uur ds. Oomkes; Julianakerk 10 uur ds. Bouw meester, 5 uur ds. Brinkman; Kerk Kethei 9.30 uur dr. Dee, 2.30 uur ds, Oomkes. Geref. Kerk (art. 31), kerk Westvest 30, 0-30 en 4.30 uur ds. C. Vonk. t Geref: Gemeente, Geref. Jeugdhuis, 2 LHaven 97. 10 en 5 uur ds. Luytjes. Cfar. Geref. Kerk, kerk Warande boek B. K.-laan, 10 en 5 uur ds. A. Zwiep. Chr. Geref. Gemeente* Volksgebouw, Tuinlaan 50, 10 en 4 uur ds. Middelkoop. Kerkgemeenschap ter verbreiding der Gerer. Leer, Boterstraat 8, 10 en 5 uur samenkomst Ond-Katb. Kerk, Dam 2B, 1D.15 uur Hoogmis. Hersteld Apost. Genootschap, Stadhou ders] aan, 9.30 en 4 uur dienst. Evangelisatie, gebouw Broersvest, achter Molen. io uur eredienst, 6,30 uur dienst des Woords. Leger des Hells, legerzaal Lange Ha- ven 27, lo uur Heiligingsaamenkorost, 12.15 - uur zondagsschool, 6.30 uur openlucht- Prediktng aan de Gerrit Verboonstraat, i.30 uur Verlossingssamenkomst, Samen komsten voor volwassenen o.l.v. majoor en tnevr. Drentje. Kerk v*n Jezus ChriBtus van de Heiligen "Cr Laatste Dagen, Lange Haven 59, 5 uur s°dsdienstoefenlng. Ned, Herv. Geref. Evang., zaai Irene, Nw Haven, 10 en 4 uur de heer Stekelenburg (Utrecht). Baptisten Gemeente, kerkzaal Broers- vest 53, lö en 7 -uur de heer Sevensma {Amsterdam). veer evenveel woningen, die nog wel dienst moeten doen. maat die onder betere om standigheden reeds lang ontruimd zouden zijn. Er zijn verder ongeveer 1200 aanvragen van arbeidskrachten van elders, die reeds aan. Schiedamse bedrijven werkzaam zijn en circa 2000 nieuwe arbeidskrachten, die zouden kunnen wordendngeschakeld, indien woningen voor hen beschikbaar zijn. In totaal dus 3200 aanvragen voor vestiging ia onze gemeente van gezinnen elders uit het land. Tegenover de 4722 inschrijvingen op 1 januari 1955 (van. 3921 ingezetenen en 801 gezinnen van elders) staan over 1955 271 personen, die een woning kregen toege wezen. Daarbij zijn 78 reeds zelfstandig In Schiedam wanende gezinnen, 77 bfê anderen inwonende Schiedamse gezinnen en 116 van elders komende gezinnen. Vijftien daarvan hadden als rijksambtenaar of gerepatrieer- den recht op een voorkeurswoning van het Kijk, Al met al Is dus de houw In Schiedam een druppel op een gloeiende plaat en alle middelen, die tot verruiming van de woning voorraad leiden, hebben dan ook de intense belangstelling van onze gemeentelijke autoriteiten. In het natuurkundelokaal van de rijks hbs werd donderdagmiddag een lezing ge houden ;over de Antillen. Spreker was ir. ,W. L. Utermark, van het Kon. Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Ter illustratie werden lichtbeelden geprojecteerd, die een goed beeld geven van de eilanden in de Caraibische Zee en hun merkwaardige plan tengroei. Ir. Utermark vertelde vele bijzonderhe den over de Bovenwindse Eilanden. De KLM vliegt vanuit Curagao geregeld. naar St. Maarten. Maar meestal is het toestel, dat vanuit St. Maarten terugkeert, meer met kreeften dan met passagiers geladen, omdat de kreeften, die in groten getale op het eiland worden gevangen grotendeels wor den uitgevoerd' Saba is het tweede Bovenwindse eiland. De hoofdplaats The Bossom Is gebouwd In de krater van een uitgedoofde vulkaan. Bij zonder fraai waren de foto's van St. Eus- tatius. dat eens de Gouden Rots werd ge noemd: twee eeuwen geleden werd hier veel geld verdiend met wapenleveranties aan de Amerikanen, die toen in de Vrijbeidsodrmg met Ehgeland waren gewikkeld. De varkensmarkt- werd gehouden bij de stadswaag vlak bij de kerk en de gezeten burgers onzer stad trokken er heen om onder loven en bieden hun wintervoorraad spek en zult in te slaan en meest nog op eigen, gelegenheid naar hun woning tp drijven. De varkensmarkt is sedert lang afgeschaft. De koehoorn, is een museumstuk geworden, ■Hij hangt nog ergens in het Stedelijk Mu seum; en het varken vindt men er ook. '..w,z. eentoude bakplapt-met.een afbeelding van het 'varkèn." "Want het was indertijd ge woonte om. op varkensmarkt ook varkens van epekulaas te kopen, En zie dat oude gebruik heeft zich in Schiedam gehand haafd. Nog altijd verkopen enkele bakkers in Schiedam op de tweede vrijdag van no vember rijk met amandelen bestrooide var kens van spekulaas. Dat doen ze al sedert onheuglijke tijden. Je had ze in alle maten: kleintjes van een half ons en hele grote van tien kilo, die uit de hand gemaakt- moesten worden. Die waren voor de gestichten en de weeshuizen. De oude Krommenhoek, die thans ver in de tachtig is, heeft Schiedamse varkens ge- exposeerd op bakkerstentoonstellingen in het buitenand en heeft daar vele medailles mee gewonnen- Zijn zoon, de heer D. Krom menhoek, die wij hierbij afbeelden, beeft de kunst bij hem afgekeken. Hij heeft in de afgelopen week weer duizenden en duizen den spekulaasvarkens gebakken, Hij is er expert m en heel wat oude Schiedammers houden de traditie in ere en haalden op deze oude marktdag een zoet varkentje als extra tractatie voor hun gezin. - Het begin van de Western -„Amok in Sil ver lode", die tot dinsdag in het Monopole- theater draait, lijkt alweer eens te zijn ont leend aan de succesvolle „High Noon". Op het tijdstip dat een jong paar (John Payne en Li2abeth Scott) in de echt zal worden verbonden, rijden vier onguur uitziende rui ters het stadje Silver Lode binnen Een van hen beweert sheriff te zijn en de brui degom -wegens moord te zoeken. Payne krijgt evenwel gelegenheid cm in -drie uur tijds zijn onschuld te bewijzen. De boef (Dan Duryea) ziet in zo'n korte tijdspanne weinig gevaar, maar ziet tot zijn schrik, dat het voor hem verkeerd gaat lopen en grijpt in. Maar de filmheld heeft ook zijn helpers en op het nippertje keert alles zich ten goede en wordt het kwaad gestraft; de vermeende „sheriff" vindt de dood waar mee de rust in Silver Lode weerkeert. Een rolprent van het bekende recept: veel spanning, veel actie en weinig werkelijke Film. ZATERDAG 12 NOVEMBER. Musls Saammi 7 uur Fers.ver. Gem. Werken, toneel en baJ. Irene: 7 uur Toneelver. Slamat. TivoU: 8 uur Pers-ver, Noorühoeic. Blauwe HU Is: 8.15 uur VARA-televisteclUÖ- Arcade: 6 uur Toaeelver, KPO, cabaret en bal- Volksgebouw: 8 uur Groninger Ver, Grttno, toneel en bal. Clubhuls St. Joris Doele: 4 uur tafeltennis, 6.30 uur modern dansen, 7 uur vertelling voor 12—15 J., 8 uur instuif en dansen wer kende "jeugd. Openbaar dansen; e uur bij Sitton. ZONDAG 13 NOVEMBER. R.K. instuif (L. Haven 70); 8 uur Culturele avond- Openbaar dansen; 8 uur bij Sitton, Westhuls en Schilperoord. MAANDAG H NOVEMBER. Musis Sacrum: 8 uur R.K. Vrouwen Beweging cabaret De Vuurpijl. Irene: S uur Ned. Kath. Grafische Bond, film. BIOSCOPEN. Passage Theater: Zaterdag en zondag 2, 4.15, 7 en 9-15 uur, maandag tot en met donder dagmiddag 2, 7 en s.15 uur; „Tot het bittere einde" (18 jaar). Monopoie-Theater: zaterdag en zondag 3, 5, 7 en 9 uur; maandag 2, 7 en 9 uur; „Amok in Silverlode" (14 Jaar); dinsdag tot en met donderdag 2, 7 en 9.15 uur; „Het grote avon-J tuur" (14 jaar). TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Stedaiyk -Museum: 2-5 uur eigen eollectlea (ook 's zondags) Cult. Contact Centrum (Lange Kerkstraat 34): Schilderijenexposltie Eugène Brands (t/m 8 dec., dag. 9—s, zondags II—5, 's maandags gesloten). LEESZALEN. Gem, Openbare Leeszaal en BIbl., Lange Haven; geopend Iedere werkdag (behalve maandag van 9.30 tot 4.30 uur en Iedere avond (behalve woensdag en zaterdag) van 7—830 uur Zondags gesloten R.K. Leeszaal en BfbL, Dam. Geopend elke morgen 10—12 uur (behalve maandag, woens dag en vrij dag), iedere middag -'behalve maandag) van 2—5 uur; Iedere avond (behalve donderdag en zaterdag) van 7—8 20 uur, Zon dags gesloten ZWEMBADEN. Sportfondsen bad: gem. zwemmen zondag 9— 12; werkdagen 7—815 en (behalve maandag) 19 30—20.45 (vrijdags tot 2t 15), ma. 11.45—13 45. en IE—17.30; di. 11.15—1330 en - 15.45—1730, dames 10.13—11J5, Wo 12.35—17.30; do. 1J.4S 13.30 en 15.45—17.30, damea 18.50—19.30, vrijd- 11.43—23.30 en 15J5—37.30, zaterd. 10.45—12.00, 14 00-18 00 en 19 00-20 45. heren 20 45-21.30, MEDISCHE DIENST. Gemeente Ziekenhuis Nassauiaan» tel. «9126; R.K. Ziekenhuis Dr. Noletstichtlng, Dr. Noiet- straat. tel. 69411- Voor aangifte van ongelukken belle men de GG en GD, tel. 69m Politie eejj? Brand weer 69123 Voor spoedgevallen geopend m het week end en d.es avonds, apotheek Gcuka en Co, Gr oenelaan 127. voor spoedgevallen zyn de volgende artsen tijdens het week-end te consulteren: Meijer, Swarpraerdamsingel 43, tetef. 6959B; Jungerlus, Vondeliaan 2, telefoon 673S5 en Hoogendijk, Tuinlaan 74, telefoon 68785. 13 November zon op Maan op 14 November Zon op Maan op Afnemende. Maan 7.B8: onder 3E.51 8,58: onder 16 01 Nieuwe Maan 8.01: onder IS.50 8.06; onder 16.31 MARJATTA'S KERST De Schiedamse ai beide «toneelvereniging Tot steun m de strijd voert onder regie van de heer F. Rodenberg op zaterdagavond. 10 december op in Mudts Sacrum „Marjatta's Kerst", een toneelspel vaa Arie van der Lügt. Na afloop volgt een gezellig =amen- zijn. Voor de periode van 12 tot en met 18 november heeft het agendabureau van de Schiedamse Gemeenschap (Plantage, tele foon 68043) de volgende bijeenkomsten op de agenda staan: 12 november Arcade 20.ÖD uur: „K.D.O." t.g.v. het 12'/i-jarig bestaan: „Sterren .-stralen uit Den Haag" doox* het Florida-cabaret; Musis Sacrum 20.00 uur: Gemeente Werken: Toneelavond; Irene 19.30 uur; Toneelver. „Slamat": Toneel avond. 14 November Musis Sacrum 20 00 uur: R.K. Vrouwenbeweging t.g,v. het 40- jarig bestaan optreden van cabaret De Vuurpijl; Irene 20.00 uur: Grafische Studie kring Filmavond, „De bouw van de Willem Ruys" en „Het schone eiland Bali". IS No vember Musis Sacrum 20 00 uur: VPRO Benny Vreden met „Tante Fos"; Irene 20.00 uur: Kerkkoor Oud-Mathenesse Contact- avond^ Volksgebouw 20.00 uur: CoöP- Vrouwenbond k-ook- "en bakdemonstratie. 16 November Musis Sacrum 20.00 uur: Wiiton-Fijenoord muziekfilm „Carnegie Hall"; Irene 20-00 uur; Gemengd Koor „Het Westen" jubileum-concert 10-jarig bestaan Arcade 20,00 uur: Kath. Arb. Beweging lezing; Volksgebouw 20.0G uur: Alg. Bedrijfs groepen Centrale huldigingsavon-d 40- en 294arig lidmaatschap. 17 November Passage Theater 20.00 uur: Toonkunst Schiedam concert Rotterd. Phtlharm. Orkest. Solist Hans Henkemans; Irene 20.00 uur: Wijk- gemeente Wijk IV der N-H-G. „Levenslang" door de. Chr. Toneelgroep „Het Zuiden"; Musis Sacrum 20.00 uur: Coöp. „D.E.S." feestavond; Volksgebouw 20.00 uur: N.V.V. Bestuurdersbond „Het Nederlandse Huis houdboekje" door de heer J. W. de Vries; Arcade 19.30 uur: Harmonie Orkest „St. Ambrosïus" concert- en cabaretavond Na afloop bal. 18 November Arcade 19.30 uur: Harmonie Orkest „St. Ambrosïus" idem; Musis Sacrum 20.00 uur; HJ3.S. Vereniging „Onder Ons" Toneelavond „Het Witte Schaap van de Familie"; Irene 20.00 uur: T.B.C. Ver. „Zonnegloren" Toneelavond; Marijke. Braersveld_ 20.00 uur: Ver. „Het Singelkwartier'' cont'actavond voorde jeugd. De korfballers beginnen zondag al aan bun. eerste returnwedstrijd. Voor Schiedam is vastgesteld -de uitwedstrijd tegen DKC. Op 11 september Jl, begonnen de roodzwar ten tegen deze club zo veelbelovend in hun nieuwe omgeving, maar sindsdien hebben zij geen enkel winstpunt meer kunnen bin nenhalen. De Delvenaren wel, want die hebben nu drie winstpunten, behaald door een overwinning op eigen terrein op Unicum en een gelijk spel tegen Blauw "Wit '51 uit. Voor de positie van onze stadgenoten zou het wel heel belangrijk zijn als zij nu wee-- aan het langste eind trokken, maar DKC is ongetwijfeld belust op revanche en daar biedt de eigen omgeving de beste gelegen heid voor. Succes ontvangt op eigen terrein het Rot terdamse Sperwers, waarvan op 11 septem ber met 7—3 werd verloren. Het is niet waarschijnlijk, dat de rellen nu worden omgedraaid, maar wellicht komt er nu een beter resultaat uit de bus. ODI heeft ditmaal weer vrijaf. Voor de reserve twaalftallen staan op het program ma Actief 4Succes 2; Schiedam 2Zwa luwen 3; Succes 3Charioïs 4 en Oranje Nassau 2—ODI 2. De derde twaalftallen van Schiedam en ODI zijn eveneens vrij. In het. adspirantenprogramma zijn voor de Schiedamse teams opgenomen de wed strijden Ahoy A—Succes A; Rozenburg E Succes B en ODI BOranje Nassau B. Na spannende strijd, waarin de strijdende verenigingen elkaar voortdurend in even wicht hielden, Is Mes er in geslaagd de tweekamp met Pleinzicht te winnen, door in de laatste wedstrijd met 6—2 over pleinzicht te zegevieren. De einduitslag werd daardoor 20—12 in het voordeel van Mes. De resul taten van. de partijen op de elotavond waren: De Wit De Vette Gerritsma Kreuger J. Boer Van Nugteren De Vries Dries Talrijke ouders hadden gevolg gegeven aan de uitnodiging van de oudercommissie van de Comeniusschool B ter bijwoning van een ouderavond met film in de grote zaai an Irene. De heer W. J. J. Brehm werkt zich in snel tempo door de huishoudelijke agenda punten heen, w.o: de verkiezing van een nieuw bestuurslid voor de ouder commissie ier vervanging van do heer Brehm als voor zitter zelf. Gekozen werden mevr. Greubpn cn de heer Roboe. De heer J. Bijloo, hoofd der Comeniusschool B. dankte de scheiden de bestuursleden, mevr. J„ Wijngaard-Hart- "koorn ec de heer Brehm voor het door hen verrichte werK. Vooral de heer Brehm, die jarenlang voorzitter h geweest en veel voor ae schoot heeft gedaan. Namens de ouder commissie en de leerkrachten der school overhandigde de heer Bijloo hem enkele boegen als blijvende herinnering. Hij deed oog de mededeling, dal volgende week vrij dag 18 november in de Comeniusschool B gelegenheid wordt, geboden voor rustig con tact tussen oudere en Ieraren, welk contact precies om acht uur begint. Vervolgens werd de film „Tom Brown" gedraaid, een boeiende rolprent over het leven op een Engelse school, omstreeks het begin van de vorige eeuw. In dit internaat bestaan allerlei misstanden. Jongens uit de oudste klassen oefenden een soort terreur uit over de jongere klassen, waaraan het nieuwbenoemde hoofd een einde wil maken. Misschien is dit hoofd wat puriteins in zijn opvattingen, maar in elk geval slaagt hij erin aan de misstanden een einde te maken en zijn school te veranderen in een model school. Hierbij speelt een der leerlingen, naar wie de film genoemd is, een sympa thieke rol. Hij zit in het hoekje waar de slagen vallen, maar slaat er zich door met de moed van zijn eerlijke overtuiging. Een film. waarvan de aanwezigen ten volle heb ben genoten. 40 21 22 0.95 40 40 22 1.82 62 62 40 1,55 62 36 40 0 90 95 95 44 2.16 104 92 44 2.09 63 68 51 133 61 57 51 1.12 In gebouw de Vriendschap heeft de Coö peratieve Brandwaarborg Maatschappij Ke thei en Omstreken haar jaarvergadering ge houden. In zijn openingswoord wees de voorzitter, dc heer J. Poot, erop, dat het afgelopen jaar, ondanks de schade-uitkering belangrijk gunstiger ïs geweest dan voor gaande jaren. Bü de brand van de smederij van de heer Schellekes was het gelukkig stil weer; was dit niet het geval geweest, dan had de brand wellicht een grotere om vang gekregen. Overigens was dok ditmaal de brandweer paraat: zö had slechts korte lijd nodig om te beschikken over het meest moderne blusmateriaal. Onder de ingekomen stukken was een beleefd schrijven in de vorm van een aan slagbiljet van de inspecteur der belasting, waann hij te kennen gaf n» jfoor een bedrag van ruim ƒ5.000,«ieé'genoot te willen zijn in de door de Maatschappij ge maakte winst. Daar de reserve der Maatschappij tot een zeker bedrag belastingvrij is, aldus spr., en wij dit bedrag thans hebben overschreden, zal hier thans belasting van maeterf worden betaald, doch het gevorderde bedrag viel zó tegen, dat de voorzitter voorstelde dit schrij ven in handen te stellen van de accountant, om te proberen de fiscus met wat minder te vree te stellen. Bij een schade-uitkering van 4 549,95 is nog een winst gemaakt van 8.590,71, welk bedrag aan de reserve is toegevoegd. Deze is daar door gestegen tot ƒ207.611,75. De aftredende bestuursleden, de heren J. Poot en A. A. G. Lansbergen, werden, her kozen. Na een kleine pauze was het woord aan m'r. P. v. d. Burg, secretaris der Federatie van Onderlinge Brandwaarborg Maatschap pijen, met als onderwerp: „Welke gevolgen Maandag zal het Schiedamse i 5 Kinderzegel Comité opnieuw de verkoop voor dit winterseizoen be- s Binnen. Van die dag af zal men in i I de hal van het postkantoor aan I de Tuinlaan terecht kunnen voor j i het koper» van Kinderzegels. Ook zal men weer een flinke s keuze kunnen maken uit de Kerst- ea Nieuwjaarskaarten, welke men s 5 vanzelfsprekend frankeert met 5 Kinderzegels. Vorige jaren heeft 3 s het Schiedamse comité steeds een groot bedrag kunnen afdragen voor het zo welbekende goede doel. Ook 5 dit jaar vertrouwt het Comité 5 S weer op een ruime vraag naar Kin- 5 derzegels, opdat weer een bevre- 5 digend resultaat mag worden be- 3 reikt. J Als secretaresse van het Schïe- 5 damse Comité treedt op: 5 5 Mevrouw M. Blaisse—van der 5 5 Vijver, Nieuwe Haven 149, tel. 68116. KAMER VAN KOOPHAMEL WOENSDAG BIJEEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor "de Beneden Maas houdt woensdag 16 november een vergadering in de grote zaal van het Handelsgebouw te Vlaardingen. Op de agenda komt o a. de huisvesting van de Kamer voor," alsmede de begroting 1956 en de afech'afflng van het kwitantiezegel. De vergadering begint om halfdrie precies. EXPLOITATIE EXTASE Aangezien de heer W. M. A. Haasbroek en zijn echtgenote zich geheel aan hotel Atlantic-op het Rubensplein dat over een maand weer over kegelbanen zal be schikken wil kunnen wijden, heeft hij per medio november de exploitatie van café-bodega Extase annex foyer van het Fassegetheater overgedaan aan de heer C. Horsten, eerst werkzaam bü De Instuif. THE QUIET ONE" BIJ N'PB De bekende film „The quit one", spelend in Ierland en o,m. met Maureen O'Hara zal op een gemeenteavond worden vertoond voor de Ned. Protestanten Bond. De heer J. Eïtsema van Eek zal deze avond (de 30ste november) de toelichting verzorgen. De tweede vrijdag in november is voor Schiedam van ouds een dag van betekenis geweest. Op die dag werd vroeger nl. de varkensmarkt gehouden, Elders in het land hield men zich aan de oude spreuk: Op Sinte Martjjn slachten de boeren het zwijm Hier vierde men dan niet zozeer de Sint- maartensdag de elfde november maar de marktdag omstreeks die datum. Men voerde hem, zoals men overal in Ne derland in de Slachtmaand het feest-van de overvloed viert door flink aan lekker rten en drinken te denken en mondvoorraad voor de winter ia te slaan. De boeren uit de omtrek voerden de vette beesten aan. De avond van te voren trokken opgeschoten Weinig Europese regisseurs van klasse heb ben zich in Hollywood van de lopende band kunnen -distantiëren; Fritz Lang behoort er zeker ook met toe. Een matige kleuren film over de Amerikaanse guerrilla op de PhiUppijnen en de routine-thrillers „House by the River" en „The blue Gardenia" is zijn schrale oogst van de laatste drie jaren, waaraan-nu ,The big Heat" (tam vertaald, met „Tot het bittere emde") kan worden toegevoegd. Het onderwerp brengt alweer niets nieuws: een „criraeracket" onder lei ding van een vooraanstaand burger, die een gehele stad terroriseert .en ten val wordt gebracht door een vermetel politieman met doortastende methodes. Maar het is toch niet alleen het scenario, dat meer dan eens de platgetreden paden verlaat en voor on verwachte wendingen zorgt, het is ook de oude meesterhand van Lang, die zich af en toe doet voelen. Vooral irr het camerawerk, dat met zijn snelle afwisseling van short- en long-shots, „klkker"-effecten en veel close-ups in deze tijd van betrekkelijke starheid.van het filmbeeld bijna ouderwets aandoet. Het is daarom niet-minder sug gestief en het geeft aan. tal van- scènes, die zo oud zijn als de geschiedenis van de film, het nieuwe aspect, dat alleen een cineast van Langs faam kan creëren. Zijn midde len, om de spanning op peil te houden, zijn dan ook louter filmisch, want de ontkno ping (de „heat", zoals het Amerikaanse bargoens luidt) is verre van verrassend. Glenn Ford speelt de politieman, wiena vrouw door de bende wordt vermoord cn die tenslotte de bandieten onschadelijk maakt. Gloria Grahame maakt weer ieti bijzon ders van een bijrol als een vrouwelijk ben delid. Melodramatische effecten als de li chamelijke gevolgen van een gooipartij met kokende koffie zijn de weinige concessies, die Fntz Lang djtmaal aan Holly woods ge middelde opvattingen ihzake de thriller heeft gedaan. Misschien gaat hij weer eens de goede kant op. „The big Heat" wordt vertoond in het Passage theater. Ledenvergadering Protestantenbond De afdeling Schiedam van de Ned. Pro testantenbond houdt op donderdag 17 no vember een algemene ledenvergadering in de consistorie, welke om 8 uur 's avonds aanvangt. De agenda bevat, behalve de ge bruikelijke huishoudelijke punten, een be stuursverkiezing. Aan de beurt van aftre den zijn de heren X Ritsema van Eek, F. de Blooys, A. Jordaans en ir. H. van der Veen. De beren zijn herkiesbaar, behalve de heer Van der Veen. Verder zal een commissie warden aangewezen voor het nazien van de rekening en verantwoording van de pen ningmeester. Ook zullen afgevaardigden worden benoemd voor de algemene verga dering, die op 24 en 25 november zal worden gehouden In Arnhem. Tenslotte volgt een bespreking van de beschrijvingsbrief van deze algemene vergadering. Ned. Bond Maarten Lnther In een lokaliteit achter de Evangelisch Lutherse Kerk hield de afdeling Schiedam van de Nederlandse Bond Maarten Luther een ledenvergadering. Nadat voorzitter F. G. de Vletter de avond op de gebruikelijke wijze had ingeleid en de notulen waren voorgelezen sprak dc Evangelisch Luthers predikant uit Rotterdam ds, H- J. Jaanus over het onderwerp „Wat belijden wij als Lutheraan", dit naar aanleiding van een .discussie op een vorig jaar gehouden avond. Over veertien dagen komt voor de afde ling Schiedam ds. W. F. ten Rouwelaer uit Bodegraven spreken over het Evangelie on- -der de Jongens van de luchtmacht, terwijl ds. A, Johannes uit Delft over een maand zal spreken over Luthers catechismus. HUIZENVERKOOP Ten overstaan, van notaris P. Schaberg te Schiedam werden vrijdagmorgen in Arcade de volgende panden definitief afgeslagen: Visserstraat 22 (inzet f 850) cn Visser- straat 24 (inzet f 950) tezamen verkocht voor f 2335.Korte Achterweg 5 (Inzet f 1050) verkocht voor f 1100.Broersveld 1Ö3 (inzet f 1850) voor f 1970; en Ooster straat 70 (inzet f 3250) voor eveneens f 3250.—. £&W' jongens door de stad,, blazend op hun koe hoorns de hele bent er achteraan, joelend en schreeuwend van „de varkensmarkt wordt ingeluid!" en toeterend op flessen, en jeneverkruiken, waaruit zü de bodem had den weggeslagen. BARTiMEüS-BAZAR: 3300 De enige tijd geleden voor het Chr Blin deninstituut te Zeist, Bartimeüs, gehouden bazar heeft ƒ3300 opgebracht. Om in de toekomst de steun at»n Bartx- metis een blijvende vorm te verlenen, werd de vereniging „Vrienden van Barije''op gericht. Een zestig personen gaven zjch op als lid. Men denkt thans al weer aan plan nen voor een volgende bazar. Haringvangstberichten Hedenmorgen: VI. 70 178 kantjes, nog 10 netten; VI. 78 8 k„ neg 20 netten; VI. 79 6Q k.. nog 30 netten; VI. 85 50 k., nog 30 net ten; VI. 172 17 k.; VI. 203 100 k., thuisvarend; VI. 205 10 k.; VI 206 10 k,; VI. 207 9 k.; VI. 208 32 k.; VI. 216 5 k.; VI. 29 102 k,; VI. 86 10 k.: VI. 97 4 k.; V] 114 8 k.; VI. 115 55 k.; VI. 142 5 k.; VI. 190 13 k., thuisvarend; VI. 196 80 k.; VJ. 197 34 k.. thuisvarend; VI, 199 92 k„ uit halve vleet; VI. 53 20 k.; VI. 61 niet gehoord; VI. 71 30 k.; VI. 83 17 k.; V!. 106 5 k.; VI. 200 12 k.; VI. 50 niet gevist; VI, 80 3 k. thuisvarend; VI. 14 130 k.; VI. 56 24 k-, thuisvarend; VI. 84 23 k.; VI. 113 5 k.; VI. 132 17 k.; VI. 89 34 k. hebben de wettelijke maatregelen op het door een onderlinge waarborgmaatschappij te voeren beleid?". De icet en het beleid Spreker gaf een kort historisch overzicht van de onderlinge brandwa&rborgmaat- schappijen. Het ontstaan hiervan la nood zaak geworden, doordat particuliere maat schappijen voorheen geen boerderijen wil den verzekeren. Zuid-Holland waB wel de laatste provincie, welke hiertoe overging. Thans vindt men ten plattelands vrijwel overal onderlinge maatschappijen. Het was vooral na de laatste oorlog, dat •oor vak oE bedrijf een vestigingswet van toepassing werd, Ëo ook voor de verzeke ringsmaatschappijen. Niet alleen moest wor den voldaan aan deze wet, bovendien moes ten de verplichtingen aan het personeel worden nagekomen. De Onderiragen, welke meest niet van al te grote omvang zijn, hebben een secretaris-penningmeester, die hiervoor beloond wordt, doch deze eigen man kan dan niet het pad op gaan, om voor zijn onderlinge posten af te sluiten, want dan is hij assuradeur en daartoe heeft hij geen bevoegdheid. En zo zijn er nog vele andere wettelijke bepalingen, waar reke ning mee moet worden gehouden. Toezicht op het beleid en de voldoening van de wettelijke aansprakelijkheid Is ge wenst, doch daarnaast ook wettelijke be scherming. Dit ligt echter nog In het voor uitzicht en zal vcyir ouderlingen nog wel moeite kosten, Wij zijn nog te weinig ia tel, aldus spr., en in de bedrijfsraad voor het verzekeringswezen zijn wij met slechts één lid vertegenwoordigd. Het is echter niet zo dat enkel de onderlingen met de wettelijke maatregelen te maken hebben; deze gelden, voor elk verzekeringsbedrijf. Na afloop van deze lezing werden enkele vragen gesteld, onder andere de verhouding reserve-verzekerd kapitaal der onderlinge alhier, welke spreker gunstig noemde. Ook bij 't laatste punt der agenda, de rondvraag, waren nog heel wat liefhebbers, die' het meest hadden over middelen om die ƒ5000, in de eigen zak te houden. Verschillende voorbeelden, ook van na burige onderlingen, werden gegeven en het slaat te ivacbten, dat het bestuur op «en eerstvolgende vergadering wel met voor stellen zal komen. RK-Grajische Studiekring De Grafisehe-Studïekring van de Katho lieke Grafische Bond, afdeling Schiedam, opent maandagavond het winterseizoen met een filmavond in Irene. Met medewerking van de Kor.. Rotterd. Lloyd N.V. wordt ver toond de geluidsfilm „De bouw van de Wil lem Ruys" en een kleurenfilm over het eiland Bali. Het geheel wordt opgeluisterd met een orkestje, bestaande uit leden van de eigen afdeling, terwijl voorts hoofdbestuurder J. H. Holscher een opwekkend woord zal spre ken over vakstudie. Het huishoudboekje van Nederland De N.V.V. Bestuurdersbond afd. Schie dam houdt op donderdag 17 november een cursusavond over het onderwerp „het Ne derlandse huishoudboekje". Dit onder werp wordt belicht door de heer J, "W. de Vries uit Bussum en wel in het Volks- gtbouw, des avonds om 8 uur precies. Tc bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 9—12.30 uur en 25 uur: een deur; rood kinderfietsje; klein autostepje; portemorraaie met inhoud. Te bevragen bij de vmders: aktetas met inhoud, P. G. J3aks, Slmon Stevinsrraat 20a; bruine herenportemonnaie met inhoud, L. Elshof, Plein Eendracht 17b; rode dames- portemonnaie met inhoud, N. KooLe, Vlaar- dmgerdijk 335b; geruite boodschappentas, mevr. Janse—Keukenbrink Huize Sb Li- duina, St. Lidumastraat; blauwe kïnderpor- temonnaie, P. Friedrich, P. Potterstraat lfla; zwarte vulpen, A Scheler, Dirk v. Wasse naarstraat 16a; vulpen, v. Dalen p.a. Machi nefabriek, Zijlstraat 56; ring met sleutels en plaatje. A. Loer in 't Veld, Rhoonsestraat 26a; plastic etui. inhoudende vulpen en pot lood. H. Aartse. Zestienhovensckade 4. Over- sehie; ring met sleutels, portier Gemeente Ziekenhuis; stofbril, K. v. d. Btggelaar. Jan A vennesstraat 45; herenpolshorloge. Brandenburg. Huijsroansstraat 9 b; hersn- armbandhorioge, M. v. d". Linde, Broersvest 19 a; bedrag aan geld, J. v. Hees. Potgieter- straat 54c; dasspeld, Buitedijk Rubensplein 17 b; bedrag aan geld. Spruüt. Aleidastraat 150 a; zilveren armbandje. W. Spruijt, Harg- smgel 31, Kethei; 3-wie5ig kinderfietsje, C. v. Loenen. Prof. Aalbersdaan 54; blauwe autoped, Directiekeet Plantsoenendienst Nieuwland; rode autoped, Schneider. Maria- straat 97; blauwe autoped. X v. Avezaat v. 's Gravesandestraat 2 c; driewielig autoped- je, G. Verwiel, Herenstraat 41/8; groene autoped, D. Droge, J. A. Alb. Thijmstr, 4 a; postzegelalbum, P. Schonk. Singel 183; zwart glacé dameshandschoen, Harte, Gr. v. Prm- stererlaan 71; padvlndersriem. Fijnekamp, Havertdijk 150; 1 p. grijze handschoenen, mevr. Flik, Hoogstraat 196; zwart glacé da meshandschoen, v. Erk, Broersvest 115; brui ne handschoen, J, v. Geene, Dr. Bos! a an 11; nylonkous, Rosman, RIdderkerksestraat 16: wollen shew!, Pruisen, Populïerenlaan 28. Kethei; roodgebloemde shawl, G. Majoor, v. Kuijsdaellaan 72 a; bruine ceintuur v. Kat wijk. Nwe Haven 303; blauw kinderwantje, A. Staat. Aleidastraat 124. Getrouwd: J. C. Valkenburg, 25 j. en G N. J. Dijkshoorn, 23 j.; A. M. Kleij, 24 j. en H. W, Luijcx, 21 j.; W, D. P. Keessen, 30 j. «n M. Marks, 27 j. Getrouwd: H. Koster en A. J. M. van Noort; M". Schut en A. C. Zwang; W. Boom en P. Dames; "W. Damer, en X de Regt; A. A. Moorlag en H. J. de Waardt: S- J, Jansen en C. E. van Beek; N. Barendregt en A. G. van Eek; H. Heus en C. van Wagtcndonk; H, R, Aten en G. Jonas. Geboren: Yolanda A., d. v. J Bos en A. H. Verkouteren; Anna M. X. d. v. A. Peeters en P. E. Otjiens. Geboren: Karei H- z. v. K. H Schel! en J. L. A. Visscher; Hillegotida d. v. G. van Schijndel en A. v. d. Waal; Wilhelmina C d. v. F. j. pelle en w. c. Motra. Overleden: F Uittenbogaard 81 j. vr. van G. Seip. Ondertrouwd: B. Spruijt 28 j. en H. van Vliet 22 j.; A„ Drenkeiford 22 j. en A. W. Winkelman 23 j A. den. Houtlng 62 j. en M. C. Aarden 55 B. van Kampen 27 j. en J. M. Versteeg 24 j.; J. Kramer 26 j. en J. C. Hoorman 23 j.; P. B. Nagtzaam 22 j. E. Koorengevel 18 j.; J. Rijken. 25 j. en H, J. A. M. Ronde 23 j.; M. A. Tieleman 31 j. en A. E. A. Weijgertze 25 j.; E. Uitbeijerse 27 j. en X Nijland 24 j.; J. C. A. M. Ver does 29 j. en "W. M- L. Mineur 22 j.; X W. W. F. Vrinds 28 j. en H. M. Gunneweg 2Q j.; J. Vrjjlandt 21 j. en J. Godde 20 j.; A. WiUe 31 j. en J. W. L. Scholte 24-j. GEVRAAGD: en w. HASEKAMP en CO., Willemskade 23, Schiedam Wie de steeds eert, |fs het „frUCCES" altijd weeid

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1955 | | pagina 1