FW Eén jaar arbeid van de Chr. Besturenbond Argumenten tegen integratie in rapport weerlegd cmmsmt Activiteiten op velerlei terrein Hoe besteedt u uw huishoudgeld? burgerlijke stand Uit het politierapport Mr. P. C. Sanders naar Marokko Cultuureen menselijke glorie AT <D AAK. ANNËER Mes leidt in Vierkamp Nieuwe nederlaag van ROVS Om de Zilveren Molen De psychotechniek in het bedrijfsleven Per Pijperraket de wereld rond Agenda Vlaardingen Evanston 1954 Spaarbank Vlaardingen Korfbalwedstrijden TT-toernooi Burgerlijke Stand Van der Goes van Naters acht sluiting van multilateraal verdrag nodig Propaganda-avond van de PvdA WOENSDAG 14 MAART 1958 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA 9 Redactie en hoofdagtntschap: Broersvest 3, tel. 68091 In het jaarverslag van de plaatselijke centrale van het Christelijk Nederlands Vak verbond lezen wö een zekere verentrusting- over het uitblijven van de loonsverhoging na de 5 *1' huurverhoging van september 1955; daarnaast echter ook voldoening over de vele uitnodigingen van plaatselijke autoriteiten en andere hoogwaardigheidsbekleders om medewerking te verlenen bU de opbouw van het verenigingsleven hier ter plaatse. On derwerpen waarmee de Christelijke Besturenbond zich in het afgelopen jaar intensief heeft beziggehouden waren de Schiedarase Gemeenschap en de Kermis, het Protestant Chr. Ziekenhuis te Schiedam en de cafésluiting tijdens dc vakantieweek. Wat de Schïe- damse Gemeenschap betreft, deze heeft zich midden 1955 zeer duidelijk uitgesproken tegen deelneming in het bestuur der SG van een lid van het Chr. Sociaal Convent, dasc men btf dc SG vreest voor een verzuiling, die het werk onmogelijk zou maken. Op verzoek van het Gemeentebestuur van Schiedam hebben twee leden van de Chris telijke Besturenbond zitting genomen in de plaatselijke huurcommissie, n.L de heren B. Kuipers en F. v. d. Spek. Verder heeft de directeur van de gemeentelijke sociale dienst verzocht een vertegenwoordiger te willen aanwijzen voor de adviesraad voor mmder valide arbeiders, i.v.m. de inrich ting van een gebouw, waar deze mensen passende arbeid zal worden geleerd. De oud-voorzitter van de Chr. Besturenbond, de heer H, Wiekenkamp, is als vertegenwoor diger aangewezen. Daar de heer J. M. de Bruin zich heeft teruggetrokken uit het jeugdwerk, moest daarvoor een andere persoon worden aan gewezen. Het is de heer H. de Vlaming, lid van de Chr. Beembtenbond, die dit werk op zich heeft genomen. Sedert januari 1956 heet de jeugdclub Christelijke Sociale Jeugdor ganisatie Werkende Jeugd. Rechtskundig advies De Prot. Chr. Woningbouwvereniging is thans erkend en streeft naar een federatie van alle bouwverenigingen in Schiedam. De sociale studieclub, onder leiding van W. van Ravens, leidt een kwijnend bestaen. Hel rechtskundig bureau onder leiding van mr. S. C. Geldtelder heeft in 1955 niet minder dan 224 conferenties gehouden, welke in 18 Mej. R. Brummelhuis heeft dinsdagavond in de grote zaal vao Irene, voor een groot aantal dames van de Christelijke Vrouwen bond gesproken over de besteding van de gezinsmkomsten onder het motto „Mevr. De Vries komt met haar geld uit". De spreekster was afgevaardigd door het GBI, het Gezlns Begrotingsinstituut, dat onge veer vijf jaar bestaat, hoewel het instituut, eerst in 3054 officieel cachet kreeg. Het is tot stand gekomen met behulp van ver schillende spaarinstellingen in Nederland en het wil trachten de gezinsuitgaven te ordenen. Ondanks de hoogconjunctuur, die op het ogenblik heerst, wordt het voor de huts vrouw steeds lastiger elke maand uit te komen, want al heeft zij meer geld in han den gekregen, de behoeften van de mensen zijn ook veranderd. In alle winkels is een groter aanbod van waren dan. vroeger, In een korte film toonde mej. Brutnriiel- huis hoe men zijn inkomsten kon budgete ren. Als voorbeeld waren twee gezinnen genomen, die ongeveer dezelfde inkomsten hadden; het ene gezin zat hopeloos krap en het andere kwam er mee uit. Een op lossing is orn de vaste uitgaven die telkens terugkeren, zoals huur, belasting, verzeke ringen, gas en eiectriciteit enz,, metéén apart te leggen in bijv. enveloppen, zodat die onmiddellijk betaald kunnen worden, Dok voor de huishoud uitgaven moet een bepaald bedrag per week apart gehouden worden, hetgeen voor elk gezin anders zal zijn. En hetzelfde geldt voor kleding. Door zo te werken kan men niet voor onver wachte uitgaven komen te staan. Na de pauze liet spreekster op een bord nog eens zien, hoe zo'n budget !n elkaar zit. Het gezinsbegrotingsicistituut verwacht biet dat alle huisvrouwen onmiddellijk deze raad zullen opvolgen, maar het is zeker dat langzamerhand ste-eds meer gezinnen tot «en meer verantwoorde inkomstenbesteding zullen overgaan. Geïnteresseerde lezers kunnen bij het GBI een budgetopgave aan vragen mits zij een volledige lijst van vaste lasten e.d. opgeven. BEDRIJFSBOND HOUDT EEN FEESTAVOND De algemene bedrijfsbond voor de meubi lering®- en houtbedrijven, afd. Schiedam, noud^ donderdag 22 maart in het volksge- toouw aan de Tuinlaan een feestavond, waarin verscheidene leden zullen worden gehuldigd. Het program voor deze avond bijdragen van het gezelschap „Berg Jrij de heer Verbeten treedt op als Con ferencier en verder zal Nederlands jongste humorist Paultje Renes op het toneel ver fijnen. De jubilerende verenigingsleden zullen worden toegesproken door de bonds- cestuurder, de heer J. Boom. Geboren: Adn'ana M., d. v. W. C. Erf- ttiarm en J. de Neeff; Jacoba M., d, v. J. Acams en B. A. Rob art; Irma, d. v. P. van b«eu\vard<m en G. J. Slijkoord; Paulus J. w.. z. v. W. m. J. Kloppers en J. M. van •Embden. Overleden: E. A. Bissema, 6S j.: G. H. t' 57 J A" Verwaijen, 82 j., wed. an j. h. v. d. Water; M. Schuurman, 59 J-, yr. van A. Jongejan; M. H. W. Reijnen, tV/ Schoonderwal, 66 j., wed. van J- Herman de Groot. gevallen betrekking hadden op arbeids zaken, 14 op inóasso's, 12 op alimentatie, 8 □p belastingen en 2 op sociale verzekering; 110 conferenties waren gewijd aan diverse zaken. Behandeld werden vier procedures, een belastingzaak en één vordering op Duitsland wegens niet uitbetaald loon. De commissie „Draagt elkanders lasten" ver schafte zes patiënten extra voeding, twee patiënten reisgeldvergoeding en in drie ge vallen huishoudhulp. De jaarlijkse collecte voor de sanatoria Sonnevanck en Zonne gloren bracht 3894.06 op. Bij de Chr. Besturenbond zijn thans 2188 personen aangesloten, verdeeld over 12 be- drijfsbonden, t.w. de grafische, het bouw bedrijf, de bedrijfsgroepencentraie, huis personeel. beambten, metaal, overheidsper soneel, vervoerspersoneel, unitas, politie ambtenaren en voedings- en genotmiddelen, incl. bakkers en slagers. In het totaalcijfer is een lichte daling op ie merken. De Chr. Besturenbond is in zeventien plaatselijke commissies vertegenwoordigd. Oorlogstuig gevonden. Na herhaalde vondsten van jongens heeft de politie het nodig geordeeld gistermiddag ook eens aan de Maaskant naar oorlogstuig te vissen. Geweerpatronen en een compleet machine geweer waren de bult Dertig fietsen, een bromfiets en een motor, die hedennacht in onze stad onbe heerd en niet afgesloten werden aange troffen, staan ter beschikking van de on voorzichtige eigenaars op bet Hoofdbureau van Politie, waar a.s, zaterdag een „ex- posïiie" van een kleine honderd gevonden fietsen wordt gehouden tussen 5 en 8 uur. Een verdacht persoon, zich uitgevende voor advertentiecolporteur van het Alge meen Politie Blad (dat n.b, geheel geen ad vertenties opneemtl) schijnt zijn werk terrein naar Schiedam te hebben verlegd. De politic houdt zich aanbevolen voor tips. Een damesfiets van M. v. d. S.; niet af gesloten neergezet bij het station, werd gisteren gestolen. Baldadige jeugd heeft gisteravond om B.J5 uur eer vuurtje gestookt op de zolder van een bouwmaterialenhandel in de Hoofdstraat, waar ze zich door inklimming toegang had verschaft. De brandweer voor kwam erger; er was weinig schade. Mr. P. S. Sanders, alhier, zal met <3r. M. Weisglas, adviseur voor externe betrekkin gen van het Verbond van Nederl, Werk gevers en het Centraal Sociaal Werkgevers verbond, drie maanden in het buitenland verblijven. Zij zijn aangezocht om de nieuw gevormde Marokkaanse regering op economisch gebied van. advies te dienen tijdens de financieel economische bespre kingen, die binnenkort tussen dit land en Frankrijk zullen worden gehouden. HUMANISTISCHE LEZING OVER PSYCHOLOGIE „Psychologie een mode?" ts de titel van een rede, die de heer J. van der Molen a.s. zondag 18 maart om kwart voor elf houdt voor een vergadering van de humanistische gemeenschap te Schiedam. Deze bijeen komst wordt gehouden in een zaaltje van Musis Sacrum. Verder wordt meegedeeld, dat op dinsdag 27 maart om B uur in de Blauwe Zaal van het Beursgebouw aan de Meent Ie Rotterdam een Lebak-herdenking plaats heeft onder auspiciën van het Mul- tatull Genootschap. Prof. dr. G. Stuiveling zal de bijeenkomst leiden en een inleidend woord zal worden gesproken door de bur gemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. ODO-GYMNASTEN BIJEEN De Chr. Vereniging voor Lichamelijke Opvoeding ODO hield dinsdag een contact avond in Marijke. Deze avor.d stond onder leiding van mevrouw S. Borsje van de ontspanningscommissie. Voorzitter J. Broere opende de bijeenkomst, waarna enkele schetsjes en gymnastiekoefeningen onder leiding van mej. S. Deurloo werden uitge voerd. Vervolgens was er een cowboynummer uit het jaar 1900 en een Duitse klederdracht- detnonstralie van omstreeks het jaar 1800. Onde>- leiding van de heer G. Borsje werd een pyramidebouw gedemonstreerd, Na de pauze speelde men „Trek aan de Bel" onder leiding van de beer G. Assendelft en waren er gymnastische oefeningen voor de huis vrouwen. ODO heeft thans 350 leden. WINKELDIEVEGGE Op 21 januari J.l. werd te Rotterdam io een dameskledingmagazijn een vrouw be trapt, die zich een japon wederrechtelijk had toegeëigend. Zij bleek te zijn de 45- jsrige Schiedamse huisvrouw C. M. W. S-- de V., die daarvoor terecht heeft gestaan voor de Rotterdamse politierechter, die haar heeft veroordeeld tot 14 dagen voor waardelijke gevangenisstraf mei 2 jaar proeftijd, plus onvoorwaardelijk ƒ20 boete of 5 dagen hechtenis. ''P*; matuur en de mens hebben beiden o»rv 1—te maken, want cultuur is n-activiteit, een omvormen van de natuur, «n^menselijke glorie". Aldus dr. Ph. J. v*T> rê ^en Haag, die dinsdag in het Uw een causerie hield onder de "P* culturele taak van het socialisme" keling Insti*irut voor Arbeiders Ontwik- erPÜ ur '3 ^cucist> wetenschap, religie enz. men moet dit vooral niet verwarren met cultuurspreiding, want, al- ipiroir' /denburg, ik zie geen enkele be- vrJ!2. 'P eultitursprelding en om enkele raHrk n aan te wees hij op de ï/w?L^aar men roomen' «wzart ten gehore brengt, "*'afr men momenteel werken van Hij noemde het spreker met een kort woord Ingeleid. met schoolklassen naar musea gaan preten tieloos. Cultuur beleeft men niet en gros. Evenzo noemde spr. radio, televisie en in mindere mate de film een groot gevaar; het is een passieve bezigheid. Een en ander bracht dr. Idenburg in ver band met het socialisme; de maatschappe lijke ontwikkeling op grondslagen van geestelijke en democratische vrijheid, aan gepast aan de tijd. Spr. weea op de grote moeilijkheden, die dit samenbrengen met zich meebrengt. De aanwezige leden van het IvAO kregen na afloop gelegenheid tot "het stellen van vragen. Voorzitter P. Spruyt van het IvAÖ had de TEST UW KENNIS VAN DE I VERKEERSREGELS! f Mag men bij het naar links afslaan 5 I over de weg heen om het van rechts 5 tegenmoetkomende verkeer voorrang te verlenen even op de tramrails 5 s halt houden? Morgen het antwoord. f De oplossing van gisteren: Het is verboden een voertuig te f laten staan indien de vrijheid van het 2 I verkeer meer dan nodig wordt be- s I lemmerd. Parkeren (lang halt houden) op rails is eveneens niet geoorloofd. 5 Een zetfout was oorzaak dat de vraag gisteren verkeerd was gesteld: niet waarom, maar waar! s WOENSDAG 14 MAART. JVIobIs Sacrum: 8 uur, Wl]t<m-Fijen oord-to neelavond. Arcade: 8 uur, Groene Kruis KetheJ, jubi leumviering. Irene: 3 uur, CJMV-jubileumleest- Chr. Soc. Belangen: S uur. jaarvergadering Chr. Besturenbond. DONDERDAG Ï5 MAART. Musts Sacrum: 8 uur Wilton Ftjenoord, toneel avond. Irene: 8 uur CJMV, feestavond. Passage Theater: 8 uur crescendo, concert en toneel. Arcade: 8 uur voordracht Comité Kath. Schie dam. Amstelbron: 8 uur jaarvergadering tbc-be- strijding. BIOSCOPEN. Passage Theater: t/rr. donderdagmiddag 2, 7 en 9.15 uur „johnny knapt het op" (18 Monopole Theater; t/m donderdag 2, 7 en 9 uur: „Typhoon" (24 j.) TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA. Stedelijk Museum; Dagelijks van 2—5 uur ex positie Kunstnijverheid uit eigen bezit. LEESZALEN. Gem, Openbare Leeszaal en BlbJ„ Lang- Haven: geopend iedere werkdag (behalve maandag van 3.3G tot 4.30 uur en iedere avond (behalve woensdag en zaterdag) van 7—8.30 uur Zondags gesloten. R.K. Leeszaal «d Bibi,, Dam: Geopend eikt- morgen ip~i2 uur (behalve maandag, woens oag en vrijdag), iedere middag Oaehalve maandag) van 2—3 uur; Iedere avond (behalve donderdag en zaterdag) vao 7—8 30 uur. Zon- lags gesloten. ZWEMBADEN. Sportfonflsenbad: (13 ïebr. t/m 24 maart). Zon dag (gem.): 8—12; ma. (gera.): 7—8.15,11.45—13.15, 16—17.30; dl. (gem.): 7—S-15r U, 15—13.20, 15.45— 17.30, 19.30—20.45; di. (dames): 10.15—1145-, WO- (gem.): 1—B.15, 12.15—13.15, 14.30-17,30, 19.30— 20.45; do- (gem.)! 7—805,11-45-13.30; 15.45-17.30, 19.30—20.45; do. (dames): 18.50—19^0; vrij. (gem.): 7-8.15, 11.45—13 J0 15-45—17.30, 19.3D—21.15; za. (gem.)7—8.15. 10.45—12.00, i4.oo—ia.00, 19.30— 20,45; za. (heren): 20.45—2L30. MEDISCHE DIENST Gemeente Ziekenhuis Nassaulaan, teL B9128; R.K. Ziekenhuis Dr- Noletstlcbung. Dr. Noiet- nraat, tel. 6941L. Voor aangifte van ongelukken belle men oe GG en Ga tel. 69290. Politie 09333 Brand weer €9123. Voer spoedgevallen des avonds geopend apotheek van Westendorp, Singel 81. 15 Maart Wassende Maan zon op 6.56 uurr onder 13.44 uur Maan op 7.33 uur; onder 22.47 uur Na drie wedstrijdavonden in de biljart vierkamp in café Pleinzicht te Schiedam tussen Rembrandt, De Beyer en Pleinzicht (alle Schiedam) en Mes (Vlaardingen), gaat Mes met 18 punten aan de leiding, gevolgd door Rembrandt met 16, De Beyer met tO en Pleinzicht met 4 punten. Mes won gisteravond met €—2 van De Beijer, terwijl Rembrandt met 8—0 over Pleinzicht zegevierde. Vanavond wordt de vierkamp voortgezet. De uitslagen waren. Pleinzicht—Rembrandt 08. Smit 81 78 54 9 144 In 't Hart 100 100 54 14 1.35 Dries 61 39 42 8 0.93 Boon sr. 43 43 42 5 1.52 Weiland 130 74 38 11 1.95 Schaap 132 132 38 25 3. j7 Kuypers 66 51 32 7 1.53 Boon jy. 70 70 32 10 2,19 Mes—De Beyer S—2. Jan Boer 95 05 40 9 2.38 Slobbe 170 127 40 21 3.18 Van Doorn 03 91 37 24 2.46 Meyer 88 88 37 11 2.38 De Wit 40 40 33 5 1.21 Yredebregt 72 51 33 5 1.55 Van Uffelen 40 40 39 7 1.03 Kreuger 60 52 39 7 1.33 Het eerste basketballherenteam van ROVS heeft opnieuw een nederlaag geleden. Gis teravond moest het in de sporthal op De Vijfsluizen de zege afstaan aan het Rotter damse Full Moon. Met klein verschil, 1619. werden de Rotterdammers winnaar. Het forse spel van hun tegenstanders boezemde de ROVS-spelers het nodige ontzag in, waardoor zij niet hun normale spel konden, ontplooien. Daarbij begingen zij de tactische fout de persoonlijke dekking toe te passen, waarmee zij precies in de kaart van de Rot terdammers speelden. De scheidsrechters hielden de touwtjes strak. Een van de Rot terdammers werd het veld uitgezonden. De 10—7 voorsprong, die ROVS bij de rust had, zag het na de hervatting verloren gaan en. omgezet in 1619 voor de Rotterdam mers. Fred Sonneveld werd met 5 punten topscorer, gevolgd door Ab Hagen met 4, Chris Mout met 3 en Piet Mout en Jan Har- tog ieder met twee punten. Vooral de ge broeders Mout bleven ver beneden bun nor male vorm. Het tweede herentean deed het beter. Het wees de titelrivaal Rode Duivels 2 met liefst 31—17 terug en heeft thans bijzonder gunsti ge vooruitzichten op het veroveren van de titel in de 2e klas A. Met de rust had ROVS een. kleine voorsprong, uitgedrukt in de score 13—11. Met 19 punten plaatste Rlnus Gerritsma zich aan het hoofd van de R.OV5- schutters. Hij werd op de voet gevolgd door Jacob van Zevenbergen met 9 punten en Robbie Smith met 8 punten. Joop van Leeu wen scoorde drie punten en Luc van Zoest één punt. De tweekamp om de Zilveren Molen tus sen de Vlaardingse biljartclub Het O os tan en de Maassluisse biljartclub Betlevue, be gint dit jaar maandag 18 maart. Vorig jaa.' werd Bellevue winnaar, maar de twee ia- ren daarvoor legde Het Oosten beslag od deze fraaie prijs. Wie in totaal driemaal de Zilveren Molen wint, krijgt hem definitief io zijn bezit. Deze kans krijgt Het Oosten dus dit jaar opnieuw. Zoals gebruikelijk wordt afwisselend gespeeld bij Hekman en Van der Maarel. Hoofdagentschap: Smalle Havenstraat 2, tel. 3229 De nieuwe studie bij de praktische toe passing van de psychotechniek in het be drijfsleven, omvat de volgende vier princi pes: de bekwaamheid tot het geven van leiding; verantwoordelijkheidsgevoel; initia tief en aanpassingsvermogen. Meer en meer. zo betoogde dinsdagavond in gebouw Concordia, de heer Schilt voor leden van de Zakenstudiekring, wordt bij het psychotechnisch onderzoek de nadruk gelegd op de mens. Om de juiste man op de juiste plaats te krijgen is het niet alleen van belang of hij beschikt over de nodige kennis ter zake. De testbatterij wordt meer en meer inge steld op de persoonlijke eigenschappen van de kandidaat. Daaraan kan worden bepaald, althans voor het ogenblik, of hij past in de bedrijfsatmosfeer waar de nieuwe functie ligt. In gelijksoortige bedrijven kan die sfeer volkomen verschillend zijn. Veelal weet het testbureau daar niet voldoende van. De heer Schilt ging diep in op de gecom pliceerdheid van ieder mens en de vele uren, die nodig zijn om een enigszins be trouwbaar inzicht te krijgen. Daarnaast schilderde hij het grote nut van een derge- lyk onderzoek, mits gedaan door een goed bureau, voor het tewerk stellen van een bepaald persoon. Belangwekkend was zijn dieper ingaan op de zielkunde, die een steeds grotere betekenis bij dit onderzoek knjgt. Het gaat daar om de punten van het bewustzijn, het onderbewustzijn en het on- bewuslzljn, ofwel het verstand, het geheu gen en de drift en het instinct. Zelfs de planeten en de atoom structuur bracht spre ker daarmede in logisch verband zodat zijn onderwerp met klimmende belangstelling werd gevolgd. Drie a vierduizend jaren ge leden wisten de Chinezen daar reeds veel van. Het Westen zocht zijn heil steeds alleen in het verstand, het bewuste, het Oosten in het onbewuste, waarin de spiegel ligt van het heden, verleden en de toekomst. In jezelf afdalen is de kunst. De psychologie gaat zich hiermede steeds meer bezighou den. Daarom zijn nu de beide hoofdlijnen van de psychotechnische analyse: de ken nis van de mens (geen boekjes kennis) maar kennis van inzicht ea de eigenschappen en hoedanigheden van de mens, tegen de achtergrond van wat de functie vraagt. Dat geeft voor het heden een grote waarschijn lijkheid van de juiste definitie, maar men moet daarbij rekening houden met het feit, dat diezelfde mens over b.v- vijf jaren weer anders kan zijn. Een goed bureau zal er van de honderd gevallen misschien zeven misschieten. Deze ultra modern aandoende titel kon digt weer een grote uitvoering aan in de Stadsgehoorzaal van „De Pijpers" en „De Jonge Pijpers" onderafdeling der CJMV ..Liefde en Vrede". Zaterdag zal weer met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid een stampvolle zaal luisteren naar het krachtige geluid, dat door deze korpsen, met elan wordt ten ge hore gebracht. Opstellingen en costuums worden daarbij steeds correct verzorgd. De Pijpersdrumband zal weer dansen naar de pijpen van. de heer R- T. Rijke, de heer M. C. v. Dorp voert De Pijpers aan. A, v. d. Zwan doet dat bij De Jonge Pijpers, terwijl De Jonge Drumband o.l.v. de heer A. Onderdetinden staat. Om halfacht wordt het programma ingezet. WOENS O AG 14 NI AART Stadsgehoorzaal: 20 uur; Het Rotterdams To neel met ..Hei eeuwige misverstand". VKC. Harmonie: 20 uur: Deklamaileweastrija voor volwassenen en jonge mensen. Liefde en Viede: 20 uur: Ned- chr. Vrouwen bond, drs. Smit over „Erfelijkheid en ver antwoordelijkheid". Luxer Theater: 2015 uur: „Duivelsvallei Clubhuis Kuiperstraat 60: 20 30 uur: Prot. Jon geren Groep: spreker de heer Th. L. Nieu wen hulzen. DONDERDAG 15 MAART. Stadsgehoorzaal: 20 uur, „Demonen fier diep te". 14 jaar. Harmonie: 20 uur, Ned. Chr. Reis veren» gmg- Luxor Theater: 20.15 uur: „DutveksvaHei" (18 J.). belangrijke telefoonnummers. Bureau Rotterdamsch Nieuwsblad, Smalle Havenstraat x, telefoon 3229. Na 17.30 nut tot zo uur: Boterbloemstraat 41. telefoon 2,9.5.9. Redactie, celeroon 3453. Politie en Brandweer 2345 Zieken dienst Hoflaan 00 Telefoon 2541 Geopend: Apotheek „Van Hogendorp". Van Hogendosrplaan 120A, telefoon 4233. LEESZALEN. Christelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Oosthavenkade 38. beneden en boven. Openingsuren Bibliotheken: elke werkdag van 14.30—17 30 (uitgezonderd woensdagmiddag); maandag-, woensdag- en vrijdagavond van 19.00—21.0C uur. zorerdag var, 10 00—12.00: woensdag 14.00—17.30 uur JeugdhibUotfteek- Leeszasl elke werkdag van 1000—1200 en van 14,00—17 30 uur (uitgezonderd maandagmor gen); maandag, woensdag en vrijdag van 19 00—21 DO uur. t eeszaal Gem Archief: Raadhuisplein 5; ge opend op werkdagen fuiigez. zaterdagmid dag) van a 3D—12.30 en 14 ü0—17.30: woensdag avond van 20 flO—22 00 uur. ZWEMBADEN. Gem. Kalpabad: zondag gemengd 10.0013.00 uur maandag 100i4.ofl,i5.DO—ia,30 en 19-30— 21.00 uur, gemengd 18.30—19.30 uur en 21.00— 22 00 uur dames; dinsdag 7.DO—14.00, 14.30— 17.30 uur, 19 00—21.00 uur gemengd en 14.00 14.30 uur heren, woensdag 7 00—11,00, 10.00 12.45 en 13.30—19.30 uur gemengd; 9.D0—10.00 uur heren; donderdag 7.00— tl.00.12.00—18.30 en 19 30—22 00 uur gemengd. 11.00—12 00 uur da mes cn 18 30—19.30 uur heren; vrijdag 7.00—12.00 12.45—18 30 en 19.39—22.00 uur gemengd; zater dag 7.00—8.45, 9.15—17.0®, 18.30—21.00 uur ge mengd, 8.459.15 uur dames en 21.0022.00 uur heren. Op de vergadering van de wereldraad van kerken ia Evanston in 1954 heeft de Remon strantse Broederschap een andere basis formule willen voorstellen. Deze zou meer trinitorisch (op grondslag van de drieëen- held) opgebouwd moeten 2ijn. Mej. G. S. Westerouen. van Meeteren is bereid gevon den de Oecumenische Jongerenkring voor te lichten. De titel van haar onderwerp luidt: „Concept voor een nieuwe basis formule van. de Wereldraad van Kerken". Daarbij valt waarschijnlijk te leren, waar de Remonstrantse Broederschap staat in het geheel van de Kerk van Jezus Christus. De Kring komt daarvoor maandag 19 maart bijeen in het kerkeraadsgebouw, Maassluisedijk 5. aanvang om 29 uur. In de maand februari ig op de Spaarbank te Vlaardingen bespaard een bedrag van 345.440.12. Ingelegd werd 1.007,957 51 aan hoofd- en bijkantoor en terugbetaald 662.527.39. Het aantal in omloop zij no e boekjes steeg in februari von 28.807 tot 30.001, dus met 1104. Voor het schoolsparen werd 5.505.05 aan spaarzegels verkocht, terwijl de 8.366 op 29 februari in omloon zijlde spaarbusjes een bespaard bedrag van 16.438.03 vertegenwoordigden. Het programma voor a.s. zaterdag luidt: Kwiek 1Oranje Nassau 1, 15 uur, Abr. v. Stolkweg te Rottërdam; ODO Oranje Nassau 2, 15 uur te Maassluis; Oranje Nassau 3ZKV 1, 15 uur, park 't Nieuwlant; Juniores Oranie Nassau aODIa, 14.15 uur, park 't Nieuwlant. De Tafeltennisvereniging Sunlight orga niseert op zaterdag 17 maart een groot toernooi. Daartoe zijn uitgenodigd de tafel tennisverenigingen, aangesloten bij de Vlaardingse TT-combmatie en enige TT- verenigingen uit Maassluis. De wedstrijden beginnen om 14 uur in het Sunlight-clubge- bouw. Geboren: Paul Herbert, z,v. P. Tromp de Haas en H, I. Altman. Messchaertplein 53; Dennis Henri Adrien, z.y. H. A. R. Horten- sius en G. M. Vermeer, Hofsingel 34; Yvonne, d.v, W. Hoogenverf en J. Federo- wiak, Valeriusstraat 129. Getrouwd; Jan van Essen en Philippina Nelly Dubbeldam. De uit de Gemeenschappelijke Vergadering der Kolen- cn Staal Gemeenschap gevormde werkgroep heeft overeenkomstig de resolutie van deze vergadering van 9 mei 1955 aan de subcommissie voor de competenties en bevoegdheden opgedragen het vraagstuk, van de ontwikkeling der economische integratie van Europa aan een onderzoek te onderwerpen. Zij benoemde de heer Van der Goes van Naters tot rapporteur. Onder de titel „Analyse van de documenten" heeft de heer Van der Goes van Naters het eerste deel van zijn verslag voorgelegd aan de subcommissie. De behandeling van dit verslag staat thans op de agenda van 13 maart tezamen, met het rapport van de heer Wigny over het energievraagstuk. Het tweede deel van het verslag is gewijd aan de weerlegging van de veelvuïdigst te berde gebrachte argumenten tegen de eco nomische integratie van Europa. De rapporteur stelt zich op het standpunt, dat behoefte bestaat aan een tussenoplos sing, die een voldoende snelle ontwikkeling van het integratieproces mogelijk maakt, waarbij echter rekening moet worden ge houden met bepaalde daaruit voortvloeiende moeilijkheden. Allereerst wordt als bezwaar geopperd, dat de integratie geen oplossing biedt ten aanzien van de huidige verstoring van het evenwicht tussen de economieën der ver schillende landen terwijl men een dirigis tische structuur vreest. Dc rapporteur antwoordt hierop, dat in tegendeel door een integratie de positie van de minder ontwikkelde landen met behulp van gemeenschappelijke hulpbronnen kan worden verstrekt en de opheffing der in tij den van crisis ontstane handelsbelemme ringen wordt bevorderd. Voorts wordt het als een bezwaar gevoeld dat door een integratie de regionale specia lisatie zal toenemen, waaronder de verschei denheid der nationale produktieprogramma's zal worden verhoogd. Hiertegen voert de rapporteur aan, dafc een ruimere markt er toe zal bijdragen de gevaren van een crisis te helpen bezweren. De openstelling van de gemeenschappelijke markt zou het evenwicht m de betalings balansen in gevaar kunnen brengen door een verlaging van de prijzen en eventueel van de lonen. De rapporteur is van mening, dat m zulk een verlaging van de prijzen het grote voordeel van de gemeenschapelijke markt is gelegen; het zal daarom, met het oog op eventuele fluctuaties in de stand van de werkgelegenheid, in ieder geval nood zakelijk zijn te beschikken, over readaptatie- fondsen en te voorzien in een samenwerking tussen de circulatiebanken. De economieën van de Europese landen lenen zich niet voor een integratie, omdat zij niet complementair, doch concurrerend zijn. Hiertegen voert de rapporteur aan, dat Hoorbaar >vas de teleurstelling in de slechts ruim voor de helft gevulde Stads gehoorzaal. toen voorzitter J. Buis van het afdelingsbestuur van de PvdA gisteren op de propaganda-avond moest mededelen dat minister J. G, Suurhoff. in verband met drukke werkzaamheden, verhinderd was de aangeJcondigde spreekbeurt te vervullen. Maar voorzitter Buis liet blijken dat zijn teleurstelling minstens even groot was over de geringe belangstelling voor deze avond. Hu verklaarde, dat minister Suurhoff hem had verzekerd vóór het aanbreken van de verkiezingen naar Vlaardingen te zullen JAARFEEST SOLI DEO GLORIA Dinsdagavond hield de CJMV Soli Deo Gloria haar jaarfeest in de grote zaal van het Trefpunt. De nieuwe voorzitter der ver- eniging, de heer J. Klootwijk, heette de aan wezigen (de zaal was geheel vol) hartelijk welkom. Na het lezen, van een gedeelte uit: Lukas 19, een inleiding van de heer C. de Vos hierover, en het zingen van het Bonds lied, volgde een verslag van de penning meester de heer P, Doelman. Hieruit bleek dat het batig saldo van het vorige jaar zijnde 201.76, gestegen is tot 403,36. De ontvangsten bedroegen 2139,07 (hieronder was een gift van 1000) de uitgaven waren 1981,96. De vereniging heeft een stencil-, snij- en nietmachine aangeschaft, zodat men het maandblad „De Baanbreker" zelf kan verzorgen. Na dit officiële gedeelte hebben leden der vereniging en van de meisjesvereniging op gevoerd het toneelstuk van W. Dimant „Geef mij uw hand". De regie berustte bij de oud voorzitter, de heer M. Brandt. Het stuk werd zeer goed gespeeld. Aan het eind van de avond heeft de voorzitter de spelers en speelsters hartelijk dank gezegd, voor hun moeizaam werk, welke dankwoorden door de aanwezigen met applaus werden onder streept, Met het zingen van Dankt dankt nu allen God werd deze prachtige avond ge sloten. Het muzikale gedeelte was bij me vrouw Van Vieringen—Van der Ster in goede handen. komen. De heer Buis vroeg zich echter af. of dan opnieuw de Stadsgehoorzaal hier voor besproken zou moeien worden. Hjj zou zich voor de minister schamen, als deze voor een half gevulde zaal zou moeten spreken. Voor hem viel de secretaris-penning meester van de PvdA. de heer F. Albrecht, m. Hij wierp een terugblik op het ontstaan van de PvdA en schetste de omstandigheden en argumenten die daartoe aanleiding had den gegeven. Behalve de voormalige SDAP- leden waren er vele anderen, die de toe standen van voor de oorlo<* niet meer terug wilden en cer^ vooruitstrevende politiek wilden voeren. Een politiek die werd aan geduid met democratisch socialisme, waar van de aanhangers zich konden verenigen, ongeacht godsdienstige overtuiging, in de partij, die daartoe werd gesticht, de partij van de arbeid. Hij onderstreepte wat in de tien jaren van het bestaan van de PvdA was bereikt, met name het steedé grotere deel van het Nederlandse volk dat deel heeft gekregen aan de welvaart. Hij noemde het verkie zingsjaar 1956 een beslissend jaar. De stem- busultstag zal uitmaken of de sedert 1946 gevoerde vooruitstrevende politiek na de verkiezingen zou kunnen worden bestendigd of dat de reactionaire en behoudende ele menten de overhand zouden krijgen, die beogen terug te grijpen op de politiek van voor de oorlog. De stembusstrijd belooft feller te worden dan zi" ooit na de oorlog is geweest, aldus spreker. Het pamflet O 56 was daarvan de voorbode. Ook de steeds krachtiger stem van de behoudende groep, zich manifesterend in een toenemend verzet tegen de vooruitstrevende politiek, wees in deze richting. De KVP heelt, aldus spreker, thans reeds aangekondigd, dat na de verkiezingen prof. Romme minister-president zal worden Spreker kenschetste dit als enigszins voor barig. De verkiezingsuitslagen zuilen be slissen: verder met Drees of onder Romme, wiens partij de betitelingen progressieve en conservatieve politiek uit haar programma heeft geschrapt en vervangen door recht vaardige politiek Een. duidelijke omme zwaai sedert 1948, zo betoogde spreker, waarbij hij uitlatingen van KVP-voorman nen uit dat jaar aanhaalde. indien de economieën reeds complementair zijn, de gemeenschappelijke markt geen en kel voordeel zou bieden. Integratie is met werkelijk noodzakelijk: j voor Europa en zal het kapitaaltekort, dat zich reeds openbaart, slechts doen toene- men. Volgens het voorstel van de rappor teur kan aan deze eventuaIRi.it werdeu te gemoet gekomen door een Jiberaiisatietech- mek, waarmede wordt beoogd de extra ka pitaalbehoefte te verminderen. Het kleinbedrijf, dat uit de economische en sociale structuur van de West-Europese landen niet meer is weg te denken, wordt door integratie mët ondergang bedreigd. Daarentegen wordt door de rapporteur aan gevoerd, dat specialisatie juist voordelen meebrengt voor de kleine onderneming. Afgezien van een vrije circulatie van góe deren, arbeid en kapitaal veronderstelt in- - ♦egratie tevens een harmonisatie van de sociale las ten; de rapporteur merkt op, dat dit een gevolg en geen voorwaarde van integratie zal vormen; afschaffing van subsidies en van spe- cifieke beschermende nationale *J maatregelen; de rapporteur ziet hier in geen struikelblok en illustreert zijn betoog met een voorbeeld uit de f Ver. Staten; nivellering van de lonen. De rappor teur merkt naar aanleiding daarvan op, dat dit niet noodzakelijk is en verwijst, als in het vorige geval, naar een Amerikaans voorbeeld; volledige standaardisatie; hierin kan, ih naar de mening vsn de rapporteur, worden voorzien. De nationale regeringen kunnen het niet stellen zonder de invoerrechten als bron van inkomsten. Hiertegen voert de rapporteur aan, dat deze inkomsten voor de slaten slechts een beperkte en steeds afnemende betekenis hebben. De integratie van de Europese landen schaadt de integratie in ruimer verband. De ze conclusie wordt, onder verwijzing naar het Amerikaanse voorbeeld, door de rappor teur verworpen. Douanetarieven Voor de verlaging van de douanetarieven stelt de rapporteur een matemausehe op lossing voor: bij wijze van voorbeeld is het schema over 25 jaar verdeeld, doch het zal mogelijk 2ijn het zonder moeilijkheden in een periode van 5 10 jaar toe te passen. In de eerste 5 jaar zal het originele tarief met Gö'/o worden verlaagd. Het project steunt op twee beginselen. a. in de eerste jaren worden de belang rijkste reducties tot stand gebracht: b. er worden constante percentile re ducties toegepast. Bovendien wordt de methode gevolgd, waarbij men van be paalde groepen van produkten het ge middelde percentage verlaagt volgens het in het schema aangegeven automa tisme. Hierdoor blijven bepaalde uit- wukingsmogelijkheden voor de rege ringen bestaan, zonder dat zij zich kunnen onttrekken aan de verplichting in de meest gevoelige sectoren tot ta- nefreduche ovei te gaan- In hoofdstuk III van zijn verslag, waarin de rapporteur de tenuitvoerlegging van het programma behandelt, toont hij de noodzaak aan van een multilateraal verdrag, waarin op onherroepelijke wijze de af te leggen etappes en de voorziene beschermingsclau sules ten gunste van de nationale econo mieën moeten worden vastgelegd- De rapporteur wijst er evenwel op, dat de openstelling cn de werking van de ge meenschappelijke markt niet alleen kunnen steunen op een verdrag, maar dat er een uitvoerende en besturende „kracht" nodig ts. die op de eerste plaats een besluit zal moeten nemen omtrent de toepassing vaa beschermingsclausules en tevens het weder- aanpassingsfonds moet beheren. Als conclusie van zijn verslag stelt de rap porteur voor de grenzen onbeperkt open te stellen cn tegelijk een aantal aanvullende maatregelen te trefEen, zoals de geiyke toe gang tot de produktlebronnen, de geregelde voorziening van de gemeenschappelijke markt, 6e geleidelijke uitbreiding en mo dernisering van da produMIe. bevordering van een rationele exploitattepotitiek, stan daardisatie en coördinering van de mone taire politiek e.d. Ook deze rapporteur wijst op de nood zaak van de oprichting van een instantie, die verantwoordelijk zal zijn voor de open stelling en de %verking van de gemeenschap pelijke markt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1956 | | pagina 1