m n I Arcade bergt expositie op zolder Michel van Irsen verzamelt monsterflesjes VU i.v.d.MG at <ry WwÊÈÊÊÈÊm Zonnebloem doet nuttig werk Voor hen die elders willen stemmen AAR. ANNëëR ,Smgelkrans"-iubiIeumrevue bleek van zeer goed gehalte Weer jongeren-appèl Voor vensterbank en lain MEDINILLAKONINGIN ONDER DE KAMERPLANTEN Verloren en gevonden Verenigde Naties in een glazen huisje Eeeds 2200 miniatuurtjes uit 32 landen Fraaie Franse flesjes 5000 v/ei de grens Jonge meisjes worden opgeleid tot huisvroutven Agenda Vlaardingen Afsluiting Koemarktbrug MOEDERDAG» GESCKEHKENDAG DI1vrc-> H jg56 EOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINK w Kedactie en Hoofdagentschap: Brocrsvcst 3, tel. Ci8091 Op de zolder van het gebouw Arcade, welke dienst doet als atelier voor de teken en schildervereniging De Studievrienden, is een tentoonstelling van schilderijen, aqua rellen, tekeningen en plastieken geopend, die Iaat zien wat men op dit terrein met eenvoudige middelen kan bereiken. Het is een expositie die zeker de moeite waard Is van een bezoek. De zolder is afgeschoten met geribbeld papier, maar heeft verder zijn eigen karakter behouden. Men leeft hter echt onder de pannen: de zware hane- balken dragen tot het typische cachet van dit atelier bij. De 25 leden van 4e Teken en schilder vereniging De Studievrienden hebben hier hun beste landschappen, stil levens, fantasieën en portretstudies bijeen gebracht. Bij de opening waren wethouder Van Kin deren, de heren M. Holl en P. Groenendaal van de Schiedamse Gemeenschap, de heer Van Ginkel, oud-leraar van de Ambachts school en de oud-onderwijzer, de heer Hukshoorn, aanwezig, alsmede vele leden, donateurs en genodigden. De heer Muus, voorzitter van de Studievrienden, bracht naar voren, dat men In zekere kringen denkt over een geheel vrije zaterdag; het probleem der vrijetijdsbesteding wordt hier door urgenter. De vereniging De Studie- De kiezers, die bij de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal op 13 juni a.s. in een andere ge meente willen stemmen, kunnen van 8 tot en met 30 mei a.s. daarvan persoonlijk mededeling doen ter gemeentesecretarie, afd. Bevolking, Nieuwst raai 25. loketten 1 en 2 (geopend van 8.30-12 uur en van 13.30- 14.30 uur, 's zaterdags tot 12 uuH Eveneens kunnen tot en met 30 mei a.s. verzoeken worden gedaan om bij volmacht te stemmen, evenwel alleen door hen, die vermoedelijk niet in staat zullen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen, noch te Schiedam, noch elders in Neder land. Formulieren hiervoor zijn kosteloos aan bovengenoemd bureau verkrijgbaar. Extra-treinen naar Stadion Voor de interland voetbalwedstrijd Neder land—Ierland zullen donderdag extra trei nen rijden naar het Rotterdamse Feijenoord -stadion. Deze vertrekken vanaf het station Schiedam om 12.34, 12.40, 13.05, 13.15, 13.27, 13.32, 13.45 en 13.57 uur; de desbetreffende treinen van de normale dienstregeling stoppen wel in Rotterdam-Zuid, echter niet bij het stadion zelf. De vertrektijden voor de reis terug naar Schiedam zijn 16.20, 16.24, 16.44, 16.52, 17.08 en 17.21. De Ned. Spoorwegen raden de reizigers voor deze treinen aan hun kaart jes in verband met de te verwachten drukte eén of twee dagen van te voren te kopen. Snelvlicgers uit Vilvoorde De Postduivenvereniging De Sneivliegers, aangesloten bij de Ned. Bond van Zaterdag vliegers, nam zaterdag deel aan een vlucht uit Vilvoorde (België) over 110 km. De uit slag was: 1, P. J. v. Eijk; 2-3 A. H. Osler- holt; 4-5 J. C. Konings; 6-19 M. Broekhui zen; 7-11-21 H. Tjaden; 8-10 A. J. Konings; 9 J. v. d. Meij; 12 M. Vorstenbos; 13 G. v. "Wingerden; 14-15-16 Ch. Zweistra; 17-20 H. de Gunst; 18 J. Stolk. Aankomst eerste duif 14.33.28, Laatste 14.44.47. vrienden probeert in de schilderkunst een passende besteding van de vrije tijd te vin den. Wethouder mr. M. J. M. van Kinderen knoopte hierbij aan. Hij wees er op, dat men bij het streven naar de achturige werkdag er niet aan gedacht heeit, welk een omvangrijk nieuw probleem men daar mee in het leven riep. De gemeente is voor de waarde van deze vorm van vrijetijds besteding niet blind en zal er in de toe komst zeker aandacht aan wijden. Dit vergt evenwel nader onderzoek; hij deelde echter mede, dat het college van B. en W, het verzoek om subsidie van de vereniging in welwillende overweging heeft genomen. REFERATEN OP CONGRES VAN DIERENBESCHERMERS On het jaarlijkse landelijke congres van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren, dat twee dagen vóór Pinksteren in Musis Sacrum wordt gehouden ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan van de Schie damse afdeling, zullen des vrijdagsmiddags in het openbare deel van de vergadering enige referaten worden, gehouden. De ge meentelijke inspectrice bij het onderwijs te Rotterdam, mej, J. E. Schaap, zal dan «pre ken over „Onderwijs en dierenbescher ming"; inspecteur-korpschef J. Huisman jr. van de Franeker gem, politie spreekt over „Politie en dierenbescherming" en de heer D. J, Lambooy. hoofdredacteur van het ANP vertelt over „Pers en dierenbescherming". Daarna is er te 5 uur een ontvangst voor de congressisten bij 't Gemeentebestuur in de rnuscumaula. DINSDAG 8 MEI. Kantine W.F.S 6 uur contactavond B.B. Tl vu li; 8 uur bevrijdingsfeest Expogé en VVN. Musis Sacrum: 8 uur jubileumrevue r.k. Sln- gelkrana. Blauwe Huls: a uur VARA-televisieclub. WOENSDAG 9 Mei, Musis sacrum: 9 uur jubileumrevue r.k. Sm- gelkrans. Amstelbron: B uur Contactavond Oud-Strij ders. Chr. See. Belangen: 8 uur Het Smgclkwartier. stuitingsavond. Arcade: 8 mir uitvoering Symphonla. Irene: 8 uur contactavond B.B. Grote KerK: 8 uur oi gel bespeling Jacq. P. Bekkers. BIOSCOPEN. Passage Theater: T/m woensdag alleen 8.15 uur, donderdag 2, 4,15, 7 en 9.15 uur „Die letzte Brücke" (14 J.). Mono pole Theater: Heden en woensdag 2, 7 en 9 uur, donderdag 3, 5, 7 en 9 uur „On stuimige rebel" (14 J,). TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Arcade: Expositie der studievrienden op LEESZALEN. Gem. Openbare Leeszaal en BlbU Lang? Haven: geopend tedere werkdag (behalw? maandag van 9 30 toi 4 so uur en iedere avond (behalve woensdag er» zaterdag) var» 12 30 uur Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Blhl.. Dam: Geopend elk* morgen 10—12 uur (behalve maandag, woens ciag en vrijdag), tedere middag 'behalve maandag) van 2—5 uur, iedere avond (behaiv? donderdag en zaterdag) van 7—8 30 uur. Zon- lags gesloten MEDISCHE DIENST. Gemeente Ziekenhuis Nassaulaan, tel. 69126; R.K. ziekenhuis Dr. Nole (stichting. Dr. Nolet- «trial» tel. 69411. Voor aangtfle van ongelukken bejie men oe GG en GD. tel. 6S2S0. Politie 09S33 Brand weer 69123. Voor spoedgevallen des avonds geopend apotheek Goulca en Co. Groenelaan 127. van 10 mei af apotheek Gouka, Hoogstraat 29. 9 mei Afnemende Maan Dat een groep goedwillende amateurs, afkomstig van verschillende verenigingen, endcr een goede rcs'ie tot een grote presta tie in staal is, bleek wel op dc parochie revue, die ter gelegenheid van het 75-Jarig beslaan van de Singelkerk in Musis Sacrum werd opgevoerd. Deze revue, die zeer goed in elkaar zïl, beleefde maandagavond zijn première en zal bovendien heden- en mor genavond ten tonele worden gebracht. De Singelkrans, zoals men de revue ge doopt heeft, geeft een beeld, van de Singel kerk ïn heden cn verleden, van de eerste steenlegging op 7 mei 1879 tot het roven van de klokken in de afgelopen oorlog en de periode na de oorlog. Hij bevat zang een prima dubbelmannenkwartet voor dracht, dans waar de artistieke leiding van Toscha de Jong debet aan was cn clownerie. Jong en oud werkten aan de2e revue mee, die èn door gegeven èn door tekst èn door spel een voortreffelijk geheel is geworden. Wat dat laatste betreft slaat Op 31 mei a.s. organiseert de Jongeren- Organisatie der Katholieke Volkspartij, afdeling Schiedam, een grote jonger en-bij eenkomst. Voor deze bijeenkomst worden ongeveer 1000 jongeren persoonlijk uitgenodigd en wel diegenen, die dit jaar voor de eerste of tweede keer gaan stemmen. Het Schiedams jongeren-appèi, dat geo pend wordt met drumbandmuziek en geslo ten met dansmuziek van The original Jazz Band wordt gehouden in Arcade. deze revue bijvoorbeeld alle voorgaande door de Schiedamse Gemeenschap georga niseerde revues met stukken. De décors en kostuums waren ook al goed verzorgd, evenals het spel van dc vele to nelisten uit verschillende Schiedamse r.k. toneelgroepen. Men «peelde ongedwongen en met vaart, zodat men, voor men het wist, aan de pauze toe was. Een hoogtepunt was ongetwijfeld de episode van de oprichting van het kerkkoor In Honorcm Dei. Een geestige vondst was het dat de dirigent en organist van het kerkorgel zich aankon digden met de grammofoonplaat „Daar is de orgelman". De Singelkrans stond onder artistieke leiding en advies van Toscha de Jong, Kees Hagedoorn, F. van Stralen cn Ri-a Jansen. De algemene regie berustte bij Karei Tub bing. ESPERANTO-AGENDA Op donderdag 10 mei zal geen Esperanto clubavond worden gehouden i.v.m. Hemel vaartsdag. De week daarop komen allen naar de heer en mevrouw Van Gink. Ploeg- ctraat 39, bereikbaar met twee autobuslij- nen. 15ECORDTIJD SVV-ATLEET Op de zondag op de Nenyto-sintelbaan gehouden eerste baanwedstrijd heeft de SVV-atleet B. Veldhoven een uitstekend** 1500 m, gelopen. Hij finishte op deze afstand in 4 min. 3.8 sec., waarmede hij het oude clubrecord van SVV, dat sinds 11 augustus 1935 op naam stond van P. Kr use, van 4 min. 6.9 sec., ruimschoots verbeterde. Een goede start .van deze SVV-atleet in het nieuwe atletiekseizoen. ALLE PLANTEN zijn schoon op hun eigen wijze. Er bestaat een alleraardigste sage over de nachtegaal, die bij zijn omzwervin gen in de vrije natuur een roos had ontdekt, zo onvergelijkelijk mooi, zo zuiver, zo vol maakt van vorm en kleur, dat zijn arme vogelhart er door getroffen werd. In de nachtegaal ontvlamde een vurige liefde voor de roos, die niet slechts de koningin der bloemen voor hem was, maar ook ko ningin van zijn hart. Maar hoe kar. ooit uit zulk een liefde geluk geboren worden? Hoe kan ooit een nachtegaal een roos de zijne noemen? Dat gaat niet. Altijd zal de roos bloeien, tussen de doornen, aan de rand van de weg. Altijd zal de nachtegaal daar ook zijn om zijn liefdeslied te zingen, eenzaam en wanhopig. Het lied van de nachtegaal is weemoed om de schoonheid, die zo nabij is en toch zo ver af. Het lied van de nachte gaal is juichend als de vogel denkt aan de s-choonheid van zijn geliefde, maar het wordt diep weemoedig als hij zich rekenschap geeft van de onvervulbaarheid van zijn verlangen. Weemoed ligt om niet. maar wij kunnen «}et de nachtegaal uit bovenstaande Per zische sage meevoelen, wanneer wij moeten schrijven over de Medinilla, de koningin der kamerplanten. Dit is in de natuurstaat een bewoner van Java geweest, maar hier bij ons is het de meest decoratieve kamer plant, die fnen zich denken kan. De, mooi - Maurmrifl dikka lederachtige bladeren zijn.' alleen al de moeite waard, maar bij goede cultuur blijft het daar niet bij, maar vormen zich bovendien nog prachtige rozerode bloe- mentr ossen, omgeven door mooie helder roze schutbladen, sierlijk neerhangend aan een lange steel. Helaas is de Medinilla magmfica slechts een lijdelijke gast in de huiskamer. De plant heeft voor haar groei een warme kas nodig met een temperatuur van ca 25 gr.C. Een behoorlijke vochtigheid van de lucht is ook gewenst; die verkrijgt men door het blad aan de onderzijde te bespuiten. Als ten slotte in het voorjaar de plant gaat bloeien, kan ze in de kamer staan. Een temperatuur van 12 tot 15 gr.C. komt dan de duur van de bloei ten goede: hoe dichter bij de 12 gr. hoe langer de bloei. Men koopt de plant dus bloeiend en wij zullen u dus niet vermoeien met verdere cultuurvoorschriften, zoals de vereiste voed zame biadgrond, het geven van vloeimest in de zomer of het voorzichtig! insnoeien van de plant na de bloei. Breng uw plant in het najaar naar de bloemist en vraag hem er voor te zorgen tot het volgende voorjaar: eerst dc water gift minderen en het hout iaten rijpen, koelzetten tijdens de winter bij 15 tot 13 gr. koel en droog en eerst in het voorjaar weer warmte cn vocht. De kweker doet het met graag, maar als hij uw liefde voor de Medinilla leert kennen, zal hij u zeker ter wille zijn. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Po litie te Schiedam tussen 9—12.30 uur en 2—5 uur; Broodmes; 1 p. klompen; gymschoen en sok; portemonnaie met inhoud; plastic da mestasje; halsketting; zonnebril; binnen band; rijwielvelg; doos inh. laseïektrodes. Te bevragen bij de vinders; Bromfietsslot, "Woerkom, Prof. Keesomstraat 14b; uii- laatdop van bromfiets, J. Bontenbal, Aleïda- straat 43b; autocrick, L. Koeleman, Fuiton- straat 17c; zadeldek van motorduo. H. v. Kreft, Nieuwstieht 35 ZZ; kanarievogel, Schoof, Lange Haven 77; rozenkrans, R. Landsbergen, Eendrachtsstraat 3Ga; sleutel, N. Klumpers, Fr. Halsplein 19b; ring met sleutels. F. Meeder. 2e Tuinsingel 20; ring met sleutels e.d., D. v. d. Kraan, Ceisius- straat 14; bril, mej. v. Oosten. Dr. Nolct- stichiing, Dr. Noletstraat; kettinkje met sleutels, S. Speksnijder. Leibnitzstraat 19a; damesvulpen, v. d. Zanden, Hoogstraat. 21a; doublé armbandje, Vincent, Fr. Haver- schmidtlaan 64; parelketting, v. d. Wiel, Lekstraat 2b; damespolshorloge, W- Wal beek, Abbenbroeksestraat 27b; portemonnaie met inhoud, H. Verhagen. Boylestraal I7b; hcrenportemonnaie, H. A rends, Da Costa- straat; kinderportemonnaie, K. Zoeteman, Fr. Halsplein 31b; zwarte portemonnaie. D. v. Straaten. Rozenlaan. 20; portemonnaie met inhoud, Gerritsen, Rubensplem 10; witte muts. A, Vroegop, v. Leeuwenhoeckstraat 30a; wit kinderschoentje, F. Soomer, Pr. Fred. Hendrikstraat 29b; wit hoedje, K. de Krijger. Marconistraat 5b; bruine heren schoen (10, A. Kok, Nieuwstraet 25; glacé heren handschoen (I.). F. Polderdijk, Korte Haven 32; jongenspet, L. Peters, Potgieter straat 40a; 1 p. bruine heren handschoenen. Vermeulen, Lange Nieuwstraat 25b; 2 b.h.'s; N. Pil, Celsiusstraat 26a; cameshaedie, Leenders, Prof. Kamerlingh Onneslaan 156b; padvinders riem, H. v. Dijk, Prof. Kamer- iirtgh Onnesiaati 99a; d. blauw vest, A. v. d. Pas. G. Reindersstraat 30c; 1 p. bruine glacé herenhandschoenen, Keij, Heenvlietsestraat 33; rood-blauw geblokte shawl. J. Lodema, Edisonstraai. 26a; 1 p, grijs-groene heren sokken. B. Schilperoord. Overschiesestraat 94b; grijze stropdas, H. Henneke. Julianalaan 96a; badtas met inhoud, B. Pil, Alb. Thym- straat 33a; blauwe trui met handdoek. Slui ter, Heenvlietsestraat 50; grijze wollen, sjaal, C. Helbers, Cartesiusstraat 35a; zwem broek met handdoek, v. d. Horst. Havendijk 183a; groen kinderschepje. K. Huigen, Tuin- laan 32; rode autoped, C. v. Giesen. Sta tionsstraat 59a; plastic emmertje. J. Guis, Potgieterstraat 32b; bal, H. Arends, Da Cos- tastraat; kinder bezempje, Teeuw, Jul. v. Sloibergstraat 15; autoped. M. Si rag, Jac. v. Lermepstraat Ha, autoped met zitje, J. Ma- rinu5. v.m, Hofje van Beiois; rode autoped, R. v. Winden, Schiedamseweg 178; 1 kinder driewieler t je, Donkers. Dr. Kuijperlaan 19; 2 autosteps en 1 kinderfietsje, De Vries. Korte Haven 24; pakje met lint. C, v. d. Vlies, Stephensonstraat 25a; 2 flacons vita- minetabletten, Peter's vishandel, v. Ttie- becckstraat 53, Vlaardïngen. tel- 5357; 1 pak Sunil, G. Steenoven. Maasstraat 38; schil derij, Verberne, De Genestetstraat 9. <L£f*xz$SY Zeven jaar geleden is de heer Michel van Irsen, eigenaar van een café te Rotterdam, begonnen met hethet verzamelen van monster- flesjes, Hij was uitgenodigd bij ken nissen aan een Paasdiner aan te zit ten. De vrouw des huizes had voor iedere disgenoot een klein geschenk naast diens bord gelegd. De heer Van Irsen trof een monsterdflesje met cognac aan. Dat was het begin van een op zijn zachtst uitgedrukt, verzameldram?. Na het cognacminiatuurtje, volgden er spoedig meer, -want uiteraard was dc hoer Van Irsen door zijn bedrijf nogal in de ge legenheid monsterflesjes te bemachtigen. Er werd een vitrine gemaakt, eerst nog maar bescheiden van afmetingen, maar weldra kwam er een grotere, wanl er waren weken, dat er wel vijf en twintig monsterflesjes bij kwamen. De eerste lijd waren het hoofd zakelijk Nederlandse, maar ook de buiten landse begonnen binnen te komen. De heer Van Irsen schreef links en rechts brieven; ook kocht hij er wel. „Het werd een ech te sport voor me, dat verzamelen van mon- sterflesjes", vertelde de heer Van Irsen ons, je leert er dran ken door kennen, waarvan je eerst het bestaan nauwelijks of helemaal niet ken de. En dan de ver schillende modeller! van de flesjes. Nu moet ik zeggen, dat bij voorbeeld de Franse Itkeurflesjes fraaier en gevaricerdcn van model zijn dan de Nederlandse. Hoewel er hier ook heel aardige modellen worden uit gebracht. Overigens zijn er landen, waar, voor zover mij althans bekend is, geen mi- mtuurtjes worden gemaakt. Naar ik meen, is dat bijvoorbeeld in Noorwegen het geval." De stroom groeide gestadig en met de stroom het aantal vitrines. Ging de heer Van Irsen met vakantie naar Frankrijk, dan kwam hsj met vele monsterflesjes terug. Toch heeft hij er nooit bijzonder grote geld bedragen voor ui., eteid. „Dan vind ik het overdreven worden", zei de heer Van Irsen. „Ik lieb eens een keer gehad, dat ik een heel mooi flesje voor 10 zag staan. Mijn vrouw zag wel, dat ik stond te watertanden, want het zou een prachtige aanvulling voor mijn verzameling zijn; ik kocht het echter niet. Toen ik met St. Nico- laas een surprise uitpakte zat het bewuste flesje er in. Of St. Ni colaas ook weet, wat een mens toekomt." Het 2000ste flesje bracht ccn feestelijke stemming bij de Van Irscn's teweeg; deze gebeurtenis is dan ook op gepaste wflzc ge vierd. Ook voor ons land zeer zeldzame fles jes wist dc heer Van Irsen te bemachtigen. tVat te denken van Japanse, Tsjechische, Zuid-Slavische, Griekse. Egyptische.,.- Ja, zelfs heeft dc heer Van Irsen een miniatuur tje, waarvan by niet weet, wat het land van herkomst is. Er staan lettertekens op, die nog niet konden worden .ontcijferd". Van vele landen heeft hij nu monsterfles jes met de nationale alcoholhoudende drank. Russische wodka, Griekse ouzo, Italiaanse chianti,... De gehele verzameling heeft in fraaie, door buislampen verlichte vitrines een plaats in zijn café gekregen. Tot de jongste successen behoort het con tactadres in Mexico. Dat heeft de heer Van Irsen van een bevriende stewart van de KLM gekregen. De Mexicaan is zeer ingeno- tren met de Nederland1»1 flesjes, die de heer Van Irsen hem stuurt. Maar vanzelfsprekend is de he" Van Irsen niet minder ingenomen met de Mexicaanse miniatuurtjes. Ook met anderen worden flesjes geruild, want er zijn meer verzamelaars van miniatuurtjes dan men denkt. Maar weinigen echter zullen LO'n uitgebreide en fraaie verzameling be zitter als de heer Van Trsen er in reven \*!ar. ^ds eü11? bijeen heeft gebracht. In ccn tilleerdorij te Schiedam is een speciale Het eerste flesje, waarin cognac zit, en in Hesje, waarop de heer Van Irsen bp- zonder trots ts. IJ et hcejt het model van een Vikingschip ruimte, waar meer dan vierduizend verschil lende monsterflesjes een plaats hebben ge vonden. Over het bijeenbrengen van die verzameling heeft men veie tientallen jaren gedaan, maar het is dan ook iets unieks. De heer Van Irsen, die lid is van de ver eniging De Verzame laars, heeft het idee, dat een collectie van ongeveer 5000 flesjes nog maar heel lang- zaa m kant worden aangevuld om de eenvoudige reden, dat er met zoveel meer verschillenden zullen zijn. Toert wij zijn collectie bekeken, had hij cr 2209 uit 32 verschillende landen. Mei recht: verenigde naties in een 0lazen huisje. Tot de vrij zeldzame flesjes behoren ook riie. welke bij een bijzondere gelegenheid met een speciaal etiketje zgn uitgegeven. Er is bijvoorbeeld een speciale uitgave van oranjebitter ter gelegenheid van de ver- lavmp van Prms Bcrnhard cn, toen nog. Prinses Juliana. En dan het monsterflesje met het etiketje van de Ho recu-te nloons teil ing 1950. Een Italiaanse fabriek geeft als monsters flesjes in de vorm van een ei uit. Tijdens de waters nood zijn er met Italiaanse helpers nogal wat naar ons land gekomen. Daarvan heeft ook de heer Van Irsen er een gekregen. Hij bezit een flesje dennenlikeur, dat In een dennetak is gevat. Dc heer Van Irsen heeft zyn gehele minia- - tuur-bezit gecatalogiseerd. Die catalogus teerde ons, dat er 1300 Nederlandse en 909 buitenlandse flesjes in de vitrines stonden. Zoveel mogelijk staat land bij land. Zo Is er een vitrine, die gebed aan Frankrijk is Ingeruimd. Écn keer in de drie maanden krijgt elkt Flesje een schoonmaakbeurt. In totaal zijnn de heer en mevrouw Van Irsen er wel een»1 paar weken aan bezig, maar je moet wat voor je hobby over hebben. En dat heeft de heer Van Irsen. en stellig zijn charmante echtgenote met hem. j Dit is één van de vele vitrines met minia tuurtjes van de heer Van Irsen. 3 Uoofdagentschap: Smalle Havenstraat 2, tel, 3229 Met grote waardering namen de leden vaD de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers maandagmiddag kennis van de zorgen, be steed aaa meisjes op atelier of bedrijf, kantoor of winkel wrkzaani. De afdeling Vlaardingen van OVV had zich voor deze causerie begeven naar de fleurige clubkamer van dc Zonnebloem, 031 dc hoge zolder van pand VVesthaven- kade no. 73. Deze ruime, heldere en smaak vol ingerichte lokaliteit ïn moderne stijl, was op zichzelf het overtuigende bewijs, op welke wijze deze meisjes in een andere sfeer worden gebracht. De presidente van de afd. UW, mevrouw J. C. Ruseier—Schoei, herinnerde eraan, dat op deze zolder in de weken van de wa tersnoodramp, door de dames hard was gewerkt aan distributie en sortering van kleding en vele andere zaken. Nu was deze ruimte herschapen in een moderne meisjes club. Het woord was tenslotte aan mej. A. Schottelndreier, leidster bij het Zonne- bloemwerk. Zij gaf een heldere uiteenzet ting op de vraag: Wat is nu de Zonnebloem en wat doet deze Stichting. f De stichting „Zonnebloem" zorgt voor de vorming van de werkende jeugd, werkzaam op fabriek, werkplaats of atelier. Hier is het centrum Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, alleen voor meisjes. Meisjes van 14 a 15 jaar moeten al direct met de andere mensen meedoen. Zij worden vroeg rijp en hebben een schijn van volwassenheid, want zij moeten doen alsof- Met die we tenschap voorop is Zonnebloem ln werking getreden. De fabriek blijkt een grote aan trekkingskracht te hebben voor de meisjes. De stichting Zonnebloem opende cursus sen. Schiedam telt ook reeds zo'n cursus voor kantoormeisjes. Zij volgen lessen Sn de Chr. Nijverheidsschool, die haar lokalen hiervoor beschikbaar stelde ift Vlaardingen. De uren vallen in hele dan wel halve fa briekstad, meest van 16 tot 20 uur. Zij leren daar kinderverzorging, ziekenverpleging, ook met medische medewerking, woningin richting exu, De cursus duurt een jaar. Hoofdzaak is de vorming tot mens Iets stabieler in het leven te leren staan Een eigen mening te vormen. Interesse le kwe ken voor allerlei zaken. Ook 'n tweede-jaars cursus is mogetilk. Leerkrachten van genoemde huishoud school en van buitenaf geven het onder richt. In Schiedam en Vlaardingen kunnen de meisjes zich van 20 tot 22 uur ontspannen in het fraaie clublokaal, o.a. met hand werken en zelfs met toneelspel. Daar ko men ze na afloop ook wel met problemen bij de juffrouw, om die eens rustig te be praten. Ook uitstapjes, en strandspeïletjes staan op het programma, evenals de voor bereiding voor een zomerkamp Hoe het begon Mej. Schottelndreier beschreef ook de voorgeschiedenis. Reeds in 1908 begonnen bedrijven 's avonds lessen te geven in koken cn naaien. Zoals Philips en later ook in Rotterdam. Daarna volgde een periode van terugslag. Tenslotte zijii overal clubhuizen ontstaan. Daaruit groeide in Rotterdam de stichting Zonnebloem" in 1&48. In 1951 volgde een overkoepelende organisatie, een Nationaal Centrum voor de vorming van de bednjfsjeugd. Overal ontstonden eigen bureaus. In totaal 17 centra met eigen be stuur, die zelf personeel kunnen benoe men. Zij trekken de meisjes en elders ook jongens aan uït alle bedrijven De financiële kant Zerfnebioem is dankbaar als het oedrljf het verzoek om medewerking Inwilligt. De meisjes betalen 30 cent. het bedrijf 70 cent. met behoud van het loon tijdens de werk tijd. waarin zij de cursus bezoeken. De be drijven besteden dus wel de nodige kosten aan dit werk. Zij zien dat niet ais een ver liespost, want aan deze meisjes is te be merken, dat het werk van de cursus hen ten goede komt. De verdere kosten worden voor 40 V* gedragen door het ruk. 20 V# respectievelijk door de provincie, de ge- me&nte en de werkgevers ieder. Ook de RK hebben een organisatie evenals de Pro test anteo onder de naam Klimop. Na deze duidelijke uiteenzetting gaf mej. Schottelndreier met folders, foto's en plak boeken een aanschouwelijk kijkje op het werk, waarin zij geheel opgaat. Na de peuze werd door de dames over diverse vragen van gedachten gewisseld. KAASMARKT BODEGRAVEN 8 mei. Aangevoerd 28 partijen. Ie Kwali teit 2.052.18, 2e kwaliteit 1.96—2.04 per kg. Handel kalm. DINSDAG 8 MEI. Vishaak: 15.00—i.7.00 en 16.00—22.00 uur expo sitie werken van KorneJts Lodder. Concardia: 20 uur Zakenstudickring, spr. de auteur Ane v. d. Lugt. Stadsgehoorzaal: Gehele dag Landelijke Con- tactraad Llch. Opv. en Gem, bemoeiingen. Luxor Theater; 20.15 uur „De spelbrekers", 18 jaar. WOENSDAG 0 MEI. visbank: is 00—17 uo en 19 00—22.80 uur expo* si tl? werken van Kornetfs Lodder Clubhuis De Haven: 6.45 uur hijsen club vlag. Stadsgehoorzaal: 20 uur CFA filmavond. Harmonie: Ochtend Landelijke Contactraad. voortzetting, Luxor Theater; 20.15 uur „De spelbrekers". 18 j. Kuiperstraat eo: 20 30 uur Prot. Jongerengroep o.[ v. de heer Th. L. Nieuwenhuijzen. POLITIEMANNEN KOOR IN HET BEJAARDENCENTRUM In de grote ontspan Dings zaal van het be jaardencentrum aan de Billltonlaan was het maandagavond goed toeven. Vlaardings Po litiemannen koor, voor de bowoners van deze flat al geen onbekende meer. kwam weer voor hen concerteren. Jan v. d. Ree legt met dit koor veel eer in. Het programma was zeer gevarieerd. Deze avond werden de bewoners voorts onthaald op zang van de bariton J. van Ba len met pianobegeleiding van mej. G. de Ruit. Zelfs de pauze werd muzikaal opge luisterd cn wel op verdienstelijke wijze door de heer J. de Rave met zijn accordeon. Vermeldenswaard is zeker het optreden van mevr. G. de KluyverDe Kok, die met haar declamatie het gehoor wist te boeien. Het lag dan ook in de gezellige -sfeer van deze kunstzinnige avond, dat na het dank woord van de directrice, een der bejaarde inwoners, de heer Broers ma, in een rtjke- Jnk mot humor doorspekt speech je, namen» 7.Lm vele medebewoners het kranige politie- koor nog eens extra dank bracht. GEMEENTELIJKE BEKENDMAKING De KoemarklbruE zat !n de nacht van 8 op fl mei a.s. voer alle rüverkeer afgestoten zjjn m verband met herstelwerkzaamheden. De afsluiting geschiedt van 0 30 uur tot on geveer 5.30 uur. Japonnen, deux-piëces, rok ken, blouses, enz. Lange Kerkstraat 19» Schiedam, Telefoon 66135,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1956 | | pagina 1