20.000 mijlen onder zee VLAGGETJESDAG IN VLAARDINGEN WEER EEN WEEK VOORBIJ Opnieuw 85.000 gulden voor Koemarktbrug Ook rechts een verbreed trottoir De grond voor de Westerkerk Predikbeurten Nieuw transformatorhuis Hersenschudding door val AT A AD." ANNEÊH Tijd is thans gekomen voor brug over Poldervaart Krediet van f 1.300.000 gevraagd OP HET WITTE DOEK Uit het politierapport Vijf dubbele villa's in vrije sector De eeuwige George Fortnby Eén drenkeling gevonden AFSLUITING AFRIT ROTTERDAMSEDIJK TECHNISCHE SCHOOL Kapstokken 16.50 PLATE ZATERDAG 19 MEI 1956 ROTTE EDAMS CH NIEUWSBLAD PAGINA 19 mm. Redactie en Hoofdagentscfaap: Broersvest 3, tel. 68091 Er begint al wat schot te komen in de werkzaamheden aan de Koemarktbrug en de Gerrit Verboonstraat. Omstreeks Pasen werd een begin gemaakt met de verbreding van de brug. waartoe eerst het deel aan de kant van HAV-Baok onder handen werd genomen. Dit deel is nu gereedgekomen, evenals het aansluitende deel van de Gerrit Verboonstraat en de Oranjestraat, welke beide stralen van een nieuw wegdek wer den voorzien. Het verkeer maakt nu ge bruik van de zojuist gereedgekomen weg- delen. Het deel van de brug aan de kant van de Lange Haven wordt nu onder han den genomen. Al werkend Is men tot het' inzicht gekomen, dat de brug ook naar de zijde van de Lange Haven wel enigszins kan worden verbreed. Het brugwachtershuisje zal daartoe wor den gesloopt. Voor de brugwachters maakt dat weinig verschil, want aan de Oranje- brug hebben zij ook een wachthuisje tot hun beschikking. Gewoonlijk zorgen de dienstdoende wachters voor beide bruggen, De kerkmeesters der Ncd. herv. gemeen te hebben zich tot het gemeentebestuur ge wend met het verzoek een perceel grond in Nieuwland te kopen ten behoeve van een kerkgebouw'. By de vaststelling van het uit breidingsplan is reeds grand voor dit doel gereserveerd. Btf de opzet van de exploi tatiebegroting van Nieuwland is reeds re kening gehouden met het raadsbesluit om voor kerkgebouwen de helft van de alge meen geldende grondprijs In rekening ie brengen. Zo was voor bovenbedoeld kerkgebouw voorlopig 'n opp. van c.a. 1600 mZ gere serveerd tegen een prijs van ƒ22.75 per m2, derhalve voor 36.400,in totaal en wei lussen de Troelstra la an en de Burg. Honn- slagc Greiclaan. Thans bljjkt echter slechts 1309 m2 nodig te zijn, zodat de gemeente daar ter plaatse 300 xn2 meer overhoudt dan aanvankelijk voorzien was. Teneinde de financiële nadelen te ont gaan, Welke Dit de wij'zlglng van het oor spronkelijke plan van de Ned. herv. Ge meente voor de gemeente Schiedam zou den voortvloeien, is overeengekomen, dat voer de benodigde bouwgrond het vroeger berekende bedrag van 36,400,— zal worden betaald. ER KOMT GEEN VOETPAD BIJ DE OVERWEG Het onderzoek naar de kosten, die de aan leg van een verhoogd voetpad van de Pa rallelweg via de overweg tot aan het Sta tionsplein met zich zou brengen, heeft B. en "W. gesterkt in de mening, dat het niet verantwoord is de gewenste verbetering te verwezenlijken. Er zou een bedrag van 5000.mee gemoeid zijn, terwijl men er slechts kort voordcel van zou hebben, ge zien de vorderingen, die men met de spoor wegplannen maakt. De kort geleden aan gebrachte verbreding van de overweg Sn het belang van de voetgangers heeft reeds een krediet van 16,500,noodzakelijk gemaakt terwijl thans nog te dezer zake van de Spoorwegen een narekening is ontvangen, groot 11.851,23 als overschrijding van de oorspronkelijke raming. Ten aanzien van dé sehuilgetegenheden voor het wachtend publiek kunnen B. en W. mededelen, dat aan de noordzijde vart de overweg, derhalve aan de zijde van de Pa rallelweg, op korte afstand van de over weg een abri kan worden geplaatst; aan de zuidzijde daarentegen is hiervoor nabij de overweg geen gelegenheid. "Wil men ook aan deze zijde een abri plaatsen, dan is hiervoor eerst gelegenheid in. de mond van het Stationsplein, zodat de voetgangers, die voor de overweg moeten wachten praktisch geen nut hiervan zouden ondervinden. De Commissie voor de Gemeentewerken is dan ook van oordeel dat alleen moet wor den overgegaan lot het plaatsen van een abri aan de noordzijde van de overweg, De kosten hiervan'zullen ongeveer 1000, bedragen. B. en W. stellen de raad voor hiertoe een besluit te nemen. VOOR EERSTE PINKSTERDAG 1 H TWEEDE PINKSTERDAG. Ned. Prot. Bond, kerk Westvest 82, 10.39 Uur ds. Hsbly. Evang. Luth. Gemeente, kerk L. Nleutv- «traat— Oranjestraat, 10 uur ds. De Bruijn ffidej; zaterdag 7.30 uur Oecumenisch Avondgebed door dr. Cazemier. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk 10 uur ds. Hoffman, 5 uur jeugddienst; II 19 uur ds. Hemmes; Nieuwe Kerk 10 uur ds Hemmes, 5 irur ds. Smids; Westerkerk 9 en 10.30 uur dr. Cazemier, 5 uur ds. Stelwagen; Vredes werk fi en 10.45 uur ds. Jansen, 7 uur ds. Hemmes; Kerk Kethel 10 en 7 uur dien- aten; Gemeenteziekenhuis 7 uur dienst. Geref. Kerk. Oosterk erk 10 uur ds. -.V, d. Berg, 5 uur ds. Krijger; II 10 uur ds. Oomkes; Plantagekerk 9.30 uur ds. Qom- «es, 4,30 uur ds v. d. Berg; Juïianakerk 10 «ur ds. Krijger, 5 uur ds. Oomkes; Kerk Kelhel 9.30 uur ds. Zeilstra, 2.30 uur ds. Oomkes. Geref. Kerk (art. 31), kerk Westvest 30, S-30 en 4.30 uur ds. Vonk. Oiad-Geref. Gemeente, Geref. Jeugdhuis, D. Haven 97, 10 uur ds. Luytjes, 5 uur lees- dienst; II io "uur dsv Luytjes. Chr. Geref. Kerk, kerk Warande hoek B.,K,-!aan, 10 en 5 uur ds. Zwiep; II 10 uur <Js. Zwiep. Geref. Gemeente, Volksgebouw, Twinlaan 50, 10 en 4 uur ds. Middelkoop. Uuo-Kath, Kerk, Dam 28. 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Vespers; maandag 9 uur Hoogmis. Hersteld Apoat. Genootschap, Stadhou- p an' 9-30 en 4 uur dienst. Evangelisatie, gebouw Broersvest, achter fle Molen,, lö um eredienst, 6.30 uur dienst «es Woords. „Le®er d«s Heils, iegerzaa] Lange Haven 7 tJur Heiligmgssamenkomst, 6.30 uur ,renhJC»tprediking aan de Gernt Verboort- J?aat. 730 uur Verlossingssamenkomst. menkomsten voor valwasenen onder lei- H-8 Xaö Tnaüaor eT1 mevr. Drentje. Yan Jezus Christus van de Heiligen t-.aa4ste Dagen, Lange Haven 59, 5 uur SWsdienstoefening. ttÓ« Herv* CereL Euang., zaal Irene, Nw. uw t?r' 10 1Jur <*5, Stolk (Scheveningen), 5 hpï 'et rkerk üs- Stelwagen; II 10 uur de 5 «Kolk (Nieuwerkerk a. d. IJssel). Gemeente, kerkzaal Broere- 1 53 10 en 7 uur ds, Segaar. terwijl ïij bovendien incidenteel de brug aan de Nieuwe Haven bedienen. B. en W, hebben de raad thans een des betreffend voorstel gedaan. Door deze ver andering krijgt de brug het volgende pro fiel: een rijbaan van 8.85 m, twee rijwiel paden van 2.45 m en twee voetpaden van resp, 2.25 en 3.05 tot 3.40 m, De kosten wor den geraamd op J .85.000. Ten behoeve van de Schiedamse Car- tonnagefabriek moet aan de Noordvest- singel een transformator-huisje worden in gericht. De hieraan verbonden kosten wor den geraamd op 60.509, n.l. ƒ23.000 voor de installatie van het transformoatorhuis en 37.500 voor pl.m. 750 m. hoogspannings kabel. Het transformalorhuisje aan de Hoofd straat moet worden verzwaard on wel door de - twee aanwezige transformatoren van 206 kVA te vervangen door transformato ren voor 500 kVA, waarvan de kosten op 38.000 worden geraamd. PANDJE VOOR SANERING Namens de eigenaar wordt te koop aan geboden de woning met erf Lange Achter weg no. 6!. Na enige onderhandelingen verklaarde de eigenaar de heer Jac. Kool Wzn., alhier zich bereid het pandje aan de gemeente over te dragen voor een bedrag ven ƒ1350, De stadswijk, waarin het perceel gelegen is, komt voor sanering in aanmerking. Het pandje ligt naast percelen, die reeds ge meente-eigendom zijn en ter zijde van een nieuw geprojecteerde straat, voor de af houw waarvan het wenselijk Is dit perceel in eigendom te verkrijgen. B. en W. stel len de raad voor tot aankoop over te gaan. Vrijdagmorgen kwam de 58-jarige mevr. G. v. H.-B. uit Schiedam, die op het Vree burg te Utrecht wandelde, te vallen, omdat ze uitgleed. In haar eerste reactie krab belde ze wel weer op, doch enkele meters verder zakte ze bewusteloos in elkaar. Me dische assistentie concludeerde, dat me vrouw een hersenschudding had opgelopen. Blauwe weck-collecte Voor het In stand houden en uitbreiden van de consultatiebureaus tegen alcoholis me, wordt van 21 tot 26 mei een collecte gehouden, de zgn. blauwe week. Collectan ten worden verwelkomd bij Westfranke- landsestraat 2. Voor de straatcollectc bussen afhalen 25 mei (7—8 u.) aan de Lange Ha ven 33. ZATERDAG 19 MEI. Musts SacTumt 10 uur v.ra. congres Dieren beschermers. Musis sacrum: a uur De Dilettant met „Tram lijn Begeerte", bal na. Blauwe Huis: S uur VARA-televisteclub. Openbaar dansen: 8 uur bij Sitton. ZONDAG 20 MEI. Plantage: 3 uur concert Leger des Heils. Lange Haven 7«: 8 uur r.lc.-instuif. Openbaar dansen: 8 uur bp Sitton, Westhuis en Schllperoord. Musis Sacrum: a uur feestavond DWS. MAANDAG 21 MEI. Niets bekend. DINSDAG 22 MEI. Arcade;. 10, 2, 3.30 en s uur films, Missiona rissen van Scheut. Irene: 8 uur contactavond Wijk v NHG voor baz?rwerkers. Musis Sacrum: 8 uur cabaret, Schops Vlees- warenfabriek. BIOSCOPEN. Passage Theater: Zaterdag en beide Pinkster dagen 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, dinsdag tot en met donderdagmiddag 2 on 8.15 uur: „20.000 mijlen onder zee" (14 j.). Monopole Theater: Zaterdag en belde Pink sterdagen 3, S, 7 en 9 uur: „Geef 'm dt ruimte" (a. I.): dinsdag tot en met donder dag 2, 7 en 9 uur: „Barricade" (14 j.). TENTOONSTELLINGEN CN MUSEA Cult. Contact Centrum (L. Kerkstraat 34): ex. positie schilderijen en gouaches Willy Boers. Dagelijks, behalve zondag en maan dag, geopend van 9—s uur. Tot 31 mei. Stedelük Museum: T/m 2J mei tentoonstelling „2<too jaar Chinese schilderkunst". Dagelijks, ook 's zondags, van 2—5, bovendien op woensdag- en vrijdagavonden van 7—10 uur. Idem voor eigen collecties. ZWEMBADEN. Sportfondsen bad; Zondag (gcm.): 912; ma. (gem.): 7—8 IS, It.45—13.15, 16—17,30-. di. (gem.): 7—8.15, 11.15—13.30, 15.45—17.30. 19.30—20.45; dl, (dames): 10.15—11.15; wo. (gem.): 7—8.15, 12.15— 13.15, 14.3017.30, 19.30—20.45: do. (gem.): 7—8.15, 11.15—13.30. 15.45—17.30, 19.30—20-45; do. (dames) 18.50—19.30; vrij. (gem.): 7—8.15, tl.45—13.30, 15.15 —1730. 19 30-21,15: za. (gem.): 7—8.15. 10.45— 12.00, 14.00—15.30, 16.00—18.0D. 19.00—20.45; Z3. (heren)- 20 45—230 Gem. Zwembad (Havcïidbk): geopend van 6.30 uur v.m. tot 8 uur ti.m. ('s zaterdags tot 6.30 uur). LEESZALEN Gcm openbare Leeszaal en Blbl-, Lana Haven: geopend iedere werkdac (behalv maandag van 936 tot 4 30 uur en Iedere avond (behalve woensdag en zaterdag) van 7—aan •lur Zondags gesloten R.K, Leeszaal en Blbl,. Dam Geopend «i* morgen 10—12 uur (behalve maandag, woens dag en vrijdag). Iedere middag behalve maandag) van 2—5 uur; Ieders avond (behalv* donderdag en zaterdag) van 7—8 30 uur Zon- taes gesloten MEDISCHE DIENST Gemeente Ziekenhuis Nassau laan. tel. 69126; RK Ziekenhuis Dr Noletstlctitlng. Dr Nolet- straat, tel B9«i voor aangifte van ongelukken belle men öv GG en GD tet 692öo Polttie 4933.1 Brand weer 69123 Voor spoedgevallen in het Pinkster-week end en des avonds geopend apotheek Rem brandt, Rembrandtlaan 5; na 23 mei apotheek Evers, Lange Haven 81. Voor spoedgevallen zijn de volgende artsen. !n het Pinkster-weekend te consulteren: Van Buren, Buys Baliotsmgel 72—76, tel. 69 Kunze, Nw. Haven 115, tel. 67760Beukers, BK.-laan 16, tet. 68004 en In 'tVeld, W. de Zwijgerlaan 23, telefoon 68599. 20 Mei Waven de Maan Zon op 4.58 uur. onder 26.36 uur Maan op 18.15 uur, onder Z2e uur 21 Mei Wassende Maan Zon op 4,37 uur, onder 20 38 uur Maan op 17.28 uur, onder z.48 uur 22 Mei Wassende Maan Zon op 4.36 uur, onder 2(1.39 uur Maan op >8 41) unr, onder 313 uur Toen, 05 jaar geleden Jules Vernes „Twintigduizend Mijlen onder Zee" het dag licht zag, was de trekschuit zeker een ver trouwder middel van, vervoer dan de onder zeeboot, die door deze fantast met zijn voorvoelende geest In zijn nieuwe boek werd geïntroduceerd. Verne was de voorlo per van onze „science-fiction", en. toch van wat hij m de tweede helft van de vorige eeuw schijnbaar Jn het wilde weg fantaseer de, werd één of meer generaties later wer kelijkheid. Walt Disney blijft in verbeeldingskracht bij Jules Verne ten achter in zijn overigens welgeslaagde poging om „Twintigduizend Mijlen onder Zee" in een film gestalte te geven. Een duikboot heeft voor ons in grote trekken al evenmin geheimen als de padde stoel na een. A-bom-expIosie of het zuur stof-apparaat van de diepzoeduiker. En in de opvattingen van de bijna bezeten kapi tein Nemo, die met zijn gigantische duik boot d& wereld te lijf gaat, omdat deze zich steeds weer op de oorlog voorbereidt, zien wij slechts een onpraktisch idée-fixe, vvaar- van de historie de onhoudbaarheid allang bewezen heeft Toch had Disney op zijn eigen, specifieke terrein in deze verfilming meer kunnen presteren, zodat hij, in vele opzichten de evenknie van Jules Verne, een werkstuk zou hebben afgeleverd, dat de hui dige generatie op dezelfde wijze had ge boeid als die rond 1870. De schepper van de unieke „True Adventures" bad hier een prachtige kans om het diepzeen)ysterie in beelden te ontsluieren: helaas hebft hij hiervan slechts spaarzaam gebruik gemaakt en zich bepaald, tot de spannende verwik kelingen, die uit het optreden van Kapitein Nemo en zijn Nautilus voortvloeien. Blijft dus over een boeiende film, met mooi ca merawerk in CinemaScope, waarvoor onder water allerlei bijzondere voorzorgsmaatre gelen moesten worden genomen, die de huidige stand van de opname-techniek overigens geen zorg behoeven te baren. James Mason speelt kapitein Nemo, Paul Lukas professor Aronnax, Peter Lorre zijn asistent en Kirk Douglas de ruwe har poenier Ned Land. Het is de film waarmee Thalia een jaar geleden opende, en die nu in het Passage Theater draait. Naar mag worden aangenomen zal hei grootste deel van de tot het sportvelden- complex bewesten de Poldervaart behoren de sportvelden in het najaar van 1957 be speelbaar zijn Op dat tijdstip zal de voordien te bou wen voetbrug over de Poldervaart onvol doende zijn om het verkeer te verwerken, zodat nog een andere toegangsweg tegen die tijd gereed dient te zijn. Om deze reden dient ook de zuidelijke brug over de Pol dervaart tegen die tijd voltooid te zijn. B. en W. achten -derhalve thans de tijd aan gebroken voor de aanleg van de weg vanaf de Schiedamsewcg via Polder vaar tbrug II aansluitend op de reeds bestaande weg langs de Poldervaart. In noordelijke richting voert een tak, welke t.z.t. zal aansluiten op de provinciale weg. Voorlopig is echter een aansluiting op de Laan van Bol'es reeds voldoende. Aan de weg, welke m de toe komst de verbinding met Vlaardmgen en de twee autosnelwegen t.w. Rijksweg 20 cn de Benelux weg zal vormen, wordt hierbij nog niet gedacht. ONT SPANNING VOOR CJMV OUD-MA THENESSE Teleurstellend voor de leden van de ge mengde groep CJMV Oud-Mathenesse was ongetwijfeld de germge opkomst op de ont spanningsavond vrijdag jn Irene. Er waren slechts weinig aanwezigen en dat was jam mer, want het programma, dat geheel door eigen leden werd verzorgd, was aardig. Voorzitter J. van Wilgen opende op de gebruikelijke wijze. Het programma be stond uit muziek, zang en schets. De Paper- clips twee jongens en een gitaar zon- gen leuke liedjes, terwijl de schetsjes „Lente-idylle", „Jansen wordt papa", en „Medische keuring" succes oogstten, Het zingend „schoon" bestond uit lieftallige meisjes, die genoeglijke liedjes zongen. On der leiding van Henk Noordennen werd ge zamenlijk gezongen met pianistische bege leiding van W. v. d. Wenden,. Het ligt in de bedoeling dit programma in het najaar te herhalen. GROTER TERREIN VOOR NIEUWE INDUSTRIE De Schiedamse gemeenteraad besloot maart 1955 aan de heer T. Burggraaf te Rotterdam, handelende onder de naam fir ma Schecola. een perceel grond aan de Bet- tovveg, groot c.a. 875 m2, m erfpacht uit te geven. Reeds korte lijd daarna, nog voor dat de erfpachtsakte was opgemaakt, bleek de heer Burggraaf een. groter perceel no dig te hebben. Aangezien het uitgegeven perceel geen uitbreidingsmogelijkheden be zat, is aan bovengenoemd raadsbesluit nog geen uitvoering gegeven, maar is uitgezien naar een andere oplossing. Deze is gevonden in een meer oostelijk gelegen perceel aan de Bettoweg, groot c.a. 1680 m2. welk perceel xbans wordt aangevraagd door het Construc tie- Las- Montagebedrijf Rotterdam, de huidige firmanaam van de heer Burggraaf, De erfpaehtssom is gesteld op 1,10 p. m2. In afwachting van. de totstandkoming van de erfpaehtsovereenkomst is de grond reeds voorlopig in gebruik genomen. FEEST VOOR PERSONEEL GEMEENTEREINIGING Na de Technische Bedrijven en Gemeen tewerken was het vrijdagavond de perso neelsvereniging varf de Gemeentereiniging, die een feestavond hield, ingeleid door voorzitter F. van Heel, die in het bijzonder directeur T. Kraan en echtgenote, afge vaardigden van de reiniging uit Den Haag en Leiden en genodigden van Gemeente werken welkom heette. De avond werd verzorgd door eigen le den en dans, muziek, schets en zang wis selden elkaar vlot af. The Wilton Fijenoord Music Boys leverden de muziek. Wie icordt damkampioen Bij de strijd om het persoonlijk dam kampioenschap van Schiedam, waarvan gisteravond de derde ronde is gespeeld, moest helaas een 'zeer belangijfce partij worden uitgesteld. Hoewel wij ons niet aan voorspellingen wagen, moet ons toch van het hart, dat deze partij, tussen de heren Onink en Jurg, weieens van zeer groot belang voor het behalen van het kampioenschap zou kunnen blijken te zijn. De resultaten van de overige partijen zijn A. v. d. Moer—C. A. Habermehl 1—1; W. M. Pranger—J. de Wilde 0—2, Deze week werd ook een uitgestelde partij uit de vorige ronde tussen de heren Habermehl en Pranger gespeeld, deze partij eindigde in remise. Gelet op bet feit dat de heren Onink en Jurg belden een partij minder hebben ge speeld, is de stand na de derde ronde; I J. C. Onink. 4 put.; 2. 3 en 4 M. Jur«. v. d. Moer en J. de Wilde 3 pnt; 5 C. A. Habermehl 2 pnt.; 6 W. M. Pranger 1 pnt. De vierde ronde wordt gespeeld donder dag 24 mei a.s. om 7.30 uur in zaal 10 van het Volksgebouw, Tuinlaan 50. B. en W, vragen de Raad voor de uit voering van voornoemde werken een bedrag toe te staan van 1300.000,—. Voor het bedrag van f 1.300.000,zullen de aardebanen en de brug op volle breedte kunnen worden gemaakt, terwijl aan ver hardingen niet meer zullen kunnen worden tot stand gebracht dan één rübaan van 6.50 irt breedte en een voetpad van 2.1Ö*m. Onderhandelingen worden gevoerd met de Rijkswaterstaat en de Provinciale Grif fie over het verkrijgen x'an bijdragen in de kosten van. bovenbedoelde werken. Dat oversteken gevaarlijk is, bleek op de Singel bij de Overschiesestraat. waar de 6-jange Wiihclmina van T. om tien voor zes vrijdagmiddag overstak en daarbij op liep tegen een bromfiets, bestuurd door D. A. M. L., oliestookmooteur uit R'dam. Beiden kwamen te vallen. Het meisje brak haar Imker been. Na behandeling m het gem. ziekenhuis is zu naar huis gebracht. Een val door een luik mankte vrijdag om 12 uur in Musis Sacrum raej, M. S., wonende aan de Lange Haven, Zij was op zolder bezig de was af te nemen en stapte achterwaarts m het met plastic afge schermde gat. Ruim twee meter lager kwam zij terecht op het betonnen vloertje van een volière. Aanvankelijk was zij buiten kennis. Letsel heeft zij echter niet opgelopen. De brandweer rukte vrijdagmiddag uit voor een schoorsteenbrandje in debakkerif van H. J, v. d. K. aan de Geervlietsestraat. De brand kon spoedig worden geblust. Vijftien bebroede eendeeleren zijn ge roofd iut nesten in het Singelplantsoen. Een meisjesfiets werd vrijdagmiddag ge stolen in de Lange Kerkstraat. Het rijwiel stond wel op slot. VERPLEEGSTERSDIPLOMA VERKREGEN Op 17 met slaagden voor het^diploma A in het Gemeenteziekenhuis le Schiedam de dames: A. Boers, J. N. Breunese, E. Bur ger, A. E. van Citieren, S. M. van Mrrteren, broeder V. Palm. Kethel De heer H. v. d. Kraan heeft zich via het Vaïfe Goederen Bureau P. Dupont tot de gemeente gewend voor de aankoop van een perceel grond aan de Schiedamse weg, groot pl.m. 3000 m2, teneinde daarop 5 dub bele villa's te bouwen zonder enige steun van overheidswege. Het betreft hier een ruimere bebouwing dan voor de overige bouwgrond in Kethel Ls voorgeschreven. Per woning wordt hier n.l. pï.m. 300 ms beschikbaar gesteld tegen over gemiddeld pl.m. 178 m2 voor de andere woningen, welke in de premievrije sector worden gebouwd. In de aanvankelijk opgezeite exploitatie begroting voor Kethel was deze grond be stemd voor plnntsocnaanleg, zodat een ver mindering van de prijs mogelijk is zonder dat de financiële opzet van het uitbrei dingsplan geschaad wordt. B. en W. stellen thans de volgende rege ling voor: Voor 2(H) m! per woning (d.l. de normale oppervlakte grond) wordt de nor male prijs van f 25,60 per rrr m rekening gebracht; de overige grond wordt overge dragen tegen 12,— per m', met dien ver stande evenwel, dat de totale grondprijs per woning met daalt beneden de ƒ21,— per m1 gemiddeld, Met de bouw wordt be gonnen binnen een maand na de goed keuring van het raadsbesluit. HUIZENVERKOOP Ten overstaan vran notaris F. Schaberg zijn in Arcade openbaar verkocht de per celen Overschiesestraat 20, 2"a en b, en 25 (ingezet op 20 C00) en voorts percelen idem 28a. 28 cn 26 (ingezet op 9.400), voor gezamenlijk ƒ40.600. Ingeschreven is op het herenhuis West vest 39 voor 17.000; over een week wordt het pand definitief afgeslagen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Albertus J. D., z. v. J, A. Bouts en J. Verhoef; Hanc, z. v. M. vanHouselt en J. P. Kleiberg; Caila I., d v. J. B. van Enter en M. A. van Daaien; Leentje, d. v. J. J. v. d, Klooster en M. Pelgrim. Overleden: J. A. Kteboom 68 j.; K. van Neede 56 j. De Koningin Wilhelminahaven is weer in feesttooi. Daar valt weer het jaarlijkse schouwspel van de feestelijk, opgetuigde Ylaardlngse vissersvloot tc beleven. Een beeld, dai dit jaar bovendien is opgeluisterd met de aanwezigheid van het Engelse fregat Portchestcr Castic, het Nederlandse fregat Fret, het hospitaalkerkschip De Hoop en het onderzoekingsvaartuig Willem Bctikelszoon. Vanmorgen klokslag negen uur meerde het Engelse oorlogsschip aan de K.W,-baven. pal naast de Fret, die gistermorgen was ge arriveerd. Ook de Fret bleek zich getooid te hebben met wimpels cn vlaggen. Aan de overzijde lag De Hoop met een vlaggentooi te pronken. Temidden van de kleurig ver sierde loggers troffen we de Willem Beu- kelszoon aan, De loggers waren nog aan het verhalen. De beperkte ruimte die de twee oorlogsschepen hebben overgelaten, nood zaken de loggers met hun steven loodrecht op de kademuur gemeerd te liggen. Op de meeste loggers was men nog bezig het want met wimpels en vlaggen op te tuigen, Op de VJ. 97, de Viaardmgse logger, die dit jaar de bedrijfsehapswimpel zal voeren, was men daaraan zelfs nog niet toe. George Formby lijkt als filmheld eeuwig. Sedert de oorlog filmt de Engelse komiek al niet meer maar zijn in opname, kleding en opvatting verouderde films blijven nog steeds volle zalen trekken. Vandaar dat het Mono po Ie theater dit programma voor jan- en-alieman weer met Pinksteren vertoont. Het lijkt overbodig op de verdiensten van deze lachfabrikant of de inhoud van de film in te gaan. Het zou de zoveelste keer worden de film trekt zijn eigen publiek toch wel, dat voor louter amusement is ge komen en dan ook weL aan zijn trekken komt. VIJFTIG AFSLUITHEKKEN EN VERKEERSLICHTEN In verband met de asfaltering van de Gerrit Verboonstraat en de Oranjestraat moet op het kruispunt van deze straten met de Lange Nleuwstraai een nieuwe verkeers lichteninstallatie geplaatst worden. De hier aan verbonden kosten belopen 17.250,— t.w.; voor een verk e ers a u t om a a t met ver- keers- en voetgangerslichten 11.750,—; voor kabelaansluitkostea 5.500,—. Verder wenst -de gemeente nog 50 stalen afzethekken aan te schaffen ten behoeve van de politie. Deze hekken bleken tijdens de vakantieweek en bij andere gelegenhe den van groot nut te zijn. Met de nieuwe aanschaffing js een bedrag van. 7,300,— gemoeid. i VERGELEKEN met andere steden van dezelfde grootte is Schiedam maar zelden congresstad. Daar zouden in onze positie van randstad verschillende oorzaken voor 2tjn te noemen, maar het chronische zalen- gebrek en de geringe hotelaccommodatie zullen wel de meest doorslaggevende zijn. Toch was er een congres deze week, en wel van een vereniging, die in veel wijder kring medewerking verdient dan nu het geval is. Het terrein, dat de Dierenbescherming be strijkt, strekt zich immers niet alleen tot dat van het dier uit. „Dieren beschermen is mensen beschaven" is een van de leuzen, die het vèr-geciviliseerde karakter van in stellingen als dezeduidelijk kenschetsen. Daarom is het verheugend, dat men voor de landelyke jaarvergadering juist onze stad heeft uitgekozen. Immers van de 77 000 in woners zyn er tot nu toe maar 665 Schie dammers, die door hun lidmaatschap ge toond hebben iets van het hoge doel dat de vereniging nastreeft te beseffen. Dat is be droevend weinig. Men stelt vaak m zijn liefdadigheid de mens voorop, maar vergeet aat er honderden verenigingen zijn die 's mensen belangen voorstaan en er maar een is, die zich het lot van het dier aantrekt. De hoop mag dus gegrond zijn dat er van dit congres ook nog een propagandistische werking uitgaat, 't Gemeentebestuur toonde ■zijn sympathie door de congressisten onder wie vele prominenten uit ons maat schappelijk bestel hartelijk te ontvangen in de allengs tot gemeentelijk ontvangstcen- irum gepromoveerde museumaula. Enige tijd geleden had het zijn begrip nog duide lijker laten blijken, toen het de afdeling m het oude abattoir (sicl) ruimte voor een toekomstig dierenasyl schonk. Een prachtig geschenk voor de 35-jarige afdeling. JUIST OP TIJD was burgemeester Peek huiswaarts gekeerd om ais beschermheer van de Schiedamse afdeling het congres te kunnen ontvangen. De burgervader had enige weken buitenslands vertoefd en be zocht ondermeer noordwest Frankrijk. Wie weet welke frisse ideeèn de Noordzeewind hem heeft toegeblazen? Zo'n reisje doet nie mand kwaad en na een jaar lang zwaar drukkende verantwoordelijkheid over een hele stad 19 het goed je eens lastloos te kunnen uitrekken. De schouders van wet houder Sabel bleken weer sterk genoeg om een poosje de last te kunnen overnemen, EEN BLIKSEMBEZOEK uit Vlaardingen heeft vele Schiedammertjes naar het potlood doen grijpen. Voor het verlanglijstjer een paar rolschaatsen. De Eerste Vlaardingse roihockey- en rolschaatsclub Insutmde heeft met haar demonstratie op het Dr. Wibaut- plpin duidelijk gemaakt dat hier nog een terrein braak ligt. Een terrein, waarop een rolschaatsbaan zou moeten komen gelijk in andere steden, en die de jeugdige onver- veerden van het wegdek houdt. Een terrein ook misschien voor de sportverenigingen, die in georganiseerd verband nieuwe vat zouden kunnen krijgen op een deel van de ongrijpbare jeugd. ONS MUSEUM maakt Schiedam verder bekend. Het expansieve, artistiek verant woorde cn initiatiefrijke beleid trok al velen via radio, publicatie en vooral ook monde linge aanbeveling naar de Hoogstraat. Elke keer weer weet men de bezoeker iets te bieden. Van de negerkunst, van de Balinese cultuur, van zovele andere exposities en nu weer van de blik op China rfam men iets mee. Iels minder vluchtigs dan de wierook geur, die de tentoonstelling in zjjn perfec tionisme stempelt! Zijn beloning vond ook dit initiatief direct bij de opening al in een grote belangstelling, die wel zal blijven aan houden voor de duur van de expositie, en mogelijk leidt tot een verlenging, zoals meer gebeurde. Overigens een goede reclamepolï- tiekt Jammer, dat er in verhouding met vreemdelingen altijd nog te weinig stadge noten komen. Of komt dat doordat men eerder het modieuze kapsel van de over buurvrouw opmerkt dan de nieuwe mantel van de eigen vrouw7 EEN ZIJDE van de meuwbestrate ver keersader -tussen-de-twee-brliggen is nu zover klaar, dat het verkeer in één richting er over heen wordt geleid. Aan de andere zijde schijnen nog enige haken cn ogen tc zitten. Te elfder ure zou men ontdekt heb ben dat ook de oostzijde van de Koemarkt brug voor verbreding vatbaar is, ai zal mo gelijk het brugwachtershuisje dan verplaatst moeten worden. Maar dan moet er eerst een raadsbesluit over vallen met een begrotings wijziging, en de gemeenteraad vergadert pas a.s. vrijdag. Intussen zit men niet om werk verlegen: de flessenhals wordt zien derogen ruimer. De aanleg van een fiets pad deels ten koste van de rijbaan, betekent, dat de fietsers niet langer vogelvrij zullen zijn, maar ook dat de automobilisten hun in de Koemarktrondmg verminderde vaarl nog meer zullen moeten temperen Voor een werkeliike algehele verbetering, ruim beke ken en groots opgezet, bleek de tijd nog niet rijp genoeg. Met dit al heeft Schiedam bin nen afzienbare tijd een althans wat de bestrating betreft fraaie oost-west ver binding, daar naar verluidt het volgende jaar eindelijk ons deel van de erbarmelijke Rütterdamsedijk aan de beurt zal komen. Overleg met Rotterdam over de eigenlijke dijk lijkt dan niet misplaatst. Dan zou de verbinding via JMieuwe Binnenweg-Schie- damseweg geheel geasfalteerd kunnen zijn. Over de Rotterdamsedijk naar de B.K.-laan krijgt men dan een mooie, maar helaas ge flatteerde indruk van Schiedam, dat ook nog andere sim ten en huizen kent dan langs deze moderne sïadsaorta.E. Vlaggetjesdag- Met de gepavoiseerde uis- sersvloat bierif de KAN.-haven het jaarlijkse feestelvke schoutospel. Aan de overzgde- ontwaart men het hospitaal kerkschip De Hoop. Daar was zelfs nog een. lasser op het dek aan het werk en werden de netten aan boord gebracht, 60 stuks. Maar al met al bood het geheel toch reeds een bijzonder feestelijke aanblik. Het Engelse oorlogsschip Portchester Castle, is van Portland gekomen. Dit schip, dat in de oorlog werd gebouwd, meet 76 meter en telt 100 manschappen met 7 offi cieren. Het staat onder commando van Ltz 1 Ch. Kavanagh. Op de scheepswand prijkt in enorme letters: F 363. Een Navanummer, F duidt het type aan: Fregat. De 3 dat het oen Engels oorlogsschip is en 63 is het volg nummer. Op de Fret lazen we; F 818. De Nederlandse oorlogsschepen dragen het num mer 8 ais onderscheidingsteken. De Fret ls een na-oorlogs schip. Dat valt aan de struc tuur af te leiden. Het ziet er moderner uit. Het ls met zijn 58 meter lengte wat kleiner dan de Portchester Castle. Het telt 60 man schappen met 5 officieren en het wordt ge commandeerd door Ltz. I. Leekstra. De Hollandse Jantjes waren hun Engelse col- lega's behulpzaam bij het meren van de Portchester Castle. Wanneer dit nummer verschijnt zal de Viaardmgse vloot in al zijn pracht in de K.W.-haven liggen te prijken en zal Vlag getjesdag zijn ingeluid met de vele evene menten. die rond Vlaggetjesdag zijn geor ganiseerd. Vlaardingen staat dit jaar in het - centrum van deze jaarlijkse grootse gebeur tenis voor de Nederlandse vissers. De aanwezigheid van minister Mansholt en de commissaris van de Koningin In Zuid- Holland, mr. Klaasesz, alsmede van de twee oorlogsschepen en de twee vaartuigen De Hoop en de Willem Beukelszoon getuigen Caarvan, Vanmorgen is in de Nieuwe "Waterweg het lyk gevonden van de sedert enige da gen met zijn zoon vermiste 59 j. Evert Baas, uit Vlaardingen. Zoals gemeld, gaf de omgeslagen boot reeds het vermoeden dat beiden warea verdronken. Het stoffelijk overschot is door de Rijks politie geborgen en naar de Algem. Be graafplaats overgebracht. Gemeentelijke Kennisgeving De afrit van de Rotterdamsedijk naar de Boerhavelaan zal van 22 mei t.tn. 23 juni a.s. of zoveel langer of korter dan nodig mocht blijken zijn afgesloten voor alle rbverkeer In beide richtingen, zulks In verband met de uitvoering van herstelwerkzaamheden. Burg. van HaSrenlaan 87 telefoon 67883, Schiedam. ÏNSCHRUVING VAN LEERLINGEN Dagelijks van 9 tot 17 uur. De Directeur: J. Pulleman. In blank, gotisch, old-finish. Keus uit 30 verschillende mo dellen. Altijd bet nieuwste en niet duur bij Ma. stadhuis Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1956 | | pagina 1