Strijd om de .macht in het Kremlin duurde dertien dagen Kleine Komedie Financiering van Surinaamse Brokopondopian geregeld Achting voor de arts daalt Molotof en de zijnen wilden Chroesjtsjef ten val brengen Centraal Comité greep in Bewapeningswedloop Noord- en Zuid-Korea Geld van New Yorkse bankiers Kruidenierswinsten op koffie want Rivclla is een natuurproduct uit melk. Het bevat B-vitaminen, koolhydraten en 13 minerale zouten. i A? felMciibr^ s Het aantal studenten loopt terug Probeer eens Winstgevende verboden export van aandelen Chinese hoogleraar werd er dol van Droevig ongeval na brandweeralarm Argentijns-Venezolaans conflict over Perón Tweede ronde nodig in Egyptische verkiezingen Socialisehe Internationale geeft morele steun aan Israël Permanente commissie voor Europese problemen Dodelijke verkeers ongelukken ij j Dertig Celsius MAANDAG 8 JULI 1957 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA 3 ER schijnt een verschrikkelijke ramp boven ons hoofd te hangen. Een eamp, voor de menigten die zich naar het RAI-gebouw plegen te begeven, om daar de nieuwste produkten van de industrie van motor rij wielen, bromfietsen, scooters en rij wielen in ogenschouw te nemen. Er wordt Jn Amsterdam gedreigd met niets meer of minder dan dat de najaarstentoonstslling van al dat gedruis op de weg niet zal door- gaan- i Dat komt er nu van! Het schijnt met de fietsen en de bromfietsen slecht ie gaan. Het gaat zo onrustbarend slecht, dat er blijk baar geen twee tentoonstellingen op dat ge bied per jaar meer afkunnen. Verleden maand heeft een bromfietsen- fabriek nog met enige ophef de 250.000ste brommer van de band laten lopen en bij dm gelegenheid werden er nog zulke aar dige dingen over de nieuwe verworvenheid van het mensdom gezegd. Ga eens na: tien jaar geleden wist Nederland nog niet, wat een bromfiets was. Het woord moest nog worden uitgevonden. Vandaag zijn er meer dan driekwart miljoen! Negen jaar geleden stonden op de najaatsbeurs te Utrecht de mensen in drommen rondom de enkele stands, waar zo'n wonderding werd ver toond. Vandaag zeggen de fabrikanten zo maar, dat ze het wel geloven met de RAI- tentoonstelling, nadat er pas een prognose van l'/i miljoen brommers voor I960 was uitgesproken. Het kan verkeren! Dc bromfietsen maken veel onnoodig la waai en soms gaat men vrezen, dat hun fabrikanten dezelfde kwaal krijgen. De ma nier, waarop zo'n bericht wordt gelanceerd, joat vermoeden, dat er een bedoeling achter steekt. Het is namelijk in de geest van deze tijd dat mea reeds gaat schreeuwen, liefst heel hard, lang voordat men zou kunnen worden geslagen. Men heeft in de bromfietsenindustrie een broertje dood aan de bestedingsbeperking en nog meer aan de maatregelen tot inper king van de afbetaling Er schijnen nogal wat mensen te zijn met erg weinig contan ten, maar des te meer optimisme en last om met een brommer langs de wegen te knet teren. Voor hen is de verplichte storting van 30 van de koopsom een moeilijk te nemen hindernis. De gewone foefjes om deze bepalingen te omzeilen zijn bij een riskant artikel als een bromfiets niet zo aangenaam in het gebruik. De verkoop van bromfietsen is dan ook vrij aanzienlijk te ruggelopen, zij het dan ook weer r.iet zoveel, als men eerst in het openbaar ver kondigde. Er zijn talrijke verklaringen voor deze achteruitgang. De markt komt eens vol. Verder speelt de verplichte kasstor ting ook haar rol. Men wil deze bepaling gaarne wat verzacht zien en het zou Kijker geenszins verwonderen, als het gerucht om het afgelasten van een R Al-tentoonstelling een onderdeel zou zijn van de campagne om de bepalingen in deze zo mogelyk uit de wereld te krijgen. Er zijn echter ook nog andere oorzaken, die voor de achteruitgang in dc omzet wer den aangewezen. Het duurdere leven. De huurverhoging is er nog niet, moet eigen lijk nog de goedkeuring van de Eerste Kamer krijgen, maar het is wel een gebeur tenis, die haar schaduwen vooruit werpt, Ziet men achteruit, dan kan men evengoed veronderstellen, dat het achterblijven van de huishuren bij de algemene verhoging van bet levenspeil voor een deel verant woordelijk was voor öc stijging van onze bromfietsenweivaart, in dit geval van de welvaart der bromfietsen. Het ouderwetse Nederland besteedde als regel een bepaald deel van het inkomen een zesde tot een zevende deel voor de huur. Dit deel was veel kleiner geworden, vooral in de gezin nen met verdienende kinderen, die heden soms zeer belangrijke totale inkomsten ge meten, In zo'n gezin maakt de huur dan een vrijwel te verwaarlozen deel van het budget uit. In de „gewone" gezinnen is het aandeel van de huur echter ook veel kiti- ner geworden en zo was er in veel gcva'len een groter deel van bet inkomen beschik baar voor allerlei uitgaven, die vroeger niet aan de orde kwamen, bijvoorbeeld bromfietsen. Zo gezien kan men. zeggen, dat een deel van het bromfietsenleger in ons land door de huiseigenaren is beiaald- Nu gaat men de huur verhogen met een bedrag, dat in totaal eoige honderden mil joenen guldens bedraagt. Aangezien men een gulden slechts eenmaal kan uitgeven, zal dat bedrag aan de bestedingen voor andere artikelen moeten worden onttrok ken. Een merkwaardig facet van de huidige marktsituatie op dit terrein is, dat de omzet van rijwielen sterk moet zijn teruggelopen. Vele duizenden fietsen zijn er mind ar ver kocht dan anders. Voor een deel is dat door de bromfietsenrage te verklaren. Iemand die een bromfiets koopt, ziet van de aan koop van een gewone fiets af. De gewone fiets is echter nog altijd een juweel van een vervoermiddel en blijft in de grote steden het voornaamste en het meest profe tische. De prijs van de fiets is echter de laatste jaren steeds hoger geworden on bij nader inzien komt men daarbij tot de con clusies, die een moeilijke markt voor dit artikel kunnen verklaren. De auto is cok "eel duurder geworden, op het eerste ge richt naar verhouding zelfs misschien ster ker dan het rijwiel, maar terwijl er een vrij groot verschil m prestatie bestaat tus sen de auto van heden en die van tien jaar of twintig jaar geleden, is dat bij de fiets totaal met of nauwelijks het geval. Da fiets is een industrieel artikel, precies als een radioioeslel, een haard, een koelkast enz. Gaat men echter de prijzen van dergelijke artikelen wat nauwkeuriger met elkaar ver gelijken. met de vooroorlogse prijzen ats punt van uitgang, dan komt de fiets zeker niet het beste uit deze strijd, althans ge nen van het standpunt van de consument. Integendeel. De prijs is sterk, omhoogge- gaan, terwijl na de oorlog de prijzen van luxe artikelen als de platenspeler, de gram mofoonplaat, het droogseheerapparaat enz. stms opmerkelijk zijn gedaald, bij vaak sterk verbeterde prestatie! Uit de prijs van de fiets leest men, dat de Nederlandse industrie de vrind aardig heeft meegchsd, vooral de exportwind. Is het wonder, dat deze industrie zich allesbehalve druk heeft gemaakt inzake de mogelijkheid van een lagere prijs voor het gemiddelde produkt? Nu wordt de markt wat gevoeliger. Het field is niet zo gemakkelijk meer te kr'igtn. De klant gaat scherper rekenen. Het is de vraag of hy het onbewust .of met opzet ricei "laar hij doet het. Dan komt hij liet cr-ist terecht bi3 de artikelen, die wat erg gemak kelijk in prijs omhoog zijn gegaan, al dan JUet onder het goedkeurend oog der over heid. Men moet dan niet vreemd opkijken, als de verbruiker daarop plotseling scherper reageert, dan de faorïkant in zijn prettige ste-nmuig had verwacht. Overigens ts het de vraag, of dit verschijnsel van lange duur zal zijn. De fabrikanten zelf verwachten ook al, dat de markt voor het rijwiel wel weer beter zal worden. Misschien dat zij tot die verwachting hun reden hebben, bijv. doordal de prijs niet langer zo zonder ge acht, maar met een aardig gangetje «"ahoog gaat.-.. KIJKER ROME, 8 juli <ÜP) Nikita Chroesjtsjef heeft in het Centraal Comité dertien dagen lang een verbitterde strijd moeten voeren om de overhand te krijgen op de groep Molotof-Malenkof, aldus meldt de Moskouse correspondent van het orgaan der Italiaanse communistische pariü» Unita. Malenkof en Molotof openden de vijandelijkheden op 17 of 18 juni onder een voorwendsel. Zij ver zochten een buitengewone spoedbijeenkomst van het partijpresidium, ter bespre king van de redevoeringen die ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van leningrad zouden worden uitgesproken.' Zodra de zitting was geopend brachten Molotof, Malenkof, Kaganowitsj en Sjepilof echter geheel andere onderwerpen ter sprake. Achtereenvolgens verzochten zij een geheel nieuwe samenstelling van partijleiding en regering, omdat deze de laatste tijd een verkeerde „Trozkistisclie en opportunistische" politiek zou hebben gevoerd. De vier genoemde leiders hadden reeds een nieuwe samenstelling gereedgemaakt. In allereerste instantie diende Chroesjtsjef ie verdwijnen. Kennelijk vertrouwend op reeds eerder gelegde contacten verzochten de vier leiders onmiddellijke stemming. Zij rekenden op een meerderheid omdat drie leden van het presidium afwezig waren. Voordat kon worden gestemd waren de drie afwezige leden van het presidium echter haastig naar Moskou gekomen. Niettemin hieven de vier mannen op stemming aan dringen. De aanhangers van Chroesjtsjef betoog den, dat het presidium niet Competent was dermate ingrijpende beslissingen te nemen en dat het Centraal Comité diende te worden geraadpleegd. De vier leiders ant woordden stoutmoedig, dat zij niet voor een beslissing van het Centraal Comité terugschrokken. Zjj verzochten tevens en hiervan dient goede nota ie worden genomen omdat de vier leiders hierop tot op het laatste moment bleven aandringen direct een beslissing te nemen en deze beslissing via pers en radio te publiceren. Tegelijkertijd moest een politieke verkla ring worden gepubliceerd, die door Sje- pilof was opgesteld, aldus het blad van de Italiaanse communistische partij. Wan neer het Centraal Comité na deze publi caties bijeen zou zijn gekomen, zou het voor een fait accompli zijn gesteld. De strijd om het al dan niet inwilligen van dit verzoek duurde bijna drie dagen. Doch toen was het nieuws onder de achttien ieden van het Centraal Comité, die in Mos kou wonen, bekend geworden- Zij begaven zich naar de vergaderzaal, verzochten te worden toegelaten en informeerden wat precies geschiedde. De vier weigerden. Eén van hen waar schijnlijk Kaganowitsj sprak zelfs van pressie op het werk van het presidium. De buiten wachtende Ieden van het Cen traal Comité antwoordden dat zij verant woordelijk waren voor de partij en de politiek die deze voerde. Zij verzochten een onmiddellijke bijeenkomst van het Centraal Comité. Alles wat zij bereikten was echter een gesprek met enkele Ieden van het pre sidium. De volgende dag, toen de zitting van het presidium nog steeds voortduurde, begon- buiten Moskou wonende leden van het Centraal Comité in de hoofdstad te arri veren, Ook zij verzochten een spoedbljeen- komst van hun comité. Tegen het einde van de dag was hun aantal tot 107 gestegen. Tegenover deze ongekende demonstratie moesten de vier preiïdlumledcn, nadat 9,ij vergeefs hadden getracht een zitting van het Centraal Comité uit te stellen, wel toe geven. De volgende dag, 22 juni, kwam het Centraal Comité bijeen. Alle prominente leden en alle leden van de centrale con trole-commissie waren aanwezig. Er was in feite geen agenda, doch slechts een bespre king van de strijd, die de afgelopen dagen in het presidium was. Soeslof stelde ieder een in het kort van de gebeurtenissen op de hoogte. Daarna zetten de vier, nog steeds in het offensief, hun standpunt uiteen. Spoedig bemerkten zij dat zij alleen ston den, In de zeven of acht volgende dagen voerden vele leden van het Centraal Co mité het woord. Anderen deponeerden hun geschreven redevoeringen bij de voorzitter. Niet één, steunde Molotof, Malenkof, Kaganowitsj en Sjepilof. Hiermee was het politieke lot van de vier „rebellen" bezegeld. LONDEN, 8 juli. (Rtr). Radio-Moskou heeft zaterdag een verklaring van de Sow- jet-rcgcring omgeroepen, waarin de VS be schuldigd worden van schending van de Ko reaanse wapenstilstandsovereenkcmst en bet voeren van een politiek, welke bedoeld is om de spanning in het Verre Ooslen to bandhaven. De VS zenden het modernste oorlogsma teriaal naar Zuid-Korea. Er zou een groot gevaar voor de vrede ontstaan, indien de Chinezen een. dergelijke politiek zouden volgen, aldus de verklaring. De VS willen Zuid-Korea in een Amerikaanse aloomfoasis veranderen. „De verantwoordelijkheid voor de gevolgen van de Amerikaanse acties be rust geheel en al bij de VS, wordt gezegd. Het opperbevel van de Verenigde Naties van de strijdkrachten in Korea hecffc vorige maand de communisten in. Noord-Koiea ervan beschuldigd, herhaaldelijk het bestand te hebben geschonden. Het meldde, dat het besloten had verouderde wapens in Zuid- Korea door nieuwere te vervangen, omdat de communisten in Noord-Korea dit ook reeds hadden gedaan. Advertentie) PARAMARIBO, 8 juli (ANP) Be Surinar mse premier, dr. J, H. E. Ferrier, heeft te Paramaribo medegedeeld dat er ns 'zekerheid bestaat, dat het Broko- pondo-plan zal kunnen, worden gefinan cierd. Dr. Ferrier zei, dat, na de besprekingen in Nederland, in Washington en New York uitgebreide, aangenaam verlopen en vrucht bare besprekingen zijn gevoerd. De presi dent van de Wereldbank, Eugêne Black, noemde het Brokopon<3o-projeet „gezond" en heeft het persoonlijk aan een syndicaat van bankiers uit New York voorgelegd- Deze bankiers meenden eveneens, dat het mogelijk zal zijn Suriname een lening tegen redelijke rente te verschaffen, weïke echter wellicht hoger zal liggen dan de in de richtlijnen voor de overeenkomst genoemde 4% procent. De bankiers zullen een memorandum op stellen over de Verwachte gang van zaken met betrekking tot de financiering van heb Brokopondo-plan, het met de Aluminium Company of America (de Aicoa) te Pitts burgh af te sluiten contract en een met een aannemer te sluiten overeenkomst voor de bouw van een dam in de Suriname-rivier bij Brokopondo en andere werken, waarin het plan voorziet. Dit memorandum kan binnen een maand tegemoet worden gezien. Het blijft mogelijk, dat Nederland, DEN HAAG, 8 juli. Volgens de alge mene Nederlandse Kruideniers-bond maken de kruideniers zich geen zorgen over de voorgenomen verkoop van koffie in de tex tielwinkels en in de winkels van de huis houdelijke branche. Alleen is er ontstemming over de onjuiste prijzen. Het is niet zo, dat de inkoopprijs voor Ie 1 uidenier van net pakje koffie van ƒ2.18 slechts flM bedraagt, doch ƒ1.92 en voor het pakje koffie van 1.72 bedraagt de inkoopprijs niet 1.30 doch 1.51. Tnplaats dus van een winst van 24,5 resp. 26'/», be draagt de kruid en terswinst slechts rond 12%. Dat is s inder dan de bedrijfskosten die door het Economisch Instituut voor de mid denstand voor het gemiddeld kruideniersbe- drijf wordt berekend op 25 a 16%. BLIKSEM INGESLAGEN IN BOERDERIJ SLIEDRECHT, 8 juli Zaterdagavond omstreeks tien uur is de kapitale boer derij van de heer C. Aontjes in Wijngaar den door bliksem getroffen en tot de grond toe afgebrand, hoewel de brandweren uit de naburige gemeenten nog vergeefse po gingen tot blussen hebben gedaan. Nederlandse Antillen en Suriname deelne men aan de financiering van het Broko pondopian, De m de Verenigde Staten gevoerde be sprekingen zijn bijgewoond door de raad gever op financieel en economisch gebied van de Surinaamse regering, de heer Ten nissen. Na het vertrek van de Surinaamse ministers zal de heer Teunissen nog korte tijd te Pittsburgh in verbinding met de Aluminium company of America blijven. Dezer dagen vertrekt de heer Teunissen naar Nederland. Hij za! van daaruit verslag aan de Surinaamse regering uitbrengen over de te Pittsburgh gevoerde bespre kingen. Het Brokopondo-plan. voorziet in de bouw van een dam in de Suriname-rivier en van krachtcentrales, om ter plaatse de ruwe bauxiet tot aluminium te verwerken. Thans wordt de bauxiet naar de Verenigde Staten uitgevoerd en aldaar bewerkt. Sprankelend goudgeel Kso» Drink Verkrijgbaar bij de Horecabedrijven en Uw wijnhandelaar. Agent voor Rotterdam: Fa, van Muyden Piek - Rotterdam Telefoon 111370 UTRECHT, 8 juli. De achting van de Nederlandse bevolking voor de arts gaat steeds meer achteruit. Er is een tijd ge weest dat dc geneeskunst als ecu goddelijke gave werd beschouwd. Dit is omgeslagen tot een besef bij het publiek, dat iedereen het vak kan Ieren,.,. Deze mededeling heeft do voorzitter van de Mjj „Geneeskunst", dr. Festen, zaterdag tijdens de zestiende jaar- Advertentie andere xenow-middelen. zelfs de duurste wefke er zijn, dan komt U tóch terug op Mijnhard*'* Zenuwtabletten, omdat deie Uw zenuwen vlugger kalmeren. U rustiger stemman en meester doan blijven PARIJS, 8 juli. (Rtr). In Parijs wordt op het ogenblik een onderzoek ingesteld naar aanleiding van berichten, dat aandelen Koninklijk© Shell ter waarde van 15 mil joen gulden naar Frankrijk ztfn gesmok keld en op de Faryse beurs zijn verhandeld onder dekking van valse beursÖocumcnten, Door het omzeilen van de beursbepalingen zou bij deze transactie een winst van 500.000 gulden zijn gemaakt en dit gejd zou Frankrijk weer uitgesmokkeld zyn. De po litie is van plan het hoofd van een finan cieel concern in Parijs te ondervragen. vergadering van de maatschappij in Utrecht gedaan- De verhouding patiëntarts is vervallen tot een puur zakelijke verhouding. De aris beschikt volgens het publiek niet over bij zondere gaven. Deze zoekt men nog slechts bij de kwakzalver, namelijk als het om on geneeslijke kwalen gaat, aldus dr. Festen. De dankbaarheid jegens de arts daalt ook steeds meer. „Dit is in hoge mate te be treuren. omdat de band tussen arts en pa tiënt hierdoor aanmerkelijk wordt ver zwakt". Maar ook al kan dan iedereen „bet vak le ren" niet iedereen maakt daarvan gebruik Het aantal geneeskundige studenten loopt terug. En dat terwijl de behoefte aan artsen steeds groter wordt. In 1956 lieten 619 jon gelui zich inschrijven. Dit is zestig perso nen minder -dan in 1955. Al gaat het de arts dan xwet zozeer om geld, dan wel om een ethische voldoening, toch zag dr. Festen zich. met zijn collega's, wel gedwongen om voor zijn en hun be langen op te komen „m deze gemeenscha;» die zonder wroeging plat drukt wat zich niet verweert". Dat de positie van de arts ernstig is ver anderd blijkt ook uit het jaarverslag van de Maatschappij „Geneeskunst", waarin men (can lezen dat de individuele arts zich in een groot aantal gevallen door zuinigheid en spaarzaamheid niet meer kan verzeke ren van een onbezorgde oude dag en aat nog slechts enkele artsen zich staande kun nen houder» zonder met het fondswezen een contract aan te gaan. Op een totaal van S792 huisartsen zijn dat er 1X0. Van de 2715 spe cialisten hebben 785 geen fondspraktijk. FEKING, 6 juli (AFP). Professor Koe Sjih Sjoenjr, de van rechtse sympathieën be tichtte hoogleraar van dc universiteit van Peking, heeft vrijdag, toen z|jn collega's van de „Democratische party hem langdurig ondervroegen over zijn activiteit, zich met het hoofd tegen een pilaar geworpen, waar door hif zwaar werd gewond. Onder meer 1 adden zijn collega's hem verweten, dat hij Sn ^939 een onderschei ding van Tsjiang Kai Sjek bad gekregen, toen hij door een Japanse spion was ge wond. Ook zou hij tweemaal hebben ge zucht terwijl hij keek naar aanplakbiljetten op de muren van het socialistische instituut van Peking. Dagehjke worden door de kleine „demo cratische partijen" heschuldigmgsbi] een- komsten gehouden, waarop partijgenoten, die kritiek hebben geleverd op de commu nisten en de regering, aan de kaak worden gesteld. Na verloop van tijd bekent het j merendeel der beschuldigden hetgeen van hen wordt verlangd. LEIDEN, 8 juli, Toer* er gistermiddag bij de brandweer van Oegstgeest een mel ding binnenkwam var. een brand in de om geving van de Haarlemmervaart en de brandweer uiteraard met spoed en i.nder geloei van de sirene de garage verliet, vond er een ernstig ongeluk plaats. Op de Rhijn- geesterstraalweg, waar de auto de garage verliet, waren er enkele kinderen die ge vaarlijk dicht naar de uitrit liepen. Dit werd de achtjarige jongen M. de Bruin uit Oegst geest noodlottig. Hij raakte bekneld tussen muur en brandweerauto en liep «rnstige verwondingen op. Tudens het vervoer naar het Academisch ziekenhuis te Leiden is de jongen overleden. BUENOS AIRES, 8 juli (AFP) De Ar gentijnse radio heeft zaterdagnacht bekend gemaakt. dat Argenttniiï de diplomatieke betrekkingen met Venezuela heeft verbro ken. Zaterdag was de Argentijnse ambassa deur te Caracas „persona non grata" ver klaard, maar een woordvoerder van de Ve nezolaanse regering had betoogd dat dezo maatregel, «tic de terugroeping van een am bassadeur ten gevolge had, niet een ver breking van de diplomatieke betrekkingen inhield. Het geschilpunt tussen beide landen is de activiteit van dc Argentijnse ex-presidezxt Perón in Venezuela. In «3e VS vreest men, dat het Poróxnstne de Zuidamerikaanse sta len in twee blokken tegenover elkaar zal stellen. Het Venezolaanse ministerie van buiten landse zaken heeft zondag verklaard, dat op de Argentijnse ambassade in Caracas com plotten zijn gesmeed om politieke vluchte lingen in Venezuela te vermoorden. CAiHO. 8 juli (UP) Het Egyptische mi nisterie van binnenlandse zaken heeft za terdag de uitslag bekendgemaakt van de woensdag gehouden verkiezingen voor het eerste Egyptische parlement sedert koning Faroek m 1952 is afgezet. 97 Kandidaten wonnen een zetel en 76, die in hun districten geen tegenkandidaat had den, kregen eveneens een zetel. In nog 72 districten moet een tweede verkiezingsronde gehouden worden, die tegen 14 juli is vast gesteld 5 Districten blijven zonder verte genwoordiging en zullen pas verkiezingen houden, nadat het parlement op 22 juii in zitting gekomen ts. Terwijl ai Je kandidaten pro-regering wa ren, hebben sommigen van de felste aan hangers van regiem van Nasser verloren. Van de 5 vrouwelijke kandidaten werden er 3 verslagen en de andere 2 moeten aan de tweede verkiezingsronde deelnemen. BOSBRAND TE DEURNE SNEL BEDWONGEN DEURNE. 8 juli. Zondagmorgen onge veer tien uur is brand uitgebroken m de Bruggense bossen onder de gemeente Deur- De brandweren uit Deurne, Helmond en Ba kei verschenen spoedig en wisten het vuur snel te bedwingen, zodat de brand be perkt bleef lot een gedeelte van het bos- terrein. Een hoeveelheid hooi op een aan grenzende akker is verloren gegaan. WENEN, 8 juli (AFP P.ir.}. Het congres van de Socialistische Internationale te We nen is zaterdag na besprekingen, die vijf dagen duurden, geëindigd met de goedkeu ring van vier resoluties: over het Midden- Oosten. over bulp voor economisch minder ontwikkelde landen, over «Ie internalionale toestand en over Hongarije cn politieke ge- -angenen. In de resolutie over het Midden-QObten wordt gezegd, dat nieuwe pogingen nodig zijn om Israël en de Arabische stalen voor directe vredesonderhandelingen samen te brengen. De vrije vaart van alle schepen met inbegrip van aie van Isiael door het Suezkanaal en. de Golf van Akaba moet door de VN worden gegarandeerd. De leve ring van wapens aan de Arabische staten wordt afgekeurd, omdat deze een aanmoe diging van de bewapeningswedloop is. Voorts wordt de hardnekkige weigering der Arabische staten om hun vijandige houding tegenover Israel te laten varen gekritiseerd Het congres wenst economische hulp cn regionale ontwikkelingsplannen onder* toe zicht. van de VN voor de hervestiging van viuchieiingen en ter vergemakkelitkmg van de .«.«menwerking tussen alle volkeren m het Midden-Oosten. In de resolutie over Hongarije en politieke gevangenen wordt geprotesteerd tegen cc .terreur, waarvan de communistiscne con tra-revolutie in Hongarije zich bedient". Men spreekt 21 ch uit ten gunste van de vervolgden en politieke gevangenen van alle landen, onder meer in Spanje en ver scheidene landen van Latijns-Amenka. De „apartheid" m Zuid-Afnka en de vervol ging van de joodse minderheid in de Scw- jet-Unie worden afgekeurd. In de resolutie over de internationale toe stand wordt besloten tot de vorming van een permanente commmsie, welke dc pi ta blemen van de collectieve veiligheid tn Europa en de ontwapening moet bestuderen. Het congres verklaarde voorts, dat dsv/er- kelijke vreedzame samenleving pas moge lijk zal zijn, nadat de sociaal-democratische partijen in Oost-Europa hersteld zijn en. alle politieke gevangenen zyn vrijgelaten, De ravage, die op de kustvaarder Pi eter S werd aangericht by de aanvaring door het Noorse schipFemvalleyhet zwaar be scheid tf/de vaartuig ïipt thans in de Buiten-1 haven te VUssingen gemeerd AMSTERDAM, 8 juli. Op de Leeuwar- derweg in Amsterdam-Noord is zaterdag de 25-jange C van der Horst uit Enkhuizen, toen hij per bromfiets met op de duo zijn verloofde de weg overstak door een met grote snelheid naderende vrachtauto gegre pen. De bromfiets berijd er is op weg naar het Wilhelmina gasthuis aan zijn zware ver wondingen bezweken. De duopassagiere werd slechts licht gewond. TILBURG, De 6ü-jarige fietser J. Michels uit Tilburgen is zaterdag opde Dongenseweg le Tilburg verongelukt. M. keeide met een melkbus op de fiets van het melken van vee terug. Waarschijnlijk is hij m aanraking gekomen met de aanhangwa gen van een passerende vrachtauto. Het slachtoffer is vrijwel onmiddellijk na het ongeluk overleden. strand gelegen Espresso, zaten de klamme klanten achter hun koele dranken, on pepeer zoals zy waren geschapen, ai thans met het toelaatbare minimum aan huidbedekking. In de schaduw van een parasol zocht ik daar mei de blote tors vergeefs soe laas voor de koorlstempe- ra tuur ran deze wtslove- nge zomer, want de wind bh es geen zeekoelte over het strand, maar voerde, van het iand komend, yue- rtg golven turn hitte aan. dje de indruk maakte» of zij verzadigd ua ren pa» het zweet der beproefde stede lingen. Toen de dorst, die ik mei vier glazen karnemelk, fles jes limonade en een paar pilsjes her zwijgen had trachten op ie leggen, op nieuw begon ie zeuren om pocht en »k besloot het voor de verandering maar eens te proberen met thee en citroen, kwamen, er een dame e» een heer aan mijn tafeltje zitten. in tegenstelling met alle andere gasten waren deze mensen pontificaal gekleed. De vrouw droeg een lekker worm mantelpakje e» rie man was gehuld in een compleet costuum: jasje, broefcj'e. vestje. Zijn boord tt'ns correct geslote» e» een frnaise das omsnoerde zijn forse hals. Een tamelijk lang huwe lijk had blikbaar de con versatie van deze mensen tot het bot toe afgeknab beld, -want zonder woorden zaten zij daar maar, nadat meyrottiö voor beiden een kopje koffie had besteld. Toen zij de omgeving met ieltcaf vermoeide bitkfeen m zich opgenomen hadden, .sprak de vrouw, wellicht onder de suggestie van het vele brume bloot der ove rigen; Jan. zou 2e je jas met uitdoen Jan keek haar aan of 21j iets onbeÉamelyfcs had ge zegd en als antwoord schud de hg slechts het hoofd. Een paar minuten tater I I I toen de zon onder de niet verplaatsbare parasol kwam schuiten, en ik er over gmq denken my ook maar pan mi/n opperhuid te ontdoen, deed de vrouw opnieuw een pomnp. Jan, sprak zij, doe je jas toch uit. IVederom schudde Jan .slechts ran nee. ihj stak een sigaret op en ging treu rig zitten staren, als een Tour rijder, die in de bezem- wagen. heeft moeten plaats nemen. Na een fctcartïer t'on weer volledig stilzwegen, zei de vrouto opeens: Ik zou m'n jas maar uit doen. Jan. het wordt warm. Jan reageerde alleen met een blik. u-narmt 1 k las: Mens. hou je mond ïoeh. bemoei je er niet mee. Weer viel het starre zwij gen van. het oververzadigds echtelijke samenzyn lassen deze mensen Aon de grens van myn h 111 e-1 ncass er mgsue r magen- gekomen, ging ik my tussen de kwallen m de branding .slortere en toen ik een kwartiertje later weer aart het tafeltje plaatsnam, znt het stille echtpaar er nog. De vronw had haar man teltje uitgetrokken en zat n>t met dc blote bloes te smoren. Maar de kleding van de man was nog geheel intact, zelfs de das snoerde noq Stevig om syn hals. Toen de vtouuj zag, dot haar man zy 11 hand langs het klamme voorhoofd stieek, sprak zij onmiddel lijk cn iets dwingender: Ja», doe je jas nou toch het is u?arm genoeg hier Dat wel. antwoordde de man nv, maar de wind komt uit het noordoosten en dan moet je alfyd op- jja *sen Op dat moment voerde de noordooster weer 'n nieuwe golf bloedhete landwind aan. een wind die de gloei hitte der hete stenen ste den had meegebracht. Je voelde hem als een klamme urarme hand over je blo te schouder strijken. De man ging alleen 1cat gemakkelijker zitten. Teen 7iy zijTt benen over elkaar sloeg, zag ik dat zijn sakken de uiteinden t-an een lange onderbroek omstrengelden. JJlings heb »k mij toen maar weer in de branding gestort... DIOQENS3

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1957 | | pagina 1