Zeven koren hielden een zangreünie in Arcade mm De tiende St. Nicolaasmars groot succes een IS Weer 150 kinderen haalden zwemdiploma I of Humanistisch oordeel over het rassenprobleem AT O AAR. ANNEER. Uit het politierapport Ds. Brummelkamp deed zijn intrede in Ketliel Schiedamse spoorweg- mannen contra de Belgen Strijd om laatste post afd. G. onbeslist DE NIEUWSBLAD MODE-ADVISEUSE RES-Seliierlam won het Volksgebouwtoernooi MAANDAG 13 NOVEMBER 1S57 ROTTF.HDAMFCH NIEUWSBLAD PAGINA 7 Redactie en Hoofdagentschap: Broersvest 3, tel. 68091 De Schiedamse Wandclsportverenlfiiiig de Trekvogels organiseerde dit weekeinde Voor de tiende maal de St.-Nicola»sm»rs, die evenals de vorige jaren ook nu weer een groot succes is geworden. Vooral zaterdag nam een groot aantal deelnemers- aan dit wandelevenement deel, ni. 1759 personen, terwijl het aantal deelnemers zendag 708 was. Het was een mooie geste van de Trek. vogels tien procent van de totale inschrijf gelden ter beschikking te stellen van de polin-bestrtfding. Natuurlijk ging het parcours weer door het polderlandschap rond onze stad en of schoon dit er in dit jaargetijde niet fraai uitziet en "*4xi vendien het weer niet erg meewerkte, hebben de-deelnemers zich toch buitengewoon goed geamuseerd. 55a teldag verschenen 89 groepen aan de start en zondag was dit aantal 39. De start was fn de Korenbeurs en de wandelaars kon den aan een. parcours van acht, twaalf of twintig km. deelnemen. Bij terugkomst in de Beurs was daar St.- Drie infer sikjes zijn gepleegd in de nacht van vrijdag op zaterdag, t.w. bij de Schie- damse Scheepswerf, Schiekade 71, waar men zfch door het inslaan, van een ruitje toegang verschafte en een infraphtllamp en twee reclame-aanstekers heeft weggeno men: verder bij de Techn. Handelsonder neming Geparu ia de v. Kouwenboven» straat 92—94, waar een reisklokje en post zegels ter xvaarde van ƒ40 werden ont vreemd en tenslotte bij de porseleinbakke- nj in de Emmastraat 28, eigenaar de heer A. B., waar de dief alleen maar een werk- jasje van de boekhouder heeft meegenomen. Een aanrijding had plaats tussen een RET- bus en een auto die geen voorrang ver leende en wel op de hoek SingelKorte Singelstraat, zondagmorgen. De auto. be stuurd door de heer de G., liep zware schade op. De RET-bus werd aan de voorzijde in gedrukt. Een goede ruil deed de heer B. v. Bt; die enige tijd geleden op de Overschiesestraat een fiets had neergezet, dia gestolen werd. Hij heeft zondag een andere fiets uit de Schie opgehaald er* in gebruik genomen. Het is een fiets met ballonbanden en ver keert nog in goede staat. Bjj een ruzie tussen zeelui op de Broers- vest zondagnacht is de 17-jarige kolt B. O. K., opvarende van het schip Delham, lig gende in de Vulcaanhavcn te Vlaardingen, gewond. Hij kreeg een diepe snijwond bo ven het linkeroog en is op de politiepost aan de Buitenhaven weg verbonden. Per politie-auto is hij naar Vlaardingen over gebracht. RECEPTIE VEERTIGJARIG ZA'. KOOR Het zangkoor v?n de H. Hartkerk bestaat veertig jaar en recipieerde ter gelegenheid daarvan, zondagmorgen in het verenigings lokaal van de Gorzenkerk. De secretaris van de feestcommissie de heer N. Alberts gaf een terugblik over de afgelopen veertig jaar en de ups and downs, die de vereniging ge kend heeft, waarna verschillende personen hun gelukwensen kwamen aanbieden. In de avonduren werd een gezellig avondje gehou den in heizelfde zaaltje. 6 Een der vrolijke groependie zaterdag deelnamen aan de St. Nico laasm ars, georganiseerd door de Trekvogels. Nieolaas reeds aanwezig. Hij was voor deze gelegenheid speciaal uit Spanje overgeko men, want officieel 2aï hij pas in de loop van deze week arriveren. De goed-heilig- man was er dus al en hij reikte volgens traditie de prijzen uit. Het gemeentebestuur had een fraaie plaquette beschikbaar ge steld, terwijl de overige prijzen uit bekers, lauwertakken en medailles bestonden. Bo vendien kreeg elke deelnemer een minia tuur paddestoel van aardewerk aangebo den. Wie gewonnen heeft De uitslagen luiden: zaterdag 20 km., mi litaire prijs (plaquette gemeentebestuur). Nationale Reserve 454 pt. Semi militaire groep: BB-groep 1, 428 pt, 20 km, burger- groepen: 1. Radernakersgroep 474, 2. Nooit- gedacht 454 pt., 3. Vrij en Blij 448 pt., 4. Siersa groep 448 pt. 12 km.: i. SV de Waal 424 pt, 2. SV de Waal 421 pt., 3. DVW 419, 4. DOT 418, 5. DSO 417 pt., 6. Teilingen 415 pt., 7. Nooit- gedacht 415 pt. 8 km.*. 1. DOT 478 pt., 2. Volharding 489 pt., 3. SV de Waal 462.4; Prins WillemschOOl 461, 5. SV de Waal 460 pt., 6. 2utdwijk Voor- uit 448 pt Zondag 20 km.: 3. SV de Waal 426 pt., 2. Het Centrum 421 pt., 3. Charlois Vooruit' 420 pt. 12 km.: I. SV de Waal 418 pt„ 2. Don Bos- co 417 pt., 3. Speeltuinvereniging Croos- wijk 416 pt. 8 km.: 1. Don Bosco 411 pt., 2. Jan Ligt- hartschool 410 pt.; 3. RK WVO 408 pt. De leiding was bij deze mars ir handen van de heer P. Hoegee. MAANDAG IS NOVEMBER. Musts Sacrum: 8 uur VPRO, cabaret. OuCe Kerkhof: halfvljf opcrung schooltentoon- stellmg Tankvaart. DINSDAG 19 NOVEMBER. TivoLk 8 uur SV en HV Schiedam, contact- avond. Musis sacrum: a uur Ned. Hulsvrouwen, ca baret en Jub. feest. Cbr. Soc. Bel.: 8 uur Oost en West, lezing over Tibet door ds. F. H. Pott. Voiksgebouw; 8 uur ivAO, lezing met licht beelden. Naar onbestegen Andes-toppen, Volksgebouw: 8 uur Jehova's Getuigen, film „Het geluk van de nieuwe wereldmaat schappij". Irene: B uur contactavond Ring Schiedam CJVF groep NFiv, BIOSCOPEN. Passage: 2 en 8.15 uur, Zarak; donderdag al leen 2 uur. Monopole: 5. 7 cn 9 uur, Piloot Quax In Afnka; van vrijdag tot dinsdag, MUSEA. Stedelijk Museum, Hoogstraat 112: Exposities Ger Lataster en Theo van der Horst lot 12 december. Geopend: dagelijks van 10 tot 17 uur, zondag van 2 tot 5 uur. Galerie ccc: werken van Heinz Kreutz, tot en met 2e november. MEDISCHE DIENST. Apotheek: Van Westendorp, Singel B3. ZWEMBADEN. N.V. SPORTFONDSENBAD. Gemengd: zondag 9—12 uur; maandag 7—8 IS. n.45—13 15, 1617 so uur: dinsdag 7—8 15. XI1513.15, 15 45—17 30 en 19 30—20 45; woens dag 7-815, 12.15—13.15, 14.30—17 3ü( 19.30-20 45. donderdag 7-8 15, 11 45-13 15, 15 45—17 30, 19 30 -20.45: Vrijdag 7—815, 1145—1315. 15,15—17.30 en 10.30—2115: zaterdag 7—8.15, 10.43—12 00. 14 00-15 30. 16 00—17 30 en 13 30—20 45. Dames: dinsdag 10.15—1115: donderdag 18-50- 19.30 uur. Heren: zaterdag 20.45—21.30 uur. 19 November Zan op Maan op Afnemende Maan Ook voor de Hervormde gemeente van Kethel was het zondag een heuglijke dag. immeis in de middagdienst werd ds. J. E. L. Brummelkamp, voorheen predikant te Westervoort (Geld.), in zijn ambt be vestigd door ds. F. J. Dun uit Hummelo en hierna deed ds. Brummelkamp 2jjn intrede- predikatie. Ds. Dun hield voor de bevestiging een korte predikatie naar aanleiding van een tekst uit de Hebr. brief, waarin het woord roeping voorkomt. Spreker behandelde de betek -nis van het woord roeping. Het woord komt van buiten af tot ons als een bevel van hoger hand, dat wij in gehoor zaamheid hebben ie aanvaarden. Ook ds. Brummelkamp heeft deze roeping ontvan gen en komt tot zijn gemeen ten aren als mens in dienst van God, Hierna volgde de plechtige bevestiging, waarna ds. Brummelkamp zijn predikatie hield. Aan hem was gevraagd welke plan nen hij hier nu had, waarop hij het ant woord schuldig moest blijven. Plannen had hij nog niet, daar wilde hij de ge meente in kennen, doch hij hoopte opbou wend ie werken. Bouwen is steeds een inspannend werk, doch als de gemeente daarbij helpt, blijft de bekroning niet achterwege. Naar aan leiding hiervan wees spreker op hetgeen in zijn pastorie was verricht met goede wil en eensgezindheid. Doch al dat bouwen hier geeft ons slechts een tijdelijke wo ning. Hij deed daarom een beroep op de gemeente om mee te bouwen aan een wo ning voor dc eeuwigheid. Namens de aanwezigen riep ds. Hoffman als consulent de dominee een hartelijk wel kom toe en wenste hem zegen op zijn ar beid in Kethel toe. Op verzoek van ds. Hoffman 2ong de gemeente daarop de ze genbede. Hierna nam ds. Brummelkamp weer het woord om dank te brengen aan ds. Hoff man, aan de vertegenwoordigers der ge meente Schiedam, de heren Post en wet houder Van den Berg, aan ds. Vonk, die namens de gereformeerde kerk aanwezig was, aan vertegenwoordigers der Lutherse kerk te Schiedam, aan het moderamen der Zaterdagavond jl. werd In het Sportfond- senbad het laatste afzwemfeest van 1957 ge houden. De direkteur, de heer F, A. Putto, opende om precies half acht de avond en. sprak er zijn vreugde over uit, dat er zo veel belangstellenden naar het bad waren gekomen, (het bad was totaal uitverkocht) om naar de prestaties van. de 150 kinderen voor diploma I en II te komen kijken. Met kennis van zaken en veel geduld heeft het voltallig badpersoneel alle kinderen voor deze diploma's opgeleid, aldus de heer Putto. Xn vergelijking met enige jaren ge leden, kunnen wij ondanks concurrentie van andere baden, geen vermindering van lesklanten bespeuren. Integendeel, meer en meer kinderen komen in dit bad les nemen, zodat geconstateerd mag worden, dat ook O De voorzitter der Belgische spoorweg- vaetbalters, de heer Frans Verbergt, biedt aan de tweede voorzitter van de Schie damse spelers, de heer P. W. Gruythuyzen een koperen bord aan, dat het Sleeu in Antwerpen voorstelt. jVlET MINEER DAN zeven koren heb ben zaterdagavond op het podium van Arcade gestaan. Zij verzorgden de eerste vaa drie muzikale reünieën, die het negen de jaarfeest vormen van de Federatie van Zangverenigingen van Nederlandse Bedre ven. TelKenjare worden er van die uitge breide samenkomsten gehouden, waarbij de keus steeds op een andere stad valt. Ditmaal is dus weer, voor de tweede maal, de eer aan Schiedam tc beurt gevallen om de ruim duizend zangers en zangeressen als ESst«*n le ontvangen. De organisatoren hebben dit jaar de buikriem wat nauwer aangetrokken. Niet in verband met de bestedingsbeperking, maar om alvast te sparen voor het tweede De heer 3. v. d. pn*aj weid enkele da- Qen geleden ten staöhuize met een medaille onderscheiden wegens het feit, dat hij 40 2G!ar bij de brandweer heeft gediend, laat stelijk als koofdbrandtpacht. Tezamen met ren collega, de heer M. A. C. v Dcurzev, «ie 2) jaar bp de brandweer is, zal hij tiojmcais morden gehuldigd tijdens een .•ecilaijond van de brandweer op dinsdag nouentber in gebouw Musts Sacrum. Het *oneel.gezelschap Brederode zal deze avond «pluist er en met de opvoering van de thnller „Fluffy neemt de leiding lustrum, dat volgend jaar een groot feest belooft te worden. Maar, eenvoudiger van opzet dan anders of niet, ook nu zijn er weer drie avonden met bal na in Arcade, en als alles achter de rug is, dan hebben twintig koren hun prestaties laten horen voor een publiek van kenners. Eergisteren viel er al veel goeds te ge nieten. Voor het voetlicht traden Hoop's Mannenkoor, het dames- en 't mannenkoor van Caltex, CO-OP Gemengd Koor, Boe- le's Mannenkoor, en het dames- en. man nenkoor van de Shell. Bij het beluisteren van het programma konden wij tot onze vreugde c-onstatercn, dat de woorden van de tweede federatievoorzitter, de heer -A. Visser, die sprak van vernieuwing en mu zikale verheffing van het repertoire over de gehele linie, geen loze woorden wa ren. Inderdaad, we hebben niet vaak eer der meegemaakt, dat op een heterogeen concours als dit toch eigenlijk is de keuze van de te zingen werken, zo verantwoord en van zo goede smaak getuigde als nu het geval was. Goed, het kèn moderner, de na druk op de operacultuur (Verdi. Rossini, Mascagi, Smetena en Wagner) kan mis schien nog meer vermeden worden, maar tot zover hebben wij toch alle sympathie voor het kunstzinnig streven van deze fe deratie. die met uit is op prijzenjagerij en punten tellin ge n In dit kader kunnen wij natuurlijk niet op de afzonderlijke prestaties nader ingaan Als we één uitzondering mogen maken, kie zen we daarvoor graag beide Shell-koren. rke onder de voortreffelijke dirigent® Ria Borgmeyer (wal heeft deze talentvolle mu sicienne veel goede koren onder haar lei ding') voor de hoogtepunten van de avond zorgden. Het mannenkoor zong twee Ne derlandse werken van Kees Kef en Hans Keunmg en deze belangstelling voor de eigentijdse toonkunst van eigen bodem valt alleen maar toe te juichen. Hoe goed het zingen hier ook was. meer voldeed in dit opzicht nog het dameskoor, dat met twee operafragmenten op bijzonder geslaagde wijze voor de dag kwam. Tot besluit van de (iets te lange?) avond zongen alle koren het Bondslied. Er was na afloop Ook Schiedam had dit weekeinde zijn voetbal interlandwedstrijd. Op het terrein in het Valkspark speelden zaterdagmiddag n.L het personeel van de Nederlandsche Spoorwegen te. Schiedam tegen hun col lega's uit. Antwerpen. Het ligt natuurlijk voor de hand, dat de Schiedammers niet zo'n sterk elftal op de been konden brengen als onze zuiderburen, in wier elftal liefst drie spelers van het nationaal spoorwegen- elftal uitkwamen. Het spreekt dus vanzelf, dat de Antwerpenaren sterker waren, doch zoveel sterker waien zb niet, dat de Schie dammers geen kansen kregen en benutten ook. De Belgen zegevierden tenslotte met 24, doch het belangrijkste was wel, dat deze strijd in een bijzonder sportieve sfeer is gespeeld, zodat de scheidsrechter vrijwel niet nodig was. Na afloop gingen gasten cn gastheren naar Eureka aan de "Willem Brouwerstraat, waar de maaltijd werd genuttigd. Daar spraken verschillende personen. In de eerste plaats de voorzitter van de Belgische Spoorwegen Sportbond, de heer F. Verbergt, die de Schiedammers een prachtig bord, voorstel lende Het Steen te Antwerpen aanbood. Van de Schiedammers voerden de tweede voorzitter van de Schiedamse spoorweg mannen, de heer P. W. Gruythuyzen, en stationschef F, Zoet het woord, terwijl de Belgen een flesje met Schiedams vocht werd aangeboden. Binnenkort hopen de Belgen de Schiedammers m Antwerpen te ont moeten. de Schiedamse bevolking het belang van het zwemmen inziet. Hierna werd aan de bezoekers een geva rieerd programma voorgeschoteld. Voor het eerste diploma moesten 102 kandidaten hun proeven afleggen, waarvoor de eisen waren: 75 meter schoolslag, 50 me ter rugslag en 1 minuut watertrappen. Slechts 2 kandidaten werden afgewezen. SZC-demonstratie Vervolgens kwamen 25 jongens en meisjes van de Schiedamse Zwemclub aan de start, onder leiding van hun trainer Dries Peute. Deze wees de aanwezigen erop, dat nu hun kinderen ïn het bezit van een diploma wa ren, zij een basis hadden gelegd om het zwemmen verder te ontwikkelen bij een zwemclub. Alle oefeningen oogstten luide bijval, vooral de laatste oefening, die door Cockie Gastelaars werd uitgevoerd. Hierna gingen 50 jongens en meisjes !o het water voor diploma II, Ook voor dit di ploma was het succes groot, nl. 49 geslaag den! Onder leiding van de chef-Instructeur van het bad, de heer A. Gamaat, kwamen de dames van de Kunstzwemploeg van W.F. in het water, om te tonen waartoe zij in staat zijn. Komisch springen Prachtige oefeningen lieten zien, welke perfectie en geoefendheid reeds bereikt 2ijn. De heer Gamaat moest na afloop een lang durig applaus in ontvangst nemen. Vervol gens kwamen de jonge knapen Herman Bouwman cn Wim Mulder een demonstratie komisch springen geven. Vooral de jeugdi ge aanwezigen staken, hun enthousiasme niet onder stoelen of banken. Hierna was het gecostumeerd zwemmen. Jammer.was het dat slechts 18 jongens en meisjes zich hiervoor opgegeven, hadden. Tot slot volgde de prijsuitreiking. Tafeltennis Het belangrijke treffen voor de bezetting van de onderste plaats in afdeling G van de overgangsklasse tussen onze stadgenoten en RONO uit Rotterdam is onbeslist ge ëindigd, NO AD heeft .hierdoor weer een belangrijk puntje binnengehaald en hun tegenstanders boekten hun eerste winstpunt. Door deze uitslag heeft NOAD nu de een na onderste plaats kuonen verlaten en overgedaan aan Dordrecht. Het is daar in Rotterdam een zeer span nende Btrfjd geweest. Ogenschijnlijk zag het er naar uit dat NOAD regelrecht op de overwinning af zou gaan. Op de helft van de strijd was de stand 41 in het voordeel van de NOAD-spelers. RONO vocht echter met de moed der wanhoop terug en achter eenvolgens kregen Jan Meuldijk, Jo Vis en Jan Verstegen en daarna nog eens Meuldijk een nederlaag te incasseren. Zo had de strijd nu een verrassende wending genomen en stonden onze stadgenoten bi) de aanvang van het dubbelspel met 54 achter. Ver stegen en Vis wonnen toen In een drie games-zege deze partij, zodat dc einduitslag 55 werd. Ned. Herv. Kerk te Schieds m en te Vlaar dingen en in het bijzonder aan zijn bevesti ger ds. Deen. Dat het kerkgebouw voor deze bijzonde re dienst tot het uiterste gevuld was is te begrijpen en gezien het groot aantal va- katures in de Ned. Hervormde kerken, is Kethel in dezen weer begunstigd. Na de dienst was er gelegenheid in de zaal voor Christelijke Belangen om. nader kennis te maken met de predikant. EERSTE ONTMOETING MET NIEUWE PREDIKANT MAN IN HET BRUIN VOND GOEDE VERTOLKING De Schiedamse Toneelvereniging Amlei- tia stond zaterdagavond op de planken van het Volksgebouw met hot toneelspel in drie bedrijven De Man in het Bruin van Henri van Hoof. Voorzitter O. Veen endaal leidde dc bijeenkomst met een kort woord in, waarin hij de aandacht vestigde op de viering van het vijfentwintigjarig bestaan op I februari a.s. De regisseur, de heer P. van Hees was door ziekte verhinderd zijn medewer king te verlenen, zodat men gezamenlijk het spel Ingestudeerd had. Ofschoon ook Amieitia te kampen heeft met de concur rentie, is het toch zo, dat het aantal leden niet kleiner is geworden, hetgeen ook za terdag te constateren viel. want de zaal was behoorlijk bezet. De Man In het Bruin kreeg een behoor lijke vertolking. De spelers waren goed rol vast, terwijl bij de dictie een vooruitgang was te bespeuren, hetgeen prettig aandeed Na afloop van het spel bleef men nog ge- ruime tijd genoeglijk bijeen, waarbij ook M. R.een dansje werd gemaakt. Bon voor advies J Ten behoeve van c abonnees zal onze Mode-adviseuse mor gemnlddag van 2—4 uur wederom rit- ting houden In ons gebouw Sehiedam- 5 sevest hoe* Binnenweg te Rotterdam Zij verleent gratia hulp btj knip-, naai- en pasmoeilïjkheden en vervaar- digt patronen naar maat Onze maatpatronen worden «teede 1 met veel succes gebruikt s De prijzen van dez* patronen rijn: 5 Mantel S.50 I Mantelpak 3 60 Dieux pices f 3.— Japon 2.50 f Rok L— f Service I De kledingstukken, die op deze patro- oen gemaakt wonden, kunnen gratis worden gepast op dé adviesmidda® Ook bij het knippen van dez® patronen f wordt alle mogelijke hulp verleend Advies over goedkope patronen kunt 5 u eveneena bij onze Mode-sdviseuee 1 Inwinnen op de hierbovenrenoemde s uren. i DE DIRECTIE. Ds. JohE. L. Brummelkamp. Ds. Johannes Everardus Lambertus Brum melkamp, geboren 2J, oktober 1921, studeer de, na zijn kandidaatsexamen in Utrecht, nog een jaar verder bij Karl Barth, Emil Brunner en Kuhlman te Basel, Na hulppre. dlker te zijn geweest in Hilversum en leger- predlkant in Indonesië, aanvaardde hij in 1950 bet ambt in het door de oorlog deerlijk geteisterde Westervoort, Van daaruit gaf hij godsdienstonderwijs op de Algemene Huis houdschool te Arnhem en. werd daar ook al spoedig de tweede geestelijke verzorger van het Diaconessenhuis. Juist dezer dagen mocht men in "Wester voort de geheel gerestaureerde Kerk in ge bruik nemen, na jarenlange voorbereiding. Toen echter de Ned. Hervormde Gemeente van Kethel een beroep op hem uitbracht meende hij, ondanks de zeer prettige ver houdingen ginds, dit ie moeten aanvaarden. De verandering, welke iedere predikant op zijn tijd nodig heeft, kan juist nu, na het afsluiten van zijn „bouwperiode", het ge makkelijkst geschieden. Uiteraard vormt de gemeente te Kethel weer een geheel ander soortig arbeidsveld dan de liefelijke Gel derse gemeente, hetgeen ds. Brummelkamp bijzonder leerzaam acht. Hoewel bij niet met een. kant-en-klaar schema ia overgekomen en zelfs een geheel afwachtende houding wenst aan te nemen, mogen we toch wel verwachten dat het jeugdwerk in bijzondere mate zijn belang stelling zal hebben en ook in het snel groeiende Kethel het een en ander, mede onder zijn leiding, 2al worden tot stand ge bracht. Voorlopig zijn ds. en mevrouw Brummel kamp zeer dankbaar voor al het werk dat vele vrijwillige krachten uit de gemeente, van wie sommigen avond aan avond bezig ■waren, hebben verricht aan het interieur van de pastorie, die opnieuw werd geverfd, behangen en intern hier en daar verbouwd. Zij hopen nu maar dat vele gemeenteleden de weg naar de pastorie zullen weten te vinden. Het neüerlagentoernooi van de Jubileren de biljartvereniging Volksgebouw is be ëindigd. Aan dit toernooi hebben 25 ver enigingen deelgenomen, komende uit Vlaar dingen, Maassluis, Schiedam, Rotterdam, Delft, Gouda, Boskoop en Krimpen a. d. IJssai. Slechts drie clubs slaagden er in Volksgebouw een nederlaag toe te brengen: I S, Schiedam; Tedïro, Rotterdam en Het Z ilden,, Schiedam. RES werd winnaar van het toernooi met een winstpercentage van 16.80, gevolgd door Tediro met 4.Z0 en Het Zuiden met 0.04. Onder de toen best ge- plaatsen schaarden zich voorts met de ver liespercentages tussen haakjes: 4. Het Zui den, Delft (2.90); 5. Het Oosten, Vlaardin gen (4.60); 6. Luctar et Emergo Maassluis (4.70); 7. Welgelegen,, Boskoop (5.70); 8- OBK, Vlaardingen (7.80); fl. De Waal,, Vlaardingen (8.10, De Rustende Jager, Rotterdam (8.13), Van dc 14.134 te maken caramboles scoor de Volksgebouw er 13.066 bijeen, of een percentage van 93.08 per wedstrijd. Voor de 200 gespeelde partijen waren 6948 beurten nodig, zodat er gemiddeld per partij 75 ca ramboles werden gescoord. De prijsuitreiking wordt 30 november, 's avonds 8 uur in het Volksgebouw gehou den. Handbul Schiedam boekt een 60 zege over Actief Het eerste dameselftal van de Schiedam se handbalvereniging DWS heeft dit week einde een bijzonder nutuge overwinning ge boekt op bet team van het Rotterdamse Actief. Met 6—0 bleven de Schiedamse mes in de meerderheid, nadat de rust met blanke stand was ingegaan. Reeds in de eerste helft bleek, dat de Schiedamse dames een goede kans hadden een overwinning te boeken. Zij waren steeds in de aanval, ofschoon Actief vooralsnog kans zag de score blank te houden. In de tweede helft ging het nog beter dan voordien en de druk, die DWS uitoefende, werd voor de goede Actief-verdediging te zwaar en reeds na vijf minuten zag mei. F Olezak een mogelijkheid de score te openen. Enkele minuten daarna zorgde mei. L. Re- bart voor een tweede doelpunt. De verde diging van Actief wankelde en met de re gelmaat van een klok konden de Schiedam se dames de score opvoeren tot 6~0. Heren 1 kwam binnen de krijtlijnen tegen VODO en speelde vooral voor rust een goede partij, doch ook VODO speelde prima, zodat de clubs om beurten konden doelpunten. Het resultaat was, dat de rust met een 55 stand inging. Na de hervatting ging het aan DWS-zijcle en wel in het bijzonder de voorhoede niet zo soepel. De voorwaartsen van VODO be nutten de kansen beter, met ats gevolg dat zij kans zagen nog drie doelpunten aan de score toe te voegen. DWS kwam niet verder dan een doelpunt, 2odat onze stadgenoten met 68 ten onder gingen. Heren 2 behaalde een verdiende overwin ning op Meeuwen. De Schiedammers won nen met 5—3. VLAG IN TOP BIJ IMKO AAN DE NOORDVEST Het nieuwe gebouw van de N.V. Handels onderneming IMKO aan de Noordvest be reikte zaterdagmorgen zijn hoogste punt. Dit vier verdiepingen hoge bouwwerk staat op de plaats van bet kortgeleden afgebrande oude 6 "bouw. Namens de directie hees de heer P. van der Linde de vlag en ondanks het slechte weer, was toch een ieder in zijn nopjes over de voorspoedige bouw, die ge heel volgens programma is verlopen- Eind februari hoopt de firma D. Baron het gebouw te kunnen opleveren, nadat 13 mei j.i. de eerste paal voor het pand was geslagen. Op de begane grond komt de expeditieruimte en daar zal bovendien de fabricage van de grondnotenprodukten ge schieden. De eerste etage vormt de kantoor verdieping, terwijl er ook een kantine en twee was- en kleedlokalen komen. De tweede en derde verdieping worden in be slag genomen door de produktierulmte en op de vierde verdieping worden de grond stoffen opgeslagen. Eehalve via de trap kunnen alle verdie pingen bereikt worden met een lift Het gehele gebouw wordt voorzien van een vol automatische centrale verwarming. De af metingen van het nieuwe gebouw zijn 29 meter lang, 11% meter breed en 18 meter hoog. De totale vloeroppervlakte is 1700 vierkante meter. Gok heeft de IMKO nog gelegenheid tot uitbreiding. Deze handelsonderneming heeft nJ. het stuk terrein naast het gebouw aan gekocht. Dit stuk grond heeft sen lengte van 11% meter en als hierop een pand zou worden neergezet met gelijke hoogte als het nieuwe, dan krijgt men er een vloeropper vlakte van omstreeks 750 vierkante meter bij. De bouw van dit pand Es tot stand ge komen onder de architecten J. P. van der Aa jr. en H. Snoek (betonconstructie) uit Rotterdam. O Het hoogste punt was bereikt bp het gcfeouto van de Jmfco san de Noordvest, De vlag werd feestelijk gehesen. In het Wijkcentrum Nienwland hield dr. W. J. de Jong uit Heemstede voor de huma nistische gemeenschap zondagmorgen een lezing over het rassenprobleem. Spr, zette uiteen dat het rassenprobleem ook in Ne derland van dagelijkse betekenis is. De 26ÜD miljoen mensen op aarde behoren tot één ras; overigens zfln ze allen erfelijk verschil lend, met uitzondering van de eeneiige tweelingen. In de praktijk onderscheidt men de rassen op grond van bepaalde groeps kenmerken, b.v. de platte gelaatsvorm der Mongolen met hun MongolenpIooL Binnen de hoofdgroepen zfln er dan onderrassen. Hoofdgroepen zyn de negers, de Mongolen en de blanken; daarnaast zijn er nog de verspreide rassen, zoals de Australiërs en de Bosjesmannen, de Eskimo's cn dc Pyg meeën. Na op het verschijnsel van de inteelt te zijn ingegaan, stelde spr. vast dat bij de mens vanaf de prehistorische dagen werke lijke raszuiverheid niet voorkomt. Zelfs de geïsoleerde Australiërs zijn. niet anders dan een mengvorm van alle oorspronkelijke be woners van dit werelddeel. Het milieu is bio de menselijke eigenschappen mee bepalend vooral bij de geestelijke. Er is nauwelijks één methode om bij deze eigenschappen ras- aanleg en milieu-invloed, van elkaar te scheiden. Intelligentietests tonen aan hoe zelfs in intellectuele groepen een grote spreiding bestaat. Onder iedere groep vindt men individuen, die aan de hoogste nor men voldoen en personen, die het gemid delde niet kunnen halen. Bovendien is er de verwarring, ontstaan de doordat men de mensen indeelt naar de taalgroep, waartor zij behoren, alsof de taal een erfelijke eigenschap ware. De maat schappelijke verhoudingen spelen bij de on derlinge waardering van de rassen een be langrijke rol en hierin wortelt de rasdiscri minatie in Zuid-Amenka en Zuid-Afrika. Is er echter één aanwijzing, dat bepaalde rassen In de wereldhistorie meer hebben gepresteerd, dan andere? Volgens spr. is er geen ras ter wereld of het beeft zön bij drage op cultureel gebied geleverd. Wij heb ben bUv, van de Hindoes en de Arabieren IerCn rekenen en via hen dankt de blanke dus een deel van zUn technische oppermacht aan thans minder-ontwikkelde rassen. Rassendiscriminatie ontstaat vooral dan als heersende groepen zich te weer stellen tegen onderliggende groepen, die zich door een duidelijk zichtbaar raskenmerk onder scheiden. Dit betekent echter niet, dat de onderliggende groepen inderdaad cultureel of Intellectueel op een lager plan staan. Bent u bereid ieder ander mens te beoor delen als een gelijkwaardig wezen, aldus spr., of beoordeelt u de mensen generalise rend? Wij mogen nooit een mens veroorde len, omdat hij tot een bepaalde groep be hoort. Ook In ons land spelen standskwes ties bij de beoordeling van de medemens nog maar al te vaak een rol. Het rassen- prioriteitsgevoel berust veelal on de ge dachte, dat men tot een door God uitver koren ras behoort, zoals in Zuid-Afnka. Nooit is een rassentheorie opgesteld, waar bij men het eigen ras als het minderwaar dige zag. De toekomst zal wel enige verdergaande ras vermenging kennen, maar in deze rich ting ligt de oplossing niet. Uiteraard doen zich bij dooreenmenging van rassen, stan den o£ geloofsrichtingen altijd nieuwe spanningen voor, maar deze liggen op het individuele vlak. De humanist kan zich houden aan de aanvaarding van de mens als gelijkwaardige medemensen, onverschillig of de medemens tot een ander ras, een an dere stand of een ander geloof behoort. Na deze uiteenzetting volgde een leven dige discussie. De voorzitter, de heer D. Mulder, kon digde nog aan, dat professor Garmt Stuive ling hier komt spreken op zondag 8 de cember.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1957 | | pagina 1