i| JeugcSgemeenteraad gisteren een debatingclub Onze taak in Nieuw-Guinea En dr. P. B. Vermey trad op cds corrigerende factor De huur der flats voor ouden van dagen AT r? AAR. ANNEER. ROTTERDAMS TONEEL ESE$32I32SE De heer H. Go tink gaat heen aJs hoofd Sav. Lohmanschool Stand van de biljartwedstrijden Zending en missie onontbeerlijk Kerstmiddag der Ned. Huisvrouwen Uit het politierapport Leen de Bruijn vierde gouden jubileum Onze stadgenoten verloren van Den Haag Verlovingsringen H. TH. v.d, VLERK DINSDAG 17 DECEMBER 1S57 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA" 9 Redactie en hoofdazen tóe hap: Broersvest 3, tel. 68391 De kritische artikelen, die de laatste Rjd In enkele plaatselijke bladen, w.o. het Nieuwsblad, over het Politiek Jongeren Contact en de Jeugdgemeenteraad zijn ver schenen, hebben voorlopig nog slechts een averechtse uitwerking gehad. Het interes- beert de Schïedamse lezer, hoe onze jeugd denkt over kwesties van gemeentelijk be leid, maar wanneer een Jeugdgemeenteraad een onderwerp aansnijdt, dat hoort tot het frontpagina-nieuws van alle bladen ter wereld, dan schiet men hoog over het doe!. Znlk een onderwerp is Nieuw-Guinea. Er is geen enkel bezwaar tegen, dat jonge in de politiek geïnteresseerde mensen debatteren over zulk een wereldprobleem en het is on getwijfeld vormend. Maar niemand kan van een dergelijke bespreking meer verwachten dan van de discussies van een debating club. Geen der leden van de Jeugdgemeente raad heeft over het delicate onderwerp Nieuw-Gnhtea een weloverwogen eigen mening geuit en dat is ook niet mogelijk, omdat dit onderwerp studie en kennis van zaken vereist. WU zullen dan ook over de discussies f.z. Nïeuw-Gulnea slechts een enkele algemene beschouwing geven. Aan het debat vooruit ging een inleiding van de voorzitter, de heer M. de Bruyne (JOVDU die zich ï.v.m. de kritiek in de pers gedrongen voelde, nog eens een uiteen zetting te geven van de beginselen van het PJCS. De Jeugdgemeenteraad beoogt de stimulering van de politieke belangstelling Onze mededeling inzake de overwogen huurverhoging voor de flats aan de Burg. Stulemeijerlaan, die zoals men weet voor een deel worden bewoond door ouden van dagen en alleenstaanden, heeft aanleiding gegeven tot enkele commentaren van de zijde der bewoners. „Het wordt voorgesteld, zo schrijft een hunner alsof de huurprijzen gelijk zouden zijn aan die van 1950. Het wordt zo voor gesteld, als zouden wij ongeveer 9.- ver wonen, maar wij zijn al enkele malen ver hoogd, zodat wij thans elke week 12.80 moeten betalen, en nieuwe huurders zelfs 15.- voor een woonruimte met twee ka mers en een keukentje. Wij hopen dan ook dat de voorgestelde verhoging niet door gaat." „B. en W. willen de huur met 1.35 per week verbogen," schrijft een ander, maar Jet nu op deze cijfers: In 1950 was de huur 5,75 plus 2, 'service en 1.40 voor ver warming, maakt 9.15. Nu in 1957 is de huur 8.25, plus 2.- service en 2.55 kolen, maakt 12.80 per week. Komt daar nu 1.35 bij, dan wordt dat 14.15 per week. Mensen die na 1950 zijn gekomen, betalen 4,io voor verwarming per week; dat maakt 15,60 in totaal. Er wonen in deze flats mensen, die bijna allen boven de 65 zijn en AOV genieten. Dat kan toch niet? Alles in deze huisjes moeten, wij zelf laten doen. Een derde bewoner toonde het bewijs, dat hij na reeds 13.45 per week betaalde terwijl een vierde namens een commissie van flatbewoners het volgende onder onze aandacht brengt: ,.De huur wordt niet verhoogd; dit mag niet zonder de toestemming van de minister; doch de kosten voor gebruik van verwar ming enz. zullen wel verhoogd worden. Deze kosten zijn reeds sinds het in gebruik nemen der flats eenmaal verhoogd, ni. met ƒ1.35 voor de oude bewoners, Wat betreft het schoonhouden van trap pen en gangen delen wij u mede dat de gangen door de bewoners zelf moeten wor den schoon gehouden. De ramen worden 1 x per jaar en dan nog maar alleen achter aan de flats en het trappenhuis gedaan. Wat betreft het nadelig saldo, dat schijnt niet veel gewicht in de schaal te leggen daar er in de Nieuwlandflat 2 woningen al weken leeg staan terwijl er toch wel ge gadigden voor zijn." Byschrift redactie: "Wij merken, op, dat in het raadstuk in kwestie met geen woord wordt gerept over de tussentijdse verhoging van de huur. Het gaat in dit stuk uitsluitend om een verho ging der kosten voor service en verwarming maar wij zijn het met onze briefschrijvers eens, dat het totaal bedrag voor ouden van dagen wel hoog begint te worden. MAATREGELEN BIJ VORST Teneinde een ongestoorde levering van gas, water en elektriciteit te bevorderen en vorstschade aan meters en toestellen die voor rekening van de verbruikers moeten wor den hersteld, te voorkomen wordt op het volgende gewezen: Volgens de verordeningen moet boven de watermeterput een luik zijn aangebracht en zijn de verbruikers verplicht de gas- en wa termeters afdoende te beschermen tegen vorst door middel van krantenpapier, droge doeken of -droog stro. Om bevriezing van gaskeukengeysers zo veel mogelijk te voorkomen verdient het aanbeveling vóór -de nacht en tijdens de uren waarop zij niet worden gebruikt het gedeelte, waar de bedieningskranen zitten, met behulp van. kranten of droge doeken te omwikkelen. Van tevoren wordt nog even warm water getapt, waardoor toestel en in houd op een hoge temperatuur zijn gebracht: daarna wordt de aansteekvlam uitgedraaid Dok indien men tot aftapping van de wa terleiding in huis overgaat dient, na hei opepen van de belde kranen van het toe stel, de ontwikkeling toch te worden aan gebracht. Alvorens het toestel weer in ge bruik te nemen, verwijdert men de omwik keling. Ook grote gasgeysers, die in niet vorstvrij ie houden badkamers zijn opgesteld, worden zoveel mogelijk afgetapt. Ten aanzien van elektrische heetwater- toestellen wordt opgemerkt dat deze zolang met heet water gevuld geen be scherming tegen vorst behoeven. Voor het afsluiten en leegtappen van waterleidingen raadplege men de bij het toestel behorende instructiekaart. Daar bij vorst veel extra-werkzaamheden ontstaan zal men om wachten te voorko men goed doen reeds thans de afsluiter ,\5e Wa^ermeter op gangbaarheid en dicht heid te beproeven: functioneert deze afslui ter niet dan wende men zich tot installa teur of huiseigenaar. bu deI jongeren en de bevordering van de onderlinge verstandhouding. Tot dusver heeft de Jeugdgemeenteraad zich in hoofd- zaatc tot problemen i.z. het gemeentelijke beleid beperkt. Met het onderwerp Nieuw-Guinea wijkt men daarvan welbewust af, om de sugges ties in zake een andere werkwijze eens aan de praktijk te toetsen. De fracties zijn in de gelegenheid gesteld elk drie vragen i.z. Nieuw-Guinea te formuleren. Het bestuur van het PJCS heeft deze vragen bekeken. Vier agendapunten hebben er zich uit ge kristalliseerd en deze zouden dan deze avond worden besproken. Eerst zouden de leden deze punten onderling bespreken; daarna zou dr. P. B. Vermey er zijn zout over strooien, volgens de heer M. de Bruy. ne bij wijze van „corrigerende factor". Hiervan is niets terecht gekomen. De le den van de Jeugdgemeenteraad formuleer den aarzelend allerlei algemeenheden en het zuiverste geluid kwam uit de hoek van de JOK.VP, waar een spreker erkende niet over voldoende ervaring te beschikken om deze vragen te beantwoorden en liever eerst de inleider te willen horen, om dan zijn mening te bepalen. De inleiding van dr. P. B. Vermey kwam en was belangwekkend genoeg om er enkele punten uit weer te geven, maar tussen zijn op kennfs van zaken berustende causerie en het geluid van de Jeugdgemeenteraad ont brak de verblndingsbrug der ervaring. De maximum snelheid Helaas moet hetzelfde gezegd worden ten aanzien van punt 3 der agenda, het voorstel tot verhoging der maximum snelheid op de BK-Iaan. De Jeugdgemeenteraadsleden wa ren zich bewust van hun kritisch gehoor op de tribunes en voelden tevens, dat er zelfs bij dergelijke „eenvoudige problemen" ja renlange ervaring nodig is voor een con clusie, die hout snijdt. De opmerkingen kwamen bij geen der fracties uit de grond verf en dat kan ook niet, omdat er geen principiële, maar slechts een verkeerstech nische kant aan het probleem der maxi mum snelheid zit. Het mag tot verheuging stemmen, dat in werkelijkheid de veilig heid op de BK-laan en de maximum snel heid voorwerp vormen van ernstige zorg voor een aantal ervaren verkeersdeskundi- gen op het hoofdbureau van politie. DINSDAG lï DECEMBER Volksgebouw: ft uur, serstbijcenkomst Vrou wenbond NW. De Kroon B.3Q uur RK Middenstand, causerie over vader en kinderen in het bednjf- Irene 7.45 uur Ned, Chr. Vrouwenbond, kerst- wijding Yolksgebouw 8 uur P.v.d.A. Jaarvergadering. WJJ klok aal Bcthelkerk a uur: Kerstavond NJJ wykgemeente I. Wijkcentrum Nieuwland 8 uur Centraal Vrouwen Comité, contactbijeenkomst votor de Hongaren; Gitta van Konkoly zingt. WOENSDAG 18 DECEMBER. Irene: 24.25 uur, Ned. Veren. v. Huisvrouwen kerstmiddag met declamatie door mevrouw Dirt Bouwknecht, Musis sacrum: 7 30 uur, W. de Zwijger ULO, feestavond. Passage: 8 uur, Kath. Kring. Zuidelijk Toneel met Je kunt 't nooit weten. Wijkcentrum: 3 uur, fotokring expositie. thr. Soc. Bel.: 8 uur, Lasclnb Schiedam, lezing over ïaseiektrodcn, met film. BIOS! Passage: 2 en 8.1$ uur, Mam'zelle Striptease, 18 j.; donderdag alleen 2 uur: zaterdag en zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 ur. Monopole: 2, 7 en 8 uur Guerilla In de Jungie. 14 j._ van vrijdag tot dinsdag; zaterdag on zondag 2. 3. 7 en 9 uur. Ml'nl* A Stedelijk Museum, Hoogstraat 112: Geopend dagelijks van 10 tot 17 uur. zondag van 2 tot 5 uur. Galer»e CCC: Werken van Henk Schuring tol en mei 18 december ZWEMBADEN. N.V. SPORTFONDSENBAD. Gemengd: zondag 8—12 uur: maandag 7—9 15 1145—1315. te—17 30 uur: dinsdag 7—8 15 U 15—13 15, 15 45—17 30 en 19 30—20 45. woens dag 7-8 15. 12 15—13 15, 14 30—lï 30. 19 30- 20 45 donderdag 7—8 IS. U 45-13 15, 15 «5- -17 30. IS 30 2045: vrijdag T-e 13, 1145—13 15. 15 1&—17.30 en 19 30-2115: zaterdag 7-815. 10 45-12 00. 14 00-15 30. 16 0D17 30 en 19 30—20 «5. Dames: dinsdag ;&I5—11 15: donderdag 18»- 19.30 uur. Her»n: zaterdag 20 45—21.30 uur 13 December Afnemende Maan Zon op 8.44 uur, onder 18.29 uur Maan op 5.28 uur, onder 14.40 uur (Advertentie) «m fr»MU5s, scHoinreoi - -terdag 21, zondag 22. dm*dag 24 december, 8 uur Eenle -roorileUlogen Tan 2V.vHET;* ROUW EN HU IS. Zoiia Nalkomku H'gie! Kail Gntltnann DecorNicoiaa» Wijnberg c-aro wan £yck. Mien vao KfrexhoveD-Xdng. Nell Koppei Li a Doraaa, Coba (Celling, Liei Franke», Jetty van Dilk- Rleelwr, Teunke Hauer. KERSTMIS woemdag 25 december. 8 uur iersie Kerztdag-avood van Zotla Nalkowska. aonaeraaq 26 dece Tweede Kerstdag-» donderdag 26 december, Tweede Kerrtdag-avond ("Advertentie) Wie het voorrecht heeft om de heer H. Got:nk, hoofd van de Savornin Lohman school, nader te leren kennen, zal weten dat deze geen prijzer van het verleden is. doch integendeel een man die. ondanks het feit dat hu de pensioengerechtigde leeftijd bereikte, midden, in het volle leven staat; naar het zich Iaat aanzien, kan en za! hu daar ook nog wel een tijdlang blijven staan, ook al neemt hij a.s. vrijdagavond in ïrene officieel afscheid van de schoolwereld. Toen de heer Gotink op 19-jarige leeftijd, m juni 1912 m zijn geboorteplaats Warns- veld zijn eerste aanstelling kreeg als „on derwijzer boven het wettelijk minimum", stond hij voor een dubbele klas van maar liefst 80 leerlingen, samengeperst in één lokaal. En daar moest hij in die tijd nog erg blij mee zijn ook, want er was een grote overvloed van leerkrachten. Zelfs deze een voudige pJattelandsschoo! had de keus uit niet minder dan 80 sollicitanten en zo was dat overal, Van het studeren voor de hoofd acts kwam hier niet veel. dus solliciteerde hij opnieuw. Op 1 febr. 1914 kwam hij in Schiedam in dienst bij het Christelijk Onderwijs. In die dagen, voor de gelijkstelling van het Open baar en Christelijk onderwijs, was dat een offer. Het rijksminimum bedroeg 500 per jaar waar de schoolvereniging dan 125 bu deed. Na de gelijkstelling werd dat gunsti ger, vooral na zijn benoeming tot hoofd der school met Ingang van l januari 1920. Oude Schiedammers zullen zich nog wel de school Uitslagen van gespeelde biljartwedstrij' den voor het persoonlijk kampioenschap 3e klasse libre. in het verenigingslokaal van de BV Rembrandt, zijn: KALANAG en GLORIA komen weer met een nieuwe magische show „SIM-SALA-BIM 1958" van 25 december a Groots Schouwburg-Zuid Na de opmerkingen van de leden van de leden van de Jeugdgemeenteraad te heb ben aangehoord, hield dr„ P. B. Verraey een vlotte causerie over de vele aspecten van het probleem Nieuw Guinea. Hij verklaar de lichtelijk teleurgesteld te zijn, omdat hij uit de Jeugdgemeenteraad slechts voor zichtige klanken had opgevangen en geen enkel krachtig positief geluid, van b.v. ..Nieuw Guinea houden en geld verdienen!" of „wegdoen! het kost geld!" of vooral ook de derde mogelijkheid „Vasthouden, want we hebben er een taak." Wat de verhouding Indonesië-Nieuw Guinea betreft, in wezen hebben deze twee problemen weinig met el kaar te maken. Indonesië heeft zijn nationaal ontwaken gehad; na zulk een revolutie van de geest, moet een land zijn eigen weg kiezen. In de koloniale tijd, aldus spr., werd het toe stromende geld omgezet in niet stijgende welvaart, maar in een groeiende bevolking- Om die bevolkingsgroei op te vangen moet Indonesië nu kiezen tussen Rusland of het Westen. Het kijkt naar China en. het ziet er naar uit, dat het China's voorbeeld zal De afdeling Schiedam van de Nederland se huis vrouwenvereniging houdt op woens dag 18 december in gebouw Irene een kerstmiddag, waar mevr. Diet Bouwknecht als voordrachtskunstenares enkele kerstge dichten en -verhalen zal voordragen, w.o. werk van Rie van Rossura, O'Henry, Theun de Vries en Anton Tsjechow. RECREATIETERREIN WEER ONDERHANDEN GENOMEN Op maandag 9 december j.l. is weer be gonnen met de voortzetting van het werk in het Recreatiegebied in Kethel met 17 ar beidskrachten in D AC W-verband. Dit aan tal ïs inmiddels gestegen tot 26. Onderhan den genomen zijn een gedeelte nabij het Sportpark aan de Oude Dijk. Dit gedeelte was reeds eerder gedraineerd en gedeelte lijk gespit en zal deze winter worden be plant en in het voorjaar worden ingezaaid, voor zover het als grasveld bedoeld is. Daarna zal een aanvang worden gemaakt met een gedeelte, gelegen in het noorden van het park bij de voetbrug over de Pol dervaart. Dit stuk is reeds gedeeltelijk ge draineerd in 1953 en geplant. Voorts zullen de paden worden aangelegd. Vervolgens zal een gedeelte langs de Poldervaart worden gespit en gedraineerd; tevens zullen de grasvelden worden ingezaaid en de paden worden aangelegd. Dit stuk is reeds gedeel telijk beplant; de nog ontbrekende beplan ting zal worden aangebracht. Na het graven van do afwateringssioot m het oostelijk ge deelte zal tenslotte hier een terrein worden aangelegd. Dit deel zal worden opgehoogd, gedraineerd, gespit en daarna worden be plant en met graszaad ingezaaid. Inzake de duur en het tempo van deze werkzaamheden kan geen definitieve me dedeling worden gedaan, aangezien de ge meente geheel afhankelük is van de be schikbaarstelling van de arbeidskrachten en 'an d° weersomstandigheden. KILOMETERLAAN WORDT AAN VERKEER ON TTROKKEN Bij de gronden ten westen van de Adm. de Ruyterstr., welke de gemeente aan de Dok en Werk Mij Wilton-Fijenoord n,v. heeft ver kocht, is ook begrepen de Kilometerlaan, Binnenkort moet genoemde vennootschap over een deel van deze laan kunnen be schikken, zodat het openbaar verkeer daar over geen doorgang meer kan vinden. en W. stellen de Raad voor de laan met ingang van l januari 1958 aan het open baar verkeer te ontrekken. volgen. Nu verdwijnen de Hollanders, maar straks ook de Engelsen en de Amerikanen. Nieuw Guinea staat echter los van dit pro bleem. L Wij dragen een zekere verantwoordelijk heid tegenover N. Guinea. Wij mogenhet niet afstaan aan een land, dat voor onze ogen afglijdt naar de chaos, aldus spr. Eco nomisch betekent Nieuw Guinea niets voor ons: de landbouw, de emigratie, de mijn bouw, geen van alle bieden perspectieven. We kunnen het land slechts leiden tot een zekere mate van self-supporting. Wij beogen de politieke zelfstandigheid van dit gebied, maar de weg daarheen is voor ons pijnlijk en teleurstellend. Met loffelijke snelheid maken wij Papoea's rijp voor een bestuurs taak, maar het gaat nu al de inheemse be volking nauwelijks snel genoeg. Nederland als voertaal is verkeerd, maar gebruik van een andere taal kost de Nederlanders hun prestige. Wat wij er tot stand brengen is zeker de moeite waard. Een nieuwe rijst cultuur, invoering van de cacao en verbe tering van de visserij scheppen nieuwe le venskansen. Hadden wij nog vijf jaar de tijd, dan zouden reeds resultaten waar neembaar zijn, en om te slagen zouden wij er enkele geslachten lang moeten werken. Zending en missie zijn nodig bij het tot ontwikkeling brengen van dit gebied. Wel vaart is niet voldoende. Het zijn hier door en door reltgieuse mensen, maar het is een religie, die bloed kost, een primitief ani misme vol magische praktijken. Wat deze mensen nodig hebben is Christendom; mis schien staan zij daar over 500 jaar even apatisch tegenover als het 20ste eeuwse W.~ Europa, maar thans hebben zij het brood nodig. De politieke verhoudingen in dit deel der wereld maken het onmogelijk te komen tot een mandaat namens de Verenigde Na ties. 100 72 40 10 1.80 100 40 21 2.50 100 85 57 8 1.94 100 57 8 1.75 ion 78 22 3.57 Schellekens 100 48 28 13 1.71 83 37 7 2.24 v Lingen JÜQ 100 37 13 2.70 11 december Michels 100 87 4?, 10 2.07 v. Buurcn 100 100 42 14 2,38 100 10(1 4?. 15 2.38 67 42 6 1.59 v, Lingen 100 89 27 12 3.29 Klos 100 100 27 14 3.V0 100 100 25 19 4.00 Michels 100 49 25 14 1.96 FOTOKRING HOUDT EEN EXPOSITIE Donderdag 19 december van 8 tot 10.30 uur, vrijdagavond van 7 tot 10.30 en zaterdag van 2.30 tot 7 uur zal in het wijkcentrum „Nieuwland" een foto-expo&itte te bezich tigen zijn van de Algemene Fotokring „Schiedam". Deze expositie zal woensdag 18 december om 8.30 uur geopend warden. ST. )OSF.F SCHOOL HIELD EEN OUDERAVOND De St. Josefschooi hield maandag een ouderavond in Irene. Deze bijeenkomst, die in het teken van de Kerstdagen stond, werd ingeleid door broeder Edmundus. waarna kinderen van de school voor de vele aan wezigen optraden. Er werden enkele kerst liederen gezongen en een toneelgroepje voerde twee kerstspelen op goede wijze op. Het waren „De nieuwe Kerstetal van de Pastoor" van Godfried Bomans en „Het Kerstkind" van J. Bernard. Geen verkoop van oude fietsen. De politie deelt mee, dat oude fietsen nog enkele dagen door hun rechtmatige eigenaren kunnen worden afgehaald. Daarna zullen zij ge zamenlijk van de hand worden gedaan. Men bespare de politie thans dus de overlast van een bezoek, indien men niet naar een ver loren fiets zoekt. Een dodelyk ongeval heeft zich van morgen om kwart over zeven voorgedaan bij de Nieuwe Waterweg. De 44-jarige roeier van VIDS, N. T., uit de Geerviietsestraat. was bezig op een ducdalf een tros los te gooien van een schip toen hij door onbeken de oorzaak achterover in een. vlet viel. Op weg naar het ziekenhuis is hij overleden. PvdA DONDERDAG A.S. IN JAARVERGADERING BIJEEN Het Bestuur van afd. Schiedam der PvdA heeft een Jaarvergadering uitgeschreven voor donderdag 19 dec., urn. 8 uur in het Volksgebouw, Tumlaan 5Q. Behalve de ge bruikelijke punten vermeld de agenda: Een voorlopig overzicht van öe gehouden en quête „Ideeënbus". Ter aanvulling van de agenda wordt mee gedeeld, dat van de aftredende bestuursle den de heren M. Rising (penningmeester) en A, M. v. d. Wel zich wegens drukke werk zaamheden niet herkiesbaar stellen. Het bestuur stelt als candidaat voor het pen ningmeesterschap voor de heer C. H. Steens, wijk!eider voor Centrum-Westen, en in de vacature-Van der Wei: de heer A. de Visser. 16 december Schra 100 100 49 14 2.04 Michels 100 99 49 9 2.02 Schellenbeck 100 100 50 20 2.80 ao 50 7 1.60 Klos 100 200 35 9 2.85 100 85 35 12 2.42 100 31 10 3.22 Schellenbeek 100 43 31 6 1.54 In het verenigingslokaal van Enlre Nous 100 35 17 2.85 100 70 35 11 2.00 Vermeulen 100 76 40 10 1.S0 Zeebregts 100 100 40 12 2.50 Eggelmeijer 100 100 44 14 2.27 100 95 44 11 2.15 v. Tielen 100 100 47 17 2.12 Zeebregts 100 85 47 8 1.80 In het verenigingslokaal van DKC Jacobs 100 87 30 20 2.90 100 100 30 12 3.33 100 70 43 11 1.60 100 100 43 10 2.32 v Duersen 100 92 58 12 1.58 100 100 58 11 1.72 Quanjel 100 100 39 20 2.56 100 79 39 8 2.02 Leen de Bruyn is vijftig jaar humorist en ter gelegenheid daarvan had een qomité maandag een huldigingsavond op touw ge zet in Musis Sacrum. Alvorens het echter zover was, werd de jubilaris een muzikale hulde gebracht bij zijn woonhuis aan de Willemskade. De twee muziekkorpsen, te weten Sint-Ambrosius en Oefening Baart Kunst, togen ondanks de koude naar het huis van de jubilaris, waar deze ensembles tezamen o.a. „Lang zal hij leven" speelden. Met een auto konden wij weer tijdig in Mu sis Sacrum zijn, doch toen wij daar aan kwamen, bleken er voor ons geen plaatsen gereserveerd te zijn en daar de brandweer verbiedt, dat zich iemand in de paden be vindt, zijn wij weer heengegaan. Een pro gramma was er niet, dus wij kunnen u niet vertellen wie er opgetreden zijn, doei» wij hebben vernomen, dat Marius Mac Phail, Frans Vrolijk en enkele Schfedamse arties ten medewerking verleenden. Voorts zou burgemeester J. W. Peek een redevoering houden.-fn dit zal dus wel gebeurd zijn. Het is jammer, dat het comité, waarin toch enkele vooraanstaande personen uit onze stad zitting hadden, zo weinig begrip toonde voor de waarde van de publiciteit. Misschien zou het zin hebben gehad, al3 er een vertegenwoordiger van de pers in het comité had gezeten. Het spijt ons voor de Jubilaris Leen de Bruyn, want we dragen hem een goed hart toe! JF. BROUWERSCHOOL Puzzeltocht langs oude gevelstenen Een dertigtal leerlingen van de Willem Brouwerschool aan de Dwarsstraat, heeft zondagmorgen de koude getrotseerd, om deel te nernen aan de puzzeltocht, georganiseerd door de ouder commissie van deze school, Het waren leerlingen van 10 tot 11 jaar Ui groep A en van 11 tot 12 jaar in groep B. De groepen hadden elk een bepaalde dracht, gedeeltelijk over verschillende tra jecten. Vanaf de Dwarsstraat ging het naar de binnenstad om na een wandeling van cir ca 4 kilometer weer aan school terug te ko men. Op het opgegeven traject moesten on derdelen. van of aan bepaalde gebouwen goed bekeken worden, om hiervan notities te maken. Oude gevelstenen waren hiervoor bijzonder geschikt en werden grondig bestu deerd. De meesten hadden de grootste last met de vraag, uit hoeveel vakjes de klok aan de Adr. Kuijperschool in de Stadhou derslaan bestond. Slechts weinigen hadden het juiste getal van „36" goed. Begrijpelijk werden de kinderen op hun route gecontro leerd. Na afloop heeft het hoofd van de school, de heer A. Kiaayssens de leden van de oudercommissie dank gezegd voor de geor ganiseerde tocht en de kinderen toegespro ken. Voor elke groep waren twee prijzen be schikbaar in -de vorm van een abonnement op de openbare leeszaal. In groep A kwamen hiervoor in aanmer king: Paula den Oude en Rta Wennink; In groep B: Adr. v. Opijnen en Beb v. Leeuwen Tegen de verwachting in is er gisteren toch gekorfbald en zelfs vrij veel. Wat Zuid- Holland betreft zijn er alleen in Den Haag wedstrijden gespeeld en daarbij bevond zich de ontmoeting Raven-Schiedam. Het is een Haagse zege geworden, zij het een beschei den. De thuisclub bleef de gehele wedstrijd met een doelpunt voor. Op een moment zelfs met drie punten, maar bij het scheiden van de markt was het verschil weer tot l gere duceerd. In de eerste helft zorgden F. Veer en J. v. d. Kooy met goede doorloopballen voor 11 en 2—2, nadat de Raven met 1—0 en 21 waren voorgekomen. Dat spelletje herhaal de zich nog eenmaal: D, Vermeulen schoot van ver -de gelijkmaker in (3—3). De rust ging in met 43 en na de hervatting liep de thuisclub zelfs tot 6—3 uit. Mej. J. Carriere verkleinde de achterstand tot 64 en H. Verschoor profiteerde goed van een fout van zijn tegenstander, waarmede hij de eindstand op 6—5 bracht. SINT BEZOCHT DE RODE KRUIS-HELPERS De vereniging van helpsters en helpers van het Ned. Rode Kruis heeft zaterdag avond i.l. haar traditionele Sinterklaasfeest gevierd m het Volksgebouw aan de Tuin- laan. Daarbij werden twee Roode kruis- veteranen gehuldigd. De heren M. Locn, met 42 jaar trouwe dienst als lid van de vereni ging en G. Kleinherenbrink, 25 jaar lid, wer den benoemd tot erelid. Bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd vervalt nj. het lidmaat schap der vereniging. Doch voor d i t twee- lal had het bestuur een uitzondering ge maakt. Beiden ontvingen een oorkonde, waarop de datum van deze eervolle benoeming stond gecalllgrafeerd. De heer Loch werd boven dien verrast met een barometer, de heer Kleinherenbrink met een wandbord. De echtgenoten ontvingen bloemen. Aangezien de contributie de ziel vormt van elke vereniging en de beer Zonneveld reeds jarenlang trouw zorgt, dat de dubbltjes bin nenkomen, ontving hij eveneens een ver rassing en zijn echtgenote bloemen. Sinterklaas is ditmael platliggend op een draagbaar door twee zwarte pieten binnen gebracht Kij beloonde zijn grote kinderen natuur lijk met gulle hand. Een cabaretgezelschap, de Camuto's, wist de Rode Kruismensen te laten lachen en deed de avond omvliegen. The Red Star Band zorgde tenslotte voor dansmuziek. De heer H. Co tink, hoofdonderwijzer van de De Sav. Lohmanschool. aan het Broers veld herinneren. Zij stond waar thans de Passage is. Weldra kon men ook een christelijke school inrichten in het leeggekomen gebouw aan het Broersveld en wel op 1 nov. 1922. Hoeveel jaren had men toen al niet mas sale klassen gehad van 56 leerlingen, ver deeld over vier rijen van 7 banken^ waar men zelfs niet eens achterheen kon lopen! En het was alleen te danken aan het lang- 2amer tempo en de geringere eisen in die tijd, dat men het lesrooster wist af te werken. Het was daarom een uitermate groots moment toen in september '31 de nieuwe school met 7 lokalen aan de Gali- leistraat kon worden geopend, waar de heer Gotïnk het grootste deel van zijn loopbaan heeft doorgebracht. Weldra kon men ook een tweede christe lijks school inrichten in het leeggekomen gebouw aan het Broersveld en wel op 1 no vember 1922. Hoeveel jaren had men toen al niet mas sale klassen gehad van 56 leerlingen, ver deeld over vier rijen van 7 banken, waar men zelfs niet eens achterheen kon lopen! En het was alleen te danken aan het lang zamer tempo en de geringere eisen in die tijd. dat men het lesrooster wist af te wer ken. Het was daarom een uitermate groots moment toen !n september '31 de nieuwe school met 7 lokalen aan de Gallleïstraat kon worden geopend, waar de heer Gotink het grootste deel van zijn loopbaan heeft doorgebra cht. Behalve op schoolgebied bewoog hij zich intussen ook op ander terrein. Jarenlang was hij voorzitter van dc propagandaclub der CHU-Kiesverenlgmg Groen van Prinste- rer, todat daarvoor het ambt van ouderling te veel tijd ging vragen. Als voorzitter van de Ver. tot Behartiging der Belangen der Ned. ITerv. Kerk bleef hij nog lang zijn kraohten aan de kerk geven en als penning meester van de Commissie tot Beheer der WeFlerkerk diende hij haar weer ap andere manier. Ook in de omgeschakelde commis sie. die thans voor de nieuwe Opstandings- kerk zorg draagt, nam hij weer zitting. Van zijn verdere activiteiten melden we nog dat hij jarenlang voorzitter was van de Commissie voor de Jeugdkerk, aanvangende met een totale reorganisatie in 1915 van de toenmalige kinderkerk. Opnieuw een bewijs dat de heer Gotlnk nooit zonder meer het verleden heeft aanvaard of ondoordacht ge prezen. Ook was hij jarenlang bestuurslid der Oranjevereniging en van haar oprich ting af. lid der commissie voor sehooltand- verzorglng. Het zal stellig vrijdag, nu deze actieve figuur het schoolleven vaarwel zegt, niet aan belangstelling ontbreken. Het ver moeden is Intussen gewettigd dat andere activiteiten daar wèl bij zullen varen, want de beer Gotink hoopt nog jarenlang in Schiedam te mogen wonen en..., werken. Biljarten PROGRAMMA VOOR KOMENDE WEKEN Na een minder overladen biljart-pro gramma m het district Schiedam van de KNBB van de laatste weken blijkt Uit het zo pas verschenen december-nummer dat in de diverse lagen van de b-Iljartsport in de komende weken weer heel wat te ver werken valt. Op de eerste plaats blijkt, dat de voor wedstrijden. voor het kampioenschap 3e klasse libre. een aanvang hebben genomen en dat de eerste partijen Inmiddels zijn gespeeld. De wedstrijden om de „Rembrandt Llbre- beker" beginnen op 23 december a.s. Dit jaar hebben 24 spelers hiervoor ingeschre ven, zodat in drie pculea gespeeld zal moe ten worden, resp. bij OBK en de Confiance te Vlaardingen benevens bij DKC te Schie dam. Op 17 december begint de strijd om de „Van de "Water Beker". Met een inschrij ving van 12 personen zal in 2 poules ge speeld worden, hetgeen in het clublokaal van „Het Centrum" aan de Broersvest zal geschieden. D& aanvangstijden van de wed strijden zijn bepaald op half acht. Voorts blijkt nog toestemming verleend te zijn voor de tweekamp De UnieLEV en Het OostenEntre Nous. LASCLUB HOUDT LEZING OP WOENSDAGAVOND In het Gebouw voor Chr. Sociale Belan gen aan de Lange Haven 73 zal morgen avond, 18 december, om 8 uur een lezing ge houden worden door de heer Verschoor van Philips Nederland NV over „Het lassen met Basische Electroden", over welk onderwerp ook enige films zulen worden vertoond. Deze avond wordt georganiseerd door de Nederlandse Vereniging voor Lastechniek, afd. Zuid-Holland Lasclub Schiedam. Zeer grote collectie m 3V» - 4 - 4V» - I mm oplopend van plat- tot kogelmodel Uw levenlang gegarandeerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1957 | | pagina 1