Schiedammers kennen huren niet meer hun naaste Voor 28.000 gld baldadigheid in de Gorzen Mr. Cos oordeelde over verkeersovertreders emge 1|J Vele wankele gezinnen hebben een mentor nodig Kleine bedrijven komen in de binnenstad Postagentschap op komst in Nieuwland eierstruif bij een Herv. vrouwen krijgen Oostduitse gasten Fraai werk der amateur- fotografen AT O AAR. ANNEE& Wat wordt de laak van. de Sportraad? Verloren en gevonden Voor het kantongerecht Nieuwe plannen van DOK Het ideale licht in de woning Om de Luifel-beker Moederschapszorg cn kimlerhygiëne Gladde wegen Afscheid adj.-directeur gemeentewerken zm WmmÊ jjOr -ERDAG 27 FEBRUARI 1958 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA 11 Redactie en hoofdagentschap: Broersveat 3, tel. 68091 Het derde deelrapport van het Jeugdonderzoek Schiedam handelt over de problemen van het gezin in de gemeenschap; het draagt ook en in ni&t onbelangrijke mate grgnnienien bU tot de reeds vermelde aanbeveling om een sociaal-pedagogisch centrum te slichten, dat zich met allerlei problemen op het gebied der persoonlijkheidsvorming voor de Jeugd zal bezighouden. Dit centrum moet volgens de commissie, die het onderzoek verricht heeft, op een wfld en onoverzichtelijk front waken voor de belangen van het fceöreigde kind en het „gestoorde" kind en daarbij coördinerend en stimulerend werken. Ia dit deelrapport wordt aannemelijk gemaakt, dat de geestelijke ontplooiing van het Schiedamse kind in vele gezinnen niet tot haar recht komt. Bekneld tussen enerzijds Sief dikwijls niet geheel evenwichtige gezin en anderzijds een „gemeenschap", waarin het gezin slechts onvolkomen geaccepteerd wordt, Rrügt het kind geen gelegenheid zijn persoonlijkheid volledig te ontwikkelen. De woonruimte speelt daarbij e®1* grote rol. Te weinig woonruimte beïnvloedt elk naar zjjn aard: het probleem uit zich „in de verre gaande slordigheid van de moeder, de uithuizigheid van de vader en de straatschenderij Tan de kinderen". Te geringe sociale contacten van het gezin, d.w.z. tc weinig omgang Bet buurtgenoten, met mede-Schiedammers, kan bovendien tot spanningen leiden, waar van vooral het kind de dnpe wordt, doordat het voor een deel van zijn opvoeding is aangewezen op de buurt als speelterrein en daar bij weinig contact met buurtgenoten geïsoleerd staat. Is de toestand in Schiedam voor het kind •erontrustend? Is liet er hier misschien erger aan toe dan in andere steden? "Weder- em dringt zich deze vraag aan ons op en wjj krijgen helaas geen uitgesproken ant- -woord Na lezing van het deelrapport en !jn het bijzonder de historische en. statis tische inleiding is de aandachtige lezer ook z«lf wel in staat op bovengenoemde •vragen antwoord te geven. Schiedam heeft 'inderdaad veel kinderen, die niet tot vol- :'eiii°e ontplooiing van hun persoonlijkheid komen, dan wel zich tot gestoorde kinderen Ontwikkelen. Drie overwegingen leiden tot deze eon- doste. De economische geschiedenis van onze stad, met name de voornaamste bron van inkomsten in de negentiende eeuw, heelt een ongunstige invloed gehad op een deel van de bevolking. Deze groep is geestelijk zwak begaafd. De huisvesting vormt eveneens een benauwend probleem "en menig kind ondervindt daar de terug slag van. En ten derde; Schiedam heeft een teferogene bevolking: van alle kanten zijn de bewoners toegestroomd. In de nieuwe wijken vormen zich geen nieuwe gemeen schappen, zoals men die in het oude Schie dam kende. Een ander gemeenschapstype ontwikkelde zich en ontwikkelt zich nog, a.ï. het stadstype, dat voor de vele dorps- -Ï6Woners, die zich hier vestigen, weinig -gastvrij lijkt en voor hen eenzaamheid en "isolement betekent. Waarvan het kind dan Vttr de nadelige gevolgen ondervindt. Het gesprek met de vijfhonderd In deelrapport 3 is een hoofdstuk gewijd san een gesprek met 50(1 Schiedamse inge zetenen, die hun mening gaven, over de "Schiedammer als gemeenschapsmens. Hun oordeel was over het algemeen negatief, d.wz. zij toonden -weinig waardering voor de gemeenschapszin van de Schiedamse bevolking. Niet dit negatieve oordeel op jich zelf heeft waarde, maar het wordt door de rapporteurs terecht gezien als een 'bewijs, dat het Schiedamse gezin te kampen heeft met het probleem der gemeenschaps vorming, met andere woorden, dat hier vele gezinnen in „omgangsnood" verkeren. De verklaring is gemakkelijk te vinden: Van 1920 tot 1955 is de Schiedamse bevol king bijna verdubbeld en vestiging en vertrek hebben de bevolking door elkaar geschud en binnenste buiten gekeerd. Min stens de helft der Schiedammers is bezig ach tot het „gesloten gezinstype" te ont wikkelen. dat kenmerkend is voor de ge mengde moderne stad. in het rapport wordt toegegeven, dat men „de initiatieven tot be vordering van het onderling contact roemt doch de bevolking zelf zou weinig mede werking verlenen. Dit laatste is dan ken nelijk een uiting van de velen, die uit hun open dorpsmüieu m dit gemêleerde stede lijke milieu terechtkomen en de dingen nu door een donkere pessimistische bril be zien, omdat zij moeite hebben met de overgang. Want iedereen weet het toch: Het Schiedamse verenigingsleven bloeit; hel amateurtoneel is sterk vertegenwoor digd. Er is een drang naar gemeenschappe lijk amusement Er zijn bijzonder krachtige buurtverenigingen en reisgezelschappen. En de opbrengst van collecten voor enig gemeenschappelijk doel b.v. de bouw van een nieuwe kerk leveren een rijke oogst. Nergens gebrek aan gemeenschapszin. Het is het nieuwe stadsmilieu dat zich doet gelden. In verschillende interviews klinkt dit in zicht door. Wij citeren er enkele: „Vroeger kenden we elkaar allemaal in Schiedam. Op het ogenblik ken tk zelfs mijn naaste buren niet meer". Of: „De trapbewoners mensen, die vlak naast elkaar wonen kennen elkaar met eens meer", „De mensen leven hier allemaal op zichzelf" en „In Schiedam is het nog niet zo kwaad: de mensen laten je tenminste met rust". Deze uitlatingen bewijzen, dat de Schiedamse mentaliteit die van een willekeurige snel- gegroeide moderne stad is geworden. Vele fezinnen zijn niet in staat geweest zich bij deze ontwikkeling aan te passen. De krenten en de koek Het deelrapport geeft dan verder onder het hoofd „Observatie" een beschrijving van veertig Schiedamse gezinnen, lukraak uit het beschikbare materiaal gekozen. Zij wekken inderdaad de indruk, dat vele ge zinnen in Schiedam maatschappelijk met aangepast zijn. Wetenschappelijk blijven de verhoudingen in dit rapport echter zwe vend. Een „snede" van de Schiedamse koek is op bet aantal krenten gecontroleerd. Er is een aantal gevallen bijeengebracht en beschieven, maar In welke verhouding staat deze groep tot de plak koek en m hoeverre is die plak representatief voor de hele koek, in casu de Schiedamse be volking? Het rapport spreekt van geïntegreerde en gedesintegreerde gezinnen. De laatste zjjn het die geen samenhang vertonen en waar het kind geneigd is ten eigen nadele zjjn vreugde buitenshuis te zoeken, d.w.z, op straat. Vele dezer wankele gezinnen zjjn niet in staat op eigen benen tot beter samenhang en sociale integratie (d.i. tot omgang met anderen) te komen. In een hoofdstuk „Mogelijkheden tot verantwoor de hulp" wordt betoogd dat deze hulp niet doeltreffend kau zjjn, indien niet iemand bereid is deel te nemen aan de problemen van dit gezin met de bedoeling het gezin uit de impasse te helpen, waarin het verkeert. Het gezin dat hulp behoeft, zal een mentor moeten krijgen, die samen met het gezin de nodige stappen neemt Om met de hulp van bestaande instanties een oplossing voor de problemen te vinden. En via deze gedachte komen de rapporteurs dan tot de reeds «er besproken aanbe veling een sociaal-pedagogisch centrum te vormen ter bundeling van de pogingen, tot Intensivering der samenwerKing en tot op leiding van de nodige mentoren... Höe staat het, vragen enkele raadsleden, met de verwezenlijking van de reeds eer geuite wens om in Nieuw! and meer ge- l°gentieid te bieden voor de vestiging van kleine ambachtsbedrijven? Is er voldoende aandacht besteed aan de ruimte voor ambachtsbedrijven m Nieuwland en zijn de huurprijzen daar niet te hoog? Een en ander is nog in studie, delen B en Vt. mede. Na verdergaande krot opruiming in de binnenstad zal op de vrijkomeode terreinen, overeenkomstig het saneringsplan, de vestiging van kleine ambachtsbedrijven mogelijk zijn. Na aan sluiting van Nieuwland met de binnenstad tullen de afstanden tot deze bedrijven zeer kort zijn. Niettemin wordt nagegaan wat nog in Nieuwland nodig en mogelijk is. Voor zover nodig zal ook in de toekomst met het bedrijfsleven contact worden op genomen of behouden om te komen tot m elk opzicht verantwoorde plannen. Ook het centraal orgaan voor Middenstands- bedrijfspanden zou bij dit contact kunnen worden betrokken. Eindelijk kan worden verwacht, dat er door de posterijen iets zal worden gedaan voor de bewoners van Nieuwland. Het is wel niet zo, dat binnen afzienbare tijd een djkantoor in deze wijk gevestigd zal wor den, maar wel wordt ernstig gedacht over postagentschap in dit stadsdeel, dat daarmee al zeer belangrijk geholpen sal zijn. BOTSING Op de hoek SchoolstraatWillem de Zwij- !enaan—Nassaulaan kwamen gistermorgen «»üi over 9 5611 vrachtauto en een be~ „L r, lne' sikaar in botsing doordat de Ro ri f1* Van de vrachtauto, N. de J, uit uamtaan, geen voorrang verleende. De achterzijde van de bestelauto, be~ 22u-.?°?r A- H- v- Ult Rotterdam, werd «m «i g en de zl'ive!produkten in de wa- ~cssen melk, slagroom en eieren, bta- Proces-verbaal is opgemaakt. Gemeente koopt tuintje aan Schiedainseweg heoif .verbGtering van de Sehtedamseweg rpoi f6hieente behoefte aan een per- a ,rJLroJ?,d toebehorend aan de familie S. T"nden' ter grootte van 78 m2, het voortuintje van Schiedamseweg 213. Over Eikt J U5° 'S 'ha!1S ovsreenstem- Ondanks de vele gevaren en bezwaren, teweeggebracht door de felle sneeuwstorm die dinsdagavond over ons land raasde, hadden toch verschillende leden van de Ring Hervormde Vrouwengroepen" de moed opgebracht om naar Irene te komen. De verwachting voor deze avond: dat het geen voile zaal zou worden, werd wel be waarheid, maar aan de andere kant mag worden gezegd dat de gezelligheid en inti miteit er des te groter door werd. Zodoende ls deze eerste verjaardag van de Ring toch nog een goede verjaardag geworden. Mevrouw A. Post—Van den Berg vertelde ut haar openingswoord dat deze vereniging, waarbij automatisch alle vrou wen lid zijn die aangesloten zijn bij een van de hervormde groepen, thans circa 300 le den telt. Waren het vorig jaar, toen de kring pas was opgericht, aanvankelijk enkele verenigingen nog niet toegetreden, thans kon men zeggen dat de ring een soort overkoepelende functie vervult. Ver der deelde zij nader bijzonderheden mee over de Oost-Duitse vrouwen, die men hier enige tijd wil verzorgen. Van 18 maart tot 4 april zullen tien vrouwen uit het vluchte lingenkamp Wesldorf (bij Hamburg) hier in gezinsverband gastvrijheid genieten. De opbrengst van de tombola van deze avond was mede voor dit doel bestemd. Na dit openingswoord hield ds, J. D. Smids een causerie over zijn reis naar Ber lijn, die hij het vorige jaar gemaakt heeft. Na de pauze draaiden twee kleurenfilms van, de Rijksvoorlichtingsdienst, n.l. Kin deren van Nederland en Aalsmeer, bloe mentuin van Europa. Het woonwagenkamp gaat verhuizen De voortschrijdende bebouwing van Neuwl and-oost nadert thans de plaats waar het woonwagenkamp gevestigd is. Op een vraag van een raadslid tijdens het algemeen onderzoek der begroting antwoorden B. en W. thans dat er plannen in studie zijn om tot de aanleg van een nieuw woonwagen kamp te komen. Dit kamp zal dan, in sa menwerking met andere gemeenten of een andere gemeente:, worden ingericht. Wij hebben indertijd al meegedeeld, dat bespre kingen werden gevoerd met Vlaardingen om te komen tot de oprichting van een modern geoutilleerd regionaal woonwagen kamp op de grens van Vlaardingen en Ket'nei. AVONDGEBED IN MAART Het Avondgebed, dat iedere zaterdag des avonds om half acht in de Lutherse kerk alhier wordt gehouden, zal xn de maand maart achtereenvolgens worden geleid door; ds, S. G. v. d. Haagen op 1 maart; dr. L. J. Cazemier op 8 maart; ds. E. J. Oomkes op 15 maart; ds. J. Gras op 22 maart en ds. J. Na wijn op 29 maart. „Zwaan kleef aan'" voor NVV-kinderen De NVV-bestuurdersbond, afd. Schiedam, Organiesert voor de kinderen van 6—12 jaar, wier ouders lid zijn van een der aan gesloten vakorganisaties, een kinderbijeen- komst op woensdagmiddag 19 maart a.s. om 2 en 4 uur in het Volksgebouw, Tum- laan 50. Vertoond zal worden de bijzonder mooie kinderfilm „Zwaan kleef aan". BURGERLIJKE STAND Geboren: Fijgje, d. van P. Kagens en J, Ooms; Aalbert, z. van A. Versluis en M. Zoll; Erik. z. van C. van der Gaag en J, van der Zouwen; Ronald, z. van J. van Nie- len en V. A. J. Löhe; Maria L. G. d. van P. J. Ham en W. F. M. van Mil; Anna L. M., tl. van L. W. J. de Leede en A. C. T, Arke- steijn; Edith, d. van M. G. Dorré en L- M. Brehm; Cornells J. M. van A. C. de Vette en C. A. M. van Velzen. De leden van de Stichting Algemene Fo tokring Schiedam hielden, woensdagavond een bijeenkomst in het wijkcentrum Nieuw land. Op deze avond werden de foto's be sproken, die de leden voor de derde ronde van de onderlinge fotowedstrijd gemaakt hadden. Er waren in het algemeen bijzonder goede foto's bij en vooral de beginners le verden een fraai resultaat met enkele zeer goede prenten. Over veertien dagen komt de Fotokring weer bijeen. Dan 2al de glasfotografie na der onder de loep worden genomen. DONDERDAG 27 FEBRUARI. Musis Sacrum: a uur Wilton becinjfsjournaal 1957, operetie „lm weiszen ROzl", Irene; 7.Jo uur „De vrienden van Bartje", contact avond. Fassace: 8 uur Gusto's muzlckvcr., uitvoering en cabaret. VRIJDAG 28 FEBRUARI Malson Westhuls: 2.15 uur, Ned. Ver. van Huisvrouwen, lezing: Praktische hulpmidde len bij het strijken Musis Sacnun: 2.30, 7 15 en 9 15 uur Modeshow Margriet. Stadhuis: 7.30 uur, begin van de begrotings debatten. Marijke: "7 uur, contactbijeenkomst van de voetbalvereniging GSS. Bethelkerk Gorzen: 8 uur, N II. wykemeente I, film „solange du da bist". BIOSCOPEN Mo no pole: z, 7 en 9 uur. De man in de regenjas, passage: 2 en 8 IS uur. De onlembarendonder dag slechts om twee uur MEDISCHE DIENST. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5 b. ZWEMBADEN. N\V. SFORTFONDSENBAD. Gemengd: zondag 9—19 uur; maandag 7—0,15, 11.45—13.15, 16—17.30 uur; dinsdag 7—8.15, 21.15—13.15, 15.4517.30 cn 19.30—20.43; woens dag 78.1a, 12.15—13.15, 14.30—17.30. 10.30—20.45: donderdag 7-8.13, 11.45—13.IJ, 15.45—17.30, .19,31 —20.45; vrijdag 7-S.T3. 11.45—13.13, 15.15—17.30 en 19 30—21.13: zaterdag 7—915. 10.45—12, 14—15.30, 16—17.30 en 19.30—20.45. Dames: dinsdag 10 15—11.15: donderdag 18.30— 19.30 uur. Heren: zaterdag 20.45—21.30 uur. 28 Februari Wassende Maan Zon op 7 23 uur. onder 28.16 uur Maan op 12 io uur, onder 3.30 uur Advertentie J DE ROTTERDAMSE SCHOUWBURG 1J ROTTERDAMS TONEEL I i» I zal 1. zond. 2 maan. 8 uur Kante voorrteilitigen tod I OE BOOMGAARD Ton«elro«l van Robert Bok, Regie- Jan leullng». Ham Kaart. Enny MeunUr, Jan Teullng*. ina van Faa««o. M ontred de Graai. Sra Vroemen, Witn GTcliaqet Xindermathje» door TONEELGROEP „ARENA" zondagmiddag 3 maan, 2.30 uur fc OE VRIENDEN VAN PRIKKEBEEN vaa Mie» Bouhnyi. HET NEDERLANDS BALLET maandag 3 moert, b uar K PETSOESJKA tn do nieuwe Imtudericg van Leonlde Mattine In oortproake- iijke decors v. Alexandre Benei*. Amsterdam* Kunstmaandorkert Dirigent: Anion Ktnlei. Het is enkele raadsleden opgevallen, dat In de begroting een bedrag van ƒ25 000.— is uitgetrokken voer het onderhoud van plantsoenen in de Gorzen, plus nog ƒ3.000.- voor onderhond van de speelplaatsen deze wijk, Is dit niet wat overdreven, vragen zij, maar B. en W. antwoorden in de memorie van toelichting: Overdreven? Waarom? In het bijzonder in de Talma- straat, zo zeggen ztf. worden de groen stroken steeds weer vernield en het is de jeugd, die dat in haar wilde onnadenkend heid doet. Ook elders zijn klachten over plantsoen" en gazon, zo bijv. in. de zijstraten ten zuiden van de Troelstralaan. Zodra de financiële omstandigheden gunstiger zijn, zal tot op hoging van betreffende straten worden overgegaan. De groenstroken zullen dan eveneens worden opgehoogd en geheel worden beplant, waardoor voor dat ogen blik het euvel van de vermelde grasstroken zal zijn verdwenen. De zandbakken tussen de huizen m Nieuwland worden regelmatig van vers zand voorzien. In Schiedam wordt ten aanzien van de plantsoenen en met name met betrekkin; Proef met telefooncel in Gorzen In de Memorie van Antwoord lezen w|j dat in de loop van dit jaar btö wijze van proef in de Gorzen een telefooncel zal wor den geplaatst. Reed3 meermalen is gevraagd een of meer publieke telefooncellen in het zuiden van Schiedam le plaatsen, maar dit is nog steeds afgestuit op het feit, dat de voorraad cellen zo gering is, dat men zich bi) het slaatsen daarvan tot het uiterste moet beperken. In de komende raadsvergadering, welke op vrijdag a.s. begint, zal behalve de begro ting, ook de Sportraad \vorden behandeld, welke zal bestaan uit vertegenwoordigers van de sportverenigingen en van de ge meente. Het is, zoals bekend, daarbij de be doeling, dat de sportbelangen zullen wor den behartigd door een Orgaan, dat de ver enigingen. zelf bij de uitvoering betrekt en waarvan de dagelijkse leiding berust in handen van de sportmensen zelf. Zoals wij reeds schreven is de gedachte, dat cgh lid van het college van B. en W. uiteraard wethouder mr, P. van Bochove als wethou der van sportzaken voorzitter wordt. Door en uit de gemeenteraad worden vier personen aangewezen als lid en zes leden worden door de Raad benoemd uit een voordracht van het SBLO-bestuur. Aan dit college worden dan zonder stemrecht een of twee ambtenaren toegevoegd, aan gewezen door E. en W„ een hunner ter ver vulling van de functie van secretaris. De zes vertegenwoordigers van de SBLO zijn daarbij als volgt verdeeld: twee voor voetbal, waarvan één voor de behartiging van de belangen van het zaterdagvoetbal, een voor zaalsport, (uitsluitend gymnastiek), een voor hockey, cricket en honkbal, één voor zaalsport anders dan gymnastiek, en één Voor korf- en handbal. Volgens de verordening betreffende de exploitatie van de gemeentelijke terreinen, zullen deze aan de sportraad in beheer wor den gegeven, behalve de bijzondere terrei nen, welke worden uitgereikt aan de daar voor in aanmerking komende gegadigden. De Sportraad kan ook met andere werk zaamheden op het gebied van de spert wor den belast. De Sportraad is verplicht de terreinen ten genoegen van B. en W. te ex ploiteren cn aan B. en W. advies te geven inzake de inrichting, eventueel op eigen ini tiatief. De terreinen worden door de Sportraad aan de daarvoor in aanmerking komende verenigingen In gebruik gegeven; zij mogen niet op zondag voor 12 uur worden gebruikt voor wedstrijden, waarvoor entree wordt geheven. Exploitatiekosten en inrichting komen voor rekening van de gemeente. De ge meenteraad stelt op voorstel van de Sport raad voor het gebruik een tarief vast. De begroting moet jaarlijks voor I april ter goedkeuring aan de Raad worden voor gelegd. tot het gebruik van grasvelden zeer soepel opgetreden. Vrijwel a!ie grasvelden in de plantsoenen mogen door kinderen worden betreden. Voetbalspel kan echter niet wor den toegestaan, omdat daartegen geen en kele grasmat bestand is. Momenteel wordt getracht de binnen tuinen in Nieuwland meer bruikbaar te maken voor de jeugd, o.m. door vrijgeven v3n de grasvelden binnen de woningblok ken en door het plaatsen van speelwerk- tuigen. In de toekomst zal bij sanering van di stad, met name bij de uitvoering der stad- huisplannen ter vervanging van dat deel van het Emmaplein hetwelk gaat verdwij nen, zeker aan de speelruimte voor de jeugd worden gedacht Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 12.30 uur en 6 uu;-; steun-autosehot; groene hoofd doek; pakje kleding: aktentas. Te bevragen, bü de vinders: bedrag aan _;eid. Vermeulen. Jan Vermeerstraat 22a; tm. parelketting, Speksnijder, Leibnitzstraat 19b; kinderrmget'e, v. Rijnsbergen. IJssel- rnondesest raat 56; vulpen in etui, G. Bos, Leibnitzstraat 12a; sleutel Middelburg, Ju- hanalaart 86a; aansteker, B. Hartman, Zalm straat 10; vulpen, Vermeulen, Nw. Mathe- nesserstraat 32; abonnement BET, D. Wind- horst. Emmastraat 25; leefnet, M. Rebers. Groen van Prinstererlaan 13; 1 p. steunzolen, Winter, Kortlandstraat 34a; kinderporte monnee, a. Crama, Lange Kerkstraat 3: por temonnee met inhoud, E- Tan wel, Burg. van Haarenlaan 1243; witte shawl, M. Monster, Str Densest raat 14: damesvest, J. J. Derksen. Vlaardxngerdijk 147; gummilaars, Wiese. Groenweegje, 70, na 15.30 uur; zwarte hond met bruine halsband, J. v. DonkeJaar, v. Os- tadelaan 41a; roodharig keeshondje, Vreden- bregt, Mariastraat 43a; zwarte glacé damxL»- handschoen, J. de Hooge, Nieuwe Haven 281a; 1 p. beige wollen handschoenen. M. Noordïjk, Lange Kerkstraat 32a; zwarte glacé dameshandschoen, Tobé. Prof. Kamer- Itngh Onneslaan 110; glacé herenhandschoen (r-). F. Jansens, Marconistraat 93b; d.-bruine: glacé herenhandschoen (1.), Streng, Geer-1 vlietsestraat 26. Het waren weer voor het merendeel \*er- keersovertredingen en ongelukken, die het kantongerech woensdagmorgen in openbare zitting te behandelen kreeg. De meeste overtreders hoorden zware straffen tegen zich eisen. Echter niet de chauffeur v. D. De getuige in deze za^tk J. D. S. kwam van Rotterdam toen v, D. hem dicht by de verkeerslichten passeerde en dat had een botsing ten gevolge. Er kwamen tekenin gen aan te pas en toen v. D. deze had ge- tien, zei hg': „Die tekening is aardig, na tuurlijk. is zelfs mooi, maar het geeft een verkeerde voorstelling van het gebeurde" en daar de getuige ook niet met zekerheid kon zeggen waar de botsing had plaats gevonden. vroeg mr. R. A. Schimmel vrij spraak. Dat was niet het geval bij v. d. V.. die tijdens een dichte mist cverdag met de stadslichten had gereden. Dat mag natuur lijk met en het fateek ook verkeerde zui nigheid te zijn, want het kostte de ver dachte 20 subs, acht daeen hechtenis. Er werden ook enkele zaken behandeld van lieden, die op een plaats, waar de weg als een trechter toeloopt B.K.-laaa en Rotterciamsedijk een andere auto ge passeerd hadden, Het was natuurlijk een vervelende samenloop van omstandigheden, maar deze overtreders hadden moeten op letten en wisten, dat deze wegen zich op een bepaalde olaats vernauwen. De uit- :praak luidde f 25 of tien dagen hechtenis J. D. v. Z. had xp 3 december van het vorige jaar nogal hard gereden op de Rot- terdamsedijk nabij het benzinestation. Dat was op zichzelf zo erg met, maar hij ging toen ook een voor hem rilden de bu3 pas seren en bovendien zag hij met. dat die bus een andere stilstaande bus wilde voorbij- rijden. De gevolgen van deze onvoorzichtige handeling bleven niet uit en de wagen van Z. vloog tegen een verkeerspaal op en vervolgens aan de andere kant het trot toir over, de berm in. Behalve dat zijn auto nogal wat schade ooi iep. hoorde hij thans een boete van f 50 subs, twintig dagen hechtenis tegen zich eisen. Mr. P. B. Cos veroordeelde deze overtreder ten slotte tot 40 of zestien dagen. De zaak tegen schipper L. werd voorlopig uitgesteld omdat deze varende is op een schip van een Duitse rederij. L. werd ge dagvaard. omdat hij een aanvaring op de Nieuwe Waterweg zou hebben veroorzaakt met een zeeschip, waarop getuige G. als loods iptrad. Steen in dakgoot Metselaar V. L. B. was werkzaam op een dak aan een pand aan de Korte Haven. De veiligheidsmaatregelen waren in acht genomen. Men had een jongen voor het pand geplaatst, die de voorbijgangers waar schuwde. Men was bezig met het hijsea en laten zakken van verschillende materialen en toen dat gebeurd was, kon de jongen zijn andere bezigheden weer gaan verrich ten. Niemand had evenwel op die steen ge rekend, die daar in. de dakgoot lag. B. niet, en ook v. G. niet. die juist op het moment, dat B. met zijn voet tegen de steen stootte, het pand verliet. Uitgerekend .De chr. gymnastiekvereniging DOK hield dinsdagavond j.I. haar jaarvergadering. Hoewel storm en sneeuw een sterk tegen werkende invloed uitoefenden, was het getal der ter vergadering aanwezige leden aroot genoeg om deze te doen doorgaan. De leiding der vergadering berustte bij de heer F. E. Koelman. Aangezien sedert de najaarslcdenvergade- ring 1957 een voorlopig bestuur de ver eniging heeft geleid, was een belangrijk punt der agenda de verantwoording door dit \'oorlopig bestuur omtrent het gevoerde beleid. Er kon gewezen worden op een hernieuwde bevredigende gang van zaken, op veel activiteit en op een aanzienlijke stijging van het ledental, Aansluitend hierop volgde de bestuurs verkiezing. Het verenigingsbestuur bestaat thans uit: de heer F, E. Koelman, alg. voorz., de heer W. Hettinga, voorz. heren- afd.mevr. P. Maat-v. Est, voorz. damesafd., mej. A. v. Houweïmgen, secretaresse, de heer A. Gijzen, penningmeester, de dames J. Boele, A. de Hon, R. Pranger *en R. Seip en de heren J. v. d. Rooy. T. de Hegt, F. Veraart en J Vlug, bestuursleden. Het zomerprogramma werd door de ver gadering vastgesteld. Dit behelst o.m. deel name aan het Nat. Jeugdtoernooi, deelname aan kringwedstrijden en aan de Geweste lijke tumdag van het Gewest Holland van het Ned. Chr. Gymn. Verbond. Deze turn- dag wordt gehouden op de Tweede Pinkster dag in Woerden. De propaganda-commissie zette bij monde van de heer W. Hettinga haar plannen uit een, terwijl de jubileum-commissie een voorlopig programma had opgesteld voor de viering van het 45-jarig bestaan der ver eniging in het najaarsseizoen 1958 en voor jaarsseizoen 1&59. Laatstgenoemd program ma kon wegens het inmiddels vergevorderd uur niet meer in behandeling genomen wór den en zal nu op andere wijze ter kennis van de DOK-leden worden gebracht. kwam de steen op het hoofd van v. G. neer, doch de schade bedroeg sleehts f 9.60 en die had B. inmiddels betaald. Niettegen staande dat achtte mr. Cos het toch nood- zakehik B. te veroordelen tot een boete van ƒ25 subs, tien dagen hechtenis, want de verwonding had veel erger kunnen zijn. B. had ten slotte de veiligheidsmaatregelen te vroeg opgeheven. De heer W. v. W. had bijzonder veel pech gehad. Hij had geen voorrang verleend aan een van rechts komende auto. Toen hij de overtreding had begaan, kwam hij tot de ontdekking, dat de van rechts ko mende auto een wagen van de politie was en dat betekende gisteren een boete van ƒ30 of twaalf dagen hechtenis, P. V. uit Maasland hoorde ƒ75 of dertig dagen hechtenis tegen zich eisen omdat hij geen voorrang had verleend bij het van zijn land afkomen op de rijksweg. Mevr T. F. had haar dochter tien dagen thuis gehouden, omdat zij zelf ziek was. Dat mag natuurlijk niet, tenzij de huis arts toestemming gee't en dat had hij In dit geval niet gedaan. Wegens ongeoor loofd schoolverzuim van haar dochter hoor de de moeder zich veroordelen tot f 15, subs. 2es dagen hechtenis. Eenzelfde be drag zal de achttienjarige J. E. moeten betalen omdat hij zich in verre staat van dronkenschap op de straat had bevonden. Ik had maar zeven bier4r«»i oo edei- aehfhai-p'" Na de oorlog heeft de verlichting in de industrie en de kantoren een grote voor uitgang ondergaan. De werknemer heeft deze nieuwe vormen van verlichting In zjjn eigen hais willen overbrengen, doch daar dit iu vele gevallen niet mogelijk is, heb ben de elektrische bedrijven onder aus piciën van de Exploitanten van Elektrici teitsbedrijven In Nederland het plan op gevat voorlichtingsavonden te geven. De GTB te Schiedam wilde daarby niet achter blijven, zodat woensdagavond een bijeen komst op touw werd gezet in het demon- stratiezaaltje achter de showroom aan de Broersvest. Het waren vooral installateurs, die deze avond bcioehten. De heer G. Koeten van de GTB hier ter stede hield er een lezing over de goede huisverlichting. De heer Koeten wees up de vooruitgang in de laatste honderd jaar. Van de gasverlichting via de eerste kooldraad- en wolframiampen tot de verlïchtingsmoge- lïjkheden van tegenwoordig. De TL-v er lichting, aldus spr., geeft een vlakke verlichting en is eigenlijk alleen te gebruiken in de keuken. De kleuren worden bij deze vorm van verlichting als het ware verwrongen en alleen met TL~k1eur 32 kan men in de kamer tot een behoorlijke ver lichting komen, waarbij echter dient te worden opgemerkt, dat deze vorm van ver lichting verre van ideaal is. Vervolgens sprak de heer Koeten over de lichtbehoeften van de mens. Dr. G. J. For- tuyn heeft vastgesteld, dat een slechte ver lichting vermoeidheid tot gevolg kan heb ben. Tevens kwam vast te staan, dat oudere mensen veel meer licht nodig heb ben, dan bijvoorbeeld kinderen. Mensen van zestig jaar hebben vijfmaal zoveel licht nodig als mensen van veertig en kinderen hebben op hun beurt voldoende aan een derde van de lichtsterkte, die voor mensen van veertig geschikt i*. Kappen en armaturen De heer Koeten aam ook de verschillende soorten glas. die bij de vele vormen van armaturen gebruikt worden onder de loep. Het gematteerde glas en het gesatineerde glas geven een goede lichtspreidïng Wat de stoffen betreft zijn vooral zijde, katoen en nylon go® te gebruiken, terwijl de plastics wat dit betreft in feite nog in opkomst zijn en men nog niet precies weet, hoe deze zich bij langdurig gebruik zullen houden. Papier en perkament zijn geheet uit de mode en ook bijzonder slecht, omdat zij op den duur brum worden en zeer weinig licht doorlaten. Met verschillende armaturen demon streerde de heer Koeten, terwijl hij na de pauze verschillende lichtbeelden in verband met goede en slechte verlichting liet zien. De technisch hoofdambtenaar van de af deling Electro van de GTB, de heer V/. Bax, had spr. met eeh kort woord ingeleid. Biljarten In de serie om de Luifelbeker werden voor poule 3, in het clublokaal van DKC gespeeld de de partijen tussen DKC c en Entre Nous c, 5—3, waarvan de uitslagen zijn: v. Rijnderhof. DKC 150 150 36 29 4.17 De Brinker .Entre Nous 130 99 36 li 2,75 Hardinxveld, E. K. Quarïijck, DKC J. Hcinsbroek, E. N. Hovener, DKC Coeus, Entre Nous Knipscheer, DKC 83 40 90 40 66 36 2.07 225 1.6S 1.83 1.13 0.88 De Vlaardingse Verenging voor Gezond heidszorg houdt weer een cursus Moeder- schapszorg en Kmderbygiene. Deze nieuwe cursus, acht lessen omvattend, begint don derdag 6 maart, middags half vier in het consultatiebureau aan de Goudsesmgel 81a. Lbidster van de cursus is zr. G. E. Daniels. Behandeld worden de onderwer pen: betekenis van de leefwijze van de aanstaande moeder voor en na de geboor te van de baby; hygieniache en medische zorg voor en na de geboorte voedingsvraag- stuk; verzorgen van de baby tijdens het eerste levensjaar; hulp en raad bij het vervaardigen van de baby uit2et. Aan deze theorielessen zijn enkele prak tijklessen verbonden. Het voedmgsvraag- stuk voor moeder en zuigeling zal de dië tiste H. F. v. d- Zee behandelen. De kos ten, verbonden aan het volgen van deze cursus, bedxagen 3,50. De cursus zal weer worden besloten toet een filmavond, waarop verloofden en echt genoten van harte welkom zullen zijn. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de secretaresse, mevr. Okker, Sport- laan tel. 3052. Een slippende tankauto werd oorzaak, dat woensdag in de 2e Van Leyden Gaelstraat nabij de Binnensingel een personenauto te gen een andere geparkeerde auto op reed. De tankauto reed in de richting Schie- damsedijk. Uit tegenovergestelde richting naderde een personenauto. Op het moment, dat de tankauto naar rechts wilde uitwij ken, slipte de auto. De tegenligger kwam in de verdrukking en zag geen kans meer een botsing met een aldaar geparkeerde wagén te voorkomen. Er waren geen persoonlijke ongelukken. De aanrijdende auto werd zwaar aan de voorzijde beschadigd. Aan de receptie, dte de scheidende adj.- dïrecteur van gemeentewerken, de heer H. J Stabile, morgen van halltwaalf tot halfeen op het stadhuis zal geven, gaat een officieel afscheid door het college van B. en W. vooraf, 's Middags. 4 uur, wordt ïn de wan delgangen van de Stadsgehoorzaal afscheid genomen door het personeel van gemeente werken en dat van de remigiogs- en ont- smettingsdtenst. V Politic frrecp In De politie moest woensdagavond assisten tie verlenen ïn een café aan de Parallelweg, waar een aantal buitenlandse zeelieden aan het vachten was geslagen. Er werden een spiegelruit glazen en flesjes vernield. SCHOOLVERZUIM Blijkens het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim, kwam zij m 1937 twaalf maal in vergadering bijeen, ter be handeling van 54 verzuimen. In verband hiermede zijn 51 aansprakelijke personen opgeroepen om wegens overtreding der Leerplichtwet voor de commissie te ver schijnen. Van de behandelde gevallen zijn 52 ver zuimen ongeoorloofd en 2 verzuimen geoor loofd. verklaard. Verdeeld over de scholen werden de over tredingen gepleegd door 20 leerlingen van de Prins Bernhardscbool; 15 van de Kon. Wilhelm ina och ooi; 10 van de Minister de Visserschool; 4 van de dr. A. Kuyperschool; 3 van de Gr. v. Pnn ster er school; 1 van de Oranjeschool. Maasdijk; t van de B»I*G.- school. Vlaardingen, BOUW HUISHOUDSCHOOL Het was in de maand januari 1957 wel een grote teleurstelling voor het bestuur der huishoudschool, en voor een ieder, die be langstelling had voor de tot standkoming van die schooi, dat de voorbereidingen op last van de minister van Onderwijs, Kun- ten en "Wetenschappen gestaakt moesten worden, omdat de bouwcapaciteit van ons volk volledig op de woningbouw moest worden geconcentreerd. De pogingen van het bestuur om ruimte te verkrijgen voor het inzicht, dat de bouw van deze streekschool toch wel zeer urgent is, hebben succes gehad. Bij brief van 6 Februari 1958 gaf de minister aaa het be stuur toestemming de voorbereidingen voor de bouw opnieuw ter hand te nemen. Van vele zijden omvangt het bestuur grote medewerking en het zal er naar streven de voorbereidingen en de bouw zelf zo vlot mogelijk te doen verlopen. In afwachting van het gereed komen van het nieuwe schoolgebouw, dat ongetwijfeld een sieraad voor de omgeving zal worden, zullen de lessen op september 1958 in daar voor tijdelijke geschikte huisvesting aan vangen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1958 | | pagina 1