I 8 - wKBÊSSKSMSSÊÊÊÊÊÊ PW Problemen inzake de tussen samenwerking de gemeenten fiutorijles ONZE JONGE TECHNICI ONDER DE REUZEN VAN MADURODAM at cy Met vijfenzeventig oudjes naar Hoge Veluwe ZONNE II Uitgesproken controverse tussen Rotterdam en de 27 gemeenten Verschil onoverbrugbaar AAR. MINEER. Een gezellig uitstapje per autobus mei vrij veel pech burgerlijke stand Kantongerecht EEN EDELMOEDIGE HECHTER Hun hefbrüg iverd Hen Hollander- brug gedoopt Duikers, modderaars en sluiswerkers De N.S. als eigenaar De eerste vreemden op bezoek Muzikale afscheidsavond VLAARDINGEN ?;1 Zingende scheepsbouwers op Plantage-Podium „Varen, varen" als revue M bij schooiafscheid ftf M M f-fl :p| KI I SI I *0 JULI 1958 ROTTERE AMSCH NIEUWSBLAD PAGINÏ W Redactie en Hdoiilyjentschap: Broersvest 3, tel. 68091 Op 5 jtmi 1956, aldus een mededeling van het gemeentebestuur, had de eerste verga dering van vertegenwoordigers van 27 gemeenten plaats om te overleggen o£ en zo Ja. op welke wtfze men by de ontwikkeling van het gebied rond de Nieuwe Waterweg tot samen werking zou kunnen komen. Dit heeft geleid tot de instelling van een commissie van voorbereiding, die tot taak had een aantal vraagpunten te onderzoeken en. rapport nlt te brengen aan de plenaire vergadering, waaraan deelnemen de gemeenten Abben- broek, Barendreebt, Brielle, Capeile a.d- IJasel, Geervliet, Heenvliet, Hekelingen, Ileile- voet sluis. Krimpen a.d. Ussel, Maasland, Maassluis. Xieuw-Helvoet, Nieuwenhoorn, Oostvoornc. Oudenhoorn, Poort ugaal, Rhoon, Ridderkerk Rockanje, Rotterdam. Rozen burg, Schiedam, SpUkcnisse, Vicrpoldcrs, Vlaardingen, Zuidland en Zwartewaal. De behandeling van het door deze voorbereidingscommissie uitgebrachte preadvies leidde op 10 december 1956 lot dc instelling van twee commissies; één voor de bestudering van aan de arde komende problemen op bestuursgebied; de ander voor dc vraagstukken van de ruimtelijke ordening, hierna kortheidshalve Studiecommissie en ROC te noemen. Als een der leden van de Studiecommissie werd de burgemeester van Schiedam, rar, J. Peek, aangewezen, tcrwfll tot lid van de ROC werd benoemd do wethouder van Gemeentewerken (Stadsontwikkeling) van Schiedam, de heer Th. J, L. van den Berg. Naar wij menen te weten is de ROC na enige vergaderingen zo ver gevorderd, dat 2ij in september as. een ontwerp-rapport in behandeling zal kunnen nemen. Ook de Studiecommissie is een aantal malen bijeengekomen. Ter vergadering van 5 april 1957 stelde zij een werkcommissie in, welke commissie tot taak kreeg beschou wingen te geven over da mogelijkheden van de bestuursvorm, waarin zou kunnen worden samengewerkt en wellicht enige suggesties te doen voor een oplossing- In de vergadering van 7 november 1957 werd tevens aan de werkcommissie gevraagd een voorstel aan de plenaire vergadering te for muleren betreffende de besluitvorming en de organisatie van. de plenaire vergadering. De werkcommissie bood op 33 december 1957 een nota ter zake aan, met een ont werp gemeenschappelijke regeling en een toelichting daarop. Dit stuk heeft aanleiding gegeven zowel tot mondelinge als tot schriftelijke gedach- tenwisseling, waarna ten slotte in de ver gadering van de Studiecommissie van 31 mei j.l. moest blijken, dal de meningsver schillen niet konden worden overbrugd. In deze vergadering gaf de voorzitter te ken nen dat de gemeente Rotterdam zich onder deze omstandigheden de nodige vrijheid moest voorbehouden tot het indienen van voorstellen tot het verkrijgen van bepaalde grenscorrecties ten behoeve van de ont wikkeling van Hoogvliet, de Botlek en dc Europoort. Deze voorstellen, zo verklaarde de voorzitter, zouden niet kunnen wach ten tot het overleg waarvoor de Studie commissie is ingesteld tot een bevredigend einde was gebracht. In grote trekken zijn de meningsver schillen de volgende. De burgemeester van Rotterdam acht het '■noodzakelijk, dat de belangen, welke niet meer door elke gemeente afzonderlijk kun nen worden behartigd, worden toever trouwd aan een bovengemeentelijk lichaam, "bij speciale wet in te stellen. Daarbij heeft genoemde burgemeester als zijn per soonlijk gevoelen te kennen jgegeven dat hem een vertegenwoordiging van de ge meentebesturen in het bestuur van dat li chaam minder geschikt zou voorkomen, zo dat een rechtstreekse verkiezing van het bestuur door kiesgerechtigden van het gehele gebied aanbeveling zou verdienen. Alle andere leden van de Studie commissie menen, dat gestart zou kun nen worden met een gemeenschappelijk lichaam op basis van de Wet gemeen schappelijke regelingen, dat voorlopig tot taak zou krijgen; a. een structuurplan vast te stellen voor het gebied dei' 27 gemeenten; b. te onderzoeken, welke andere be langen voor gemeenschappelijke be hartiging in aanmerking komen; c. aan de hand van de uitkomsten van dit onderzoek en de inmiddels op gedane ervaringen na te gaan of de voorgestane regeling wel de beste is en of anders wellicht een bovcn- gemeenteltjk lichaam bij speciale wet moet worden ingesteld. Hun bezwaar is dat daarin de gemeente besturen geen zeggenschap zouden hebben. Het gevaar zou bovendien bestaan, aldus deze leden, dat bij rechtstreekse verkie zingen de gekozenen vrijwel alleen uit de grootste gemeenten afkomstig zouden zijn. Zij staan open voor suggesties voor een andere stemverhouding in de besturen van het gemeenschappelijk lichaam dan die, v/elke door de werkcommissie is voorgesteld, mits geen gemeente alleen de andere gemeenten haar wil kan opleggen. De bedoelde leden menen voorts, dat een regeling, als door hen voorgesteld, niet stroef behoeft te werken, als er inder daad bij de deelnemers een wil tot samen werken bestaat. Bovendien voorziet de Wet gemeenschap pelijke regelingen naar hun mening ix voldoende mate in de mogelijkheid een of meer gemeenten, tot deelneming aan de samenwerking te dwingen. Zij zijn ten slotte van oordeel, dat juist aan een gemeenschappelijk structuurplan in eerste instantie behoef te bestaat, zodat zij in een regeling ter zake het natuur lijke startpunt zien voor een samenwerking op breder terrein. Door de Stadiecommissie moet worden geconstateerd, dat het niet is magen ge lukken aan de plenaire vergadering een eenstemmig voorstel te doen aangaande de bestuursvorm, waarin de samenwerking zou kunnen worden gegoten. Zij is van mening, dat moet worden erkend, dat het overleg inzake de bestuursaangelegcnheid voor het ogenblik fs vastgelopen. Zij ziet voorshands in <le R(uimlelijke) O(rdeniogs) C(ommiasie) de enige mogelijkheid van een voortgezet contact. Initiatief iveer aan R'dam Inmiddels is door Burgemeester en Wet houders van Rotterdam bij schrijven van 17 juni 195B aan de Raad van die Gemeente opening van zaken gedaan en voorgesteld, dat de Gemeente Rotterdam thans het ini tiatief zal moeten nemen ter voorbereiding van onontkoombare grenswijzigingen, waar door het Botlekgebied aan Rotterdam zal worden toegevoegd en zo spoedig mogelijk daarna ook de terreinen begrepen in het plan-Europoort, zomede de gronden, voor woningbouw nabij Hoogvliet. Wat de samenwerking betreft schrijven B. en W. van Rotterdam aan de Raad: ..Voor het overige blijven wij openstaan voor elk overleg over de vorming van een orgaan, -dat de gemeenschappelijke belan gen van. onze gemeente en de gemeenten rondom Rotterdam kan behartigen, mits verzekerd is, dat deze belangen ook wer kelijk zelfstandig geregeld worden. „Toepassing van de Wet gemeenschap pelijke regelingen komt daarbij, afgezien van nog andere bezwaren, die daartegen kunnen worden aangevoerd, niet in aan merking, omdat deze hoe dan ook uitgaat van de historisch gegroeide ge meentelijke indeling, terwijl deze indeling juist moet worden doorbroken ten aanzien van die belangen, welke boven de ge meentelijke grenzen zijn uitgegroeid en om die reden behartiging in een groter verband behoeven. „Bovendien moet naar onze mening worden afgewezen elke oplossing die er op uit is om, uit vrees voor overwicht van dc centrum-gemeente, de invloed daarvan op een onnatuurlijke wijze aan banden te leggen". B. en IV. van Schiedam menen goed te doen met duideiyk uit t© spreken, dat zij zich buiten bovenvermelde grenswijzigin gen houden. Zij nemen aan dat de Ge meente Rotterdam voorlopig afgezien van het werk in dB KOC buiten het overleg blijft. Zolang dit het geval Is, heeft het h.i. voor de Gemeente Schiedam geen zin,"het overleg met de Overige gemeenten voort te zetten. Het spreekt evenwel vanzelf, dat men de ontwikkeling van de aanhangige problemen met belangstelling blijft volgen. DONDERDAG 30 JULI Irene: 10 uur en 2 uur St. Jansschool, kinder- leest. Irene: 8 uur Comeniusschool B, ouderavond. Arcade: 8 uur Maria Goretti-school, ouder avond. "Wijkcentrum: 8 uur ouderavond St. Bernar. dusschool. VRIJDAG 11 JULI Irene: 3 uur Goeman Borgesiusschool, ouder avond. Arcade: 8 uur St. Aloys;ussctiooi. ouderavond St«d- Museum: z uur Man on Paard, ofliciële opening. Bosplan Kethel: 7.45 uur buitcnavond voor de Kethelse Frema. BIOSCOPEN. Passage: Sluipvaart in dc Pacific, 2 en 8.15 u. Monopole: Het duel van Gunmght Rids©: L 7 en 9.15 uur. MEDISCHE DIENST. Apotheek: Van Westendorp, Singel 83. ZWEMBADEN N.V SPORTFONDSENBAJB va kan tie-dienst regeling Zondag: gemengd 9—12: maandag: gemengd 7—13 15, 13 3D—17.30; dinsdag: gemengd 7—3015, dames 10.15—tl.1*5. gemengd 31 15—33.15. 33.3017.30, 19.3020 45; woensdag: gemengd 7—13.13. 14 3D—17.30. 19.3020.43donderdag: gemengd 7—13.15, 13 3017 30. dames 18 50 19.30, gemengd 19.30—20.45; vrijdag: cemencd 7—11,30, 12.30—17,30. 19 30—21.15, zaterdag: ge mengd 7—12, 14—35 30, 16—17.30, 19 30—20.45, beren 20.45—21.30 11 Juli Afnemende Maan GESLAAGD. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde op 9 juli voor het doctoraal examen scheikunde mej. M. Knape te Schiedam. Nagewuifd door vele familieleden en goede bekenden vertrokken woensdagmor gen circa half negen, een half uur later dan het plan aangaf, twee bussen met be jaarden vanaf het Gereformeerd Jeugd huis, om het jaarlijks'Uitstapje met eikaar te maken, waartoe vele gulle gevers en een extra kerkcollecle hen in staat had gesteld. Er waren ook wat jongere per sonen bij> omdat natuurlijk de nodige comitéleden ter vrzorging meegingen en ook de predikanten E. J. Oomkes en J. Nawljn met hun echtgenoten waren van de Comeniusschool KLEURENDIA'S EN FILM OP OUDERAVOND Ook de Comeniusschool nam woensdag avond in Irene afscheid van de leerlingen van de zesde klasse, die binnenkort- de school gaan verlaten. Dit geschiedde op een ouderavond, die door de voorzitster van de oudercommissie mevr. Bergveld met een kort woord werd ingeleid. De leerlingen van de zesde klasse kregen als herinnering aan hun schooltijd een boek en een foto van de klas. Bovendien ontvingen zij een diploma. Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met accordeonspel, declamatie, Pianospel en een toneelstukje, getiteld „De geleende Pannekoek". Dit alles werd door leerlingen van de school voor het voetlicht gebracht. Bovendien <en dit deel van het program ma vormde ongetwijfeld het hoogtepunt van avond) kregen, de ouders en leerlingen kleurendia's te zien van het bezoek aan het sen ooibuitenhuis. Tot besluit werd een vro- "kflPie met in de hoofdrol Charley Lhaplin vertoond. Geboren: Jaeoba, d. v. A. Poot en Ml ^r°en; Hendrik W., z. v. A. M. Zebel en r ny ï.an Kijswijk; Leonardus W, P., z. v. YY. Baartmans en G. Muller; Rucly, z. v. Vermeij en C. Mulder; Herminus M.p z- v. H. Lokken en J. M, Woerdenbach; Jean p., z. Vi Ti c Lensen en M. J. M. t-egeln; Willem A., z. v. W. A. Plomp en M. La mens. Overleden; F. J. van Qers, 50 j„ echlg. Van J. M, W. Furst. wrW Meer dan dertienhonderd jongeren van 42 scholen namen woensdagmorgen hun vcrkecrsdiploma in ontvangst. Hopelijk brengen z|f bet geleerde, nu ook in praktijk. CRICKET Hermes speelt big match tegen HCC 2 Voor de cricketliefhebbers zal zondag een gang naar de Damlaan zeker de moeite waard zijn. Daar speelt Hermes 1 n.l. de belangrijke wedstrijd tegen het tweede elf tal van de „grote Haagse". HCC 2 speelt ook dit jaar weer een rol van betekenis in verband met de bezetting van de eerste plaats cn dc Hagenaars zullen dus moeten winnen om hun kansen te behouden. Daar Hennes de laatste tijd weer iets beter in vorm is en zondag j.l. Rood en Wit met overtuigende cijfers versloeg, ligt het voor de hand, dat het zondag aan de Damlaan zal gaan spannen. Bovendien zal HCC 2 alles in het werk willen stellen om zich te re vancheren voor de aan het begin van de competitie in Den Haag geleden nederlaag. HCC 2 behoort nog altijd tot de sterkste teams van ons land, zodat Hermes bijzonder goed voor de dag zal moeten komen om deze wedstrijd Jn ccn overwinning om te zetten. Voethal D.H.S. LEED EEN NEDERLAAG TEGEN V.E.C. (1—8) Voor de nederlaagserie van DHS speelde deze vereniging woensdagavond in Kethel tegen het Vlaardingse VFC. Deze ontmoe ting is voor de Schiedammers in een de bacle uitgelopen. De vlaardingers waren over alle linies sterker en wisten hun meer derheid ook in doelpunten uit te drukken. Reeds spoedig hadden zij de score geopend en voerden deze tot 0—4 op, alvorens DHS kans zag een tegenpunt te scoren, Dat ge schiedde kort voor de rust en Van Bockkoro was de maker van dit doelpunt. Ook na de hervatting toonde VFC zich superieur en met de regelmaat van de klok vielen de doelpunten tot de eindscore van 1—S bereikt was. Een goede prestatie van de Vlaardingers. Natuurlijk f 110.— per cursus. Alles in begrepen. v. Hogendorplaan no- 55b, VIaardingen, tel, 6403 partij. De laatstcn intussen maakten deze uitgaansdag slechts ten dele mee, omdat ze de gelegenheid waarnamen om de hier beroepen predikant dr. Vlijm, wonende te Zeist, een bezoek te brengen, welk bczopk te actueler was. omdat de dag daarvoor door de kerk van Voorburg eveneens een beroep op dr. Vlijm was uitgebracht. Ook zonder deze pastorale verzorging liep de dag wel goed. De stemming was prima, waartoe het mooie zomerweer ten zeerste medewerkte, maar gezongen werd er ditmaal niet, zooals dat in vorige jaren het geval was. Het is moeilijk uit te ma ken of de oorzaak daarvan lag in de schone omgeving van Rh enen, waar de koffie werd gebruikt, en van de Postbank bij Arnhem, waar een feestelijk diner werd genuttigd, dan wel aan de toenemende warmte. In elk geval genoot ieder voJop en het feit dat een van de bussen midden in Velp vrij langdurig pech kreeg, zodat de helft van het gezelschap minstens twee uur oponthoud had, deed daar weinig van af. Door omwonenden van dc luxueuze villa's daar werden gemakkelijke stoelen aangesleept en het wachten op het be schaduwde gazon was met zo'n zwaar kar wei. Hulde voor deze sympathieke geste! Vanuit Oosterbeek werd inmiddels een extra bus gerccruteerd, daar de reparatie aan de watertank, waarbij nog een lekke band kwam. zeker vier uur vertraging zou hebben gegeven. Zodoende kwam de helft van het gezelschap wat later dan de an deren op de Hoge Veluwe aan, circa 6 uur, om daar weer nieuwe verfrissingen te ge bruiken en in een gezellige broodmaaltijd met het complete gezelschap te delen. In de Julianakerk, waar ds. Drenth, emer.- predikant, een toespraak hield van tien minuten, werd de wens geuit dat volgend jaar alle ouden van dagen uit Gerefor meerde kring zouden meegaan. Men kan er nog een bus bij hebben, indien uit alle kringen hiertoe wordt meegewerkt. Met tal van partLcultere auto's, die ook 's mor gens in de weer waren geweest, werden de zeer voldane oudjes weer netjes thuis af geleverd. „Het leven va» anderen is belangrijker kranten halen en tenslotte wil iedereen in dan een droge jas", Dit zei de waarnemend kantonrechter mr. dr. ir. M. M. van Praag woensdagmorgen op de openbare zitting van het kantongerecht tot de werktuigkundige P. de W.j die op 1 juni j.l. met zlin motor op dc Burgemeester Knappertlaan meer dan vyftig km per uur had gereden. Zijn snel heid was ongeveer zeventig km geweest en De W. voerde als excuus voor dit te hard rijden aan, dal er die avond een onweersbui op komst was en dat hU voor deze losbarstte zÜn woning hier ter stede wilde bereiken, De waarnemend ambtenaar van het OM, mr. A. Wendels. uit Rotterdam eiste nochtans 40 subs, zestien dagen hechtenis. „Dat is wel erg veel" vond Dc \V„ waarop mr. Van Praag repliceerde, dat het niet té vee) was. Desalniettemin werd het 30 of vijftien da gen hechtenis. W. B. B., werd toen hij op 31 mei j.l. met zijn motor op de Julianalaan reed aange houden en. het bleek, dat hij niet in het bezit was van een rijbewijs. B. was op dat mo ment bezig met rijlessen en hij dacht, dat hij het nu wel eens op de grote weg en al leen kon proberen. Mr. Wendels vond bet een ernstige overtreding en eiste 40 subs, zestien dagen hechtenis. Heel timide ver telde B-, die nog scholier is. dat zijn vader gezegd had. dat hij de boete zelf moest be talen en hij had geen geld. wist niet waar hij het vandaan moest halen. Mr, Van Praag streek zijn hand eens over het hart en nadat hij de jongeman uitvoerig verteld had, dat een dergelijke overtreding ernstig is, ver oordeelde hij hem tot 15 of zes dagen. Nog beter kwam de varensgezel P. v. D. eraf. Ook deze -was aangehouden, toen hij zijn scooter bereed en ook hij had geen rij bewijs. De scooter werd in beslag genomen. Van D. voerde aan, dat hij op het moment, dat hij aangehouden werd reeds examen ge daan had en dat hij enkele dagen daarna zijn rijbewijs ontvangen had. Dit scheelde hem aanmerkelijk, want zo 2ei mr. Wendels. anders had ik 40 moeten eisen en nu luidt mija eis slechts 7.50 of drie dagen hechte nis. „Daar bent u zeker wel tevreden mee. hè" vroeg mr. Van Praag en nadat v. D. bevestigend had geantwoord, vervolgde hij: ..Prachtig, dan zijn we allemaal hoogst te vreden". Een ztrak voor de pers De krantenagent "W. E. had zijn wagen ge parkeerd op een plaats waar dat verboden is. „Ik moest daar laden en lossen, edelacht bare. Als ik nu in een café gezeten had. dan was het iets anders, maar ik moest deze dynamische tijd graag zijn krant op tijd hebben" verweerde zich E. Mr. Welders eiste 5.subs, twee dagen hechtenis, doch gezien het feit, dat mr. Van Praag, zoals hij het uitdrukte een zwak voor de pers heeft werd het 3.of twee dagen. De in Rotterdam werkzaam zijnde Hage naar J. T. L. kwam er helemaal goed af. Op 6 juni had hij n I. de Rotterdamsedijk over gestoken op een moment, dat het rode licht brandde. L. zette echter uiteen dat hij de verkeerslichten m het geheel niet gezien had en dat kwam eigenlijk, omdat aan de andere zijde van het weggedeelte geen ver keerslichten staan. Nochtans beleende hij. dat hij. toen men hem er op altent gemaakt had. inderdaad door het rode licht gelopen was. Mr. van Praag waardeerde deze op rechtheid zodanig, dat hij T. veroordeelde zonder oplegging van enige straf. Voorts werden op deze zitting enkele overtreders, die in de avonduren zonder achterlicht gereden hadden veroordeeld. In Madurodam gaan techniek en natuur hand in hand. Het fs een nijver stadje met fabrieken e kazernes, met scheepvaartbedrijven en theaters, en dit al lag woensdag middag te blakeren in een felhete zon, temidden van talrijke bossages, waarin mussen elkaar achterna zaten en kraaien zwart blonken. Eindelijk dan vond de langverwachte o%erdracht van de bijna beroemd geworden SchJedamse brug plaats. Het prachtige aluminiuminodef van de Koningsbrug In Rot terdam, vervaardigd door leerlingen van de Technische school uit onze stad onder leiding van hun leraar in fyn xnetaalbewerkcn, de heer J. J. B. van der Graaf en met de supervisie van de directeur J. J. Pulleman. Drie jaar geloden zijn alle sluizen van onze stad grondig gereinigd en nagezien. Ook dit jaar Cthter heeft het bergir.gs- en transportbedrijf De Wit uit Rotterdam een grote drijvende bok naar onze stad over gebracht. AVorden vorige week de buiten sluizen bij de Koningmnebrug van nieuwe rubberstrippen voorzien en gereinigd, deze week rijn de sluizen van de binnenhaven aan de beurt. Van de veertien sluisdeuren in totaal bij de Dambrug zijn er reeds acht schoon gemaakt. Op de gemeentelijke scheepstimmerwerf werden een aantal nieuwe sluisdeuren vervaardigd, die de firma De Wit zal plaatsen. Schipper Kam perman, Schiedammer van origine, Is enkele dagen geleden een ongeval overkomen, zijn har.d raakle klem tussen de deuren, zodat hij nu m de ongevallenwet loopt. De kleine gemeeniirhap van vijf man staat nu onder leiding un baas Sissing. De havens zijn vuil. Daarover kan duiker Smit meepraten. Modder is nog met het ergste, waarmee dc havens zijn bevuild. Flessen, fietsen, blik en lijken van katten hg:»en op de bodem van het grachtwater. De mannen hebben dan ook voor alle zeker heid maar ontsmettingsmiddelen meege bracht tegen paratyfus. Het was een grote dag voor het bestuur van de TS, voor het bestuur van de stich ting „Madurodam", voor de opdrachtgever, de Nederlandse Spoorwegen, voor de ont werper, de heer Muts, en last but not least voor de leerlingen zelf. Zij allen waren aanwezig of vertegen woordigd op de feestelijke bijeenkomst in het fgrote mensen) restaurant van minia tuurstad Madurodam, waar verschillende sprekers het woord voerden. ALs eerste man sprak de heer M. v. d. Nagel, voorzitter van het bestuur van de Technische School Schiedam zijn voldoe ning uil over de geest van samenwerking, die onder de vervaardigers heerste. „De jeugd kan en wil werken en heeft volhar ding, dit heeft zij bij de bouw van deze brug getoond", aldus de heer v. d. Nagel. De brug is geworden tot een monument van de jeugd voor de jeugd. Spr. droeg de brug over met de wens, dat de jongelui ccn evenzo goede plaats in de maatschap pij zullen vinden ais de brug in Madu rodam. Hierna voerde mr. Schuttevaêr als plaats vervanger van dr. ir. F. Q. den Hollander, president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, die helaas verhinderd was, het woord. De brug, die in opdracht van de Neder landse Spoorwegen werd vervaardigd, zal bij de overdracht slechts een ondeelbaar Het plechtige moment was voorbij. 5 De brug was gedoopt „Dr. ir. F. Q. den Hollander" en de genodigden 5 5 hadden een dronk uitgebracht op het s s welzijn van het stadje. De eerste sche- 2 pen waren de brug gepasseerd: het koninklijk jacht Piet Hein van links 5 en een rondvaartboot van rechts wa- 5 5 ren precies tegelijk onder de nieuwe aanwinst door gegaan. Af en aan 5 5 voeren de scheepjes. Met kolen, met s hout, zoals altijd m een drukke haven- r stad. Plotseling kwamen enkele bezoekers de brug eens nader bekijken. Rustig 5 peddelden ze, luid snaterend van op- 5 5 winding en bewondering, rond het aluminium gevaarte en voeren er toen s rustig onderdoor. Zo trokken zich p niets aan van het drukke scheepvaart- s 5 verkeer. Maar daar waren het dan g ookeenden voor. ZANG EN ORGELCONCERT IN GROTE KERK Het programma voor het orgelconcert, dat organist Jacq. P. Bekker woensdagavond in de Grote Kerk gaf, omvatte werken van zowel bekende als minder bekende compo nisten. De heer Bekkers gaat dus op de eerder ingeslagen weg voort door ook wer ken van hedendaagse componisten in bet programma op te nemen. Zo speelde hij de Choral Suite van Siegfried Reda en bege leidde hij de sopraan Truus van Ameyde in ..Das weisz ieh und hab es erlebt" van Jo seph Haas. Ook zong zij het bijzonder fraaie „La vie est une fleur espineuse" en „Puisque Ie miel d'amour" van Hendrik An- driessen. Beide werken kregen een buiten gewoon goede vertolking, hetgeen eveneens gezegd kan worden van het machtig klin kende Preludium en Fuga in Es van Jo- hann Sebastian Bach, hetwelk op verzoek gespeeld werd. Ook de twee andere werken van Bach het prachtige Ich will dir mem Herze schenken uit de Matthaus Passion en Wie freudig ist mem Herr uit de Cantate no. 199, die door Truus van Ameyde en Jacq. Bekkers gezongen en gespeeld werden maakten een goede indruk. Nadat Bekkers, eveneens op verzoek, het concert no. 4 in F van H&ndel gespeeld had, zong Truus van Ameyde het Veni Creator en „Prière de I'enfant son réveil" van Ed. Lalo. Het programma werd besloten met een improvisatie van Jacq. Bekkers op psalm 113l „Gij, 's Heren knechten, looft den Heer". KI. de Vriesschool De ouderavond van de Klaas de Vries school, die woensdag in hel Volksgebouw is gehouden, was bijzonder vlot van aard. De voorzitter van de oudercommissie de heer M. Boomsluiter sprak een kort openings woord, waarna de heer cn mevrouw "W, Ver- brugge n-Ver veen en de heer L. van der Stel een poppenkastvoorstelling verzorgden. Hierna zongen leerlingen de Poppenkast Cantate onder leiding van het hoofd van de school de heer H. Schenk. Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met schetsjes, muziek en declamatie onder lei ding van de heer Schilperoord, een onder wijzer van de school. Als aandenken aan de schooljaren ontving tenslotte elke leerling van de zesde klasse, die dus binnenkort de school gaat verlaten, een atlas of een boekwerk. Muzikale mede werking verleende aan deze avond een oud- onderwij/er van de Klaas de Vriesschool, de heer Boer. GESLAAGD. Aan de technische hogeschool te Eind- hoven slaagde op 10 juli voor het prope deutisch examen, in de afdeling der elektrotechniek: R. H. Kuipers te Vlaar~ dingen. Het moment, waarop met een stroom champagne de hefbrug in Madurodam werd gedoopt. Links mevr. BoonVan der Starp, rechts de heer mr. J. Sehattevaer van de NS. moment in het bezit van de N.S. zijn, aldus spr. Wel is hij het eigendom, maar een ..bloot" eigendom, de stichting Madurodam heeft er ui. het vruchtgebruik van. Mr. Schuttevaêr bracht dank aan. het bestuur van de Technische School, aan de direc teur en de heer Van der Graaf en aan de ijzer- metaalgieterij J. J. van Abbel te Soest, waar de brug werd vervaardigd. Wanneer een van de jongelui die aan de prachtige brug hebben gewerkt, misschien bij de NS in dienst zouden willen treden, na beëindiging van hun schooljaren, 20 zei mr. Schuttevaêr, dan zal de'NS bun hier bij gaarne van dienst zijn. Heel Madurodam dankbaar Mevr. B. Boonvan der Starp, voorzitster van de Stichting Madurodam. was de laat ste spreekster. Ook zij dankte de heren Pulleman en Van der Graaf. Zij hebben hun leerlingen geleid en geïnspireerd en hebben bet werk gemaakt tot een leermiddel van de hoog ste soort. Madurodam 2ai dit werk, dat zo geheel in de geest is van zijn streven, steeds gedenken en doen gedenken, ging spr. voort. Mevr. Boon legde er nogmaals de nadruk op dat Madurodam, behalve een oorlogsmonument, waarmede het de jonge oorlogsslachtoffers gedenkt, ook een lief dadig instituut is, n.l. van het Nederlands Studenten Sanatorium en een kulturele in stelling, wanneer het ds wereld toont wat ons land is en kan en dat het tevens nog een stimulans is bij de beroepskeuze van de opgroeiende jeugd. Zij bracht dank en hulde aan de heren Muts en Klaren, resp. ontwerper van de brug en hoofdingenieur van de Spoor wegen, die tot dit onderdeel van da mt- niatuurspoorweg, die enig is in de we reld, Inspireerde. Mevr. Boon reikte hierna enige souvenirs uit aan de heren Pulleman, Van der Graaf, Muts en ir. Klaren. Zij ontvingen een boekwerkje over Madurodam en een boe kenbom Ook de jongeren werden niet ver geten. De heren J. van Heest, E. Gonlach, P. Brouns, C. Muylwijck, W. Kratz, A. Mul der, F. Battenberg en C. P. Zuidgeest, na men een sigarettenaansteker in ontvangst. Hierna werd op het terras, waarvoor de brug een plaatsje heeft gevonden, overge gaan tot de doop van de Scbiedamse hef brug. Mevr. Boon hoopte dat zy een voor werp van genoegen en lering als een van de trotse werken van Madurodam mocht zijn en blijven. Als dank aan de NS werd tic naam tir. ir. F. Q. den Hollander-brug, Door een rukje aan het lint werd de brug in werking gesteld en voeren de eerste schepen er onderdoor. In het restaurant sprak de loco-burge meester van het stadje Roel van Drtmme- Jcn nog een dankwoord, waarbij hij de wens uitsprak dat de brug een waardige plaats in het haveneomplex van Maduro dam zal innemen. De aanwezigen bleven vervolgens nog enige tijd byeen. En toen kwamen do eenden De beer J. W. Lith maakte woensdagavond op het Plantage-podium zijn debuut als diri gent van het dames- en mannenkoor van Wilton Fijenoord. dat daar een concert gaf m samenwerking met het harmonie-ensem ble onder leiding van de heer J. F. Pala. De heer Lith heeft ongeveer vijf weken geleden de taak van de heer J. Lucas over genomen en trad deze avond voor de eerste maai in het openbaar met de koren op. Het resultaat was zeker niet slecht. Integendeel, verschillende werken werden prima ten ge hore gebracht. Gezongen werden o.a. Lascia ch'io bianga van Handel door het mannen koor en La Pastoralia van Schubert. Impo sant klonk het Slavenkoor uit Nebucco van Verdi, dat door de gezamenlijke koren en het harmonie-orkest gezongen en gespeeld werd. Als geheel liet het concert een goede 'ndruk achter. De leerlingen van de zesde klasse van de Ml St. Jozefschool namen woensdagavond In fe.1 Arcade afscheid van hun onderwijzers, om- dat zij binnenkort de school gaan verlaten. £|1 Dit geschiedde op een geanimeerde ouder- Kir avond, waarop kanunnik deken R. J. Rey- nen de veertig jongens een diploma over- '1^1 handigde. Het hoofd van de schooi broeder .itfB Edmundus sprak een kort woord, waarin hij in het bijzonder wees op het succea, dat in het afgelopen schooljaar is geboekt. Hierna voerden leerlingen van de St. Jozefschool een revue op onder de titel „Varen, varen over de baren, varen, varen over de zee". Deze revue was buitengewoon aardig, terwijl er enkele geestige liedjes in waren opgenomen. De muzikale leiding be rustte bij broeder Siderius. K| Pi nm K'ïl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1958 | | pagina 1