^Icjjker m Zwaartepunt van Nixons campagne strijd tegen het communisme Drie technici van Radio Veronica verlaten het wzinkende schip" NIEUW! CHESELINE België stelt V.N. „symbolische bezetting" van Katanga voor DE REPUBLIKEINSE CONVENTIE Cabot Lodge candidaat voor het vice-presidentschap Communistische bladen in Indonesië verboden HAIR CREAM Gestrande Pax wordt uitgegraven Chroesjtsjef belooft Cuba „bescherming" Loemoemba: Vriendschapsverdrag met België geldt niet meer Luchtalarmoef emngen in Indonesië Leiding onbekwaam, zender gebrekkig en beloften niet ingelost Zes Nederlanders in Duitsland gewond Ongeregeldheden in Zuid-Rhodesia Weer soldaat in Ia Courtine omgekomen Dinsdag 26 jijli i960 ROTTEBDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA 3 r\OOR DE TAFELKLEEDJES in bet res- taurant van de Rotterdamse Heliport, fvaar Kijker voor zijn vertrek een kop kof- Re dronk, werd hij meteen gesteld voor èén van de vele problemen, die de Belgen hebben op te lossen wegens de gebeurte nissen in de voormalige Congo-kolonie. Op dat tafelkleedje was een kaart van Congo gedruist, met een beeld van bet dichte luchtnet, dat de Belgische nationale lucht vaartmaatschappij Sabena over het gebied had getrokken. Een in zijn soort indruk wekkend geheel, waardoor het zeer grote land ten gerieve van zakenlui, planters, missionarissen, doktere, ambtenaren enz. van snelle, regelmatige verbindingen was verzekerd. Men. trekt onwillekeurig een vergelijking met onze KLM, die door het uitvallen van de lijnen naar Indonesië rwaar werd ge troffen. De maatschappij, die rich gelukkig dadelijk ook op het wereldverkeer had ge oriënteerd, is deze tegenslag te boven ge komen, De Sabena heeft nu een geweldige luchtbrug met Congo onderhouden en de toestellen hebben over het algemeen een prachtige bezetting gehad, maar wat nu, als de evacuatie ten einde is? Misschien dat de Sabena het nog heel druk krijgt met het vervoer van Belgen naar Congo terug, want het gaat er voor de Congolezen door het plotseling wegtrekken van het Belgische kader heus bedenkelijk uitzien, en vooral het gebrek aan medisch perso neel zal zich laten gelden, maar ook dan nog is het bijna zeker, dat de Belgische luchtvaartmaatschappij inderdaad haar ba kens zal moeten verzetten. Enige tijd geleden heeft Kijker de kwes tie van de bijdrage van Congo tot het na tionaal inkomen van België aangeroerd. Men kon deze globaal op ros procent schatten. Dat is te vervangen. Men weet dat nergens beter dan bij ons, want wij hebben de bijdrage van twaalf procent tot ons nationaal inkomen, die Indonesië ons vroeger placht te verschaffen, let wel al tijd in ruil van de inspanning van vele tienduizenden der besten onder de Neder landers, weten te vervangen. Voor de Belgische scheepvaart, naar ver houding minder belangrijk dan de onze, betekent een mogelijk vervallen van de in tensieve verbindingen met Congo echter Iets heel anders. De grote Antwerpse rede rij bestond hoofdzakelijk van de vaart op Afrika. Men kan aannemen, dat bijna een derde van de Belgische scheepvaart dreef op de verbindingen met Congo- Als het met Congo werkelijk geheel mis mocht lopen en de ervaring, die Nederland op dit ge bied heeft opgedaan en die men in België ook zeer wel kent, is in dit opzicht weinig hoopgevend wordt dat voor Antwerpen een zware slag. Wordt de zaak echter voor lopig weer wat gekramd, dan zal in elk geval de positie van België anders en meer bescheiden worden. Zowel op scheepvaart- als op luchtvaart gebied kan men op korte termijn een her oriëntatie van de Belgen verwachten. Wij zijn er bij wijze van spreken amper mee klaar, of hier en daar zelfs nog druk mee bezig,3 en wij krijgen dus nieuw gezelschap. Uit België komen ook tal van ambtena ren, planters, handelaren en mannen met de een of andere wetenschappelijke oplei ding terug. Zij zijn van een zekere klasse, want Belgn. had niet zijn slechtste soort naar Congo gezonden. Met de ongeveer tienduizend functionarissen komen moge lijk heel wat problemen mee, maar deze mensen zullen niet blijvend ten laste van de natie komen. Het merendeel zal, gezien de capaciteiten, spoedig ander werk vinden en in België, waar men evengoed als bij ons achtergebleven gebieden kent, zal men hen nog wel kunnen gebruiken. Velen zul len hun_jverkkracht en kennis in andere tropische gebieden trachten te verkopen, precies als zoveel Nederlanders dat hebben gedaan, en waarlijk niet zonder succes. De onzen krijgen dus wat concurrentie, als men het zo wil zien, maar mededinging is in wezen zelden voor de totaliteit een na deel. Wat Congo zelf betreft, kunnen veel Bel gen zich nog moeilijk indenken, dat hun rol er is uitgespeeld. Er vertrekken echter nog steeds Belgen naar het land, om hier of daar belangen van de ondernemingen waar te nemen. Er zijn. nog tal van maat schappijen met Belgisch en internationaal kapitaal in Congo, die vaak in zeer nood zakelijke dingen voorzien. Er moeten men sen zijn, die beslissingen met zin kunnen nemen. Merkwaardig genoeg zendt men dan nu van Brussel lieden uit zonder Con golese ervaring, die dus ook geheel buiten de oude mentaliteit staan en zich daarom beter aan de nieuwe verhoudingen kunnen aanpassen. Aan de Belgische schatkist zullen zeer hoge eisen, worden gesteld. Nog de laatste tijd zijn grote leningen voor Congo uitge geven onder garantie var Brussel. Precies als indertijd bij ons. Wat komt ervan te recht? Brussel zal echter de rekening, be staande uit renten en aflossingen, betalen. De ambtenaren uit Congo worden schade loos gesteld. Er is reeds een regeling be kendgemaakt, die bij een bepaald aantal dienstjaren tot jarenlang het tractement garandeert, en het gaat om zeer hoge sa larissen, 2eker naar onze begrippen. De afwikkeling van de „luchtbrug" is ook een dure aangelegenheid, al heeft het particu lier initiatief zich daarbij ook sterk ge weerd. Daartegenover is er natuurlijk geen sprake van, dat België zijn goede miljar den naar kwade zal blijven smijten., uls het in de Congo geheel misgaat. Reeds nu zul len de Belgen, zowel persoonlijk als in ge meenschap, met hun kapitaal voorzichtig zijn. Zowel op het gebied van het hersen- kapltaal als van het geldkapitaal zal meti terdege uitkijken, hetgeen meteen inhoudt, dat de internationale volkerenorganisatie geducht zal moeten bijspringen. En dan ge heel anders dan mogelijk wordt met zo'n twijfelachtige figuur, als waarmee de heer Loemoemba het afgelopen weekeinde zo ingenomen scheen te zijn,, ofschoon deze Amerikaanse heer naar Nederlandse be grippen in kwaliteit te vergelijken is met goed van anderhalve cent de el, nieuwe prijs. Tot nu toe heeft de internationale wereld in de vorm van de Verenigde Naties in de gehele Congo-kwestie gelukkig haar waar de en haar kracht getoond. Men kan in dat opzicht inderdaad van een grote vooruit gang spreken. Dank zij de V.N. komt het waarschijnlijk ook tot een oplossing inzake Katanga, dat zich begrijpelijk wil afschei den om de natuurlijke rijkdommen in Éigen hand te houden, terwijl het tachtig (Advertentie) (Van onze correspondent) CHICAGO, 26 juli Het ziet er naar uit dat Nixons campagne voor het president schap veel nadruk zal leggen op de strUd tegen het communisme, Nixon, die onge twijfeld gekozen zal worden als republi keins kandidaat op de conventie, die giste ren te Chicago Is begonnen, had tevoren de grondtoon-speech gelezen, die Walter Judd, congreslid uit Minnesota, aldaar zou hou den. Nixon was zeer met de inhoud van deze rede ingenomen. De toespraak van Judd was het enige belangrijke evenement van de eerste avond, De accousüek van de zaal te Chicago is veel beter dan die in de arena van Los Angeles, waar de democra ten hun conventie gehouden hebben. Het publiek reageerde met groot enthousiasme op de woorden van Judd, die de toon pro beerde aan te geven voor de republikeinse verkiezingsstrijd. Vele van Nixons campag nes rijn in het verleden gebaseerd geweest op de strijd tegen het communisme, Judd herinnerde er aan, dat honderd jaar geleden de grote republikein Lincoln de strijd heeft aangebonden tegen de slavernij. Wat Lincoln voor de Amerikaanse: natie heeft gedaan, dat moest de nieuwe repu blikeinse president thans doen voor de wereld. Weer een strijd van vrijheid tegen slavernij, Judd sprak met trots over de prestaties van de U-2. Het communisme is volgens Judd zo sterk geworden, omdat de democraten zo slap zijn geweest. De demo craten zouden de communieten aanmoe digen. DJAKARTA 26 juli (AFP) Het linkse dagblad „Bintang Tiraur" is voor een periode van onbepaalde duur verboden. Dit geschiedde op bevel van het militaire commando te Djakarta wegens de publika- tle van berichten in verband met de arrestatie van voormannen der Indonesi sche ccommunistische partij. Een woord voerder van het leger zcide, dst de Bintang TImur tendentieuze berichten heeft gepu bliceerd, die afbreuk kunnen doen aan het vertrouwen der bevolking in de politiek, die thans door het leger wordt gevolgd in het belang van de handhaving vdn de openbare orde en. rust. De militaire autoriteiten hebben reeds eerder het blad van de Partai Kommunis Indonesia, de „Harian Rakjat", een ver schijningsverbod opgelegd wegens kritiek op het regeringsbeleid. (Advertentie) En wac wij met zo'n Opruiming bedoelen, zult U morgen zien tn onze gordijnstoffen-afdeling, eerste verdieping, want morgen begint de verkoop van een grote parcq «erste keus Franse damast U weet wei, die mooie soepele gordijnstof van 4.25 per meter m diverse kleuren Maar morgen betaalt U geen 4,25 voor deze Franse damasc, neen. morgen kunt U ze kopen voor nog géén drie gulden. Woensdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze Franse damast in aparte dessins en kleurencombinaties. 120 cm bfeed.j per meter voor Cèén tel. of jehrjft. t jaar lang gedwongen met de rest van Con go heeft meegedeeld. De Belgen op wie het aankomt, bekijken de toestand echter vrij reëel. Eén hunner, met Kijker sprekend over de geweldplegin gen, aan blanke vrouwen begaan, merkte heel nuchter op, dat over het geheel ge- romen, het toch beter was dat op enkele punten muitende soldaten zich vergrepen, dan dat het gehele volk in opstand was gekomen en zich tegen de blanken had ge keerd. Vandaag is er op Congo geen peil te trekken, zei hij, maar over een jaar zal men zien. En zo is het, KIJKER. In zulk een „grondtoon"-specch komt uiteraard veel partijdigheid en overdrijving voor, maar Indien de campagne iel zal worden en dat valt te verwachten dan lijkt het heel goed mogelijk, dat Nixon wederom het communisme als voornaamste thema zal kiezen, en. dan kan men nü reeds voorzien, dat de republikeinen er weer na aan toe kunnen komen de democraten voor te stellen als de partij van. het verraad. Overigens kan Judds voorstelling van zaken, dat men thans een „burgeroorlog op wereldschaal" moet verwachten teneinde de slavernij af te schaffen, moeilijk groot enthousiasme wekken bij de Amerikanen. Hij zei weliswaar: „Wij moeten deze koude oorlog winnen", maar Lincolns burgeroorlog is niet zo koud geweest, Judd besahouwt de buitenlandse politiek' als het belangrijkste thema van de verkie zingsstrijd. Kennedy is het daarmede eens. Maar daarom 2al men de binnenlandse aan gelegenheden niet vergeten. Vooral niet, omdat de republikeinen nog steeds met trots kunnen wijzen op de welvaart, die de jaren van Eisenhowers regiem in het alge meen hebben gekenmerkt. Een minimum aai> regeringebemoeiing is volgens de repu blikeinse koks het beste recept voor een algemene welvaart. Iedere Amerikaan moet' gelijke kansen hebben. Groot applaus kreeg Judd, toen hij fa dit verband opmerkte: Kennedy, de zoon van een rijk man, moet evenveel kans hébben als Nixon, de zoon van een arm man. De republikeinen, kunnen in het algemeen steun verwachten van de welgestelder*. Kennelijk proberen zij vooral winst te boeken onder hen, die zich, wat de financiën betreft, dichter bij Nixon weten. Nog steeds geven sommigen de hoop niet op, Rockefeller over te halen de kan didatuur voor Bet vice-presidentschap te aanvaarden. Volhardt deze echter in zpn weigering, dan geeft men Cabot Lodge de beste kans voor de tweede plaats. Cabot Lodge is onder Eisenhower Amerika's ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties geweest, waar hij rich naam heeft gemaakt als een stoer en enigszins pompeus bestry der van de communisten. Lodge kan men Amerika's zwaargewicht noemen in de koude oorlog. Gezien de „grondtoon" speech van maandagavond, zou hy daarom goed passen in Nixons team. - f Houdt Uw haar correct de klok rond. In potten van f 1.40 enf2.05 In tuben vanf 1,50 (Van onze correspondent) WESTKAPELLE, 26 juli De 206 metende Groningse coaster Pax ligt nwt steeds muurvast op het badstrand van Wesu kapelle. Reeds verschillende malen heb ben de mannen van het hergingsbedrijt Van den Tak pogingen ondernomen om de eoa*. ter naar open zee te trekken. Tot op hedea echter nog steeds zonder resultaat. Men fs er nu toe over gegaan het schip nit te graven. Elk laag tij komt een dragline het bad- strand op rijden, die een geul rond da coaster graaft. Wanneer het water hoog jg verschijnt er een duiker die het zand da{ onder de coaster ïs blijven liggen met eerl waterstraal wegspuit. Wanneer straks bei schip in een klein meertje zal drijven wordt er een kanaal naar open zee gegra ven. Helaas ligt de coaster precies in het dijk- gat dat de geallieerde bommenwerpers hij de bevrijding van Walcheren met hun zes ton zware bommen hebben gemaakt. Juist voor dit gat liggen nog steeds Duitse bua- kers en tanks in het water. Het zal daar om nog een hele onderneming woiden om de coaster, wanneer hij straks vlot is, deze obstakels te slepen. LONDEN-, 28 juli (AP). - Prcml,, Chroesjtsjef heeft premier Castro vars Cu ba gisteren beloofd flat de Sowjet-Unle „de nodige hulp" zal verlenen als tegen Cuba een gewapende aanval zou. worden onder nomen. In een brief aan Castro zei Chroesjtsjef: „Ik verzeker u dat de Saw- Jet-Unie In deze kwestie geen gering aan deel zal hettoen". Het dreigement flat Chroesjtsjef al eerder heeft geuit, namelijk dat Sowjetraketten het gehele binnenland van Amerika zouden kunnen verwoesten, heeft htf niet herhaald. In ChroesjtsJefs brief, die verzonden ts ter gelegenheid van het feit dat Cuba morgen haar nationale feestdag viert, wor den de Verenigde Staten iriet met name genoemd. DJAKARTA, 26 Juli. (AP). Sn verschei dene Indonesische steden worden thans iuchtalarmoefenlngen gehouden met het oog op de naderende aankomst van de Karei Doorman in Nieuw Guinea, aldus is offi cieel bekendgemaakt. In Djakarta zijn de afgelopen vier dagen alarmoefeningen gehouden, terwijl van avond de vijfde en laatste zal plaats hebben. In een radïo-vericlaring van de legervoor- lichtlng-sdienst wordt gezegd dat deze oefe ningen dienen, ter voorbereiding op „Neder landse provocatieve daden". 0 Tydens hun bezoek aan Groenland heeft het Deense koninklijke paar in het plaatsje Godthaab een receptie gehouden voor de inwoners. Drieduizend bezoekers werden door de koning en koningin ontvangen. Een oude Groenlander liet zich door koningin In grid eens heerlijk verwennen. LEOPOLD STAD, 26 juli (AP) De Bel gische ambassade heeft de speciale ver tegenwoordiger van de VN, dr. Ralph Bunche, voorgesteld, een symbolische strijd macht van de VN Katanga te laten binnen trekken om „de nationale eenheid te be schermen." De Belgen betogen, dat, aan gezien in de provincie geen onrust heerst, Belgische troepen de orde moeten blijven handhaven, maar het fs zeker, dat de rege ring van Loemoemba zich. hiertegen krach tig zal verzetten. Het Belgische voorstel «al worden voorgelegd aan de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties; Dag Ham- marskjöld, die donderdag a.s. In Leopold- stad wordt verwacht. Een. woordvoerder van de VN heeft gis teren verklaard, dat zich geen incidenten (Advertentie) TJET bestaan van radio Veronica wordt ernstig bedreigd door hat feit dat drie van de uït vijf leden bestaande technische staf ontslag hebben genomen en dus zowel letterlijk als figuurlijk vaat de boot zyn gestapt. Naar het zich Iaat aanzien zullen ook de twee overige technici na hun te rugkeer aan de vaste wal met de onder neming kappen. Een reeks van Machten is oorzaak van deze ontslagen, die voor radio Veronica wel eens ernstige gevolgen zouden kunnen hebben omdat specialisten op het gebied van zenderapparatuur moeilijk te werven zijn. Twee van de vakmensen die zich thans hebben teruggetrokken uit Veronica- avontuur, zijn bovendien, van mening, dat de technische outillage van het radio schip te gebrekkig is om nog lang in de ether te kunnen vertoeven. De chef van het technische team, de heer A, Derksen te Laren, behoort tot het drietal dat ont slag heeft genomen uit de dienst van Ve ronica. Hü heeft weinig of geen vertrouwen meer In de onderneming, die naar zijn op vatting te ondeskundig is opgezet. „Er moet spoedig ingegrepen worden, anders klapt de hele zaak in elkaar", is zijn me ning. De heer Derksen ïs een zenderspeclalist, die onder meer bij Philips en de PTT heeft gewerkt en betrokken was bij de zenderbouw in Lopik. „In alle bescheiden heid mag ik zeggen myn vak tc verstaan. Daarom durf ik rustig te beweren dat het een groot geklungel is bij Veronica". Niet omdat Veronica hem zoveel zei, maar uit liefde voor zijn werk stak de heer Derksen letterlijk in zee met de on derneming. „Maar van meet af aan was het mis", zo vertelt hij. Hij trof destüds in Emden op het schip een zender aan die werd gecreëerd dooi- de heer OsWaïd. „Het seek nergens op. Allerlei niet-deskund gen hebben eraan geknoeid. Ik moest verken met materiaal waarom mijn collega's zich slap zouden hebben gelachen. Blijkbaar be grijpt de leiding maar riet, dat zender- apparatuur heel wat anders is dan een radïoinstallatie. Ze verwachten van mfc dat ik van de zaak in een handomdraai een zender met groot vermogen zou ma ken. Philips en PTT nemen voor zoiets een jaar of twee. Niettemin slaagden wij (de heer J. Croese uit Hilversum kwam. hem later assisteren) er in na twee weken in de ether te komen. Maar vraag niet hoe". Een ding stond voor de heer Derksen al direct vast en wel, dat de aandeel houders hun geld in een ondeugdelijke ap paratuur' hadden gestoken". „2ij waren blijkbaar ol bly als ze maar een boel knoppen en draden zagen. Het geld kwam er dan ook wel op tafel. Ge noeg om er aan boord in Einden een mooi feestje van aan te richten en er vrolijke meisjes voor uit te nodigen. Voor de spul len waarop ik steeds heb aangedrongen, ontbraken de contanten vermoedelijk, Ze werden me telkens toegezegd, maar ze moeten nog komen". De heer Derksen somt, bijgestaan door de heer Croese, nog meer grieven op. „Sociale voorzieningen zijn mij nooit uit betaald het bleef bij schone beloften. Een aandeelhouder had me een premie in het vooruitzicht gesteld als ik op dinsdag avond in de ether zou gaan. Dat lukte, maar de premie is er nog niet. Het salaris van de heer Croese werd opeens met 100 Ingekort. Het eten aan boord was slecht, de koffie niet te drinken. dok dat zou ver beterd worden, maar het moet nog stecas gebeuren. Het was in het begin een vieze boel op het schip, zelfs het ongedierte ont brak niet". De heren Derksen en Croese en nog een derde technicus hebben nu ontslag geno men, Voor de heer Derksen ïs de druppel die de emmer deed overlopen de inbe slagname vorige week van een deei van een zender bij hem thuis. De PTT ver moedde dat de apparatuur voor Veronica bestemd was. De houding van de Veronïca- leiding in deze affaire bevalt de heer Derk sen niet. Over berichten dat de toestand van het radiaschip levensgevaarlijk zou zijn voor de mensen aan boord, weigert de heer Derksen zich uit te laten. .Best is het inderdaad niet, maar verder kan ik er niet over oordelen omdat ik geen deskun dige ben", zegt hij. Wel ïs het vaartuig onvoldoende als onderkomen voor een zen- derapparatuur. De beveiliging tegen het binnenkomende water oh tegen de gevol gen van storm acht hij slecht. Als insiders zien de heren Derksen en Croese het einde van Veronica spoedig komen. „Tenzij er drastisch en snel wordt ingegrepen en de leiding van oeter inzicht en meer deskundigheid zal blijk geven", voegen ze eraan toe, zonder daarin overi gens te geloven. Naar hun mening zuilen «r vakmensen op het gebied van de zenderbouw moeten worden aangetrokken. Die zy'n echter moeilijk te krijgen. Bovendien, zo voegen ze eraan toe, moet er een betere installa tie komen, met de huidige zal Veronica niet heel lang meer kunnen spreken. Maar nieuwe apparatuur is een kwestie van lang voorbereiden. Daarvoor zal Veronica trou wens ook het land op moeien. Voor haar geldt echter heel letterlijk, dat de kust niet veilig is door de activiteiten van de PTT. Beide technici hebben hot gevoel een zinkend schip te hebben verlaten. In een trouwens wat bijzondere betekenis, want beiden zyn, naar zij vertelden, al eens door een der voormannen van Veronica gedreigd over boord gesmeten te zullen worden. MüNCHEN, 26 juli. Zes Nederlanders, die per auto door Duitsland reisden, zijn min of meer ernstig gewond geraakt bij een botsing van hun wagen met een. uit de tegengestelde richting komende Duitse vrachtwagen, waarvan de twee inzittenden, ook gewond raakten. Het ongeluk gebeurde op de weg tussen Neu-Ulm en Senden in West-Beieren. Vol gens de Duitse politie bedraagt de mate riële schade bijna 30.DQ0 gulden. De Neder landse wagen werd bestuurd door de heer J. Meinds uit Stadskanaal, die vergezeld was van zijn echtgenote, drie dochters en een kleindochter. hebben voorgedaan en dat met op "Vfc troepen is gechoten sinds deze meer dan een week geleden zijn aangekomen. De toestand te Stanleystad, waar de Force Publique de wapens nog niet heeft neer gelegd, is rustig, voegde hij hieraan toe. Er zijn daar Ethiopische troepen heen gezonden en er zullen nog meer komen, maar zij hebben de Kongolese soldaten niet kunnen overhalen, de macht over de stad aan hen over te dragen. De werkwijze van de VN is, de Kongo lezen er toe te brengen hun gezag op vreed zame wijze over te dragen en dan' te be ginnen met een öpleidingsprogram voor Kongolese troepen. Premier Loemoerabo heeft gisteren op een persconferentie in New York gezegd, dat het vriendschapsverdrag met België niet meer geldt. De Belgen hadden het ver drag, dat door het Kongolese parlement nooit is bekrachtigd, geschonden en ver nietigd. De Belgen zouden ook van de twee militaire bases moeten verdwijnen. De premier zei dat hij twee lange ge sprekken met Hammarskjöld eeft gehad, die „geen moeite zou sparen" om de Belgen weg te krijgen. Daartoe zou de secretaris generaal ook woensdag in Brussel met de Belgen onderhandelen. De pogingen tot af scheiding van Katanga waren door de Belgen voorbereid. Volgens Loemot 'ba heeft Hammarskjöld premier Tsjombê van Katanga laten weten, dat de VN Katanga niet als onafhankelijk beschouwt. BOELAWAYO, 26 Juli (Ktr.). Voor dé tweede achtereenvolgende dag is het gis teren in Boelav/ayo, Zaïö Rhodesia, tot on geregeldheden gekomen. In de Afrikaanse wijken werden auto's, winkels en café1» vernield. De politie maakte gebruik van traangas om de menigte uit een te jagen. In een stadswijk kwam hef tot een schiet- party. De ongeregeldheden begonnen gisteren met een demonstratie tegen het verbod van een vergadering van de Nationale De mocratische Partij. De autoriteiten hadden hiertoe besloten omdat het vorige week in Salisbury, na de arrestatie van drie leiders van deze partij, tot ernstige relletjes kwam- Gisteren werden in Boelawayo twintig per sonen gewond. De premier van Zuid-Rhodesia, Sir Ed gar Whitehead, heeft gisteren besprekin gen gevoerd met de politie-autoriteitenvan Boelawayo. Na afloop verklaarde hij dat troepenversterkingen onderweg zijn. Wan neer deze zijn aangekomen zal krachtiger tegen ordeverstoringen worden opgetreden. Ongeveer driekwart van de Afrikaanse ar beiders van Boelawayo is gisteren niét op het werk verschenen. De ingangen vaa de fabrieken werden door soldaten met de bajonet op het geweer bewaakt DEN HAAG, 26 Juli In la Courttai ft opnieuw een auto-ongeiuk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan een Nederlands* soldaat. De 19-jarige dienstplichtig söWafl G. Th. P. van der Vaart, die woonachtig was in Vinkeveen, werd na een oog dat hem dichtbij in La Courtine in "et plaatsje Ta mac als bestuurder van een een-tonner overkwam met ernstige buik wonden in het ziekenhuis van Grateaov» opgenomen. Aanvankelijk liet het zich nip aanzien dat hij in levensgevaar was. S9 *5 echter later overleden. De soldaat, afkomstig uit de ïegerpiays Harderwijk waar Wj was ingedeeld Wltjj 4lste verbindingsbataljon, moest op ae weg ver naar rechts uitwijken toen een tegen ligger, een Franse personenauto, teveel rif haalde. Hij schoot van de weg on sloeg

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1960 | | pagina 2