Bedrijfsveiligheid probleem voor werknemer en directie Stadsarchief heeft een ander onderdak nodig epeda slapen Veïligheidsinspecteurs uit Nederland confereerden hij Wilton AT cy AAR. ANNEE& Eclatant succes voor Schaak ver. Schiedam Hervormde Gemeente wil de collecte afschaffen Plan in overweging voor beter financieel beleid - DE SPITS - INT EH K E IJ IS S WILSON MEUBELEN Grammofoonplaat MY FAIR LADY BANKERS The Winsïow Boy bij de Cefa Financiële enquête hij 9000 hervormden Forumavond onder de Opstandingskerk Haagse Comedie komt met „Jalouzie" Burgerlijke Stand Uit het politierapport Schipper en zijn vrouw te water Haringvangstberichten Auto over de kop DINSDAG 1 NOVEMBER 19601 RÖTTERDAMSCH NIEUWSBLAD PAGINA V tfsusmm macht bezuijnng uitsluitend li.Tu.ï* Redactie en Hcofdagentscbap; Brocrsvest 3, tel. 68091 Zevenentwintig Veiligheids-In spec tears nit het geheJe land zyn enkele weken gele- den in Schiedam bijeengekomen voor een werkbijeenkomst bij Wilton Feijenoord, al- je mensen wier dagelijks werk het is te zorgen voor de bedrijfsveiligheid bij de scbeepsbouwconstructie en walseryen. Aanwezig waren als gasten de heren mr, jr. F. C. Rus» hoofdinspecteur en direc teur van het derde district van de. Arbeids inspectie, C. Arendg, Technisch hoofd ambtenaar van de Arbeidsinspectie Rotter; dam en D, Monsma, zijn collega uit Ain- fterdam. det onderwerp, de bedrijfsveiligheid, werd beticht door ti b Wilton als werk gever, cn door de heren A. Boomert, lid van het personeel van de werf Gusto, en B. Blommers, een collega van de werf Wilton Feijenoord, beiden lid van de On dernemingsraad van' het bedrijf, waar zü werken. OM MENSELIJK LEED TE VERMINDEREN De heer Wilton stelde vast, dat productie en veiligheid geen tegengestelde begrippen zijn, ZU kunnen, bij Wijze van spreken, hand in hand gaan.'In C.A.O/s en in wet ten is al veel omtrent de veiligheid in .de bedrijven vastgelegd, waaraan de werkge ver gebonden is. Daarnaast is men bij W.F. in. het verleden' ook aan het be- drijfsveiligheidswerk begonnen. Als werk gever vindt men dit noodzakelijk. Het' gro te.probleem is hoe men. het juiste begrip omtrent deze materie aan de ■werknemers „verkoopt". Over het onderwerp: „De vei: llghcidsgedaoht" kan men zonder bang te zijn dat men elkaar in zijn. overtuiging zal kwetsen, vrijelijk met elkaar spreken. Het is een gemeenschappelijk en neutraal terrein. Het staat dus vast, dat het een zaak is vanwerkgever en werknemer sa men. Zij dragen beide risico's. Daarom be hoort het dus voor de werkgever eendeel van zijn bemoeienissen in het bedrijf te zijn. Het is b|jv. voor geen enkele direc teur prettig ais hij veroordeeld wordt we gens schuld in de zin van.de Veiligheids wet. Dit betekent niet dat men als werk gever de veiligheid uit dergelijke zuiver zakelijke'.overwegingen tot zijn, werkter rein rekent Br zijn ook" "andere, diepere motieven! Naast het zakelijke""'' voordeel van een vermindering van te betalen on- ge vallen premie zodra het ongevallencjjfer daalt, staat wel degelijk de menselijke en meer idealistische kijk öp de zaak: min der ongevallen betekent minder menselijk leed. Een ander aspect van veilig, werken, is eveneens belangrijk. Het oevordert het begrip teamwork". Wie veilig tracht te werken voor zichzelf, zal ook geneigd zijn met zijn medewerknemers rekening te houden. Toch blijkt telkens weer,,' dat er nog een lange weg met veel teleurstellingenmoet worden afgelegd. Op deze' weg-wenste de heer Wilton de. aanwezige veiligheidsin specteurs veel succes. IEDEREEN IS AANSPRAKELIJK De heer Blommers, sprekende als werk nemer van W.F., brengt allereerst dank aan hen die zich al jaren hebhen inge spannen om overal het ongevallencljfer terug te dringen en zich op deze wijze in zetten om veel menselijk leed ie voorko men, Een van de grootste opgaven is, volgens spreker, de bij velen latent aan wezige belangstelling om te zetten in een actieve. Wélke faktaren beïnvloeden de de min of meer onverschillige houding t.a.v. de veiligheid? DINSDAG 1 NOVEMBER Volksgebouwi S uur Ned. Bond v, Vervoers- persoaeel. muziek, en filmavond. Cur., Soe. Belangen: .8 uur Arjos „Eenheid en actie" door de heer J. van Katwijk Wijkcentrum: a uur Onder ons. cantactavond. Musis Sacrum: 8 uur VPRO: „Extra-Editie", WOENSDAG 2 NOVEMBER Voiksgeüouw: 2 uur ANMB kinder illmmiddag Irene: 7,45 uur Chr, BestuurdersboruJ: spreker de heer J. J. van Stapele. Dje CNV toneelgroep Pernis in ...Verbroken banden". Opstandingskerk:' a uur Wijkgemeente 2: fo rumavond lrDe Gemeente vraagt en ant woordt", Volksgebouw: 8 uur NVV bestuurdersbond: cursusavond, onderwerp .,De overheid neemt en de overheid geeft" N'ed. Prot. Bond: 8 uur Orgelconcert door Addie de Jong. Chr. Soc. Belangen: 8 uur Mannenver. Calvljn: Jaarvergadering. Zonnehuis Boerhaavelaan I: tot 10 uur '5 avonds verkoop van goederen. BIOSCOPEN: Passage Theater: 2 en 8.15 uur: „Maltresse", Jaai Monopole Theater: 2, 7 en 3.15 uur Middagvoor stelling „Artisten en Modellen". Jerrle Le wis en Dean Martin. a.l. Avondvoorstellingen: „De Boekaniers". 14 J STEDELIJK MUSEUM. Tijdelijk gesloten. MEDISCHE DIENST Apotheek Gouka A c„ Groenelaan 127. I ONZE RECHTSKUNDIG ADVISEUR houdt morgenmiddag van 2 tot 3.30 uur in het PfieuwsbJadgebouw s Sohledamspvest 1. zitting ten«»ndf s inze abonnees bij voorkomend i j moeilijkheden van advies te diener Dit advies wordt gratis ver.eeno 5 Men vervoege zleb bij de oortiei s I DF DIRECTTf I ""^WWHWVWWWWWWIVWVWWWIWVWWWWI' Bjj de werknemers soms de gedachte dat on ge vallen bestrijding een winstobject voor het bedrijf zou zijn.' Onbekendheid met de bepalingen van de Veiligheidswet, vooral omtrent de aansprakelijkheid t.a.- ongevallen. Voorlichting - zou volgens de heer Blommers een .taak kunnen, zijn. Bij het"toezichthoudend personeel liggen de zaken anders. Deze groep wordt vaak zó in beslag genomen doorandere zaken, dat' ze in feite schrikken .als men hen op een onveilige situatie wijst. Meestal volgt dan ook de verwijzing naar een hogere instantie, omdat men in deze groepen vindt, dat men. niet voldoen de- beslissingsrecht heeft. Bij chefs liggen de zaken weer op een ander vlak. In vele gevallen wordt bij ge signaleerde onveiligheid direct ingegrepen, maar hier bevestigen de uitzonderingen de regel. Soms is er nog de moeilijkheid, dat men gebonden is aan een bepaald budget. Volgens de Veiligheidswet kan een directie aansprakelijk worden gesteld. t.tuv. onge vallen in het bedrijf. Natuurlijk draagt de directie de verantwoordelijkheid t.a.v. deze zaken in rangorde naar beneden over. Gebeurt er een ongeval, dan is men. ge neigd de aansprakelijkheid weer in rang orde naar boven te verschuiven. Resume rende komt spreker tot de conclusie, dat iedereen moet meewerken om ongevallen te voorkomen Wie een onveilige situatie opmerkt, Is meè aansprakelijk voor eventuele onge vallen. De Veiligheidsinspecteur, aldus spreker, zou meer bevoegd moeten zijn tot onmiddellijk ingrijpen.. Men vindt in werk nemer skr in gen dat t.a.v. het veillgheids- .werk wat te .veel bureaucratie wordt, be tracht. MEER VOORLICHTING De heer Boomert meende, dat het veï- ligheidswerk niet alleen uit zuiver eco nomische overwegingen moet worden ge propageerd, Het gaat ook om het voor komen van menseiyk leed. By de. ont- zagiyk snelle ontwikkeling op technisch gebied zou er meer voorlichting moeten komen over de gevaren, die de mens in en door zyn arbeid bedreigen. Voor lichting is er al door de veiligheidswet en de vele voorschriften. Én tbcl» blijven er ongevallen bestaan. Moeten er-dan nog meer voorschriften komen? Men consta teert telkens weer tekortkomingen, die niet door wetten of voorschriften worden uitgeschakeld. By het ontleden van een ongeval dat heeft plaatsgevonden, stolt men soms op achtergronden dié ons he- De ontmoeting tussen de le. tientallen van de schaakverenigingen „Schiedam en Unilever, welke in eerste zitting in een voorlopige uitslag van 2—1 resulteerde, heeft een verrassend slot gekregen. Niettegenstaande het feit, dat onder de 7 .afgebroken partijen er enige waren, waarin Unilever remise-kansen bezat, toonde „Schiedam" wat zij waard is door .uit deze afgebroken partyen evenveel pun ten te.scoren, zodat de definitieve uitslag 91 is geworden. Met dit goede begin- kan met enige opti misme a-s. donderdag in Irene de strijd worden aangebonden tegen het 3e tiental van de schaakvereniging Messemaker! fAdüerfeTifTeï LUXOR ROTTERDAM Elk* avond 8 uur prtcto* Zondagmiddag 2 uur (mitlnetprljitn) PLAATSBESPREKEN dagelijks aan d« KASSA van 11-6 uur «n TELEFONISCH 13 8326 Vcorbesprekcn aan de kaïia tt moge/ijk, Reeds voor da eerstvolgende7* dogen. wu»t doen worden, dat met al onze we tenschap en kennis de mens niet feil loos is. Toch zal men de werknemers er van moeten overtuigen, dat de veiligheids voorschriften er niet xgu ten voordele van de directie, maar omwille van ons zelf en ons gezin. VLAG HALFSTOK De uiteenzettingen der drie sprekers ga ven aanleiding tot uitvoerige theoretische beschouwingen, maar interessanter is hier nog even te memoreren, wat Wilton Feijenoord doet om de bedrijfsveiligheid in de praktijk, te vergroten, in casu, de werknemer nog meer veiligheids-minded te maken. By de Ingang van de werf staat, zoals bekend, de veil igheidsvlag. Deze hangt halfstok, als er een dodeiyk onge luk op dr werf is gebeurd. In de bedrijfsscbolen brengt men de jonge krachten aanstonds gevoel voor vei ligheid'bjj: Op de borden staat te lezen, hoeveel dagen achtereen de betreffende afdelingen zonder ongeval hebben ge werkt. Bij 100 dagen krijgt de groep een veiligheidswimpel, bjj 200 dagen krijgen de leden een verrassing, en bij 300 dagen gaat de „veilige" groep gratis een dagje uit. Uit de nieuwe leerlingen worden enkele „veiligheidsinspecteur»" benoemd, wier „ambtsperiode" één jaar is. Zy hebben het recht op treden, als zU menen dat de veiligheid in gevaar is. Er is een veüigheidscompetitie tussen de verschillende afdelingen van de school met een beker als Inzet Momenteel is deze in handen van de koperslagers, die het hebben gepresteerd 800 dagen zonder arbeidsongeval met ar bei dso ti de rb reking te werken. 0 Deze wonderlijke constructie is een Nieawlaniï-oost op de hoek Burg. van brandtrap van de nieuwe woonblokken in Haarenlaan en Donkerstraat. OPBRENGST INZAMELING ANTI-HONGER-ACTIE 5 Als voorlopig resultaat van deze in- zameling kan een opbrengst van 7500 gemeld worden. Nadere bijzonder- heden volgen nog. De Hervormde "Gemeente "te Schiedam het aantal kerkelijke activiteiten steeds toe overweegt een ingrijpende wijziging aan te brengen In haar financieel beleid. Zij zou het plaatsengeld willen afschaffen en het aantal collecten tijdens de eredienst willen verminderen. Zij zou bovendien de door kerkvoogden vastgestelde ^kerkelijke bijdragen willen laten vervallen. Deze bij dragen zouden moeten worden vervangen door bijdragen, waarvan de grootte door de leden zelf, vrijwillig, zou worden vast gesteld. Om de mening van de Schiedamse her vormden hierover te vernemen, zal ddezer dagen een grootscheepse enquête worden gehouden. De uitkomst van deze enquête zal beslissend zijn voor het besluit, aan dir plan uitvoering tc geven, dan wel, de huidige situatie te handhaven. Met spanning zien kerkvoogden, predi kanten en kerkeraadsleden van Schiedam de uitslag van de' enquête tegemoet. De voorgenomen beperking van het aantal geldinzamelingen zou, indien er niets te genover stond, tot een jaarlijkse' inkoms tenverm'indering van 25.000 leiden. Dat geld kan uiteraard niet worden gemist, in tegendeel, in deze groeiende stad neemt, CURSUS VOOR N.V.V.-LEDEN Morgenavond organiseert de NW Be stuurdersbond afd. Schiedam een cursus avond voor de leden aangesloten bij het KW. Op populaire wijze zal in dezè cursus aandacht worden geschonken op welke wijze de overheid uw geld besteedt en hoe zij dat in de toekomst zal gaan besteden. De inleider voor «leze avond Is de bondsbestuurder der ANMB, de heer C. de Hay. De bijeenkomst die om 8 uur begint, is toegankelijk voor huisgenoten van leden. In de grote zaal van „Het Volksgebouw" Tuïnlaan 50, zal'de'heer'C.' de Hay zijn lezing houden. Advertentie I Wagtmons Ven Tuinen NV Foir/fcffnte van Anifort meubelen en Epeda matrossen iu Hoogstraat 95-99-101 (nabij Emporium; telefoon 13.37,5?, Botterdam Grote Visserijstraat 80—101 (midden in de straat), tel. 31292, R-'dam. ÖECTIFICATIE *n V0Drêaan<*e plaatsing van De Spits en Wilson ziin abusieveliik de kdressen verwisseld. met de originele handtekeningen van Wira Sonneveld, Margriet de Groot en Johan Kaart. Originele Philips opname (LP) in de Hou. versie: 16,50 (in stereo 19,—). Coolsingel 47, telefoon 133261 127621 De <2efa komt op zaterdag 5 november met de film ,.The Winslow.Boy. De voor stelling zal worden gegeven in Irene en begint, om 8 uur. Fotowedstrijd by Wilton De veren 1 ging van Wilton Füenoord afdeh-g Foto grafie heeft op 7 november a.s, een wed stririavond. Uitsluitend inzendingen var zwart-wit foto's zullen worden b' »i J.eld Hei onderwerp is-volkomen vrij. De. Financiële studiecommissie van de Hervormde Gemeente heeft een enquête op touw gezet, waarbij aan qa 9000 gezin nen in de zeven NH-wijkgemeenten van onze stad, de vraag wordt voorgelegd wat zij bereid zijn als vrijwillige bijdrage be schikbaar te stellen, indien de twee Inza melingen tijdens de kerkdiensten worden afgeschaft. Men heeft berekend, dat de huidige inkomsten van de kerk voor 75 procent uit ontvangsten van de hoofde lijke omslag en voor 25-procent uit vrij willige bijdragen bestaat. Samen brengen zij drie maal zoveel op als- de kerk- en schaaJcciïlecten. Men streeft er naar om het accent meer naar" de vrijwillige bij drage te verleggen, die dan jaarlijks 25.000 meer zop moeten opbrengen. In de' afgelopen jaren zijn tegen de hoofde lijke omslag vele bezwaren gerezen. Thans wordt de mogelijkheid overwogen, de grootte der bijdrage op basis van vrjjwil ligheid door de leden zelf te doen bepalen. Woensdagavond om 8 uur begint in de grote zaal ondier de Opstandingskerk een Forumavond, waarbij mevrouw Langejan zal zorgen voor de muzikale omlijsting. Het forum, bestaande uit de .heren F. A. do Wolff, voorz., D. de Bruyn, F. van der Hammen, J. de Pater. J. Poort, mr. H. Snoep en J. Timmers, ailsmede mevrouw A. Post-v. d. Berg en dr. L. J. Cazemier, de laatste als gast, izad alle vragen, die bp de aanwezigen rijzen, trachten te be antwoorden. Er is gelegenheid tot discus sie. De Schdedamse Kunstkring geeft op donderdag 10 november as. in het. Pas sage Theater de tweede toneelvoorstel ling van het nieuwe seizoen. De Haagse Comedie komt bet „Jalouzie" van Saeha Guitry. In deze comedie spelen o.a. Bob de Lange, Myra Ward en Paul Steen bergen. Aanvang 8 uur precdes. BOEKENWEEKACTIE IN DE R.K. LEESZAAL Ter gelegenheid van de boekenweek is er in de uiüeenafdeling van de RK Open bare Leeszaal en Bibliotheek St. Lidtdna aan de Dam een kleine expositie georgani seerd, of eigenlijk zelfs twee. Boven is tentoongespreid welke boeken er voor de jongste lezertjes zijn, zodat ouders er een keuze uit kunnen doen. Beneden in de jeugdafdeling is in de leeszaal een expo sitie, gewijd aan boeken over de zee. De zaai is versierd en de jongens en meisjes kunnen er rustig hun gang ^aan en genie ten van het boek hunner keuze. Morgen, .voen-vi- jmiddag wordt er m het kader «»an de kïnderb en. :ek zelfs nog een stuk v«. ^gelezen uit „De Vliegende Hol iander'. Tji'VENALS ELKE GEMEENTE van eni- ge importantie bezit ook Schiedam een goed bijgehouden gemeente-archief. Voor de gemeente aangelegenheden, doch ook voor de historici heeft dile instelling grote waarde. Personen van buiten de stad zelfs komen daar bezoeken brengen voor onderzoekingen of studie-doeleinden. Het zal duidelijk zijn, dat een gebouw waar zoveel papier is opgeborgen ais dit oude gebouw aan het Oude Kerkhof, in hoge mate brandgevaarlijk is. In vroegere tijd is reeds eenmaal het Schiedamse ar chief door braad vernield, en men vraagt zich af op het, huidige archief wei voldoen de beveiligd is. In de diverse kamers, zelfs op de zolder zijn notariële akten, documen ten, boeken, kranten, kaarten, jaarversla gen e.d. opgeslagen in houten rekken wel netjes en chronologische gesorteerd, maar of het materiaal er veilig is, is een andere kwestie. Deze voorwerpen zgn zeer brand baar en bevinden zich in oude vertrekken, welke op. zich zelf reeds, gemakkelijk een prooi der vlammen kunnen worden. Wel iswaar Is er één brandvrij vertrek, maar daarin bevindt zich nog uit oude tijden, tamelijk veel houtwerk. Om alle bezittin gen tegen vocht en tiegen de tand des tijds te beschermen, wordt er zelfs in de zomer in: regenperioden gestookt. De ver trokken kunnen wegens hun ouderdom; niet doelmatig geventileerd worden. Trouwens bij het bétreden van het gebouw kan ieder, die een fijne neus heeft, aanstonds dit ge brek aan ventilatie merken. Twee vertrekken maken, evenwel een gunstige uitzondering en dat zün de ka-, mer van de archivaris en de werkkamer, als het ware frisse oasen in dit wat be dompte gebouw. /"GELUKKIG is de ketelruimte geschei- den van het oude gebouw. Dat deze laatste aanduiding niet overdreven is. blijkt wel uit het feit, dat deze zomer een hoekgedeelte van het plafond omlaag ge stort is, boven op de mappen met docu menten, die gedeeltelijk onder kaikpuin werden bedolven. Dit is natuurlijk niet be. ZES GEGADIGDEN IN S.G. TONEELWEDSTRIJD Ook in het komend seizoen houdt de Schiedamse Gemeenschap naar zo succes volle toneelwedstrijd. Ditmaal hebben, zich zes verenigingen opgegeven, tiw. Othello, bet Schiedamse Toneel, Brederode, Utile Dulci, Tot steun In den Strijd en Geron. Laatstgenoemde groep komt het eerst op de planken. Daarop volgt Tot steun in den Stryd, terwijl Öthelio optreedt als hekkensluiter. Geron treedt op met het toneelstuk „In de schaduw van twijfel" van Norman King, in de Nederlandse bewerking van Alfred Pleiter. Onno Molenkamp van het Rotter dams Toneel voert de regie. vordeiyk voor een goede staat der bezit tingen. Zonder overdrijving kunnen we spreken van een toestand, een welvarende en energieke stad als Schiedam onwaar dig Gelukkig zal, naar wfj vernamen, het archief in het nieuwe Raadhuis een on derdak bekomen, maar daar zullen nog wel vele jaren overheen gaan. Er zaï ons inziens echter een noodoplossing gevon den moeten worden. In Den Haag is het archief gevestigd in een ongebruikt school gebouw, de. huis vesting is.er prima. Moge lijk is er in die richting ook voor onze stad een oplossing te vinden. Mocht het Schiedamse archief onver hoopt door een brand getroffen worden bijv. blikseminslag, dan heeft dit catastro fale gevolgen, want alle omstandigheden veroorzaken, dat het gebouw als een fak kel zou branden. En het na de brand in de 17e eeuw betrekkelijk jonge archief zou dan ook,, even als destijds het oude verlo ren gaan en dat zou voor onze stad, die toch al over zo weinig historische gegevens beschikt,- een niet weer goed te maken ver lies betekenen. Geboren: Angela M„ d.v. C. 1 Schoof en W L. Rietbergen; Jan A„ z.v. B. H. Rispens 'en W. J. A. Agerbeek: Rernadctta H. M., d. v A. de Jong en L. E. de Vette; Petra A., d v. P. D. Heesbeen en D.A. Scnaap; Richard. z.v. c, a. F. Woermeijer en S. A. J, Jonge- neel; Mlchaël H. Th., z.v. R. J F. Laflaur ea E. H. M. Timmermans; Anke d-v. F. M. Schuit en "W. K. Appelo; Maartje, d.v. J. A Ossewaarde en G. J. de Jager; Evertje, d.v G C- Blom en Th. ML van Gogh; Johanna M„ d.v, N. W. Kruisbeek en P. Bouman; Al- bert E., z.v. A. Soomra en A, Ruiterveid; .Cornells, z.v. HDorsman en C den Dun nen; Rudolph J. J-, z.v. F. H. Th. Vertinden en E. E. M. Becker; Robert P. C., z-v. C. Kroos en M. Eggelmeijer. Overleden: M. 3. Winterswijk. 7 mud.; E M Poolman, 64 jr^ wed. v- J. van "Wieringec; J J. ML Trouwborst, 82 jr.; M. A. Beukers, 85 jr., wd. v. J. P. H. Jansen: A. A. Looy, 79 jr.; E- van Wameien, 56 jr., echtg. van J. C van Bouwelen. Een schoorsteenbramdje ontstond maan dag omstreeks half één aan. de Geert- vlietsestraat 11 by. mevr. S. De brand weer rukte met een materiaalwagen uit en wist na verwijdering van de haard het vuur onder leiding van brandmeester Mak te blussen. De brand was ontstaan door vuilarzetting in de schorsteen. Schade is niet aangericht. Een herenrywiel is gestolen ten nadele van de heer G. v. G. uit de Mariastraat, die hem daar niet op slot bad neergezet» en elke nieuwe activiteit kost geld. Bovendien staat de hervormde Gemeen te van Schiedam voor een aantal grote extra uitgaven van aanzienlijk belang. ER staan vijf kostbare projecten op het pro gramma: de bouw van een nfauw kerke lijk centrum in de omgeving van de Buys Ballotsingel: de bouw van een nieuwe Vre- deskerk met pastorie in Oud-Mathenesse; de bouw van een kerkelijk centrum in de Aleidastraat ter vervanging van de oude Westerkerk; de bouw van clublokalen voor het jeugdwerk in Nleuwlaod; de restaura tie van het orgel van de Grote Kerk. Toch heeft men het plan, minder te col lecteren en het vaststellen van de kerk- iyke bijdrage over te laten aan de leden zelf, in overweging genomen. Men heeft begrip voor liet bezwaar dat vele koeste ren tegen de van boven af opgelegde ver plichting, een bepaald bedrag aan de kerk at' te staan. Dat lijkt teveel op een belas ting, en die is allerminst in overeenstem ming met het karakter van de kerk. Bij het enquêteformulier, dat allen zul len ontvangen die op enigerlei wijze in re latie tot de hervormde kerk staan, is een tabel gevoegd. Men heeft goede hoop dat dc hervormden van Schiedam bereid zul len zün, overeenkomstig die tabel, die steunt op redeHJke en het kader van de fi nanciën van de kerk verantwoorde nor men, hun formulier in te vullen. Die hoop wordt gewettigd door het verrassend goe de resultaat van de Hervormde kerkbouw- actle in Schiedam. Als het plan doorgaat zullen dus alle plaatsen in de Schiedamse hervormde ker ken vrij Zöh. Er zal tjjdens de dienst nog maar twee maal worden gecollecteerd, na melijk voor de diaconie en vóór le ere dienst. Voor verschillende doeleinden zal bij de uitgang nog een collecte worden ge houden. De 33-jarige schipper C. M. en zijn vrouw; zijn te water geraakt, toen zg mandag avond ongeveer half elf zich aan boord van hun motorschip Lolo wilden begeven, dat ter hoogte van Gusto in de Buiten- havenweg ligt. Daarvoor moesten zij over een twee meter lange en 20 cm brede loopplank, wel 4 cm dik, maar van vuren hout, die rij als noodplank hadden neerge legd omdat de eigenlijke loopplank ver dwenen was. Toen de man halverwege de loopplank was, reikte hij- de vrouw de hand om haar veilig over de smalle plank heen te helpen. Op dat moment brak de plank, met het gevolg dat zij tussen wal en schip te water geraakten. Een voorbijganger, de elektrisch lasser C. Jansen, snelde hun te hulp. Door hand reiking wist hij de vrouw boven water te. houden. De schipper krabbelde zelf aan wal en met vereende krachten hebben ze toen gezamenlijk de vrouw op het droge gebracht Daar kreeg zij 't te kwaad, waar op zij ijlings naar het gemeente ziekenhuis is vervoerd. Naderhand vond men de oude loopplank, die van solide constructie is. jven verderop aan de wal. INSLUIPER LN HUIS VAN TOTO-WINNAAR? Een mysterieuze geschiedenis heeft zich afgespeeld ten huize van de toto winnaar F. M. Peters, Westfrankelandsestraat 74. Toen diens buurmans T. v. E- gisteravond tien voor twaalf thuis kwam, zag hij boven aan de trap de benen van een onbekend manspersoon. Hij probeerde hem te grij pen, maar de man vluchtte door het dak raam het dak op, waarna Van E, de politie liet waarschuwen. Deze kon echter van de insluiper geen' spoor meer ontdekken. Mevr. Van E. was alleen thuis en lag te bed, maar heeft niets van de insluiper ge merkt Er wordt niets vermist, maar de buurt brengt de geschiedenis in verband met de toto-prijs, die F. hl Peters gewon nen heeft en vraagt zich af of de insluiper er op uit was zich een onrechtmatig deel van de toto-prijs toe te eigenen. Praairapport van hedenmorgen. VL 56, 50 kantjes, VL 70, geen vangst, VL 79. 17 kantjes,VL 85. weinig VL 89, 25 kantjes, VL 97, geen vangst, VL 114, 50 kant jes, VL 172, 55 kantjes, VL 190 1? kantjes, thuisvarend, VL 197, 2 kantjes, thuisvarend, VI. 199, 100 kantjes.' Op 31 oktober zijn vertrokken VL 89, Jan en Ineke, schipper C. Duindam de VL 189, Martha Maria, Schipper L. Kuiper en do VL 79, Maas, schipper W. Rog, Visserijbericlit IJmuideii In IJmuiden voerden dinsdag 5 trawlers, 3. loggers en 2 kotters. 3811 kisten vis aan, waarvan 400 schelvis, 110 gul en kabeljauw, 225 wijting, 29 radio, 245 koolvis, 735 haring, 900 makreel, 80 schol. 10 tarbot, 60 varia, 500 stuks kabeljauw en 3000 kg. tong. De VI 153. Liesje en Rutger, (19 okt.), voerde 660 kisten aan, waarvan 40 wijting, 70 schel vis, 10 gul en kabeljauw, 35 koolvls, 290 haring, 200 makreel, 15 varia ea 25 stuks kabeljauw. De prijzen waren: export, regels kabel jauw 50.—HO.-;: kisten kaboljauw 139—- 194, schelvis 42-^50, schol 66—69 tong 1.45— 3.60, heek 258, binnenland: gul 26—50, kool- vis 90—102, lengen 78—82, schelvis 21—45, wijting 18—28, schol 26—li haring 19—22, makreel 10—19. De 26-jarige kantoorbediende C. A. M. v. T. uit Schiedam beleefde maandagmorgen omstreeks 9 uur enige hachelijke ogenblik ken, toen hij, komende van Schiedam,n op de Mr, L. A. Kesperweg ter hoogte van de Kesperflat bij het passeren van. een bestel auto zijn slippende wagen niet meer in bedwang kon houden en over -^e kop sloeg. De auto kwam via het rijwielpad op het voetpad terecht Gelukkig was er weinig verkeer, zodat niemand letsel opliep. Ook de heer v. T. kwam met de schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd. De oorzaak van dit ongeval zou rijn ge legen in een hoeveelheid olie. dit ap. het' wegdek lag. Een. onderzoek hiernaai wordt' Ingesteld,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1960 | | pagina 1